DE GENERAAL" LANDELIJKE POLITIEK BEU... Vijf ling ademt beter oor ons bestaat de RMS helemaal niet9 'Zijn ogen hadden een verlammende invloed op mij' Joop van Eisen: „In Sassenheim gaat alles sneller Den Haag wil raamprostitutie in zes straten 'n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor vitamine D en energie Meisje wel of niet verkracht INDONESISCHE AMBASSADE: TAPTOE GAAT NAAR BREDA DINSDAG 20 JANUARI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 dr. J. Mettau, dr. H. ROTTERDAM (ANP) De toe stand van de vijfling gaat lang zaam vooruit. De lichte adem halingsmoeilijkheden, beginnen af te nemen. Dit heeft J.W. Mettau, kinderarts van het So phia kinderziekenhuis (onder deel van het academisch zieken huis Rotterdam) gistermiddag op een persconferentie meegedeeld. De kinderen zullen voorlopig nog ongeveer vier weken in de couveuses moeten blijven. Prof. dr. H.K.A. Visser, hoofd van de afdeling kindergeneeskunde van het ziekenhuis, verwacht dat de babies over ongeveer acht we ken naar huis kunnen. Volgens de vader van de vijf- ling, de 34-jarige Hendrik den Outer, zijn hij en zijn vrouw zeer gelukkig met de gezinsuit breiding. "het was voor ons geen punt. toen wij hoorden dat het een vijfling zou worden. Wij wilden de kinderen graag heb ben". Wat de financiële proble men betreft maakt hij zich geen zorgen. De heer den Outer verwacht dat hij de eerste drie jaar nog wel genoeg ruimte voor zijn ge zin zal hebben in zijn huis in 's-Gravenzande. Op de vraag of de familie Den Outer zakelijke aanbiedingen had gekregen, bij voorbeeld van fabrikanten van kindervoeding wilde de vader niet ingaan. Dit is de couveuse-afdeling van het Sophia-km derziekenhuis. waar de Rotterdamse vijfling Den Outer op het ogenblik verblijft. Een legertje artsen en verpleegsters waakt over de baby's. ADVERTENTIE Open brief van Terlouw DEN HAAG (ANP) Frac tievoorzitter Terlouw (D'66) meent dat de democratisering van ondernemingen kan bijdra gen tot verbetering van het on dernemingsklimaat en tot een versterking van de positie van de ondernemingen. Hij zegt dit in een 'openbrief', gericht aan de 'top-negen' die vorige week hun zorgen kenbaar maakten over de situatie waarin het be drijfsleven zich thans bevindt. Dr. Terlouw zegt dat met na me ontwikkelingen die de vol- wassei^ieid, de mondigheid, de zelfstandigheid van de burgers (ook van de werknemers) bevor deren positief moeten worden gewaardeerd. Hij stelt zich ach ter de opvatting van de 'top-ne- gen' dat deze ontwikkelingen de rentabiliteit van de ondernemin gen niet mogen aantasten en wijst er op, dat een en ander bij uitvoering van experimenten als VAD en personeelsraden ook niet het geval hoeft te zijn. De fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer zegt de be zorgdheid van de prominenten uit het bedrijfsleven te delen, waarbij hij tevens opmerkt met de analyse van de problemen het slechts gedeeltelijk eens te zijn. De heer Terlouw onderschrijft de verzuchting over het bederf van het ondernemingsklimaat door de afbrekende kritiek op de ondernemingen en hij onder streept het belang van construc tief overleg tussen werkgevers en werknemers en tussen deze beiden en de overheid. DEN HAAG Generaal buiten dienst Joop van Eisen heeft als Tweede Kamerlid, specialisme defensie uiteraard, zijn ont slag ingediend bij de KVP. In maart wordt hij 60 jaar, maar daar heeft het niets mee te maken. Hij is de landelijke politiek beu. „Zo gauw als dit kabinet de rit er op heeft zitten en de partij me niet meer nodig heeft, stap ik op. Tot zo lang blijf ik loyaal meedoen". DEN HAAG (ANP) De Haagse gemeenteraad heeft gisteren een voorstel aangenomen om de raam prostitutie te beperken tot zes stra ten. De bewoners van deze straten krijgen van de gemeente, aldus het Voorstel, een vergoeding van f 3500 te verhuizen. Ook zal de gemeen te behulpzaam zijn bij het aan wij- van woonruimte voor deze ge- Voor diè straten waar nu nog raamprostitutie voorkomt, maar die onder de zes aan te wijzen stra ten vallen zal aldus de wethouder- uitsterf-principe worden toege past. Er zal niet direct na het in gaan van de nieuwe regeling in deze straten worden opgetreden, tegen de 'prostitutie. Christy Baas (PvdA) vroeg de wet houder in hoeverre rekening was gehouden met die bewoners die wel in dezelfde straat woonden, maar die toch wel direct last hebben Van de prostitutie. Zij wilde graag dat ook voor die mensen de mogelijk heid van verhuizen werd geschapen, hetgeen in de commissie zal wor den besproken, aldus de wethouder. Hij geeft het kabinet-Den Uyl echter niet lang meer. In mei is het uit, verwadht hij. „Als dat tekort van 14 1/2 miljard nog toeneemt... dan camoufleren ze dat door te verdwijnen. Niet dat ik daar naartoe werk. Ik vind dat je ze minimaal die vier jaar metet geven". Van Eisen's wilde generaalsdromen van een nieuw, fris defensiebeleid zijn inmiddels al lang vervlogen. Minister Vredeling heeft nog niets klaar gemaakt. En de samenwerking van de drie christelijke partijen, heeft hij ontdekt, zit vol huichelarij. Zijn twee modellen voor een defensiebeleid gingen zelfs in z'n eigen club de mist in, maar hij troost zich met de gedachte dat het lijkt alsof staatssecretaris Sterner- dink zo nu en dan een greep in z'n la doet als hij een ideetje nodig he"eft. En in het buitenland, bij de Noord-Atlantisohe Assemblee wordt hij wel gewaardeerd vindt hij: „Daar ben ik een van de mensen". Hier is z'n bijnaam „crazy Joe" (gekke Joop). „Nou nee, ik heb de wens te kennen gegeven dat dit m'n laatste periode zou zijn. Daar spelen m'n gezond heid en een zeker concentratie kamp-syndroom in mee". Tijdens e'en hapje in het stemmige House of Lords laait hij zich echter toch bitter ontvallen: „I kheb zowat alle zonden die er mogelijk zijn in m'n leven bedreven. Maar dan bedoel ik niet mensen pijn doen. Met de christelijke naastenliefde in de politiek zit het echter vaak mis". Hij geeft voorbeelden die niet genoteerd mogen worden. Dus tooh tegengevallen? „In zekere zin niet. Ik had toen ik begon me die taak gesteld: standaardisatie, taakverdeling en dergelijke binnen de NAVO. Dat is nu algemeen goed geworden. Maar het is niet uitgewerkt. Ik had verwacht dat er nu een defensieplan voor een aantal landen zou zijn. Het is een dermate waanzin. Voorbeeld: de Nederlandse Philips en de Britse Philips doen beide defensieonderzoek met steun van hun regeringen. Maar ze mogen de resultaten niet eens uitwisselen". Over Vredelings defensiebeleid heeft Van Eisen een zeer lage dunk gekregen. Hij laat zich ringeloren door z'n PvdA-achterban, vindt hij. „Tot en met de kwestie van de Starfighter-vervanging stelde Vrede ling zich zelfstandig op. Nu houd hij meer en meer rekening met zijn partij. Persoonlijk mag ik hem wel, begrijp me goed. Nou ja, hij zal nu wel geen borrel meer bij me komen drinken". Net terug van een vergadering met een korporaalsvereniging zegt hij „Ik neem Vredeling bijzonder kwalijk dat hij z'n collega Boersma ni'at heeft willen overtuigen, dat die 32 miljoen voor overwerk geen extra is, maar het inhalen van een achterstand. Voor een ex-vakbonds man vind ik dat onbegrijpelijk". Anders gezegd: Vredeling durft zelfs voor een sociale behoefte bij defensie geen cent meer los te peuteren. Nu op dreef gekomen zegt Van Eisen „Vredeling, wat heeft die nou van de grond gebracht? Wat is nou het verschil tussen de defensie-filosofie van Vredeling en zijn voorgangers Den Toom en De Koster? Het politieke „testament" van Den Toom uit '71 is gewoon bevroren. Er zijn wat kleine verschillen; de een wil wat meer vliegtuigen, de ander een paar schepen meer". In zijn defensienota van '74 gaf Vredeling aan dat hij de krijgs macht wilde inkrimpen, maar de kwaliteit verbeferen. Van Eisen ziet het niet. „Wat heeft-ie gedaan? De vijfde divisie gemechaniseerd. Met verou derd spul van brigades die met Leopards werden uitgerust. Maar dat wordt veel te technisch voor dit verhaal. Wat is er hou terecht gekomen van de aangekondigde reorganisatie van de topstructuur van defensie? Generaal Wijting is benoemd als Chef-staf. Dat is alles. Waar dat aan ligt? Aan de natuurlijke inertie van grote organi saties. Vredeling is de gehoorzame dienaar geworden van de ambtelijke topleiding". Terugkomend op het dansen naar de pijpen van de partij, zegt Van Eisen: „Voor Gruijters heb ik respect. Die zegt wat hij denkt. Maar ja die man heeft geen partij (D'66) meer over. CNV-voorzit ter Lanser heeft gezegd: we zouden met een aantal mensen bij elkaar moeten gaan zitten, zonder rekening te houden met onze achterban. Een elitair gebeurentje? Ja, maar hij heeft het wel gezegd. Neem nou Den Uyl, die na z'n opmerkingen over de kinderbijslag zegt: ik heb een standje verdiend...". Van Elsen's grote ambitie is het geweest om minister van defensie te worden; dan zou hij zijn ideeen in daden hebben kunnen omzetten. Hij .heeft het nooit bevestigd, maar het ook nooit ontkend. Er waren vrienden die heilig in hem geloofden. Henk Volten bijvoorbeeld, veelbelovend landmachtofficier die politieke opvattingen uitbazuinde die niet strookten met die van z'n superieuren, hing z'n carriere aan Van Eisen op. En verloor. Tot op de dag dat er over zijn „strafoverplaatsing" in de Kamer werd geïnterpelleerd, schijnt hij gedacht te hebben dat Van Eisen een kabinetscrisis zou ontketenen; de minister wippen en zijn plaats innemen. Volten waande zich, zo zegt men, al staatssecretaris. Maar Van Eisen deed niets; de KVP gaf hem waarschijnlijk niet de lengte. Volten heeft nu een ook best betaalde burgerbaan. ïn de „kleine" politiek gaat het allemaal veel gezonder tóe, heeft Van Eisen ontdekt sinds hij gemeenteraadslid van Sassenheim is geworden. („Daar loopt het CDA als een tierelier"). En alles gaat er sneller. („Een gemeenteraad kan iets doen: fietspaden, koopcentra, kabel televisieJe ziet iets gebeuren"). De bijnaam „crazy Joe" zal inmiddels .ook in Sassenheim wel zijn doorgedrongen; hij zal ook daar wel geen blad voor de mond nemen. „Met m'n generaalspensioen heb ik altijd brood op de plank", zei Van Eisen al luchtig in z'n beginperiode als Kamerlid. Maar hij weet nu ook: „Die publiciteit, die hoeft voor mij niet meer zo. Zet dat er maar bij". PHILIPS KV P-kamerlid Van Eisen verlaat de -politiek„Ik ben het beu. AMSTERDAM (ANP) Wegens door hem bewezen geachte verkrach ting van twee meisjes, wederrech telijke vrijheidsberoving, bedreiging en diefstal, heeft de officier van ju stitie bij de rechtbank tte Amster dam, mr. A. Habermehel, twee jaar geëist tegen de 31-jarige Mohammed De verdachte zelf ontkende schuld. Hij hield vol, dat de beide meisjes zich vrijwillig aan hem hadden on derworpen. In zijn laatste woord tegen de rechtbank zei hij: "U bent mijn laat ste kans om op 't goede pad te bly- ven. Als ik gestraft word is mijn leven kapot en het ergste zou zijn, DEN HAAG (ANP) De Indone sische ambassafe heeft gisteren mee gedeeld dat de recente ontwikkelin gen volgende op het gijzelingsproces in Beilen en het Indonesische con sulaat-generaal te Amsterdam nauw keurig van Indonesische zijde wor den gevolgd. De dialoog tussen Nederlandse re gering en de Zuidmolukkers is be doeld om een oplossing te vinden in het kader van deze gijzelingskwes- tie met dien verstande dat dei-gelij ke terroristische wandaden die on schuldige personen tot slchtoffer heb ben gekozen, zich in de toekomst nimmer meer zullen herhalen, aldus de ambassade. De verklaring vervolgt: "In ver band hiermee beschouwt Indonesië zijn standpunt als volkomen duide lijk en heeft het te allen tijde ver klaard, dat de problematiek van de Zuidmolukse gemeenschap in Neder land principieel een probleem voor Nederland is en dat de RMS "voor ons niet bestaat". De steun en deel name van Indonesische zijde bij de behandeling van de Molukse proble matiek in Nederland is gebaseerd op het doel het ontwikkelen van de Ne derlandse-Indonesische goede samen werking zinvol te maken. Nederland heeft ook aan Indone sië het beleid uiteengezet waar van het zwaartepunt valt op de af wikkeling van het Molukse vraag stuk in Nederland vanuit het as pect van integratie en assimilatie der Molukkers in Nederland binnen de Nederlandse maatschappij, zon der nochtans de identiteit van hun cultuur prijs te geven. "Het is evenwel evident dat die dialoog niet de bedoeling kan heb ben om politieke concessies te ver strekken en de RMS-kwestie een haalbare zaak zou zijn. In feite is de wens om zelfbeschikking "te ge ven" aan de provincie der Moluk- ken reeds lang verwezenlijk door de Indonesische regering en die zich manifesteert in de vorm van een eenheidsstaat van de Republiek In donesië". "De eis van de zijde der zoge naamde RMS voor zelfbeschikking lijkt ons meer een valse voorlich ting, waarvoor deze dialoog nood zakelijk wordt geacht om tot beter begrip te komen en verkeerde voor lichting te bestrijden. Juist om de correcte voorlichting wordt deze ge noemde commissie "gevormd", wel ke zal bestaan uit Nederlandse en in Nederland verblijvende Moluk kers, alhoewel deze niet gesteund Lubbers in Bonn Minister Lub bers van Economische Zaken heeft gisteren in Bonn een gedachtenwis- seling van bijn a drie uur gehad met sijn Westduitse collega dr. Hans Friderichs. Hun gesprek werd ge kenmerkt door overeenstemming in de beoordeling van de economische toestand. De twee ministers achtten een coördinatie van het industrilëe beleid in de negen landen van de Europese gemeenschap van groot belang voor de toekomst van de ge meenschappelijke markt. wordt door de Molukse gemeen schap in Indonesië". Van Indonesische zijde is men overtuigd dat de op 17 januari 1976 in Den Haag gehouden dialoog nauwkeurig onder de loep moet worden genomen, aangezien de heer Manusama niet de gehele Mo lukse bevolking in Nederland ver tegenwoordigd. De vrije Zuidmolukse jongeren zeggen in een gisteravond uitgege ven verklaring geen behoefte te hebben aan Indonesische informa tie. Zij reageerden hiermee op uitla tingen van de heer Soerjadi, hoofd politieke zaken van de Indonesische ambassade in het NOS-journaal. De heer Soerjadi zei dat de vrye Zuidmolukse jongeren volgens hem de kijk op de realiteit van het le ven van de Zuid-Molukkers in het algemeen en dat van hun landgeno ten op de Zuid-Molukken in het bijzonder, hebben verloren. Volgens de vrije Zuidmolukse jongeren wordt hun streven op ver keerde wijze geïnterpreteerd. Zij wijzen hierbij op het politieke on recht, dat volgens hen de Zuidmo lukkers wordt aangedaan door de Indonesische en de Nederlandse re gering. "Wij vrije Zuidmolukse jon geren willen en zullen ons ervoor inzetten dat het politieke onrecht, dat het volk der Zuid-Molukken wordt aangedaan, weldra uit de wereld wordt geholpen, opdat het onderdrukte volk zijn vrijheid kan herwinnen", aldus de verklaring. dat dat zou geschied enzonder enig redelijk bewijs'. Als eerste getuige verklaarde een 18-jarige studenite uit Amsterdam, dat ze gebiologeerd was door de ogen van verdachte, die een verlammen de invloed op haar hadden gehad. Ze had S. op 27 augustus in een restaurant ontmoet en was die avond met hem mee gegaan. Hoe wel ze doodsbang werd toen hij hele maal naar Diemen reed, was in de studentenflat, waar bij bleek te wo nen, toch mee naar boven gegaan. Daags daarna had ze aangifte van verkrachting gedaan. Haar klacht werd aanvankelijk wegens gebrek aan bewijs geseponeerd. Eind oktober nam de verdachte een 21-jarige verkoopster mee naar zijn appartement. Zij bleef de eerste drie dagen vrijwillig bij hem, maar daarna wilde ze weg. Ter zitting ver klaarde ze, dat hij haar niet liet gaan. Hij zou haar overdag, als hij naar zijn werk ging, hebben opge sloten in een kamer. Na drie weken vluchtte zij in de flat bij andere mensen binnen, die de politie belden. Intussen had hij f 1500 van haar geld benut en had haar volgens haar verklaring met een stiletto bedreigd. Herhaaldelijk had zij tegen haar zin gemeenschap met hem moeten toestaan. Dat de meisjes zich beiden volko men vrijwillig aan tie verdachte hadden onderworpen, achtte de of ficier uitgesloten. Als pleiter verklaarde mr. A. Ci troen, dat de verkoopster bij S in een vorm van concubinaat had in gewoond. Ze was na een dikke week zelfs vrijwillig met hem mee ge gaan naar de burgerlijke stand, waar ze in ondertrouw waren gegaan. De rechtbank zal op maandag 2 februari uitspraak doen. BREDA (ANP) Nu de ge meenteraad van Breda gisteravond in ruime meerderheid het principe- voorstel voor een taptoe binnen haar grenzen heeft aangenomen, zal het evenement vrijwel zeker nog dit Jaar weer in haar oude luister worden hersteld. Het zal in het vervolg dus de taptoe Breda zijn en geen taptoe meer in Delft. Op 12 december 1974 besloot de gemeenteraad van Delft met 20 te gen 16 stemmen de taptoe na 21 jaar voorgoed af te schaffen. Voor al politieke bezwaren waren door slaggevend voor dit besluit. Maar ook argumenten als verkeersproble men, moeilijke bereikbaarheid van het centrum, overmatige hinder voor de winkeliers en uiteraard wa ren er anti-militaire bezwaren. Breda heeft geen ruimteproble men, want de taptoe zal op het voorterrein van het kasteel van Breda, waar de Koninklijke Mili taire Academie (KMA) huist, moe ten plaatsvinden. Ook de histori sche achtergrond van het gebouw past goed in het hele gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7