WE KOMEN OM TE WINNEN Tatjana Averina op het ijs de koningin Pfrommer is wel menselijk Vrij spel Bazen hoopvol PLOEG ONBEKEND BLAKEN VAN STRIJDLUST Uitslagen dames in Innsbruck Sijtje van der Lende: „Ik werd doodziek van Annie Borckink NEDERLANDSE SCIL4ATSERS MAANDAG 9 FEBRUARI 197S INNSBRUCK Jan Bazen is de eerste Nederlan der die tijdens het schaatstoernooi in actie komt als echte sprinter. Klaas Vriend en Hans van Hel den rijden ook op de 500 meter, maar voor hen is het meer een oefenwedstrijdje. Jan Bazen, die de afgelopen weken in Davos sinds vier jaar weer eens onder de 39 seconden reed, hoopt zich waar te maken. „Ik hoop op een plaatsje bjj de eerste acht. Het zal niet meevallen, maar ik doe mijn best". Evgeni Koelikof is volgens Jan Bazen de gro te favoriet voor een gouden medaille. INNSBRUCK De Nederlandse ploeg voor het wereldkampioenschap schaatsen 28 en 29 februari in Heerenveen, staat nog altjjd niet vast. Het zal afhangen van de resultaten in Innsbruck en de wedstrijd die daarna nog in Inzeil wordt gereden. „Na de Olympische Spelen gaan we naar Inzeil. Daar voegen Jos Valentijn, Jan de Vries en Jan Pasman zich weer bij ons en daar rijden we nog een wedstrijd. Pas daarna zal de ploeg worden sa mengesteld", aldus coach Leen Pfrommer. Innsbruck - Niet Sheila Young, de snelste vrouw ter wereld op de schaats, werd tenslotte de super- kampioene van Innsbruck. Nee. het werd toch haar grote concurrente, Tatjana Averina. De Russische studente die zich op de eerste twee dagen tevreden had moeten stellen i met het brons, sloeg in het weekeinde toe. Zowel op de 1000 als op de 3000 meter veroverde de viervoudige wereldrecordhou'dster goud, waarmee ze haar aantal medailles tot vier opvoerde en daarmee Sheila Young overvleugel de, want de Amerikaanse hield het bij goud, zilver en brons. TY>ch was er op die 1000 meter nog wel succes voor de Amerikanen weggelegd, want naast het brons voor Sheila Young veroverde Leah Poulos zilver. De 3000 meter op de laatste dag van het Olympische damestoernooi was veruit het hoogtepunt. Het weer was ideaal, zonnig en geen wind, en de omstandigheden veranderden ook tijdens de gehele wedstrijd niet. Hoezeer het damessdhaatsen de laatste jaren vooruit is gegaan, bleek wel uit de tijden op deze 3000 meter. Maar liefst acht rijdsters I bleven onder de 4.50 en de drie medaillewinnaressen verschilden on derling niet meer dan 5/100 van een seconde, terwijl vier. rijdsters binnen één seconde van het wereldrecord finishten. De verschillen waren dus uiterst klein en toch was het daarom niet vreemd dat Tatjana Averina weer het goud opeiste. Na 2600 meter bleek een groot aantal rijdsters op ongeveer dezelfde tijd te - zitten, maar de Russin kon nog het hardst doorgaan. Vooral de Oostduitse meisjes, die deze afstand niet op schema rijden, maar gewoon zo hard mogelijk, stortten in de laatste rondes in. Desondanks leverde het resultaten op, want de drie Oostduitse meisjes, bezetten de plaatsen 2, 4 en 5. Daar tussenin reed zich de Noorse Liesbeth Berg. De 32-jarige veelvoudige Noorse kampioene reed misschien wel de beste race van allemaal, zeer gelijkmatig, niet verslappend op het einde, in dezelfde vinnige slag als haar mannelijke collega's. Ze kwam echter 5/100 seconde tekort. Niet alleen bij korte afstanden, maar juist ook op deze 3000 meter bewezen de Amerikaanse rijdsters dat ze ook op dit nummer willen gaan meetellen. Nancy Swider gestart in het eerste paar, huilde nog lang na afloop dikke tranen. „Ik had willen winnen verdomme". En dat is natuurlijk toch wel iets anders dan het tevreden gebaar van Sijtje van der Lende toen ze was gefinisht. Het damesschaatsen wordt dan ook niet langer door Nederland beheerst. Dat wist iedereen eigenlijk al. maar i het is nu nog eens overduidelijk bewezen. Onbetwiste koningin van het ijs is nu zonder twijfel Tatjana I Averina, die dan wel niet (zoals geen enkele van haar Russische collega's) op de dagelijkse persconfe- I rentie in het perscentrum verscheen, maar zich wel na afloop van haar race uitvoerig liet fotograferen met haar trainer Boris Stenin. Averina (25) is Russisch sprintkampioene, bezit alle Russische en vier wereldrecords, werd vorig Jaar tweede bij de wereldkampioenschap pen in Assen, ze is studente, komt uit Gorki, schaatst al 13 jaar en gaat voorlopig nog een paar Jaar door. De Russische scha artsbrigade had dit succes trouwens wel nodig, want in de eerste dagen kregen de Russen i flinke klappen. Goed, de dopingge- ruchten rond de winnares van de i 1500 meter, Stepanskaja, werden dan wel in de doofpot gestopt, maar de vrouw die tot nu toe de snelste tijd op de 3000 meiter had gemaakt (niert erkend als wereldrecord) kwam daarna niet meer in actie. „Ze ls ernstig ziek", aldus de Russen. Berichten die door een Nederlandse arts. Kees Lap, werdem bevestigd. Toch deden deze geruchten de I Russen geen goed, ze werden nog terughoudendender dan anders. Dus geen persconferenties, geen gesprek ken met hun rijdsters. En dat is toch wel een groot verschil met de Amerikanen. Daar regelde de pr-man van het Amerikaanse olympisch comité elke dag een persconferentie. Eerst voor de Amerikaanse radio en tv, daarna voor de Amerikaanse Journalisten, dan voor de nieuwsmedia uit andere landen. En geen Amerikaan die zich daaraan durft be onttrekken, want naast de medailles is publiciteit het allerbelangrijkste voor Amerikaanse sportmensen. Zaalhockey Hattem is gisteren in de Rijnhal in Arnhem Neder lands kampioen zaalhockey bij de heren geworden. In de eindstrijd versloeg Hattem HCKZ met 8-5. Bu dp dames ging de titel naar Were Di, dat HDM in de finale met 9—0 ver sloeg. Tatjana Averina: dolblije 'superkampioene'. INNSBRUCK .,We zijn hier gekomen om medailles te win nen. Iedereen iets. van alles wat. goud, zilver en brons dus", aldus deelde Hans van Helden gisteren mee op de persconfe rentie die door de Nederlandse herenploeg in het Olympisch dorp werd gegeven. Zaterdagmiddag kwamen de Nederlandse schaatsenrijders, evenals de Amerikanende Noren en de Zweden, als laatste deelnemers in Innsbruck aan. „Een goed tijdstip", vond coach Leen Pfrommer. „Normaal komen we donderdagavond ergens aan voor een wedstrijd, die dan zaterdag begintNu zijn we dus een dag eerder, maar die heb je dan wel nodig om aan de sfeer te wennen in zo'n dorp". Meer dan de Nederlandse dames P stralen de oranjerijders op dit j ogenblik strijdlust uit. Gesterkt j ongetwijfeld door de tijden van I Davos ziet iedereen uit naar het begin van de wedstrijden en is SH bereid zich ten volle te geven. Maar ffl in hoeverre zijn Nederlandse sport- ÉÜ^I mensen bereid tot het uiterste te Coach Leen Pfrommer: „Je moet van de persoon uit gaan en dan proberen er het optimale uit te halen. Maar het is ook waanzin om iemand weg te laten gaan op een schema waarvan je van tevoren weet dat hij het niet kan houden. We willen graag medailles halen, maar je moet toch realist blijven. Ik blijf erbij dat je schema's moet handhaven, je kunt niet zomaar in het wilde weg gaan rijden". Zijn collega Maarse vindt trouwens dat dat wel kan, maar het is logisch dat een 3000 meter toch nog wat anders is dan 5 of 10 kilometer. „Kijk, er is bij de dames op heel hoog niveau gereden, laten we dat niet vergeten. Ik heb ervan genoten en nu ik dat gisteren heb gezien, geloof ik beslist dat het ijs in Innsbruck en Davos helemaal niet zoveel verschilt. Als de omstandig heden natuurlijk zo ideaal zijn als gisteren," aldus Leen Pfrommer. Nederlands grote hoop op een medaille. Hans van Helden, was het daar niet mee eens. „Drieduizend meter is nog heel wat anders dan 5 of 10 kilometer en je kunt hier toch wel goed afknappen." Van Helden deelde trouwens ook nog mee dat straks om middernacht een vijf daagse gevechtsweek ingaat. Op de vraag wat dat dan wel betekende, antwoordde de Nederlandse kam pioen: „Ik wil me tijdens deze vijfdaagse week volledig kunnen concentreren op de wedstrijden en dan wil ik geen gezeur aan m'n kop. Uitslag 1000 meter dames: 1. Tatjana Averina (Sov.) 1.28,43. 2. Leah Poulos (Vst.) 1.28,57, 3. Sheila Young (Vst.) 1.29,14, 4. Silvia Burka (Can.) 1.29.47, 5 Monika Holzner (W-Dl.) 1.29.54, 6. Cathy Priestner (Can.) 1.29.66. 7. Loedmilla Titova (Sov.) 1.30.06, 8. Heike Lange (O.-Dl.) 1.30.55, 9. Ma- kiko Nagaya (Jap.) 1.31.23, 10. Erwi- na Rys <Pol.) 1.31.59. 11. Sütje v. d. Lende, 16. Annie Borckink, 23. Chris- ta Jaarsma. De uitslag van de 3000 meter is: 1. Tatjana Averina (Sow.) 4.45.19 (nieuw Olympisoh record. Oude re cord 1972 Stien Baas-Kaiser (Ned.) 4.52,1)2 Andrea Mitserlich (O.-Dl.) 4.45.23, 3. Lisbeth Korsmo (Noo) 4.45.24, 4. Karin Kessov (O.-Dl.) 4.45.60, 5. Ines Bautzmann (O.-Dl.) 4.46.67, 6. Sylvia Pilipsson (Zwe.) 4.48.15, 7. Nancy Swider (VSt.) 4.48.46, 8. Sylvia Burka (Can.) 4.49.04, 9. Sijtje van der Lende (Ned.) 4.50.86, 10. Erwina Rys (Pol.) 4.5095, 15. Annic Borckink, 20. Christa Jaarsma. De kwalificatienorm van het NOC voor uitzending was een redelijke kans op een plaats bij de eerste acht. De drie dames werden aangewezen gen op de 3000 mete" Ik ben dus niet aanspreekbaar." aldus Van Helden. Coach Leen Pfrommer zei alleen maar begrip voor dit standpunt te kunnen opbrengen. Waardoor er dus weinig tekst van Hans van Helden zal verschijnen de komende week. Maar ja, zolang hij dan maar voor medailles zorgt is dat niet zo erg. De Noorse azen voor de olympische medailles hebben trouwens eenzelfde standpunt ingenomen. Sten Stensen deelde alle 15 journalisten die hem wilden interviewen op beleefde toon mee, dat daar niets van kon komen. Door Ria Schuurhuizen INNSBRUCK - SUtje v. d. Lende maakte als enige Nederlandse schaatsenrijdster haar uitzending naar de OlympischeQinterspelcn waar. En daar waren de hoge heren van het NOC toch maar wat tevreden mee. Behalve dan chef de mission Bram Leeuwenhoek, die zich ook al van tevoren zeer sceptisch over het damesschaatsen had uitgelaten en nu zijn angstige voorgevoelens bewaarheid zag. „Sijtje heeft inderdaad met haar negende plaats in die tyd en daarbij in ogenschouw nemend dat ze haar persoonlijk record weer heeft verbeterd aan de verwachtin gen voldaan. Over de anderen zijn we toch wel teleurgesteld", aldus de Nederlandse chef de mission, die nog eens duidelijk liet merken dat hij het NOC-bestuur natuurlijk niet kon laten vallen, maar dat als het aan hem gelegen had er zeker geen drie dames waren uitgezonden. Zeker niet na de onverkwikkelijke toestanden die zich zaterdag weer in het Nederlandse kamp voordeden. Annie Borckink die eigenlijk nooit Maarse heeft willen accepteren, maar toch wel graag naar de Olympische Spelen wilde en daarom in de ploeg kwam, liet tegenover iedereen die het maar horen wilde merken hoe slecht het allemaal in het Nederlandse kamp was. Dat er van de begeleiding niets klopte. Nee, voor haar was er maar een man, haar eigen trainer Ab Garretsen, in Innsbruck meer dan nadrukkelijk aanwezig. Tijdens de training stond hij langs de baan, voor de wedstrijd zat hij met zijn pupil op de tribune, wreef over haar rug en besprak met haar het schema dat ze zou rijden, op de tribune sleep hij haar schaatsen en bovendien vertelde hij ook al tegen iedereen die maar wilde luisteren dat hij Annie uit het Olympisch dorp zx>u halen, met haar een glas wijn zou gaan drinken en dat ze daarna wel eens eventjes beter zou gaan rijden. „Wat moet ik met zo'n man. Moet ik hem wegsturen, dat kan toch niet? Ik neem aan dat volwassen mensen als deze rijdsters toch weten waar ze mee bezig zijn. Ik vind het onverstandig van deze man om hier te komen, maar hij heeft een kaartje gekocht, dus kan ik hem moeilijk laten verwijderen. Dat wil ik ook helemaal niet. Ik heb Annie Borckink ook niet bestraffend toegesproken zoals dat heet, kom nou. We leven in een democratische wereld", aldus Bram Leeuwenhoek Nieuwe coach Verstandige taal van een official, maar de werkelijkheid met een groepje nerveuze rijdsters is heel Anders. Coach Gerard Maarse kent Sijtje van der Lende (links) wordt voor de Radio Omroep Noord geïntervieiod door Sippie Tigchelaar. met wie zij later rust zocht in de bergen. Atje Keulen- Deelstra luistert toe. dat- Zo goed weet hij het allemaal, dat hij zich er helemaal niet meer druk over kan maken. „Ik stop aan het einde van dit seizoen. En dan hoop ik dat er een nieuwe Jonge coach komt, er moet iets anders gebeuren en dan vooral met de mentaliteit van de rijdsters. Ze moeten niet zoveel zeliren en meer schaatsen. Kijk eens naar die Amerikanen; hoe ontspannen is de sfeer daar niet en als ze aan de start staan willen ze allemaal kampioen worden. Niets geen schema's, gewoon zo hard mogelijk rijden", aldus Gerard Maarse, die toch wel tevreden was over de prestatie van Sijtje van der Lende, die niet alleen zondag op de 3000 meter haar uitzending waar maakte, maar ook zaterdag op de 1000 meter een goede tijd liet klokken en daarmee een elfde plaats behaalde. Na die ochtendwedstrijd vertrok Sijtje op haar eigen verzoek, waar Gerard Maarse echter graag mee instemde, uit het Olympisch dorp. Met Sippie Tigchelaar ging ze naar boven de bergen in en bij het zien van de machtige gletschertoppen werd ze toch wat rustiger. „Ik werd doodziek van dat gezeur van Annie. Zat iedereen maar af te katten en als je nou nog hard rijdt, dan heb je misschien wat te zeggen, maar dat deed ze natuurlikk ook niet. En wat meneer Maarse betreft, ik heb echt niet over hem te klagen. Hij deed alles wat we vroegen; stond steeds voor ons klaar. En dan vind ik het niet goed om rond te vertellen dat hij alles slecht doet Dat is oneerlijk. En ik vond het ook waardeloos, dat ze niet tegen Christa wilde praten. Wat had dat kind' er nu mee te maken? En bovendien, als ze niet mee had gewild na de Nederlandse kampioen schappen dan had ze gewoon thuis j moeten blijven", aldus een opgewon den, maar toch wel tevreden Sijtje. Te snel tevreden waarschijnlijk, want als je in de baan moet terwijl er al een tijd van 4.46 is genoteerd INNSBRUCK Annie Borckink was zaterdag weer op het oorlogspad. Na haar matige verrichting op de dui zend meter <16de in 1-32,50) wees de 24-jarige rijdster tijdens een inter view weer eens met een beschuldi gende vinger naar Gerard Maarse. „Ik heb geen vertrouwen in hem. Ik kan me onder Maarse niet goed ge noeg ontplooien", sprak Borckink onder meer. „Ik vind dat Je hier op timaal persoonlijk moet worden be geleid". Annie Borckink maakte er geen ge heim van dat zij de goede zorgen van haar vriend en trainer Ab Garretsen verre prefereerde. De Eibergense sprak er ook haar verontwaardiging over uit dat Garretsen niet tot het Olympisch Dorp werd toegelaten, in tegenstelling tot vrienden van ande- Even heeft Annie Borckink met de gedachte gespeeld zondag niet te starten op de 3000 meter. Maar daar zag de Gelderse toch maar van af. „Ik heb alleen voor het NOC mee gedaan. Daar ben ik tenslotte door gekozen", zei Annie Borckink na af loop van haar rit, die wel een nieuw persoonlijk record (4.56.75). maar geen hoge klassering (vijftiende) op leverde. Zaterdagavond werd er een gesprek gearrangeerd tussen Maarse en Gar retsen om de problemen uit te pra ten. Maarse: „Het had eigenlijk wei nig zin. We zitten op een verschil lende golflengte. Hij zegt de dingen steeds net iets anders dan ik. Maar als ik dan zie dat Garretsen voor de 3000 meter op de tribune nog eens de schaatsen van Annie gaat zitten slij- Jen vraag ik me af waar Je mee bezig bent". Annie Borckink wendde zich trou wens op de Olympische Ijsbaan ook tot herentrainer Leen Pfrommer. „In hem heb ik wel vertrouwen". Hij be nadert je tenminste een beetje men selijk. Ik zou er geen bezwaar tegen hebben als hij Maarse zou opvolgen". Garretsen. die zei dat de kwestie hem sterk had aangegrepen, voegde daar aan toe: „En dan zal ik me er heus niet mee bemoeien. Maar hier is gewoon gebleken dat Annle Borc kink speciale begeleiding nodig heeft. Ze kwam echt niet voor nie<ts bU Autosport De Zweden Blomq- vist en Sylvan hebben met een Saab vrijdag- en zaterdagnacht de rally "Boucles de Spa" gewonnen. Dit evenement telde als eerste mee voor de strijd om het Nederlands rallykampioenschap. De wedstrijd vormde tevens een onderdeel van het toernooi om de Europese titel. Tweede werden Lars Carlsson en Bob de Jong in een Opel Kadet GTE. en je vraagt dan aan je trainer om weg te mogen op een schema van 4.57, waar blijft dan het idee van winnen? Coach Gerard Maarse: „Kijk, dat zijn nu de dingen waar ik me niet meer druk over maak. Als ze op 4.57 weg wil okay, dan doet ze dat. En ik vind dat ze goed heeft gereden hoor, achteraf. Echt niet slecht". Sijtje van der Lende reed weer een persoonlijk record op de 3000 meter, evenals een dag ervoor op de 1000 meter, maar het schaatsen In Nederland is in verhouding tot dat in de rest van de wereld wel stil blijven staan. Daarom zijn we nu al tevreden met een negende plaats. Vier Jaar geleden veroverde Stien Baas goud op dit nummer in een tijd die nu alleen door Sijtje werd verbeterd. De andere Nederlandse dames blijven daar nog achter. Er kan veel veranderen in vier Jaar en dat is in Nederland helaas niet ten goede gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9