LEIDSCH DAGBLAD Palestijns leger uit Syrië rukt op in Libanon Militaire tucht treinpersoneel vandaag PSP: wethouder Van Aken (PvdA) moet aftreden Beiroet al op dertig kilometer genaderd? Aangifte vijfling •4836 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SNEEUWWIT „WONDER'' REDT DE OLYMPISCHE SPEEENIN INNSBRUCK Resultaat INNSBRUCKDe organisatoren van de 12de Olympische Winterspe len, die 4 februari in Innsbruck beginnen, hoeven geen-nachtmerries meer te hebben, waarin sneeuwloze skihellingen het angstaanjagend decor vormen. Sinds enkele dagen heeft het in Oostenrijk zo fors gesneeuwd, dat althans op dit punt alle zorgen van het Olympisch comité zijn verdwenen. Daar zag het enkele dagen geleden nog niet naar uit. Olympisch perschef Bertl Neumann sprak in Innsbruck dan ook van „een regelrecht wonder, waar we nog niet echt in kunnen geloven". Maar de werkelijkheid is toch heus. dat de militaire sneeuwtransporten van de Brenner naar de Olympische pisten gestaakt zijn. Nu is het veel eerder zaak die rijkelijk gevallen sneeuw tijdig tot goede parcoursen en afdalingen te maken. In Kitzbuhel, waar dankzij dezelfde onverwachte sneeuwval dit week einde toch nog de traditionele afdaling van de Hahnenkamm kon doorgaan, trokken zelfs alle skilera ren die maar enigszins konden worden vrijgemaakt van het gewone lesgeven, en vrijwilligers onder de gasten erop uit om de sneeuw op de pisten met ski's tot 'n perfect parcours plat te „treten". Olympisch perschef Bertl Neumann had, behalve dankzij de vele sneeuw, toch al een goed weekeinde. Hij kon namelijk meedelen, dat er, ondanks het feit dat er zeer veel van de gebeurtenissen op de televisie zal worden uitgezonden, nu al meer toegangskaarten zijn verkocht dan ooit. Het is Innsbruck dat het recordaan tal bezoekers van Olympische Winterspelen op zijn naam heeft staan: 1.1 miljoen bezoekers in 1964. Noch Grenoble 1968 noch Sapporo 1972 hebben dit aantal kunnen evenaren. Het is de Tirolse hoofdstad zelf, die het record gaat breken: waarschijnlijk zal het totaal aantal bezoekers in de buurt van 1.5 miljoen komen te liggen. Veel van deze bezoekers zullen evenwel dag-bezoekers zijn, die met bussen, auto's en treinen worden aangevoerd en dezelfde dag weer vertrekken. Vandaar dat ondanks dit alles de hoteliers en kamerver huurders in Innsbruck en Seefeld nog niet zulke zonnige graichten tonen. De 150.000 bedden, die zij gezamenlijk kunnen opbrengen, zijn nog lang niet allemaal besproken. BEIROET/TEL AVIV (Reuter/DPA) Achtduizend gewa pende leden van Palestijnse bevrijdingsorganisaties zouden vanuit Syrië met pantserwagens en zware artillerie op weg zijn naar de Libanese hoofdstad Beiroet, die geteisterd wordt door een steeds bloediger burgeroorlog. Zij zouden volgens voorals nog onbevestigde geruchten Beiroet tot op 30 kilometer zijn ge naderd. De verwoeste Libanese hoofdstad schijnt vrijwel geheel van de buitenwereld te zijn afgesloten. i* f'm Israël heeft inmiddels een nieuwe waarschuwing aan het adres van Syrië gericht niet te interveniëren in de strijd in Libanon. De minis ter van Defensie Peres deed dit tij dens een beëdigingsplechtigheid van officiëren in Tel Aviv. "Als een buitenlandse mogendheid zich mengt in de strijd in Libanon zal Israël gedwongen zijn de nodige de fensieve maatregelen te nemen om zijn veiligheid te verzekeren en ik wil dat Syrië dit begrijpt", aldus Peres. Geen uitzicht De strijd tussen groepen christe nen, moslims en Palestijnen is van ochtend opnieuw in alle hevigheid losgebarsten nadat de moslims-lei ders hun volgelingen hadden opge roepen een "heilige oorlog" tegen de christenen te gaan voeren. De godsdienstige leiders van de moslims zijn van mening dat ieder uitzicht op mogelijke vrede in het land verdwenen is nu premier Ka- rami en zijn zes leden tellende coa litie zijn opgestapt. Vanaf vracht wagens en jeeps, die door de mos- limwijken rijden, worden de gelovi gen opgeroepen de wapens op te nemen om hun "aangevallen broe ders" te verdedigen. Overigens zou volgens betrouwbare bronnen het af treden van Karami zijn geweigerd door de peresident. De moslim-leiders zullen moeten beslissen over zijn lot. Dianne de Leeuw is voor de eerste maal in haar carrière Europees kampioene kunstrijden geworden. De Nederlands-Amerikaanse maakte in Genève overigens nog geen overweldigende indruk. Haar optreden miste de uitstraling, die er vorig jaar in Kopenhagen en Colorado Springs vanuit ging. Bij het neerkomen uit een drievoudige sprong moest zij eenmaal met Dianne haalt titel maar... beide handen op het ys steunen om niet te vallen. Dianne maakte een vermoeide en nerveuze indruk. De drievoudige sprong, die lang zamerhand ook bij de dames een doodnormale zaak wordt, is haar bij grote wedstrijden nog niet ge lukt. Tijdens de Olympische Spelen in Innsbrück zal zij het zonder twij fel nog erg moeilijk krijgen, omdat dan ook de Amerikaanse Dorothy Hamill zich in de strijd mengt. In het Hoogovenschaaktoernooi is de Joegoslaviër Lubo Ljubojevic over donderend van start gegaan. Aan de eerste drie partijen hield hij evenzovele punten op. 'Vrij Spel' vandaag natuurlijk ook weer voor de voetballers. In de 18 PAGINA'S eredivisie moest FC Twente op nieuw een punt prijs geven aan het trio Ajax. Feyenoord, PSV. De Twentenaren werden door een met vele invallers uitkomend Roda JC op 0-0 gehouden. Ajax leek eveneens van scoren te zullen worden afgehouden door Excelsior. Pas in de slotfase wisten Geels en Brokamp Ajax aan een 2-0 zege te helpen. Feyenoord kreeg het na een sterke start nog moeilijk tegen FC Am sterdam, dat overigens in het Olympisch stadion genoegen moest nemen met een 2-1 nederlaag. Met dezelfde (eervolle) cijfers werd Eindhoven geconfronteerd bij PSV PAGINA 9-15 Het gesprek tussen regering en vertegenwoordigers van de Zuidmolukkers heeft, naar het zich laat aanzien, wel enig re sultaat gehad. Dan kan men misschien wel schamper doen over weer een nieuwe commis sie in commissieland, maar in dit geval ligt dat toch wel enigszins anders. Door de sa menstelling van die commissie vijf Nederlanders, vijf Zuid molukkers wordt op zichzej.f al een stuk behoedzame even wichtigheid nagestreefd. Ook al is in genen dele van de Nederlandse regering ook maar enige medewerking te verwach ten bij de realisering van het Zuidmolukse onafhankelijk- heidsideaal, het feit dat men voortaan bereid is de verlan gens en frustraties van deze be volkingsgroep serieus te nemen, is al heel wat. Dat de voorgeschiedenis tot dit betere begrip vier doden heeft gekost en dat de meest radicale Zuidmolukse jongeren ook nu weer van een zoethoudertje spreken geven geen aanleiding tot al te veel hiep-hiep-hoera met de resultaten van het ge sprek in het Catshuis. Niets weerhoudt intussen iemand of een bevolkingsgroep een po litiek of maatschappelijk ideaal te hebben en dat op vreedzame wijze na te streven, ook al lijkt het volstrekt onwerkelijk en eindeloos ver. Sloppenwijk Storm lil het oostelijke deel van Beiroet Is afgelopen nacht om elk huis ge vochten. Op veel plaatsen staan huizen en gebouwen in brand. Dit deel van de stad, waarin de slop penwijk Karanfcina ligt, ls de afge lopen 24 uur geteisterd door een golf van christelijke aanvallen. Gisteravond maakten de christe lijke leiders bekend dat zij Karan- tina hadden veroverd. Linkse mos- limlegers zijn vanochtend echter 'n tegenaanval begonnen om de "rechtse aanvallers" er weer uit te zetten. Een politiefunctionaris verklaarde dat het hoofdkwartier van de Li- in regen. Harde wind tot banese veiligheidstroepen kort na midwest tot west. Tempe- middernacht ieder contact met de to grac en. noordelijke moslimprovincies Tripo li en Akkar heeft verloren. Ook met (Opgemaakt te 11.15 uur) ^e oostelijke streek Bekaa, waar eenheden van het Palestijnse be- 20 JANUARI vrijdingsleger het land vanuit Sy- ri zouden binnenkomen, is geen contact meer. Wantrouwen in Leiden Spanje treft voorzorgen Ier: 17.05 rider: 9.44 17.3 LEiDSCK DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanat heden. rj Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hal' geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adros: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (-zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden* MADRID (AP) De Spaanse rege ring heeft vanochtend de 200.000 em ployees van de Spaanse spoorwegen onder de krijgstucht geplaatst om êen nationale spoorwegstaking te vermijden. Volgens de berichten zou de rege ring soortgelijke maatregelen willen treffen tegen het personeel van de Madrileense metro, dat van plan zou zijn voor de tweede maal in sta king te gaan. Linkse oppositiegroepen zijn tegen de maatregelen van de regering on der leiding van koning Juan Carlos en hebben daarom een oproep gedaan voor een demonstratie die morgen in het centrum van Madrid zal worden gehouden. Tot de demonstratie is opgeroe pen door de Spaanse Demokratische Junta en de Organisatie voor Poli tieke Eenwording, twee politieke fronten die stromingen variërend van communistisoh tot gematigd ver tegenwoordigen. Hoewel vanuit vakbondskringenis voorspeld dat het aantal stakingen deze week zal verminderen, ziet het ernaar uit dat de stakingsgolf, die de derde week is ingegaan, nog wiel even zal voortduren. Er moet nog worden -onderhandeld over de vernieuwing van 700 aflopende arbeidsovereen komsten. Het afgelopen weekeinde heeft de politie 55 personen gearresteerd om dat zij een illegale bijeenkomst hiel den. Onder de arrestanten bevonden zich vakbondsadvokaten. In Madrid werd vanochtend vroeg al gepatrouilleerd door manschap pen van de oproerpolitie. Gisteren raakte de oproerpolitie slaags met demonstranten die hogere lonen, am nestie voor politieke gevangenen en meer vakbondsvrijheid eisten. Gisteravond heeft de Madrileense politie bijna alle 55 personen vrij gelaten die gisterochtend vroeg wa ren aangehouden in een villa aan de rand van de hoofdstad van een Ma drileense advocaat, aldus juristen kringen. De villabewoner, Ignacio Monte- jo, en enkele linkse advocaten blij ven onder arrest. In de villa heef t de politie twee „subversieve documen ten" gevonden. De inval in de villa was gerechtvaardigd aan de hand van de wet die bijeenkomsten ver biedt waarvoor geen vergunning is verstrekt. Advocaat Tomas Merin zei na zijn vrijlating dat de politie hem en de anderen had beschuldigd van het or ganiseren van stakingen in Madrid om een politiek oogmerk te dienen. Een lid van de Spaanse Guardia Civil is gedood door de explosie van een bom die verbonden was met een Baskische vlag. Het gbeurde in een Baskische vlag. Het gebeurde in provincie Guipuzcoa. De explosie ontstond op het moment dat de man de vlag wilde wegnemen. Het is de eerste aanslag in Baskenland sinds de dood van generaal Franco. ..Mijn vijf kinderen Marloes. Martijn, Tessa. Rik en Ernst maken het uitstekend. Ja. met mijn vrouw is ook alles goed. Na de aangifte ga ik weer snel terug naar het zie kenhuis. Ik popel van onge duld. Een waanzinnig gebeu ren". Dat zei vanmorgen Hendrik den Outer (links op foto), toen hij vanochtend in het Rotterdamse stadhuis bij burgemeester Van der Louw (rechts) aangifte kwam doen dat hij sinds zaterdagoch tend vader was van de eerste Nederlandse vijfling. Hij en zijn vrouw tuisten al enige tijddat. er een vijfling zou komen. Na een hormoon behandeling had de Rotter damse gynaecoloog dr. Wla- dimirow al gewaarschuwd, dat er een „meerling" zou komen. Enkele weken geleden stelde hij vast, dat het een vijfling zou worden. Joke den Outer-Romein (34) werd in tensief medisch begeleid om te voorkomen, dat de kinde ren te vroeg ter wereld zou den komen. Zaterdagochtend kwam de vijfling langs operatieve weg ter wereld in het Rotterdam se Sophia kinderziekenhuis. „Ze hebben enigszins last van ademhalingsstoornissen, maar deze zijn niet veront rustend", hebben de artsen onder leiding van dr. Wladi- mirow laten weten. De eerste buitenstaander, die zaterdag het gelukkige echt paar (sinds 1965) getrouwd) mocht gelukwensen en de baby's (in gewicht variërend van 1340 tot 1660 gr.) mocht zien was de burgemeester van hun woonplaats s-Graven- zande. (Zie verder pagina 5) LEIDEN De PSP vindt dat de Leidse PvdA-wethouder Van Aken (economische aangelegenheden en personeelszaken) moet aftreden. De partij overweegt om wanneer de gelegenheid zich voordoet, een motie van wantrouwen tegen hem in te dienen. Dit blijkt uit een brief die het PSP raadslid Anne van de Zande heeft gestuurd naar de fractieleider van de PvdA in de gemeenteraad, Leo Meijer. Zoals bekend heeft de PSP onlangs besloten om uit 't samenwerkings verband van PvdA, PPR, PSP en D'66 te stappen. Deze vier partijen vormen samen het linkse program- college in Leiden. Anne van de Zande zal vanavond in de ge meenteraadsvergadering verklaren dat ze uit de combinatie PPR/ PSP/D 66 treedt. Eerder deze maand, op 9 januari, heeft de PSP in een verklaring ge zegd geen moties te zullen steunen die tot doel hebben 'n rechtser af spiegelingscollege (waar ook CDA en VVD in zouden zijn vertegen woordigd) tot stand te brengen. Maar in haar brief aan Meijer schrijft Anne van de Zande: "On ze bezwaren tegen Van Aken zijn zodanig dat wy in zo'n geval van plan zijn met een eigen motie te komen". Een motie van wantrouwen tegen Van Aken zal overigens geen raadsmeerderheld verwerven. PPR-fractieleider Laurens Beijen en het enige CPN-raadslid Hoe ven hebben namelijk laten weten een dergelijke motie niet te zullen steunen. Samen met de wethoudera en het overige deel van de PvdA- fractie vormen zy een 19-18 meer derheid in de gemeenteraad. Anne van de Zande zegt in de brief dat de PSP bij de wethouderskeuze destijds (medio 1974) Van Aken het voordeel van de twijfel heeft gegeven. "Deze twijfel is gedurende het optreden van Van Aken als wethouder alleen nog maar ver sterkt". De PSP is tot de conclu sie gekomen dat "handhaving van Van Aken steeds meer schade zal berokkenen aan de gemeente en aan dit college". In de brief wordt een aantal kwesties in de persone le sfeer genoemd, waarvoor Van Aken verantwoordelijk was (Daey Ouwens, Endegeest, Sociale Dienst, vaste aanstelling burgerraadsman), de kwestie Welzijnsbron en de kwestie Kopermolen/Leidse Spaar bank. Bovendien krijgt zij van het econo misch beleid van deze wethouder ..absoluut geen hoogte". Uit niets blijkt, aldus Anne van de Zande dat Van Aken bezig is het kernpro gramma van de vier linkse partij en uit te voeren; een bezwaar dat volgens haar het hele college geldt. Zij doet aan de PvdA de suggestie om Van Aken tot een vry willig te rugtrekken te bewegen. "Het lijkt ons niet juist, ook niet uit medemenselijkheidsmotieven, om een slechte wethouder te handhaven". De PvdA denkt er niet over "om wet houders te vervangen op afroep van de PSP". Aldus Leo Meijer in een antwoord dat hij inmiddels aan Anne van de Zande heeft ge stuurd. Hij wijst op de verklaring die de PSP eerder deze maand uit gaf: "de kans dat de PSP moties van wantrouwen of afkeuring zal steunen wordt groter, naarmate het huidige beleid van het college wordt voortgezet". Meijer had daar uit geconcludeerd dat de PSP nu nog niet het moment gekomen achtte voor moties van wantrou- "Uit deze brief blykt overduidelijk dat de PSP hiermee bewust een valse indruk heeft willen wekken. Wel degelijk is de PSP bezig met de voorbereiding van tenminste één motie van wantrouwen", schrijft Meijer aan Anne van de Zande. Hij wijst er verder op dat in de afgelopen periode, waarinde PSP nog deel uit maakte van de linkse coalitie ze nimmer het ini tiatief heeft genomen om tot af zetting van Van Aken te komen. Zie verder pagina Leiden. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1