Verdeeldheid bij benoeming was geen verrassing PSP: 'Meijers brief smakeloos' Mr. Lodder ziet Leiden wel zitten Is stemming Leidse raad rechtsgeldig? Twee ton voor sierbestrating moet eind deze maand op tafel 8 LEIDEN/ALMELO „Ik was er min of meer op voorbereid, 3ie|dat er in de Leidse raad politieke verdeeldheid zou optreden jij de verkiezingen van de nieuwe gemeentesecretaris. Ik had het ingecalculeerd. Het CDA ziet mij als persoon wel zitten, maar gegeven de politieke situatie in de raad, kon men moeilijk aanvaarden dat de voorzitter van een PvdA-statenfractie zo naar gemeentesecretaris zou worden. Ik til daar overigens niet 10 zwaar aan. 8- oor de beslissing in de raad viel, >n ik in alle fracties ontvangen. [et name in de CDA-fraotie heb ik ep tn bijzonder plezierig gesprek ge- ad. Ik heb toen ook tegen mijn ouw gezegd, dat ik het wel zag zit- n in Leiden. Was ik met een kat- r- rig gevoel thuisgekomen, dan had de zaak zeker niet doorgezet". De e- em van de nieuwe Leidse gemeente- cretaris mr. H. Lodder (47) klinkt istberaden tijdens het gesprek in et fraaie nieuwe stadhuis van Al- lelo („Ik heb zelf nog de platte- ond getekend"). ;mand, die die indruk wekt goed te i- eten wat hij wil, wat nog geaccen- leerd wordt door verklarende vin- arbewegingen, het magere postuur het kwieke ultrakorte grijze kap- >1, dat met een „gezagsgetrouw kop- ;t ie" aardig getypeerd is. Opvallend LEIDEN "De heer Dries- sen maakt bij de Kroon geen schijn van kans", zo reageert mr. Chr. de Jong, chef algemene za ken in het Leidse stadhuis, op het voornemen van CDA-fractieleider mr. H. E. A. Driessen om de stemming in de afgelopen raads vergadering over de nieuwe ge meentesecretaris bij de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Driessen vindt dat de Gemeente wet de doorslag had moeten ge ven en dat na de eerste stemming over de voordracht voor een nieu we gemeentesecretaris herstem ming zou plaatsvinden in een vol gende vergadering. De raad be sloot evenwel anders en ging nog in dezelfde vergadering tot her stemming over, met het (beken de) resultaat dat mr. H. Lodder tot gemeentesecretaris werd ge kozen. De eerste stemming van de raad had als uitslag 18 stemmen voor mr. Lodder, 18 stemmen voor M. A. Logtenberg (ohef stadsontwik keling van de gemeente Leiden), 0 stemmen voor mr. .K Kooijker (adjunctchef personeelszaken in Amsterdam) en 1 blanco stem. Er was dus sprake van stakende stemmen en aanvankelijk leek het erop dat er pas m een volgende vergadering opnieuw gestemd zou worden, wat bij de meeste stem mingen wel gebruikelijk is. La ter op de avond echter ontspon zich een orde-debatje over de vraag of er wel in een volgende vergadering een herstemming zou moeten komen of dat er nog de zelfde avond een tweede stem ming moest worden gehouden. Burgemeester Vis en CDA-frac- tieleider Driessen vonden dat een tweede vergadering uitsluit sel moest geven, maar wethouder Van Dam, en later de meerder heid van de raad vonden van niet. De laatsten beriepen zich op het reglement van orde van de Leid se gemeenteraad, dat volgens hen aan de raad de vrijheid zou laten om nog in dezelfde vergadering tot herstemming over te gaan. Maar Driessen vindt dat hier ar tikel 58 van de Gemeentewet ge volgd had moeten worden. Daarin staat namelijk dat bij staking van stemmen het nemen van het be sluit tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Mr. De Jong, wyst echter op 't commentaar op de Gemeentewet van de rechtsge leerden Loenen. Helmstrijd en Troostrijk, waarin staat dat bij stemming over personen na het staken van stemmen nog in de zelfde vergadering herstemming zou moeten plaatsvinden. Eén van de overwegingen daarvoor is vol gens De Jong dat dan de geheim houding van de stemming tussen de eerste en de tweede vergade ring niet geschonden wordt, even tueel ten nadele van de betrokke- Door Bram van Leeuwen Yieuwe gemeente- secretaris LEIDEN/ALMELO De nieuv e Leidse gemeentesecretaris mr. 'H. Lodder werd op 18 okt. 1928 Den Haag geboren en stu deerde aan de Leidse universiteit Nederlands recht. Van 1955 tot was hij verbonden aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in Den Haag. Hij hield zich daar onder meer bezig met de bpleiding en cursussen voor amb tenaren, 't bijzonder onderwijs (de introductie van de systeembouw en de voorbereiding van de mam moetwet) en sport-, jeugd en cultuurzaken. Daarna verhuisde hij naar Hee- ïen waar hij tot 1963 chef algemene zaken, onderwijs en per soneel was. Hij was onder meer betrokken by de voorbereidingen de bouw van de kunstijs baan in Heerenveen, het aantrek- van het eerste Amerikaanse bedrijf in Friesland en een be volkingszelfonderzoek. De vier jaar die daarop volgden as hij plaatsvervangend gemeen tesecretaris in Zwolle. In die func- Iroeg hij een stuk eindver antwoordelijkheid voor vorderin gen en contracten van de ge meente, hielp hij het streekgas- bedrijf mee opriqhten en gaf hij steun aan verbetering van de voorlichting, de gemeentelijke on derwijs inspectie en een stukje krotopruiming en sanering. In die Zwolse periode werd hij 1 van de Partij van de Arbeid werd in 1966 statenlid voor Overijssel. De laatste jaren was hij fractievoorzitter. Vele jaren verzorgde hij een rubriek in het blad 'De Gemeente' van de Wiar- di Beckmanstichting en was hij secretaris van de bestuurssühool Overijssel. Aan deze school is hij ook enkele Jaren als docent ver bonden geweest. verschil met de weelderige haardos van wethouder Van Dam, die alge meen beschouwd wordt als de man, die mr. Lodder heeft „binnenge haald". Is hij uitgenodigd om te solliciteren? „Nee", reageert mr. Lodder, „zo was het niet helemaal. Ik ben vanuit Lei den attent gemaakt op de vacature. Ik heb niet direct gesolliciteerd. Eerst ben ik een paar keer in Leiden gaan praten. Onder meer met burgemees ter Vis. Omdat ik precies wilde we ten, wat me te wachten zou staan. Mijn sollicitatiebrief heb ik pas ge schreven, toen ik wist wat ervan mij verwacht werd. Vooral de reorgani satie, die voor de deur staat, zie ik als een uitdaging". Terugkeer De terugkeer naar de Randstad mr. Lodder werd geboren in Den Haag komt voor Almelo, waar hij sinds 1968 gemeentesecretaris is, niet als een verrassing. Hij ontkent wel iswaar opgelucht adem te halen, wanneer hij de IJssel weer achter de rug heeft, maar geeft even later toe dat hij „toch wel een echte wester ling" is. „Ik vind dat men hier in het oosten heel erg voorzichtig met elkaar omgaat. Zorgvudigheid j s, vooral in persoonlijke zaken, een goed ding, maar je moet op een ge geven ogenblik ook eens durven zeg gen, waar het op staat. Iets directer handelen zou hier geen kwaad kun- Vandaar ook, dat hij zich afvraagt of er wel zo'n groot verschil bestaat tussen het afspiegelingscollege in Al melo (PAK, PvdA, CCP) en het Leid se progr amcollege. In Led den komen tegenstellingen steeds direct aan het licht, en in Almelo gebeurt dat slechts van tijd tot tijd. Toch merk Je dan ook heel goed, dat er duide lijke verschillen in benadering be staan". Mr. Lodder vindt dat elk college een programma zou moeten hebben. „In vele gevallen zal het het beste zijn om zo'n programma voor de verkie zingen vast te stellen, omdat Je daar mee voor de kiezer de meeste dui delijkheid schept". Maar wordt in Leiden de bestuurskracht niet ge remd doordat het programcollege is begonnen met een meerderheid van slechts één stem? „Wanneer Je met een dergelijke kleine meerderheid werkt moeten daarvoor bijzondere omstandigheden zijn. Een ruimere meerderheid werkt natuurlijk gemak kelijker. Of die bijzondere omstan digheden in Leiden gelden kan ik moeilijk beoordelen. Dan zou ik ook moeten weten hoe het vorig college gehandeld heeft. En daar weet ik te weinig van. Bovendien moet je bij de beoordeling van de resultaten van een programcollege ook afwegen wat er gebeurd zou zijn, wanneer er een afspiegelingscollege zat. Als de wet houders in een afspiegelinggscollege voortdurend met elkaar overhoop lig gen. bereik je voor je gemeente ook niet erg veel". Van Aken slecht en schadelijk LEIDEN „Het epistel van Meijer toont aan hoe treurig het klimaat is in de PvdA. In plaats van een zakelijk weerwoord beperkt men zich tot verdachtmakingen en onzin; betwijfeld mag worden of Meijer zijn brief mede namens die duizenden heeft geschreven die in 1974 zijn partij hun stem hebben gege- - ven- Is het een wonder dat de PvdA wekelijks 250 leden ver liest? Is het merkwaardig dat de verkiezingsprognoses voor de PvdA snel ongunstiger worden? Is het gek dat de Leidse PvdA zoals in veel plaatsen elders totaal vervreemd is van grote groepen arbeiders? Arm Leiden, arme Partij van de Arbeid w Ziedaar het slot verkla- zien van PPR, D'6 ring van de PSP. die dient als ant woord op de brief van de PvdA- fractievoorzitter in de Leidse ge- de houding kan worden verwacht, een rechtse kandidaat het al leen met steun van de PvdA kun- meenteraad. Leo Meijer deze nen halen". Zoals gezegd: de PSP krant van maandag). In deze brief beschuldigde Meijer de PSP van een aantal zaken: de partij heeft geen beleidsiniatieven ontwikkeld, de houding van de PSP leidt er toe dat CDA en VVD in het college van B en W worden geholpen enz. Zoals bekend heeft de PSP besloten om uit de linkse coalitie, die verder bestaat uit PvdA, PPR en D'66, te stappen. Meijers brief was een re actie op een schrijven van het raads lid Anne van de Zande, waarin zij meldde dat de PSP wethouder Van Aken (PvdA weg wil hebben. De brief van Meijer is bij de PSP slecht gevallen. Met een verwijzing wil Van Aken weg hebben, vandaag dan morgen". Het mo tief: "Deze wethouder is zó slecht en zó schadelijk voor de stad en haar inwoners dat een vergelijking met andere of vroegere wethouders volkomen zinloos is". Voor oud-wet houder Kret en de huidige wethou ders Verboom en Tesselaar gold of geldt, aldus de PSP, dat zij zich bij een aantal mensen gehaat hebben ge maakt, "het punt is echter dat Van Aken met iedereen ruzie heeft: met het personeel van Endegeest en da Sociale Dienst, met buurtbewoners (Daey Ouwens-kwestie), moeilijkhe den met iedere fatsoenlijke Leide- Voorganger Het gesprek wordt onderbroken door een rinkelende telefoon. Aan de an dere kant van de lijn wenst zijn voor ganger in Leiden, dr. v. d. Poel, hem geluk met zijn benoeming. Er wordt wat heen en weer gepraat, onder meer over de stemming van de Leid se raad. Dan, als hy de hoorn heeft neergelegd: „Ik ken v. d. Poel nog uit de periode dat ik by de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag werkte. Een bekwame Zyn werk in Almelo komt aan de orde. Puntgewys somt hy op, waar de accenten lagen: in de eerste plaats de ambtelijke reorganisatie die veel tijd opeiste. „Het gebrek aan coördinatie leidt tot een minder goe de organisatie. Het aankweken van „inlevend vermogen" bij jonge amb tenaren is bijzonder belangrijk". Ver der was Lodder actief in de welzijns sfeer. Zowel in Zwolle als in Almelo richtte hij een welzijnsstichting op. In Almelo werd hij ook voorzitter van die stichting. Tenslotte de ruimtelijke ordening: het plan voor het nieuwe stadhuis dat hy meehielp voorberei den en de binnenstadsontwikkeling. En niet te vergeten zyn werk voor de totstandkoming van het pre-ge- west Twente. De ervaring met reorganisatieplan nen zal hem straks in Leiden van pas komen, wanneer hij gaat samenwer ken met de binnenkort aan te stel len coördinatoren en personeelswer- kers. Lodder: „Het is een van de re denen geweest waarom ik graag naar Leiden wilde". Het verzet van een deel van de amb tenaren tegen de plannen ziet mr. Lodder niet als iets onoverkomelijks. „Dat afzetten tegen iets nieuws zie Je overal. Die kritische geluiden wijzen erop, dat men zich realiseert, dat er iets moet gebeuren. Zyn die er niet, dan is men er gewoon nog niet aan toe. Al moet ik wel erkennen, dat grote veranderingen nu eenmaal ge paard gaan met grote problemen. Wij zullen moeten streven om zoveel mo gelijk medewerking van het ambte narenkorps te krijgen". Naast de reorganisatie, speelde voor mr. Lodder ook de wens om in een gemeente met een meer stedelijk ka rakter te werken een rol om te sol liciteren in Leiden. En de nostalgie? Lodder: „Een klein beetje misschien. Ik heb in Leiden mijn vrouw leren kennen". Is de nieuwe Leidse gemeentesecreta ris die „uitgesproken politieke fi guur", zoals hy nogal eens is afge schilderd? „Ik geloof helemaal niet dat ik zo heel erg politiek denk. Mijn werk is steeds gericht geweest op het bereiken van resultaten en niet op politiek gewin. Eerlijk gezegd, heb ik verwacht dat ik daarvoor wel eens op de vingers getikt zou worden door de party. Maar het is tot nu toe niet gebeurd. Ik heb ook niet staan springen om fractievoorzitter in de Overijsselse staten te worden". Het gesprek komt op de stemming van de Leidse raad: eerst 1818 en één blanco, en laat op de avond 1817 en twee onthoudingen. Mr. Lodder wordt gekozen. „Ja. het is daar maandagavond wonderlijk toe gegaan. Of er procedurefouten zijn gemaakt kan ik niet beoordelen. Ik ken het reglement van orde van de Leidse gemeenteraad niet. Zulke re glementen kunnen van plaats tot plaats verschillen". Lodder ontkent nadrukkelijk dat hij dwang op de raad zou hebben uitge oefend door te dreigen de kandida tuur in te trekken, wanneer niet de zelfde avond een beslissing in zijn voordeel zou worden genomen. „Maandagavond is me telefonisch al leen de uitslag van de eerste stem ming meegedeeld. Pas 's nachts hoor de ik dat er nog eens gestemd was". Wel erkent hij zonder omhaal van woorden, dat hij alleen kandidaat wenste te zijn, wanneer hij als eerste op de voordracht zou worden ge plaatst. „Die eis heb ik pas gesteld toen er na de selectie nog drie kan didaten over waren. Er is toen ge vraagd of ik mijn kandidatuur wilde handhaven. Ik heb gezegd dat ik er van zou afzien wanneer ik tweede of derde op de voordracht zou worden geplaatst. Ik wilde niet het risico lo pen om als ..tweede man" afgewezen te worden. Dat zou bij eventuele an dere sollicitaties geen aanbeveling zyn geweest". Als alles volgens plan verloopt zal mr. Lodder op 1 mei van dit jaar in Leiden zijn intrede doen. Lodder: „Om alvast een beetje te wennen heeft mijn vrouw vandaag hutspot gekookt." het rapport waarop jie^PSP^het naar welzijnsbron). Kortom, het .1 wethouderschap van Van Aken kan nauwelijks meer worden getoetst aan begrippen ala "links" en "rechts", men kan de man alleen nog maar beoordelen naar maatsta ven van fatsoenlijk en onfatsoenlijk en bijna iedereen in Leiden ken nelijk met uitzondering van Meijer en zijn vrienden komt tot de con clusie dat Van Aken in ieder geval niet behoorlijk handelt". verbreken van de samenwerking heeft gegrond, wordt in de verkla ring gesteld: "In plaats dat de PvdA snel en zakelijk reageert, weet haar fractieleider Leo Meijer niet beter te doen dan een uiterst smakeloze brief te schrijven waarin ons raads lid Anne van de Zande op een bijna banale wijze als 'juffrouw van de ballentent" er van langs krijgt". De PSP daagt Meijer uit om con creet duidelijk te maken waarom en in hoeverre het huidige college links is en wezenlijk verschilt met vorige stadsbesturen. Het verwijt van Meijer dat de PSP de afgelopen pe riode geen beleidsinitiatieven heeft ontwikkeld "komt ongeveer overeen met het beschuldigen van iemand die er maar niet in slaagt om in zijn eentje een huis op te bouwen dat tegelijkertijd door vijftien ande ren wordt afgebroken. Typerend voor deze partij van managers en tech nocraten: als de toverdoos leeg is komt men met gemeenplaatsen als 'zwak' en •onverantwoordelijk' op de proppen", aldus de PSP. Ze wijst erop dat veel PPR/PSP D'66 moties dooi de PvdA vaak zonder pardon de weggestemd. Zinloos In de verklaring wordt bevestigd, cat de PSP er inderdaad op uit is om wethouder Van Aken (economi sche aangelegenheden en personeels zaken) te verwijderen. Wat nog niet wil zeggen dat de partij het CDA of VVD in het college wil helpen: kan didaten van deze fracties zullen de PSP geen steun krijgen. "Aange- LEIDEN Nadat 60 winkeliers de Haarlemmerstraat op 7 ja nuari unaniem hadden besloten dat ernst en snelheid moet worden gemaakt met de aanleg van een sier- istrating in de Haarlemmerstraat, Rebben alle winkeliers van deze pro- lenade een informatiebulletin ge kregen van de adjunct-secretaris de Kamer van Koophandel, mr. jZweerts, _s de bedoeling dat er eind fe bruari met de werkzaamheden be gonnen gaat worden, opdat het weg li de Haarlemmerstraat eind Juni kan zijn veranderd in een gro te massa siertegels onderbroken door een steenrode bitumineuze laag. De Werkzaamheden worden steeds zoda- ög uitgevoerd dat de winkeliers zo riin mogelijk last hebben van de aanleg. Daarbij zal ook een aantal ^eek-einden worden benut. Gezien de korte termijn is het, volgens de Ka mer van Koophandel, dan ook be slist noodzakelijk dat het vereiste be- <lrag van f200.000,- eind van deze maand op tafel ligt. Want als dat bedrag er niet is, als er winkeliers zijn, die niet willen meebetalen, dan gaat de sierbe strating niet door, De wél-betalers, zyn dan niet verantwoordelijk voor het openstaande bedrag en krijgen hun geld dus terug. De sierbestra ting gaat in totaal f 640.000 kosien. Het ministerie van Economische Za ken betaalt daarvan de helft, de ge meente Leiden f 120.000,-. Ook wan neer de kosten onverhoopt hoger zul len uitvallen blijft het bedrag van twee ton (voor de winkeliers) onge wijzigd. De totale vloeroppervlakte is door de commissie Sierbestrating Haar lemmerstraat geschat op circa 16000 m2. Dat resulteert, volgens de Ka mer van Koophandel, in een prijs van gemiddeld f 15,- per m2, waarbij rekening is gehouden met een klein aantal afvallers. Het bedrag waar voor de winkeliers zijn aangeslagen is dus gebaseerd op deze prijs per m2 en op het vloeroppervlakte, waarvan de commissie schatting heeft gemaakt. De Kamer van Koophandel vindt, dat een alleszins redelijke construc tie, omdat omzetcijfers individueel niet beschikbaar zijn. Met de werkzaamheden wordt pas begonnen als de twee ton zijn be taald. Dit is de voorwaarde die de gemeenteraad heeft gesteld aan de goedkeuring van de gemeentelijke bijdrage. Op 13 januari jl. was er al een bedrag binnen van f 50.000.-. De Kamer van Koophandel wijst erop dait het grote belang dat de sier bestrating betekent, "niet alleen voor de individuele wirikeler. maar voor de gehele Haarlemmerstraat, ja zelfs voor het gehele centrum van Leiden. Het aanbrengen van de sier bestrating is een duidelijke stap in de richting om de Leidse midden stand weer uit het slop te halen en een stap in de richting om de goede naam van de Leidse city by het winkelende pubhek weer terug te

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3