r Grote kunstroof in Pausenpaleis: 119 Picasso's Nasser zou geheim geld hebben gehad NAAST IIET 1JIEUWS Huurlingen naar Angola met geld uit VS K £T Tito: „Ik kan op elk moment rustig sterven" BEMIDDELING ROND SAHARA MAANDAG 2 FEBRUARI 1976 CAIRO (DPA/Reuter) - Oud-presi dent Gamal Abdel Nasser van Egypte heeft destijds geld van Saoedi-Ara- bië, dat voor de bewapening van Egypte in 1967 bestemd was, op een particuliere rekening in Parijs ge zet, aldus het weekblad Achbar el Jom in Cairo. Drie cheques van koninng Saoed ter waarde van 15 miljoen dollar in to taal, die Egypte voor en na de zes daagse oorlog met Israël had ont-. vangen, zouden zo zijn behandeld. Het blad zegt dit gehaald te heb ben uit een boek van de journalist Galal Eddin Hamamsi. Daarin wordt ook van de Egyptische regering ge vraagd met de Zwitserse bank en andere internationale geldinstellin gen te gaan onderhandelen om te ruggave van fantastitsche geldbedra gen te verkrijgen die door leidende personen uit het Nasser-tijdperk op geheime rekeningen zouden zijn ge zet. Premier Mamdouh Salem van E- gypte heeft gisteravond een onder zoek gelast naar de beschuldiging. Het boek van Hamsi betekent een nieuwe stap in de campagne tegen Nasser, die begon toen twee jaar ge leden de perscensuur werd opgehe ven. Hamamsi is als redacteur ver bonden aan het veelgelezen dagblad Al-Achbar, dat door dezelfde uitge ver wordt gepubliceerd als het week blad Achbar El-Jom. Waarnemers in Caïro verwach ten dat voormalige leidende bankiers en politici er op moeten rekenen dat zij door 'het comité van Achmed Zendu zullen worden gehoord. De Egyptische politie heeft in de afgelopen week 12.000 personen gear resteerd bij een grootscheepse actie tegen de groeiende misdaad, zo meld de gisteren Al Achram. Het bericht is nog* niet van offi ciële zijde bevestigd, maar Egypti sche bladen maakten onlangs mel ding van een groeiende golf van gruwelijke moorden. Enkele daar van waren een wurgmoord op een 20-jarige verpleegster en een zeden misdrijf tegen een kind van acht jaar, waarvan het lijk in stukken gesneden werd teruggevonden. Op de eerste dag van de politio nele actie werden vierduizend per sonen aangehouden. Honderden van hen waren in het illegale bezit van vurwapens. Niettemin wordt in politiekrin gen verklaard dat het misdaadcij fer in Egypte een van de laagste ter wereld is. AVIGNON (Reuter/AFP/UPI) Driie ge maskeirde overvallers hebben zaterdagnacht I 19 schilderijen van Pablo Picasso geroofd uit het Pausenpaleis in het Franse Avignon. Het wordt een van de grootste kunstdiefstallen aller tijden genoemd. Welke waarde de ge stolen werken vertegenwoordigen is niet bekend. „Het is onmogelijk een schatting te maken", zei een functionaris van het paileis gistermorgen. Van de daders ontbreekt elk spoor. De overvallers werden zaterdag- drie mannen geen kunstkenners. Zo noemde de diefstal avond rond 22.00 uur_®P_^f<frdaad vergaten zij het waardevolste stuk, Avignon. een boek met schetsen ter toen hij 12 jaar ramp betrapt door twee nachtwakers die onmiddellijk de alarminstallatie in werking zetten. Ze hadden toen al het grootste deel van hun buit weggedragen. De nachtwakers wer den neergeslagen en moesten met zware verwondingen aan het hoofd echter in een ziekenhuis worden opgeno men. Volgens de politie hadden de treft, maar we begrijpen niets van overvallers zich in het paleis verstopt hun lukrake keus van de schilderij- Kunstexperts achten het onmoge lijk de juiste waarde van de gestolen hoewel het onder handbereik Picasso's vast te stellen. Sommigen geloofden dat de waarde op zeker 20 miljoen franc (circa 12 miljoen gul- i sneden zij de telefoondraden stuk nadat het gebouw zaterdagmiddag het publiek was gesloten. Een politiewoordvoerder verklaarde drn( gesteld kan worden. schilderijen zijn verzekerd en experts van de verzekeringsmaat schappij zijn inmiddels in Avignon gearriveerd om de schade te taxeren. Paul Puaux, cultureel directeur de Picasso-tentoonstelling, Volgens de politiewoordvoerder zijn weinig punten van houvast. "Ze klaarde dat de handelswaarde politie omschreef het met revolvers hebben geen vingerafdrukken ach- de gestolen doeken ■nul' is Geen en- gewanende t.ri„ .1. --ht» „„v.,,,.. tergelaten en ze werkten bliksem- kelc schilder In de geschiedenis is snel", zei hij. De verklaring van een van de gewonde bewakers, die meen de gehoord te hebben dat een van de gemaskerde dieven Spaans sprak is misschien een aanwijzing voor de politie. Olivia Newton-John en Glen Campbell poseren stralend voor de fotografen. Geen wonder, zij kregen de Amerikaanse onderschei ding voor de beste musicus. Olivia is vólgens de Amerikanen zo wel op pop- als op country- western-gebied de beste zangeres van het jaar en Glen doet daar niet voor onder. BELGRADO <AFP) Maar schalk Tito heeft in een vraag gesprek met het dagblad Wjes- nliik in Zagreb gezegd dat hij elk moment rustig kan ster ven omdat er niets zal verande ren in Joegoslavië". Tito zei vertrouwen te hebben in de toekomst 'van aijn land. "Degenen dde zich afvragen wat er van Joegoslavië moet wor den, wanneer Tito er niet meer is. begrijpen niets van ons so ciale systeem, van onze ideolo gische oriëntatie en politiek". Na aijn dood komt het bestuur •bij het college te liggen dat in 1971 is gevormd. "Dat orgaan heeft zijn diensten reeds bewe zen en blijkt zeer doelmatig te zijn". Sinds de zuiveringen van 1971 en 1972 is de binnenlandse toe stand "aanmerkelijk verbeterd". !"De partij is geconsolideerd en kan nu tijdig voorkomen dat iets 'dergelijks zich herhaalt. Ik moet trouwens zeer zelden nog zelf tussenbeide komen en hoop dat ,het nooit meer nodig zal zijn". Tito zed dat binnenkort een groot proces zal worden gehou den tegen "enkele tientallen jer- sonen die van economische de- lieten worden beschuldigd". Hij -keerde zich tegen het zich verrij ken van particulieren en 'n ma- tiet die niet te rechtvaardigen is. Vijf ling Een 27-jarige Japan se heeft zaterdag in een ziekenhuis in Kagosjima het leven geschon ken aan een vij fling. De vrouw was •met injecties behandeld om zwan gerschap op te wekken. Volgens het ziekenhuis'maken moeder en kinde ren twee Jongens en drie meisjes het goed. Het gewicht van de zui gelingen varieert van 2 tot 4 pond. Het is de eerste vijfling in Japan. gewapende trio als "echte vaklui' Aanvankelijk was gemeld dat meer dan 140 werken waren ontvreemd, maar na een gedegen onderzoek bleek dat 119 schilderijen waren ver dwenen. De dieven gingen niet erg selectief te werk. Ze namen de schil derijen weg die het gemakkelijkst be reikbaar waren op de hoge paleismu ren en lieten de overige 82 werken van Picasso onaangeroerd. De geroof de werken behoren voor het meren deel tot de laatste en grootste schil derijen van de Spaanse kunste naar die permanent waren tentoongesteld in het 15-de eeuw.se paleis. Het Pausenpaleis van Avig non, een versterkt kasteel, bevat een aantal kunsthistorisch belangrijke zalen, die deels met fresco's zijn versierd. De Picasso-tentoonstel ling is ingericht in de grote kapel van het paleis. Geen expert Volgens de Franse politie zijn de 'ZWLIN' ONPAR>FMrNTA[R Een Brits parlementslid mag wel voor racist worden uitgemaakt, maar het is onparlementair hem zwijn te noemen aldus heeft de voorzitter van het Britse Lagerhuis bepaald. Selwyn Lloyd kwam tot dat besluit nadat tijdens een woordenwis seling in een debat een der parlementsleden de ander had om schreven als „racistisch zwijn". De voorzitter zei tegen de leden, die elkaar gewoonlijk als „eer waardige vriend" of „achtenswaardige heer" toespreken dat „het woord racist zelf niet onparlementair is, maar dat het aanduiden van een ander lid als zwijn het wel is". Het woord staat nu op de lijst van woorden die im het parlement niet gebruikt mogen worden, zoals Jakhals, hond, politiespion, schurk, straatjongen en dergelijke. RiTZ-MUIS „Dat is een muis van formaat", zo luidde het duidelijk commentaar van zowel kelners als gasten die in het gloednieuwe „Rltz Carlton hotel" in Chicago de muis waarnamen die zich daar sedert enkele dagen als niet betalend gast ophoudt. „Mickey", zoals het dier intussen gedoopt is, werd reeds gesigna leerd in de bar en in de eetzalen van het dure etablissement. Enkele dames slaakten luide kreten toen "Mickey" zich over het zacht- blauwe tapijt voortbewoog. Het personeel heeft al meerdere malen een muizenval uitgezet, maar de muis wist deze te omzeilen. MOYNIHAN BESTGEKLEED Daniel Moyndhan, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties dde de laatste tijd nogal eens in het nieuws is wegens zijn krachtige uitspraken, is door de Amerikaanse modestichting uit gekozen als de bestgeklede staatsman. Hij heeft dit te danken aan zijn „pochet die in evenwicht is met zijn gepast zorgeloos kapsel". GLIBBERIG TRANSPORT Twee Sowjetrussdsche zeepfabrieken maken het die spoorwegarbei ders wel moeilijk, om niet te zeggen glibberig. G-oedok, het blad van de spoorwegindustrie, schreef dat de fabrie ken in Charkow en Nikolajew geregeld spoorwagens volladen met stukken zeep zonder enige verpakking. De mannen die de zeep in Dnjepropefcrowsk dn de Oekraïne moeten uitladen kregen 27.000 aparte stukjes zeep te verwerken, „en dat is geen doen op een regenachtige dag". Goedok zegt dat de arbeiders herhaaldelijk raar staan te kijken. Laatst kwamen er wagons met miniraalwater aan waarin de helft van de flessen bleek te zijn gebroken. „Maar de zeepfabrieken heb ben him gevoelens toch wel het diepst gekrenkt", aldus het blad. BREZJNEW 'ROLDE' HORLOGE De Russische partijleider Leonid Brezjuew heeft bij het recente bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Kissinger aan Mos kou een Amerikaanse diplomaat een kostbaar polshorloge afhan dig gemaakt, zo meldt het Amerikaanse weekblad Time. Tijdens de besprekingen toonde Brezjnew plotseling grote belang stelling voor het gouden polshorloge van Helmut Sonnenfeldt, die als adviseur aan minister Kissinger was toegevoegd. Toen hij het uurwerk eenmaal in handen had wilde hij het niet teruggeven. Wel bood hij in ruil een goedkoop Russisch zakhorloge aan, en toen dat niet in de smaak viel bij Sonnenfeldt, een uurwerk van Zweedse makelij. Ondanks Sonnenfeldts protest dat hij het horloge cadeau had gekregen van zijn schoonmoeder en daarom moeilijk zonder dit geschenk naar Amerika kon terugkeren, gaf de Russische partij leider het uurwerk niet af. Wel zegde hij toe dat Sonnenfeldt zijn klokje kon terugkrijgen als er een nieuw Salt-akkoord tot stand komt, aldus Time. maakt is geregistreerd en in kleur deelte Tempel verwoest Een groot ge- Ramp De burgemeester gefotografeerd", aldus Puaux. De lijst schilderijen maar volgens functionarissen Picasso's eigen favoriete doek, 'de loren gegaan, jonge schilder', erbij. historische Tenjoji tempel te Kobe Tohri zater- de 119 verdwenen öagóchtend vroeg door een brand nog niet compleet jn as gelegd. Vele kostbaarheden in gebouwencomplex zijn ver- VLUCHT VOOR VUURZEE IN HONG KONG Afgelopen november heeft de alge mene vergadering van de VN een resolutie aangenomen waarin 'n der gelijke benoeming in het vooruitzicht werd gesteld, met name om samen met de besturende macht, Spanje, te onderzoeken op welke wijze de Salharaanse bevolking haar toe komst kan bepalen. President Tito van Joegosla PARIJS (DPA) Terwijl in de westelijke Sahara de Algerijnen en de Marokkanen met het geweer aan de voet bleven staan, namen in het afgelopen weekeinde de diplomatie ke bemiddelingspogingen, voorna melijk van Arabische zijde in om vang toe. Na Egypte, Syrië, Irak en Tunesië spande nu ook Saoedi-Arabië zich in om een verder treffen tussen Ma rokko en Algerije te voorkomen. Vol gens radio-Riad zond koning Chaled zijn minister van Buitenlandse Za ken prins Saoed Ben Feisal naar Al giers, Rabat en de Mauretaanse hoofdstad Noeakschott, waar hij boodschappen van het Saoedi-Ara bische staatshoofd moet overbren gen. Na een gesprek van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger met een speciale Marokkaanse afgezant liet Washing ton weten de economische en militai re hulp aan Marokko voort te zetten. De indruk is in het afgelopen weekeinde versterkt, dat Marokko zo wel als Algerije een openlijke oorlog wil vermijden, maar dat men ook geen gezichtsverlies wil aanvaarden. Olof Rydbeck, permanent vertegen woordiger van Zweden bij de Verenig de Naties, is zaterdag door de se cretaris-generaal van deze organisa tie, Kurt Waldheim, aangewezen als zijn vertegenwoordiger voor de wes telijke Sahara. De benoeming van Rydbeck komt na talrijke gesprek ken tussen Waldheim en de regerin gen van Spanje, Marokko, Maureta- nië en Algerije. Overval In het zuiden van de Filippijnen hebben gewapende mannen bij een overval op een au tobus 25 inzittenden gedood en 32 gewond, aldus militaire kringen in Manilla. De daders maakten zich met de bezittingen van de reizigers uit de voeten. De overval bij het dorp Licomo, op ongeveer 800 km ten zuiden van Manilla, zou het werk zijn van Mohammedaanse op standelingen. HEISENBERG OVERLEDEN MUNCHEN (UPI/DPA) De Duitse natuurkundige, prof. Werner Heisenberg, is gisteren in München op 75-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn familie bekendgemaakt. Heisenberg wordt gerekend tot de bt lan°ri jk-ste kerngeleerden van on ze tijd. Op 32-jarige leeftijd reeds ontving hij de Nobelprijs voor na tuurkunde voor zijn bijdragen tot de quantummechanica. ■a Met wat schamele bezittingen op zijn nek, neemt deze ma Kong, die tijdens de viering van het Chinese nieuwjaar brandweerlieden drie uur lang aan het werk hield. Portugese boer blijft Lissabon voedsel leveren LISSABON (UPI) Ongeveer 16.000 Portugese boeren zijn gisteren naar vijf steden in de provincie gestroomd voor bijeenkomsten die bedoeld wa ren om de regering te dwingen haar andhervormingeprogram op te schor re vergaderende boeren bleken ech- er niet mee te willen gaan met het Ireigement van hun leiders de voed- elvoorziening van Lissabon te boy cotten. Zij spraken him vertrouwen uit in ïremier Jose Pinheiro Azevedo, maar leiden ddt n'iet te hebben in minis ter Lopes Cardoso. De boeren besloten 'elke vorm van itrijd op te schorten' tot de militai- -e revolutionaire raad, het hoogste gezagsorgaan, op hun eisen heeft yereageerd. Zij verklaarden niet te willen dat hum acties "slecht zou den worden begrepen'. Op vorige vergaderingen hadden de boeren het ontslag geëist van de socialistische minister van Landbouw, Antonio Lopes Cardoso, die naar hun mening "het land naar 't communis me leidt". De regering heeft toegezegd de landhervorming in eerste instantie te beperken tot het gebied van Alen- tejo, in het zuiden. De boeren zijn daar echter niet tevreden mee. Een I van hun leiders zei: "we zien Por- l tugal niet als twee afzonderlijke lan den. Grondbezit moet overal geres pecteerd worden anders zuilen w® maatregelen nemen die een drastisch effect kunnen hebben". Intussen meldde de politie in bet J weekeinde twee bomaanslagen in Lissabon. De explosie vernielden de Honig auto van een linkse militaire off»- x 200 oier en het huis van een Ingenieur. Er vielen geen slachtoffers Landen In totaal zeshonderd Britse huurlingen worden geronseld voor de strijd in Angola. De eerste 128 zijn al vertrokken en van hen hebben 25 officieren en onderofficie ren in een Angolees dorp vorige week voor het eerst meegevochten -tegen Cubaanse troepen. John Best, woordvoerder van de Security Advisory Services (SAS) dde de huurlingen aanwerft, heeft dat zaterdag in Londen verklaard. Hij zei dat zijn organisatie de laatste drie weken ruim anderhalf miljoen gulden heeft ontvangen. Dat geld kwam op vier manderen binnen: via koeriers uit Zaire, door bemiddeling van een arts dn Leeds, van de ambassade van Zaire in Londen en door bankoverschrijvin gen uit Belgie. Het geld is gebruikt voor het transparit van de huurlin gen en hun uitrusting, voor tijdelijk onderdak in Londen, voor aan te schaffen radio-apparatuur, voor soldi j en voor een kapper in Londen die 39 man onder het mes naan. SAS-woordvoerder John Best zed dat de operatie wordt gefinancierd met Amerikaans? geld, en dat hij zaken doet met een verbindingsofficier op de Amerikaanse ambassade. Een naam noemde hij niet. Eerder vorige week had een 'van de edgenaars van SAS, Leslie Aspin, de Amerikaanse majoor James E. Leonard als contactman genoemd. Deze is assistent -legerattache. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Landen ontkent echter ten stelligste dat de majoor of de ambassade ook maar iets te maken heeft met de ronselpraktij ken. SAS betaalt soldaten ruim achthon derd gulden. Aan het eind van het eieren en officieren vanaf elfhon derd guldec. Aan het eind van het contract voor een half jaar krijgen ze 'n maand doorbetaalde vakantie en een vliegticket naar welk deel van de wereld dan ook. Bovendien wordt hun 65.000 gulden in het vooruitzicht gesteld als ze erin slagen een Rus gevangen te nemen. De meeste belangstelling komt van werklozen - Engeland heeft er 1,4 miljoen - en met name van de achtduizend militairen dde vorig Jaar zijn ontslagen bij de bezuini gingen op defensie. Een woordvoerder van de pro-wes terse Angolese bevrijdingsbeweging UNITA, Jorge Sangumba, bezoekt Londen. Hij ontkende dat zijn bezoek iets te maken heeft met de activiteiten van SAS. „We zijn er tegen dat er huurlingen naar Angola worden gestuurd"", zo zei hij. „Ze zullen de situatie alleen maar moeilijker maken. Huurlingen bren- gec sociale problemen met rich mee omdat ze onvoldoende discipline kennen. Bovendien willen ze alleen, voor de winnende partij vechten". Volgens Sangumba is het onjuist te veronderstellen dat UNITA bijna het onderspit heeft gedolven tegen de door Rusland en Cuba gesteunde MPLA, UNITA zou de oorlog nog minstens een maand kunnen volhouden. Over een kans op een bestand en mogelijk een coalitie van de drie strijdende partijen toonde hij zich hoopval temeer nu Moskou vorige week heeft laten weten nooit tegen een coalitie te rijn geweest. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7