Pfrommer: wel anders Ze kijken nu tegen ons aan Klaas Vriend „allerlaatste" record Verkerk af Kruithof wint "elstedenrit" vrn i -$0$ mS Reken maar dat ik er tegen aan ga.. Stenzei winnaar; deceptie Vultink Schaatsprestige opgevijzeld 99 in razende reeordjaeht Young: wereld primeur MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 PAGINA 9 SPORT SPORT LAHTI Jan Kruithof uit Ha- velte heeft zaterdag de alterna tieve elfstedentocht over 190 kilo meter in Lahti (Fin) gewonnen. De zege werd hem overigens op een presenteerblaadje aangebo den. Na negen uur schaatsen, er was 's morgens om zeven uur be gonnen, zette Sint Bekkema een lange einsprint in en leek onbe dreigd te gaan winnen. Zes meter voor de streep, die ge markeerd was door een omge keerd finishdoek, dreigde Bekke ma met zyn schaats in een scheur te komen en liet zich toen maar uitglijden. De nog fel sprintende Kruithof ging hem nog net voor bij. Dat er zich geen ongelukken voordeden by de finish mag een wonder heten daar schaatsers in reden op de mensen die vlak achter de streep stonden. Ook de start was erg rommelig. Zo werd er tien minuten te laat begonnen. Enkele rijders, onder wie de latere winnaar, wisten on gemerkt te vertrekken. Na dertig kilometer werd de achtervolging ingezet door een groepje van 12 rijders. Hieruit verdwenen al snel Jappie van Dijk en Marten Hoek stra, halverwege de wedstrijd. Negen man gingen tenslotte de laatste ronde in. In de eindfase waren het er nog maar acht, om- Kruithof: getekend na harre tocht. dat Jos Raaymakers moest af haken. Het bereiken van de eindstreep was echter al een prestatie op zich. Want slechts twintig procent wist de barre 190 kilometers te overbruggen. Uitslag: I. Kruithof, 2. Eekkema, 3. Vis ser, 4. Portengen, 5. Van der Berg, 6. Vossebelt, 7. Van der Weide, 8. Brandt, 9. Roos, 19. Raaymakers, II. Meyering, 12. Rozendaal, 13. Van Tongeren, 14. Compaan, 15. Haanstra. «fM!! 99 99 DEN HAAG Klaas Vriend is ter elfder ure nog ingeschreven voor de Olympische Winterspelen in Innsbrück. Vriend die op derde dag in Davos een tijd van 15.02.38 op de 10 kilometer noteerde verdiende hiermee alsnog zijn entreebiljet voor Innsbrück. Na vele telefoontjes tussen KNSB, NOS en Leen Pfrommer is besloten hem voor de 10 kilometer te selecteren. De inschrijving stond nog open tot zondag 16.00 uur. Er zal nog nader worden overlegd tussen bondscoach Leen Pfrommer en chef d'equipe Jan Busscher of Vriend ook nog op an dere nummers in Innsbrück zal uitkomen. Vriend zelf zei: „Reken maar dat ik er tegen aan ga". DAVOS „Leuk hoor, Klaas Vriend, om een oude man zijn allerlaatste record te ontnemen". Kees Verkerk zei het lachend en wenste zijn jongere landgenoot later hartelijk geluk met diens geweldige prestatie 15.02.38 over 10.000 meter. Het oude baanrecord van Kees Verkerk stond sinds vier jaar op 15 08.41. De kleine Nederlandse meester verloor inderdaad zijn laatste belangrijke record, maar dat hij het schaatsen nog niet is ver leerd, bewees hij zaterdagmiddag door de 1500 meter in 2.04.4 af te leggen. Daarmee een weddenschap winnend, want hij had gezegd, dat hij onder de 2.05 zou blijven. Klaas Vriend Hoewel 't ook bij de „echte" rijders erg hard ging op de 1500 meter bleef het wereldrecord als een van ae weinige overeind. En zelfs kon Kees Verkerk zich er nog op beroemen dat er niemand „behalve die lange en ik, onder de 1.59 hebben gereden". TOULOUSE Franz Stenzei is definitief doorgebroken. Giste ren greep de Oostenrijker zijn tweede Europese kadertitel in dit seizoen door in de finale Francis Connesson te verslaan met 300 om 221 punten in zes beurten. Voor Hans Vultink ein digde het 71/2 toernooi in een deceptie. Na vier overwinningen volgden drie nederlagen (tegen Connesson, Stenzei en Müller) waardoor hij op de vijfde plaats in het eindklassement kwam. Drie weken geleden werd Franz Stenzei in Vught Europees kam pioen in het kader 47/2. Het be tekende zijn eerste internatio nale titel. De 34-jarige hotel houder uit Wenen weet zelf wel, dat hij voor een belangrijk deel tot die prestatie kon komen door de afwezigheid van Hans Vul tink en Francis Connesson. Het toernooi om het Europees kampioenschap 71/2 in Toulouse zou echter heel wat zwaarder worden, hem minder succes op leveren. Daar immers zouden Vultink en Connesson wel van de partij zijn. Gisteravond werd hij echter op nieuw gehuldigd. Stenzei, had het weer gepresteerd: Europees kampioen, zelfs met een voor sprong van vier punten op Con nesson en Müller. Niet Connesson, niet Vultink en ook niet Müller sloegen in het weekeinde hun slag. Het was Stenzei, die zijn zenuwen het best in bedwang kon houden. Hij had daarbij ook geluk nodig, zoals zaterdag tegen Vultink. De Nederlandse kampioen had diverse keren de partij kunnen afmaken, maar zo soepel als hij tijdens de nationale titelstrijd in Terneuzen speelde, zo vast zat hij dit weekeinde. Op negen caramboles voor het einde miste Vultink, hij had een ruime voorsprong, een simpele trekstoot en voltrok daarmee zijn eigen vonnis. Stenzei ging ambitieus aan de slag en triom feerde. Het was de basis voor de eindzege, die werkelijkheid werd door zijn winst op Con nesson, de tweevoudige Euro pese kampioen en nu in eigen land onttroond werd. Vultink, die zijn algemeen ge middelde van Terneuzen (rond de 54) bij lange na niet haalde, hij kwam niet verder dan 29, wacht op Mollerusa. Daar, tij dens het toernooi om de wereld titel 47/1 wil hij toeslaan. Koste wat het kost wil hij die titel prolongeren. In Toulouse stort te hij in na een hoopvol begin. Stenzei Connesson Müller Wafflard Vultink Wijnen Galvez Lafaille pnt. h.s. gem. 14 186 36,84 10 226 40,85 10 193 37,93 8 280 36,32 8 231 28,53 4 198 18,77 1 168 20.09 1 91 14,07 Voetbal Het Tsjechische voet balelftal heeft zaterdag met 6 0 gewonnen van eersteklasser Pa- pendrecht. De in trainingspakken gehulde Tsjechen hadden met de rust een voorsprong van 20. Gal lis scoorde een hattrick, de overige doelpunten kwamen van Masnyn. Nehoda en Bevouski. Gisteren won nen de Tsjechen met 5—1 van Wil lem n door goals van Pollax, Gallis (2) en Nehoda (2). Door een tref fer van Schutter leidde Willem II bij rust met 1—0. DAVOS Leen Prommer zal er zeker enige uurtjes aan' kwijt zijn, aan het sorteren van alle records die dit weekeinde door zijn schaatsers in Davos werden gereden. Maar dat heeft hij er graag voor over, die Nederlandse schaatscoach die zo graag nog een jaartje wil blijven en die op deze manier door zijn pupillen, zonder dat ze daar bij erg stil zullen hebben gestaan, een geweldige troef in handen kreeg gespeeld. Met één klap is het gedeukte prestige van het Nederlandse schaatsenrijden weer opgevijzeld. Maar, en dat vindt Pfrommer nog wel zo belangrijk, de vijf Nederlandse kandidaten kunnen vol zelfvertrouwen afreizen naar Innsbrück. Door Ria Schuurhuizen Paarden Dat gebeurt overigens pas donder dag of vrijdag en woensdag heeft dende iedereen nog eens de gelegenheid zich uit te sloven, want dan zijn er weer wedstrijden in Davos. Mogelijk ook met deelname van de Noren en wat er dan niet allemaal zou kunnen gebeuren. De nieuwe recordhouder op de 5000 meter had ongeveer een gelijklui- verklaring. „Concentratie vergt enorm veel energie. En ik had natuurlijk ook nog die 5000 meter van de vorige dag in m'n benen zitten. Dat is heel wat. Daarbij kwam nog eens dat ik heel slecht geslapen had die nacht daarvoor. Ik heb de hele nacht aan mijn paarden De afwezigheid van zowel de Noren moeten denken. Nu het zo koud is als de Russen in Davos zal in Nederland. Dat ze buiten staan is natuurlijk vooral door de Noren niet zo erg hoor, maar als de grond worden aangegrepen om de Neder- zo hard is of sneeuw erop ligt, dan landse records wat te kleineren, kunnen ze geen eten vinden. Er zal Voorlopig echter moeten zij de wel iemand voor ze zorgen, want ze tijden van bij voorbeeld van Hans moeten nu bijgevoerd worden, maar van Helden nog maar eens rijden, ik weet niet of die kerel dat doet. En ik weet ook z'n telefoonnummer Ook het wereldrecord op de 1500 nlet Daarom jk m n meter heeft gewankeld, zaterdag- over die beesten Ze 2(Jn m k middag, en iedereen verwachtte me Ik heb trouwens liever met eigenhjk dat Van Helden het zou beesten dan met mensen te doen", gaan verbeteren. Maar de belasting, van Helden de druk was te groot. Hans van pr0zaisch stukje tekst. Helden trof het ook niet. Er was niet in groepen geloot en zo kwam Hij droomde een beetje weg, later, hij in het 13e paar terecht, niet zo in de lounge van hotel Post. met wat de weersomstandighe- een nieuwe Amerikaanse vriendin Jos Valentijn: schitterende prestatie op de 1500 meter. zou ik toch wel graag bij willen zal hem daar nog wel den betrof, die waren vrijwel ideaal. Getergd melk zijn zijde, met i literpak Hans van Helden, geen wereldrecord zich. „In de supermarkt op de 1500 meter, nog niet. hiernaast gekocht. Veel goedkoper dan hier in het hotel. En dan krijg je nog maar één glaasje. Wilt u een sinaasappel? Nee, dan bewaar ik hem nog wel". Hij vouwt een half broodje en wat plakies worst, weer keurig in het vetvrije papiertje, „eten moet je nooit weggooien. Dat Zo kwam Klaas Vriend al in het eerste paar tot 2.01.08. Derksen - kwam weliswaar niet verder dan 2.01.91, maar dat was toch een vertering van een persoonlijk record met 2 seconden, in het vitfde no"oi^ q™" ^"n"ëvën"la^ ""£*2? Peinzend te zeggen: „Hoe moet dat met die Elfstedentocht? Daar Kleine, getergd door de 5-kilometer- tijd van Derksen een dag eerder, kwam eindelijk eens tot een uitschieter. Na een schitterende race finishte hij in 1.59.84. Nadat Joop Pasman ook al een persoonlijk record had gereden (2.03.61) kwa men de Amerikanen Carroll en Heiden tegen elkaar in de baan en dat leverde nog eens twee tijden onder de twee minuten op: 1.59.77 tegen 1.59.91. En nog altijd was Hans van Helden niet aan de beurt. In het tiende paar weer een verrassing. Jos Valentijn, ook al weer in een geleend nieuw pak, kwam in een schitterende stijl tot een prachtprestatie, 2.00.33 en dat voor een sprinter. En toen moest dan eindelijk Hans van Helden het gaan maken. Het lukte niet. Na 1100 meter zat hij nog een seconde onder de twee minuten. „En toen geloofde ik er nog even in", zou Leen Pfrommer later zeggen, „het bete kende dus 1.59 en met een paar- tienden eraf in de laatste ronde zou hij er gekomen zyn. Maar het kon ook eigenlijk niet", aldus de bondscoach. „Er waren al drie mensen in de 1.59, dus hij wist dat hij die voorbij moest en dan zolang wachten". En Kees Verkerk, zeer betrokken bij de Nederlandse verrichtingen: „Je allergrootste kanshebbers op dit, nummer in De tijden Innsbruck. Dat bewees hij in Davos, echter wel terwijl hij ook op de 500 meter nu schappen sprint bij de besten hoort, dat geldt sschappen sprint trouwens ook voor Jan Derksen en Piet Kleine. Beiden reden persoon lijke records op de 1500 tneter en ook nog eens zondag op meter. Beiden kregen toegewezen. Er sneuvelden wel veel andere toptijden in Davos. Twee wereldre cords: Hans van Helden op de 5000 meter en Sheila Young op de 500 meter, zes baanrecords, de eerder genoemde twee plus Leah Poulos op de 1500 meter en de Zweedse Sylvie Filipsson op de 3-kilometer. Bij de heren verder nog de 1000 meter, door Peter Muller, en dan de 10.000 meter door Klaas Vriend. Een record, waar helemaal niemand op rekende Niet echter Klaas Vriend: „Het ging wel zo gemakkelijk. Ik bleef maar steeds dezelfde rondjes draaien zonder enige moeite" De Noordhoi- landse tuinderszoon kwam tot 15.02.38 de tweede beste tijd ooit door een Nederlander gereden Ard Schenk 14.55.9» en ook de derde beste tijd in dit seizoen op de 10 küometer (alleen Sterraen en Varia - mov waren sneller». En die Klaas Vriend zou, zo leek het no gop het moment, dat hy zijn recordrace had voltooid, niet uitkomen op de Olympische Spelen. Hij: "jammer natuurlijk, maar het is wel mijn eigen schuld. Ik had vorige week hard moeten ryden, maar ik doe het verdorie altijd op de verkeerde momenten. Op die kampioenschap pen maak ik helemaal niks. Doodnerveus daar zal wat aan moeten veranderen". Dat zal, zo bleek later, inderdaad moeten. DAVOS Sheila Young heeft In ieder geval weer een wereldrecord terug. Zaterdagmiddag in Davos voltooide zy een vlekkeloze 500 m in 40.91 seconden. Een verbetering van het wereldrecord van de Russin Averina. dat op 41.00 stond. Voor de eerste maal in de geschiedenis „dook" een vrouw onder de 41 seconden. De wereldkampioen op de sprint toonde zich na afloop, getooid met het bekende gouden schaatsje, meer dan tevreden met haar prestatie. .Jk was wel zo Jaloers op die Russinnen, die daar in Alma Ata maar wereldrecords reden, terwijl wij er niet bij konden zijn. Daarom vind ik het zo mooi. En ook omdat we nu hebben aangetoond dat wereldrecords echt niet alleen in Alma Ata kunnen worden gereden. Ik -reed trouwens toch altijd al harder op de 500 meter dan Averina". Voor de nieuwe wereldrecordhoud- Gefeest zou er eigenlijk best kunnen ster breken spannende weken aan. worden, maar de Nederlandse ryders Ze heeft besloten aan het eind van Valentyn geven hem zijn zich ook wel zeer goed bewust seizoen te stoppen met de wereldkampioen- van het relatieve van deze toptijden, schaatsen, maar voor het zover is Coach Leen Pfrommer is dat zeker ™il ze dan nog wel graag een of ook; maar toch zegt hij uiterst twee £<>uden metailles winnen op de herinneren. „Jammer, want ik „want Jullie zijn had het idee dat ik erg hard ging in afgekomen door mij' de race. Maar ja, vallen hoort nu eenmaal bij". Innsbruck in „vuur en vlam' INNSBRUCK Innsbruck was gistermiddag uitgelopen om de intocht van de Olympische vlam mee te maken. Vrydag was het vuur volgens traditie aangesto ken op de Olympia in Grieken land en vervolgens dezelfde dag naar Wenen gebracht. Zaterdag gingen estafettelopers met de vlam op weg van het stadhuis in Wenen naar de hoofdstad van Tirol. Rond het middaguur arriveerden de lopers gisteren in Innsbruck, waar burgemees ter dr. Alois Lugger de Olym pische vlam verborgen in een kille gascilinder, in ontvangst nam. Daarna volgde een trom petserenade en het hijsen van de Olympische vlag. Woensdag om 14.30 uur begint de officiële openingsplechtigheid van de twaalfde Olympische Winter spelen. aardige kans. aardige kans. Bazen werd zondag tweede op de 500 meter, waarbij hij na 100 meter het elektrische oog kanot 500 schopte. Daardoor kreeg hij een 40,8 „handtijd" en moesten, zo luidt nu eenmaal het reglement, alle tyden tot handtijden worden herleid. „Jullie moeten me vanavond maar opgewekt: „Ze kijken nu toch anders tegen ons aan. En dat is vlak voor innsbrück zeer gunstig". Verkouden Op de langere afstanden kwamen ze niet meer uit. Jan Derksen omdat hij flink verkouden was en Piet Kleine omdat hij niet zoveel zin had. Daarvan had hy wel spyt toen had. Daarvan had hik wel spikt, toen hy de tyd van Klaas Vriend hoorde. De vierde Olympische kandidaat. Jan Bazen, bewees zaterdag dat zijn uitverkiezing, gebaseerd op het principe „kans op de eerste acht", toch wel juist is geweest. Voor het schaatswedstrijden in Inzeil een uit- Haitske Pijlman snelle 500 meter Olympische Spelen, opnieuw wereld kampioene sprint worden en probe ren bij het wereldkampioenschap dames allround haar prestatie van vorig seizoen, derde, te verbeteren. .Maar dat zal niet meevallen, want mijn 3000 meter is nog steeds niet erg goed. Op de 500 meter zal ik de voornaamste winst moeten boeken". Ook over de 1000 meter en de 1500 hoeft Sheila Young zich geen zorgen te maken. Vrijdag Weef ze boven haar eigen IJshockey De uitslagen ijshockey wedstrijden, c avond voor de eerste divisie (Nederlandse competitie werden gespeeld, zijn: Den BoschTilburg 5—5. Heerenveen—Nijmegen 7—6, HuntersAmsterdam 74. De uit slagen van de wedstrijden coupe internationale zijn: MTS— baanrecord op de 1000 meter' KEG Keulen 5—6 en Nauheimzaterdag vestigde ze even een nieuw Luik 4—5. eerst na vier jaar kwam hy eens onder de 39 seconden: 38.97. Dat leverde hem een vyfde plaats op. Maar voor hem zat nog Jos Valentyn en die mag er helaas niet by zyn in Innsbruck. Dat blyft toch wel erg Jammer, want zaterdag reed Valentijn 38.66. een nieuw Nederlands record, en zondag bleef hij samen met de Amerikaan Chapin als enige weer onder de 39 seconden. De 38,9 van Valentijn telde echter niet mee, want in zijn echte race kwam hij bij het uitkomen van de laatste bocht fiks ten val. Een enorme bloeduitstorting Eerste plaats Pijnen/Haritz KOPENHAGEN René Pijnen en Günter Ha rit z bezetten gister avond de eerste plaats in de zesdaag se van Kopenhagen. Het Neder lands Duitse duo verzamelde 69 premiepunten, drie meer dan de Duitsers Peffgen en Fritz. De ande re koppels hadden een of meer ron den achterstand. De stand in de zesdaagse van Ko penhagen is: Pynen (Ned.)'Ha- de tien kilometer in ritz <Wdl) 60 pnt. 2. Peffgen/Fritz (Wdl) 66 pnt.. Op één ronde: 3. Kemper (Wdl.)/Gilmore (Austr» 78 pnt.. Op twee ronden: 4. Duyndam (Ned)/Ritter (Den) 63 pnt. stekende prestatie geleverd op 500 meter. Bij de dames werd zij derde op deze afstand in 43.87, slechts enkele tienden boven haar Neder lands record van 43.44. De Rus Ev- geni Koellkov heeft zaterdag de 500 meter gewonnen in 38.36 seconden. De wereldrecordhouder zorgde daarmee voor de beste tijd op deze afstand van dit seizoen. Ook de Rus Viktor Varlamov deed het uitste kend: hij de tijd van 14 minuten en 55,65 seconden, slechts enkele seconden bo ven het vorige week door Sten Sten- sen gevestigde wereldrecord. baanrecord op de 1500 meter. Dat duurde echter maar heel kort. want twee ritten later ging Leah Poulos al weer harder. Hoewel de andere Amerikaanse rijdsters nog niet het niveau van dit duo hebben bereikt, reden er zaterdag zes van de zeven onder de 2 18 op de 1500 meter en dat is toch wel een duidelijk bewijs hoe sterk ze zijn. Voornaamste kapshebster voor een medaille blijft echter Sheila Young, die aan het eind van het schaatsseizoen ook voor haar laatste periode op de fiets stapt. Hoewel haar verloofde Jim Omcho- wicz een bekendeAmerikaanse wiel renner is. die zelfs wel een kansje maakt op de Olympische Spelen, heeft Sheila besloten dat dit haar laatste sportjaar is. „Er zijn gok nog laatste sportjaar is. „Er zyn ook nog andere dingen in het leven", vindt 's werelds snelste vrouw op de schaats.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9