DAVE: een ster in het Olympia /jj|!jj\ programma Setli Gaaikema is blij met zijn 'ideeenaandragers' vandaag... ...en gisteren toegelicht Ned. Studentenorkest op zijn best in Brahms JINSDAG 27 JANUARI 1976 Glenda Jackson gescheiden LONDEN De Britse actrice Glenda Jackson is gisteren van haar 48-jarige echtgenoot, thea ter-directeur Roy Hodges, geschei den. Het paar heeft een zes-jarig zoontje. De 39-Jarige Glenda Jackson won in 1970 een Oscar voor "Women in Love" en in 1974 voor "A touch of Class". Binnenkort vertrekt zij naar Hollywood vóórhaar nieuwe film 'The Abbess of Nrewe". Jean Lenoir overleden PARIJS Jean Lenoir, die de muziek voor 1.350 films en voor bijna 4.000 liedjes schreef, is op 84-jarige leeftijd overleden, zo is in Parijs vernomen. Zijn lied "Parlex moi d'amour" (1926) gaf hem bekendheid. Jean Lenoir, wiens werkelijke naam Jean Neuburger was, maak te zyn eerste lied 'Roulis-Roulis' in 1913 voor Mayol. 'Huwelijk van Al Pacino grap LOS ANGELES Het bericht van het huwelijk van de filmspe ler Al Pacino was een grap, zo heeft Pacino's zakelijke leider, Bregman, gisteren meegedeeld. Bregman zei de in het huwelijks- bericht genoemde vrouw net te kennen. De bijzonderheden over het zo genaamde huwelijk waren gege ven door een man die een op Bregman gelijkende naam ge bruikte. Nijhoffprijs voor Roemeen DEN HAAG De in Frank rijk wonende Roemeen H.R. Ra dian heeft voor zijn vertalingen v. Nederlandse letterkundige wer ken in het Roemeens, de Marti- nus Nijhoffprijs gekregen. De prijs groot 5000 gulden - is gister avond in Den Haag aan de 68- jarige Roemeen uitgereikt door mr. K.H. Beven, voorzitter van het Prins Bernhardfonds. De Nij- hoffDrijsis in 1953 door het Bern hardfonds ingesteld. Yioolprijs voor Radboud Oomens DEN HAAG De 22-jarige Radboud Oomens heeft gisteren in de concertzaal 'Diligentia' in Den Haag de vioolprijs Iordens- Baronesse Sweerts de Landas ge wonnen. De prijs is groot f 7500,- Voor de eindronde hadden zich naast Radboud Oomens ook Kees Hülsmann en Maarten Veeze ge plaatst. PARIJS Tientallen meisjes in de bijna huwbare leeftijd idrommen voor de artiesten-ingang van het theater Olympia. Ze vragen ons hoe ze „je t'aime" in het Nederlands zeggen. i,.Iek hout van jou En driftig repeterend storten ze zich jnaar binnen om hun ster Dave iets te kunnen toevoegen in zijn eigen taal* !Dave 32 jaar geleden bij de Amsterdamse burgerlijke stand ge noteerd als Wouter Levenbach. Die nu in Parijs en het Frank rijk daarbuiten ongelooflijk populair is. Van zijn versie van Glenn Miller's „Moonlight Serenade", „Danser maintenant", werden tot nu toe 3,5 miljoen platen verkocht. Zijn tweede hit, ,Du cóté de chez Swann" belooft ook al een groot succes te worden. Bet gaat uitstekend met Dave. Hij: {Je kunt in Frankrijk geweldig veel platen verkopen, maar eigenlijk zegt ht nog niets. Het mooiste dat je )ier als artiest kunt bereiken is een jontract voor een serie optredens in blympia." Bruno Coquatrix, directeur van da£ bmeuze Parijse theater, ging shows ran Dave in de Franse provincie lekijken (Dave: „wanneer hij joint...dat weet je nooit") en bevond |e Nederlander goed genoeg als ïtte Americain". Hetgeen bete- lat Coquatrix Dave een deed om in een Olympia - >p te treden als laatste voor de pauze. Dave: „Voor (llympia wordt altijd een soort ekensommetje gehanteerd. Als dui- elijk voorbeeld de show waarin ik fiu sta. Annie Cordy is na de pauze grote vedette. Coquatrix calcu- dan als volgt: In totaal 'ijfentwintig voorstellingen...dan is Annie Cordy goed voor gemiddeld 1600 man publiek. Er staan 2400 stoelen in liet theater, moeten er dus nog 800 plaatsen bezet worden. Welke artiest kan dat aantal bijpassen?" De show met Annie Cordy en Dave als top-attracties begon op 29 december. Olympia zat vol en bleet uitverkocht. Dave: „De recensies in de Parijse dagbladen waren prima. Een mijlpaal in mijn carrière, want als je in Olympia op de been blijft, dan kun Je zeggen dat je voor een soort eindexamen geslaagd bent." Techniek Dave beheerst in het Olympia het podium en het publiek. Op de goed koopste plaatsen swingen de huis moeders die van hun heer en meester even de keuken mochten verlaten dat het een lust is en het slotapplaus wordt gemengd met een fanatieke Dave: 'Voor de Fransen "ben ik een Franse zanger. roep om „encore, encore". Het meest verbaast dat Dave uit dat smalle lijf een geweldig volume weet te Persen. Hij is zich daarvan bewust, begint zijn optreden zonder micro foon, gaat voor op het podium staan en overstemt dan gemakkelijk het reeds voluit spelende, acht man sterke orkest. „Nadat ik Nederland voor gezien had gehouden en op avontuur naar Frankrijk ging, kon ik de eerste jaren alleen in leven blijven door op straat te zingen. Het was een enorme leerschool, al is de straat zowat de vernederendste baas die je kan treffen. Daar sta je dan, voor een terras vol mensen in Salnt-Tro- pez. Er zit helemaal niemand op je te wachten. Je gaat toch voor die mensen zingen, in de hoop dat ze het punt één misschien wel aardig vinden en dat ze punt twee ook nog een franc in je pet willen stoppen. Ik heb altijd geprobeerd om niet als bedelaar over te komen. Om als het ware te zeggen: het is uw absolute recht om niet te betalen, u moet het zelf uitmaken. Straatzanger Wouter Levenbach, of heette hij toen al Dave?, boerde in zoverre goed dat hij 't zich op 'n gegeven moment kon veroorloven alleen op vrijdag en zaterdag de keien op te gaan. „Met een paar liedjes in cabaret zus en een optreden in club zo, haalde ik gemiddeld een vierduizend franc per weekeinde op, genoeg geld om van te leven en om zanglessen te nemen." OpE ra Lessen van...een operazangeres in Parijs. Dave: „Tweemaal per week. ik zong van Puccini tot en met Wagner. Te gek eigenlijk, als je nu terug kijkt, maar èn dat werken op LEIDEN De cabaretier Seth Gaaikema treedt woensdag en don- Berdagavand op in de aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. feeth Gaaikema zal tijdens beide konden, die vrijwel uitverkocht Kiji,. veel eigen teksten gebruiken, baar maakt daarnaast ook gebruik van ideen van Simone de Waard fcn Joan Thierry. Omdat Simone d. ItVaard van september 1967 tot april 973 in Leiden rechten heeft ge- tudeerd en bovendien een bekende erschijning was in de kring van ie VVSL leek het niet onaardig een lesprek te arrangeren tussen de :?.baretier en de twee ideeënaan- Iragers. Na veel moeite lukte het de zeer flruk bezette domineeszoon en het het programma met name ge riemde schrijversduo bij elkaar te irengen. Dat gebeurde afgelopen aterdagavond in de foyer van ïrand Theatre Gooiland in Hilver- Seth, Simone en Joan ïardop dachten over de voorbereid- elen van Seths nieuwste program- Grepen uit het leven van Fa- nilie Willekeur". Seth zelf vertelde tijdens dat ge- k het een en ander over de tot- ndkoming van de teksten en de ijes. Seth: "Ik zag In Groningen nieuwe programma van Paul Vliet. Zelf had ik van mijn programma, dat voor het seizoen al was aangekon- )g vrijwel niets klaar. Ik a de voorstelling met Paul, aanraade om weer teksten gaan schrijven. Ik was volgens in het verleden zo druk bezig ;t met allerlei spektakels dat mijn uitgangspunt, namelijk het van teksten, een beetje laten had. Paul heeft gelijk, fcacht ik, maar tegelijkertijd vroeg Ik me af hoe ik dan wel teksten boest gaan schrijven. Als ik alleen bp mijn studeerkamer ga zitten pomt er gewoon niets uit. Ik reali- me. dat ik een dialoog op moest brengen. En toen dacht opeens aan Simone, die mij ooit iterviewde en met wie ik daarna itact heb gehouden, en aan Ik heb daarna met belden ds afzonderlijke gesprekken ge- We hebben dus nooit met z'n "ieën tegelijk teksten geschreven, .-.'ant met Simone praat ik gewoon over andere dingen dan met Joan". Meisjes NEDERLAND I 1S.15 Les Gammas (TELEAC) 18.45 Tv-informatie voor Spanjaarden (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Walt Disney presenteert De legende van de dappe Mafatu (TROS) 19.55 Tatort (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 TV-Privé (TROS) 22.30 Het heilig vuur (TROS) 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 28.55 Journaal (NOS) ll>.05 Dominic jeugdserie (NCRV) 19.30 Tweekamp (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sam (NCRV) 21.20 Herkent u deze tijd (NCRV) 22 15 Hier en nu (NCRV) 22.55 Tot besluit (NCRV) 23.05 Den Haag vandaag (NOS) 23.20 Journaal (NOS) De Engelse komiek Tommy Cooper keerde terug op het Nederlandse beeldscherm en dat is een blijde ge beurtenis, want het moet maar eens gezegd: er wordt op de wereld nog andere humor geproduceerd dan André van Duins carnavalscreatie Willempie. Zo typeert Tommy Coo per geen debiel jongetje, maar een wisselvallige goochelaar. Daarbij draagt hij een bloempot. Hij vertelt ook mopjes op unieke wijze, soms heeft zon mop wel drie clous. De nieuwe Tommy Cooper show ver schilt een weinig van vorige afleve ringen. Het duurde gewoontegetrouw te kort, maar dat bevordert de ma gie. De introductie, een gastoptreden, een sketch, de afsluiting en dat was het dan wel weer. Al het moois bleek niet bijeengeschreven te zijn door een indrukwekkend team van tekstschrijvers, er werd slechts één auteur genoemd: Dick Hills. In zeker opzicht is de humor van Tommy Cooper verkennend. Er mis lukt wel eens een grapje, want er worden vreemde dingen uitgedok terd. Een tussenzinnetje in een mop als: "wanneer hij dan morgen bin nenkomt../' wordt uitgebouwd tot een compleet speculatief verhaal. Programma's als de Tommy Cooper Show die niet bang zijn voor ont dekkingstochten verdienen bescher ming. Daarom is het Jammer dat de TROS gestopt is met de John ny Kraaykamp show en daanom is het goed dat de VPRO terug komt met Sjef van Oekel. Daarom ook moet het VARA-sportprogramma FC Avondrood blijven. De verrassing is er een beetje af, de andere kant van het sportgebeuren krijgt inmiddels wat te weinig aandacht, het ging gis teren alleen maar over voetbal, maar toch probeert FC Avondrood fris te blijven. Een verslag met de logge tv-camera's bij de eerste divisie wedstrijd FC Groningen-PEC Zwol le (1-1) liet weer eens zien dat Stu dio Sport een vastgeroeste rubriek is. De wedstrijd werd aangekondigd door de scheidsrechter, de trainers spraken hun verwachtingen uit. het commentaar was niet overspannen, maar analyserend, er werden in de kleedkamer wat plaatjes geschoten en toen een trainer tijdens de wed strijd schreeuwend en gebarend op stond werd hij met beeld en geluid gevolgd en werd hem gevraagd wat hij eigenlijk aan het doen was. BERT VAN DER VEER. doken in een nogal ruime kamerjas, lijkt hij nauwelijks in staat de deuk in het pakje Hollandse roomboter te kunnen schoppen. Toch bevoer Dave de wereldzeeën, zowat in zijn eentje. Hij verliet Nederland in 1965 op een. van zijn spaarcenten gekochte, palingvissersboot. Die hij later inruilde voor een schip waarmee normaliter op tonijnen wordt gevist Dave, achteloos: „Jammer die boot zonk voor de kust van St. Maarten. Gelukkig kon ik later weer zo'n tonijnenboot kopen. In 1971 kreeg ik in Parijs een oontract voor de musical „Godspell" en het geld wat ik daarmee verdiende investeerde ik onmiddellijk weer in een boot." Van varen komt nu niet veel meer. Op dit moment toert Dave door de Verenigde Staten. Eind deze maand keert h(j terug naar Frankrijk, moet dan meteen beginnen aan een serie optredens die voert van Lille naar Marseille, van Le Havre naar Dijon, daarna Brussel en van 15 maart tot 1 april een promotie-tournee door Japan. Zijn boot ligt daarom stil, aan de kade vlak voor zijn appartement op het lie St. Louis, een stukje Parijs in de Seine. Dave: „Zo nu en dan ga ik aan boord om de motor te laten lopen. Ik vaar geen meter, maar ik heb dan toch het gevoel er even uit te zijn". In de serie TV-Privé praat Henk van der Meyden vanavond met de revue-artiest André van Duin. Het sleutelgatinterview wordt om 21.50 op Nederland 1 uitgezonden. ,JIier en Nu" van de NCRV zal vanavond een reportage geven over de recente antiekdiefstal in Ophemert. Voorts informatie over Surinamers, die in de Bijlmermeer uit gekraakte panden worden gezet. De reportage over een mensenhandel in het grensdorp Friedland tussen Oost- en West-Duitsland, die ver leden week werd uitgesteldkomt nu ook aan bod. Verder laat Hier en Nu" een deel zien van de Britse documentaire over de Lockheed-affaire, die gisteren in Engeland werd vertoond. verplegende beroepen. Kwartet Ad Vanderhood. NOS: 19.15 Meisjes, steeds weer meisjes komend de kleedkamer binnen. Vragen om foto's, handtekeningen, of hebben simpel het doel Dave uitgebreid te kussen. Dave, niet getrouwd blijft vriendelijk, er is hem weinig te veel, nimmer breekt een spoor van irri tatie door. Hij: „Fans zijn nu eenmaal 'tgevolg van succes. Die horen er bij. Dan kun Je agressief zijn en roepen dat ledereen buiten de tent moet blijven, Je kunt de ongenaakbare, verveelde ster gaan uithangen, maar dat is nergens goed voor. Ik wil zingen zo goed mogelijk, ik wil geld verdienen en - laten we eerlijk zijn - zoveel mogelijk. Dan is het een absolute voorwaarde dat Je ook privé goed overkomt. Je kunt nog zoveel goede platen maken, maar als je als een klier te boek staat dan zal dat toch schelen in de verkoop. FRANS HAPPEL. Radiojournaal 23 CO (S) Dichter bij de muziek. 3 20 Er floot een vogel in de wei. 23.55 Nws Hilversum II 18.00 Nws. 18.11 Echo. 18.30 (S) Op vleugels. 18.50 (S) Zin in muziek. 19.30 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Kom er naar eens uit. (7.30 Nieuws. 7.41 Ak- ua. 8.30 Nieuws. 8 35 Gymnastiek voor ie huisvrouw). 10 00 (S) Van heinde ■n verre. 10.30 Nws. 10.33 Toerje- 15.00 (S) Close-up <15.30 16.30 iS) Keerpunt. in een mensenleven. Overheldsvoorlicht. 17 20 a- Terzake. 17.30 Nieuws. 17.32 Aktu NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal met Felix Meurders. Vara: 19.03 (S) Poprekonstruktie. 20.02 ten op middernacht. 0.02 (S) Nacht- Schaken De schaakoscar 1975 is voor het derde achtereenvolgende jaar toegekend aan wereldkampioen Anatoli Karpov. Karpov werd geko zen door 72 schaakjournalisten uit 29 landen. Tweede werd de thans in het Hoogoventoernooi leidende Joegoslaaf Ljubopevic en derde de Rus Geiler. Seth Gaaikema met zijn twee ideeenaandragers, Simone de V/aard en Joan Thierry. Het kan van Seth toch geen ge woonte zijn om elk meisje, dat hem vragen stelt over zijn werk, als tek- stenschrijfster uit te nodigen? Seth: "Dat moet Simone zelf maar vertellen. Ik herinner me wel, dat Simone na dat interview toch wel indruk op me had gemaakt". Simone verduidelijkend: Na dat interview gingen we sa men wel eens iets drinken. Bij zo'n gelegenheid, in en Amsterdams café, las Seth me een paaar teksten voor en ik vulde toen en rijmwoord in. Daarna zijn we verder gaan praten en er is toen een liedje ontstaan, dat nu nog steeds in het program ma zit: 'Het Wiegellied'. Dat zullen ze ln Leiden straks ook horen. Seth vond destijds, dat ik in ijn aandacht een extra dimensie voor de Neder landse taal had. En daar heeft hij, vermoed ik, dankbaar gebruik van gemaakt. Seth: 'Ook Joan, die ik al Jaren ken, heeft dat bijzondere gevoel voor woordspelingen, die spelingen in het fenomeen "taal". Wat wij nu doen is in Amerika eigenlijk heel normaal. Daar komt het veelvuïdug voor, dat een team werkt aan een theater tekst. Meestal drukt dan één per soon zijn stempel op de teksten en coördineert hij de teksten van de an deren. Zo is het bij ons eigenlijk ook gegaan. Simone en Joah droe gen ideeën aan en ik gebruikte of ver werkt die ideeën in mijn teksten'. Bestond er al lang een behoefte bij Seth Gaaikema om met anderen samen je teksten te gaan schrij- Seth: 'Ja die behoefte besond al een hele tijd. Voor Tien Miljoen Gebo den' heb ik ook aleens teksten met iemand anders gemaakt. Maar dat was minder professioneel dan nu ge beurt. Op een gegeven ogenblik zitten Seth en Simone om de tafel met een stuk papier voor zich. Wat gebeurt gewoonte heel snel van het ene on derwerp naar het nadere over te springen. Wij moeten dan die ge- dachtensprong mee kunnen maken. Seth heeft het op een gegeven ogen blik over Angola en 't volgende ogen blik over inflatie. Hij praat aan op ons in en in een samenspraak ont trekken wij dan de humor aan onze dialoog. Joan: 'Ik heb een vader, die in de oorlog, als de vliegtuigen over kwamen, onverschillig of dat nu Engels of Duitse vliegtuigen waren, met een vergiet op in de gangkast ging zitten. Als een soort bescher ming. Belachelijk in feite natuurlijk. Maar daar heeft Seth toen het lied- Je 'Vergiet op De Kop' van gemaakt. Dat zit ook ng steeds in de Show'. Simone: 'Aan 'Jet en de Jet-set' hebben we een hele dag, tot 's avonds negen uur in het 'Promenade-hotel' gewerkt. Het is het eerste liedje na de pauze. Maar van het geknutsel, dat aan dat liedje vooraf is gegaan, merkt het publiek beslist niets meer". A. C. KOEKEBAKKER JR. 11.03 Ombudsman. 11.15 Even bij- draalen. 12.00 Slddenburen - Centraal. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Een middagje Stoomradio 16 00 Nieuws. 16 03 Moordbrigade 17.00 Me- tropole orkest RVU. 17.35 Wetenschap ln beeglng. 2. Stress of wat kan de mens hebben' Hilversum III leder heel uur nieuws KRO: 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 12.03 (S) Drie tussen de middag 14.03 (S) Pop-kon- takt De Theo Stokkink Show. 16.03 (S) De hitmeesters. Hilversum IV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Het le vende woord 7.08 (S) Te Deum Lau- 8.58 'Prgn (S) Orkestpalet. 12.00 (S) pianowei ken uit de Romantiek. 12.30 (S) Zan- 13.00 (S) Promenade or- (S) Beroemde solo-concer- 3.58 Programma-overzicht. 14 00 Nieuws. 14 02 (S) Hier en nu. 15.00 (S) Les Contes d'Hoffman, opera van Het Nederlands Studentenorkest, dit Jaar voor de 24ste maal op tournee, opende gisteravond in het Circus theater zijn programma met Beet- hovens Triumphmarsch zu Chris- toph Kuffners Trauerspiel „Tarpeja". Het stuk bleek niet uit te komen boven het niveau van 'n onbelangrijk gelegenheidswerkje. Wat betreft de artistieke waarde dus een ongelukki- gei keus. ondanks de geanimeerde weergave. De kwaliteit van een begeleiding Is dikwijls kenmerkend voor het niveau van orkest en dirigent. Op dit punt gooiden Maarten Smit en zijn studentenmusici hoge ogen in het celloconcert in D van Hayön. Het musiceren kon, behoudens wellicht het iets te traag gespeelde eerste deel, een stimulans vormen voor de jonge soliste Dieuwke Schreuder, leerlinge van Tibor de Machula en van Leonard Rose. Technische hoogstandjes komen er bij deze begaafde celliste soms nog wat benauwd uit. maar allerlei kleine nuances wezen op een innemende muzikaliteit. Het traditionele nieuwe Nederlandse stuk, Anatoloose van Mis ja Mengel berg, stelde hevig teleur. Een stukje rafelig broddelwerk rond een popsong, die tegen het eind met elektronisch geweld losbarst. De ware voldoening van hun muzikale activiteit vonden dirigent en orkest in Brahms' Serenade in D waarvan de gulle muzikaliteit de jonge musici tot hun beste prestaties bracht. Vanavond Is het programma in De Doelen opnieuw te horen. CHRIS VAN RAAY. DUITSE TV DINSDAG 27 JANUARI NDR: 9 30 Set derbreklngsprogramma. 18.30 Akt. 18 45 Zandmannetje 18.55 Nordschau ma gazine. 19.26 Eln Fall fur Manndli. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 8 05 11.15 Schooltelevisie (930 Sesamstras- se 1) 18.10 Ahol Pacific Ladv 18 55 Volksliederen. 18 45 Het Internaat van Dr. Forster. 19.15 Akt. 19.45 Hobby programma) 20 00 Journaal en weer bericht. 20 15 Sterns Stunde 21 °0 Mannergeschlchten. 22.45 Jourrrxi weerbericht. 23 05 Ka- ohne Sonne 19.00 Journaal. 19.30 1 Fraulein von Scuderl. 21.00 Journ 21.15 Duits allerlei uit Oost en W 22 00 Filmforum. 22 30 Sport 7'.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5