V ergoeding voor renovatie moet hoger worden Leids Vrijetijds Centrum: voor Jantje en verder iedereen Leidse koopman gaf vals geld uit: maand cel geeist LEZERS SCHRIJVEN In voormalig Krcatief Sentrum LEIDEN In het pand Bree- straat 66, het voormalig Kreatief Sentrum, wordt de laatste hanö gelegd aan de totstandkoming van een nieuw Leids Vrijetijds Centrum. "In onze huidige maat schappij is de behoefte aan 't po sitief doorbrengen van de al of niet gedwongen vrijetijd een ac tuele zaak. Wij van het Vrijetijds Centrum menen dat er tal van bestaande groepen en/of indivi duen in Leiden zijn die door al lerlei omstandigheden, zoals len, organisatie etc. niet tot ont plooiing kunnen komen", aldus de organisatoren. Het vrijetijds centrum heeft zich o.m. tot doel gesteld om aan al len die hun wensen en plannen niet kunnen verwezenlijken door ruimtegebrek of gebrek aan geld de gelegenheid te bieden door het beschikbaar stellen van facilitei ten hun ideeën toch te realiseren. "Populair gezegd komt het hier op neer: Jantje is met een stel vrienden al Jaren bezig met het prutsen aan radio's en tv's. Om dat de vriendenkring zich steeds uitbreidt en de technische wen sen steeds groter worden, kan het niet meer bij Jantje thuis. Na tuurlijk geldt dit niet alleen voor deze groep. Onze gedachten gaan uit naar groepen en individuen, die zich bezig willen houden, of reeds bezig zijn met bv. volksdan sen, ballet, conditietraining, pa rapsychologie, politiek (actiegroe pen, wijkcomité's), occultisme, jonge onderzoekersactiviteiten ci ne-club, muziek, milieu, een in formatiecentrum, fotografie zeef druk technieken, schilderen, mo delbouwers, duivenmelkers, boet seren, toneelgroepen en noem maar op", aldus de organisato ren. Zij wijzen erop dat er al groe pen zijn die gebruik maken van de mogelijkheden van het Vrije tijds centrum, zoals de vergader ruimte, de filmzaal en de grote zaal. Iedereen die plannen, ideeën of suggesties op sociaal-cultureel terrein heeft, kan zich voor infor matie tot het Leids Vrijetijds Centrum wenden. Van maandag tot en met vrijdag van tien uur tot half zes en op woensdagavond van acht tot tien uur zijn er staf leden aanwezig. Conclusie na onderzoek onder 112 gezinnen: LEIDEN Voor het grote schaatsgebeuren dat afgelo pen zaterdag door de wijk- vereniging Aktief en de speeltuinvereniging Zuidwest in samenwerking met deze krant en de autorijschool Van Rooden aan de Van der Helmlaan werd georgani seerd, hadden 68 deelnemers ingeschreven. In alle catego rieën waren prijzen beschik baar gesteld er kwamen even- wel nog allerlei geldpremies bij die door de speaker bij de toeschouwers werden losge peuterd. De uitslagen waren: 5-7-ja rigen: Anjela Jansen en Wal ter Barbero; 8-jarigen: Ka rin van der Hoeven; 9-jari gen: Thea Brons en Marco Riethoven; 10-jarigen: Siger de Groot; 11-jarigen: Caro- lien Riethoven en Robert Ab- ma; 12-jarigen: Ingeborg Westerhof en Leo Compeer; 13-14-jarigen: Danny Bar- ning en Joop Ruygrok; 15- 16-jarigen: Ton Regeer; vol- Nooyen en K. van Abtsioou- de; afvalrace tot 16 jaar: C. Barning; idem 18-35 jaar: R. Barning. Foto: de jeugd in actie. LEIDEN De premie voor verhuis- en inrichtingskosten die bewoners in verband met de re novatie van hun woning van het rijk ontvangen, moet worden verhoogd. Een voorlopige verho ging van drieduizend naar vierduizend gulden is alleszins gerechtvaardigd. Tot teze conclusie komen J. C. Beemer, D. de Frenne, H. van Gelder (medewerkers van de wel- zijnsraad), W. Holman en A. Kup- pens (studenten sociologie) na een onderzoek dat zij hebben ge houden in een aantal Leidse stra ten. Centraal stonden hierbij de financiële ervaringen van bewo ners, wier huis gerenoveerd waf. De onderzoekers vinden een warm pleidooi voor het optrekken van de huidige premie voor verhuis- cn inrichtingskosten zeker op zijn plaats, gezien het feit dat in stadsvernieuwingsgebieden de minder draagkrachtige catego rieën vaak oververtegenwoordigd zijn. Het is hun uit het onderzoek duidelijk geworden dat de renova tie, die in Leiden op grote schaal aan de gang is, ook van de bewo ners enorme offers vergt. Geble ken is dat de bewoners gemiddeld 2000 tot 3500 gulden meer hebben uitgegeven dan de renovatiepre mie bedroeg. Volgens de onder zoekers heeft de renovatie voor een aantal bewoners nog ver strekkende gevolgen, omdat ze zich voorlopig hebben beperkt tot de meest noodzakelijke herinrich tingsplannen. Het onderzoek heeft pl-aatsgehad In de volgende straten: Leliestraat (woningbouwvereniging Ons Doel), Lombokstraat (Ons Belang), Van de Duynstraat (Leidse Woningstich ting), Atjehstraat (De Eendracht), Van Hogendorpstraat (LWS), Wil lem de Zwijger-laan (LWS), Van Limburg Stirumstraat (LWS), Anna Paulownastraat (Ons Belang), Am- bonstraat (De Eendracht) en Drift- straat (De Eendracht). In totaal 161 woningwetwoningen, waarvan de be woners mondeling benaderd zijn. Van de 161 weigerden er 38 mee te deen aan het onderzoek en in elf geval len bleek het gezin de renovatie niet te hebben meegemaakt, zodat de on derzoekresultaten in totaal 112 ge zinnen betreffen. Leeftijd De gemiddelde leeftijd van het ge zinshoofd bedroeg 58,7; de gemiddel de gezinsgrootte lag op 3,1. Het me rendeel van de maandonkomens lag tussen de 834 en 1000 gulden netto. Het overgrote deel van de onder vraagde gezinnen bewoonde voor de renovatie hetzelfde huis; twintig pro cent was afkomstig uit andere reno vatiecomplexen. Twintig gezinnen, (zeventien procent) hebben nog de oude premie van 2500 gulden ont vangen, 93 gezinnen (78 procent) heb ben de nieuwe premie van 3000 gul den gekregen en zes gezinnen ontvin gen geen enkele financiële tegemoet koming. Meestal werd de renov atie - premie uitekeerd op een moment dat de bewoners nog in een wissel- woning verbleven. Maar vooral bij een aantal oudere bewoners kwam het voor dat ze de premie pas ont vingen, nadat ze in hun verbeterde woning waren teruggekeerd. Meer dan de helft der bewoners (57 pro cent) heeft zelf voor de verhuizing gezorgd: dat kostte hun gemiddeld een bedrag van f 179,92. Wie een ver huisbedrijf had ingeschakeld betaal de gemiddeld f 571,79. Het eerste be drag valt echter hoger uit als de be woners, die vrijwel niets voor hun verhuizing hebben betaald, uit de be rekening worden gehaald: f269.88. Men was in het algemeen redelijk tevreden met de verhuizing (86 pro cent). Over het verblijf in de wis selwoningen waren de bewoners daarentegen niet onverdeeld enthou siast: 45 procent was tevreden. 34 procent niet tevreden en twintig pro cent had geen mening. Besteding Van de noodzakelijke herinrich- tingskosten is 68.1 procent besteed aan vloerbedekking, 19.3 procent aan gordijnen of vitrage, vier procent aan verlichting en 10,1 procent aan diver sen. De herinrichting vergde gemid deld een bedrag van 3200 gulden. Daarnaast zijn er onkosten gemaakt die ndet strikt als "noodzakelij ke herinxachtingskosten" kunnen worden aangemerkt, maar wel door de renovatie veroorzaakt zijn, bijv. de aanschaf van een wandmeubel, omdat de kastruamte verdwenen was. Gemiddeld is aan dergelijke voorzieningen f 1867.42 besteed. LEIDEN Heeft de 23-jarige Leidse koopman opzettelijk zes of tien valse bankbiljetten elk van duizend gulden uitgegeven, of was hij zelf het slachtoffer als ontvanger van dat „namaak- spul"? De officier van justitie bij de Haagse rechtbank kon niet tot het bewijs komen voor de wetenschap van verdachte dat het valse bankbiljetten waren, maar achtte wel bewezen, dat verdachte opzettelijk die biljetten uitgaf en eiste daarvoor een maand ge vangenisstraf. Op 4 Juli van het vorig Jaar kocht verdachte bij een handelaar in antiek te Den Haag een aantal artikelen voor een totaal bedrag van 12.000 gulden. Een strijdvraag was, of hij toen met zes of tien bankbiljetten van duizend, aangevuld met (echte) hon derdjes betaalde. In elk geval twijfelde de winkelier enkele uren later, toen hij de dui zendjes nog eens goed bekeek en vergeleek, of die vals waren. De po litie werd gealarmeerd en de bank biljetten gingen naar drukkerij Joh. Enschede, waar de (echte) duizendjes worden vervaardigd. „Vals", zo werden de biljetten geklas- sificeerd. Toen werd de koopman stevig aan de tand gevoeld. En deze verklaarde, dat hij de duizendjes in Leeuwarden bij handel had ont vangen. Maar de man daar wist niet meer hoe hij aan die - thans als vals gesignaleerde - bankbiljet ten was gekomen. Verdachte ontkende te hebben ge weten, dat de biljetten vals waren. De president van de rechtbank, mr. A. Berkhout liet de valse duizendjes nog eens aan verdachte zien, die toegaf, dat die wel gekleurd waren. Uitspraak op 20 februari. LEIDEN De adviescommissie gadert vanavond in het stadhuis inzake het huisvestingsvraagstuk ver over o.a. de volgende onderwerpen: toewijzing gerenoveerde woningen in Noord (brief wijkvereniging en com missie sociale aspecten), eindrappor tage woongemeenschappen, nota be jaardenzorg, toewijzing woningen verzorgingshuis stichting Zomerland, toewijzing flats De Goede Woning in de Merenwijk, instelling commissie huisvesting buitenlandse werknemers. Aanvang acht uur. Horeca 4 Voor de zoveelste maal heeft de horeca te Leiden gemeend middels uw blad te moeten afgeven op het feit dat sportvereniging in hun met veel inspanning gebouwde clubhui zen naast andere faciliteiten ook zwak alcoholische dranken mogen serveren aan hun leden. Dit is vooral een merkwaardige si tuatie als gesteld wordt door de he ren Visser en Schreudeir: "Met ons valt te praten". Welnu, noch van de zijde van bade heren is enig initia tief genomen tot een gesprek met ons, noch is er ooit een reactie ge komen op de door ons gedane uitno diging tot een gesprek. Als men dan liever doorgaat met rondstrooien van onbewezen onwaarheden, volgen hier een aantal feiten ter opheldering: 1. Een enquete heeft uitgewezen dat voor elk uur dat een lid sport be drijft op het veld, één uur bestuurs- weik gebeurt grotendeels pro deo, in onze clubhuizen, waarbij vrijwel iedere avond een groot aantal men sen betrokken zijn. 2. De meeste tijd gaat zitten in het begeleiden en opvangen van de jeugd. Bij deze aktiviteiten kan men spre ken van een zekere vervaging van de grenzen, want niet alleen sport- akbiviteiten, maar ook spelmiddagen, vossejachten, sportkampen, films etc. vinden plaats op dagen dat er Biet gesport kan worden. Wij menen ech ter dat de verenigingen deze sociale functiehoren te blijven vervullen. 3. De clubhuizen worden gedreven op a-commerciële wijze, de sociale func tie ervan maakt het niet mogelijk de leden het vel over de oren te halen, de verkregen inkomsten, waar van men zich geen grote voorstel lingen moet maken, dienen voor af lossing schuldenlast en eventueel uitbreiding outillage. Toch komt ons biertje altijd duur der uit dan het pilsje dat men thuis op zijn dooie gemakt kan nuttigen. Een vereniging van mensen is meer dan de som van de mensen die haar vormen, dit geldt ook voor sportclubs Met de toenemende hoeveelheid vrije tijd zijn ook onze activiteiten uitge breid met het doel onze leden ac tief te laten recreëren. Dat dit stre ven waardering vindt bij onze le den blijkt uit hun medewerking en inzet de zaken draaiend te houden. Het getuigt dan ook van volle dig onbegrip indien men stelt als gemeenteraadslid Mentzy dat wij "ons doel voorbijschieten". De heer Mentzy heeft dat doel waar schijnlijk nog nooit gezien. Namens de Contact Commissie Leidse Voetbalverenigingen D. Holswi'lder, D. Smink. Horeca 5 Het gemeentebestuur heeft zoals is gebleken gunstig gereageerd op bepaalde klachten van de caféeige naars, vertegenwoordigd door de he ren Visscher en Schreuder, tenaan- zien van de clubhuizen van zowel sport- als buurtverenigingen. Als men wat dieper op de dingen die zich nu afspelen doorgaat, dan komt men tot de volgende uitkom sten. Ten eerste de klachten van wijk bewoners in het centrum van de stad ten aanzien van oafé's en bars, waar van bezoekers overlast toebrengen aan bewoners van de binnenstad. Hierdoor ziet het gemeentebestuur zich-op een of andere manier genood zaakt de openingstijden van die bars en café's aan banden te leggen. Hierop komt de horeca in het ge weer door op hun beurt de gemeen tebestuurders te wijzen op de zoge naamde para-commerciële clubhui zen, met hun Seven-Up flessen en hun bezoekers die overlast bezorgen aan burgers en moeilijkheden veroor zaken in cafés enz. enz. In "aangename gesprekken" met burgemeester en wethouder Van Aken blijkt, dat deze gemeentebe stuurders hier wel hun oplossing hebben gevonden. Als "kluif" krijgt de horeca dan de inperking van de clubactiviteiten aangeboden! En maar hopen, dat de heren dan tevreden zijn! Met deze manier van on-democra- tisch handelen van het gemeentebe stuur dient de burgerij geen genoe gen te nemen Reeds eerder artikelen hebben ge wezen op de belangrijkheid voor de gemeenschap van het doel en han delen van sportverenigingen en wyk- verenigingen. Het is hoog tijd, dat de voorzitters van de Leidse sportbonden alsmede vertegenwoordigers van wijk- en buurtverenigingen de koppen bij el kaar steken. Ook in de gemeenteraad is geble ken, dat raadsleden moeten gaan be slissen over vereniginen, waarvan ze geen enkele notie hebben, hoe deze in elkaar zitten, wat ze doen en woaiwoor hun activiteiten bedoeld zijn, en hoe ze financieel het hoofd boven water moeten houden. Men heeft het weer kunnen le zen; het ene progressieve raadslid stelt voor verenigingen 4 of 5 avon den per jaar ontheffing van slui tingstijd te verlenen en zijn mede- progressieve raadslid stelt voor, dit in geen geval te doen, omdat de verenigingen hun doel voorbij schie- Hun doel voorbij schieten, doen ze inderdaad, als deze verenigingen op 'n koude regenachtige oktober avond hun Jeugd met bestuursleden voorop laten defileren voor een gemeente bestuur, waarvan ze nu een' trap na krijgen. Het ia van het allergrootste be lang, dat de sportbonden en wijk- verenigingen het er niet bij laten zitten. De belangen voor hun vere- nigengen zijn hier in belangrijke mate in het geding. Ik vraag me af waarom in Leiden, dergelijke maatregelen door de over heid worden genomen. Gebeurt dit dan ook in omliggende gemeenten? Bij informatie bij verenigingen in grote steden als Den Haag, Gouda en Rotterdam is hier niets van ge bleken! Ik vraag mij ook af, of de bestuurs leden van de horeca, met hun laster praat wel de belangen (iienen van hun leden. Het is genoegzaam be kend, dat vele cafes en bars him grootste klandizie hebben aan men sen, die nauw met de sportverenigin gen zijn verbonden. H. De Roo. Bakkerkorfstr. 4, Leiden. Werklozen Steeds meer mensen worden werkloos. De crisis uit de jaren dertig is geen spookbeeld meer. De ze tijd is zelf door de crisis behekst. Om de crisis te bezweren grijpt men naar gevaarlijke schijn-oplos- singen. Van de WSW-regeling wordt misbruik gemaakt door werklozen naar de sociale werk plaats te sturen. Werklozen worden in de WAO ondergebracht. Het is dus niet gebleven bij praatjes die de rondè deden over de luie werk lozen. Nee, werklozen worden nu zelfs behandeld als zieken en ach terlijken. De feiten massa-ont slagen en geruisloze: afvloeiing moeten hierdoor verhuld worden. In Leiden is men meester in het vinden van schijn-oplossingen. Dat is niet verwonderlijk, want in Lei den is ook de werkloosheid door de uittocht van industriëlen die hun kapitaal elders investeerden al ja renlang een probleem. In Leiden houdt de stuurgroep arbeidsmarkt zich sinds 1972 bezig met de werkloosheidsproblema tiek. Vooral heeft deze stuurgroep zich ingelaten met de problemen die de werklozen geven voor het bedrijfsleven. Het uitgangspunt van deze stuurgroep was dat er in Leiden zo'n hoge werkloosheid was omdat de werklozen te dom, te wei nig geschoold en ontwikkeld, te a- sociaal en te lui waren om te wer ken. Dat wordt dan niet met die woorden gezegd, maar omschreve in termen als dat de Leidse werk lozen "een negatieve instelling ten opzichte van de arbeid in het alge meen en een zeer ongunstige ar beidsverleden" hebben. Die werklo zen worden dan aangeduid met de categorie "Minder geschikt". Wie er minder geschikt zijn, is voor ons wel duidelijk. Dat zijn de leden van de stuurgroep arbeids markt. Want waar was deze stuurgroep toen er bij de Grofsmederij hon derden mensen de laan uit werden gestuurd Waar was deze stuurgroep toen Adler met sluiting bedreigd werd? Heeft deze stuurgroep aan de bel getrokken toen de LBF en de Ju weel bakkerijen weggesaneerd wer den? Hele bedrijfstakken zijn uit Lel den verdwenen of dreigen te ver dwijnen. De textiel. De conserven- industrie. De grafische industrie. In 1975 ging Tokheim uit Leiden weg naar Schotland. Sijthof moest naai Alphen verhuizen. In deze af braak van de werkgelegenheid ligt de oorzaak van de werkloosheid. Uit de stuurgroep is op 8 januari jl. een commissie voortgekomen: commissie van overleg arbeidsmarkt Leiden. Daarin zitten een aantal achtenswaardige notabelen. De Leid se Vereniging van Industrieëlen is vertegenwoordigd door ma-. S. A. G. Begeer, die ook in die club zijn belangen tracht te verzilveren. Die commissie zet de ldjn van de stuurgroep voort. Een van de eerste zaken die door de commissie bespro ken zal worden is het plan voor neen adviescentrum voor werklozen. De taken van dat adviescentrum bestaan uit het ge ven van adviezen, het begeleiden en het trainen van werklozen. Dit ad viescentrum moet de kansen van werklozen op de arbeidsmarkt verbe teren. Na verloop van tijd zou zo'n adviescentrum kunnen gaan draaien als een alternatief arbeidsburo. Zo'n adviescentrum komt waar schijnlijk in aanmerking voor 100% subsidiëring. Wij kunnen het echter niet pruimen dat het verzoek van het werklozencomite om een ruim te voor een trefcentrum siteeds op de lange baan wordt geschoven. Dit Op de mani festatie "Stop de Jeugdwerkloosheid" moest Van Dam onder druk van de aanwezigen een ruimte voor het trefcentrum toezeggen. Waar blijft deze ruimte? Wordt aan de plannen van de stuurgroep voorrang verleend? Wij vinden dit een verkeerde ont wikkeling. Daar willen we niet mee akkoord gaan. Naast de strijd tegen de bedrijfssluitingen vinden we dat er een aantal concrete maatregelen genomen dienen te worden: een ruimte en faciliteiten voor het toegezegde trefcentrum voor het werklozefnoomi'té verbetering van de 'omscholing, gericht in de eerste plaats op het on derwijs en niet op het klaarstomen voor een labiele arbeidsmarkt; uitbreiding van het aantal Jeugd- comsulenten) verpliohte vacature, mel ding door bedrijven; verhoging van de WW-uitkerin- gen en verlenging van de uitkerings duur. KWJ ANJV NVV-Jongerenoontaot Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3