Groenoordhal was voor één dag ai grote hondenkennel Puin uit Leiden met pontje naar de Vlietlanden? PROVINCIE STELT B EN W VAN LEIDEN IN ONGELIJK W3 Clubmatch kynologenvereniging Rijnland Rijnsburgerweg Rijden op gesloten ijsbaan HOOGLERAAR IN LEIDEN Geen subsidie voor Leidse Rechtswinkel ÜLANDAG 2 FEBRUARI 1976 LEIDEN/DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de provin cie heeft bepaald, dat Ijzerhandel Zwager de bovenwoning Kraaier- straat 15 in Leiden als bedrijfs ruimte in gebruik mag nemen. B en W hadden hiervoor toe stemming geweigerd omdat de woning niet gemist kan wor den voor huisvestingsdoeleinden. Het bedrijf was tegen deze be slissing in beroep gegaan bU Gedeputeerde Staten. G.S. hebben het beroep gegrond verklaard aangezien de woning in kwestie zulke ernstige gebre ken vertoont, dat Bij niet als een goede woning beschouwd kan wor den. De trotse mej. H. van Wessem met de winnaar van de kampioens klasse: de Engelse cocker spaniel Kylin v. d. Malpey. DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de provincie verwacht voor - het Leidse puinstortprobleem een oplossing te kunnen vinden zon der gebruik te maken van zijn bevoegdheid gemeentebesturen de verplichting op te leggen binnen hun gebied een nieuwe stortplaats toe te staan. Dit antwoordde de gedeputeerde mr. Engelsman tijdens de vergade ring van provinciale staten op vragen van het PvdA-statenlid Jon ker (woonachtig in Leiden). Leiden kampt al jaren met het probleem; het heeft een andere puinstortplaats nodig dan de huidige in de Room- of Meerburgerpolder. De omringende gemeenten voelen er echter niets voor dat puin in huis te halen en daarom de vraag van de heer Jonker of GS misschien over wogen het middel van de "aanwij zing" te gebruiken. GS denken echter de oplossing ge vonden te hebben in het toekomstige recreatiegebied De Vlietlanden. Zij hebben daarvoor al een ontheffing verleend, die nodig is op grond van de betreffende provinciale verorde ning. Het wachten is nu op de eveneens vereiste Hinderwetvergun ning. Het probleem dat opgelost moest worden was, dat de gemeente Leid- schendam protesteerde tegen de aan voer van het puin over haar wegen net. dat daar ernstig van te lijden zou krijgen. GS willen dit be zwaar ondervangen door gebruik te maken van een pont over de Vliet, tegenover De Vlietlanden. In afwachting van het moment, waarop dit alles is geregeld kan al begonnen worden met het storten van puin bij een particulier in Lei derdorp, die 'n grote hoeveelheid no dig heeft om zijn land op te vullen voor aanleg van een weg. "va Ankerhcrloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water woordvoerder van de politie vèrtelde: „Het is zo lang gele den, dat we ijs hébben gehad, dat we niet weten of de men sen die we vroeger hadden, nog beschikbaar zijn". Verwacht werd dat in de loop van de dag bekend zal zijn hoe dik het ijs ter plaatse is en of er veilig gereden kan wor den. Op het gemeentehuis van Leiden was vanochtend nog niets békend over eventueel ijsvrijvoor de scholieren. Op de foto: schaatsers op de Zoe- terwoudse Singel ter hoogte van de Cronesteinkade. -g rir-wrf-r^ n/ATm TTT 7T^V7 Opnemen van brieven ln De redactie behoudt «lch L Li LJ W Xf f—f rv I I 1/ ri \J deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor f jï jf jIjIXkD O JL VJL V J I V betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de Inhoud eens ls. wel ln te korten. LEIDEN Ondanks het feit dat de officiële gemeentelijke openbare ijsbaan (Zoeterwoud- se Singel tussen Hoge Rijndijk en Herenstraat) nog niet voor geopencC is verklaard, werd er het afgelopen weekeinde al druk gébruik van gemaakt. Tientallen enthousiaste schaatsenrijders trokken een baantje en dat werd ooglui kend toegestaan. Overigens stelde de Leidse poli tie vanochtend ijverige pogin gen in het werk om mensen te vinden, die de kwaliteit van het ijs moeten testen. Een Als dagelijkse deelnemer aan het verkeer per fiets of autobus van de rand van Oegstgeest v.v. "De stad", naar aanleiding van uw voortreffelij ke Rijnsburgerwegpagina (LD 26 jan enkele kanttekeninen. Het gaat om een snelle doorstro ming van het openbaar vervoer van Katwijk via Rijnsburg en Oegstgeest naar Leiden. Katwijk is op één na de grootsite gemeente in deze regio en de Katwijkers hebben recht op een goed vervoer, niet alleen naar het spoorwegstation Leiden, maar ook naar het hart van de stad en zelfs diverse buitenwijken. Het autoverkéer werkt vaak be lemmerend op deze wenselijke door stroming. Het Openbaar, vervoer stag neert vooral in de spitsuren van de ochtend en avond. Deze opeenhoping van gemotoriseerd Verkeer ontstaat vooral op de Rijnsburgerweg tussen Warmonderweg en het viaduct bij het station. Des te dichter bij de stad, des te groter de chaos. De toevoer van particulier vervoer uit de Warmonderweg en Wassenaarse- weg is hierop vooral van invloed. Zolang de particuliere automobilist niet anders kan of wil rijden om in "de stad" te komen zal deze de el lende van eigen kortzichtigheid mo gen ondervinden en tussen Warmon derweg - Wassenaarseweg - Spoor baan in de éénbaans file moeten wachten en zien hoe het openbaar vervoer kan doorrijden. Het klinkt velen wellicht hard in de oren, maar daan gaat het momenteel toch om. Daarom een busbaan, welke slechts wordt gemarkeerd door een verf- streep op de weg. Deze aanduiding veroorzaakt geen enkel risico voor fietsers of voetgangers, zoals dit in Amsterdam het geval kan zijn, waar de tram- en busbanen worden ge markeerd door sterk verhoogde drempers evenwijdig aan de ver keersstroom. Deze autbusbaan dient te warden doorgetrokken in en door de tunnels onder de spoorbaan. Op het stations plein zijn reeds enige busbanen aan gegeven. Alleen dan kan een vloitite doorstroming van het openbaar ver voer verzekerd zijn. Een zwaarwegend probleem is het. gedeelte viaduct - Ac ad. Ziekenhuis. Een zwaar wegend probleem is het gedeelte viaduct - Acad. Zieken huis. Hier heeft men te maken met de grote NZH - garage, ertegenover het Twerweepark met een veertigtal autoparkeerplaaitsen van treinreizi gers en de druk beklante rijwielstal ling. Verder moet er op dit stukje Rijnsburgerweg een veilige oversteek zijn van fietsers en bromfietsers naar de personeelsingang van het Acad. Ziekenhuis. Bij een goede verdeld/ng van de di verse verkeerssoorten dienen voor al voetgangers en fietsers alsz wak ste groepen extra te worden bescher Voor de fietsers is dit het absoluut weren van de brommer. Deze ls in de loop dier jaren een vorm van snel verkeer geworden Het soiexje van weleer bestaat nauwelijks meer. De voetgangers heeft een vol doende ruim voetpad nodig, maar verdient extra beschermd op de vluchtheuvels en trottoirs, waar de autobushaJltes zijn. Bij in- en uit stappen van de vele autobuslijnen verkeren de voetgangers in voort durend levensgevaar door de voort snellende brommers over het rij wielpad. Een gebrekkige voorbereiding op meentelijk en regionaal niveau maakt denkbeelden over een even tuele gedeeltelijke afsluiting van de Rijnsburgerweg tussen Warmonder weg en Wassenaarseweg slechts op middellange of lange termijn haal baar. De studiegroep van deskundi gen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat tilt aan zodanige denkbeelden extra zwaar. Het gaat daarbij niet alleen om een subsi die van dit ministerie, maar alle bewoners van de Raadsherenbuurt en Boerhaavewijk, alsmede alle scholen van de onderwijsinrichtin gen, die hier zijn gevestigd, krijgen te maken met een enorme overbe lasting van de route Van Slinge- landslaan - Van Beuningenlaan. Antonie Duyoklaan, Faljerilstraat. Deze B-weg zou bij afsluiting van de Rijnsburgerweg een zo enorme extra stroom automobielen te ver werken krijgen, uit Oegstgeest als uit de woonwijken tussen genoemde route en de Rijnsburgerweg, dat slechts een radicale afsluiting van genoemde sluipwegeroute redding zou kunnen brengen. N. A. VAN DEN TOORN, Fagelstraat 42, Leiden. Het Leidse club- en buurthuis ln de Vroolijcke Arke Pieterskerkchoorsteegwas taterdag een brandpunt van gezelligheid en drukte. Een rommelmarkt zie foto), een fancy-fair, een Amerikaanse taartenveiling e.d. maakten van het buurthuis een sfeervol centrum. Het doel: geld te verzamelen waarmee de verbouwing, die inmiddels achter de rug is (en door de medewerkers zelf is verricht), kan worden bekostigd. Welnu, de opbrengst bedroeg onge veer 2000 gulden. Meer dan was verwacht, maar daar staat tegenover dat het benefietconcert op jazz-zölder Hot House 's avonds minder oi>i gehoopt: 1500 gulden. „Afaar de sfeer maakte daar alles goed", zegt Lucia de Goeij. medewerkster van Jn de VrooHjck# Aike". Er werd gisteren heel wat afgeborsteld en gekamd in de Groenoordhal en natuurlijk kregen de honden de beste*plaatsen. LEIDEN Mevrouw dr. S. F. Witstein is benoemd tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse let terkunde tot de romantiek aan de Leidse universiteit. Zij was weten schappelijk hoofdmedewerker bij het Instituut voor Algemene Literatuur wetenschap in Utrecht. LEIDEN/DEN HAAG In over eenstemming met het advies van het Provinciaal Opbouworgaan Zuid- Holland en het voorstel van Gede puteerde Staten hebben Provinciale Staten besloten afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Stichting Juridisch Adviesbureau De Leidse Rechtswinkel om haar voor 1975 een garantiesubsidie toe te kennen van f5.458. Argument voor deze afwij zing is het feit, dat de Leide Rechts winkel een uitgesproken plaatselijk karakter heeft en dat subsidiëring van dergelijke instellingen niet past in het sinds enige tijd dobr de pro vincie gevoerde subsidiebeleid. Dat beleid is gericht op een duidelijke afbakening van de subsidieterreinen tussen rijk, pro.vincie en gemeen ten. LEIDEN Geloei, geknor, geblaat traditionele geluiden voor de Leidse Groenoordhal hadden gisteren plaatsgemaakt voor het geblaf en gekef van zo'n driehonderdvijftig honden. Sterk uiteenlopend in grootte en haarlengte maar allen van zins om bij de jaarlijkse clubmatch van de kynologenvereniging Rijn land de hoogste ogen te gooien. Met de hoogste eer: winnaar in de kampioensklasse, ging uiteinde lijk strijken de vierjarige teef luisterend Tiaar de naam Kylin v. d. Malpey. Het is een zeer fraaie Engelse cocker spaniel die vólgens ei genaresse mej. H. van Wessem al vele prijzen in de wacht gesleept heeft. De winnares van vorig jaar de zwarte poedel Black Anora van Acce lerando van A. en B. Nell uit Leiden, kwam ditmaal niet verder dan een tiende plaats. Nog iemand kon gistermiddag met tevredenheid terugblikken op de clubmatch. Dat was mevr. j. La- bruyère-Derks, secretaris van de kynologenvereniging Rijnlamd. Ze meldde trots dat ongeveer 3500 hondenliefhebbers een kijkje kwa men nemen in de Groenoordhal. En dat waren er veel meer dan vorig Jaar, toen de olubmatoh voor het eerst in deze grote hal werd gehou den. Al in de vroege ochtend waren de honden en hun eigenaars en eige naressen in de nog kille Groenoord hal gearriveerd om er op hun „paas- best" uit te zien. Er werd gekamd en geborsteld dat het een lieve lust was. En bij alles wat er gebeurde stond de huisvriend in het middel punt. De bazen en bazinnen waren bereid genoegen te nemen met een plaatsje op het beton, maar voor me neer of mevrouw hond was er altijd wel een wollige deken, een plaid of een kussentje aanwezig om te wach ten op de dingen die zouden komen. Wel vanaf tien uur was het zover: de keurmeesters lieten hun kritische ogen gaan over by na manshoogte ex emplaren wer blik iets han van voor mij hoeft het allemaal niet, ik blijf liever thuis in de mand. Of die mi ni-keffertjes, die urenlang hadden moeten tolereren, dat er op aller lei manieren aan de haren gefrun nikt was. Zoals dat hele kleine beest je, waarvan het ras nauwelijks meer was te onderscheiden, omdat het kopje getooid was met een over maatse rode strik, de lange haren keurig waren opgerold in krulspel den en de pootjes aan het gezicht werden onttrokken door vier zwar te sokjes, die met touwtjes waren dichtgebonden. In een vijftal ringen werden de vele hondensoorten op kwaliteiten als stand, pigment, vacht, ogen be oordeeld door de keurmeester. Na dat in de meeste groepen de beslis sing was gevallen, werd er in de middaguren een demonstratie gege ven van een aantal zeer bijzondere hondenrassen zoals de Pyrenese berg hond, de puli en de kuvasz. Over de puli, die oogt als 'n slecht onderhou den tafelkleed, wist de speaker te vertellen, dat het geen gebrek aan onderhoud is waardoor het beestje er zo onttakeld uitziet, maar dat de haren van deze soort vervilten en niet uitgekamd mogen worden. Daarna was het de beurt aan de kampioensklasse: 26 honden van de meest uiteenlopende soorten betra den de ring en werden door hun baas of bazin voorgeleid. Bijvoorbeeld Don Juan v.d. Mui zes traat een kortharige dashond, Ni- ki van 't Waohtenheim. een appen- zellersennenhond of Mascha of the Three Power, een Belgische her dershond. Na een eerste selectie bleef er nog een tiental. De uitslag luidde tenslotte1. Kylin v.d. Mal pey (Eng. Cocker Spaniel) va-n mej. H. van Wessem, 2. Terelöpuli Ajka (Puli) van S. Schildkamp, 3. Law- down Sehenan (Pyresense berg hond) van mevr. v. Smailien, 4. Lin- dys Lysander (Golden retriever» avn mevr. Engelkes, 5. Castle Yard (Dwergpoedel zwart) van mevr. Busser, 6. Astella v.d. Soharenhuis (Gordon Setter) van F. Huisman 7. Heronsflight Trust (Flotcoated retriever) van mej. Galdermans, 8. Castle Yard Cricket ('Dwergpoedel wit) van me vrouw Busser, 9. Eljen v. d. Gold star Manege (Kuvasz) van K. An- tal, 10. Black Anora van Acceleren- dao (Poedel zwart) van A. en B. NelL Winnares mej. Van Wessem ver telde na afloop voor de eerste maal te hebben deelgenomen aan de olubmatoh van Rijnland. "Ik woon pas een paar maanden in Wasse naar". Mejuffrouw Van Wessem bezit naast winnares Kylin, nog een coc ker spaniel, die luistert naar de naam Spegiglezwaggel's mrs. Grun dy. Het is de dochter van de grote kampioen en bracht het tot de no minatie "beSte Engelse cocker spa niel". „Ik neem de twee honden al tijd mee naar kantoor. Ze zijn mijn secretaresses", aldus mej. Van Wessem.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3