LEIDSCH DAGBLAD NADERE UITLEG COMPROMIS miinders Croiset „ziet" in wak gereden man m Eerste goud ging naar de Russen vandaag Premier Den Uyl vanmiddag al in de Tweede Kamer WARRIG M Alpheuse politie patrouille schoot op twee inbrekers HONDERDEN DODEN IN GUATEMALA Dienstweigeraar Pouw: een jaar en 7 maanden Machinefabriek west-end b.v. wesf-end engineering b.v. DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 PAGINA 7 34851 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) Minister-president Den Uyl zou vanmiddag in de Tweede Kamer een toelichting geven op het in de ministerraad bereikte akkoord inzake de wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Kamervoorzitter Vondeling deelde dit vanmorgen mee. Met deze toezegging werd tegemoet gekomen aan een verzoek van de VVD-fr actieleider Wiegel, die gisteren om nadere informa tie had gevraagd- Vanmorgen vroeg Wiegel voorts om opheldering over de "communi catiestoornis", opgetreden direct na het bereiken van een overeenstem ming in de ministerraad. "De re gering behoort hier te verklaren hoe de vork in de steel zit", aldus Wiegel. Hij wil nader geïnformeerd worden over de opstelling van minis ter van Agt (justitie). Deze bewindsman zorgde gister avond voor flinke consternatie door te laten blijken dat hij zich "gepakt" voelde door een andere uitleg van het compromis over de ondernemings raden dan minister-president Den Uyl en zijn collega Boersma van so ciale zaken zouden hebben gegeven op een persconferentie. Opschudding Wat Den Uyl en Boersma precies hadden gezegd, wist de KVP-bewinds- man op dat moment ook niet. In een televisie-interview zorgde hij gisteravond voor grote opschudding door te verklaren, dat hij niet wist dat er een persconferentie zou wor den gehouden waar zou worden mee gedeeld dat het kabinet een oplossing had voor de kwestie van de onder- erhod kost consument 800 miljoen meer UTRECHT (ANP) Het ver bieden van éénmalige glasver pakking zal de consument f. 800 miljoen meer per jaar gaan kosten. Uit bewogenheid met die consument en om de inflatie te gen te gaan, zal de overheid de middelen beramen om een flink deel van deze kosten af te wen telen op de tussen- en detail handel in levensmiddelen. Dit zei bestuursvoorzitter mr. A. Geurtsen vanmiddag in Utrecht op de persconferentie ter gelegenheid van de interna tionale levensmiddelenbeurs Ro- ka, die van 16 tot en met 20 fe bruari in de Jaarbeurs wordt gehouden. "Het zou elegant zijn als de man die de slagen krijgt, ook eens werd gehoord. Misschien kan de vaste kamercommissie voor milieuhygiëne het oor nog eens te luisteren leggen bij het bedrijfsleven. De industrie zal op haar beurt allicht een poging willen doen de milieubezwaren door een gerichte voorlichting aan de consument te ondervan gen. Uiteindelijk ligt de wortel van het kwaad niet bij degene die de verpakking produceert, maar bij hem die haar achte loos weggooit", aldus de heer Geurtsen. nemingsraden. In het NOS-program- ma Den Haag Vandaag zei Van Agt: "Er was vandaag een persconferen tie heb ik gehoord, ja. Ik wist niet dat hij gehouden werd. Ik lees mor gen wel in de krant wat daar is verhandeld". Paniek Van Agts optreden veroorzaakte paniek bij de andere leden van het kabinet. Zijn partijgenoot Lubbers liet weten dat het met het compro mis echt wel goed zat. Tijdens een enige uren durend beraad werden de plooien toch glad gestreken voor het oog van de wereld. Vannacht om half één gaven Den Uyl, Van Agt. Boersma en Lubbers een verklaring uit waarin zij stellen dat er géén verschil van mening is over de hoofd punten van het akkoord. Een misverstand bij Van Agt dus. zo schijnt het. In politieke kringen meent men te weten dat Van Agts partijgenoot, staatssecretaris Van Rooijen, de eigenlijke boosdoener is. Hij zou op de persconferentie van Den Uyl en Boersma begrepen heb ben dat Boersma toch vindt dat de ondernemingsraad zelfstandig ad viezen mag vaststellen, dus buiten de directie om. Van Rooijen zou daar op naar Van Agt zijn gesneld, wat weer diens verontwaardigde reacties op de tv tot gevolg had. Het incident is voorlopig in elk geval gesloten. De wetstekst die binnenkort verschijnt zal het mysterie moeten oplossen. Het eerste schaatsgoud icas voor de Russin Stepanskaja. INNSBRUCK Galina Stepans kaja heeft vanmorgen de eerste gou den schaatsmedaille van de Olym pische Winterspelen in Innsbruck voor zich opgeëist. De 27-jarige Rus sische bleef met een tijd van 2 min. 16.58 op de 1500 meter voor dames bijna een halve seconde voor op haar concurrenten. Sheila Young, de Ame rikaanse wereldrecordhoudster op de 500 meter, verraste op de mijl met een tweede plaats. Zij finishte in 217.06, nog voor de grote favoriete Tatjana Averina. De Russische, die met 2.09.90 de snelste wereldtijd op haar naam heeft, moest genoegen nemen met het brons. Haar tijd was 2.17.96 De Nederlandse dames kwa- mer. in het stuk niet voor. Annie Borckink deed het nog het minst slecht: zij klasseerde zich als twaalf de in een tijd van 2.22 06. Sijtje v.d. Lende werd pal achter haar (2.22.10) dertiende en de op het laat ste moment nog uitgezonden Christa Jaarsma haalde de eindstreep na 2.23.98. Zij werd daarmee zestiende in het veld van 26 deelneemsters. Galina Stepanskaja. reed in de ze vende rit, vlak nadat de baan was gedweild tegen de Koreaanse Soen Li Nam. Via tussentijden van 28.85, 1.02.83 en 1.38.63 sloeg zij op de laatste honderden meters haar slag. Haar tijd van 2 16 58 betekende niet alleen een nieuw baanrecord, maar was ook goed voor een nieuw Olym pisch record dat met 2.20.85 op naam stond van Dianne Holum (VS). Sheila Young, de in een zogenaamd "snel schaatspak" gestoken Ameri kaanse. compenseerde in haar (ne gende) rit naar het zilver de tegen vallende prestatie van haar landge note Leah Poulos (zesde in 2.19.11) De uitslag van de 1500 meter dames is: 1. Eén Olympisch kampioene Galina Stepanskaja (Sov) 2 minuten 16,58 seconden. Nieuw Olympisch record (oude record 2.20.85 van Dianne Holum (VS), gemaakt tijdens de Spelen van 1972 in Sapporo). 2. (zilver) Sheila Young (Vst.) 2.17.06 3. ibrons) Tatjana Averina (Sov) 2.17.96, 4. Liesbeth Korsmo- Berg (Noo) 2.18.99, 5. Karin Kessow (Odl) 2.19.05, 6. Leah Poulos (VSt) 219.11, 7. Ines Bautzmann (Odl) 2.19.63, 8. Erwina Rys (Pol) 2 19.69, 9. Sylvia Burka (Can) 2.19.74, 10. Andrea Mitscherli (Odl) 2.20.05, 11. Sicrid Dybedahl- Sundbv (Noo) 2.21.85. 12. Annie Borckink (Ned) 2.22.06, 13 Sijtje van der Lende (Ned) 2.22.10, 16. Christa Jaarsma, (Ned) 2.23.98. De Rus Sergej Saveliev won de al lereerste gouden medaille in Inns bruck op de 30 kilometer langlauf. BODEGRAVEN UTRECHT (ANP) Op aanwijzingen van de Utrechtse paragnost Gerard Croiset is gistermiddag rond vijf uur het ontzielde lichaam van de 30-jarige wegwerker J. Kroon uit Bodegraven gevonden die bij het schaatsen in een wak was geraakt en was verdronken. Het wak zat in het ijs van een stil staand water nabij de afgraving voor de aanleg van rijksweg 12. Voorbijgangers hadden eerder de muts en de wanten gevonden en waarschuwden de rijkspolitie. Het lijk kon met assistentie van een groep duikers van de Goudse brand weer worden opgedregd. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. De familie van de vermiste man hadden paragnost Croiset ingescha keld. Aan de hand van een foto kwam Croiset tot een aantal aanwij zingen die later juist bleken te zijn. Alvorens de paragnost zijn juist ge bleken aanwijzing gaf "zag" hij nog een ander ongeval. Ook dat bleek correct. Geen succes hebben de aanwijzin gen van de Utrechtenaar totnutoe opgeleverd bij het zoeken naar de mysterieus verdwenen caféhouder Adrie Quik uit het Betuwse Wade- noijen. Al een week lang dregt de rijkspolitie vergeefs in de buurt van café De Linge in het gelijknamige riviertje. Vorige week woensdag was Quik een eindje met zijn hond gaan wandelen terwijl zijn vrouw in Den Bosch boodschappen deed. Toen ze terugkwam zat de hond alleen thuis. Van Adrie Quik was geen spoor. 22 PAGINA'S DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof in Den Haag heeft van morgen de 22-Jarige dienstweigeraar Ger Pouw uit Sassenheim, veroor deeld tot een Jaar en zeven maanden gevangenisstraf. Dit is een bevesti ging van het vonnis van de krijgs raad in Arnhem en conform de els van de procureur-generaal. Ger Pouw weigert ook een beroep te doen op de wet gewetensbezwaar den, omdat hij deze wet als een on derdeel van de dienstplicht ziet. Door zijn totale weigering wil hij proteste ren tegen, zoals hij het noemt: "het complex van militarisme, kapitalis me en statendom". Weiniü verandering ADVERTENTIE net veel bewolking, maar daar opklaringen. Matige oostelijke wind. Mini- Droog w - en daar ookiannct nd. Min leraturen van min n In twee (Opgï FEBRUARI nder: ir," laagwater te 2.34 Zon op: 8.14 uur: onder: 17.36 Maan od: 10.07 u te Katwijk i Specialisten in algemene machine- apparaten bouw, constructie- onderhoudswerkzaamheden, goed geoutilleerd voor revisie van verbrandings motoren, compressoren e.d. houdt OPEN AVOND op vrijdag 6 februari 1976, van 19.0021.00 uur. Mede namens haar dochtermaatschappij aandrijfspecialisten, heten zij U en Uw echtgenote en/of kinderen hartelijk welkom. Directie en Medewerkers, Machinefabriek West-End b.v. Wasbeekerlaan 51, Sassenheim. ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphense politie-patrouille heeft gisteren het vuur geopend op twéé inbrekers, die er met een gestolen buit vandoor gingen. Het vreemde gedrag van de dieven trok de aandacht van de politiemensen, die zich op de Oudshoornseweg bevonden. De inbrekers hadden bivakmutsen over hun hoofden getrokken en kwamen rennend achter een huis aan deze weg vandaan. Toen zij het bevel "stoppen" negeerden en ijlings met een auto vluchtten, trok één van de agenten z\jn pistool en loste 2 schoten, die overigens geen doel troffen. De agenten gingen op onderzoek uit en vonden een opengebroken deur in de woning van het KVP- raadslid Plompen, die in een zie kenhuis wordt verpleegd. Op het moment, dat de dieven naar binnen gingen was er niemand thuis. De vrouw was op bezoek bij haar man. Bij nadere inspectie is vast ko men te staan, dat er diverse sie raden zijn gestolen. Welke waar de zij vertegenwoordigen kon de politie tegen het eind van de ochtend niet meedelen. Zij ver moedt. dat de schade zeker en kele duizenden guldens zal be dragen. Sensatie op het Binnenhof. Een opgewonden vice-premier Van Agt op de buis die zich beklaagt buiten de zaken te zijn gehouden. Bewindslieden die afstappen van de gebruikelijke ministeriële col legialiteit en eikaars interpreta ties of sterker nog psychi sche gesteldheid (Boersma: ,,Van Agt is over z'n toeren") in twijfel trekken. Van het moeizame el dat het ka binet ten langen leste legde, barstte meteen al de schaal. De regering zorgde nauwelijks voor licht in de duisternis door vannacht te verklaren dat de ver schillende uitleg en wrevelige uit barstingen terug te voeren waren op een communicatiestoornis. Want daarmee weten we nog steeds niet, of straks de onderne mingsraad in zijn eentje (dus zonder de directeur) zijn advie zen klaarstoomt en afrondt, zo als de progressieven willen, of dat het eindadvies toch een krachtsinspanning is van o.r. en directeur samen in dat nieuwe lichaam, de overlegvergadering, zoals dat past in het samenwer- kings- en medeverantwoordelijk heidsmodel van de confessionelen. De beslissing van het kabinet heeft alles van een warrig en wrakkig compromis en dat wordt niet beter geïllustreerd dan door het feit dat iedereen met welbehagen en quasi-ontspannen de politieke graantjes eruit pikt, zowel PvdA als KVP. Wiegel heeft het volste gelijk, wanneer hij con stateert dat het bouwsel slechts dient om het kabinet te redden. Men kan er aan toevoegen dat de nadrukkelijke bemoeienissen van KVP-fractieleider Andriessen langzamerhand de door de con fessionelen bij voorkeur gehan teerde karakteristiek van een door hen gedoogd kabinet (dat dus zonder bindende afspraken met de Kamer zou werken) wel heeft achterhaald. Voor wie het kabinet de volle rit gunt misschien een ge ruststelling, ware het niet dat Andriessen al uitgeroepen heeft dat de oplossing „geen bijdrage is tot een betere verstandhouding met de PvdA". Er moet nog veel worden inge vuld en het echte werk van de juridisch geschoolde schriftge leerden moet nog beginnen. De indruk bestaat desondanks dat de aanhangers van het harmonie model in de onderneming het hebben gewonnen. Los van de bo ven opgeworpen vraag, waar pre cies het advies van de o.r. wordt voltooid, is het toch die overleg vergadering (met in de meeste gevallen de directeur als voorzit ter), waar de zaken worden ge daan. Medebesllssen en adviseren krijgen de nadruk, niet de con trole. In zoverre verandert er niet zoveel met nu. Hoogstens kan men zeggen dat uitbreiding van het adviesrecht (zonder de nu geldende restric ties) tot investeringsplannen en directiebenoemingen de informa tie-afscherming voor personeels leden vermindert. Maar niemand kan toch ln ernst menen dat gis teren de eerste stappen zijn ge daan naar arbeiderszelfbestuur. Van Thijns geestdriftige opmer king over een bijdrage aan een „wezenlijk structurele hervorming van de maatschappij' zal dan ook wel mede zijn ingegeven om de grommende met Keerpunt '72 zwaaiende achterban nog eventjes koest te houden. Progressieve le den van de regeringsclub die zich aandienden als strijders voor we zenlijke herziening van de centra van kennis en macht hebben nog niet zoveel punten gescoord. Intussen is wel te hopen dat de ondernemingsraad nieuwe stijl straks wat zorgvuldiger en min der nerveus functioneert dan de ministerraad gisteren. Het leek er veel op dat men op het Catshuis hard toe was aan ook zo'n over legvergadering. ADVERTENTIE) Spectaculaire aanbiedingen op KEUKENGEBIED bij Gamma Zie pagina 22. Met dekens om zitten bewoners van Guatemala triest teneer bij wat schamele resten, die zij gis teren hebben kunnen redden by de zware aardbeving, die byna de helft van het hart van hun stad met de grond gelijk heeft ge maakt. Reeds zijn honderden do den geborgen, maar men vreest dat nog veel meer slachtoffers onder de puinhopen tevoorschijn zullen komen. Er zyn duizenden gewonden, naar het aantal daklo zen kan nog slechts worden ge gist. In heel Midden-A*-ka zijn hulpacties op gang gekomen om het in nood verkerende land bij te springen. PAGINA 9 Wim Xeijman: „Ik voel me net een kruising van een onderwijzer en St. Nicolaas". PAGINA 5 De reacties op het in het kabinet verkregen akkoord over de onder nemingsraad zijn zeer gemengd. PAGINA 7 De Olympische Winterspelen zijn gisteren begonnen. Er is heel wat over te vertellen. PAGINA'S 11 en 13 „In Vietnam koestert men geen wrok meer". PAGINA 14 De democratie op z'n Spaans. PAGINA 16 lisse MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521 -14642 Eigen parkeerterrein. LEIDEN iJOOOm-i Lange Gracht b (aan de City-Ring). Tel. 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaat:- voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1