Koeo-feng is nu premier van China ...en gisteren Aanslagen in Noord-Ierland toegelicht /RAD1Q\programma Franse communist bevestigt eigen koers Massademonstratie in Barcelona loopt uit op gevecht met politie DODENTAL GUATEMALA GESCHAT OP 20.000 WEER VIER DODEN DIT WEEKEINDE GIJZELAARTJE BEZWEKEN MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 vice-consul, Zdovc. Vice-consul Joego-Slavië doodgeschoten FRANKFORT (DPA/Reuter/ UPI t De Joegoslavische vice- consul in Frankfort, Edwin Zdovc is zaterdagmorgen voor zijn wo ning in deze stad doodgeschoten. De 45-Jarige vice-consul werd door vijf kogels in de rug getrof fen toen hij de garage van zijn huis in de buitenwijk Sachsen- hausen sloot. De politie sluit de mogelijkheid van een politieke moord niet uit. Joegoslavische instellingen in het buitenland zijn het doelwit ge weest van verscheidene aansla gen. Met Kerstmis werd het Joegoslavische consulaat in Stutt gart bij een bomaanslag be schadigd en begin januari richt te een bom schade aan in de kantoren te Stuttgart van de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij Yat. Eind december van het vorig jaar ontplofte er een bom voor het huis van de Joe goslavische consul in Chicago. Niemand werd gedood of ge wond bij deze aanslagen. De daders zijn nooit geïdentificeerd, maar men acht het zeker moge lijk dat zij deel uitmaken van de reohtse beweging van Kroa tische nationalisten die gekant zijn tegen het communistische bewind in Belgrado. In verschiilldende plaatsen in Joegoslavië worden op 't ogenblik politieke processen gevoerd. Ze ker 20 mensen, omschreven als Stalinisten, moeten zich verant woorden wegens samenzwering tegen de staat. De Joegoslavische regering heeft formeel geprotesteerd bij de Westduitse ambassadeur in Belgrado. Zij verwilt de bonds regering onvoldoende voorzorgs maatregelen tegen de activiteit van "fascistische elemental' op Westduits grondgebied Ambas sadeur Von Puttkammer sprak namens de Westduitse regering zijn leedwezen uit over het ge beurde en verzeker ede dat er met man en macht naar de moor denaar van Zdovc zal worden gezocht. PEKING (DPA/AFP/Reuter) Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten bevestigd dat China's zesde vice-premier en minister van Open bare Orde, Hoea Koeo-feng, benoemd is tot voorlopige premier van China. Hij volgt de in januari overleden Tsjoe En-lai op. Zijn benoeming sloeg in Peking in als een bom. Algemeen werd ver wacht dat Teng Hsiao-ping zou worden aangesteld als de nieuwe premier van China De benoeming van Hoea Koeo- feng tot voorlopig premier van China weerspiegelt volgens sommige hoge Amerikaanse functionarissen diepgaande verdeeldheid in de Chine se politieke hiërarchie. Maar men ziet er geen verzwakking in van de macht van Mao Tse-toeng. Waarnemers in Peking hadden Hoea het afgelopen jaar al als een der rijzende sterren in de hiërarchie opgemerkt, maar niet verwacht dat hij zo 6nel aan de top zou komen. Men is geneigd hem in dezelfde ca tegorie van pragmatische, talentvolle bestuurders te plaatsen als Teng Hsiao-ping, de man de algemeen als opvolger van Tsjoe En-lai was getipt. Hoea, die steeds heeft weten te verhinderen dat hij vereenzelvigd werd met radicale of gematigde ele menten. heeft zich de laatste maan den duidelijk met andere zaken bezig gehouden dan met de openbare or de. Speciaal de mechanisatieplannen voor de landbouw hadden zijn aan dacht. Hij is weinig in contact geweest met mensen uit het Westen. Leden van een buitenlandse delegatie toon den zich diep onder de indruk van zijn grondige kennis van landbouw zaken en zijn enthousiasme daarvoor. "Ontspannen, prettig en intelligent", zo karakteriseerden ze hem. Hoea Koeo-feng is niet altijd een onomstreden persoonlijkheid geweest. In het begin van de culturele revolu tie (1966-67) verzette hij zich tegen de beweging van de rode gardisten, die ook Hoea hun kritiek niet spaar den. Niettemin werd hij in 1968 vice- voorzitter van het revolutionair co mité van Hoenan, en een jaar later lid van het centraal comité van de partU. In juni 1974 deed hy opnieuw van zich spreken. Hij was een van de belangrijkste politici die werden aan gevallen op de "Daziboa" (muurkran ten), zowel in Peking als in Hoenan. De muurkrantschrijvers beschuldig den hem me name van "onderdruk king van de revolutionaire massa en van sabotage van de campagne te- NEPERLAND I 18.15 Nederlands voo 18 45 TV-informatie landers (NOS) 18.55 Jout naai (NOS) 19.05 AVRO's 3x20: informatief programma (AVRO) 20.05 Superstars 1975 (AVRO) 21.C0 Wie van de drie (AVRO) 21.35 Journaal (NOS) 1.50 OLYMPISCHE WINTERSPELEN (NOS) 23.00 SYMBIOSE 23.04 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18 00 Olympische Winterspelen (NOS) 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18 55 Journaal (NOS) 19.05 Suske en Wiske (TROS) 19.30 Doctor Who, science-fictionserie (TROS) 2C.00 Journaal (NOS) 20.25 Somebody there likes me, film met Paul Newman (TROS) 22.15 Aktua tv (TROS) 22.55 Journaal (NOS) Hoea Koeo-feng, die voorlopig als opvolger overleden premier Tsjoe En-lai is benoemd. gen Lin Piao en Confucius". Voorzover bekend begon Hoea's po litieke carrière in 1958, met zijn be noeming tot vice-gouverneur van Hoenan. Het Jaar daarop, tijdens ernstige voedseltakorten ten tijde van de 'grote sprong werd hij belast met de leiding van een zuinigheidscampagne in zijn pro vincie. Voor dat doel zou hij toen zeer ingrijpende disciplinaire maat regelen genomen hebben. BARCELONA (AFP/UPI) In Barcelona gebben gisteren tiendui- zende mensen gedemonstreerd voor autonomie voor Catalonië ('t noord oostelijk deel van Spanje), amnestie en vrijheid. De betoging liep uit op felle straatgevechten met duizenden politie-agenten, die de betogers met rubberkogels, traangas en wapen stokken te lijf gingen. Voor de de monstratie was geen toestemming verleend. De betoging was georganiseerd door de 'assemblee van Catalonië, een bre de coalitie van christen-democraten, socialisten, communisten en Cata laanse nationalisten. De delnonstra- tie zou worden gehouden in het park van de Citadel, waar vroeger het Catalaanse parlement zetelde. Toen daar nog maar zo n 2000 i ren greep de politie met harde hand trekken naar de gebouwen van het in. De organisatoren hadden reke- provinciaal bestuur. Ze kregen daar- ning gehouden met de aanwezigheid bij veel medewerking van automobi- van een grote politiemacht, en af- listen, die met hun auto's de wegen gesproken dat de tienduizenden deel- blokkeerden voor de poiitie-voertui- nemers zich op zeven plaatsen ln de gen. stad zouden hergroeperen om op te Vanaf een barricade las de chris ten-democraat Fransisco da Borja Aragay een 'proclamatie aan het volk' voor. Daarin werd aangedron gen op vrijlating van alle politieke gevangenen, vrijheid en de herinvoe ring van de instellingen van het au- tonomie-statuut van 1932. Onder de 2de republiek had Catalonië. even als Baskenland, zelfbeschikking, en een eigen regering. Daaraan kwam een eind na de overwinning van Francos troepen in de burgeroorlog. Volgens ooggetuigen sloeg de poli tie ongenadig in op de betogers. Ook vorige zondag was er een grote de- menstratie in Barcelona. Een van de eersten die door de politie wer den gearresteerd was de katholieke priester Luis Maria Xirinachs, die een campagne voor amnestie voor politieke gevangenen voert. Nieuw kabinet in Jordanië AMMAA DPA/UPI) Enkele uren na het aftreden van de Jor daanse regering heeft premier Said El-Rifai een nieuw kabinet ge vormd, waaraan koning Hoessein reeds zijn goedkeuring heeft gehecht. Het uit 20 ministers bestaande ka binet telt vier nieuwe gezichten. Ri- fai zelf blijft minister van Buiten landse Zaken en Defensie. Als zwaartepunt van het regeringspro gramma zjiet koning Hoessein de be vrijding van Palestina. Voor dat doel moet Jordanië nauw samen werken met andere Arabische landen. Zaterdag had de koning het parle ment ontbonden, dat Juist een dag tevoren bijeen was geroepen om goedkeuring te geven aan Hoesseins voorstel de verkiezingen voor een nieuw parlement voor onbepaalde tijd uit te stellen. Yasser Arafat, leider van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. heeft in een boodschap aan de Ara bische liga gezegd dat het opnieuw bijeenroepen van het parlement en de nieuwe volmachten voor koning Hoessein "ernstige gevaren" bete kenen voor de Palestijnse zaak. GUATEMALA (Reuter) Een hoge Venezolaanse hulpverlenings functionaris, René Torres Baralt, heeft na een serie vluchten boven de getroffen gebieden im Guatemala gezegd het dodental tengevolge van do aardbevingen op minstens 20.000 te schatten. Eerder was officieel meegedeeld dat de cyfers op 12.804 doden en 30.328 gewonden waren ge komen. Een op de tien inwoners van het In de hoofdstad zijn 180.000 land lijdt honger en dorst. Legerpa- dakloos en tientallen dorpen blijken trouilles trachten te voorkomen dat geheel vernield. de stad Guatemala afglijdt tot totale wanorde. Er zijn al vijf mensen dood geschoten wegens plundering, ver moedelijk nadat zij betrapt waren door patrouilles. Desondanks wordt op grote schaal geplunderd en bij de plaatsen waar voedsel wordt uitgedeeld wordt her haaldelijk gevochten. De regering heeft een beroep op de bevolking gedaan om kalm te blij- BELFAST (UPI) In een ijzer- warenzaak te Lisburn, 16 kilometer ten zuidwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast, is zaterdag een bom ontploft die een gewonde maak te. De politie was telefonisch gewaar schuwd dat er in tien winkels bom men waren verborgen. Nog ter wijl agenten bezig waren het winke lende publiek uit de wijk te verwij deren, ontplofte de om in de ijzerwa- renzaak die zwaar werd beschadigd. Lisburn is het hoofdkwartier van het Britse leger in de roerige provin cie. "Iers-republikeinse leger" (IRA) is zaterdag aangehouden door Britse soldaten. Het gaat om de 27-jarige Martin McGuinness, commandant van de IRA-brigade in Londonderry. Hij werd samen met een man gepakt aan de rand van Londonderry's ka tholieke wijk de Bogside. In Portadown, 130 kilometer van Belfast, vond de politie het lijk van een 13-jarige jongen naast een schuur die door een ontploffing was verwoest. Het slachtoffer was van huis wegge lopen en de politie denkt dat hij in de schuur heeft willen slapen en daarbij per ongeluk een verborgen bom heeft geactiveerd. Bij een bomexplosie aan de rand van het Noordierse stadje Cookstown kwamen zaterdagavond een 21-Jarig meisje en haar 15-jarige broer om het leven. Zij werden het slachtof fer van een valstrik die waarschijn lijk bedoeld was voor een patrouille van leger of politie. De bom, verbor gen in een geparkeerde auto. ontplof te toen het tweetal bij de wagen een kijkje kwam nemen. Zaterdag overleed in een zieken huis in Belfast een Noordierse poli tieman. die de dag tevoren bij een beschieting door gewapende jonge lui gewond was. Een collega was bij de schietpartij al gedood, geheel vernield. PARIJS (AFP/Reuter> Valérie Geisbuhler, een van de 30 Franse kinderen die begin deze week in gegijzeld, is zaterdag in een zieken huis te Parijs bezweken aan haar verwondingen. Zij werd met vier an dere kinderen getroffen door kogels toen Franse scherpschutters een ein de maakten aan de gijzeling door de schoolbus te bestormen. Valérie was vrijdag vanuit Djiboe- ti naar Parijs overgebracht. De Franse schooljongen die door de vanuit Somalië opererende guer rillastrijders gevangen werd gehou den i6 vrijgelaten en naar de Franse ambassade in Somalië gebracht. De Jongen behoorde eveneens tot de 30 kinderen die dinsdag werden ge gijzeld door het front voor de bevrij ding van de Somalische kust. De situatie in het grensgebied van Somalië e*n de Franse kolonie Af ars en Issa's is sindsdien zeer gespan- Het Nederlands Blazersensemble is vanmiddag van Schiphol vertrok ken voor een non-stop vlucht naar Los Angeles. Daar begint de tweede tournee van dit 20 blazers tellende gezelschap door de Verenigde Staten. Het ensemble wordt op maandag 1 maart uit New York op Schiphol te rug verwacht. De RVD maakt bekend... met deze woorden begon de regeringsver klaring, voorgelezen in het NOS- journaal op zondag, waarin bekend werd gemaakt dat met "de hoge Ne derlandse functionaris", genoemd tij dens de hoorzittingen van de senaats-sub-commissie. inderdaad prins Bern hard werd bedoeld. Toch even een schokeffect. Premier Den Uyl was naar de tv-studio in Hilver sum getogen en zei onder meer: "Niemand mag schuldig worden verklaard alvorens het bewijs van schuld is geleverd Tja. Zaterdagmiddag al werd in een muziekshow van de VARA-ra- dio de "grap" verteld, dat welis waar veel Nederlandse artiesten naar goudkust Duitsland trekken, maar dat prins Bernhard in Nederland rijkdom was komen vergaren. Het zijn moeilijke dagen voor de media. De televisie wist slecht raad met de affaire. Je wilt er alles over horen, maar wat is er? Zaterdagavond wa ren er in zowel journaal als Brand punt overzichten van krante-arti kelen en verklaringen van ex-minis ters, maar zondagavond lieten NOS en NCRV alle mogelijkheden liggen. Geen extra uitzendingen met een op somming van alle feitelijke ge beurtenissen, met een reprise van het Hauser-interview, met voor al een gedegen vooruitblik op moge lijke consequenties. Helemaal niets. De tv heeft weer enigszins gefaald. Willempie was weer gewoon op de tv, zonder waarschuwing of excuus, in André van Duins pretmachine. Nu is er wel gesuggereerd dat de Willempie-creatie eigenlijk geen uitzondering is in het repertoire van de grote volkskomiek. Ik heb dat zelf nog geschreven, nadat de TROS vorige week in op losse groeven de controversionele carnavalshit niet uitzond en daar een sketch met Van Duin als dom schooljochie voor in de plaats zette. Na de show van za terdagavond moet ik op die theorie terugkamen. Met Frans van Dus- schoten opereerde Andre van Duiin in vier sketches, die volgens een identieke formule verliepen. Eerst was Van Duin een man in ochtendjas tegen een ambtenaar van de hon denbelasting, daarna was hij trein- passagier tegenover een psycholoog vervolgens voertoaller tegenover de trainer en ten slotte leerling tegen over onderwijzer. Weliswaar maak te Van Duin enige merkwaardige opmerkingen, die hem zeker pun ten voor een iq-meting zouden heb ben gekost, maar steevast was hij de vier autoriteiten te slim af, hij pakte ze stuk voor stuk tot groot genoegen van zaal- en huiskamerpu- bliek. Zo is eens te meer gebleken dat de waardering voor een tv-program ma samenhangt met bestaande si tuaties in de maatschappij en dan verloopt de identificatie met Andre van Duin in zijn dcetches voorna melijk via de lijn individu contra autoriteit. Met de Hollandse glorie tijdens de Olympische Winterspelen wil het nog niet erg lukken, maar er valt best een hoop te genieten ln de verslaggeving vanuit Oostenrijk. Nog te weinig maakte de Oosten rijkse redactie van de NOS-sportru- briek echter werk van de figuur Maar se. U weet: Sippie Tigchelaar moest niets van trainer Gerard MJaarse hebben en stapte op. In de Haagse Post zette de schaatskam pioene haar bezwaren vorige week op een rijtje. Zo ontstond het por tret van Maarse als drankzuchtige, loslippige roddelaar En wat lees ik zaterdag in de Telegraaf? Dames- coach Gerard Maarse lanceerde het gerucht dat de Russische winnares op de 1500 meter doping had ge bruikt. Dezelfde dag begint Annie Borckinck voor de NOS-filmcamera over Maarse te klagen. De trainer verdedigt zich en noemt meteen even de dames onder zijn vleugels "sub- topsporters". Er zijn grenzen aan mijn sensatiezucht, maar dit is nou toch typisch zo"n affaire zonder ech te-ellende kanten (heel anders dan een gijzeling of een omkoopschan daal) waarbij alle verdachtmakin gen. onthullingen, details en sfeerte keningen met smaak geconsu meerd kunnen worden. GERARD PAQUES TROS-Aktua biedt vanavond een exclusief interview met de in de Sowjet-Unie ongewenste Rus Pljoesjtsj, die onlangs in het westen is aangekomen. Voorts een reportage uit Ethiopië, de laatste pokkenhaard in de wereld'. Bij de Olympische Winterspelen in Innsbruck maakt TROS-Aktua kritische kanttekeningen Mogelijk wordt ook aandacht besteed aan de Lockheed-affaire. wereld: gewijde i grammofoon muz. Informatief progT. (S) Avondoverdenking. Dictatuur van het proletariaat geschrapt verzoekplatenprogr 10.30 Nws. 10.33 Radiojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf, een uur allerlei voor leder een. (11.55 Beureber.). 12.26 Med. 12.30 Nieuws. 12.41 Radiojournaal. 13.00 Kn&pperllcht, verkeersmagazlne. 13.25 'n Middagje AVRO:- muz.. Informatie gemotiveerd. i Ochtendgymn. weging 8 00 Nws 8 11 Echo. 8.30 Auba de: klaas. muz. 9.10 Schoolradio. 9.30 Inform, over schoolradio. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 9.50 School radio. 10.00 De letter M: progr. op de middenberm van het Nederlandse ge beuren. met om 11.00 Nws en om 11 03 Ouder worden we allemaal, bejaarden- progr. 11.55 Scheepspraat: Inform, voor schippers. 12.00 Vijf tellen na nu. een lunchprogramma. KRO: PARIJS Reuter/AFP) De 1600 afgevaardigden op het 22ste congres van de Franse communisti sche partij hebben zaterdag met algemene stemmen hun goedkeu ring gehecht aan het voorstel, de stelling van "de dictatuur van het proletariaat" uit de partijstatuten te schrappen. Voorts keurden zij unaniem het partijrapport goed waarin onder de titel "wat de com munisten voor Frankrijk willen" de beginselen van democratie en vrije verkiezingen met nadruk worden onderschreven. Met haar programma van een "socialisme naar Franse snit", te bereiken langs democratische weg. hoopt de partijleiding een groter deel van de Franse kiezers te kun nen trekken. In zijn openingstoe spraak verklaarde secretaris-gene raal Georges Marchais woensdag dat de notie van een dictatuur van h't proletariaat niet meer paste bij het Frankrijk van deze tijd. De stelling zal overigens pas definitief door het 23ste partijcongres uit de statuten worden verwijderd. Door de keuze van een "eigen weg naar het socialisme" is de verhou ding met Moskou er niet beter op geworden. Dat bleek overduidelijk vrijdagavond toen Andrei Kirilen- ko, lid van het Russische politburo en hoofd van de Russische delega tie naar het Franse congres, een aanval deed op diegenen die kritiek op de Sowjet-Unie oefenden wegens de behandeling daar van politieke dissidenten. "Al het kabaal dat ge maakt wordt over de rechten van de mens in de socialistische landen heeft tot doel, verwarring te zaaien in de gelederen van de progressie- ven. Russische burgers genieten al le mensenrechten en alle vrijheden. Dat is de ware Russische realiteit", zo zei Kirilenko op een bijeenkomst ln Parijs van 3000 Franse commu nisten die voor het merendeel de verwijdering tussen hun partij en de Sowjet-Unie leken te betreuren. Kirilenko werd tenminste luid toe gejuicht en de kreet "lang leve de Sowjet-Unie" klonk door de zaal. Marchais reageerde later verbol gen op de Russische terechtwijzing met de woorden: "Wij laten ons door niemand de les lezen. Dat doen wij anderen niet, dat zullen wij ons niet laten doen". Kirilenko had met zijn kritiek duidelijk Mar chais op het oog. die in zijn ope ningsrede had verklaard dat niet toegestaan kan worden dat het "communistische ideaal" wordt be zoedeld door "onrechtvaardige en ongerechtvaardigde daden". De krant van de Franse communisti sche partij. L'Humanité. repte met geen woord van Kirilenko's toe spraak. Marchais onderstreepte zater dag het verlangen naar een eigen gezicht voor het Franse communis me bovendien door zijn aanhangers op te wekken, de groet met de ge heven vuist voortaan achterwege te laten. Hij had er zich aan gestoord dat een aantal afgevaardigden tij dens het zingen van de "Interna tionale" dat gebaar (voor de oorlog door de Spaanse en Franse com munisten overgenomen van hun Duitse partijgenoten) maakte. en verklaarde"Dit is geen Franse traditie. Ik ben tegen de vuistgroet omdat wij de partij zijn van de uit gestoken hand. De communisten steken hun werkende broeders de hand toe, de katholieken, de socia listen en natuurlijk de gaullisten wanneer zij opkomen voor de na tionale onafhankelijkheid van Frankrijk". Marchais sprak zich uit tegen al gemene, rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement. Die zouden een stap vormen in de rich ting van een supranationaal gezag, naar zijn woorden "een dodelijk gevaar voor Frankrijk". Het 22ste congres van de Franse communisten in de Parijse voorstad Saint-Ouen, dat vijf dagen geduurd heeft, is gisteren geëindigd met de eenparige herverkiezing van secre taris-generaal Georges Marchais door het pasgekozen centrale comi té. praktijk, deel uit Heroriëntatie op de zending. 19.26 Een. twee. uit de maat: programma over onderwijs en opvoeding. 19.45 <S) Met uw instemming: Lied van de week. 20.00 Nws. 20 05 (S) Kamerorkest met solisten: klaas. muz. 21.20 (S) Klass. pianomuz. 21.35 Literama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.15 Tek sten v. Dostojewekl. 22 39 Als de Dood. hoorspel. NOS: 23 00 Met het oog op morgen, met o.m Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nws. Hilversum III N06: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-Maal. AVRO" 1902 Drie loopt achter: Let s Twist Again. 20.02 Radio journaal. 20 05 (8) Superclean Dream - machine. 21.02 (S) De Negen-Uur-Jazz- Show. 22.02 Radiojournaal 22 05 (S) (S) Candlelight- Overheldsvoorlichting: 12.4 Echo magazine. 13 40 Een mens als JIJ: vesorekken met mensen als u en lk. 14.00 Schoolradio. 14.10 Schoolradio. 14.30 Schoolradio. 14 40 Schoolradio. 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nieuws. 16.03 Pons Disch ontvangt op zl1n wakker: vrolijk draai» od verzoek van mensen uit de sportwereld VARA: van 12.00-14.00 u. Akt. vla Dingen van de dag. 1203 iS) VARA's zoekplaatte: zoek de plaat achter de zoekztn. 14 03 (Si Spltsbeeld. 16.03 (S) LP-top-20 en de LP-Tlp. Van 17.00-18.00 uur Akt. vla Dingen van de dag. 17.30 (S) Alfred Lagarde. 10.10 Arbeidsvitaminen, populair fragmenten. 14.30 (8) Om de kunst, tof tot gesprek wordt Belcantorlum. opera-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5