Feyenoord, net een kameleon 99 Van de Roer houdt Ajax lang van scoren af: 0-2 Eervol verlies Eindhoven Scorebord ^Qyóbercjen apart Missen van strafschop heeft bijna fatale gevolgen bij Amsterdam Amsterdammers scoren pas in slotfase BAANDAG 19 JANUARI 1976 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE Excelsior—Ajax pSVEindhoven EC AmsterdamFeyenoord SpartaNAC Roda JCFC Twente AZ*67—NEC De GraafschapMVV FC UtrechtGo A. Eagl. FC Den Haag:Telstar Ajax 17 13 3 1 29 pSV 18 12 Feyenoord 13 12 44-17 53-19 41-23 31-13 27-21 22-21 25-20 24-21 31-26 30-27 23-29 19-42 Twente 17 10 4 3 24 NEC 18 7 9 2 23 Sparta 18 5 10 3 20 AZ'67 17 7 5 5 19 Roda JC 17 7 5 5 19 D. Haag 18 7 4 7 18 Telstar 18 5 7 6 17 Amsterd. Gr^chap MVV Eindhov. NAC 18 3 6 9 12 A. Eag. 17 2 7 8 11 Excelsior 18 3 3 12 9 Utrecht 17 2 4 11 8 EERSTE DIVISIE SW—Fortuna SC 4—1 SC Amersf.FC Dordrecht 30 VolendamVitesse 20 FC GroningenSC Camb. 30 FC D. Bosch—PEC Zw. 0—1 Helmond Sp.Heracles 22 HeerenveenVeendam 21 WageningenHaarlem 20 Willem II—FC VVV 2—0 5 4 9 14 21-37 22-34 10-31 21-43 21 15 20 10 19 11 19 10 20 10 19 8 20 8 Haarlem Groning. FC VVV Fort. SC Heerenv. Wagening. PEC Zw. Vitesse 20 7 Volendam 20 6 Dordrecht 20 7 Veendam 19 6 Willem 2 20 6 Vlaarding. 19 4 Cambuur 19 6 D. Bosch 19 6 Helm. Sp. 20 5 Heracles 20 6 Amersfoort 20 5 SW 20 3 4 2 34 51-21 7 3 27 32-14 4 4 26 31-17 3 6 23 33-28 3 7 23 27-22 6 5 22 32-16 6 6 22 26-20 7 6 21 31-25 7 7 19 25-24 5 8 19 27-31 6 7 18 20-24 6 7 18 23-40 9 6 17 20-20 5 6 17 28-33 3 10 15 22-27 4 11 14 20-34 2 12 14 18-32 3 12 13 26-43 I 6 11 12 21-42 i Haarlem perio- Het wordt zo langzamerhand een Feyenoord-traditie om een goede helft af te icisselen met een erg slechte. Ook gisteren tegen Am sterdam was dat weer zo. We be gonnen goed. kwamen met 20 voor en hadden erg weinig last van Amsterdam. Tenminste, tot aan de strafschop van Schneider, het geruzie daarover met Kreuz en de misser. Daarna is het fout gegaan. We gingen in de tweede helft erg slecht voetballen. Veel te gehaast, waardoor vreemde si tuaties voor ons doel ontstonden. Amsterdam kreeg tenslotte nog een beste kans om op 22 te ko men. maar dat was niet eens de verdienste van die ploeg, moMr meer onze eigen fout. We hebben het onszelf weer eens erg moei lijk gemaakt. Waaraan dat ligt? Moeilijk te zeggen. We moetefl tegenwoordig kennelijk minstens met 40 voorstaan om niet in door Husers die steevast klaar stond om Jansen neer te leggen als hij Koopman een keer kwijt was. Dat er geen gele kaarten zijn uitgedeeld tind ik dan ook onbegrijpelijk. Dat is het nadeel voor zo'n type spits: algemeen zal wel aangenomen worden dat hij veel kan incasseren. paniek te raken bij een offen- siefje van de tegenstander. Gelukkig voor o?is kwam Am sterdam niet gelijk, anders wa ren de poppen waarschijnlijk wel aan het dansen geweest. Dat wa ren ze toch al. maar dan alleen voor Nico Jansen. Wat werd die jongen aangepakt. Was het niet door Koopman, die zich natuur lijk speciaal voor deze wedstrijd had opgepept, dan was het wel AMSTERDAM Een diepe zucht. De veel er zijn problemen mee.. Brzezanczyk somber wedstrijd weer. We spelen of een goede eer De oorzaak? Ik wilde dat ik het zeker wist. spelers zijn te gemakzuchtig. Als ze niet al maal aardig. Maar komt de tegenpartij opzet mis. Dan is de zelfverzekerdheid onmiddellijk aan ging, ach dat zijn we gewend. Elke club geplaagde trainer van Feyenoord ventileerde Feyenoord, dat is net een kameleon. Elke ste helft en een slechte tweede of andersom. Het heeft iets te maken met nonchalance. De te veel tegenwerking krijgen lukt het heie ten en er ontstaat druk op ons, dan gaat het zoek. Dat FC Amsterdam er keihaird tegen- begint zo tegen ons. Het is de enige manier Door Pim Stoel Geels (Ajax) 20; 2. Lubse en Van Kuylen (PSV), Hazelhekker (De raafschap) 13; 5. Edström (PSV) 1 Nanninga (Roda JC) 10; 7. Nico i (Féyenoord) 9. SCHAATSEN Hans van Helden eft zich het afgelopen weekeinde Tönsberg de sterkste getoond tü- de oefenwedstrijden van de na- ale ploeg, die zich voorbereidt op iet Europese kampioenschap. De na- ionale kampioen won drie van de r afstanden. Op de 5000 meter was iet Kleine sneller dan Van Helden. Er waren meer problemen voor Brzezanczyk. De discipline bijvoor beeld. Zijn stem wordt niet gehoord. Althans niet tegen het einde van de eerste helft in het Olympisch Stadion Toen mocht Feyenoord bij een com fortabele voorsprong van 20 ook nog een penalty nemen, terecht toe gekend door de overigens uiterst zwak leidende Hoppenbrou wer nadat Visser Kristensen onder uit had gewerkt. De Feyenoord- coach liet het duidelijk weten. Riep an de bank dat Kreuz hem moest ne men. Die vertelde dat Dick Schnei der, de man die de bal op de stip had klaargelegd. Kreuz: "Maar toen be gonnen er een paar bij ons te roe pen: weg Kreuz, Dick neemt hem. Nou, toen ben ik maar afgereisd". Wat jammer was voor de Rotter damse formatie want Dick Schneider gaf de bal zo weinig vaart mee dat de toch nog zeer onervaren doel- Suiker het schot kon keren. En ook in tweede instantie bleef Schnei der in gebreke hoewel hij alle j&ns had gehad de bal alsnog in het doel te werken. De "misser" had bijna fatale ge volgen voor Feyenoord. Want in de tweede helft, toen Amsterdam wel begon aan te dringen en snel op 2— 1 kwam, waren de Rotterdammers nergens meer en mocht Feyenoord blij zijn dat de Deen Petersen een unieke kans de gelijkmaker te sco ren verprutste door in vrije schietpo sitie hoog over te knallen. FC AmsterdamFeyenoord. Bij na drie kwartier lang leek het er op dat de Rotterdammers zelf exact konden bepalen met hoeveel goals verschil de Van de Meentbri gade naar een verdiende nederlaag gestuurd zou worden. Met Kristensen sterk op dreef en Van Hanegem in vorm was het al na acht minuten raak toen De Kromme een voorzet van Jansen schitterend inkopte (0 1). Feyenoord bleef aandrin gen. Kon vaak slechts gekeerd wor den door keiharde Amsterdam se charges die Hoppenbrouwer won derlijk genoeg nimmer wilde bestraf fen met de gele kaart. De Rotter dammers lieten zich er niet door ont moedigen. En het was Theo de Jong die in de twintigste minuut een pass van Rijsbergen ontving, en uiterst behendig langs drie Am sterdammers flitste. Hij was nog zeker dertig meter van het hoofdstedelijke doel verwij derd toen hij zag dat Suiker te ver voor zijn goal stond. Het boogschot van De Jong vloog over de verbouwe reerde Amsterdamgoali in het doel 10—2). Fout pakken over zoiets. Maar hij moet natuurlijk niet in de kleedkamer met z'n hoofd in z'n handen gaan zitten. Dat getuigt van weinig mentaliteit. Het was natuurlijk zijn fout, hij is nota bene zó lang. Springt ie naar de bal dan tikt ie hem zo over. Nu bleef hij eerst verdwaasd achteruit lopen. Een kwestie van ervaring zal ik maar zeggen". Maar hij stopt even later wel een strafschop. Van de Meent: "Kunst. Een bal van Schneider. Als die er een neemt weet je precies naar wel ke hoek hij gaat. Daar hoef je nooit op te gokken. Je had dat gekanker van die Rotterdammers moeten ho ren. Vooral tussen Kreuz en de rest. Toen ze in de rust het veld afkwa men hadden ze het er qog over wie hem nou eigenlijk had moeten ne men. En na rust was het ook ach ter elkaar gekanker. FeyenoordAmsterdam na rust. Wat ging er mis. Van Hanegem; "We moeten de zaak niet overdrij ven. Voor rust ging het aardig maar beslist niet geweldig. Na rust ging iedereen weer voor zichzelf lopen spelen. En dat gaat nu eenmaal niet". Pech Daarbij had Feyenoord de pech dat met name Heini Otto, Theo Husers en Rob Bianchi in die tweede helft 100 procent beter draaiden dan aan vankelijk. Amsterdam begon druk uit te oefenen, de zwakte in de Feye- met zijn oude ploegmakker Rob B\ Tjeerd Koopman rechtsvolgt de dans om de bal. Feyenoords Nico Jansen over het noorddefensie werd er sterk door be- houden in de ploeg slaagde Feye- licht en na tien minuten werd het 2 noord er tenslotte krampachtig in 1. Petersen ontving op de rand de 21 voorsprong te handhaven buitenspel een hakballetje en liep regelrech t door naar Treytel om de Feyenoorddoelman vervol gens kansloos te laten. Met veel tijdrekken en de bal vast- bescha- mende vertoning die schril afstak tegen het goede Rotterdamse spel van de eerste helft. Pim van de Meent: "En als Peter sen die kans benut vlak voor tijd dan mag Feyenoord eigenlijk nog hele maal niet mopperen. Jammer voor ons. lukte het niet, maar toch zie ik de toekomst niet al te somber meer in. De nieuwelingen beginnen zich aardig aan de oude garde op te trekken ROTTERDAM Het had niets met zijn gewei dige optreden te maken, dat Eddie van de Roer als laatste de kleedkamer uitstapte. Zoals gebru ikelijk blies hij langer dan de anderen languit op de massagetafel uit van zijn inspanningen, die Ajax' moeizame, late zege (02) evenwel niet konden voorkomen. Niets bijzonders voor Excelsiors doelman, die als absolute uitblinker op Woudenstein werd aan gewezen. Frappanter was zijn bekentenis, dat hij zich schuldig voelde aan beide Ajax-treffers, dat hij daarbij niet geremd zou zijn door de twee botsingen (eerst tegen Hulshoff en even later tegen Brokamp), maar dat hij de voorzetten niet verwachtte waar die in werkelijkheid beland den. Lubse (links) passeert doelman Berendonk van Eindhoven. De bal zal nog door Warnaar \en Schalks (niet zichtbaar) van de lijn worden gehaald. Bij grote broer" PSV2-1 EINDHOVEN Op uiterst eer- Volle wijze heeft Eindhoven van gro- ite broer PSV verloren. De neder- [laag kon de eredivisie-debutant niet ontlopen, maar met een verlies van [1—2 toonden de mannen van trai- Gosens zich wel tevreden. Ook al betekende het de vierde nederlaag ïccessie. Aan de andere kant hebben de bezoekers veel geluk ge had. PSV zag de bal drie keer van de lijn gehaald en schoot ook her haaldelijk tegen het houtwerk. Bovendien speelde Fred Beren donk in het doel van Eindhoven een sterke partij. Hij behoedde zijn ploeg Voor een veel grotere nederlaag. De tweede uitblinker was Wout Blijder- veen, die René van de Kerkhof geen schijn van kans gaf. PSV startte overdonderend. Binnen vier minuten had het zich vier le vensgrote kansen geschapen, maar het openingsdoelpunt viel pas in de 24ste minuut, toen Van der Kuylen na een voorzet van Poortvliet en een kort passje van Edström raak schoot. Eindhoven was er niet door geïmponeerd. Het bleef zijn idealen trouw en viel dus zoveel mogelijk aan In de voorhoede kwam het ech ter kracht tekort. Reden ook verdediger Bloemers len r i ging In de tweede helft bleef PSV domi- 2L neren. Schoten van Van der Kuy len. Quaars en Edström leverden echter geen resultaat op. Ook al omdat de voorzetten van René van de Kerkhof geen enkel gevaar in hielden. In de 17de minuut werd het 2—0, opnieuw door Van der Kuylen, na voorbereidend werk van De'ijkers en René van de Kerkhof. Eindhoven wilde zich nog steeds niet bij het onvermijdelijke neerleg gen en had in de 34ste minuut het "geluk" dat Lubse de bal aan Sen ders verloor. Deze speelde Bleijen- berg aan, die vervolgens met een lob Van Beveren, die na vijf weken zijn rentree maakte, geen kans gaf: Bijkans achteloos ging hij voor bij aan de "onmogelijke" reddin gen, waarmee hij Ajax wanhopig had gemaakt en weigerde beide Ajacieden te beschuldigen van op zet, toen ze hem bepaald niet on zacht besprongen. "Als wij in hun positie staan, doen we misschien precies hetzelfde", merkte hij slechts op. "Bovendien geloof ik niet dat ze met de bedoeling spron gen om mij te blesseren". Het leidde niettemin tot een be paalde onzekerheid, die zeven mi nuten voor het einde de na tuurlijk verdiende nederlaag in luidde. John Dusbaba bereikte van af rechts het hoofd van Ruud Geels, die opvallend ongedekt 01 kon In koppen. Sterk spelende Jacques Roggeveen dacht onmiddellijk aan de blessure, die Van de Roers springkracht verminderde. Van de Roer evenwel: "Ik liep achteruit te gen Cees van de Munnik op, daar om kon ik er niet bij komen. Bo vendien verwachtte ik de voorzet bij de eerste paal". Dat vermoedde hij niet drie minuten later, toen René Notten zich handig van Ton Pattinama had ontdaan en nu wel bij de eerste paal Willy Brokamp op het hoofd bediende: 02. Het betekende een laat en voor Excelsior toch nog triest slot, om dat de 9000 kijkers tijdens de sen sationele strijd een even enerve rende ontknoping hadden verwacht. Zover liet Jax het evenwel niet ko- Rinus Michels naderhand: „De ploeg verloor zijn rust niet. men werd niet nerveus. Terwijl ik me dat best had kunnen indenken, zeker als zo'n keeper op de beslissende mo menten aanwezig is". ExcelsiorAjax had in wezen al na negentien minuten kunnen worden beslist. Na een kwartier, waarin de Rotterdammers opvallend brutaal en energiek hun opponent te rugdrongen (cornerverhouding na 15 minuten 5-0 voor Excelsior) werd dat offensief wreed afgebroken door een treffer van Gerrie Mühren, die echter geen genade kon vinden in de ogen van arbiter Van Dijken. "Buitenspel", had hij Eddie van de Roer toegeroepen, nadat een voor zet van Arno Steffenhagen door Ruud Geels tot Mühren was ver lengd. Hem was ontgaan dat Jac ques Roggeveen nog op de doellijn stond, waardoor hij bij nader in zien zijn beslissingmotiveerde met; "Van de Roer had zijn hand op de bal, Mühren trapte die er on deruit". Eddie van de Roer: "Ik pro beerde bij de bal te komen, maar ik reikte te kort..." Pas daarna trok Ajax definitief het offensief naar zich toe. Rinus Mi chels: "Die terughoudendheid in de beginfase is niet opzettelijk. Ik weet niet wat het is. Misschien willen ze eerst eens kijken wat er te koop is. Het gebeurt ook alleen maar in uit wedstrijden". Excelsior moest ver te rug, veelal met de rug tegen de mum- ontkwam het vaak dank zij Eddie van de Roer aan een achterstand. Zoals na rust toen Excelsiors doel man in een reflex een kopbal van Brokamp tegen hield, een knal van Mühren stijlvol verwerkte, een kop stoot van Geels achterwaarts pluk te en een afstandsschot van Pim van Dord op de paal zag afstuiten. Dezelfde Van Dord, die een gele kaart zag nadat hij Frans Struis zonder reden had gevloerd. Het ge schiedde allemaal in een periode, waarin Ajax soms ietwat gehaast op zoek ging naar de verlossende tref fer. Die zeven minuten voor tijd toch viel "omdat", verklaarde trainer Thijs Libregts. "Ajax de klasse be zit. die op bepaalde momenten be slissend kan zijn. Zoals Geels dat foutje van Van de Roer afstrafte. Hij staat dan toch klaar om te pro fiteren". „Maar we zijn niet weggespeeld". Wat Rinus Michels beaamde met: „Gezien de mogelijkheden van Ex celsior bepaald verdienstelijk. Het is op Woudenstein altijd moeilijk op dat kleine veldje. Tenminste, die indruk krijg ik altijd dat het veld hier klein is, omdat je er zo dicht bovenop zit. Misschien is het daar om, dat we het hier altijd zo moei lijk hebben". Beckenbauer bedreigd... BRUNSWIJK Franz Bec kenbauer (foto), de aanvoerder van tweevoudig Europa cup- winnaar Bayern München en het Westduitse elftal, is zater dag voor de wedstrijd Eintracht Braunschweig - Bayern Mün chen telefonisch met de dood bedreigd. Ook Bayern-manager Robert Schwan werd met de dood bedreigd. De politie in Brunswijk wilde geen enkele risico lopen en leg de voor en na de wedstrijd een hecht cordon rond het team van Bayern. Er gebeurde echter niets, waarop de politie aannam dat de bedreigingen het werk waren van *n sinistere grappen maker. Een 17-jarig Engels meisje, Martine Montague, heeft bij Stoke City een aanvraag inge diend om profvoetbal te mogen spelen. Martine Montague on dernam deze opzienbarende po ging kort nadat 't Engelse par lement een wet had aangeno men die discriminatie der sexen verbiedt. Bovendien-heeft de FA beslist dat er voortaan niet meer op de velden gezoend en ge knuffeld mag worden nadat een doelpunt is gescoord. Martine is werkzaam in een garagebedrijf en speelt voor de plaatselijke damesvoetbalclub in Stoke. De Engelse topclub overweegt om Martine Montague een proef- wedstrijd te laten spelen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9