'Veel energie gaal nodeloos verloren' Ruud Kleyn een hele grote onder de 'shiplovers' BESPARINGEN VAN EIGEN VINDING IN WOUBRUGGE MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 WOUBRUGGE Instrumentmaker A. Kroon is onge twijfeld één van de actiefste leden van de Wai brugse raads commissie voor milieuzaken. Niet omdat hij trouw de ver gaderingen bezoekt, maar omdat hij zelf allerlei onderzoe kingen doet op het gebied van het milieu. Vooral energie besparing in en om huis hebben zijn aandacht. Zijn activi teiten hebben hem al aardig wat besparingen opgeleverd. Overdag werkt de heer Kroon op de afdeling hartchirurgie van het Leids Academisch Ziekenhuis, waar hij allerlei in strumenten, tot hartkleppen toe, vervaardigt en ontwerpt. Zijn milieu-activiteiten hebben zijdelings met z'n werk te maken. Het is hobby voor de avonduren en het weekeinde. Het gaat Kroon, doe zijn fraaie huis aan de Woudwetering in Wou- brugge voor een groot died zelf heeft gebouwd en ontworpen, niet in de eerste plaats om de geldelijke bespa ring, maar meer om de besparing van energie. „Walt de natuur in een miljoen jaar aan energie heeft op gebracht, verbruiken wij dn honderd jaar. Dat is interen op de toekomst". Eén van zijn uitgangspunten bij het zoeken naar besparingen is het be houd van het huidige comfort. Vloer-vuur Het minst in het oog lopend, maar het meest interessant is de vloerver warming in huize Kroon. Geen ga ten dn de vloer, waarin convectoren staan, maar verwarming via een net werk van buizen, gegoten in de af- wenklaag van de betonnen vloeren van de woning. Besparing: twintig procent. De aanlegkosten van vloer verwarming zijn volgens Kroon bijna gelijk aan die van een gewone cv. Dat geldt met voor al bestaande hui zen, want daarvoor is veel meer breekwerk nodig. De buizen vormen net als bij centrale verwarming een kringloop van heet water. „Nog heel weinig mensen hebben vloerverwarming, maar het is hele maal niet nieuw. De Romeinen stook ten al vuren onder de vloer van hun kamers". Het principe van de vloer verwarming berust op het gegeven dat warmte stijgt. Wanneer die warm te vanaf de grond stijgt, behoeft de lucht niet zo „heet" gemaakt, dan wanneer de lucht wordt verwarmd door een radiator of een kachel die boven de vloer is. "Als Je bij andere verwarmingssystemen de temperatuur op de grond en bij het plafond meet, kan 'het boven wel tien graden war mer zijn dan op de grond. Bij dit verwarmdmgssysteem is dat niet zo, omdat de verwarmde lucht stijgend steeds lets van z'n warmte afstaat. Daarbij komt dat dit systeem een heel gelijkmatige warmte oplevert. Je hebt noodt koudere en warmere plek ken in de kamer omdat dae dichter bij of verder van de kachel of ra diator zijn. De warmite is ook veel natuurlijker". Het heeft Kroon heel wat hoofd brekens en rekenen gekost voordat hij wist hoe dik hij de koperen bulzen in liet beton moest maken en hoe lang ze maximaal konden worden. „Je moet bijvoorbeeld weten hoeveel warmteverlies het beton geeft waarin de buizen liggen. Maar nu het ligt, bevalt het prima. Gashaard Het enige nadeel is dat het een stuk langer duurt voor Je het huis op temperatuur hebt, wanneer je het hebt laten afkoelen, 's Morgens zet ten we de gashaard even aan. dan gaat het wat vlugger. Die gashaard staat er overigens meer omdat we een kachel in huis gezellig vinden dan voor de warmte. Je kunt uit eindelijk de thermostaat ook zo in stellen dat het warm is als Je 's morgens opstaat". CV-pompen vindt Kroon energie verkwisters. "Altijd wordt geadvi seerd de pomp van de cv dag en nacht te laten draaien. Ook 's zomers. Het argument daarvoor is dat de pomp wel eens niet meer zou willen aan slaan. Dat is waar, wanneer er vuil in het water van het c.v.-systeem zit. Iedere pomp heeft een stelschroef. Met een schroevedraaier kun je daar een pomp altijd gemakkelijk weer starten". In het verwarmingssysteem van Kroon zitten twee thermostaten: één die zorgt voor een constante tempe ratuur van het water dat door het systeem stroomt en één die is aan gesloten op de pomp van de verwar ming. Die laatste meet de tempera tuur in de Immer en zorgt er dus voor dat de pomp gaat draaien wan neer de temperatuur in de kamer zakt Energiewinst: 400 kilowatt per Ja^r. Ook op de pomp zelf bezuinigt Kroon i energie. "Die cv-pompen hebben bij na altijd een overcapaciteit. Ze wor den afgesteld door de toevoer af te knijpen. Daarmee gaat veel energie nodeloos verloren. Mijn pomp loopt op een lagere spanning. Daardoor verbruikt hij per jaar honderd kilo wattuur minder". Jaar stoken Nog een energiebespaarder in het verwarmingssysteem: een klep tussen de verwarmingsketel en de schoor steen. „Als het hard waait trekt een schoorsteen veel warme lucht uit de kamer weg. Deze klep sluit bdj harde wind de schoorsteen wat af. Het sy steem van de klep zalt in onze gas haard. Er zat patent op, maar nu die kachels niet meer worden ge maakt heeft de fabrikant het oc trooi laten verlopen. Het gebruik er van is nu dus vrij. Bij windkracht tien levert die klep mij een energie besparing van vijfentwintig procent. Natuurlijk waait het niet altijd zo [hard, maar gemiddeld bespaar je zo'n tien procent aan enerigie met zo'n klep. Zo'n afvoer van een c.v.- ketel kunnen worden gemaakt. Het zou de ketel ongeveer vijftig gulden duurder maken, maar dat heb je er met een goed jaar stoken weer uit. Bij hot huis van die familie Kroon ligt een leuk stuk tuin, waarin groen ten worden gekweekt. Dat heeft ge leid tot de aanschaf van een vries kist, ook al een energieverkwister in de ogen van Kroon. „Zo'n vrieskist is lang iniet optimaal geïsoleerd. Ik heb eerst gemeten hoe veel energie hij zo verbruikte. Nu ben ik hem aan. het isoleren". Aan de zijkanten zit al een acht centimeter dikke laag tempex. Als de vrieskist helemaal met extra tempex is geïsoleerd komt er een houten bak omheen. Boven de kist aan de muur hangt een lijstje waarop regelmatig de gegevens worden geno teerd. „Het isolatiemateriaal is in de loop van de jaren steeds beter geworden, maar daarmee hebben de fabrikan ten niet de isolerende werking van vrieskisten verbeterd, maa,r de wan den dunner gemaakt. Daarmee werd wel de nuttige inhoud van de vries kist groter, maar het energieverbruik bleef nodeloos hoog. Nu de tempex- platen eromheen zitten, slaat de koel- motor van de vrieskist al veel min der vaak aan. Ik schat dat de kist ik hem helemaal heb ge ïsoleerd zo'n dertig procent minder elektrische energie verbruikt, ofwel zo'n 200 kilowattuur per jaar. Dat is toch 2.000 kilowattuur- in de tien jaar dat zo'n apparaat meegaat. Je moet zulke dingen op lange termijn bekij ken". Wasmachine Kroon is bezig met metingen van zijn wasmachines. Hij vindt dat die apparaten nodeloos veel warmte naar buiten verliezen. Ook meent hij dat 't flink wat elektrische energie kost om het waswater op temperatuur te krijgen. „Ik wil hem gaan vullen met warm water. Te warm kan niet, want dan krijg Je het vuil niet weg. En zo'n ding moet beter te isoleren zijn, waardoor hij niet zo veel warmte naar buiten verliest. Maar daar ben ik nog niet uit." Achter in zijn agenda staan lange rijen van meetresultaten. Van de wasmachine, maar ook van de bill enen- en buitemperatuur en vooral van het energieverbruik van zijn ap paraten. En als we het toch over vasthou den van warmte hebben: de schoor steen in het huis van de familie Kroon zit in het midden, ndet langs de buitenmuur. Al bij de bouw ls het huis geïsoleerd: overal dubbel glas en geïsoleerde spouwmuren die al by de bouw zijn gevuld met vier centime ter dikke tempexplaten. Om een deel van het huis komt een fraaie houten ombouw, waaronder nog eens drie centimeter tempexplaat zal schuil gaan. Brandgevaar? "Ik heb een vuurdoveaiide kwaliteit tempex ge bruikt". „Ik vind het zonde dat er zo veel drinkwater verloren gaat met het doorspoelen van het toilet. Daarom ben ik begonnen met een tweede wa terleiding aan ie leggen, waardoor ik het toilet kan doorspoelen met wa ter uit de Wetering". Veel sop Het behoud van comfort, hanteert Kroon als maatstaf voor zijn bespa ringen. Toch ls er comfort waaraan hij en z'n vrouw uit milieu-overwe gingen niet beginnen. "Wasdrogers als u wist hoeveel energie daéarmee wordt verspild.Dat geldt ook voor vaatwasmachines die ook nog 'n no deloos grote vervuiling opleveren. Die apparaten werken met heel veel en heel geconcentreerd sop. De men sen praten over de verspilling van een elektrische tandenborstel. Daar ben ik niet eens tegen. De tandarts zegt dat die dingen schoner r>r~' -en dan een handborstel. Het elektrisch verbruik van een tandenborstel staat niet in verhouding tot dat van vaat wassers en wasdroger. Je kunt er duizenden van laten draaien tegen één wasdroger". "Ik ben ook heus niet tegen de auto Als je die maar niet onnodig gebruikt Vroeger reed ik jaarlijks 20.000 km. Nu nog maar 10.000. Alleen door even na te denken voordat Je erin stapt. Veel mensen gaan 's avonds trainen om in conditie te biy ven. Dan gebruik ik overdag liever wat. meer de fiets, want 's avonds heb Ik geen zin meer in trainen". Altijd bezig 's Avonds rekenit, tekent en con strueert de Woubruggenaar Kroon. Zijn vrouw: „Hij is altild bezig". Als hij laat zien wat hij allemaal heeft gemaakt en uitgedacht kun Je i lijks anders geloven. Het archief van Ruud Kleyn bevat 20.000 negatieven en meer dan 10.000 foto's van schepen SHIPLOVER Een goed Nederlands wooid is er niet voor of liet zou onvriendelijk overkomende, maar overigens goed bedoelde „scheepsgek" moeten zijn. Ruud Kleijn (36) uit Voorburg is een hele grote in het naar schatting vijftig man tellen de gezelschap shiplovers in ons land. Wait hij niet aan documentatie over schepen met name de tankvaart in huis heeft, mag men gerust als onbelangrijk bestempelen, zo groot is de collectie boeken, tijdschriften, fo to's negatieven, die hij in de woonkamer, de gang en in de kelder van zijn flatwoning als een verliefde archivaris koestert. Hij is er al mee begonnen sinds hij een potloodje kon vasthouden en een beetje schrijven zeg maar zo'n kleine dertig Jaar geleden.Het huis van zijn ouders stond langs de Rotterdamse Schie in Overschie en daar was toen nog vrij veel verkeer van binnenvaartschepen. Kustvaarders "De namen opschrijven van die schepen, hun tonnages, bestemmin gen. Zo is het begonnen. Daarna ben ik dat gaan doen van kustvaarders, die daar ook wel in de buurt kwamen. En van al die schepen maakte ik zelf foto's met een boxje". Na de mulo stond het voor hem vast dat de zeevaartschool de volgende stap zou zijn naar de loopbaan van koopvaardij-officier. Een „proefreis" op een coaster hij stond voor een gulden op de monsterrol had helemaal de doorslag gegeven: hij moest en zou Maar het ging niet door. De dokter keurde hem af voor zijn ogen en daarmee was de weg naar de zeevaartschool definitief geblok keerd. „Dat was 'n enorme klap", vertelt hij. „Wat moest ik gaan doen? Ik wist het niet, want ik had nooit aan een andere Job gedacht". Louter toeval bezorgde hem een baan bij Shell Tankers in Rotter dam en zodoende was ook professio neel een stukje van de relatie met de scheepvaart tot stand gekomen. Uit die jaren dateert eveneens het begin van het stadium waarin hij van een "ordinaire pHaatJesjager" een serieuze shiplover werd. Sindsdien correspondeert hij druk met andere shiplovers, tot in Rusland, Japan en Nieuw Zeeland toe; publiceert hij over schepen in buitelandse bladen en heeft hij een wijdvertakte ruilhandel van negatie ven en foto's op gang gebracht. Kaartsysteem Resultaat is een indrukwekkend kaartsysteem, waarin alle gegevens van de ongeveer twintigduizend tankers, die sinds 1880 de zeven zeeen hebben bevaren, zijn vastge legd: bouwjaar, tonnage, welke eigenaren, welke vlag (gen), eventue le ongelukken en jaar van de sloop. Het bezit met tienduizenden negatieven en foto's, de meeste zelf gemaakt is uniek op de wereld. Dat blijkt ook wel uit de regelmatig terugkomende vragen van tankerre derijen (ook zijn eigen baas, Shell Tankers), die gegevens missen over schepen, die zij in het verleden in hun vloot hebben gehad. Ruud Kleijn heeft nog nooit het antwoord niet geweten Lloyd's List de bijbel van de internationale scheepvaart is zijn belangrijkste informatiebron. De gegevens over tankers die hij daarin vindt, brengt hij over in zijn kaartsysteem dat daarmee dus tevens actueel is. „Tankerman" Kleijn: „Ik kan er een dagtaak aan hebben zoveel werk geeft het. Maar dat zit er natuurlijk niet in. Het betekent wel dat ik er elke vrije minuut mee bezig ben elke avond en elk weekend Niettegenstaande het maritieme verleden is het aantal shiplovers in ons land uitgesproken klein. „Ik moet het daarom vooral hebben van mijn buitenlandse contacten. In Duitsland en Belgie Ls de belangstel ling veel groter, in Engeland is een vereniging met tweeduizend leden, meest vrUgezellen, want die hebben tijd voor hun hobby". Waterweg Voor die buitenlandse shiplovers ls Ruud Kleijn de gids als ze in Nederland zijn. Het excursiegebied is beperkt: de Rotterdamse haven en de Waterweg. „Deze zomer zijn twee Nieuw-Zeelamders speciaal hierheen gekomen om naar schepen te kijken; drie weken lang hebben ze langs de Waterweg gezeten de namen van schepen noteren en foto's maken. Van de rest van ons land hebben ze niets gezien, daar hadden ze ook geen interesse Ruud Kleijn zou trouwens hetzelfde doen, als hij de kans kreeg en het geld had. „M'n hartewens Ls een reis naar Singapore. Dat is het dorado voor shiplovers. in die haven komen nog zoveel oude schepen, die Je hier niet meer ziet dat ik er weken zou kunnen doorbrengen". Verrekijker Het zit er niet in. Zijn vrouw heeft er mee leren leven dat hij een overigens onschuldige "tic" heeft, maar ze spreekt wel het laatste woord als het over vakantie gaat. „De vakantie is voor het gezin", zegt ze. „Bijna elke zaterdag of zondag zitten we langs de Waterweg en daarom gaan we zomers altijd naar Terschelling. Daar kan hij alleen maar met een verrekijker naar schepen kijken Woubruggenaar Kroon toont de verwarming onder zijn vloer: "dat hadden de Romeinen al

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8