De tong raakt op maar gaat gewoon door Emancipatie voor ontwikkeling derde wereld Vissers op weg naar aillissement ■srer sss PAGINA 17 saterdag 31 januari 1976 ben toekomstig faillissement tekent üch scherp af. indien de vissers zich piet houden aan de quotering. Maar in deze weken wordt volop jong aangevoerd. Hoe kan dat? £r loopt nu een regeling, begonnen eindigend op 31 Januari, vandaag dus. pie houdt in: er mag, afhankelijk het motorvermogen tussen de en 2400 kg tong en tussen de en 7200 kilo schol worden [evangen. In enkele dagen werd dat lUOLum soms overschreden. het gehele jaar '76 is bepaald, er in de Noordzee door Nederlandse vissers 9200 ton tong en schol mag worden «vangen. Trawlvisserij op tong en «hol in de 12-mijls-zone en in dp justwateren is verboden voor isserij-vaartuigen met een tonnage roter dan 50 bruto register ton en }en motorvermogen van meer dan 100 paardekrachten. Bij vangst van en schol bij uitoefening van andere visserij is toegestaan zover deze vangst per visreis meer bedraagt dan 10 procent het gewicht van de totale kan voer. Destijds zijn afspraken gemaakt Binnen de Noord Oost Atlantische pisserij Commissie. Minister A. van Stee heeft de uitvoering Opgedragen aan het produktschap Vis- en Visprodukten. ^)e controle is in handen gelegd van Opsporingsambtenaren van de Alge- Inspectie Dienst Vissersschepen langs de wal. Een toekomstbeeld? De stuurlui aan wal snappen er Volkshogescholen, tijdens voorlich- niet veel meer van; de rijksbiologen tingstoernees. Maar het waren nog deponeren alarmerende cijfers over vette jaren voor de vissers en de een goeddeels geslechte tongstand waarschuwingen waren niet meer en de vissers dragen in deze dagen dan schreeuwen in de wind. Toch grote hoeveelheden van die sjieke maakten ook de schippers zich al platvissoort aan. "Niet verwonderlijk" vertelt platvis- ■Kir expert J. F. de Veen van het van Rijksinstiuut zoek in IJmuiden. een bioloog met internationale faam. "Normaliter zullen de vangsten tot mei een oplopende '72 ongerust." Er werd gesproken over een stop 1000 paardekrachten. Alle Visserij "onder- goedwillendheid ten spijt bleef de ministerie van Landbouw en Visse- hj wat is er nu gebeurd. Vorig jaar pei toen de eerste quoteringsrege- jing tot stand kwam - mei is veelal pe beste maand voor de tongvisserij igln verband met de paaitijd - trok kpiemand zich iets van de aanwijzin- A1 kort na de helft noemen wij de voorjaarspiek, de paaipiek. De vissers vangen dan bijna zoveel als vroeger en sommigen roepen, dat er niets aan de hand is, maar dan dient men wel het te Weten met welk materiaal er eigenaar de andere opdrijven. heb destijds, met anderen, gd: 90 tot 100.000 pk's voor onze geven. Dat hele kottervloot is het maximum. Nu zitten paardekrachten, veel". wordt gevist. Kon de visserman in die goeie ouwe tijd met een klein schip van laten we zeggen 200 paardekrachten zijn kisten volkrij gen, nu verlaat hij zijn haven met een schip van wel 1800 pk". Bioloog De Veen pleit in zijn gesprek over de tong, de schol en de quotering voortdurend voor begrip. jaar bleek dat de toegestane Begrip voor de maatregelen, die (ïoeveelheid ruimschoots zou worden schreden. De mensen van de AID keken toe, noteerden en schreven processen- herbaal. Op 21 november waren er 550 uitgeschreven. Het produkt- Ichap zaaide verwarring door voortdurend met nieuwe maatrege len te komen wel moesten komen en begrip voor de vissers, die huizenhoge golven op zich zagen afkomen. "Veel vissers hebben dat begrip wel dat de tongstand achteruit loopt. Het is echter moeilijk als je in de quotering zit, de oliecrisis werd ^geschipperd achter de ru* hebt' verminderde Vooral halverwege de jaren zestig was er een driftige groei in de vangst op tong (een typisch Hollandse aangelegenheid, ruim 87 procent van de tongvangst is voor rood-wit en blauw). "Met name '63 was een bijzonder goede jaarklasse. We hebben gecon stateerd. dat goeie jaarklassen vaak volgen op een strenge winter. Het de oliecrisis verband Aanvoer van platvis. bankkredieten krijgt voorgeschoteld, het is moeilijk om dan werkloos te blijven toezien als je collega's alle verordeningen aan hun klompen lappen". De man in IJmuiden en zijn collega's hebben de ellende van ver toch zien aankomen. „Onze onderzoekin- vjs nu direct weg. dan breek je de toonden aan hoezeer de jaarklassen af. De vis krijgt geen oneven nummers, die bm beurten mochten uitvaren, wel pf geen bijvangst van 10 procent, per motorvermogen en nog meer variaties. December zou een maand van stilliggen worden, maar mede pnder druk van opstandige Urkers Zeeuwse vissers trok men keer op uit en ving. 1_In enkele gevallen sloeg Justitie tongstand jaar in jaar uit achterliep kans echt groot te worden "daadwerkelijk toe. Economische en al in '68 hebben we herhaalde fjks gewicht te krijgen. Want ook politierechters deelden boetes uit, waarschuwingen laten horen. We dat wordt vaak vergeten, de maar in Zwolle bond een rechter de krijgen nu wel eens het verwijt: nu quotering is op gewicht ingesteld: kat de bel aan toen dertig Urkers komen jullie met je waarschuwin- van ZWare tongen en schollen heb je pp het matje moesten komen. Hij gen, jrllie cijfers, die hebben geleid min<j.?r nodig". achtte voldoende twijfel aanwezig tot beperkende maatregelen, naast piatviskenner De Veen: "De vissers te leggen al die andere moeilijkheden. Maar vaak; de zee geeft, de zee niet geheel procent kleiner zijn dan op de duidelijk. Dus in de jaren daarna eerste dag van dit jaar het U was er volop tong. Tong is na 1 jaar was. Het vorig ongeveer 9 centimeter, na twee jaar tegen de regels 19 en na drie jaar 28. De wettelijk aangevoerd. Daarbij moeten vermoe voorgeschreven minimummaat is 24 delijk nog enkele duizenden centimeter, waaruit kan worden worden geteld, die illegaal, bi geconcludeerd, dat na ruim twee afslagen om. werden verkocht. Het Jaar de vis groot genoeg is om te was nauwelijks een geheim, dat op worden gevangen Vang je de jonge adressen in Arnemuiden. Vlissingen efficiënter Tong Zcu Je de Jonge willen beschermen, dan zou de jaar werd - huidige zone van twaalf mijl voor - 15.200 ton tong de kust zeker tot dertig mijl moeten worden verbreed. Het is overigens -.«b niet alleen de mens, die de Jonge orden geteld, die illegaal, buiten de platvis belaagt. Ook de kabeljauw "Er zal minder moeten worden gevist. Een deel van de vloot moet aan de kant. of met deze vloot moet minder worden gevist". Dan duidt de heer De Veen op gevaren, die aan de horizon dagen. "Invoering van de 200-mijlszones of verdeling van de Noordzee in visserij zones, zoals nu de mijnbouw- gebieden". Zou de bestaande EEG-af- spraak teniet worden gedaan - het mogen vissen in eikaars wateren - dan zou dat een zware klap betekenen voor onze vissers en met name de Urkers. De schatting is dat 80 procent van de hedendaagse vangst, met name op tong. zou verdwijnen- Een besluit in die richting zou met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid ook betekenen, dat de huidige manier van vissen (de boomkor en het gebruik van wekkers, zware kettin gen, die de platvis opjagen van de bodem) zou worden verboden. Wat gebeurt er dan, het Nederland se deel van de Noordzee zal snel zijn leeggevist en veel vis zal zijn gevlucht naar delen, die aan andere landen zijn toegewezen. Blijven de EEG-partners bijeen en zou men ondanks de verdeling in nationale zeeparten toch in eikaars water mogen vissen, dan zou de Nederlan der met het verdwijnen van de boomkor machteloos staan", schol; het vorig Jaar Tong is een lepe vis, naarmate hij gingen de vissers 60 procent t ongquotering 9200 ton procect over de scholquotering. kan De ruim 15.000 ton gevangen tong betekende ruim 87 procent van de totale, internationale, vangst op de Noordzee. .Na het bekend worden Wie de rtatisWtal rhefSïrSrSptm™ piek tegenkomen, verooraa.kt door kabeljauw zijn vastgesteld zoals '74. zal die rond vis enkele jaren daarna vreselijk huishouden onder de jonge platvis. Later gaat de kabeljauw over op ander voedsel", aldus de heer De Veen. het RIVO ouder wordt is hij moeilijker te vangen. De wekkers schrikken hem op en Jagen hem omhoog, in de netten. Met veel technische inspan ning is het mogelijk die lepe oudere vis te vangen, maar er zijn weer weinig tongen, die de kans krijgen om oud te worden, quotering zal iedereen zeggen. Omdat je schol nooit alleen vangt. Het RIVO: "Je kunt aannemen, dat Er zit altijd een percentage tong bij. 90 procent van een Jaarklasse na Nu zou men dat kunnen ondervan- twee jaar is verdwenen", gen door bijvoorbeeld de beugvisse- heer Veen; 'iedereen moet rij. «De beug is een systeem van ervan worden overtuigd, dat de be aasde lijnen). Maar dan is er vette Jaren voorbij zijn. Quotering is weer een andere bijvangst: soorten een stap in goede richting. De schaarse rondvis. individuele visser heeft vaak wel "Om misverstanden te vermijden, de schol is niet overbevist". zegt de besloot de zaak i het Europese Hof voor een dat is onterecht. Wanneer ik '-juridisch advies. Een collega in over de slechter wordende tongstand ^laarlem volgde. De advocaat-gene- sprak in het land zaten er vijf mr. Bos besloot de officieren mensen uit de visserij in de zaal. justitie te verzoeken alle Nu puilen ze eruit". begrip, is niet schuldig, maar tesamen is men in gebreke gebleven. Wij biologen geven lijnen aan. lanes volgingen van vissers I schorten. Ibe kamerleden Waalkens (VVD) en Ipeurtsen (VVD) vroegen deze week i minister Van Agt de tenuitvoer- ;ing van een „tongvonnis" op te orten. totdat het hof uitspraak heeft gedaan. (Grote vraagtekens dus, nu de Ambtenaren van de AID in een hoek haan te noteren en te staffelen en rustig doorgaan met hitladen van tong en schol boven pet quotum. ar komt nog iets bij. Het is heel mogelijk, dat zal worden loten de in januari gevangen ïoeveelheid tong en schol niet in iet licht van de eenmaandelijkse ■egeling te zien maar in de arquotering. Dat zou betekenen, lat sommige nu „bekeurde" vissers er eliswaar „overheen zitten", maar dat later kunnen verrekenen De Laten we eens wat cijfers noemen, die de ongunstige situatie van de vangen het RIVO tong onderstrepen. curve l het Zonder beperkende maatregelen zal t de de tongstand op 1 Januari 1977 20 het geleidelijk groeien van nieuwe Je zou ook kunnen denken aan het het geven van vangstpnognoees. ^.rSen ,Ze bltlven dan ln de overboord zetten van tong. maar Terug naar des vissers opmerking; netten hangen. Biologen noemen die met de huidige motorkracht, de welke oen opiossing zou kunnen 'Tong genoeg". „Ik heb al gezegd, in uitschieter, de recruteringspiek. snelheid wa^rI"ee ov^T f het voorjaar tekent zich de paaipiek De heer De Veen: "Laat men zich bodem worden getrokken, wm-dt af De tong is nogal makkelijk te dit jaar niet verheugen op die deze platvis compleet gezandstraald, en in de maand mei zal de tweede piek. De jaarklasse '74 was Een snelheid van 6 mijl per uur is het hoogste punt hebben matig tot zwak bereikt". sterk doorwerken „De tong paait in ondiepe wateren. den". zeker niet vernietigend. Je zult dus schol- en i de herfstmaan- tongvangst op elkaar moeten afstemmen". worden gevonden". Aan de andere zijde wachten de politieke en sociaal-economische motieven en problemen- Die het trekken van een rechte lijn erg moeilijk maken. LEIDEN „Vrouwen zullen echte mensen worden, mannen zullen een nieuwe manier vinden om man te zijn.Dit schrijft Elizabeth Su therland in „The youngest revolution. A personal report on Cuba". De schrijfster van het boekje „Vrouwen op weg". Els Postel-Coster en Joke Schrijvers, gebruiken deze filosofie om aan te geven hoe emancipatie- vuotum. Of in een kwartaalquo- beleid gekoppeld dient te worden aan tum. want een nieuwe regeling staat de ontwikkelingssamenwerking. Ivoor de deur. in iiun „terrein verkenningen in de 'ie gaat in de richting van een culturele antropologie" proberen zij wartaalquotum. Het is voorstelbaar antwoord te geven op de vraag, wat gebeurt: het eerste kwartaal de rol van de vrouw in het ontwikke- is erg goed, traditioneel door de lingsproces is. Volgens hen is de eni- baaipiek. er wordt relatief veel ge manier om tot een goed ontwikke- pevangen, en het quotum van 9200 lingsbeleid te komen het inschakelen vrouw hierbij. son over het hele jaar zal voor feoed deel worden opgesoupeerd. Waarmee alles weer wijst op moeilijkheden achterin het jaar, als de schepen weer gedwongen zullen worden werkeloos aan de kade te liggen. De vissers, en met name de Urkers. die de vette jaren hebben De auteurs vinden, dat er aan de positie van de vrouw in de derde wereld hoognodig iets moet worden gedaan. Zonder te willen betuttelen, zonder inbreuk te doen op de vrije de ontwikke- zien verglijden en nu tegen enorme lingslanden, achten zij het noodza- bankschulden aankijken, zullen dat kelijk, dat deze vrouwen bewust wor- moeilijk kunnen verkroppen. den gemaakt van de mogelijkheden, De vaagheid blijft. die de modernisering biedt. Velen vinden dat het visserijbeleid dringend aanpassing behoeft. Het Het zou echter fout zijn, de vrou- tweede-kamerlid Hartmeyer PvdA) wen daar alle mogelijkheden voor te heeft een dag of tien geleden de spiegelen, zonder de heersende denk- aanstelhng van een staatssecretaris beelden te veranderen, aldus van visserij bepleit. Ook al omdat de schrijfsters. Wanneer dit wel zou de saneringsplannen grotendeels in gebeuren, zou een schijnemancipatie het water zijn gevallen. Het zal de eerste tijd blijven rommelen en ondanks de bittere noodzuak van quotering - anders valt er straks niets meer te vissen - zullen de vissers, die klap op klap hebben gekregen veel meer duide- tot stand komen, die de derde wereld verder van huis helpt, dan tot nu toe het geval was. Bij het emancipatiebeleid moet dan ook vooropstaan, dat zowel man als vrouw zich bewust worden van de be- Dinsdag werd aan minis ter Pronk van Ontwikkelingssa menwerking een boekje aange boden („Vrouwen op weg"), dat is samengesteld door Els Postel- Coster en Joke Schrijvers, twee cultureel antropologen van de Leidse Universiteit. Het is het resultaat van een onderzoek naar de rol van de vrouw in het ontwikkelingspro ces. zoals dat op verzoek van de minister door een team van an tropologen is verricht. Onmiddellijke aanleiding tot het onderzoek was de conferen tie in het kader van het Inter nationale Jaar van de Vrouw. De auteurs geven niet alleen informatie, maar doen ook sug gesties voor verbetering van ont wikkelingskansen voor de vrouw en daarmee voor de samenle ving als geheel. Naar aanleiding hiervan had den wij een gesprek met de t schrijfsters, waarvan u hier verslag aantreft. Doot Annemiek Ruygrok lijkheid wensen in het beleid ten staande denkbeelden en nieuwe denk- van de quotering. beelden leren accepteren. Schrijfsters met de vissers een beetje als zijn van mening, dat de aohterstand met de vissen, als er een van vrouwen in de derde wereld nog vooruitzwemt volgen de anderen. verscherpt is door de industrialisatie. De tijden van enorme winsten zijn „Terwijl overal ter wereld plannen voorbijde tong raakt op. En het is werden gemaakt om 't nationaal pro- bepaald niet zoals eenvisserman het dukt door middel van industrialisatie RIVO toevoegde: Morgen is het weer op te voeren, bleef de „onzichtbare" over. produktie van miljoenen vrouwen op Joke Schrijvers en Els Postel-Coster „Vrouwen op weg". het land en in de huizen plaats vin- daar verandering in aan te (laten) den met de primitiefste middelen en brengen, ten koste van de zwaarste lichame lijke inspanning". Schrijfsters constateren onder meer Dat in deze situatie verandering dai door de modernisering en indu- moet worden gebracht, staat voor Els strialisatie grote groepen vrouwen in Postel en Jöke Schrijvers vast. Op zelfstandigheid en medezeggenschap korte termijn is dat onmogelijk, het zijn achteruitgegaan. Ze zijn doordat zal tientallen Jaren vergen voordat de mens in de derde wereld zich bewust wordt van zijn positie en bereid is man werd gedeeld, moet door hen worden volbracht. Daarbij komt, dat zij, omdat de man geld is gaan verdienen, veel afhankelijker van hem zijn geworden dan voorheen het geval was. Op die manier snijdt het mes aan twee kanten: hun land wordt bevrijd en zelf worden zij het ook". De auteurs zijn van mening, dat de vrouwen uit de ontwikkelingslanden alleen zich op den duur moeten organiseren in vrouwenorganisaties. „Zonder dat een vijandige houding ten opzichte van de mannen worden gekweekt. Groepsvorming onder de vrouwen is zonder meer noodzakelijk ter verkrij verstoten waren. Doelloos zwierven ze eigenlijk een beetje rond. Ze kwamen in de stad terecht en daar hebben ze met hulp van anderen een weve rij opgezet. De fabriek wordt zelf standig door deze vrouwen draaiende gehouden. Ze wonen bij elkaar. Pas sen op eikaars kinderen en kunnen zich op deze manier aardig handha ven". Aan het eind van het boekje worden een aantal suggesties voor nader onderzoek gegeven. Volgens de schrijfsters moeten o.a. de familie systemen. de juridische positie, ge zondheid en voeding, onderwijs en economische positie in de derde we reld-landen worden doorgelicht. Enkele maanden geleden gaf mi nister Pronk opdracht een onderzoek in deze geest op te zetten in vier zogenaamde concentratielanden. Dit zijn landen, die voorrang hebben wat ontwikkelingshulp van Nederlandse zijde betreft. „In ieder geval zal er een ploeg naar Suriname gaan, ver der staan op het lijstje twee landen in Afrika en waarschijnlijk Sri Lan ka (het voormalige Ceylon) Dat de Leidse Universiteit dit on derzoek niet alleen aankan, is al on derkend. „Er wordt samenwerking ge zocht met de Landbouwhogeschool van Wageningen en met de Universi teit van Nijmegen". Waarschijnlijk zal nog een derde universiteit worden ingesohakeld. Het onderzoek zal ongeveer vier jaar ver gen. Het eerste half Jaar wordt hier in Nederland gestudeerd, daarna wordt een half Jaar „veldwerk" in de desbetreffende landen gedaan. Vervol gens worden de gegevens hier nader uitgewerkt. Op een vrag of alleen vrouwen aan 't onderzoek zullen deelnemen, wordt bijv. in de stad gin gen werken, achtergebleven op het platteland. De taak, die eerst met de „Het is niet voor niks, dat er in Angola, in Latijns-Amerika en ande re landen in ontwikkeling zoveel vrou wen in de bevrijdingsbeweging zitten. ging van har zelfbewustzijn. Het is lachend geantwoord: „Ook mannen een middel om zelfstandiger te wor- zijn hierin geïnteresseerd. Misschien den. onafhankelijker. Om een voor- kunnen er een paar voor worden beeld te noemen: Namibië was een vrijgemaakt". Een kwestie van eman- n, die door haar man cipatie?

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17