Tipte Colby zelf pers over CIA? NAAST HET NIEUWS BALKAN ZOEKT NAAR SAMENWERKING Zuid-Afrika blijft in grensgebied Angola Oostduits bezoek aan Gunter 4 Guillaume Incident bemoeilijkt het kabeljauwoverleg DINSDAG 27 JANUARI 1976 BUITENLAND ■j Patricia Hearst voor rechter I Vandaag begint in San Francisco het proces tegen de 21-jarige Patricia Hearst. De dochter van de Amerikaanse krantenmag- naat Randolph A. Hearst moet terecht staan wegens haar aan- |j deel in een gewapende bankoverval. A '"Patty" Hearst werd op 18 september in San Francisco gevangen genomen na een al dan niet gedwongen verblijf van 19 maan- j den bij de terroristengroep van "het svmbionese bevrijdings- J leger". Haar wachten nog meer aanklachten wegens overvallen, ontvoeringen en andere misdrijven. De verdedigers en ook haar li ouders stellen dat zij na ontvoering door het svmbionese be vrijdingsleger een hersenspoeling had ondergaan en voor haar daden niet verantwoordelijk kan worden gesteld. - Patricia Hearst kan worden veroordeeld tot 25 jaar ge' straf. Na afloop van het proces in San Francisco zal zij Angelos opnieuw terecht moeten staan. LANGLEY, VIRGINIA (AP/Reuter/UPI) De vertrekkende directeur van de Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA) William E. Colby, die altijd in het openbaar het „lek ken" van dienstgeheimen heeft veroordeeld, heeft gisteren verklaard dat hij degene is ge weest die als anonieme tipgever gegevens heeft vertrekt over de contacten tussen zijn dienst en een aantal journalisten. De door president Ford ontslagen directeur van de CIA, William Colby, sprak op een persconferentie over de gebeurtenissen rond de CIA. Hij had felle kritiek op het uitlekken van de plannen van de Ajnerikaanse geheime dienst, maar zei in bedekte termen ook wel tips aan de pers te hebben verschaft. Zijn verklaring betreft een bericht in de Washington Star die op 30 no vember 1973 bekend maakte dat een aantal journalisten werk deed voor ae CIA. Toen hem specifiek werd gevraagd of hij de "welingelichte zegsman" was die aan de Star onthulde dat de CIA rond 35 Amerikaanse jour nalisten in 't buitenland op de loon lijst heeft, zei Colby "Ik wil het niet bevestigen, maar u bent er niet ver naast". Over het bericht in de Washington Star van 1973, dat als kop had ..journalisten vervullen dubbelrol als CIA-agenten" zei Colby: "Dat ver haal was het gevolg van ee sie... met de hoofdredakbie vraag werd gesteld of we enig con tact onderhielden met journalisten". "Ik vond dat ik met de hoofdre- aaktie recht door zee moest gaan, dat ik ze ndet kon voorliegen. En toen heb ik ze dat dus verteld, ja". 'ember door te hebben laten uitlekken, Colby werd op president Ford ontslagen, maar deze verzocht hem toen aan te blijven tot zijn opvolger George Bush door de senaat in zijn functie zou zijn bevestigd. Men verwacht dat dit ï:og deze week het geval zal zijn. De CIA-directeur merkte op dat het rapport van de congrescommis- derscheiden i sie over de CIA niet openbaar ge maakt had mogen worden en da geen bijzonderheden daaruit aan de deze te onthullen kunnen New York Times gegeven hadden tenlandse politiek mogen worden. leden van het Congres zeiden dat het Witte Huis dit gedaan'had om te kunnen zeggen dat het con gres op het gebied van CIA-gehei- men niet te vertrouwen is. de nationa le veilig - Het CIA-rapport zal vrijdag wor- ien vrijgegeven, maar de New York discus- Times schreef gisteren dat het al 'aar de over een exemplaar beschikte en pu bliceerde er reeds stukken uit. "Ik weet niet hoe het uitgelekt is. dat moeten anderen maar uitzoeken", zei Colby. Het Witte Huis beschuldigt de con grescommissie ervan het rapport DUSSELDORP Een West- duitse rechter heeft gisteren toe stemming gegeven voor een be zoek van een Oostduitse functio naris aan de veroordeelde spion nen Glinter en Christel Guil laume in de gevangenis. Sinds Guillaumes arrestatie in 1974 had Oost-Duitsland tot nu toe geen openlijke belangstelling voor Guillaume getoond. Dat dit nu wel het geval is wordt in West-Duitsland uitgelegd als een stilzwijgende bekentenis van het communistische land, dat het in verbinding stond met de 48-jarige spion, die vorige maand tot 13 jaar gevangenis straf is veroordeeld. Guillaume was persoonlijk as sistent van oud-bondskanselier Willy Brandt, die door het spio- nageschandaal gedwongen was af te treden. Oost-Duitsland heeft vorige week toestemming voor een be zoek aan Guillaume gevraagd. Dat leidde tot de speculatie dat het probeert de spion en zijn vrouw terug te krijgen in ruil voor gevangen Westduitsers. Het verzoek viel samen met het proces in Oost-Berlijn tegen de 29-jarige Rainer Schubert, een Westberlijner die tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens het smokkelen van Oost duitsers naar het Westen en het saboteren van de communisti sche economie. Als grote zeld zaamheid waren bij dit proces westelijke journalisten toegela ten, vermoedelijk omdat Oost- Duitsland zoveel mogelijk pu bliciteit wilde, mogelijk om tot een ruil van Schubert tegen Guillaume te kunnen komen. De woordvoerder van de West- duitse regering zei echter dat uitwisseling van Guillaume uit gesloten is - "zelfs niet tegen twintig anderen". het bijzonder onze mogelijkheden om geheime ope raties uit te voeren ernstig worden benadeeld, zed Colby. Uit het congresrapport is tot dus ver uitgelekt dat ongeveer een der de van de honderden geheime ope raties die de Amerikaanse regering de afgelopen tien jaar heeft uitge voerd bestond uit het geven van fi nanciële bijdragen aan partijen en politieke leiders in het buitenland. Hiermee zou een bedrag tot tien mil jard dollar per jaar zijn gemoeid. MINISTER LIEVER CABARETIER De Japanse onderminister Katsuyoshi Matsuoka. opder een schuil naam beroepsconferencier, heeft gisteren afscheid genomen van de politiek en definitief gekozen voor het cabaret. De twee banen, politiek en humor, zyn volgens hem onverenigbaar. Matsuoka was sedert een maand vice-directeur generaal van het ontwikkelings- bureau voor Okinawa. Maar onder de naam Danshi Takekawa kent het Japanse publiek hem als een gevierd 'Rakugo-ka* «conferencier) AUSTRALISCH ACCENT De politie van Keulen is op zoek naar vier gestolen kaketoes die Engels spreken met een Australisch accent. De fraai gekuifde pa pegaaien, elk meer dan 700 mark waard, werden 'ontvoerd' uit de plaatselijke dierentuin waar ze een aardig mondje Duits hadden geleerd sinds ze 11 jaar geleden uit Sidney waren geïmmigreerd. Het altijd bijzonder spraakzame kwartet is zijn 'moedertaal' echter nooit vergeten. De politie hoopt dat dit feit de dieven noodlottig zal worden, tenzij, zoals wordt gevreesd, de kaketoes van de diefstal zo zijn geschrokken dat ze voorgoed stommetje spelen. PIRELLA BLEEK PIREDDA De Belgische politie zoekt naar een zekere Angelo Piredda, die zaterdag uit gevangenschap ontslagen werd. Deze 35-jarige in Italië geboren gevangene bevond zich in voorarrest op beschuldiging van poging tot moord en zijn vrijlating was een vergissing. De man die eigenlijk vrijgelaten had moeten worden was Angelo Pirella, die tot gevangenisstraf voor korte tijd was veroordeeld we gens het niet betalen van alimentatie. Piredda heeft overigens, volgens functionarissen van de gevangenis in Charleroi geen ogenblik geaarzeld toen hem meegedeeld werd, dat hp de gevangenis kon verlaten. KISSINGER POPULAIR De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger is de populairste politicus althans by de bezoekers van de poli tieke afdeling van Madame Tussauds wassenbeeldenkabinet in Londen. De jongste opiniepeiling by Madame Tussaud wyst verder uit dat de Britse premier. Harold Wilson, en Oeganda's president, Idi Amin. broederlijk de tweede plaats delen in de sympathie van het publiek. Adolf Hitler blyft de meest gehate figuur in het wassenbeelden kabinet. Schoonheidskoninginnen zyn de filmsterren Elisabeth Taylor, Sophia Loren en Raquel Welch. LES IN DEMOCRATIE Het Griekse leger is begonnen zyn officieren te onderrichten ln "democratie". De eerste cursus werd gegeven in de kazerne van de militaire politie in Athene door commandant Michel Zouvelos. Het onderwerp dat hy behandelde was "het niet opvolgen van bevelen die in strijd zijn met de democratie". Zouvelos, die aanklager was bij de martelprocessen vorig Jaar augustus, legde de nadruk op de plicht bevelen die in stryd zijn met de democratie niet op te volgen zoals dat is vastgelegd in het slotartikel van de grondwet. HONGERSTAKING Een tweede militant van de IRA die in de Brit se gevangenis van Wakefield, in Yorkshire, in hongerstaking is, be vindt zich in een ernstige toestand, zo heeft het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt. Na Frank Stagg, die al 44 dagen vast om overbrenging naar een gevange nis in Noord-Ierland af te dwingen, wordt nu de gezondheidstoestand van de 33-jarige Ier Jeremiah Mealey zorgwekkend genoemd. Hij weigert al 52 dagen voedsel. Het tweetal is veroordeeld tot gevangenisstraffen van tien jaar wegens hun aandeel in acties van ae IRA. KAAPSTAD (AFP) Zuid-Afrika zal zijn militaire aanwezigheid in het "grensgebied" van Angola handhaven totdat het "authentie ke garanties heeft gekregen voor de veiligheid van de grenzen en voor de veiligheid van de belan gen waarvoor Zuid-Afrika ver antwoordelijk is. Dat heeft de Zuidafrikaanse minis ter van Defensie Piet Botha gis teren verklaard in het Zuidafri kaanse parlement. Botha repte niet over terugtrekking van Zuidafrikaanse troepen. De afgelopen dagen is uit niet-offi- cilëe Zuidafrikaanse bron ver nomen dat een begin was ge maakt met een ordelijke terug trekking van de Zuidafrikaanse troepen, die tot honderden kilo meters in Angola waren doorge drongen. Ook de minister van Buitenlandse Zaken Sangoemba van Unita, de Angolese beweging die door Zuid- afrikanen wordt gesteund, heeft herhaaldelijk verklaard dat zijn strijdmacht het voortaan zonder hulp van de Zuidafrikanen zal moeten stellen. Officieël heeft Zuid-Afrika nooit toegegeven dat het bij de strijd diep binnen An gola was betrokken. Bothas verklaring van gisteren duidt echter niet op beëindiging van de Zuidafrikaanse inmenging in Angola. Het Zuidafrikaanse le ger, aldus Botha, zal "met alle noodzakelijke kracht terugslaan" als de Zuidafrikaanse stellingen bij de greas worden aangevallen. "In het verleden hebben we be perkte middelen gebruikt om te- terug te slaan. Als 't nodig is zullen we voortaan met hardere midde len reageren", aldus de Zuidafri kaanse minister. Hij had juist af gelopen zaterdag de kranten in Zuid-Afrika toestemming gegeven de berichten over terugtrekking ui: Angola te publiceren. Botha's verwijzing naar de veilig heid van de grenzen kan allen slaan op de grens tussen Angola en Namibië, want Zuid-Afrika zelf grenst niet aan Angola. Pre toria vreest een toename van de guerrilla-activiteit in Namibië als de linkse MPLA in heel Angola aan de macht komt. Volgens berichten uit Loesaka in Zambia, hebben de 1200 Zuidafri kanen in Angola zich nu geheel teruggetrokken op de grensstrook. Ze bezetten wel nog de projecten in de rivier de Cunene, waar op Angolees grondgebied waterkracht en irrigatieprojecten worden uit gevoerd die door Zuid-Afrika ge- financiërd worden. Cuba heeft Zaïre er gisteren in 'n radio-uitzending van beschuldigd pogingen in het werk te stellen om samen met het "racistische Zuid-Afrika" de macht in han den te krijgen in Angola. In de uitzending van radio Havan na werd een brief geciteerd van dc Cubaanse regering aan Kurt Waldheim. secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Volgens de Cubaanse regering is de brief een reactie op beschuldigingen die Zaïre in de veiligheidsraad van de VN had geuit aan het adres van Cuba. Zuid-Afrika en Zaïre hebben ge tracht "de consolidatie van de onafhankelijkheid van de nieuwe republiek" met de MPLA aan het hoofd, te voorkomen, zo wordt in de brief gesteld. Voorts wordt daarin gezegd dat Zuid- Afrika Angola eind oktober en november heeft aangevallen. LONDEN <UPI> De premiers van Groot-Brittannië en IJsland zijn vandaag om half twaalf aan een derde en wellicht beslissende onder handelingsronde begonnen om te trachten een regeling tot stand te hun landen. De spanning werd verscherpt toen een IJslandse kanonneerboot op nieuw een Britse treiler aanviel. Volgens diplomatieke kringen zou het incident een eventuele regeling brengen in het visserijgeschil tussen ernstig kunnen bemoeilijken. Susan Campbell's eerste solovlucht in het Amerikaanse Los Angeles eindigde niet helemaal zoals zij gedacht had. Het eenmotorige toestelletje kwa m tegen een hoogspanningskabel en landde op een wat ongebruikelijke manier. Juffrouw Campbell werd slechts licht gewond aan haar voet. ATHENE In Athene is gisteren de eerste conferentie van de Balkan- landen begonnen. Griekenland hoopt dat dit de aanloop zal zijn voor een nieuw tijdperk in een uithoek van Europa, die tot nu toe berucht is om zijn verdeeldheid en vijandelijkhe den. Afgevaardigden uit Griekenland, Bulgarye, Roemenië, Turkije en Joegoslavië zyn hier by elkaar geko men om te praten over handel, tran sport. onderlinge verbindingen, ener gievoorziening en milieubescherming. Dat worden dan weliswaar gesprek ken over technische zaken, maar de ware reden voor deze bijeenkomst - en de andere, die hopelijk hierop zullen volgen - is er ongetwijfeld een van politieke aard. Het feit alleen al, dat regeringsfunctionarissen van deze landen elkaar ontmoeten is een persoonlijke triomf voor de Griekse minister-president Constantine Ka- ramanlis. die de basis voor dit gesprek heeft gelegd in mini-topge- sprekken met alle deelnemers behalve de Turken. In de ogen van Karamanlis betekent ontwikkeling van de inter-Balkan- verhoudingen de vrijwording voor Griekenland van bijna dertig jaar nagenoeg volledige afhankelijkheid van de Verenigde Staten. Als zodanig sluit zij aan op een aantal initiatieven op het gebied van de buitenlandse politiek van de laatste anderhalf jaar. waaronder de terugtrekking van Griekenland uit het militaire deel van de NAVO, de aanvraag van een volwaardig lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap en een poging om nauwere relaties op te bouwen met de olierijke Arabische staten. Roemenië streeft dezelfde ontwikke ling na en heeft in het verleden al om nauwere samenwerking van de Balkanlanden gevraagd en daar naast staat Joegoslavië, dat in tijden van moeilijkheden graag zijn banden met Griekenland en Turkije heeft willen verstevigen. Sinds de inval van de Warschau-pact-landen in Tsjechoslowakye in 1968 hebben Roemenië en Joegoslavië het voordeel van nauwere onderlinge betrekkingen tussen de Balkanlan den onderkend en de hoge leeftijd van Tito zowel als de onzekerheden, waar Joegoslavië in het tijdperk na Tito tegenaan zal kijken hebben deze gedachten alleen maar aan trekkelijker gemaakt, rye waarvan de minister van rije waaraan de minister van buitenlandse zaken van dat land vorige week in Athene uiting gaf. en de duidelijke wijze waarop Moskou na de conferentie van Helsinki dit Balkangesprek aanmoedigt zet som mige NAVO waarnemers ronduit voor vraagtekens; zij zijn dan ook ongerust. Het bijeenroepen van de conferentie heeft sommige diplomaten in Athene verrast: het zal bepaald geen gemakkelijke taak zijn om in de Balkan een zone op te bouwen, waar vrede en samenwerking heersen. Dit gebied heeft zijn reüutatie van onderling getwist beslist wel verdiend en het is nog steeds een kleine wereld op zichzelf met van elkaar verschillende politieke systemen, economisch ont wikkelingspeil en met elkaar strijdi ge aanspraken op omstreden gebie den. Eerdere pogingen om de samen werking in de Balkan tot bloei- te brengen hebben gefaald. De plannen Van Tito om na de oorlog de communistische regimes van Joego slavië en Bulgarye en misschien ook van Roemenië te laten samenwerken zijn c erd door Stalin en de uittreding van Joegoslavië uit het Sowjet-blok kort. daarna heeft tot nieuwe botsingen geleid. De Roe meense leider Nicolaë Ceausescu heeft in het midden van de Jaren zestig nieuwe initiatieven genomen en die zagen er veelbelovend uit, totdat Bulgarije weer aanspraken ging maken op het Joegsolavische gebied van Macedonië en op aanstichten van Moskou zijn aanvallen op de vooruitstrevende buitenlandse polittiek van Roemenië opnieuw inzette. Albanië, dat zich bedreigd voelt door Griekse en Joegoslavische aanspra ken op zijn gebied en zelf weer een andere ideologische lijn volgt, heeft geweigerd aan het inter-Balkan-ge- sprek mee te doen. Maar daartegenover staat dat Turkije ondanks zijn ruzie met Griekenland over Cyprus en de Egeïsche Zee, die beide landen vorig jaar op de rand van een oorlog bracht, er niet toe kon komen de uitnodiging af te slaan. En dat illustreert volgens sommige politieke waarnemers in Athene dat de conferentie best eens van groot belang kan worden. Ook al wordt de nauwere samen werking in de Balkan er een van louter technische aard dan nog heeft zy de deelnemers ervan veel te bieden. Een betere toegang tot het Egeïsche gebied voor Joegoslavië en Bulgarije over Grieks grondge bied is al onderwerp geweest voor onderlinge gesprekken en datzelfde is het geval geweest met betrekking tot verbetering van het weg- en railtransport, betalingsverkeer, doua-ofaciliteiten, toeristenuitwisse- ling en ce gezamenlijke exploitatie van rivieroevers.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13