Zuidmolukse gemeenschap voorlopig tevreden Eerste vijf ling in Nederland geboren RADIO programma Kamer pakt na de vakantie defensie aan en gisteren toegelicht Na gesprek met de Nederlandse regering AANDAG 19 JANUARI 1976 DEN HAAG (SP) Na een vakantne van bijna een maand gaat de Tweede Kamer deze week weer aan de slag. De tredmolen van vergaderingen op dinsdag, woensdag en donderdag is in gang gezet. Men moet niet den ken. dat de Kamerleden nu een maand lang niets gedaan hebben. Neem alleen al de aandacht die vele van hen hebben moeten schenken aan de beroering die mi nister-president Den Uyl heeft ge wekt met zijn VPRO-verhaal over bezuinigingen in de sociale sec tor. De defensiespecialisten treden dinsdag aan voor het jaarlijkse debat met minister ir. H. Vrede- ling van Defensie en zijn staats secretarissen mr. A. Stemerdink en C. J. J. van Lent over de be groting. Flink wat tijd hebben de volksvertegenwoordigers gehad om him verhalen voor te berei den. Het zou aan de kwaliteit er van te merken moeten zijn. Over defensie is vorig jaar al het nodige te doen geweest als ge volg van de aangekondigde plan nen om de Neptunevliegtuigen op te doeken en de kruiser De Zeven Provinciën op te leggen plan nen waar de regering inmiddels ten dele van is teruggekomen. "Hangpunt" is onder andere de vraag hoe de bezuiniging van zo'n twintig miljoen gulden die in 1976 niet doorgaat nu wordt gefinan cierd? Door elders in de begroting te schrappen (wat de progressie ve Kamerfracties willen»? Of door het defensiebudget te verhogen (waarvoor christen-democra tische Kamerleden voelen)? Verder kan de Kamer natuur lijk niet heen om uiteenlopende zaken als: het achterwege blijven (voor lopig, vanwege de loonmaatre gel) van een compensatieregeling voor dienstplichtigen voor onaan gename en onregelmatige dienst- de demonstratievrijheid militairen; Q de kernwapens; een vrijwilligersleger. Over dit laatste punt heeft de voorzitter van de staatscommissie die de mogelijkheden voor zo'n leger onderzoekt tussentijds wat gezegd in een verhaal in het maandblad van de landmacht, de Legerkoerier. Deze voorzitter, de vroegere staatssecretaris dr. J. A. Mommersteeg, zegt zelf wel voor stander te zijn van een krijgs macht uitsluitend bestaande uit vrijwilligers, die drie tot zes jaar in dienst zijn. Het spreekt hem weinig aan, dat zo'n "beroepsleger" het gevaar van "een staat in de staat" in zich zou bergen. Hij oppert in dit verband de mogelijkheid een par lementaire inspecteur-generaal voor de krijgsmacht aan te stel len. Een vrijwilligersleger zou, meent Mommersteeg, aan enkele voorwaarden moeten voldoen: de vrijwilliger moet in dienst kunnen studeren en de overheid moet medeverantwoordelijkheid dra gen voor een goede en Üefst betere kans om van de militaire maat schappij over te stappen naar de burgermaatschappij. Bovendien moeten zaken als arbeidsbemid deling en het reserveren van even tuele overheidsfuncties voor af zwaaiers worden gegarandeerd. DEN HAAG (SP) In de Zuidmolukse gemeenschap is men tevreden met het resultaat van het gesprek tussen zes Zuid molukse leiders en vijf Nederlandse ministers, dat zaterdag drie uur heeftgeduurd. Er komt zo spoedig mogelijk een ge meenschappelijke commissie met vijf Zuidmolukse en vijf Ne derlandse leden. De commissie zal zich bezighouden met de problemen die voort vloeien uit de politieke idealen van de Zuid-Molukkers: het stichten van een eigen republiek in de Indonesische archipel. Uitdrukkelijk is van de zijde van de Nederlandse regering ge zegd, dat zij de Zuidmolukse idealen „niet kan steunenmaar dat zij het bestaan en de^ernst ervan onderkent Na afloop van het gesprek Verklaarde ir. J. A. Manusama, president van de republiek Zuid- Molukken in ballingschap, redelijk dankbaar te zijn, dat de Nederland se regering doordrongen is van de aanwezigheid van ongeveer veertig duizend Zuidmolukkers in Neder land. die vervuld zijn van hun idealen. LANGDURIG Voor ir. Manusama staat vast, dat de Zuidmolukse zaak geen zaak is Ongerustheid tu-programma Oosterschelde Er is grote onrust ontstaan onder de leden van de 'Aktiegroep Ooster- schelde Open', die bezwaar hebben tegen de manier waarop het N.C.R.V.-televisieprogramma 'De Tijd Stond Even Stil' vanavond om kwart over acht op Nederland I de problematiek van het 'Delta-plan' behandelt. Na de nationale ramp op 1 februari 1953, toen op zevenenzes tig plaatsen de dijken braken en tweehonderdduizend hectaren Ne derland werden overstroomd door de zee, waarbij 1750 doden te betreu ren waren, kwam een zorgvuldig uit gevoerd Deltaplan van de grond. Nu een groot deel van het Deltaplan inmiddels is gerealiseerd, is er ver schil van mening ontstaan over de afsluiting van de Oosterschelde. Jan van Hillo staat vanavond in zijn te levisieprogramma stil bij de ramp van februari 1953 en spreekt daarna met een aantal mensen over de ramp en de voorzorgsmaatregelen, die daarna zijn genomen om eenherha ling te voorkomen. De 'Aktiegroep Oosterschelde' is he vig verontwaardigd over het feit, dat Van Hillo in zijn programma vijf mensen heeft uitgenodigd, die plei ten vóór afsluiting van de Ooster schelde, terwijl Van Hillo slechts één vertegenwoordiger heeft uitgenodigd van de degenen, die het open houden van de Oosterschelde voor staan. De 'Aktiegroep Oosterschel de', die meer dan twintig belangengroeperingen vertegenwoor digt, heeft haar leden middels een 'extra mededeling' opgeroepen het programma van Van Hillo vanavond kritisch te bekijken en bij een te eenzijdige voorlichting onmiddellijk massaal de N.C.R.V. te bellen. De 'Aktiegroep Oosterschelde' en haar grote achterban is bang. dat door het tonen van de verschrikkelijke beel den van de ramp en de ongelijke dis cussie na afloop tussen vijf voor standers van afsluiting en één voor stander van openhouding een discus sie ontstaat, die haast onvermijde lijk zal leiden tot de conclusie de Oos terschelde maar af te sluiten. De 'Aktiegroep Oosterschelde' staat ver hoging van de dijken voor, welke maatregel, volgens de aktiegroep, even beveiligend werkt en waar door ook het milieu behouden blijft. van korte adem. Hoe lang het ook zal duren, „voor mij staat vast dat wij eenmaal terug zullen gaan," zei hij. De Zuidmolukse delegatie heeft niet kunnen garanderen, dat voortaan gewelddaden als de gijzeling in de trein te Wijster en de bezetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam achterwege zullen blij ven. Ir. Manusama zei daarover: „In de brief over de acties in Wijster en Amsterdam stelt de regering dat zij geer. garantie tegen geweld kan bieden zonder van Nederland een politiestaat te maken. Als de regering het al niet kan. wat verwacht u dan van ons?" De heer Manusama: "Na afloop van het gesprek leek het wel of de pers zocht naar tegenstellingen in de Zuidmolukse gemeenschap. En als ik zeg, dat we reredelijk tevreden zijn over de uitkomsten van het gesprek, probeert de pers mensen te vinden, die er anders over denken". "Ik heb in het gespek met de re geringsvertegenwoordigers ook ge zegd. dat het van belang is, mijn invloed en belangrijkheid te erken nen. Op die wijze kan ik de Jongens beter in de hand houden, kan ik meer van ze opaan. Wanneer ik zou aftre den, zou dat niets oplossen. Wat de Jongeren betreft, uit gesprekken tus sen bijv. Boven-Smilde en Assen met de heer Ririasa (die zich o.m. met jeugdzaken bezighoudt in het kabinet-Manusama, red.) is geble ken ,dat ook zy redelijk tevreden zijn". CONGRES „Voorlopig ben ik niet ontevreden," was de reactie van ds. Metiary uit Assen, die enkele malen met de bezetters van het Indonesische consulaat heeft gesproken. Hij kondigde aan, dat op het congres van de Badan Persatuan in Capelle aan den IJssel op 24 januari het resultaat van het gesprek wordt besproken. In de Zuidmolukse woonwijken in Capelle en Moordrecht was men „redelijk tevreden". Vooral jongeren zeiden: „De Nederlandse overheid had al veel eerder moeten aanbieden om te praten over de zaak van de republiek der Zuid-Mo- lukken." Voorzitter Aponno van de Vrije Zuidmolukse Jongeren meende, dar wel degelijk sprake is van een politieke concessie van de Neder landse regering, nu zij heeft erkend dat het een politiek ideaal is dat de Zuidmolukkers beweegt. HOORZITTING Aan het gesprek namen van Nederlandse kant deelminister president Den Uyl en de ministers Van Agt (Justitie), De Gaay Fortman (binnenlandse zaken), Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Van Doorn (maatschappelijk werk). Van Zuidmolukse kant ir. Manusa ma, president van de republiek in ballingschap, vice-president Lokollo, de minister van algemene zaken Tutuhatunewa, de minister van financiële zaken en jongerenaange- legenheden Ririasa, de minister van binnenlandse zaken Latumahina en de regeringsadviseur Nikikuluw. De Politieke Partij Radikalen heeft aangekondigd te zullen aandringen op een hoorzitting van de Tweede Kamer over de Zuidmolukse zaak. Zaterdag vond in Den Haag het overleg plaats tussen de Nederlandse regering en een afvaardi ging van de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland. Die delegatie werd in zijn geheel gevormd door de regering Manusama. Op de foto verwelkomt premier Den Uyl ir. Manusama. Minister van algemene zaken in de regering Manusama, de heer Tutuhatunewa (links) en minister van buit tenlandse zaken Lokollo kijken toe. NEDERLAND I 18.45 2de trekking van de Staatsloterij (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Te hooi en te gras (NCRV) 19.30 NCRV-Springtrofee 1975-1976 (NCRV) 20 15 De tijd stond even stil (NCRV) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Kojak (NCRV) 22.40 Tot besluit (NCRV) 22.45 Symbiose 22.49 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 The lone ranger, tv-serie (TROS) 19.30 In Londen staat een huis, serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sweet bird of youth (TROS) 22.15 Aktua (TROS) 22.55 Journaal (NOS) Berend Boudewijn begon dit week einde blijmoedig aan een nieuwe se rie zaterdagavondshows. De vorige cyclus van de BB-kwis maakte fu rore door vooral het weggeven van praohtcadeaus zonder geldige rede nen. Het leek een duur program ma. BB werkt nu met cheques, za terdagavond werden de kandidaten in totaal beloond met bijna f4300, en dat leek veel meer. Doordat elk spel nieuwe kandidaten kent, is de oontinuiteit zoek en dus ook een deel van de spanning verdwenen. Blijft over: een redelijk onderhoudend, niet sensationeel programma. Toch eindigde de dag glorieus, want niet alleen bleek Dianne de Leeuw in haar fel-gele pakje de ele gantste kunstschaatster bij de Euro pese kampioenschappen. Ze won nog ook. Het had niet helemaal die sfeer van vroeger, het verslag was niet eens rechtstreeks, maar toch zat ik wel even "hup Sjoukje" te roepen. Irritant was de behande ling van de Zwitserse televisie. In de korte hertialingen na elke kuur werden doorgaans alleen de mis stappen en valpartijen van de da mes getoond, zelden een mooie pi rouette. Een sadistische regisseur. Bij de TROS op zondag was de leukste surprise verstopt in het pro gramma van Mar tine Bijl. Pro grammaatje eigenlijk dat past bij Martine. Ze zong een ode aan de ca meraman, liedjes, tekst en re ie waren ineens één. Martine zong dat haar kop er af kon halen. Inventief, was dat. misschien wel body-art? Of anders de schandelijke volksverlakkerij in Manilla, de psychische chirurgie: opereren met de handen en zonder littekens, waarover de AKTUA-spe cial ging? Het antwoord zou de NOS geven in een film van Frans Zwart jes over body-art, maar dat ging in eens niet door. Omroepster Viola had daar een lange tekst over, de film zou misverstanden oproepen, over het onderwerp en de taak van de NOS. Maar misverstanden kun nen toch voorkomen worden met geen lange tekst? Nu is het wegge gooid geld. Kan een forum hier ook even een uitspraak over doen? BERT VAN DER VEER „Te hooi en te gras". Een documentaire over het boerenleven in Nederland^ Samensteller Nico Bogaart bladerde in het ge lijknamige boek van tekenaar Rien Poortvliet en zag daarin een programma dat door de NCRV wordt uitgezonden via Nederland I om 19.05 uur. De schoonheid van het verstilde lage land, de bedrijvigheir in en om de boerderij en het leef patroon van de mensen die tot de boerderij behoren, de ste deling is er zo langzamerhand van vervreemd. Poortvliet is een hartstochtelijk liefhebber van het boerenleven. Bijna fotografisch registreerde hij alle aspecten daarvan. Nico Bo gaart is met Rien Poortvliet opnieuw de boer op gegaan voqr een schets in levende beelden. De verfilming van Tennessee Williams' toneelstuk ,JSweet Bird of Youth" in de Paul Nevrman-cyclus van de TROS (Ned. II 202522.15 uur), had evenals die van „Cat on a hot tin Roof" in 1958, vier jaar eerder, nog al wat voeden in de aarde. Want het openhartige realisme van de Amerikaanse drama turg kon volgens de toen geldende normen van de produktie- code m Hollywood niet door de beugel, zodat in beide gevallen regisseur Richard Brooks zijn oude stiel van scenarioschrij ver weer opvatte onm de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. Tennessee Williams heeft daar nooit veel om gege ven en er in de vele films naar zijn werk zelf vaak aan mee gewerkt. In „Sweet Bird of Youth", die begin 1959 zijn Broadway-pre mière beleefde, speelt Paul Newman de rol van een jongeman die langs meedogenloze wegen een carrière als filmacteur probeert op te bouwen en tenslotte struikelt. ROTTERDAM (ANP) Voor het eerst in de geschiedenis is in Ne derland een vijfling geboren. Za- terdagmorge om vier minuten over half tien werd de eerste van de vijf babies <een meisje van 1400 gram) in het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam door middel van een keizersnede ter wereld gebracht. In de zes daarop volgende minu ten werden vervolgens een jonge tje (1450 gram), een meisje (1500 gram) en nog twee jongetjes iresp. 1340 en 1660 gram) geboren. De gelukkige ouders zijn de 32-jari- ge Johanna en de 34-jarige Hen drik den Outer uit Rotterdam. Zij zijn sinds 1965 getrouwd en hadden nog geen kinderen. Moeder en kinderen maken het naar om standigheden goed. Gistermiddag deelde het ziekenhuis mee dat de vijfling wat last had van adem halingsmoeilijkheden. maar er is geen reden tot ongerustheid, zo werd verklaard. Volgens dr. J.W. Vladimiroff, de vrouwenarts die de leiding had bij de operatie, is een vijfling een zeldzaamheid. De natuurlijke kans op een vijfling-zwangerschap is volgens hem een op de vier mil joen. Deze kans wordt groter naarmate een vrouw hormonenin jecties krijgt toegediend om de vruchtbaarheid te bevorderen. Me vrouw Den Outer had dergelijke injecties gehad. Een vijfling-zwangerschap is volgens dr. Vladimiroff een keer eerder in Nederland voorgekomen. Dat was voor de tweede wereldoorlog in Groningen. De kinderen stierven voor de geboorte. "Het grootste ge vaar bij en dergelijke zwanger schap is', aldus dr. Vladimiroff, 'dat de kinderen veel te vroeg wor den géboren. Over het algemeen streven we ernaar de geboorte uit te stellen tot de zevende maand van de zwangerschap. In bijna al le gevallen vindt de bevalling plaats door midael van een keizersnede', aldus de Rotterdamse vrouwenarts. De vijfling is volgens hem de twee de in Europa. In 1969 werd in Engeland een vijfling geboren. Ver der leven er volgens hem nog vyf- lingen in Canada ide Dionne-vijf- ling), Zuid-Afrika, Argentinië en in Nieuw-Zeeland. Dat er tijdens zo'n unieke zwanger schap alle mogelijk voorzorgsmaat regelen worden genomen, spreekt vanzelf. Mevrouw Den Outer was reeds geruime tijd voor de beval ling in het Dijkzïgtziekenhuis op genomen om elk risico uit te slui ten. Er was voor haar een speciale kaaner ingericht in een apart ge deelte van het ziekenhuis, zodat zij niet kon worden lastig geval len. Besloten werd de geboorte cp 26 ja nuari te laten plaatsvinden. Een medisch team onder leiding van prof. dr. H. K. A. Visser (hoofd afdeling kindergeneeskunde van het Sophia kinderziekenhuis) en dr. J. W. Vladimiroff (hoofd afde ling gynaecologie van het Dijkzigt- ziekenhuis) was dag en nacht pa- raait om de unieke operatie ne ver richten. Zaterdagmorgen vroeg bleek dat de vijfling zich aandien de. Om half acht werd het me disch team opgeroepen naar het Sophia kinderziekenhuis te komen. Om negen uur moest iedereen aanwezig zijn. Een escorte van de Rotterdamse politie begeleidde de ambulance waarmee mevrouw Den Outer in allerijl van het Dijk- zigt naar het Sophia kinderzieken huis werd gebracht. De behande lende artsen vonden het beter de bevalling daar te laten plaats heb ben, omdat de babies daar de bes te medische verzorging kunnen krijgen. Dr. Vladimiroff verrichtte de ope ratie, bijgestaan door de gynae cologen dr. F. J. J. van Assen en dr. J. B. Koppenol en de chirurg dr. D. B. Verhoog. De narcose werd gegeven door dr. J. M. W. Kooien. Deze artsen werden bij gestaan door enkele kinderartsen en verpleegkundigen. Direct na de geboorte werden de babies in cou veuses gelegd, waar zij voorlopig nog wel enige tijd zullen moeten blijven. De operatie verliep zeer vlot: in zes minuten waren de kin deren ter wereld, in een half uur was de hele bevalling achter de w rug. Twee ziekenhuisfotografen overwriting. hebben de unieke operatie op de 22.40 <S)__Hier gevoelige plaat vastgelegd- Ook is van de bevalling een film ge maakt. MAANDAG 19 JANUARI Nieuws. NCRV De Paul Meyer Show. 23.55-24.00 Nwb. Hilversum II NCRV: 18.00 Nieuws. 18.1,1 Hier en 18.40 (S) Koninklijke Militaire radio. 10.00 De letter M. (11 00 Nwb), UlftB. Nieuws. 13.11 Echo. 13.40 Een mens ais jij. 14.00 Schoolradio. 14.15 Schoolra dio. 14.30 Schoolradio. 14.45 Schoolra- 7.00 (S) De huts- geklutsrte kinderspelen. 17 20 (S) Coun try-time. 17.46 Verkenning. 1755 Med. Hilversum lil VARA: Van 7.02-18.00 (8) Akt. Na afloop van de geboorte bleef mevrouw Den Outer nog anderhalf uur in het Sophia kinderzieken huis. Daarna is zij samen met haar man teruggebracht naar Dijk- zigt. In het Dijkzigtziekenhuis wordt alles gedaan om de moeder van de vijfling te beschermen te gen nieuwsgierigen. De afdeling public relations van het» zieken huis geeft slechts zeer summiere inlichtingen. r Den Outer wil den voor de geboorte van him vijf ling geen publiciteit. Zij konden echter niet voorkomen dat het nieuws toch uitlekte en zo ver scheen het bericht van de komen de geboorte enkele weken geleden in een paar Rotterdamse kran ten. De rechten voor het maken van fo to's verkochten de ouders van de vijfling aan een landelijk dagblad. Hun belangen worden behartigd door de Amsterdamse advocaat mr. F. A. W. Bannier. Ook zouden er nog onderhandelingen gevoerd worden met enkele geïllustreerde weekbladen. Wat voor aanbiedin gen het echtpaar verder heeft ge had, is niet bekend. Kapel. 19.10 Heroriéi 1.05 (S) Liederen j Llterama. 22.05 klasse, hoorspel. NÓS: 23.00 Met het oog op morgen. 23.55- 24.00 Nieuws. AVRO: 19.02 Drie loopt Radiojournaal. 20.05 (S) Superclean Dreammachlne. 21.02 (S) De Negen- (S) Drie draalt op sen lilt de sportwereld iz.oa VARA's oZekplaatle. 14.03 (S) Spits- (S) Alfred Lagarde. Hilversum IV TROS7.00 Nieuws. 7.02 (S)Caprlc- 14.00 Nieuws. 14.02 Aktua-speclal (S) Om de kunst. 15.00 (S) Belcan- -show. 22.02 Radiojournaal 22.06 Vanavond laat. 23.02 (S) Candle light show. TROS: 1.02-7.00 (S) De DUITSE TV nachtwacht. DINSDAG 20 JANUARI AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag met MAANDAG 19 JANUARI Duitsland I 17.65-18.00 Journaal. (Region, pro- de hulsvr. 8 45 Progr. ovi (10.30 Nieuws. 10.33 Ra diojournaal). 11.30 Rondom twaalf met om 11.65 Beursber. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Radiojournaal 13.00 'n Middagje AVRO gramma: NDR: 9.3010.00 Sesamstras- se. WDR: 8.05-11.60 Schooltelev (9 30- 10 05 Ses&mstrasse) (Regionaal p-o- gramma: NDR: 18.00 Sport 18 30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Kultureel magazine. 19.26 Elne ganz gewohnli- chen Geschlchte 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.00 Nws uit Noord- rijnland-Westf alen. 18.10 Interne--* o. 18.12 Klnderorogramma 13.20 Omaru- i 15.30 Nws. 15.33 Radiojournaal. Overheidsvoorlichting: 17.20 De wikkelingshulp KRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Het levende woord 7.25 Ba- dlnerle. 7.54 Overweging. 8 00 Nieuws. 8 11 Echo. 8.30 Aubade. 9.10 Schoolra dio. 9.30 Inf. over schoolradio. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 9.50 School- berlcM 20.15 Akt. 21 00 Mu ma. 21.45 Nach der 22 30-22.50 Journaal, weefberlcht. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Jacquou der Re- 17.40 Akt. en i 18.20 Die gelbe

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5