Tragiek van het kunstbedrijf •SjIgBy Madam talentvolle harpiste De Generaal: Het nltra- geloid MAANDAG 9 FEBRUARI 1976 P332EPI PAGINA 15 JRIJJEL Meteen al toen ik hoorde dat aan die "regeringsfunctio naris'' in eerste instantie een straaljager was aangeboden en geen duikboot, dacht ik dat het wel niet Piet de Jong (toen staatssecretaris) zou zijn, maar de enige hoge Nederlan der met een brevet: prins Bernhard. Een brevet van on vermogen in dit geval, want waarom zou uitgerekend prins Bernhard nog een extra vier miljoen nodig hebben, tenzij hij thuis wilde aantonen dat hij heus wel zelf in zijn onder houd kon voorzien. Want u weet hoe gevoelig zulke dingen vaak liggen in gezinnen waar de vrouw het meeste geld bin- wel even pijn hebben gedaan nenbrengt. Het zal overigens dat er een zevenvoudig bedrag (7 miljoen dollarnaar de vroegere Japanse oorlogsmis dadiger Joshio Kodama is ge gaan, zodat de miljoen dollar die in Nederland terecht kwa men weinig meer waren dan een kruimel op de rok van het universum om Lucebert even aan te halen. Prins Bernhard heeft intus sen ontkend dat hij die vier miljoen gulden ooit geïncas seerd heeft. Dat doet de vraag rijzen aan wiens strijkstok dat bedrag is blijven han gen: Teengs Gerritsen, Meu- ser, een derde persoon enkel voud? Ik benijd de commissaris niet die dit moet uitzoeken. Premier Den Uyl bleek zon dagavond voor de nieuwsuit zending over beide netten (het leek wel een nationale feest dag) een nieuwe, ernstige bril te hebben opgezet en sprak de wijze woorden, dat ook een prins als iedere andere burger er recht op heeft na een be schuldiging als onschuldig te worden beschouwd zolang de schuld niet is bewezen, ivaar- na hij die commissie aankon digde die het hele geval zou gaan uitpluizen, zoals bij an dere gewone burgers nu een maal ook altijd een commissie wordt ingesteld die een be schuldiging van steekpennin gen onderzoekt. De moeilijkheid is in dit ge val, dat je niet aan dhand van plotselinge aankopen (een koelkast, een videoapparaat, 'n bontjas) kunt vragen: "he ho la, u zat toen opeens goed in uw slappe was, waar kwam dat geld eigenlijk vandaan"? Bij een gewone burger kun je op zijn belastingaangifte kij ken, en als daar dan een mee vallertje van 4 miljoen op staat waarvan de herkomst niet duidelijk is, dan kun je dat uitzoeken. Maar prins Bernhard betaalt geen belas ting, dus die hoeft zo'n be drag ook niet op te voeren. Staat die 4 miljoen ook niet op de belastingaangifte van de Lockheed-tussenpersonen Teengs Gerritsen en Meu- ser. dan zijn er vijf mogelijk heden: 1. prins Bernhard heeft het bedrag toch geïncas seerd, maar is het vergeten: 2. Teengs Gerritsen heelt die 4 miljoen achterovergedrukt en heeft de belastingen daarvan onkundig gelaten: 3. Meu- ser heeft zich van die 4 mil joen meester gemaakt en het niet aan de belastingen ge meld: 4. Lockheed-president Kotchian heeft alles uit zijn duim gezogen om zichzelf in teressant te maken: 5. Ton van Duinhoven heeft zich voor prins Bernhard uitgegeven en maakt nu goede sier van an dermans verdiensten. Gesprek zin per: Vader: "Dat is leuk, einde lijk alle kinderen en kleinkin deren weer eens bij elkaar. Hoe komt dat zo"? Oudste dochter: "Och, we waren in de buurt en dachten kom...." Kleinzoontje: "Ha die opa". Schoonzoon I: "Mag ik het zout even"? Derde dochter: "Pieter, kom aan tafel en speel niet van die banale wijsjes". Moeder: "Wou er nog ie mand bidden"? Oudste dochter: "Pa, mag ik iets vragen"? Schoonzoon I: "Ahem, moet dat nu persé"? Moeder: "Wat wou je vra gen kind"? Oudste dochter: "Nou ge woon, wat iedereen wil vra gen". Moeder: "Ik snap er weer niks van. Is het weer iets tus sen jou en je vader"? Schoonzoon I: "Ach nee mutter, we vragen ons alleen af: waar is het allemaal géble- Vader: "O, is dat het? Een miljoen naar het Wereldna- tuurfonds, een miljoen naar 't Koningin Wilhelmina Fonds, een miljoen naar het Leger des Heils, en een miljoen naar het Prins Bernhard Fonds". Iedereen (behalve moeder): "Oooo zeg dat dan meteen". Moeder: "Waar hebben jul lie het toch allemaal over? Het eten wordt heemaal koud, dat is ook weer zonde". NICO SCHEEPMAKER. Stadstoneel Rotterdam LEIDEN/OEGSTGEEST De tragiek van het kunstbedrijf gaat aan het weinig florerende Stadsto neel Rotterdam, één van de grote gesubsidieerde gezelschappen, niet voorbij. Een aantal leden van dit to neelensemble heeft dit zaterdag avond in het aulatheater van het Rijnlands Lyceum weer eens piln- lijk ervaren. Te moeten spelen voor niet veel meer dan dertig beleefd rea gerende toescnouwers, het valt voor de drommel niet mee. 'De nacht der gewoonte' van de Oos tenrijkse auteur Thomas Bernhard heeft, heel toepasselijk op de toneel situatie in Rotterdam de conflicten van een kunstenaarsbestaan tot on derwerp. Het stuk gaat over circus artiesten, die door hun directeur wor den afgebeuld, niet alleen in hun werk, maar ook in hun pogingen om door instudering van het Forellen- kwintet van Schubert tot hogere kunstbeoefening te komen. Thomas Bernhard heeft wat de behandeling van zijn gegeven betreft voor de vorm van het wrange blijspel geko zen, omdat zijn personages kunst- kreupele mensen zijn, die door hun dwingend perfectionisme enerzijds en hun materiële afhankelijkheid an derzijds de indruik wekken belache lijk te zijn. De tragiek ligt hier voor al ook in het feit dat het om men sen gaat die zich met tegenzin van hun taak kwijten zoals het leven zelf vaak met tegenzin wordt ge leefd. Maar dat komt natuurlijk ook in andere bedrijven dan alleen die van de kunst voorWelke dwingen de kracht het Stadstoneel Rotterdam ertoe heeft gebracht juist dit 6tuk op het repertoire te nemen mag een raadsel heten. Dat een gefrustreer de dictator, zoals in dit geval de circusdirecteur, op zijn minst even beklagenswaardig is als zijn slachtof fers wordt door Rudi van Vlaande ren knap tot uitdrukking gebracht. Van de vier overige spelers zijn het met name Pieter Lutz als de geklei neerde jongleur en John Leddy als de aan de drank geraakte dieren»- temmer die door hun toneelspel de aandacht van het publiek nog enigs zins gevangen weten te houden. Het stuk zelf kan nauwelijks interessant worden genoemd mede door de traag- verlopende spelontwikkeling, de el lenlange dialogen met allerlei overbo dige herhalingen en het bombarsti- sche, kwasi-wijsgeringe taalgebruik. Veel leven om niets, eigenlijk, de PIETER C. ROSIER Nachtvoorstelleng: "Troll". 2.00 3 Jaar. LUXOR: "Jaws", dag. 2.30, 7.30, Tentoonstellingen bibliotheek of na 'afspraak' tel 01751- 13397 Drukkerij De Bink, Rooseveltstraat. Expositie van werk van Ben Aalbers. Tot eind februari Openingstijden dag LIDO: "Breakhart pass", 'dag 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 u'ur. 14 Jaar. STUDIO: 'Inserts", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo ook 9.15 uur 18 jaar. TRIANON: "De eenzame scherp schutter". dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. REX: "Slipje uit voor de badmees ter" dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Klindermatlnee: "Plnocchio", woe. en 1415 uur; eerste klasse: de gehele Klasse afdeling van 13.00—14.30 uur 14.00 uur en 18.30—19.30 uu Kinderzaal: van 13.0014.00 woensdagavond (uitsluitend Op Pleterskerkgracht 9. Expositie tiJns Amerika' (tot 26 april 1976) Atelier „De Scherf' Nassaulaan 41 Oegstgeest. tel 150220 Ans v d. Helde- glasbulgen. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag (Dlaconessenhuls) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth, ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaconessenhuls: Middagbezoekuur: 13.45—14.30 uur. Avondbezoekuur: 18.3019.30 uur Kinderafdeling dage- ouders) van 18.30—19.Ï ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) 7U» de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15—15.00 uur. 18.30—19.30 uur. Voor de prematurenafdellng gelden volgende bezoekuren (aller- Maandag i Kort exposeert eigen werk gla houtwerk tegels en mozaïekei Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28) Werkd 10 uur voorm.—5 uur nam zondag 15 uur nam Tentoonstelling "Archeologen wer ken In Zuid-Holland" opgravingen en vondsten uit de laatste 15 laar Tot en met 22 februari 1976 Leidse bioscopen CAMERA: "The mean machine", dag 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: ''Robinson Crusoë". overige familieleden. Kinderen beneden iderafdelLng. *18.30—Ï4.Ï5Ï geen toegang op de •ziekenhuis volwat ir; klasse-afdelingen 4.45—16.00 istlge patiënten ernstige patiënte lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15—15.00 uur. 18.30—19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rhnoord 2e klas 11-11.30 echtgen.) v 15.00 CCU (hart be waking) dag. 18 30 tot 19.00 uur: ma en do. 19.30-20.30 uur In het St Ellsabeth-Zlekenhuls Êndegeest: dinsdag en vrijdag 13 Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld i 4.15 u. AL. 14.30 uur 's ^zondags 11—12 folff/ Q/tt letnvs 9 februari 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: Naar aanleiding van on rustbarende buitenlandsche berichten ten aanzien van on ze huidige verhouding tot Ve nezuela, kan met de meeste zekerheid worden gemeld, dat men in officieele kringen tot op dit oogenblik niets weet van zoodanigen gespannen toe stand als waarvan die berich ten gewagen. Het Neder- landsch oefeningseskader in de Caraïbische Zee bevindt zich echter daar met het oog op de veiligheid onze bezittin gen in West-Indië en op ge beurlijkheden in die wateren. Ter herinnering aan den 301sten verjaardag van de stichting der hoogeschool, wapperde heden van de open bare en vele particuliere ge bouwen hier in Leiden de na tionale driekleur. Ook in een gedeelte der stad heerschte een buitengewone drukte: de vroolijkheid en het toeren op en in vigelantes, bleekerswa- gens enz. met accompagnemt van draaiorgelmuziek, van een in allerlei costumes gedost ge deelte van de feestvierende "hoop des vaderlandslokten niet weinig wandelaars en nieuwsgierigen, waarbij de schooljeugd niet achterbleef, die van hare vaardigheid in het sneeuwballen gooien me nige proeve leverde. Vijftig jaar geleden: In een kliniek te Moskou heeft een krankzinnige, die aldar verpleegd werd, drie ge- neesheeren met revolverscho ten gedood. Twee hunner wa ren onmiddellijk dood, de toe stand van den derden is ho peloos. Na deze drievoudige misdaad te hebben gepleegd schoot de moordenaar zich een kogel door het hoofd; hij was op slag dood. De man bleek in het bezit te zijn van drie revolvers, een dolk en een scheermes. In een van zijn zakken vond men een brief, waarin hij verklaar de de artsen te zullen ombren gen "uit ivraak'. omdat zij hem niet konden helphen. PANDA EN HET MEESTERMONSTER Zonder op het angstige geroep van Ratso te letten, greep Barnstorm zijn assistent en wierp hem fors achterin de laadruimte. Het hek was nu vrij. en het monsterbolder de achter de ongelukkige Ratso aan de tankwagen bin- bovenkant van de tank. "We hebben hem, jongen.' We kunnen op toemee Ons kostje is gekocht. Barnabus en zijn monster-vertoning. Joepie!" Zijn gejubel was tot bovenin het kasteel te horen, waar Panda op zoek was naar professor Kalker. En omdat hij niet verstond wat de kermis-ondernemer riep dacht hij dat het om hem te doen was. "Ik kan me beter verstoppen mompelde hij, terwijl hij zich naar een berg kast haastte leg VARKENS KARBONADES Wrijf 4 schoudefkarbo- nades in met zout en versgemalen peper naar smaak en bak ze snel in 50 g. hete boter aan beide zijden goudbruin. Boor intussen 2 grote stevige appelen uit, schil ze en snijd ze in plakken. Giet het braadvocht in een vuur vaste schaal daarin de helft appelplakken. Leg hierop de karbonades en dek af met de rest van de plakken appel. Stuif (niet meer dan) een mespunt kaneel over de appei en giet er ruim 25 g. gesmolten boter overheen. Zet de schaal in een voorverwarmde, hete oven en laat het ge recht zo nog ongeveer 20 min. bakken, tot de ap pel zacht is. Giet er wat heet water bij als het ge recht te droog komt te staan. WINA BORN -TV 'APAI0U>'S tcfreu /«PWKKBÜ Zi/AI ik BEAJ W/EUW OP i school'. ik bem mooi,—x EfJ Ct/ApfrAAlT. HEB I je leuk: vkiemcue j V. i/ocC f)E? v- CD in) De Jommeke Klein hondje met «s [grote strik,iu/5tert T naar de naam f Bobos. j 'tri V Desillusie in Stadsgehoorzaal met Als toeschouwer heb ik vorige week zaterdagavond nauwelijks „relexed" kunnen genieten van het optreden van het Senegalese balletgezelschap. Wilde iemand me passeren, dan was dit onmogelijk, omdat de stoeltjes te vlak op elkaar stonden. Wilde ik wat waarnemen van het folkloristische gebeuren op het toneel, dan kon ik en velen met mij nauwelijks iets zien door de waanzinnige gelijk vloerse opstelling van de zitplaatsen, tientallen gingen dan ook noodge dwongen de gehele voorstelling langs de zijkant staan, om tenminste iets te kunnen zien. In de pauze was een consumptie bemachtigen een hele toer: was men eenmaal aan de beurt, dan was het gevraagde uitverkocht en de pauzetijd voorbij. Nee Pieter C. Rosier, ondanks alle door Jou ge bruikte adjectieven („tic" van recen senten?), miste ik hét verslag van een toeschouwer op rij 22 en de vele hon derden achter en vóór deze toe- LEZERS SCHRIJVEN: schouwer. Gedesillusionneerd zoek ik mijn heil in andere theaters. Welke instantie en/of partij maakt van de Leidse Stadsgehoorzaal een zaal voor ..gehoor"- én kijkgenot en niet een tweede Groenoordhal annex veehal? JAN BOWLES, Burg. Wapetraat 45. Zoeterwoude. Naar pas zaterdag bekend werd to kortgeleden in een Zwitserse kliniek in Muralto overleden de schilder-fil mer-schrijver Hans Riohter. Hij was 88 jaar. De in Duitsland geboren en in 1941 tot Amerikaan genaturaliseerde Richter was een van de kopstukken van de Dadaïstische beweging, welke, in 1915 ontstaan, vooral in de Jaren twintig baanbrekend werk verrichtte. LEIDEN Organist Jan Schmitz begon het concert, dat hij gistermid dag in de mooi bezet te Harte brug- kerk gaf, heel temperamentvol (pe daalsolo's!) met de vermaarde Toc cata in F van Bach. Daarna presen teerde zich de 18-jarige solo-harpiste Saskia Apon uit Rotterdam. Afge zien van Handel en de Hagenaar Or- thel vertolkte zij Incourante hamen: Sonate Dussek (Praagse vriend van Mozart)Grandjany iharp-virtuoos uit het begin van deze eeuw) en Tournier (ons onbekend). Deze har piste heeft onmiskenbaar talent, in de korte snaren zal nog wat raffine ment moeten komen. De begunsti gende kerkakoestiek verhoogde haar prachtige sonortteitseffecten. De vijf Bagatellen van. Orthel kenmerken zich door een fUn-dichteriyke toets. Op Franck's nogal uitgespannen or- gel-Prlere, die in de laatste frasen meer kleur aanneemt, volgde een goed klassiek behandelde Prelude van Franck's opvolger Pierré. De Suite Gothique van Roéllmann (waarin de geliefde kwasi-antieke Minuet Prlece, Tossata), fris en fraai weergegeven, werd duidelijk als een feestelijke afsluiting ondergaan. KEES VERHOEP FBED BASSET Copynght

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15