Indoorstrijd van atleten blijft zonder glans... op de goede weg Oranje-zwemsters HOCKEYTEAM GEPLAATST VOOR „MONTREAL/ Gijsbers evenals Lelieveld subliem Chris Winkel en Tom Saat behalen zilver MAANDAG 2 FEBRUARI 197® John Verschoor terug naar LFC LEIDEN John Verschoor gaat terug naar LFC. De voet teller die bij UVS disciplinair was geschorst omdat hij de Leidse amateur-hoofdklasser van het bedrijven van vriendjes politiek betichtte, weigert zijn excuus aan te bieden en zou van daag overschrijving aanvragen. De wedstrijd tussen de Leid se politie en de Leidse horeca die morgen op het LFC-terrein ge pland stond, gaat niet door. Vanwege de slechte terreinge steldheid is het duel tot nader order uitgesteld CANNES Nederland is zaterdag den geklasseerd. Tijdens de verga- den rechtstreeks geplaatst. Polen Gr-Briittannië of België, Pakistan, aanmerking komen als volgt: 1. de door de FIH (internationale hockey- dering van de FIH in Cannes werd viel af omdat er geen geld voor uit- Spanje. Nw-Zeeland en West-Duits- verliezer van Gr.-Brittannië-België; federatie» geplaatst voor het Olym- besloten dat België en Groot Brit- zending is. Nederland werd in groep pisch hockeytoernooi in Montreal, tannië op 19. 20 en 21 maart in Am- A ingedeeld met Australië, Argen- Nederland behoorde niet bij de ne- sterdam uitmaken wie naar de Spe- gen landen die zich automatisch had len mag. Nederland en Maleisië wer- land. Mocht een van de landen als- 2. Japan, 3. Frankrijk, 4. Mexico, nog afzeggen dan is de volgorde Indien Kenia afschrijft dan zal Gha- van landen, die als vervanger in na de opengevallen plaats i ARNHEM De Nederlandse kampioenschappen indoor-atle- tiek hebben toch niet datgene gebracht, wat de Nationaal Tech nische Commissie Senioren van de KNAU ervan gehoopt had. Immers deze in de Arnhemse Rijnhal gehouden tweedaagse ti telstrijd moest het kwalitatieve hoogtepunt worden van het in ons land helaas te korte indoorseizoen en diende tevens ant woord te geven op de vraag, welk ploegje Nederland op 21 en 22 februari in München tijdens de Europese indoorkampioen schappen zal vertegenwoordigen. TRONDHEIM Kai Stensh jemmet heeft gisteren in Trond- heim na de Europese titel ook de Noorse schaatstitel op z'n naam getoraoht. In het eindklassement had Stenshjemmet een voor sprong van bijna 0,3 punt op Sten Stensen. De 1500 meter werd een zege voor de nieuwe kam pioen. die zaterdag de 500 meter al had gewonnen. Terje Ander sen, die in het eindklassement de vierde plaats bezet, eindigde als tweede op de 1500 meter. Stensen verloor op de mijl bijna drie se conden op Stenshemmet. Hij revancheerde zich op de 10.000 meter en won deze af stand in 15.5416. Stensen bleef z'n rivaal ruim acht seconden voor. Dat was echter niet genoeg om de Noorse titel te grijpen, wat Stensen in Oslo bij de Europe se kampioenschappen ook overkwam. Sjöbrend werd op de tien kilometer derde. Stenshjem met (500m, 1000m. 1500m en Stenshjemmet ook kampioen van Noorwegen dersen (1000m en 1500m) en Sten sen (5000 en 10.000 m) zullen Noorwegen op de Olympische Winterspelen vertegenwoordigen. De belangrijkse uitslagen zijn: 500 meter: 1. Kay Stenshjem met 41,53 seconden, 2. Terje An dersen 42.06 3. Amund Sjöbrend 42,35. 4. Sten Stensen 42,48. 5000 meter: 1. Stensen 7 minu ten 34,22 seconden, 2. Sjöbrend 7.39,33, 3. Ivar Aarnes 7.42,64, 4. Stenshjemmet 7.44,41. 1500 meter: 1. Stenshjemmet 2.04,83, 2. Andersen 2.05,37, 3. Stensen 2.07,10, 4. Sjöbrend 2.07,68 5. Tveter 2.09,27. 10.000 meter: 1. Stensen in 15.54.16, 2. Stenshjemmet 16.02,34 3. Sjöbrend 16.07,82, 4. Tveter 16.14,95. De eindstand is: 1. Stenshjem met 177.698 punten, 2. Stensen 177.977 pnt., 3. Sjöbrend 179.434 pnt., 4. Andersen 180.535 pnt., 5. Aarnes 182.414 pnt., 6. Tveter 182.753 pnt. Door Joop Kant Lieten op de indoorwedstrijden in Zwolle en Groningen nogal wat toppers verstek gaan, nu waren velen er wel. Maar prestaties van hoog niveau werden nauwelijks geleverde Mogelijkheden tot serieuze voorbereiding op de zaal-atletiek zijn er namelijk in ons land niet. Toch begon het zaterdag hoopvol. Roy Sedoc verbeterde zijn nationale kwam als beste tot 1.83 meter. De nationale recordhoudster Mieke van Doorn (De Spartaan) stelde met 1.80 meter teleur en moest het zilver met Ria Ahlers (de Sperwers) delen. Ook Mirjam van Laar (Achilles Top) sprong als vierde 1.80 meter. Een niet geheel fitte Ciska Janssen (Sagitta), die deze winter slechts viermaal op de indoorplanken stond, pakte met een keurige 6,02 meter de verspringtitel. Mieke Sterk (Atmodos) evenaarde in de serie 60 meter horden met 8.2 seconden de limiet voor München en met groot gemak de finale in record driesprong, dat sinds 1974 op 8.4 seconden. Zij plaatste zich ook 15.53 meter stond. Via een constante serie van 15.57 en 15.61 kwam de AAC-er tot een fraaie 15.76 meter. Voor het beleven van de volgende recordpoging moesten de toeschou- de finale 60 meter vlak, verscheen door een lichte boven beenblessure niet aan de start. De Dordtse Verhoef (Parthenon) reken- 7.4 af met Margot wers wachten tot zaterdagavond Lommers, die op 0,2 werd gezet. half elf. Ruud Wielart (AV Eveneens goed voor de dag Haarlem) ging royaal over de 2.10 kwam Jeroen van der Meer (PSV). meter en hoewel de 2.15 meter op Bij de jongens B stootte hij dé een haar werd gemist, zit dit talent toch duidelijk in de lift. Ook Eltjo Schutter (Quick) wilde zo laat op de avond nog „vlammen". Nadat hij met gemak de 4,60 meter bfj het polshoog had overschreden, werd de lat op 4,75 meter gelegd, vijf centimeter meer dan zijn indoorre- cord. Maar de dri epogingen gingen, zij het met miniem verschil, de mist in. LEIDEN Wybo Lelieveld en Koen Gijsbex-s, de twee zeer geta lenteerde Jeugd-atleten waar de Leidse vereniging De Bataven over beschikt, hebben dit weekein de tijdens de indoor-titelstrijd in de Arnhemse Rijnhal de midden afstand bij de jongens A beheerst. Gezamenlijk namen zij de titels op de 800 meter, 1500 meter en 3000 meter voor hun rekening. Wybo Lelieveld kwam tweemaal op de hoogste trede van het ere-platform. Op de 1500 meter snelde de uit Stompwijk afkomstige atleet naar een winnende tijd van 3 minuten 51.6 seconden wat zelfs een verbe tering van het Nederlandse in door-record betekende. Het oude record stond op naam van Rotter dammer Rick Snoep die vorig Jaar 3.56.8 noteerde. Eerder had Lelieveld zich al de sterkste getoond op de 3000 meter. Na een enerverend gevecht met Amsterdammer Hans Koelewijn en Piet de Peuter uit Gorinchem slaagde hij er in de slotfase in 'n voorsprong te nemen die hij niet meer afstond. Zijn winnende tijd was van een fraai gehalte: 8 mi nuten 28.6 seconden. Het optreden van Koen Gijsbers was minstens zo imponerend als dat van zijn clubgenoot Lelieveld. Gysbers, debuterend by de A-jon-, gens, won zaterdag op de 800 meter zijn serie met speels gemak in 1.56.8. Een dag later toonde hij zich in de finale ongenaakbaar en liep naar een overwinning in de bijzon der knappe tijd van 1.52.5. Daar mee was de in Wassenaar wonende Gijsbers zelfs sneller dan de win naar bij de heren, Rick Snoep die 1.55.0 voor deze afstand nodig had. Gijsbers werd op de 1500 meter bij de jongens A nog vierde in 4.11.6. Van de Bataven kwam voorts Rob Rijskamp op de 60 meter hor den bij de heren in actie Hij scoorde in de series een tijd van 8.7 6ec. en haalde daarmee de halve fi nales waarin hij werd uitgescha keld. Tineke de Groot sprintte op de 60 m. meisjes A naar 8.1 sec. lakoniek stapte hij in de startblok ken voor de finale 60 meter horden, om alras te ervaren, dat de zeer venijnige Jan Willem Boogman hem niet alleen in de serie maar ook in de finale met 7,9 tegen 8,0 seconden iets te vlug af as. Nusse dacht op de 800 meter wraak te nemen en leek ook zeer gemakkelijk lopend dit nummer te zullen winnen. Toen Rik Snoeo (AVR) echter een fraaie aanval op zijn leiderspositie deed, duwde Nusse de AVR-man uit de baan. Zijn tijd van 1.54.4 werd geschrapt en Nusse gediskwalifi ceerd. Snoep (1.53.4 in de serie), kreeg nu voor zijn 1.55.0 goud. De finale 60 meter heren werd een gedrang van jewelste, omdat door een organisatorische fout met zeven in Dlaats van zes man moest worden gestart. Ed Pireau (AAC) won met borstbreedte van Henk Brouwer (Clko). maar beiden kregen 6.8 toegewezen. Neer lands beste kogelstoter van dit moment, Sjaak Ruhl, ondervond geen tegenstand van betekenis. De Metro-man die in Dortmund tot de recordprestatie van 16.96 meter kwam. 6tootte nu 16.52 meter en won met 1.66 cm verschil van Fred Wimmers (AAC). Het hoogtepunt bij de dames moest het in Nederland op zeer goed peil staande hoogspringen worden, maar het pakte dit keer anders uit. Annemieke Bouma, van Atmodes naar De Spartaan overgegaan, LEIDEN Met twee zilveren en één bronzen plak vielen de at leten van het Leidse AV Holland dit weekeinde in Arnhem ook in de prijzen. Tom Saat liep op de 60 meter horden bij de jongens A naar een tweede plaats in 8.5 sec terwijl C. Winkel by de Jon gens B met de polsstok een hoog te van 3.00 meter bedwong wat ook goed was voor een tweede plaats. Het brons kwam terecht bij snelwandelaar Dirk Maas- sen van de Brink die op de 3 kilo meter bij de heren tot 14 minu ten 20,8 sec kwam. Noordwij ker Tom Saat bleef bij het hordenlopen vele concur renten de baas die hem vorig Jaar bij de B-jongens nog voorbleven. Hoe hoger de horden, hoe zwaar der de techniek gaat meetellen en dat is in 't voordeel van Saat die over een uitstekende techniek be schikt. Trouwens, ook op de sprint lukte het in Arnhem goed 7.2 sec op de 60 meter. Chris Win kel, debuterend bij de B-Jongens, wipte bij het polshoog over een persoonlijke recordhoogte van 3.00 meter. Ook bij hem is de techniek een sterk punt. Winkel kwam voorts bij het hinkstap- springen tot 11.19 m. Dirk Maas- sen van de Brink was op de voor hem te korte 3 kilometer dik te vreden met zijn persoonlijke re cordtijd van 14.20,8. Sprinter Al fred Verhoef miste op de 60 me ter heren ternauwernood het brons: hij werd vierde in 6.9 sec. A-Junior Hennie Hakker sprong 1.75 m hoog. Verlies van amateurteam tegen Turkij'e ISTANBOEL Het Nederlandse amateur voetbalteam heeft zater dag in Istanboel met 12 verloren van de Turkse amateurs. De Neder landse treffer kwam op naam van Frans Meijer van Xerxes. Hij gaf de ploeg van De Vroet een kwartier na rust uit een strafschop de lei ding. De ontmoeting is een oefenwed strijd voor het treffen met Frank rijk op 25 februari in Caen voor de voorronden van het Olympisch toer nooi. Hoogvliegers De Spartaan LEIDEN Atletes van De Spar taan uit Lisse slepen, al bijna per traditie, jaarlijks tijdens nationale kampioenschappen medailles bij het hoogspringen in de wacht. In Arn- nhem was er bij de dames zelfs spra ke van een complete Sparta an-supre matie. De van het Haarlemse At modes overgekomen Annemie ke Bouma bewees, na een inzinking vorig seizoen, weer op de goede weg te zyn. Zij werd kampioene met 1.83 meter. Clubgenote Mieke van Doorn, die bezig is een nieuwe af- zet-techniek in te slijpen werd twee de met 1.80 m. Zij sprong boven dien nog 5.43 meter ver. Bij de meisjes A ging de hoog spring-titel naar Hanneke Glas. De ze Lisser atlete flopte over een hoog te van 1.77 meter. Niet in de prij- zyn maar ook 'n goede hoogtesprang liet Ad van Doorn bij de heren op meten. Deze atleet, die eerder dit indoorseizoen al de 2 meter bedwong, haalde in Arnhem 1.95 meter. Piet Walraven sprang bij de Jongens A over 1.75 m en noteerde in de se ries van de 60 meter horden 9.2 Op de 800 meter bij de Jongens deden Leo Walraven en John Dui venvoorde mee. Beiden behaalden in hun leeftijdsgroep een vyfde plaats. Leo Walraven bij de Jongens A in 2.00.7 en John Duivenvoorde bij de Jongens B in 2.04.7. Bert Mens stootte de kogel bij de Jongens A naar een afstand van 12.03m wat goed was voor een achtste plaats. Badminton Denemarken heeft zich geplaatst voor de eindstrijd van het badmintontoernooi om de Thomas Beker door Engeland met 5—2 te kloppen. Van Pol klopt Kerkvliet in duinloop Swift KATWIJK De door Swift georga niseerde duinloop over 11 kilometer, waaraan door 83 amateuratleten werd deelgenomen, is gewonnen door Adri van Pol uit Wassenaar, die een span nend gevecht met Bert Kerkvliet uit Roelof arendsveen in zijn voordeel be sliste. De Lissenaar Jan Borgerding legde beslag op de derde plaats. Veertien deelnemers moesten we gens de barre weersomstandigheden voortijdig opgeven. Zestig lopers na men deel aan de prestatieloop over 5'j kilometer. Ton Noort uit Noord- wyk kwam als eerste over de streep voor Cock v.ö. Hulst uit Zoeterwou- de en de Katwlijiker Jaap Guyt. Gé Verdoes uit Katwijk was de beste veteraan uit de leeftijdsklasse van 40 tot 45 Jaar; J. Kerkvliet uit Roe- lofarendsveen was de snelste uit de klasse 45 Jaar en ouder. Als eerste dame kwam de Roelcfarendsveense Corrie v.d. Meer over de streep. Zij eindigde op de 35e plaats. Adrie van Pol (links) en Bert Kerkvliet zijn hier bezig aan de laatste kilometers van de duinloop. Van Pol zou Kerkvliet even later in de eindsprint kloppen. Doot Ger.Stolk Amersfoort De Speedo-worldmeet, zoals die dit jaar als eerste Nederlandse zwemklassieker is ver- zwommen. krijgt zogoed als zeker een vervolg. Daaraan liggen niet de (perspectiefrijke) tijden van met name de Nederlandse dames ten grondslag, wel de in het afgelopen weekend opgedane ervaringen. Nooit tevoren ging zoveel internationaal zwemtalent in dit lund te water, niettemin mag uit het een en ander bitter weinig worden geconcludeerd dat rechtstreeks betrekking heeft op Montreal. De spelen liggen voor zwemmend Nederland nog te zeer aan de verre einder om iets zinnigs te zeggen, de Olympische kwalifica tiewedstrijden staan pas op 25, 26 en 27 juni gepland. De momentopnames die Amersfoort boden hebben bondscoach Sitters nodhitans de overtuiging gebracht, dat het talent dat hy onlangs op de Canarische eilanden tijdens een traiinngskamp rond zich groepeerde, is opgewassen tegen de strijd enn nerveuze sfeer ode de grote internationale toernooien kenmerkt. In Amersfoort is bij alsmaar aanhoudende "Nederlandse successen wel langs de neus opgemerkt dat het slechts „een thuiswedstrijd" betrof. Toch konden ook die betweters niet om de wijze heen waarop piepjonge meisjes als Maritzka van der Linden, Annelies Maas en Ineke Ran zich manifes teerden. „Bovendien", zo liet Bert Sitters eten, „wanneer een zwemstertje als Wijda Mazereeuw op deze wijze de kans krijgt om aan be tonen dat ze drie eeconden harder gaat op de schoolslag dan vorig Jaar op deze tijd, dan is dot mooi meegenomen." Sitters maakte er trouwens evenmin een geheim van dat het herenzwem- men hem de bevestiging had gebracht dat het niveau en de trainingsmethoden te wensen over lieten. Hij: „Er moet door sommige heren te hard worden gezwommen /oor een finaleplaats. In die finale José Damen: sterk op de 200 do-worldmeet. blijkt dan dat ze nauwelijks sneller kunnen. Die jongens van Elzerman trainen anderhalf uur per dag, dat zouden er vier moeten zijn". Het eremetaal dat Nederlandse heren uit het Amersfoortse Sport- fondsenbad opdoken beperkte zich dan ook tot brons voor Fred Eefting op de 200 rug (2.12.39)-en zilver voor Ronald Woutering op de 400 wissel (4.45.81). Veel verheugender was de ontwikkeling, die het dameszwem- men te zien gaf. Brigitha (58.70 en 2.09.31) op de 100 en 200 meter vry, deed wat er normaliter van haar verwacht mag worden. Ineke Ran (59.38 en 2.08.00) volgde haar beide malen en dat was zeker op de 200 meter iets wat Sitters deugd moet hebben gedaan. In -Amersfoort verbeterde voorts Rotterdamse Maritzka van der Linden tot tweemaal toe het Nederlands adspirantenrecord op de 100 school. Voor Maritzka 's morgens in de serie 1.16.40 en in de finale achter Mazereeuw 1.15.77 neerzette, lagen haar beste persoonlijke tijden rond de 1.18. Maritzka. pupil van Dries Peute, greep uiteindelitk naar zilver, tot de verslagen concurrentie mochten zich ondermeer wereldkam pioene Hannelore Anke (1.18.28), Ann Katrin Schott (1.16.17) en Deense Susanne Nielsson met haar 1.16.16 rekenen. Niettemin bleef Wijda Mazereeuw in 1.14.98 (Neder lands record 1.14.18) onbereikbaar voor Maritzka. Aangezien de Rotter damse nog geen 14 lentes telt, kent meter vlinderslag tijdiens de Spee- Sitters de opvolgster van Mazereeuw wanneer die er na de spelen de brui aan geeft. Van Jose Damen mag. sinds ze een aantal nummers van haar program ma schrapte, eveneens weer iets worden verwacht. Onder de hoede van Martin Swinkels zwom de Brabantse de 200 vlinder in 2.19.74 voor zilveren gelegenheidszwemster Yolanda Aggenbach die toch nog tot 2.21.06 kwam. Dat met de 4.26.26, waarin Annelies Maas de 400 meter vrij won en de zilveren rentree van Corianne Heymans achter de ongenaakbare Ulrike Richter (1.06.36 tegen 1.04.74) op de 200 meter rug, zijn de momentopnames geweest, waaraan Nederland het meeste plezier beleefde. Dat was dit keer beduidend anders in het Oostduitse kamp. Ulrike Richter en Karla Linke bleken als enige twee op hun taak berekend. Maar de prestaties van Anke, Janka, Leucht, Sabine Kahl en Ann Katrin Schott betekenden dit weekend koren op de molen van al die Westeuropese sceptici, die het woord dope gebruiken zodra er een zwemsucces uit de DDR wordt gemeld. Zei Herhard Hocke, arts en vice-voorzitter van de Oostduitse zwembond: ,,'n Kleine inzinking van tijdelijke aard", Hannelore Anke, de door Mazereeuw en Maritzka van der Linden verslagen wereldkam pioene op de schoolslag, Het op dat moment haar tranen de vrije loop.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 8