vier hoorzittingen vergeet me niet nufsenvrouw Oostblok laat Derde Wereld links liggen graag/gedaan. I Verder praten over elektriciteit en ruimtelijke ordening. Koningin Juliana heeft gistermiddag crp Huis ten Bosch twee Antilliaanse munten aangeboden gekregen, welke t.z.t. wettig betaalmiddel zullen worden. De munten, in gouden en zilveren uitvoe ring, zijn geslagen ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. De aanbie ding geschiedde door de heer Maduro, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen. BRUSSEL De Europese Gemeen schap ergert zich er steeds meer aan dat het Sowjetblok de Derd'a Wereld zo weinig helpt. Claude Cheysson, het lid van de Europese Commissie dat ontwikkelingszaken behartigt, wees er onlangs op dat „de Comecon-landen zeer opvallend afwezig zijn bij de dialoog tussen de geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden". Alleen Joego slavië, dat wel een band heeft met de economische organisatie van de Oosteuropese landen, maar geen Comecon-lid is, was vertegenwoor digd bij het begin van die dialoog, vorige maand in Parijs.De Sowjet- Unie en de rest van Oost-Europa ner h'et werk vai VN-conferentie ontwikkeling), rr van de FAO, wel deel UNCTAD >r handel niet aan voedsel- (de dat Voor de Verenigde Staten is dat twintig procent en voor de Europese Gemeenschap veertig. En in dat magere handelsverkeer tussen de Derde Wereld en Oost-Europa is dan nog bijna tweederde Oosteuropese export. Deze kennelijke onverschilligheid van h'et Oostblok voor de problemen van de Derde Wereld heeft ook invloed op de gehele geïndustriali seerde wereld, communistisch of niet. Terwijl in Parijs pogingen worden ondernomen een nieuwe economische wereldorde tot stand te brengen, houdt een belangrijk d'eel van de wereld zich daar buiten. De afwezigen kunnen elke in Parijs genomen beslissing op losse schroe ven zetten door hun onberekenbare handelsgedrag, zoals bijvoorbeeld door de onverwacht grote graanaan- kopen in het Westen na de Russische misoogst. Ondanks al hun politieke bezwaren zullen de Oosteuropese landen - ook nu al flink afhankelijk van het geïndustrialseerde Westen en de grondstoffenrijke Derde Wereld - toch ooit op een of andere manier moeten gaan deelnemen aan de onderhandelingen over de ontwikke ling van de wereldeconomie, zo menen EG-functionarissen. Maar wanneer en hoe de communistische landen dat zullen gaan doen, is een vraag die de Europese Commissie niet kan beantwoorden. Observer-dienst landbouworganisaties van de Ver enigde Naties. En bij het Interna tionaal Monetair Fonds en de Wereldbank - de belangrijkste verschaffer van ontwikkelingshulp - zijn alleen Roemenië en Joegoslavië aangesloten. De drie Oosteuropese staten die vorig jaar Juni de Wer eld voedsel- raad in Rome bijwoonden (Rusland, Roemenië en Hongarije) hebben sindsdien op dat terrein geen aktiviteiten meer ontplooid. Commissielid Cheysson wijst er voorts op dat Oost-Europa deze achterstand niet goed maakt door zelf direkt ontwikkelingshulp te verschaffen: de laatste 21 Jaar gaven de communistische landen 14 miljard dollar (zo'n 36 miljard gulden) uit aan ontwikkelingshulp, evenveel als het Westen in twaalf maanden. Bovendien hebben de Russen en hun bondgenoten nooit algemene voorkeurstarieven toegekend aan de Derde Wereld. Opmerkelijk is, dat Oost-Europa slechts vijf procent van de normals (niet-militaire) buiten landse handel van de ontwikkelings landen voor zijn rekening neemt. CHU ten strijde tegen vloten van Oostblok DEN HAAG (SP) De handels vloten van West-Europa en het scheepvaartverkeer in het Westen worden ernstig bedreigd door de Oostbloklanden-handelsvloot. Dat valt op te maken uit schriftelijke vragen die de CHU-kamer leden Kruisinga en Van der Mei hebben gesteld. De CHU-kamerleden willen dat de regering "zeer hoge prioriteit" ver leent aan het treffen van maatrege len die de "penetratie van de Oost- blok-vloten" moeten tegengaan. Kissinger in Moskou De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, is maandagavond laat vanuit Washington vertrokken naar Moskou, waar hij met de Sow- jetrussische autoriteiten gaat pra ten over doorbreking van de impasse in het Salt overleg. Dit zijn de on derhandelingen tussen Washington en Moskou over een verdere beper king van de strategische wapens. Kissinger zal in Moskou waarschijn lijk ook de Sowjetrussiche aktiviteit in Angola ter sprake brengen. Franse wapens De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken. Fach mi, heeft bekendgemaakt dat Frank rijk besloten heeft Egypte schodeloos te stellen voor het verlies aan mili tair materieel in de oorlog met Is raël in oktober 1973. In een verkla ring wordt gezegd dat het hier gaat om "een belangrijke historische ge beurtenis" en dat "deze grote ver andering in de betrekkingen tussen Egypte en Frankrijk het gevolg is van de contacten tussen de Egyp tische en de Franse president". IK KAN WAT HULP GEBRUIKEN Dit is de hulp waaraan ik behoefte heb: IK WIL WEL EENS HELPEN Dit is de hulp die ik geven kan de heer, meur., mej._ de heer, mevr., mej. i adres. woonplaats— telefoon leeftijdJaar Wel/niet in bezit van auto De door u ingevulde bon uitknippen en in een envelop of geplakt op een briefkaart sturen aan: GRAAG GEDAAN, p.a. Stichting Diensteneend Moordeindspiein 2b, Leiden. U kunt ook bellentel 40482. Ook over 25 jaar zal er elektriciteit nodig zijn. De hiervoor benodigde centrales en hoogspanningslijnen hebben invloed op ons milieu en de ruimtelijke inrichting van ons land. De regering heeft haar inzichten op dit gebied samengevat in een beleidsvoornemen, het ontwerp- structuurschema Elektriciteits voorziening. Dit schema heeft van 15 augustus tot 15 oktober 1975 ter inzage gelegen voor iedereen, in gemeentehuizen, openbare bibliotheken en in de Kamers van Koophandel. Daarna was er tot 15 december 1975 de gelegenheid schriftelijk te reageren. Die reacties kunnen worden toegelicht tijdens vier hoorzittingen. Publikatie van de Raad van advies voorde ruimtelijke ordening Wanneer en waar? De openbare hoorzittingen van de Raad van advies voorde ruimtelijke ordening over het structuurschema Elektriciteitsvoorziening worden gehouden op: dinsdag 27 januari 1976 om 14.00 te Utrecht Beatrixgebouw (Jaarbeurs) ingang Croeselaan 6, Utrecht dinsdag 27 januari 1976 om 19.00 uur te Utrecht Beatrixgebouw (Jaarbeurs) ingang Croeselaan 6, Utrecht donderdag 29 januari 1976 om 19.00 uur te Breda Congres-en tentoonstellingscentrum Het Turfschip Chasséveld, Breda donderdag 29 januari 1976 om 19.00 uur te Zwolle Provinciehuis (bestuursgedeelte), Luttenbergstraat 2 Zwolle De programma's van de hoorzittingen kunnen bij het secretariaat van de Raad worden aangevraagd. Roelofstraat 136, 's-Gravenhage, tel. 070 - 26 42 01Daar liggen ook de schriftelijke reacties gebundeld ter inzage. Hoe komt u aan het woord? Als u bij uw schriftelijke reactie hebt laten weten deze graag mondeling toe te willen lichten, heeft u al een uitnodiging voor de hoorzitting ontvangen. Anderen die tijdens de hoorzitting willen reageren, kunnen zich aan het begin van de zitting op de sprekerslijst laten plaatsen. Zij komen in volgorde van inschrijving aan het woord, zover de tijd dat toelaat. Wat gebeurt er met uw reactie? Alle reacties, zowel de schriftelijke als de mondelinge, worden in beschouwing genomen bij de opstelling van het advies, dat de Raad zal uitbrengen aan de ministers van Economische Zaken en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dat advies wordt samen gesteld tijdens een openbare Raadsvergadering op 20 mei 1976. Daarna brengt de Raad het, samen met een overzicht van de reacties, ter kennis van de Tweede Kamer der Staten Generaal. BANKSTELLEN uit eigen fabriek Grote sortering kwalitelts- stoften 5 ]aar garantie op oinnenwerk Normale pnjs 1400 voor f 795,—. DEM Meubelfabriek Ioonzaien Culemborg, fabriek Houtweg 3, geopend ma t/m za. tot 18 uur Vr tot 21 uur. Den Haag, Weimarstraat 263, ge opend dl t/m za. tot 18 uur Do. tot 21 u. Voorhout. Loos- terweg 5 (by de Tapyt- schuur), geopend maandag en woensdag t/m zaterdag tot 18 uur Verkoop bij executie welke zal worden gehouden op woensdag 21 januari 1976 te elf uur ten laste van W. P. C. Sche*r, wonende te Voorschoten, Leidseweg 17, van enige roerende goederen bestaande uit: meubilaire goederen, keukengereed schappen, glas en aardewerk, machines en wat verder te koop zal worden aangeboden. De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld. De goederen zyn een uur voor de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder belast met de executie. Huisdieren Te koop Afghaanse wind honden een reu, een teef kleur zwart met bruin kamploens- afstammlng oranje manege, telefoon 01717-4908 na 19 u. mnd. oud In de Merenwijk Q Vermist Cypers langharige poes met pluizige staart. Omg. Burggravenlaan, tel 123856. Wegens plaatsgebrek te k. aangeboden Jonge witte Deen se dog. zeer Hef voor kinderen prijs n.o.t.k .Parkstr. 14, Lei- deseweg 19 Leiderdorp. UIT. DE DEUR UIT. Deze rubriek verschijnt iedere zaterdag. Adverteer daar waar de lezer u zoekt. Gericht adverteren Efficiënt adverteren. Advertenties nemen wij graag aan tot donderdag 15.30 uur. Telefonische informaties iedere ochtend Telefoon 071133012 mevrouw luffermans. mevrouw De Bruin, 071142005 BOUWKUNDIG TEKENAAR in Gouda en Woerden TYPISTES Ned. M.T. VERPLEEGKUNDIGEN A GEDIPL. KRAAMVERZORGSTER nachtdienst LOGOPEDISTE C.V. MONTEUR INPAKSTERS voor een week of langei Luba heeft meer goed betaald tijdelijk werk voor vrouwen en mannen vanaf 18 jaar. Kom snel langs of bel even op. Ach ja... soms ben je zó bezig met al je huis-, tuin- en keukenbeslom meringen, dat bezig zijn met een ander er bij inschiet. Je denkt er gewoon niet aan om die paar ramen bij die oude baas ook even mee te nemen. Als-ie het zou vragen, zou u het met alle plezier doen. Net zo goed als u best voor een zieke moeder even de kinderen naar school wilt brengen. Of een paar bood schappen wilt halen voor een invalide. Of wat verstelwerk wilt doen voor een man alleen. Vroegen ze 't maar. 't Punt isom hulp vragen doet een mens niet zo gauw. Zoals je ook wat moet overwinnen om zomaar naar iemand toe te stappen om hulp aan te bieden. GRAAG GEDAAN hier ter plaatse wil graag bemiddelen. Wil mensen die wat hulp kunnen gebruiken èn mensen die willen helpen bij elkaar brengen. De bon hieronder is ervoor. Vul 'm in. Mens durf te vragen. Mens durf te geven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10