Drinkwater in de toekomst uit de Wijde Aa PROVINCIE: GEEN FUSIE AFDWINGEN 'DUINGEBIEDEN ALS NATUURRESERVATEN BEHEREN' LEZERS SCHRIJVEN FEBRUARI 1976 Door Bram van Leeuwen Het gebouw van de LDM aan de Ir. Driessenstraat: straks ook medezeggenschap van andere gemeenten? LEIDEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is niet van plan een fusie van waterbedrijven af te dwingen. GS zeggen de voor keur te geven aan een samenvoeging of samenwerking op vrijwillige basis. Overigens kan de provincie met de waterleidingwet in de hand een of meer waterbedrijven dwingen om mei een ander te gaan sa menwerken. Die mogelijkheid is geopend door een wijziging in de wet die op 1 november 1975 van kracht werd. Een voorstel om tot een fusie van vijf bedrijven in west- en noord- Zuid-Holland te komen is door de Leidsche Duinwater Maatschappij afgewezen, terwijl de overige bedrijven zich in beginsel wel positief uitlieten over een fusie op vrijwillige basis. Bij de schriftelijke voor bereiding van de begroting hebben GS zich op het standpunt ge steld dat een efficiënte waterproduktie in de kuststreek zeer goed mogelijk is. ook zonder fusie. De provincie denkt daarbij aan een overeenkomst tussen de bedrijven, waarbij besloten wordt tot een technische samenwerking. Leidse werkgroep geeft nadelige gevolgen waterwinning aan LEIDEN "Duingebieden, die nog niet voor de waterwinning ge bruikt worden, moeten daarvan ver schoond blijven en als zuivere na tuurreservaten - met functies voor de recreatie - beheerd worden". Dat zeet de onlangs opgerichte Leidse Werkgroep Waterwinning, die in een eerste publicatie de nadelige gevolgen van waterwinning in de duinen aangeeft. De werkgroep zegt dat de gevolgen zeer ingrij pend zijn. Zo zou door infiltratie (het naar de duinen transporteren van water) een stelselmatige ver vuiling van het gebied betekenen. De Leidse werkgroep vindt, dat de toenemende vraag naar water zal moeten worden beperkt en dat er gezocht moet worden naar nieuwe produktiemogelijkheden. Tot de ad viezen, die de werkgroep aan de vas te kamercommissie voor milieuhy giëne heeft uitgebracht behoort on dermeer de wens om de waterwin ning in duingebieden ondergeschikt te maken aan het natuurbeheer. Een uitbreiding van capaciteit zou alleen dan overwogen moeten wor den. wanneer het gebeid niet ver der aangetast wordt. Verder zouden duingebieden die de status van "nationale parken" zullen krijgen in elk geval gevrij waard moeten worden van water winning. Zou er op dit ogenblik al waterwinning plaats vinden dan zou gestreefd moeten worden naar een gefaseerde beëindiging daarvan. Infiltratie van de duingebieden brengt volgens de werkgroep ver schijnselen met zich mee, die niet meer terug te draaien zijn. Zo wor den met het aangevoerde water verontreinigende stoffen het gebied binnengebracht. Dat kunnen zowel giftige verbindingen zijn als eutro- fiërende stoffen (voedingsstoffen). Op de lange duur moet de belasting met deze stoffen wel risico's met zich mee brengen, zoals een verza diging van de bodem en ophoping in organismen. "Zelfs wanneer in de toekomst het infiltratiewater zal worden gedefosfateerd (de fosfaten, zoals die voorkomen in de meeste zeeppoeders, worden eruit gehaald», is te verwachten dat de oorspron kelijke vegetaties van de duinval leien niet meer zullen terugkeren. De Leidse werkgroep signaleert dat er ondanks de bezwaren krachtig wordt gewerkt aan een sterke uit breiding van het infiltratiegebied in de duinen. De "voorzichtige ra mingen" waarover volgens de werk groepen gesproken wordt houden bijna een verdrievoudiging in. Voor Noord-Holland een toeneming van 69 (in 1972) tot 180 miljooen m3 en voor Zuid-Holland van 53 tot 140 miljoen m3. Op het ogenblik bestaan er concrete nieuwe infil tratieplannen voor het Westlancse en het Haagse duinwaterleidingge bied (Meijendel). Verder zijn voor het Leidse gebied (Berkheide) ver gravingen voor nieuwe drainagelei dingen aanstaande. De werkgroep Waterwinning wijst op de vreemde situatie dat in het kader van de drink- en industrie watervoorzieningen miljoenen wor den uitgegeven, terwijl tegelijker tijd in het kader van verbeterings- werken in de landbouw eveneens miljoenen worden uitgegeven, om zoetwater, gewoonlijk van uitste kende kwaliteit, naar zee te dragen. Het lijkt ons dat hier van een zin loze verspilling van zowel water als gemeenschapsgelden sprake is", al dus de Leidse werkgroep. LEIDEN Het afgelopen jaar leverde de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) 15.98 miljoen kubieke meter drinkwater af. Dat was anderhalf miljoen kubieke meter meer dan in 1974. Een slok op een borrel. Die enorme hoeveelheid wa ter is afkomstig uit het duingebied tussen Kat wijk en Wassenaar. Aangezien de regen ter plaatse voor te weinig aanvoer zorgt, wordt er gere geld „bijgetankt". Via pijpleidingen worden uit de omgeving van de vliegbasis Valkenburg grote hoeveelheden oppervlaktewater weggezogen uit de weteringen en in de duinpannen en voorraadbekkens uit gestort. Infiltreren heet dat officieel. De voor raad water in het duingebied van de LDM is vol doende om het hele afzetgebied twee maanden lang van drinkwater te voorzien. Toch zijn er enkele problemen rond de drinkwatervoorziening voor de Leidse regio. Een daarvan is dat de LDM al jarenlang met plannen rondloopt om voor de infiltratie van de duinen water te halen uit de Wijde Aa, een plas met een inhoud van ongeveer twee miljoen li ter. gelegen tussen Hoogmade en Woubrugge. De leiding waarin dat water getransporteerd moet worden naar Katwijk is voor een belangrijk deel reeds aangelegd. Dat gebeurde gezamenlijk met nog twee andere leidingen, waaron der de afvalwaterleiding van Hei- neken in Zoeterwoude. Alleen het stuk tussen Zoeterwoude en Hoog made moet nog worden aangelegd. Maar dat kan pas wanneer defini tief bekend is, waar de installatie langs de Wijde Aa kan worden ge bouwd. Jaren geleden al kocht de LDM voor dit doel grond voor het waterwinbedrijfmaar tegen de plaats (dicht bij Ofwegen) bleken grote landschappelijke bezwaren te bestaan. Zoals de zaken er nu voorstaan zal de installatie worden gebouwd in de Frederikspolder ten noorden van de Does, dus niet direct aan de Wijde Aa. Hoewel de vergunning om water te mogen winnen nog niet officieel verleend, verwacht LDM-directeur De Jong gezien het vooroverleg dat met het hoog heemraadschap Rijnland heeft plaatsgevonden geen grote pro blemen. Fosfaten Tegelijk met de ingebruikneming van deze nieuwe "tankplaats" zal er een begin worden gemaakt met de voorbewerking van het toekomstige drinkwater. Nu is het nog zo dat het oppervlaktewater zonder enige voor behandeling de duinen wordt inge pompt. De bedoeling is dat straks onder meer de fosfaten eruit ver wijderd worden. Men hoopt dan ook voor een be langrijk deel verlost te zijn van de problemen die zich nu van tijd tot tijd voordoen in het waterwinge bied. Fosfaten vormen namelijk de basis van zeer voedselrijk water waarin zich gemakkelijk algenont- wikkeling voordoet. Deze algen zorgen in 't voorjaar voor een neerslag in de bekkens waar door ze wel eens verstopt dreigen te raken. Een dergelijk reservoir moet dan leeggepompt worden en de bo venste laag op de bodem wordt ver wijderd. Van nadelige gevolgen voor de diepere lagen in de bodem is vol gens LDM-directeur De Jong nog niets gebleken. "En we mogen toch wel zeggen dat we op dit gebied enige ervaring hebben, want we in filtreren de duinen al zo'n vijfender tig jaar". De constatering van de werkgroep Waterwinning, dat door infiltratie de vegetatie in het duingebied (de plantengroei) een verarming onder gaat ontkent directeur De Jong. "Dat klopt natuurlijk. Er treedt onver mijdelijk een stuk soortenverar ming op." Overigens moet er volgens hem wel een onderscheid worden ge maakt tussen de gevolgen voor de doge en de natte duingebieden. "Gebleken is", aldus de LDM-di recteur. "dat in die zones die meer dan een meter boven de waterspie gel liggen niets verandert. Daar blijft ook in waterwingebieden alles bij het oude. Anders ligt dat bij de "natte duinvegetatie". Die is in de bewuste gebieden verdwenen en het is een illusie te denken dat die zal terug keren. Het is ook zeer de vraag of de voorbehandeling dde we straks gaan toepassen iets van die problemen oplost. Naar het oordeel van de LDM-direc teur is de waterwinning niet hele maal alleen verantwoordelijk voor deze verarming van de duinflora. "De versmalling van de duinen door het afzanden van de binnenduinvoet (het weghalen van zand aan de landzijde van de duinen) heeft er ook toe bij gedragen dat duinplasjes zijn droog gevallen." "We proberen met onze techni sche ingrepen in het duingebied de natuur steeds zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat te houden. Aan de lagere planten doen we Bedrijven leverden miljard m3 aan water Een van de „meertjes" in het duingebied tussen Katwijk nut voor de drinkwatervoorziening. wm Wassenaar, dat door de LDM wordt be niet veell meer dan helm aanplan ten om zandverstuivingen tegen te gaan. Wel hebben we nu al ruim zes jaar een kwekerij, waar heestersoor ten worden gekweekt die in het duin gebied voorkomen. We proberen daarmee de zaak sneller te herstellen dan de natuur zelf. Voor een leek is meestal na een Jaar of tien niet meer vast te stellen waar werken zijn uit gevoerd. K r u isblad gentiaan We weten dat er in ons duingebied een aantal vrij zeldzame planten voorkomen, zoals de kruisbladgen- tiaan. Om alles precies te inventari seren vindt er op het ogenblik een biologisch onderzoek plaats in de zogenaamd "natte duinvalleien". Van een onverantwoorde uitbrei ding van het infiltratiegebied is vol gens directeur De Jong geen sprake. Het ruimtebeslag van de infiltratie bekkens wordt in de toekomst nau welijks meer vergroot. Wel zullen er in het huidige ge bied tussen de bekkens nog een aantal zogenaamde "diepliggen de lekleidingen" worden aangelegd. Na de aanleg daarvan zal het maaiveld tot de oorspronkelijke hoogte hersteld worden. Het enige wat je van die leidingen ziet is om de 100 a 150 meter een putdeksel, maar als het moet kunnen we die ook nog wegwerken onder de grond". Laatste vraag aan LDM-direc teur De Jong: wat vindt hij van de suggesties van de Leidse werkgroep Waterwinning om waterpeilbeheer- sing beter te coördineren met de drinkwatervoorziening? Het lijkt op het eerste gezicht nog niet zo'n gek idee, maar het is wél wat te simplistisch gedacht. Punt is bij voorbeeld dat er in de wintermaan den meestal teveel oppervlaktewa ter is dat uitgemalen moet worden en dat we juist in de zomermaan den het meeste water kunnen ge bruiken. Je hebt dus een ruime op slagmogelijkheid nodig. Het enige reservoir dat we in ons gebied heb ben zijn de duinen, en die benutten we al zoveel mogelijk. Wel wordt er bekeken of er een mogelijkheid is om water gedurende langere tijd dieper in de bodem op te slaan. Dat zou bijvoorbeeld in de wintermaanden kunnen gebeuren, terwijl het in de zomermaanden veer wordt opgepompt. Probleem in het westen van het land is dat er vrijwel geen peilverschillen bestaan. Het oppervlaktewater staat bijna overal op dezelfde hoogte. In het oosten van het land zijn die ver schillen aanzienlijker. Daar liggen wat meer mogelijkheden Tarieven Beperking van het drinkwa terverbruik zou volgens directeur De Jong bevorderd kunnen worden door een gewijzigde tariefstructuur. Een stijgende lijn in de prijzen bij een hoger gebruik. Maar het pro bleem is hoe je daarbij rekening kunt houden met de gezins grootte. Op dit ogenblik zijn de tarieven zuiver op de kosten afgestemd. Dat betekent: hoe hoger het gebruik, des te lager de kosten. Wel is geble ken dat bijvoorbeeld de verontrei nigingsheffing invloed heeft op het waterverbruik. Met name de in dustrie is zuiniger geworden met drinkwater. De stijging van het af gelopen jaar lag vooral in het huis houdelijk verbruik, en daarnaast was er natuurlijk de komst van Heineken. LEIDEN De Nederlandse water leidingbedrijven leveren gezamenlijk per jaar ongeveer één miljard kubie ke meter drink- en industriewater. Van die enorme hoevèeiheid leiding water is 630 miljoen kubieke meter afkomstig uit de bodem, terwijl 370 miljoen kubieke meter uit rivieren, mex-en en andere oppervlaktewateren wordt gewonnen. Van die 370 miljoen m3 wordt weer 135 milj. m3 gewon nen na infiltratie en het restant be landt - na zuivering - rechtstreeks of via spaarbekkens de kraan. De industrie wint zelf ook water. Die hoeveelheid ligt tussen de 700 en 750 miljoen m3 per jaar. Een derde deel daarvan is oppervlaktewater en tweederde grondwater. De inkomsten van de waterleidingbedrijven in ons land worden geschat op ongeveer 700 miljoen gulden, en de bedrijven ver schaffen werk aan circa 8400 man personeel. Van de 110 waterleiding bedrijven zijn er 77 gemeentelijk, 14 overheid nv's, 5 stichtingen, 6 ge meenschappelijke regelingen, 1 pro vinciaal bedrijf, en 1 rijksbedrijt en 6 particuliere nv's. Eind van het vorig jaar heeft de re gering het Structuurschema Drink en Industriewatervoorziening ge publiceerd. Daarin wordt globaal aangegeven welke voorzieningen er getroffen moeten worden om aan de behoefte aan leidingwater tot het jaar 2000 te kunnen voldoen. Het ontwerp voor een eerste tienjaren plan moet in 1977 gereed komen. Er wordt rekening mee' gehouden, dat in de toekomst een toenemend ge bruik moet worden gemaakt van op pervlaktewater afkomstig uit de Rijn en de Maas. De verontreiniging van de Rijn is bekend: in 1974 voer de deze rivier in de 69 miljard m3 water onder meer 41 ton kwik. 410 ton arsenicum. 130 ton cadmium, 1710 ton lood. 1650 ton koper. 131.000 ton zink, 3100 ton chroom en 19.300.000 ton keukenzout mee. Verder is het water, waarop ook Rijnland is aangewezen verontrei nigd, met olie, fenol, detergenten, bio- ceden, fosfaten en talrijke andere stoffen. Opnemen van brleveD in De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens Is. wel in te korten. (ADVERTENTIE) Horeca (2) Met waardering heb ik er kennis van genomen dat uw redactie, gezien de laatstepublicatie d.d. 4 februari, de problematiek in de Pieters- en Academlewijk zo genuanceerd mo gelijk wenst te benaderen en aldus doende de vertegenwoordigers van de bars en cafés uitvoerig aan het woord heeft laten komen. Wellicht wilt U mij ook in de gelegenheid stellen enkele door de heren barhouders ge opperde aperte onjuistheden aan de kaak te stellen. Deze zijn de vol gende 1» Er is noch door mij, noch door de heer Doove ooit in de nachtelijke uurtjes gecontroleerd of de bars wel op tijd sloten. Ik reken dat uitdruk kelijk niet tot mijn taak en wel om de eenvoudige reden, dat deze taak in ons rechtsbestel aan de politie toekomt. Voorzover ik van over-' schrijdingen van sluitingstijden op de hoogte ben, i6 dat uitsluitend door mededelingen van bewoners, die hier last van ondervonden. 2) Het is onjuist te menen, dat de stelling-name van het wijkcomité al leen berust op de ontsporingen die zich in 1973 hebben voorgedaan. In feite baart ons de actuele situa tie in de Pieters/Aoademiewijk nog steeds grote zorgen. Blijkbaar deelt de burgemeester voor een belangrijk deel onze zorgen, anders zou hij nooit tot de aankondiging van zijn voor lopige beleidsvoornemens zijn geko men. Is het nu Juist niet de burge meester, die met de politierappor ten in de hand over de meest objec tieve gegevens beschikt aangaande de situatie in onze wijken? Ik respecteer de wens 'van de ho- recavertegenwoordigers om voor hun belangen in het krijt te treden ten volle, maar laten ze de waarheid geen geweld aan doen! A. KWAADGRAS-VAN NOOR Diefsteeg 9 Leiden Horeca (3) Naar aanleiding van het artikel in Uw krant van woensdag 4 fe bruari Jl. zou ik het volgende onder uw aandacht willen brengen. Ten eerste betreur ik de uitspraak van U van schaamte weggelopen. Zij de heer Vissoher, wat betreft het aanbieden van sterke drank in een seven-up fles. Dit vind ik een valse beschuldiging. Als de heer Visscher kritiek wil leveren laat hij dat dan op een sportieve manier doen. Dit zijn argumenten die nergens op slaan. Kleinzieligheid is dit. Wat wil het bestuur van horeca Leiden nou. Zij schrijven zelf dat de situatie vrij gunstig is. Er zijn nog een paar problemen voor him, zoals de disco avond van 2,1X2 en dan nog een aantal bingo-avonden elders. Para- commercieël noemen ze dat. Als de heren zo onze leden willen werven voor cafébezoek, aan moeten ze dat wel anders doen. Heren Visscher en Schreuder als U onze disco-avon den had kunnen bijwonen dan had hadden dan ondervonden dat deze avonden geen concurrentie voor hun zijn. Ik vraag mij af of de he ren ooit lid van een vereniging ge weest zijn. Aan de sportiviteit ont breekt het hun anders zouden zij wel met betere argumenten geko men zijn. Een vereniging betekent meer dan alleen maar kantinebe- zoek. Er wordt veel aan jeugdwerk gedaan waarvan ook hun eigen (kinderen) kunnen profiteren. Dui zenden jongens ln Nederland be drijven de voetbalsport. Gelukkig maar, want het is zo'n gezonde be zigheid. En als de vereniging dan met eigen werkzaamheid een kanti ne met goede kleedkamers bezit dan is dat heerlijk, of moeten we terug naar zo'n jaar geleden, toen moes ten vele verenigingen de jeugd ont vangen in een ouwe schuur. Heren Visscher en Schreuder het vereni gingsleven kost veel geld. En dat kunnen de verenigingen gelukkig enigszins opvangen door kantine- bezit. De paar contaotavonden in het seizoen zijn al weggevallen door de sluitingstijd. Avonden die be doeld zijn om een goede band in de vereniging te brengen. Ik-geloof dat de concurrentie gezocht moet wor den in hun eigen branche. De laat ste Jaren zijn er ln Leiden vele bars en koffieshops bijgekomen. Als er ergens een pand vrij komt dan wordt het een bar of iets dergelijks. Ik vind dat niet erg, maar laat het horeca-bedrijf in Leiden niet lan ger zeuren tegen sportverenigingen, We weten nu wel hoe of zij er over denken. C. SCHEFFER, voorzitter v.v. Z.L.C. Vt HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie. JUWELIER v.d. WATER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3