jlibbers: „Waar laat de PvdA?" Vermoorde vriendin lag twaaf dagen onder bed Discussie over de media wordt deze week vervolgd .VP-minister bezorgd ver de samenwerking )i Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uw kindemi IjT Dodelijk schot in Haags café "GULF STOPT AFVAL IN DE GROND Interesse cursussen voor langdurig werklozen erg groot DEN HAAG (SP) Minister Lubbers van Economische /aken maakt zich zorgen over de samenwerking tussen de christendemocratische partijen en de PvdA. ,,Een minderheidsrol spelen in een progressief kabinet is op zich zelf geen probleem. Moeilijker is het te herkennen waar de grootste partij, de PvdA, nu eigenlijk staat", schrijft de KVP-minister in een blad van zijn partij. risinga (CHU): nsen op een sis groter HAAG (SP) Meer dan ooit het bestaan van het kabi- >en Uyl moet met de mogelijk- in een kabinetscrisis rekening gehouden. Dit gelooft CHU-- voorzitter dr. R.J.H. Kruisin- ;inga baseert zijn mening op: olgens de laatste mderzoeken. et feit dat het kabinet belang- problemen (zoals verlaging van uheidsuitgaven, vermogensaan- ling, Oostersohelde, onderne- iraden. grondpolitiek, abortus, wetten) alsmaar voor zich uit schuiven. het rumoer in PvdA, PPR en •zwakt de positie van het q ernstige mate", zei de •fractieleider gisteravond op een bijeenkomst in Assen. Het kabi- il volgens hem veel besluitvaar- moeten worden en beter be- wil het de kansen op een etscrisis niet verder doen toe- "Goede bedoelingen en vijandige stellingnames wisselen elkaar af; al thans zo komt het op my over. Evenzo sta ik nog steeds versteld over de combinatie van respect die christen-democratische politici per soonlijk ter linker zijde ondervinden, terwijl men zich niet geneert Chris ten-democratische politiek te haten als zou die haat zelf de wereld 3l kunnen verbeteren". Lubbers zegt op hetzelfde thema nog: "Als christenradicaal heb ik mij vroeger vaak geërgerd over de arrogantie van de persoonlijke macht zoals ik die toen bij onze voorlie den vermoedde: nu ben ik vaak bezorgd over de arrogantie, waar mee men ter linker zijde het ethisch superieure van zijn politieke over tuiging vanzelfsprekend voor ieder een lijkt te vinden". Minister Lubbers wees er in zijn artikel op. dat er werk aan de winkel is. 'In de politieke realiteit zal dat met coalitiegenoten moeten gebeuren. Die samenwerking wankelt nog steeds'. De bewindsman sprak de hoop uit, dat er in 1976 over en weer meer respect voor elkaar ontstaat. 'Het gedogen is niet voldoende. Wij zijn aan ons talent verplicht zelf rich ting te geven, in welk vlak kwaad- denkenden die riohting ook zullen willen trekken. Christen-democrati sche politiek is te oud om op de Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te We- zep J. Maasland Middelharnis, te Waddinxveen J. van Wier Kampen, te Nieuw-Stadskanaal A. Kastelein Strijen; aangenomen naar Utrecht D. J. Spijkerboer Santpoort, naar Gravendeel E. G. Boesenkool, Co- lijnsplaat: bedankt voor Opheusden H. van der Post Bergambacht, voor Wijk bij Heusden A. Vlietstra Doornspijk. Geref. Gemeenten: be roepen te Oosterland en te Scherpe- nisse J. Karens Opheusden, te Waarde A. Hofman Scheveningen; bedankt voor Hoofddorp J. M. Klep- ps Woerden, voor Berkenwoude H. Ligtenberg Terwolde. Geref. Ge meenten in Nederland: bedankt voor Terneuzen F. Mallan Vlaardingen. macht te mikken. Gezag zullen wij echter moeten behouden en herwin nen door constructieve politiek. Daar voor zal ruimte moeten zijn. Politie ke samenwerking met links behoeft dan geen noodoplossing te zijn. Het kan een perspectief voor langere ter mijn zijn als er ook voldoende ruim te is voor onze eigen visie', aldus minister Lubbers. door de Koninklijke Sphinx ontwikkelde waterbespa rende closetpot is gisteren aan de leden van de vaste kamer commissie voor milieu en hygiëne getoond. De belangstelling voor de pot was groot. Veertien moties in Tweede Kamer ADVERTENTIE 'n Philips Hoogtezon zorgt en energie. Philips Hoogtezon, J Raadpleeq vooraf PHILIPS Den Haag De discussie over de overheidsbemoeienis met de media rondt de Tweede Kamer deze week (voorlopig) af met de bespreking van veeattien moties, die in de loop van de tijd zijn ingediend. Drie regeringsstukken hebben de stof voor de discussie aangedragen. Een al wat ouder rapport over kabeltele visie en twee nota's van zittende bewindslieden van de Politieke Partij Radikalen. De nota over het massa-mediabeleid van CRM-minis ter Van Doom en een noita betreffende het beleid inzake de DEN HAAG (ANP) De 27-jarige bedrijfsleider F. R. van café "Het Kruispunt" aan het Rijswijkseplein in Den Haag heeft gisteren bekend het schot te hebben gelost waardoor zondagavond tijdens een vechtpartij in het café de 59-jarige A. van der Kleij uit Den Haag dodelijk getrof fen werd. Volgens de verklaring van de be drijfsleider tegenover de politie had hij om een eind aan de strijd te maken zijn revolver gepakt en een paar schoten gelost waarvan er één "ongelukkigerwijs" dodelijk was. De 27-jarige barkeeper van "Het Kruispunt", die eveneens was aange houden in verband met het dodelij ke schot, werd door de politie weer naar huis gestuurd. Hij wordt be schouwd als getuige. aanleg en exploitatie van draadom roepinrichtingen van staatssecretaris Van Huiten. Bij de kabeltelevisie is het vooral liet in technisch opzicht „conserva tieve" standpunt, van de staatssecre taris, dat de aandacht heeft getrokken. Van Huiten meent dat wij ons vooralsnog moeten beperken tot de uitbouw van de bestaande aftaknetten onder supervisie van de PTT. Op deze manier kan de overheid de technologische ontwik keling het beste dn de hand houden. Ruim baan Tegenover de opvatting van de staatssecretaris is van verschillende kanten, onder meer van de parlementaire oppositiepartij VVD aangevoerd dat hij de technische mogelijkheden wel ruim baan moet geven. Tot die mogelijkheden behoort bijvoorbeeld het zogenaam de STER-net, dat de BV Delta Kabel propageert. Dit zou veel meer kansen bieden (onder andere tweerichtingsverkeer) dan het aftak- net met zijn keuze uit voorlopig niet meer dan twaalf kanalen. Gericht tegen de greep van de overheid zijn twee VVD-moties. De ene spreekt zich uit tegen een minder rigoureus antenneverbod dan thans mogelijk is. De andere wil voorkomen dat de minister van CRM straks gaat uitmaken welke buitenlandse programma's wel en welke niet via de kabel vervoerd worden naar streken waar ontvangst rechtstreeks uit de ether niet mogelijk is. Gerichte steun Naast schermutselingen over de omroep (koppelen van het abonne ment op een programmablad aan het lidmaatschap van een omroep vereniging, ja of nee?) zal de hoof dmoot van de discussie ook deze week weer zijn de gerichte steam die de regering al geruime tijd geeft aan de pers. De bedoeling van deze steun is zoveel mogelijk de verscheidenheid te waarborgen, zo dat niet nog meer zelfstandige kranten of weekbladen verdwijnen. Aangezien het vooral linkse kranten zijn geweest die in moeilijkheden zijn geraakt (onder andere als gevolg van de invoering van de reclame op radio en televisie) heeft deze gerichte steun de indruk gewekt, dat de huidige regering ei- vooral op uit is linkse kranten en weekbladen op de been te houden. In de Tweede Kamer is dit beleid bij de VVD. maar ook bij belangrijke stromingen in de c hristen - democratische partijen, op verzet gestuit. De oppositie wil nu zelfs dat de regering de hele nota over hel massa-mediabeleid terug neemt) en het huiswerk overdoet. Verschraling De overheidbemoeienis met de pers heeft, hoe kan het anders, geleid tot de beschuldiging dat steun aan sommige kranten de concurrentie verhoudingen vervalst. Hoe men daar ook over denkt de grootste regeringspartij, de Partij van de Arbeid, vindt bijvoorbeeld dat de ongebreidelde concurrentieslag tot onaanvaardbare verschraling van de pers heeft geleid) vast. staat dat zo lang de steunverlening iniet ge schiedt aan de hand van wettelijk vastgelegde normen, geen enkele minister de schijn van willekeur kan vermijden. Daarom is vrij algemeen in de Kamer het oordeel, dat de regering met een wetsvoorstel moet komen om de criteria op grond waarvan uitgevers van persorganen steun kunnen vragen, vast te leggen en los te koppelen van het toevallige humeur van de toevallige minister voor perszaken. De discussie over de media lijkt dan ook na deze week niet ten einde. Hooguit treedt even een adempauze in. (AiNrj jj^tnets- bestuurder C. Verhappen van de lndustrieoond NKvA in Rot terdam, heeft verklaard dat de Amerikaanse ohemaaDscnappij afvalstoffen dumpt dxe gevaar lijk zijn voor het milieu. Volgens Vernappen oetreft het hier een sterk fosforhoudend af- vaiprodukt, dat vrijkomt bij de fabricage van een grondstof voor de chemiscne industrie, uulf zou deze afvalstoffen al eerder heb- oen aangeboden aan de ver brandingsovens van de Rijn mond, maar de kosten bleken erg hoog. De heer Verhappen zegt dat hij over aanwijzingen beschikt dat Gulf de fosfornoudende af valstoffen op het Golfterrein heeft verspeid en dat ze later door een tuinder op de omgeving onder de grond zijn gewerkt. Volgens de vakbondsbestuurder kan het afval brandwonden ver oorzaken ajs het met de huid in aanraking komt. De Industriebond NKV wil dat er snel een onderzoek wordt ingesteld. Bovendien meent Ver happen, dat de Rijnmondraad moet laten uitzoeken wat er met eventuele andere geweigerde afvalstoffen is gebeurd. Boven dien pleit de bond voor een lan delijk onderzoek op de terreinen van chemische concerns. De bond heeft minister Vorring van Volksgezondheid en Milieuhy giëne een brief geschreven over de Gulf kwestie. Een woordvordr van Gulf heeft de beschuldigingen van de heer Verhappen tegengesproken. Gulf heeft volgens de woord voerder een onafhankelijk labo ratorium laten onderzoeken of dumpen gevaarlijk zou zijn. Het laboratorium deelde mee dat de sporen fosforzuur onge vaarlijk zijn. Gulf heeft de pro vincie toen op 11 december ge meld, dat het afval op de open bare stortplaats in Rozenburg zou worden gedumpt. Rotterdam Bijna een week lang heeft de 47-jarige Alex C. tegenover de politie volgehouden dat hij niet wist waar byn vriendin Hélouise Sno (34) was Maar toen gistermiddag twee rechercheurs onder zijn bed in een kelder in de Bothastraat haar lijk ontdekten, stamelde hij: „Neem me maar mee. Ik heb het gedaan". Op het bureau Groot IJsselmonde bekende Alex dat hij Hélouise in de nacht van 14 op 15 januari bij een ruzie had doodgeslagen. Haar lichaam had hij onder het bed in hun beider onderkomen in de Afrikaanderbuurt verborgen. „Als de tijd rijp was had ik mezelf bij de politie willen melden", vertelde hij. De vrouw laat in Suriname een man en zeven kinderen achter. Alex is in zijn geboorteland Suriname, naar zijn zeggen, wegens moord veroordeeld geweest tot levenslang. Na zeventien jaar cel kwam hij op vrije voeten. De politie heeft haar collega's in Paramaribo om bevestiging van die bewering gevraagd. Het is de recherche nog niet duidelijk waarmee Alex de vrouw heeft doodgeslagen. Hélouise Sno was 30 september in Nederland aangekomen. Ze had in Suriname haar man en zeven kinderen in de steek gelaten. Dat gebeurde op verzoek van Alex die een maand eerder op Schiphol was gearriveerd. Zij kenden elkaar al in Paramaribo. Beiden vonden woongelegenheid in een tot twee ruimten omgetimmerde kelder in de Bothastraat, waarin je nauwelijks rechtop kon lopen. Beiden leefden van sociale zaken. Volgens de verklaringen van Alex was er de laatste weken herhaalde lijk ruzie ontstaan over het feit dat Hélouise terugwilde naar haar kinderen. Telefonisch had zij al voor een terugreis op 15 februari geboekt. Bij een hernieuwde ruzie in de nacht van 14 op 15 januari heeft Alex haar doodgeslagen. Pas vorige week dinsdag werd de politie uit de familiekring van de vrouw gebeld met de mededeling dat Hélouise zoek was. Ze was niet aangekomen bij haar broer in Amsterdam. Hoofdinspecteur Postma: „We heb ben een onderzoek ingesteld. Alles leek heel logisch. Volgens de verklaring van Alex was ze naar een tante en zou ze 28 Januari terugkomen. Hij liet ons nog weten dat hij ons wel zou bellen als ze terug was." Omdat de recherche van het Bureau Groot IJsselmonde enkele dagen eerder geconfronteerd was geweest met een moord op het Noorder eiland, waarbij de dader het slachtoffer drie maanden lang verborgen had gehouden, ging zij van het standpunt uit dat de verdwijning van Hélouise pas „rond was als wij haar zelf gesproken hebben". Alex werd verscheidene malen gehoord en gisteren besloot een koppel rechercheurs nog eens in het keldertje in de Bothastraat te gaan kijken. Toen een rechercheuronder een bed keek ontdekte hij de dode Hélouise, die gekleed was in nachtgewaad. Alex die naast hem stond, ging meteen door de knieën. Sinds de fatale vechtpartij heeft de kreupele Alex als gevolg van een ziekte is zijn rechter onderbeen geamputeerd normaal in het keldertje geleefd. Af en toe ging hij naar boven, waar hij van het toilet gebruik moest maken of waar hij met een landgenoot ging dammen. In de kelder zelf kwam verder nooit Iemand. EINDHOVEN (ANP) Het Eindho- vense initiatief om een aantal cur sussen te organiseren voor langdu rig werklozen heeft landelijk veel belangstelling getroffen. Zowel de ambtenaren op het stadhuis als de heer Q. van Leeuwen van het NKV van wie het initiatief is uitgegaan, zijn de laatste dagen overspoeld met telefoontjes uit geheel Neder land. De cursussen zijn bedoeld voor mensen die een WWV-uitke- ring krijgen en dus langer dan een half Jaar werkloos zijn. Ze worden overdag gegeven en zyn kosteloos. Met het project is ongeveer 70.000 gulden gemoeid. De gemeente Eind hoven betaalt daarvan de helft, de andere helft legt het Rijk op tafel. Naast veel by val zyn er ook kritische geluiden te beluisteren. Hebben werkloze eigenlijk wel tijd om over dag aan cursussen deel te nemen? Wordt de behoefte om zelf werk te zoeken daardoor niet afgeremd? Zijn die cursussen niet een stimu lans om na beëindiging bij anderen klusjes te gaan opknappen en komt daardoor de uitkering niet in ge vaar? Vragen die des te interes santer zijn, omdat verwacht wordt dat de rijksoverheid dit soort cur sussen binnenkort volledig gaat fi- waardoar ze op meer n Nederland georgani seerd kunnen worden. Zowel de Eindhovense wethouder voor sociale zaken, J. Mulder, als initiatiefnemer Van Leeuwen zien de zaken niet zo somber in, maar willen toch ook niet voorbij gaan aan deze vragen. Van Leeuwen: „Een werkloze is heus niet de hele dag in touw om werk te vinden, velen van hen krijgen van het ar beidsbureau de boodschap mee „kom over zes weken maar eens terug". Bovendien eist de WWV- regeling dat de werkloze zelf actief is. Hij moet regelmatig kunnen aantonen gesolliciteerd te hebben". Ook wethouder Mulder ziet geen pro blemen. „In de wet staat weliswaar dat de gemeente tot taak heeft om activiteiten te stimuleren of zelf te ontplooien, die erop gericht zijn om werklozen zodanig te revalideren dat zij weer werk gaan verrichten, maar daar wordt nu veel genuan ceerder over gedacht. Juist door deze cursussen kan de mobiliteit van de deelnemers in de samenle ving toenemen. Daarbij komt dat de cursussen een tijdelijk karakter hebben en onder broken worden op het moment dat de deelnemer werk heeft gevon den". „Het lijkt my een afschuwe lijke situatie om langdurig werkloos te zijn, niet alleen voor de betrok kene, maar ook voor zijn omgeving. Daarom hoop ik dat die cursussen iets verder gaan dan alleen het technisch aanleren van een aantal zaken. Het elkaar ontmoeten tij dens en na de cursussen is zeker zo belangrijk", aldus wethouder Mul der. De heer Van Leeuwen onder schrijft deze mening. De deelnemers hebben in de cursus sen een zinvolle besteding van een aantal vrije uren gevonden. Houdt dat niet het gevaar in dat deelne mers minder behoefte krijgen om zelf naar werk te zoeken? Wethou der Mulder denkt van niet. „Wat er ook gebeurt., het financiële as pect blijft altijd een rol spelen. Iemand in de WWV krijgt nog slechts 75 procent van zijn oor spronkelijke inkomen. Ik ben ervan overtuigd, dat niemand zich twee maal zal bedenken wanneer een volledig inkomen weer tot de mo gelijkheden gaat behoren". Wat gebeurt er wanneer iemand na afloop van een cursus bij derden klusjes gaat opknappen zonder daarvoor te worden betaald? Er zijn gevallen bekend van Jonge werklozen, die kleine karweitjes verrichtten voor bejaarden en min der validen waardoor hun uitke ring in gevaar kwam. Wethouder Mulder: „We moeten erg voorzich- - tig zijn met het trekken van con clusies uit incidentele gevallen. Als er langdurig werklozen zijn, die hier en daar klusjes gaan opknap pen zullen we ons daarover moeten bezinnen. Ik weet niet welke ge dragslijn we zullen volgen, i neem aan dat er wel gevonden kan worden" Anders ligt het volgens wethouder Mulder wanneer dergelijke activi teiten in georganiseerd verband gaan plaatsvinden. „Ik sta daar niet zonder meer afwijzend tegen over. Ik speel zelfs met de gedach te om bijvoorbeeld werkloze jonge ren te verzamelen rond kleinere projecten, die anders wegens het ontbreken van financiële middelen niet aangepakt zouden kunnen worden. Dit is echter wel een zaak waar we erg voorzichtig mee moe iten zijn en waar eerst uitvoerig over moet worden gepraat".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7