Horeca wil in Leiden avond en nachtcafés GROOT DEEL SIJTHOFF GEBLEVEN LEIDSE KANTO 'Ik w ilde zien wat die agenten zouden doen' Studium generale van Leidse universiteit: vrouwen en wetenschap Directeur Landwehr blij met behuizing aan Schuttersveld DINSDAG 27 JANUARI 1976 RAADSLEDEN VREZEN VOOR PROBLEMEN BUITEN SINGELS LEIDEN „De Leidse horeca heeft zich van middag unaniem uitgesproken voor een splitsing van sluitingstijden. Er moet in de toekomst een onderscheid gemaakt worden tussen dag-avond- café's en nachtcafé's. De eerste groep zou om twee uur 's nacht de deuren moeten sluiten en de tweede groep zou van tien uur 'savnds tot vier uur 'snacht geopend mogen zijn. Maatregelen om de sluitings tijden te vervroegen of niet langer ontheffingen te verlenen, is het terugzetten van de klok in plaats van het aanpassen aan gewijzigde leef gewoonten". Mot deze bewoordingen vertolkte gisteravond de voorzitter van de af- deling Leiden vain Horeca Nederland, de heer Visser, in het Leidse stad huis. Lot standpunt dat eerder op de das tijdens een vergadering met algemene stemmen was aangeno men. Hij deed dat tijdens een ver gadering van de gemeentelijke com missie voor politionele en algemene bestuurlijke aangelegenheden, die voor de eerste maal beraadslaagde over de Leidse hcrecanota. Daarin worden mogelijkheden aangegeven om de overlast tot redelijke propor ties terug te brengen. Da/t het onderwerp leeft bij grote groepen van de Leidse bevolking bleek uit het "uitverkochte huis" Zowel in de raadzaal als op de pu blieke tribune waren zeer vele ver tegenwoordigers van het Leidse hore ca-wezen en bewoners van de binnen stad aanwezig. Had men verwacht Sets concreets te zullen horen over te nemen maatregelen, dan is men teleurgesteld naar huis gegaan, want de raadsleden kwamen gisteravond niet veel verder dan het geven van eerste - nog voorlopige - me ning. Uit die "eerste verkenningen" werd overigens wel duidelijk, dat de kwes tie in de Leidse raad nogal verdeeld ligt. Zo was er het CDA-raadslid Driessen, die veronderstelde, dat wanneer café's meer dan nu in nach telijke uren geopend zouden zijn, de "verplaatsingen" van café naar café ook zouden afnemen. Bovendien zouden zich minder conflicten tussen cafébezoekers voordoen, omdat men de mogelijkheid heeft, een café te kiezen dat qua sfeer en publiek het best aanspreekt. W oonf unctie Laurens Beijen (PPR/D'66) daaren tegen, hield de aanwezigen voor, dat het beleid van dit college erop gericht is de woonfunctie van de bin nenstad te herstellen, "en in dat be leid past een beperking van de over last van de horeca-instellingen", al- LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is geslaagd voor het doctoraal examen politicologie J. Boehmer (Hazerswoude) dus Beijen. Hoeven (CPN) en Hout man (SGP/GPV) verzetten zich bei den tegen een verdere uitbreiding van het aantal horeca-bedrijven in de binnenstad. De laatste vond - dat wanneer maatregelen tot "bevrie zing" van het aantal zouden worden genomen - deze maatregelen zeker ook moeten gelden voor het gebied buiten de singels. Hij vreesde dat wanneer de ver ordening zou worden beperkt tot 't centrum de cafés zich in snel tem po buiten de singels zullen vesti gen. PvdA'er Ranner deelde die De ambtelijke horeca-nota kreeg CDA'er Driessen weinig waardering. Hij laakte het ontbreken van een standpunt van het college van en zei onder meer gegevens te mis sen over aantallen en soorten ver gunningen, omzetcijfers en verge lijkbare gegevens van andere ge meenten. Driessen vond dat er zeer goede motieven zouden moeten be staan om een stelsel van een ma ximum aantal vergunningen weer in Leiden te introduceren. "Dit stel sel is destijds verlaten omdat er zo veel bezwaren aan kleefden" zei Driessen, die vond, dat er in Leiden zeker geen onderscheid gemaakt zou mogen worden tussen studenten-so ciëteiten en andere openbare drank, en horeca-gelegenheden. Volgens Driessen houdt de politie zich te veel bezig met een controle op de sluitingstijden. Hij vond dit meer een zaak van de economische controledienst". De politie kan haar tijd beter besteden aan de bestrij ding van de baldadigheid" vond Driessen. Het PvdA-raadslid Van der Horst merkte op dat de maatregelen ze ker niet mogen dienen als een ma- ximum-stelstel en dat ze ook niet gehanteerd mogen worden als eco nomisch vestigingsbeleid. Hij twij felde er overigens aan, of de voor gestelde regelingen juridisch haal baar-zijn. Hij wees er voorts op, dat toch aan economische grenzen ge bonden is en vroeg de mogelijkheid van de vorming van een "pretwijk" (het concentreren van de horeca op één plaats in de stad) diepgaander te bestuderen. Een verzoek dat on dersteuning kreeg van WD'er Wes- sels: hij pleitte voor een "quartier latin", zoals in Parijs. Lust Mr. Van der Kroft, sprekend na mens de eigenaars van "Saman- tha". zei "verlenging van openstel ling" van economisch belang voor Klop klop met de hamer: "De zitting wordt geopend". Formali teiten scheppen een afstand. Het gevaar bestaat dat de kanton rechter in zwarte toga be schouwd wordt als iemand die weet hoe het moet, en dat van de goden zelf heeft gehoord. Of dat van de witgebefde officier van justitie wordt gedacht dat deze zijn gelijk krijgt van de ko ningin zelve, die slank, jeugdig en in zoete Maria-kleurtjes ge schilderd neerkijkt op haar volk van verdachten in de rechtzaal. Maar de regels en toga's kunnen ook de afzijdigheid benadruk ken: wie die rare wijdwapperen- de akolietenkledij aantrekt met een slabbetje om zijn nek, die staat zo ver van de werkelijk heid af, die heeft er geen be lang bij partij te kiezen of on eerlijk te zijn. Wat bezijden de werkelijkheid is, kan soms ook kunst genoemd worden. Ik had Juichend op wil len springen voor voetganger K. uit Voorschoten, ovaties, open doekjes! Hij naderde de spoor wegovergang op de lijn Den Haag—Leiden, bij het station Voorschoten. Op het moment dat hij zijn voet zet op de stop- streep, gaat de bel, knippert het licht. K. ziet in de verte twee agenten toekijken en denkt: "Ik loop lekker door". Bukkend komt hij nog onder de spoorboom door. Tegen de agenten zegt hij: "Ik heb het gedaan om te zien hoe juHie zouden reageren". Licht trillend van de planken koorts doet de bijna bejaarde voetganger alles nog eens voor. Hij loopt en bukt voor een denk beeldige spoorboom. Rechter en officier kijken misprijzend, de zaal gniffelt goedkeurend. Op gezweept door de reacties uit de zaal herhaalt K. zijn act, loopt en bukt herhaaldelijk en betoogt zijn gelijk, zijn waarheid, zijn verheven boodschap aan den volke: ziet de mens en ga scha terend ten onder. De nuffige of ficier: "Nou, u hebt nu gezien hoe de agenten reageerden. Ik moet zeggen dat ik het een tik keltje aan de kinderachtige kant vind". Zijn eis van twintig gul den wordt door de rechter ver minderd tot een boete van tien gulden. Ik eis subsidie voor deze waarachtige levensgenieter en hoop op prolongatie. (Als hij maar niet, al genietend, onder de trein komt) Zouden rechter en officier in hun absurde kleren nooit exhi bitionistische neigingen krijgen? Lekker meedoen met al die dwa ze verdachten? Het zou zo mooi kunnen zijn, zo verheven boven alle aards gekonkel! Een prach tig stuk voor provinciaal ama teurtoneel leverden heer H. in een Mercedes en heer W. in een Kadett. (Hiermee wordt ook de klassenstrijd in het stuk geïn troduceerd). H. reed linksaf van af de Ohurchilllaan de Voor- schoterweg op, richting Lam menschans. W. wilde vanaf het zwembad De Vliet naar de Churchilllaan oversteken, zag de Mercedes, stopte midden op de Voorschoterweg, waarna Jon geheer B., die over de Voorscho terweg richting Lammenschans stoof, tegen hem (W. dus) op- ramde. Het stuk opent met een boze B., ex-offsetdrukker en nu wer kend voor zichzelf: "Ik vind het kolder dat ik hier als getuige moet verschijnen". Maar hij doet braaf zijn zegje en wijst beschuldigend naar de Mercedes: die blokkeerde ineens de doorgang voor de Ka dett, die dus wel midden op straat moest blijven staan. Daarna draaft loodgieter S. op: "Die Mercedes schoot ervoor". Door deze verkla ringen ontstaat een gespannen atmosfeer waarbij diverse perso nen voor hun beurt gaan praten of vervolgens met hun mond vol tanden staan. De negenenvijftig- jarige mevr. v.d. L.. echtgenote van H. legt een niet helemaal voordelige verklaring af ten aan zien van haar man. Is zij thuis en op familie-avondjes niet goed genoeg geïnstrueerd? „Hè vrouw, ik heb Je nog zo gez^c": we stonden stil en lieten alle ruimte op de kruising vrij!" "Ja maar die rechter keek me zo eng aan en tpen dacht ik: God ziet alles en toen wist ik het niet meer". De potige schoonvader H. deed het heel wat kloeker: "Die auto die kwam van 't zwem bad en toen ging die de weg op; nou, dat moet die toch zelf we ten?" Waarom speelden rechter en officier niet mee in een glansrol? Zij hielden zich op de vlakte. Gaven beide partijen wijselijk een zelfde boete van een paar tientjes en deden er het zwijgen toe. De familie en de getuigen kibbelden op de gang nog na. TOM MAAS LEIDEN Het Vormingswerkcentrum van de Leidse univer siteit organiseert in de maand februari een studium generale met als thema „Vrouwen en wetenschap". Op de woensdagen 4,11, 18 en 25 februari zullen verschillende spreeksters dit the ma van vele kanten belichten. De büeenkomsten worden alle gehouden in het academiegebouw aan het Rapenburg en begin nen om acht uur. Lokale hor eca-ver tegenwoordig er s in de raad zaal: pleidooi voor het „economisch belang". de gemeente Leiden te vinden. "We hebben sinds kort "Leiden een lust" die propaganda maakt voor Leiden als streekcentrum, maar de uitgaansmogelijkheden zijn hier zeer gering. Er is geen overdekt verwarmd zwembad, de schouwburg is gesloten en in omliggende ge meenten wordt een duidelijk ander beleid gevoerd". Hij wees daarbij op het belang van de horeca voor de middenstand in de Leidse bin nenstad en pleitte voor verschillen de sluitingstijden, waardoor een vloeiend verloop van het cafébezoek zal plaatshebben. Ter ondersteuning van zijn argumenten werden 1150 handtekeningen aangeboden, die in anderhalve week werden verza meld. Sprekend óver de Pieterswijk stelde hij aan de hand van cijfers vast, dat voor dit gebied nauwelï> meer van een woonwijk kan worden gesproken, iets dat door de oud-voorzitter van het comité van die wijk J. Doove later fel werd be streden. "De meerderheid van de panden heeft nog altijd een woon bestemming. Leiden is niet alleen een "lust" uit economische, maar ook uit sociale motieven" stelde hij vast. De huidige voorzitter van het comité, mevrouw Kwaadgras, gat een opsomming van de overlast die door de buurtbewoners wordt on dervonden. "We zijn niet principieël tegen cafés in onze wijk, maar wel tegen een ongelimiteerde uitbrei ding daarvan. We verzetten ons met name tegen de drie nieuwe horeca- vestigingen die in de Pieterswijk zijn gepland". Pardoeza Als woordvoerder van de Leidse universiteit benadrukte het Pardoe- za-commissielid De Ranitz "het an dere leefpatroon van de studenten" Hij hield een pleidooi voor de voortzetting van de uitzonderings positie die "Pardoeza" op dit ogen blik inneemt, wijzend op het feit dat "Pardoeza" niet zoals de stu dentensociëteiten een bepaald stempel heeft. "We zijn eventueel bereid het bezoek aan Pardoeza al leen te beperken tot studenten, wanneer dat door de gemeente als voorwaarde zou worden gesteld voor het verkrijgen van een ont heffing", aldus De Ranitz. Tenslotte was er nog de sugges tie van Samantha-eigenaar De Jong om in Leiden een commissie van overleg te vormen waarin ver tegenwoordigers van horeca, bewo ners van de binnenstad en gemeen teambtenaren zitting zouden moe ten nemen om regelmatig gerezen problemen te bespreken. Een sug gestie die door burgemeester Vis werd toegejuicht, al zag hij proble men bij het maken van sluitende afspraken met de gehele Leidse ho- Over veertien dagen zal de hore ca-nota opnieuw aan de ordv komen. Tevens zal dan over hec verschijnsel "sex-club" worden gesproken. De eerste avond van het studium generale zal worden gevuld met een speels/kritische blik op de traditio nele verhouding tussen man en vrouw. Onder de titel "Mr. dr dat is vast een man" zal in samen werking met leden van de zg. Bloem- groep een toneelstuk worden opge voerd waarbij situaties worden uit gebeeld die vrouwen tijdens of na him studie meemaken. "Vrouwen bezig met de weten schap" is het thema van de tweede avond op 11 februari. Deze bijeen- Avond over het alcoholisme bij Augustinus LEIDEN In het kader van de cyclus Verslavingbrengt de Leidse vereniging voor studeren den Augustinusop donderdag 29 januari een programma over alcoholisme. Deze avond wordt gehouden in de mensa van „Au gustinus', Rapenburg 24, en be gint om acht uur. Medewerkenden zijn Jeanine Nijdam en Rob Poer- bo van het consultatiebureau in Den Haag. Zij zullen een discussie leiden aan de hand van de film ..Dovemans Kruid". De toegang is vr\j. LEIDEN „Er wordt zo vaak gezegd dat Sijthoff uit Leiden verdwenen is. En voor een deel is dat ook zo. Maar een heel belangrijk deel van Sijthoff is juist in Leiden gebleven". Dit zegt directeur J. H. Landwehr van Sijthoff International Publishing Company b.v. de Sijthoff-tak die als laatste het pand aan de Doezastraat heeft verlaten. In tegenstelling tot de tijdschrif teneenheid en de Nederlandstalige uitgeverij is de internationale uit geverij van Sijthoff niet naar Al phen aan den Rijn verplaatst, maar verhuisd naar het grote kan toorgebouw aan het Schuttersveld, dat tot het eind van het vorig jaar leeg heeft gestaan. De naam Sijthoff mag dan nog in Leiden gebleven zijn, veel arbeidsplaatsen heeft de uitgeverij niet meer te bieden. Niet lang ge leden werkten er nog ongeveer 125 mensen aan de Doezastraat. op de halve derde verdieping van het pand aan het Schuttersveld wer ken er nog maar 15. Aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag zijn geslaagd voor het einddiploma solospel saxofoon (met onderwijsbevoegdheid) J.G.H. Weyers uit Oegstgeest (aan wie ook de Ni- cola*-pri1s werd toegekend), voor ei- taar E.H.M. Maas (Leiden), voor het einddiploma orkeatspel trompet en voor de akte muziekonderwijs B trompet J. Schut (Sassenheim), voor de akte muziekonderwijs B school muziek D. H. M. van Booren( Lei den), voor de akte muziekonderwijs A mevrouw A. A. v. d. Spaa (Leiden) en voor gitaar A.L. Gottschalk(Voor schoten). De technische kant van het boe- ken-uitgeven ontbreekt er na melijk. Het zetten, drukken, bin den. enz. vindt niet meer in Leiden plaats. Maar het kantoor is geble ven. Dat is overigens niet zonder re den gebeurd. De leiding van de In formatie- en Communicatie Unie (ICU), het uitgeversconcern waar toe Sijthoff behoort, heeft niet al leen oog voor rationalisatie en effi ciëntie, maar ook voor het verle den. En Sijthoff Leiden is nu eenmaal een begrip in de wereld. Om te kunnen blijven profiteren van die internationale faam moest Sijthoff in Leiden voet aan de grond houden. Sijthoff international is name lijk een uitgeverij van vooral En gelstalige wetenschappelijke wer ken, die zich met name richt op buitenlandse en Nederlandse uni- versiteitsboeken, wetenschappers, enz. Er komen ongeveer zeventig nieuwe boeken per jaar uit bij de ze uitgeverij. Bovendien verzorgt men er de uitgave van tien (even eens Engelstalige) tijdschriften. De door Sijthoff International uitgegeven boeken verschijnen over het algemeen in een vrij be perkte oplaag (1000 A 2000), die voor ruim negentig procent wordt geëxporteerd. Zowel boeken als tijdschriften vinden hun weg over de hele wereld, maar voornamelijk gaan ze naar Amerika en Japan. Met het oog op de internationale klandizie is directeur Landwehr erg ingenomen met de nieuwe behuizing aan het Schuttersveld. "We zitten hier erg gunstig ten op zichte van het station. Iedereen kan ons nu vinden. Dat gaf in de Doezastraat nog wel eens moeilijk heden", zegt hij. "En ook wat het gebouw zelf betreft zou ik niet meer terug willen. In dat oude gebouw za ten we iedere keer weer in een ver bouwing, het werkte allemaal niet erg efficiënt. In dit nieuwe kantoor gebouw huur je gewoon een grote open ruimte, die je zelf naar eigen idee en behoefte kunt indelen met verplaatsbare wanden". Aan de andere kant van de hal is inderdaad een grote open ruimte te zien. waar nog slechts kantoor- breed tapijt op de grond ligt. Een belangrijk deel van het gebouw is namelijk nog niet verhuurd. Wel is de universiteit, die drie ver diepingen van het gebouw heeft ge huurd, inmiddels doende om die Sijthoff International, op de derde verdieping ruimte geschikt te maken om te be- Het oude Süthoff-gebouw zal waar- trekken. Zodat Sijthoff Internatio- schijnlijk gesloopt worden. Het uitge- nal Publishing Company waarschijn- verij-complex tussen Doezastraat en lijk niet lang meer aUeen zit in het Vliet is namelijk in optie gegeven gebouw. aan de projectontwikkelaar Inogem, die er plannen voor ontwikkeld heeft. Op het terrein zullen waarschijnlijk huizen worden gebouwd, terwijl ver der wordt gedacht aan kantoorruim te en winkels. komst gaat over vrouwen in het uni versitaire onderwijs en over de car rière die vrouwen maken als ze een maal het academische papiertje hebben gehaald. Marianne van der Aa zal «preken over "Vrouwen aan de universiteit, hoe doen ze het?" een mevrouw M. Rood-De Boer over "Vrouwen studeren af, wat doen ze ermee?". De derde avond (18 februari) is gewijd aan het thema "Wetenschap bezig met vrouwen". Hierbij wordt nader ingegaan op de normen en waarden die aan de wetenschap ten grondslag liggen. Tine Gov aart - Ha 1- kes zal spreken over een feministi sche theologie en verder wordt het vrouwbeeld bekeken, zoals dat gede finieerd wordt door de sociologie,psy chologie en de psychiatrie. Over het laatste zal worden gesproken door ingerlise Slot-Andersen. De laatste bijeenkomst ten slotte staat in het teken van het sexisme, waarmee bedoeld wordt het "on bewuste, als vanzelfsprekend aange- nomen, niet ter discussie gestelde, niet onderzochte, niet betwiste aan vaarden van de opvatting dat de we reld zoals mannen die zien, de enige wereld is, dat de manier waarop man nen de wereld aanpakken, de enige manier is, dat de manier waarop mannen tegen sex aankijken, de eni ge manfer is etc. Sexisme heeft consequenties voor het beoefenen van het zg. objectieve wetenschap; door vrouwenwerkgroepen in het gehele land wordt geprobeerd sexisme bin nen de wetenschap te signaleren en feministische kritiek te leveren op de wetenschap. Structuurgroep sociale dienst LEIDEN Er is een structuur- groep gevormd die zich gaat bezig houden met het functioneren van de sociale dienst in relatie tot het par ticulier initiatief dat op het gebied van maatschappelijk werk actief is. Deze structuurgroep hestaat uit F. van Overmeire, C. N. Boot en R. Paulidus, stafleden van de sociale dienst. W.M. v.d. Vlugt en W. Dool namens het personeel, MD. de Vries van het organisatiebureau O.D.R.P., de raadsleden Kramp-Heitink(CDA), Beijen (PPR/PSP/D'66), Meijer (P vdA), Schouten (VVD), alsmede de secretarie-ambtenaren M. Gort en L.B.W. Febus. 340 honden in Groenoordhal Leiden - In de Groenoordhal wordt zondag aanstaande de jaarlijkse club match van de Kynologenvereniging "Rijnland" gehouden. Voor dit eve nement zijn 540 honden ingeschreven verdeeld over ongeveer, negentig ras sen. De clubmatch begint 's morgens om tien uur en de toegangsprijs be draagt drie gulden inclusief catalo gus. Kinderen en 65-plussers beta len één gulden. Naast de negentig rassen kunnen de bezoekers ook zeldzame honden bewon..deren zoals ondermeer de Ta- trahond (afkomstig uit het Tatrage- bergte) en de Entlebücher Sennen- hond. die in Zwitserland wordt ge bruikt voor het bijeen houden van kudden vee. Ook zijn er veel Afgha- nen en spaniels te bewonderen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3