Emmy Verhey: 'Ik heb erg veel geluk gehad' mbmuet uwtokovoor vandaag... ...en gisteren toegelicht Nieuw werk bij Necl. Danstheater: boeiend en lief u Omroepbijdrage in Nederland laag WOENSDAG 21 JANUARI 1976 DEN HAAG Wat is de relatie in een choreografie tussen de muziek en de dans? Dat kan nogal uiteen lopen: van het simpel op de maat dansen tot het in beweging verbeelden van de sfeer van de muziek met alle verdere mogelijkhe den daarvan. Een regel is niet te geven, of het zou moeten zijn dat muziek en dans niet onderling strijdig moeten zijn. tenzij dat bewust wordt bedoeld. Geen diepgaande beschouwing, toe gegeven. maar alleen bedoeld als inleidende opmerkingen naar aanlei ding van het laatste deel van „Prolugue Adagio" van Don Asker gisteravond in première gedanst in de Koninklijke Schouwburg door het Nederlands Dans Theater Dat laatste deel is een lirysch duet op elegische muziek «van de jonge Haagse componist Wim Brede n- horst); dynamische dansen op in essentie statische muziek Die combinatie geeft een eigenaardige" wringing aan het geheel, en hoe knap en boeiend het ook wordt gedanst door Karen Tims en Gerald Tibbs: er klopt iets fundamenteels De choreofrafie op zichzelf is wel interessant. Op de functionele maar verder weinig opzienbarende muziek van Wim Bredenhorst trachtte Don Asker ochtend, middag en avond «van de dag. of van het leven» in beweging te vangen, met tussen die delen in, terugblikken - ach laat maar. dat is allemaal literatuur: het kind schijnt een naam te moeten hebben, die beschrijvingen zeggen hoogstens iets over de 6feer, die van zon dansstuk wordt geacht uit te gaan. Het vraagt een geniale verbeeldingskracht om als toeschou wer bij deze onderdelen zich inderdaad beelden van de bedoelde aard voor zich op te roepen. de dansers: de mogelijk zijn die combinaties vindingrijk Maar de bewegingen, choreografische compositie, blijve hier belangwekkend en boeiend. Dri danseressen, drie combinaties dij worden gevormd, worden soepel opgelost. De bewegingen hebben wat verwantschap met die van Jiri Kylian «op het programma ook diens „Cathedrale Engloutie": de vergelijking dringt zioh op»: de dansers worden dicht bijeen gehou den en dicht bij de grond, hun bewegingen richten zich op elkaar, zij zijn voortdurend met elkaar «en niet met de ruimte» bezig - maar binnen die ruimtelijke beperking blijkt Asker heel vindingrijk en bekwaam. Naast reeds genoemden goed gedanst door Shane Carroll, Sabine Kupferberg, Jon Benoit en Eric McCullough. In premiere ook tien miniatuurtjes van danser Nils Christe op muziek van Strawinskyop Russische folkloristische motiefjes een reeks lieve dansjes, simpel, kinderlijk. Vingeroefeningen van een beginnend choreograaf, getuigend van een wijze zelfbeperking. Door acht van zijn collega's met veel inzet gedanst. JAAP JOPPE. In de Meesterserie van K Maarten Smit op. Het pro- en orkest) en Van Beetho- Harro Ruijsenaars. O treedt vrijdagavond gramma voor dit concert ven (Triple-concert voor Naar aanleiding van dit con- aanstaande in de Leidse vermeldt werken van Mo- pianovioolcello en orkest), eert. dat al geheel is uitver- Stadsgehoorzaal het Noord- zart Pianoconcert KV 246 Solisten zijn de violiste Em- kochtheeft een van onze Hollands Philharmonisch in C gr. t.), Brahms (Dub- my Verhey, de pianist Fré- medewerksters een gesprek Orkest onder leiding van belconcert voor viool, cello déric Meinders en de cellist met Emmy Verhey. De beroemde vioolpedagoog Oscar Back was 78 jaar en hoofd leraar viool aan het Amsterdamse Muzieklyceum, toen hij be zoek kreeg van een 12-jarig meisje en haar vader, die hem ver zocht zijn kind les te geven. Oscar Back weigerde omdat hij, gezien zijn hoge leeftijd, geen nieuwe leerlingen meer aannam. Maar hij veranderde van mening, toen hij haar had horen spe len. Dit kind was Emmy Verhey. Nu veertien jaar later, is het nauwelijks in te denken dat in zo n betrekkelijk kort tijdsbestek uit dit meisje een vioolsoliste is gegroeid, wier naam in een groot deel van Europa bekendheid heeft gekregen. Bovendien is zij sinds kort concert meester van het Utrechts Philhar monisch orkest. Emmy Verheij is 26 jaar. maar ze ziet er jonger uit. Ze is tenger en blond en ze is niet meer de rebelse flap-uit van een paar Jaar geleden. Ze is wat stiller en bedachtzamer. Ook meer ^op haar hoede, want "je krijgt zo gauw een stempel opgedrukt van Iets dat je niet bent". Men heeft wel eens gezegd en ge schreven, dat je nogal bijdehand en wal vinnig bent. Is dat zo? Even een verbaasd trekje op haar gezicht en dan wat verlegen: "Nee, dat vind ik niet van mijzelf. Ik ge loof niet dat ik vinnig ben". Emmy Verhey weet echter precies wat ze wi! en dat wordt wel eens verkeerd uitgelegd. Ze moet ontzettend hard gewerkt hebben in die veertien jaar. De eerste lessen gedurende drie Jaar van haar vader waren alleen belangrijk om haar talent aan te tonen. Bij Oscar Back begon zij op- "Vijf Jaar heb ik bij Oscar Back gestudeerd. Vooral voor mijn lin kerhandtechniek heb ik veel aan hem gehad". Deed hij vooral techniek? Of heeft hij ook aan je interpretatie gewerkt? "Natuurlijk dat laatste ook. Hij leidde solisten op en dat ben ik mij van het begin af terdege bewust ge weest. Dit is een mentale kwestie en die instelling heb je ook nodig, wil je wat bereiken. Zijn dood kwam voor mij als een groot ver lies. Herman Krebbers volgde hem aan het Muzieklyceum op en hij werd mijn tweede leraar. Ook met zijn begeleiding ben ik erg blij ge weest. k heb veel van hem ge leerd. Na mijn solistenexamen ging alles in een Ijltempo, want ik heb erg veel geluk gehad. Ik won de eer ste prijs van het Back-concours en dat hield een beurs voor het bui tenland in. Hoe kwam je bij David Oistrach terecht? Dat is een heel verhaal Ik kende hem nog van het Tsjaikowski-con- cours en ik wilde dolgraag naar hem toe. Maar hij was mij ook niet he lemaal vergeten en dat ia mijn ge luk geweest. Er bestond namelijk nog geen cultureel verdrag tussen Rus land en Nederland. Dank zij de be middeling van Oistrach kon ik daar komen". Heb je veel les gehad van Oistrach? Meestal word je naar een assistent gedirigeerd en dan krijg je een paar "Dat is in mijn geval niet zo ge weest. Ik heb in dat jaar vijfender tig lessen van Oistrach gehad en tweemaal in de week kreeg ik les van zijn assistent". Emmy Verhey over haar langdu rig verblijf in Moskou: 'Ik heb eerst vijf maanden in de Nederlandse am bassade gewoond. Daarna een paar maanden in een hotel en daarna nog een tijd op een kamer, die ik deelde met een Russisch meisje, ook een leerling van Oistrach". Viel het je had .je enig net de Och...." En wat gebejrde er toen? "Ik kwam terug en moest toen eens aan een carrière gaan denken Wat speel je eigenlijk het liefst, kamermuziek of houd je meer van het optreden met een orkest? "Ik doe het allebei graag, maar mijn voorkeur gaat geloof ik toch wel uit naar een orkest". Heb je een groot repertoire en wat speel je zoal? Emmy Verhey: ,Jk speel alles. Zonder na te denken antwoordt Em my Verhey: "Alles". Dat is dus veel. Ze vertelt over haar voorliefde voor Brahms en over haar hartewens nog eens het Vioolconcert van Bartók ergens te kunnen vertolken. Emmy Verhey plotseling: "Vrijdag a s. kom ik in Leiden met het Noordhol lands Philharmonisch orkest onder leiding van Maarten Smit. Vergeet je vooral niet de namen te noemen van Frédéric Meinders en Harro Ruysenaars?" ADVERTENTIE Maa s—f^^r rijsttafelgerechten Bij deze dus. "Ik heb nog veel voor de bioeg", vertelt zo verder. "Een plaatopname met het Radiophilharmonisch orkest. Ik speel Sibelius en het vierde viool concert van Paganini. En daarna moet ik mij voorbereiden op een toer nee door Europa: Duitsland, Belgie, Italië, Denemarken en Engeland. In dat laatste land ben ik uitgenodigd voo- een festival". Emmy Verhey hc-eft niet te klagen. Ze heeft inder daad veel geluk gehad. BEP RIJNDERS RADIOPROGRAMMA'S iriptiek. 20 00 Eight len engelen, hoor- PSP. VRA 18.30 (Si en finish 19.30 Orkest M (S) Filha: n H. de «gen aan 22.25 (S) Pi an om uzi NOS 23.00 Met 3.55-24.00 Nieuws Hilversum 111 NOS: 18.03 De vakaturebank. 18 10 (S) NOS-Maal. 19.02 (S) De Rock en Roll-methode 20.02 |S) Woens dagavond III. 0 02 (S) Metro's Mid night Music. 1.02 (S) Take It easy. 2 02 (S) Dat wordt weer nachtwerk 4.02-7.00 iSj De Meurders methode NORV7.00 Nieuws. 7.02 Het levend* woord. 7.08 (S) Te De urn Laudamus 7.30 Nieuws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.51 (S) Muziek in uw straatje. (8.00 Pro grammaoverzicht). 8.24 Op de man af 8.30 Nieuws. 8.36 Gymn. 8 45 (S) Toi 2.55 Midaagapu: 13.15 Goed 1.00 (S) Klanksnoer. 15.0 17.32 Hier en nu. Hilversum 11 7 00 Nieuws. 7,11 Ochtendgym- (S) Dag met een gaatje uws. 8.11-8.25 Radiojournaal) ;enwijding. 9.00 Knipperlicht. 10.00 (S) Radio Law. 11.03-11.05 Radiojournaal) 11.30 (S) Rondom Twaalf. (11.55 Beursberich ten). 12.30 Sportrevue 12.54 Midden- en kleinbedrijf. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. 13.25 'n Middagje AVRO. (16.00 Nieuws 16.03-16.10 Radiojour naal). 17.00 (S) Mol - lichting: 17 40 Den (S) Pep op drie t op verzoek. 12 03 (S) 16.03 De Hitrr KRO: 7 00 Nieuws 7 02 (S) Badinei Echo. 9 30 Schoolra- tubade. 11.45 (S) Van 14.00 Nws. 14.02 Pas- SCelloconcert. •0-17.00 (S) Van alledaags i DUITSE TV Onderwijs- discussie op NCR V-radio Onder de titel "Oim de vrijheid van onderwijs" brengt de NCRV-radio morgenavond «Hilversum I: 21.00 tot 22.10 uur» een discussie. Deze haakt in op de twee lijvige nota's 'de Contourennota en de Structuur nota) van de onderwijsminister Van Kemenade het gesprek dat de Twee de Kamer daar volgende maand uit gebreid over gaat houden en een CDA-congres, zaterdag aanstaande, gewijd aan dit onderwerp. Gespreksleider van de radio-discus sie is de heer W. Dijkhuizen «voor zitter Ned. prot. ohr. Schoolraad.) Hij spreekt onder meer met afge vaardigden van de ARP. KVP en CHU. Aan het eind van het gesprek zal drs. K. de Jong Ozn, staatssecre taris van Onderwijs en Wetenschap pen, commentaar geven op wat naar voren is gebracht. De AVRO heeft als laatste omroep de ledentelling over 1975 verricht. Het ledental is tussen 31 decem ber 1974 en 31 december 1975 van 827.256 tot 815.510 gedaald Dit be tekent een verlies van 11.746 leden. Een woordvoerder van de AVRO deelde mede, dat het ledental bij een omroep, vooral wanneer zo hoog is, sterk kan fluctueren. Daarom spreekt tie AVRO van "een zeer ge ringe, allerminst verontrustende ach teruitgang", aldus de woordvoerder. WOENSDAG 21 JANUARI Duitsland I 17.55-18.00 Journaal gramma: NDR: 9.30-10.00 Sesamstra* Vergeleken bij andere landen HILVERSUM Met het gebruik van radio- en televisie toestellen ligt de Nederlandse om roepbijdrage niet hoog in West-Euro- Leonard Bernstein hier uit tijdens een De musical moet v m Alan Jay Lerner, twee groten van het Amerikaanse muziekleve repetitie in New York van hun nieuwe musical "1600 Pennsylvania mei van dit jaar in New York in première gaan. In sommige landen moet extra wor den betaald voor het ontvangen van kleurentelevisie. In de Neder landse bijdrage is dat al inbegre pen. Het Nederlandse cijfer ia dus vergelijkbaar met dat wat in enke le landen geldt voor het gebruik kleurentelevisie van apparaten waaronder een kleu- renontvanger Daarvoor betaalt mer In België ruim 166 per Jaar, in NEDERLAND I 17.00 De film van Ome Willem «VARA 18.15 Wetenschap in beweging (TELEAC) 18.45 3de trekking van de Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Uitzending van VVD (POL. PARTIJEN) 20.00 De Watergeus, Nederlandse film (NOS) 20.45 Zeilen, informatief programma (NOS) 21 00 Pianomuziek van Arthur Rubinstein (NOS) ?1 10 Werkwinkel (NOS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Den Haag vandaag (NOS) "2.05 Panoramiek (NOS) 22.35 Studio Sport (NOS) 23 00 Sprekershoek (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 13.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jouw beurt (IKON) 19.30 Kenmerk (IKON-KRO/RKK) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Nederlandse Stichting voor de Leprobestrijding (SOCUTERA) 20 30 Holland ze zeggen (EO) 2i.40 tuff tot nadenken (EO) 22.20 Van u wil ik zingen (EO) 22.50 Journaal (NOS) In de Verenigde Staten van Ame rika biedt de cao voor televisiema kers maar matige bescherming naar het schijnt. Als je programma mislukt, kun je opstappen en weg blijven tot je iets goeds (en dat is commercieels) bedacht hebt. Ik heb zelfs wel eens ergens gelezen dat technici die verantwoordelijk zijn voor storingen een douw krijgen. Want een storing van een paar se conden kost de tv-maatschappij al gauw enige tienduizenden dollars Nu wil ik daar niet voor pleiten, maar vanuit het niet met statistie ken gestaafde gevoel dat er steeds meer storingen zijn de laatste tijd. schoot bovenstaand leed mij even te binnen. Gisteravond was het geluid weg op Nederland 1, zon vijf minu ten luisteren naar een tergende bromtoon, toen kon Father Brown toch beginnen. Halverwege ging het beeld trillen, meteen daarna ver dween de ondertiteling. Maakt zich een zekere zorgeloosheid van de ver antwoordelijken meester? Het zou de oorzaak kunnen zijn, want iedereen die geregeld naar Hilversum 3 luis tert, zal hebben opgemerkt dat daar nu meer dan vroeger platen ge draaid worden die blijven hangen of een stukje overslaan. Nonchalante disc jockeys. Wordt er bij de televi sie ook geknoeid? Jawel, zeker. Wat is er in deze ko lommen al niet gemopperd over het popprogramma van de KRO, de O- show. De liefhebbers van betere pop hadden al niets aan de tv, maar het is er niet beter op geworden. Een vervelende quiz-opzet, oninte ressante kandidaten, een zwak ke presentator, slechte filmpjes, goe de nummers worden voortijdig af gekapt, en dat wordt dan af en toe ook nog een satire op het popgebeu- ren genoemd. Lariekoek. De KRO begon gisteravond met een nieuwe reeks van documentaire maker Leo Akkermans. "Een stuk van Je leven" heet de serie, en het gaat over mensen die zich voor een bepaalde zaak hebben ingezet. In de eerste afelevering was dat pastoor Boerstal uit Halderen, die vocht voor het behoud van kleine dorpskernen. Nu ging dat heel raar in deze film. Eerst vertelden inwoners van Hal- ceren iets van vroeger. "Je mocht niet hoesten, maar je moest ku chen" Toen liet de pastoor het knekelhuuske" zien, zijn eigen vin ding, een gekoelde opbaar-ruimte Huishoudster Toni vertelde dat zij 's avonds laat nog wel eens wat met de pastoor besprak, en eindelijk ging het dan over de strijd van de pas- Hij zei iets over de "anonimiteit van de stad". Het werd even heel erg in teressant toen de pastoor zei: "De mentaliteit tussen Bern mei en Hal deren verschilt hemelsbreed". Ande re mensen zeiden wat onaardige din gen over het buurdorp. Een boertje: 'Ik heb altijd een hekel aan Bcm- mel gehad, met voetballen al". Maar ook dat was slechts een zij weg. Wat Leo Akkermans beslist met deed. was met een praktijkge val een verhaal vertellen over het le ven in een kleine leefgemeenschap, met voorbeelden van voordelen «de behulpzaamheid o.a.) en nadelen (de roddel o.a.) Zo werd "Een stuk van je leven" niet meer dan een stukje uit het leven van Leo Akker mans. Vijfentwintig minuten war boel op film. BERT VAN DER VEER ADVERTENTIE «Regionaal pro- gionaal programma: NDR: 18.00 Re portage. 18.30 Akt. 18.45 Zandmanne tje 18.55 Kultureel magazine. 19.26 Motiv Lletoe 19.50 Programmaovër- zicht WDR18.00 Nieuws uit Noord- rijnland-Westfalen. 18.10 Pinocchio. 18 45 Wort-Wortllch. 19.15 Akt. 19 45 Tip um 4tel vor 8.). 20.00 Journaal en weerbericht, 20.15 Helmut Kohl. 21. Amusementsmagazine. 21.45 Reporta ge 22.30-22.50 Journaal, en weerbericht. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Aktion ïT uwtokovoor Maarsmansteeg 23^5 Leiden rijSttafelgenBChten meningen. 21.00 Jour naal. 21.15 Reportage. 21.45 Film en Oliver Hardy. Zwitserland met trio naar Songfestival De eerste kandidaten, voor het Eurovisie Songfestival zijn bekend. Zwitserland heeft als eerste land haar afvaardiging naar Den Haag (Nederlands Congresgebouw) op za terdag 3 april bekend gemaakt. Zwitserland komt op de proppen met een trio, te weten Peter, Sue en Mare. Zij brengen in Den Haag het nummer "Djambo Djambo". Het trio is gekozen tijdens een nationaal songfestival in Lugano. Om acht uur op Nederland 1 de voor de NOS door Lodewijk de Boer geschreven en geregisseerde film ..De Watergeus". Twee scharrelaars, een louche handelaar en een agressieve mislukkeling, sluiten een verbond, elkaar wantrouwend maar verhonden door hun geldzucht. In een bootje varen ze naar een eilandje, waar rijke Surinamers een aristocratisch nacht feest geven, de boefjes roven de zaak zoivat leeg. de Surina mers zien dat wel. maar laten ze met voorname nonchalance maar begaan, de buit gaat teloor iJi onderlinge ruzie, tenslot te komt een Surinaamse politiemacht de rekening presente ren. Een parabel, een gelijkenis van de koloniale geschiedenis, verlucht met pikante details („Is de binnenkant van jullie handen ook wit?" vraagt een Surinaamse dame aan de boe ven). Het loordt in de stijl van de succesvolle maatschappelijke to neelparabel ,.The Family" gedaan (met acteurs uit die serie: de voortreffelijk spelende Gees Linnebank en Huib Broos, met de beeldschone Surinaamse Helen Lochem), er zijn soins schitterende scènes, zoals dat tuinfeest, en de film is het aan zien best waard, maar als geheel is dit werkstuk toch niet zo gaaf als mogelijk was geweest. Sommige scènes, zoals de tocht over het water naar het eiland, zijn overmatig lang (de fil mer Lodewijk de Boer werd verliefd op zijn plaatjeshet ver haal loopt vooral in het begin wat rukkerig en weinig vloeiend en 't slot is te melodramatisch en heroisch. Maar de parabel wordt wel duidelijk, en vooral die omkering van waarden is onthullend en een waarschuwingook voor het heden en voor het racisme, dat onder oris rondwaart. De Nederlandse Artsenbond krijgt in de NOS-rubriek ..Spre kershoek" (Nederland 1. 23.00 uur) gelegenheid om te pleiten voor abortus Er zullen een gynaecoloogeen internist en een chirurg aan het woord komen. ..Amerika, graanschuur van de ivereld" is de titel van het programma dat de NOS-rubriek Panoramiek vanavond op Nederland 1 uitzendt. Amerikaanse deskundigen kritiseren de politiek van hun regering, die sterker is gericht op de ex portcijfers van het graan dan op de ongelijke distributie van voedsel in de wereld. ADVERTENTIE Denemarken ruim 292. in West- Duitsland bijna 129, in Finland ruim 132. in Frankrijk ruim 126, in Noorwegen bijna 203, in Zweden 196, in Oostenrijk ruim 206 en in Zwitserland bijna in dit land hebben we het écht allemaal nodig... Lager dan in ons land ligt de omroepbijdrage in Engeland en Ita lië. In Engeland wordt niets betaald voor radio, maar ruim 100 voor Italië betaalt radio en televisie tezamen eerste twee jaren f 79,- daar- 8 minder. natuurlijke vitaminen haal nu de voordelige gezinsverpakking snblijï Ut, de hele winter door! Few produVt van Mijnhardt, dus verkrijgbaar bi} apotheker en drog

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5