Raadhuis staat op de sioopiijst Samenwerking moeite waard Vijftig bezwaarschriften tegen Katwijks bouwplan 'Houd je maar stil, ik doe jullie niets' Belang clienten gaat boven alles ACADEMISCH ZIEKENHUIS OVER RIJNOORD: Moeilijkheden bij lossing van KW 171 Inbraak in vormingsgebouw Prestatieloop in Katwijkse duinen RESTAURATIE DORPSKERK Vrachtwagen blokkeerde Castellumstraat Inbraak bij Autorama PROGRAMMA PRINSESSE- CONCERT PAGINA 4 DINSDAG 27 JANUARI 1976 WOUBRUGGE Het ge meentehuis van Woubrugge zal binnen afzienbare tijd onder de slopershamer vallen. Op de plaats van het uit 1887 dateren de gebouw zal een nieuw ge meentehuis voor Hoogmade en Woubrugge verrijzen. De diverse afdelingen zullen tijdelijk huis vesting krijgen in het oude ge bouw van de Chr. Nationale School. Voor huwelijken en raadsvergaderingen zal het ge meentebestuur een regeling tref fen met de bedrijfsleiding van restaurant "Het Oude Raedt- huys". Aan het gemeentehuis van Woubrugge is een aardige histo rie verbonden. De Woubrugse raad vergaderde vroeger in het Rechthuis, hst tegenwoordige restaurant "Het Oude Raedt- huys". In 1881 kwamen er rond het Rechthuis enige ver anderingen. Ambachtsheer Van Eegtien, burgemeester van Ouds hoorn, kocht van de gemeente Woubrugge voor f1000 het oude kleine veerhuis, om op dat plekje een veranda voor de gelagka mer te laten bouwen. Tevens werd een nieuw bruggehuis ge bouwd op de plaats waar nu nog het raadhuis staat. Een lang le ven was dat bruggehuis niet be schoren. Reeds in de raadsver gadering van 26 oktober 1886 werd besloten in verband met de drankwet de oude rechtka- mer te verlaten. De Hazers- woudse architect Goldberg kreeg opdracht om te onderzoe ken of het "Huys Ter Aar" aan de Comriekade geschikt was voor raadhuis. Na enige verbeterin gen zou dat wel gaan, maar "Huys Ter Aar" lag niet aan de rijweg. Daarom werd besloten 't huis te verkopen aan de veld wachter en historicus O. C. van Hem essen, die er tot aan zijn dood in 1937 heeft gewoond. Nog voor de Tweede Wereldoorlog werd het mooie herenhuis ge sloopt. De heer J. Guldemond had reeds een tekening vervaardigd., in de hoop, dat het nieuwe raad huis over zijn hotel "Het Oude Raedthuys" zou komen, maar Goldberg maakte een nieuwe te kening, die overigens wel over eenkomsten had met de eerstge noemde. Onder de dagelijkse lei ding van gemeente-opzichter E. Stigter bouwde aannemer Pie- ter van Vliet het Woubrugse ge meentehuis, nadat burgemeester P. de Ridder op 3 maart 1878 de eerste steen had gelegd. Een herinneringsplaquette in de hal herinnert aan dit feit. Staande in de hal waarin vroeger vele historische voorwer pen, door Van Hemessen verza meld, tentoongesteld waren - was destijds aan de rechtrzijde de ka mer van de brugemeester. Thans is het het domein van de gemeen tesecretaris. Links was toen de secretarie gevestigd. Een brede trap leidt naar de raads- of trouw kamer. Deze kamer, de enige op de bovenverdieping, is al jaren lang de werkkamer van de Wou brugse burgemeester. Aan de bouw van het nieuwe raadhuis is veel en langdurig overleg vooraf gegaan. In janua ri 1975 besloot de raad om de be slissing over de nieuwbouw voor lopig, uit te stellen; men was niet zo ingenomen met het plan van architect Reinbergen. In april kon de raad zich wel verenigen met en nieuw schets- plan. Het ontwerp voor een voor lopige schets werd toe in han den gegeven van architect A. Peetoom uit Voorburg. Het lag in de bedoeling om een raadhuis in traditionele stijl op te trekken. Twee naast het oude raadhuis ge lgen panden zouden hiervoor moe ten worden gesloopt. Afgelopen zomer was de race tevreden met het plan van A. Pee torn. In dit plan, dat zoveel mogelijk aan de bestaande bebou wing is aangepas, wordt het naast het gemeentehuis gelegen huis aan de Van Hemessenkade gesloopt. Het wordt echter in vrijwel dezelfde stijl herbouwd en aangepast bij de rest van de nieuwbouw. De begroting beloopt ruim ze ven ton. "Als alles meezit", aldus de burgemeester in augustus, "dan kan de eerste paal in het voorjaar van 1976 geslagen worden". De raad besloot in augustus van het vorige Jaar ook om een krediet van f 15.000 beschikbaar te stel len om de heer Peetoom meer uitgebreidere tekeningen en een •begroting van de bouwkosten te laten maken. In september ten- slottte kon de burgerij kennis ne- ■nen van de plannen van het ge- neentebestuur en de architect. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Het is voor het Acade misch Ziekenhuis Leiden en de Medische Faculteit de moeite waard om in Alphen te gaan samenwerken met het ziekenhuis Rijnoord. Tot die conclusie komen de besturen van het AZL en de Medische Faculteit in een rapport dat zij over een eventuele samenwerking van de ziekenhuizen hebben opgesteld. Wel is daarbij voor het Rij noordziekenhuis voorlopig alleen nog een taak weggelegd als lokaal ziekenhuis met honderd tot honderd- vijftig bedden. Een ziekenhuis dat alleen die behandelingen kan bieden die ook medisch verantwoord kunnen worden uit gevoerd. Zo'n lokaal ziekenhuis zal slechts een beperkte functie kunnen hebben, omdat deelspecialismen ontbreken. In dat kader verdient het aan beveling dat het ziekenhuis niet meer wordt opgesplitst in specialis men, maar in functies zoals: ob servatieafdeling, behandelingsafde ling, nazorgafdeling, afdeling voor chronisch zieken, kinderafde ling en kraajmaifdeling. Tafellaken Op lange termijn, echter zeker niet vóór 1990 kan worden gedacht aan 'n ziekenhuis met 250 tot 500 bedden: een volledig basiszieken huis met alle specialismen, aan gevuld met neurologie en deelspe cialismen als cardiologie, longziek ten, urologie en orthopedie. De opstellers van het rapport maken een duidelijk onderscheid tussen deze twee vormen van zie kenhuiszorg. Dat omdat wanneer dat onderscheid niet wordt gemaakt al snel een soort tussengebied ont staat waarvoor geldt: "te groot voor een servet en te klein voor 'n tafellaken". In zo'n tussengebied is wanneer een dienstverlening van het "250-bedden ziekenhuis" wordt nagestreefd sprake van onren dabele inzet van mankracht en materieel, en van kwalitatief ge zien onterechte opnamen en ver richtingen. "Hier ligt één van de belangrijkste knelpunten voor het behoorlijk functioneren van Rijn oord in de komende Jaren", vinden de besturen van het Academisch Ziekenhuis en de Medische Facul teit. "Rijnoord vervult als schakel in de keten van voorzieningen in de gezondheidszorg een te geïso leerde rol", zo merkte zü nog op. Waard De opstellers van het rapport vinden het om een drietal redenen de moeite waard om met ziekenhuis Rijnoord te gaan samenwerken; het Academisch Ziekenhuis Leiden vervult de rol van regionaal topziekenhuis. Rijnoord kan als "150-bedden ziekenhuis" niet zon der regionale steun. de Medische Faculteit heeft re gionale taken in de vorm van ken nisoverdracht op meerdere niveau's. een samenwerking van Rijn- oord met het AZL zal een experi menteel karakter hebben en is als zodanig interessant voor andere plaatsen in Nederland die in toe komst met dezelfde problemen te maken zullen krijgen. De samenwerking tussen beide ziekenhuizen zal overigens niet al leen op medisch niveau (per spe cialisme), maar ook op bestuurlijk niveau moeten plaatsvinden. Ook zullen een aantal problemen en consequenties van een samen werking nog nader moeten uitge werkt: de bouwkundige en technische geschiktheid van Rijnoord en mo gelijke noodzakelijke verbouwingen (bijvoorbeeld operatiekamers po li, fysiotherapie en laboratorium. De bestaande accommodaties zijn onvoldoende, vinden de besturen van het AZL en de Medische Fa culteit). de financieel-economische con sequenties met betrekking tot bij voorbeeld de tariefstelling. de juridische aspecten met be trekking tot aansprakelijkheid, ver antwoordelijkheid, positie van spe cialisten e.d.. organisatorische aspecten, zo wel binnen Rijnoord als van de sa menwerking. de inhoud van de samenwer king met het verpleeghuis nabij RUn- oord (waarvoor vorige week de eer ste paal is geslagen en dat voorals nog 136 bedden zal tellen). de opvattingen van en samen werking met de huisartsen in Al phen aan den Rijn. Inbreker in Noordwijk: NOORDWIJK Toen een Noordwijkse winkelier 's avonds laat nog even in zijn zaak moest zijn, kwam hem een koude luchtstroom tegen uit een aan de achterzijde openstaande deur. De man vertrouwde deze ongewone situatie niet en ripe de hulp in van een familielid. In afwachting van de komst van de inmiddels gewaarschuw de politie besloten de beide middenstanders de winkel alvast te doorzoeken. En niet zonder succes, want al gauw slaakte één van de „speurders" een luide kreet. Weggedoken in een hoekje van de paskamer zat de gezochte inbreker, die echter nogal lakoniek reageerde en de zakenlieden toevoegde: „Houdt je maar stil, ik zal jullie niks doen!" De indringer, die even later door een politiepatrouille werd ingerekend, bleek een 19-jarige Noordwijker te zijn. Een paar handschoenen en nog enkele goederen had hij al klaar ge legd om mee te nemen. Bij zijn verhoor verklaarde hij een partijtje textiel te hebben willen stelen voor de verkoop, om dat hij geld nodig had voor café-bezoek. IJMUIDEN/KATWIJK Het ls aan het oog van enige ingewijden rond de vissershaven in IJmuiden niet ontgaan dat de rederij Parle- vliet en Van der Plas de hektreiler KW 171 "Jan Maria" niet zoals oorspronkelijk was gepland, naar Cuxhaven of Bremerhaven heeft laten uitwijken om daar de lading aan de man te brengen, maar in IJmuiden aan de markt kwam. Ook dit keer bestond de vangst van dit schip weliswaar uit koolvis, maar daarbij waren ook nog eens ruim 250 kisten kabeljauw en gul buitgemaakt. Deze laatste vissoort wordt in IJmuiden doorgaans veel hoger gewaardeerd dan in één van de Noordduitse havens. Het zal zeker om deze reden zijn geweest, dat IJmuiden toch de voor keur kreeg. Nu was deze Katwijkse rederij reeds geruime tijd geleden uit dc bestaande vislosregeling ge stapt, omdat er door haar schepen alleen gezouten of diepgevroren vis aangevoerd werd. Door loslip pigheid van enige omstanders bij de binnenkomst van de treiler, was uitgelekt, dat de lading (vangst) gelost zou worden door vislossers uit Scheveningen. Door een nog onopgehelderde gang van zaken is dit voornemen bekend geworden aan de leiders van de vislosregeling. Zij waar schuwden de bestuurders van de transportarbeidersbond. Op hun beurt lieten deze via de porder al le vislossers om twaalf uur 's nachts bijeen roepen in de kantine van het Staatsvissershavenbedrijf. Onder leiding van de bondsbe- stuurders van het NVV en de ACVB werd daar besproken wat hun houding tegenover deze Sche- veningers moest zijn. Omstreeks 1.30 uur maan dagmorgen arriveerde de Scheve- ningse ploeg bij de hallen, waar ze meteen werden aangesproken door B en W Koudekerk over "Midden Rijnland" l( KATWIJK De bewoners uit de omgeving van het te bebouwen terrein op. de hoek Stationstraat- Zeeweg in Katwijk aan Zee heb ben vijftig bezwaarschriften in- 1 gediend bij de gemeente tegen het „uitwerkingsplan woondoel- I einden A - Plan OD 205". In hun schrijven maken de bewo ners bezwaar tegen de bouw van een benzinestation plus flatwonin gen in maximaal vier etages op het Alkemade krijgt Igemeentevlag j Alkemade De gemeente Alke- made krijgt een eigen vlag. De ge- j meenteraad heeft hiertoe gistera- vond 'n besluit genomen. VUf vlag j gen zullen er voorlopig worden aangeschaft. Prijs: 600 gulden. De vlag krijgt een wit veld met links de gemeenteleeuw, die in zwart zal worden uitgevoerd. braakliggende terrein. Zij doen dat onder meer op verkeerstechnische en estetische gronden. De bezwaar makers vragen zdch verder af of de Katwijkse verfraaoings- en ver- keerscammdssies zich wel over de plannen van de gemeente hebben uitgesproken. De gemeentelijke voorllchtingsman van Katwijk vertelt naar aanleiding van de batterij bezwaarschriften, dat de verfraaiingscommissie met deze zaak niets te maken heeft. "Die houdt zich louter bezig met het aankopen van kunstwerken voor plaatsing in het dorp, plastieken bij scholen en dergelijke", aldus de voor lichter. Hij deelt verder mee, dat over de verkeerstechnische kamt van de zaak Indertijd uitgebreid is gepraat in de gemeenteraad. Een aanvan kelijk door burgemeester en wethou ders voorgesteld plan vond geen ge nade in de ogen van de raadsleden en werd na een amendement gewij zigd. Die wijziging betreft de reeds bestaande bebouwing aan de Tram straat en het braakliggende terrein de bezwaarmakers schrij- dat de bestemmingsplan-procedure al achter de rug is. Het enige dat kan gebeuren is dat de raad aanB en W opdraagt het plan te wijzigen naar aanleiding bijvoorbeeld van die bezwaarschriften. Maar dat lijkt me eerlijk gezegd onwaarschijnlijk om dat dit al een gewijzigd plan betreft en omdat nu veranderen scheppen geld gaat kosten." De voorlichter: "Hieruit blijkt dus, ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in het prot. dhr. vormings instituut, ondergebracht ln het ad ministratiegebouw de Rijnstroom in Alphen, werden twee cassettere corders en twee netvoedingsappara- ten buitgemaakt. De waarde be draagt om en nabij de vijfhonderd gulden. Men was binnengekomen, door het raampje van een toilet uit de sponningen te lichten. KOUDEKERK - Het college van B en W heeft gisteravond bij monde van loco-burgemeester G. van Bes telen een verklaring afgelegd over de problemen rond de stichting voor maatschappelijk dienstverlening Midden Rijnland. De PvdA-fractie had daarover schriftelijk vragen ge steld. Koudekerk is één van de deel nemers in de Stichting. De. belangrijkste vraag van de PvdA-fractie was of de hulp-verle ning van de Stichting gevaar loopt. Een aantal maatschappelijk werkers van de Stichting heeft met "harde acties" gedreigd naar aanleiding van het ontslag van een staffunctionaris maatschappelijk werk van de Stich ting. "De maatschappelijk werkers heb ben meegedeeld dat het belang van de cliënten boven alles gaat", deelde Van Bostelen de raad mee. "In hoe verre het werk stagneert is onbe kend. Het enige alternatief voor het gemeentebestuur is om uit de stich ting Midden Rijnland te treden en zelf een organisatie voor maatschap pelijk werk op te zetten. Dit wordt nog lang niet overwogen," aldus de loco-burgemeester in de voorlopig laatste "normale" gemeenteraads vergadering onder zijn leiding. "Van diverse zijden is bemiddeling aangeboden," aldus Van Bostelen, "Er zijn daarvan nog geen merkba re resultaten. De Koudekerkse ver tegenwoordiger ln de stichtingsraad heeft pas op 4 december 1975 kennis genomen van de problemen bij de stichting." de vakbondsbestuurders. Na een korte uiteenzetting over eikaars be langen trokken de Scheveningers zich terug en enige ogenblikken la ter zat men gebroederlijk aan "een bakkie troost". Een goede afloop van een situa tie, die in het begin nogal drin gend leek omdat de IJmuidenaren met deze gang van zaken geen ge noegen wensten te nemen. Dat de gemoederen verhit waren, was me de te wijten aan het feit, dat Juist zaterdag bij de vislossers een be richt de brievenbus was binnenge rold waarin hun werd bekend ge maakt door het Gewestelijk Ar beidsbureau, dat hun werkgevers per 31 maart een ontslagvergun- ning was verleend. Zoals bekend werd de IJmuider vislosregeling per 1 januari 1976 opgeheven en be staat er afvloeiingsregeling tot 1 juni 1976. KATWIJK In de Katwijkse zuid-duinen wordt zaterdag 31 Ja nuari een prestatieloop gehouden onder auspiciën van de LRTV Swift Leiden. De start is om half twaalf aan het duin-fietspad naar de Was- senaarse slag. Vanaf elf uur kan men zich laten inschrijven bij restau rant "Triton" aan het eind van de Zuid-boulevard. Er is keuze uit 2 afstanden: de 5.5 km en de 11 km voor de beter ge- oefenden. Iedereen kan deelnemen voor een inschrijfgeld van f 3,-. Bij het volbrengen van de tocht ont vangt men aan de finish een herin- neringsprijs. De bedoeling is dat de tocht hardlopend wordt volbracht. Snelheid staat echter niet voorop. Wel de prestatie. Een mooie gelegen heid voor alle trimmers en andere sportbeoefenaars. KATWIJK De restauratie ran de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn vordert gestadig. Hiervoor is veel geld nodig. Daarom start binnen kort een nieuwe actie. Door deleden van de jeugdclubs van Katwijk aan den Rijn zal de grammofoonplaat "Zegen dit huis, zegen de mengsen" worden verkocht. De opbrengst hier van is bestemd voor het restaura tiefonds „Dorpskerk". Leidse fa. Schouls vervangt walkant in Oude-Wetering OUDE WETERING/LEIDEN De werkzaamheden aan de beschoei ing langs de Kerkstraat in Oude Wetering zijn aanbesteed. Voor een bedrag van ruim twee miljoen gul den gaat de firma Schouls uit Lei den de twaalfhonderd meter walkant vervangen. Volgende week maandag (2 febru ari) zal er in de lagere technische school een voorlichtingsavond worden belegd waarin onder andere zal wor den meegedeeld hoeveel tijd 't kar wei gaat vergen en op welke wij ze de werkzaamheden zullen worden uitgevoerd. De vervanging van de beschoeiing is mogelijk door forse bijdragen van liet rijk en de provincie. ALPHEN AAN DEN RIJN Een geslipte vrachtwagen heeft gister middag geruime tijd de doorgang naar het centrum van Alphen ge blokkeerd. De wagen kwam dwars over de Castellumstraat te staan waardoor alle verkeer moest wor den omgeleid over het verkeersplein Gouwsluis. Dit was noodzakelijk, omdat de route via de Julianabrug ls afgesloten voor de aanleg vaneen tunnel. Overigens deden ziah gisteren vijf aanrijdingen in Alphen voor. Glac*- heid was hiervan de oorzaak. Per, soonlijke ongevallen 1 niet. Het genootschap „Oud Katwijk" heeft een zeer actieve model- bouwgroep. Men is momenteel bezig met de bouw van een Kat- wijkse bomschuit, schaal één op tien, en is begonnen met de voorbereidingen aan een set modélbouwtekeningen, voor logger. i zeil- KATWIJK Een tot nu toe nog onbekende dader heeft bij de familie- markt "Autorama" in 't Heen vier enveertig eleotrische aanstekers voor een waarde van ongeveer f 1850,- gestolen. De. inbreker ls het pand binnengekomen door vernieling van de deur van het restaurant. De Kat wijkse politie stelt een uitgebreid onderzoek in. WASSENAAR in de Dorpskerk aan het Plein wordt zondagmiddag om drie uur onder auspiciën van de Wassenaarse Oranjevereniging een Prinsesseconcert gegeven ter gele genheid van de verjaardag van prinses Beatrix. Gratis toegangs bewijzen voor dit concert zijn om. aan het gebouw van Excelsior in de Schoolstraat verkrijgbaar. Aan het concert werken mee het Wassenaars Jeugd Symphonie Or kest van de Streekmuziekschool Leiden e.o. onder leiding van Theo Krijnen, de organist van de Dorps kerk, Wim Landsman en de Har monie Excelsior onder leiding van Mannes Brilleman. Het jeugd Symphonie Orkest bestaat nu ruim 3 Jaar en werd gevormd uit leerlin gen van de muziekschool. Het opent zondagmiddag het programma met het Wilhelmus en het zal daarna het "Miniature Concerto dor Piano and Orchestra" van Alex Rowley uitvoeren, waarbij de 17-JarigMar- greet Wink als pianosoliste optreedt. Het jeugdorkest besluit met de Sym phonie in D. gr. t. van Francois Jo seph Gossec. Vervolgens zal de organist Wim Landsman variaties laten horen op "Est-ce Mars" van Jan Pieterszoon Sweelinok, een melodie die beter be kend ls onder de naam "Wie gaat Tenslotte neemt Excelsior het laat ste deel van het programma voor zijn rekening. Uitgevoerd worden om. een klaxinetconcert van Jan van der Waart, een Nederlandse suite van Henk van Lijnschooten, Jesus Christ Superstar enzovoorts.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4