LEIDSCH DAGBLAD Zo'n 800 slijters ZS9 zullen wellicht moeten sluiten Schaapachtig bewoners van Texel Amerikaans veto tegen Palestijnse esolutie in V.N. NW Alphen: 'Schort huurverhoging op' Gevecht om gulden wordt intensiever LEIDSCH DAGBLAD BEDRIJFS- SPIONAGE IN SASSENHEIM Samenwerking AZ - Rijnoord „moeite waard' ♦SS alles AifYlffT vihamifbuttinger nv DINSDAG 27 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 84843 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense afdeling van het NVV heeft een open brief aan de ministerraad gestuurd. Daar in wordt er \met klem op aan gedrongen de huurverhogingen van 1 april op te schorten tot een gunstiger tijdstip. „Voor veel huurders is de huur verhoging van acht procenit in het kader van het huidige loon- en prijsbeleid op dit moment on gewenst. De eerste salarisbeta ling is voor velen al een grote teleurstelling geweest", aldus het Alphense NVV-bestuur. "In veel gevallen is het netto bedrag lager geworden. De oor zaken daarvan liggen bij de be vriezing van de cao's en de ver zwaring van de sociale lasten". Het bestuur wijst ook op de ver ontrustende stijging van de prij- Bovendien, zo zegt het, biedt de huurnivellering voor de minder- draagkrachtigen praktisch geen enkele verbetering. Eerder is er sprake van een verslechtering. Deze huurders wonen vaak in zelf opgeknapte woningen, ze betalen nu meer huur door de verbetering van hun woningen. UTRECHT (ANP) Als de inkomens in de toekomst inder daad maar weinig zullen groeien, zal dit z'n gevolgen hebben voor de kansen op verdere uitbreiding in de vakantiesfeer. Het gevecht om de consumentengulden zal dan intensiever worden. Dit heeft staatssecretaris Ha- zekamp van Economische Zaken vandaag in Utrecht verklaard bij de opening van het door Jaar beurs en ANWB georganiseerde symposium Toerisme 1976 en de beurs Vakantie *76. Toch sloot de bewindsman de kans niet uit, dat zelfs de inkomens helemaal niet meer stijgen, het deel van de bevolking dat zich vakantie gunt zal ble ven toenemen. Voor de toeristi sche branche zou er dus toch nog wel wat in het vat kunnen zit ten. zo zei hij. Van de vakantiespreiding komt volgens de heer Hazekamp overi gens niet zoveel terecht. Nog steeds blijft driekwart van de vakantiegangers in het hoogsei zoen (eind juni tot half augus tus) op reis gaan, terwijl 30 pro cent vrije keus heeft. NEW YORK (Reuter/AFP) De Verenigde Staten hebben zich ver plicht tot dubbele inspanning voor het bevorderen van de vrede in het Midden-Oosten, nadat zij gister avond hun veto hebben uitgespro ken tegen een resolutie in de Vei ligheidsraad. Het veto, het dertiende dat de Ver enigde Staten in de geschiedenis van de Veiligheidsraad uitsprak, bracht een resolutie om zeep, die de rechten van de Palestij nen waaronder het recht op het bezit van een eigen staat erkende, en die een beroep deed op Israël, zich terug te trekken uit allé Arabische gebieden, die het sinds de oorlog van 1967 bezet houdt. Een toeliohting op zijn veto gevend, Verklaarde de Amerikaanse afge vaardigde Moynihan, dat de reso lutie bij uitvoering het bestaande kader waarin zich het vredesstre- ven in het Midden-Oosten afspeelt, 'de conferenties in Genève) zou hebben gewijzigd „op manieren, d 'ijn toekomstige afwikkeling ern- st'ge schade zou hebben toege bracht". Hij zei, dat Amerika het zo-'-en naar vréde in het Midden- Oosten intensiever zouden Voort zetten. Koude nacht matige wind nlt Hantselijk nog "Morsen /wakke zuidelijke richtingen. Maximumtem peraturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JANUARI Zon op: 8.27 uur; onder; 17.18 uur. Maan op: 6.10 uur; onder: 14.47 uur. Hoogwater te Katwifc te 0.53 en 13.19 uur; laagwater te 8.59 en 21.30 uur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs lk word abonnee per 11 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adros: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, Krijgen we dan toch nog een ouderwetsewinter? De sneeuio- val van vanmorgen doet het erg ste vrezen. Het verkeer in prak. tisch alle delen van het land kwam maar moeizaam op gang en soms helemaal niet. Auto's, die niet wilden starten, fietsers, die zich nauwelijks door de sneeuw- drab konden worstelen en soms zelfs de moed opgavenkortom, vadertje winter is in aantocht. Of toch niet? Uit het Witte Huis in Washington was reeds eerder meegedeeld, dat president Ford een reis naar het gebied overweegt met bezoeken aan Israël, Egypte, Syrië, Jorda nië en Saoedi-Arabië. SASSENHEIM Een container, die stond opgesteld op het terrein van het Sassenheimse bedrijf Meca- norma Polyvroom, is in het afgelo pen weekeinde opengebroken. Het slot en de staalkabel, waarmee de container was afgesloten zijn ver dwenen. Of er iets uit de container verdwenen is, kan niet met zekerheid worden vastgesteld. Zoals we vorige week donderdag meldden, is het bedrijf in een heftige patentstrijd gewikkeld met de Engel se onderneming Letraset. De contro verse tussen beide ondernemingen heeft betrekking op het procédé dat wordt toegepast bij de vervaardiging van afwrijfletters (op een vel aan gebrachte letters, die door wrijven op papier kunnen worden overge bracht) De opengebroken container bevatte onder meer een hoeveelheid letter- vellen. Een woordvoerder van het Sassenheimse bedrijf zei vanmor gen op de vraag of er verband zou kunnen bestaan tussen de concurren tiestrijd en het openbreken van de container: "'Dat kan ik niet zeggen, want er is geen enkel bewijs. Maar ik heb er wel m'n gedachten over". DEN HAAG (SP) Na de prijzenslag, die in de Nederlandse slijteirswereld heeft gewoed, en het hamsteren van grote voorraden goedkoop gedistilleerd, lijkt het nu onafwendbaar dat zo'n 800 slijters voorgoed de winkeldeur moeten sluiten. Nederland telt momenteel nog ongeveer 3800 slijterijen. Ben kwart daarvan heeft onvoldoende omzet om rendabel te kunnen werken. „En dan te bedenken, dat de omzet in 1976 zeker lager zal liggen dan in 1975. Dot is altijd zo geweest bij accijnsverhogingen", zegt de heer Th. HooiJ van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken. De accijns is met Ingang van 1 Januari met ongeveer f2.50 verhoogd. Volgens mr. P. J. M. Lednaris, secretaris van het Bedrijf schap, is dat niet zo onredelijk. De laatste accijnsverhoging was in 1967. De prijsverhoging is ook niet zo dramatisch want een liter Jenever kost nog iets minder dan ln september 1975, voordat de grote prijzenslag begon. Wat echter wel een sterk sanerend karakter zal hebben is het feit, dat veel slijters een deel van de accijnsverhoging niet zullen doorbe rekenen maar zelf dragen, waardoor de winstmarges kunnen dalen van gemiddels 20% tot 10%. Dat kan alleen zonder gevaar als er een hogere omzet tegenover staat en die hebben veel slijters al verspeeld toen ze hun klanten zonder William Colby, de door president Ford ontslagen CIA-man, heeft zijn ergernis uitgesproken over het uitlekken van CIA-plannen aan de pers. Maar hij bekende er zich zelf ook wel eens schuldig aan te hebben gemaakt. Ook voor het publiceren van het rapport over de CIA van de congrescommissie door de New York Times, had Colby op zijn afscheidspersconfe- rentie weinig goede woorden over. PAGINA 13 Dave oogst grote successen in het Parijse Olvmpia-theater. PAGINA 5 Minister Lubbers vraagt zich af: "Waar staat de PvdA nu eigen lijk?" PAGINA 7 De eerste stappen zijn gezet op weg naar Jumping Leiden, die begin volgend jaar in de Groen- oordhal wordt gehouden. PAGINA 9 Nieuwe levensstijl is meer dan materiële soberheid. PAGINA 11 De uitslag van de kerstpuzzels. PAGINA 14 'Geen lijken. omhoog die dijken'. Met deze protestkreet probeerden honderden bewoners van vyjKMl het eiland Texel vanmiddag op het Haagse Binnenhof hun eisen betreffende dijkverhoging kracht tegenmaatregelen naar supermaric- bij te zetten, in totaal 23 bussen waren nodig om de demonstranten naar Den Haag te vervoeren, ten en witte slijters hebben laten Grote klappen „Ik zie het clan ook somber ln voor de bedrijfjes, waarin man en vrouw samenwerken", zegt de heer HooiJ. „Die zien het waarschijnlijk nog een half Jaar aan en proberen meer in wijn te doen maar dan gaan de DEN HAAG (SP) Op het Binnen- inmiddels de aandacht getrokken. *n snellere dijken te realiseren. Ook PvdA-Kamerleden hebben dergelijke wensen kenbaar gemaakt. Gisterenmiddag brachten de dijken aan hun drie confessionele Kamerleden (De Het schapenras "de Boer, Hermes en Beumer) een veerhaven gegraven, en met het vrijgekomen zand werd. zes kilometer dijk op Delta-hoogte gebracht. Verder werd een nieuw gebouw gemaakt en werd tegelijker- T^hulsen. tajd driehonderd meter dijk ver- in hout.moüef; Texel voor een stunt gezorgd, door terp, of hij bereid tientallen schapen met reddingves- verhoging ten aan op het Binnenhof los te laten. Op deze wijze pleitten de Texelaars voor een versnelde verhoging waddenkust. Tesselaar" is bekend over de gehele werkbezoek aan Texel, wereld en het symbool van dit In de afgelopen Jaren is eiland. Ook werden door het natuurlijk wel gewerkt. Zo werd actiecomité een petitie en zevendui zend handtekeningen aangeboden aan Kamervoorzitter Vondeling, aan minister Westerterp en aan de voorzitter van de vaste Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat. Na de stormen van 3 januari werd hoogd. Ook de op Texel een actiecomité opgericht uit de dorpscommissies van de zeven Texelse dorpen. In korte tijd werden de handtekeningen verzameld en werd de vanmiddag gehouden actie voorbereid. In de stormnacht van 3 januari was op Texel weer de spanning merkbaar, die ook 23 Jaar geleden op het eiland heersite. Toen hield de dijk van een van de Texelse polders het niet en kwamen acht mensen om het leven. Na het ontwerpen van de Delta-wet en de toezegging, dat in 1978 de Texelse dijken op Delta-hoogte zouden zijn zakte de onrust. Maar de vorig Jaar uitgelekte informatie, dat pas in 1985 alle Texelse dijken op hoogte zouden zijn, en de recente storm leidden tot acties. Op het politieke vlak hebben de Texelse aoties het eiland geëvacueerd worden; de situatie werd te gevaariijk geacht, £eer En die evacuatie riep associaties op oude., met 1953. Dat is inmiddels 23 Jaar aangrijpen, geleden. Langer uitstel is niet verantwoord", aldus de Texelaars. En Het Instellen grote klappen vallen", voorspelt de Nauta voorzitter van het Bedrijfschap. De sanering zal nog eens worden versneld doordat een regeling in de maak is, die het mogelijk maakt voor slijters boven de 58 Jaar om htm bedrijf te sluiten met financiële ondersteuning door de overheid. De HooiJ verwacht, dat veel ALPHEN, LEIDEN "Het is zaak die ingewikkelder ligt dan dachten". Aldus voorzitter H. het ziekenhuisbestuur Rijnoord in Alphen over de plannen om te gaan samenwerken met. het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hij kon gistermiddag nog niet zeggen op welke termijn nu spijkers met koppen kunnen wor den geslagen. Nauta gaf deze reactie, naar aanleiding van een rapport dat de de bodemprijs jonge Jeinever en vieux is bij len de twee besturen, dat een Leid- aQU ARIUM VOORDEEL 100x40x40 220,—, 70 X 30 X 30 149.50, 50 x 30 x 30 74,50, •akke dijk in het noorden van het eiland werd reeds in 1968 verhoogd. Er resteert nu zeventien kilometer Waddendijk, die moet worden opgehoogd. Daarmee is verwarming m. 85 miljoen gulden gemoeid. In dit thermostaat gedeelte bevindt zich echter een wr tllhif_v aantal zeer zwakke plekken, waar- achter natuurgebieden liggen. Over DewaaiDaKJe Juist die gedeelten is het overleg afzotbakje tussen Rijkswaterstaat en natuur- kunstplanten liefhebbers nog niet afgerond en kan de dijk op die plaatsen niet worden verhoogd. En dat frustreert veel Texelaars. Waar het minder noodzakelijk is, zijn dijkgedeelten reeds verhoogd, aan de zeer zwakke plekken is nog niets gedaan. "Het moet nu maar eens afgelopen zijn: nog meer van die stormnachten, dat is teveel. In de nacht van 3 januari moest het laagst gelegen deel van Bedrijfschap niet verkeerd gevallen. De heer Hooöj is wel ontevreden, dat die bodemprijs voor merkprodukten beperkt is gebleven tot de twee dranken, „wat betreft andere produkten gaat de slachting gewoon door, vooral ln het noorden waar de Beerenburg erg populair is. „Deze wil het Bedrijfschap per 1 maart samen met citroen- en bessenjenever, ook on! prijsregeling brengen. samenwerking met Rijnoord de moeite waard is. Het stuk is inmiddels aangebo den aan het Alphense ziekenhuis, maar dit stichtingsbestuur heeft het nog niet kunnen bespreken. "Er staat echter niks in waarvan we zeggen: oh nee, nou kan het niet doorgaan", aldus Nauta in een eerste commentaar tegenover onze krant. Het Rijnoord-bestuur zal de zaak op 16 februari bespreken. 157,— 117,— 57,— Nieuwe Rijn 50. Telef. (071) 120824 [Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke I prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I I apparaten en dergelijke. I Uw bezoek is beslist de moeite waard. 1 In de toonzaal van: keukens Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/n vrijdags van 8.30—17.00 uur Donderdags: 8.30-21.00 u. Plenty Parkeerruimte.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1