Kamer verdeeld over „noodkreet van de negen „RMS kwam dreiging tot onder stand" HalitranA+D Opnieuw spanningen onder binnenschippers WATERSCHAP MAG BLIJVEN Moord op kapster opgelost WOENSDAG 14 JANUARI 1976 ROTTERDAM (SP/ANP) Na cte schippersacties van vorig jaar is er opnieuw sprake van een spannende situatie in de Nederlandse en Belgi sche particuliere binnenvaart. Dit valt op te maken uit een brief die zes Nederlandse en Belgische schippersorganisaties gisteren heb ben gestuurd naar de Necterlandse staatssecretaris Van Huiten en de Belgische verkeersminister Cha- bert. De spanningen zouden zijn ontstaan, omdat het systeem van de evenredige vrachtverdeling met bo ten tarieven naar het oordeel van cte In de brief wordt gesteld, dat de overheid verplicht is wettelijke be scherming te verlenen om een door de schippers gekozen systeem van marktordening op verantwoordelij ke wijze te laten functioneren. Zo als het nu gaat, kan het in de noord- zuidvaart leiden tot "intimidatie en erger", aldus de schippers. Resultaten lijn schrikbarend laag geweest. In het algemeen bleven zij 10 tot 25 procent beneden het niveau van 1974. Dit sohrijft de ohristelijke bond van ondernemers in de binnen vaart in haar jaaroverzicht. Een uitzondering vormde het bie- tencampagnevervoer, waar zich van wege het gehanteerde stelsel ge-en wachttijden voordeden. Door een doorlopende bezetting en een aanpas sing in de vervoertarieven, inclusief een olieclausule, konden de schip pers in de campagneperiode betere resultaten verkrijgen dan die in de overige binnenvaart. In tegenstelling tot de omringende landen (België, Duitsland en Frank rijk) werden de overliggelden in Ne derland vorig jaar nog niet aange past. Dat was evenmin het geval met de vervoerstarteven in het al gemeen. zo constateert de bond, die een algemene herziening van de ta riefstructuur dringend noodzakelijk vindt. De bond betreurt het, dat er ook geen vorderingen zijn gemaakt met de Invoering van de verbeterde bevrachtingsvoorwaarden. Hiervan liggen de concepten reeds lang klaar. Het bestuur is van mening, dat de grootste urgentie gegeven moet worden aan sloopmaatregelen. De overtollige scheepsruim te moet zo snel mogelijk verdwijnen. Het kwa litatief slechte deel van de vloot moet het eerst aan bod komen. De behandeling van de door de rege ring voorgestelde sloopregeling ging het afgelopen jaar niet door. toen de Tweede Kamer zich tegen afschaf fing van de evenredige vrachtver- ling uitsprak. Het bestuur heeft zijn hoop gericht op de commissie bin nenscheepvaart. die naar ver wachting dit jaar nog advies aan de regering uitbrengt. SCHAATSEN ZIJN (NOG) NIET NODIG De kwakkelwinterdie wij tot nu toe heieven, heeft na tuurlijk ook zijn weerslag in de schaatsenindustrieEr wordt weliswaar gewerkt, maar de schaatsen verdwij nen voor het merendeel in de stellingen van het magazijn. Zoals hier bij de firma Zand- stra in Sneek. De voorraad groeit schrikbarend. Prins Bernhard beschuldigd van aannemen steekpenningen DEN HAAG (SP) "In Neder land zijn miljoenen guldens terecht gekomen aan commissies bij de aankoop van Starfighters". Dit be weert de voormalige Lockheedagr?nt Ernest F. Hauser in een interview met de Amerikaanse correspon dent van het weekblad Nieuwe Re- vu. Hauser richt in het interview felle beschuldigingen tegen Prins Bernhard en zijn vriend H. Teengs Gerritsen, de Nederlandse agent van Lockheed. Teengs Gerritsen heeft dit soort verdachtmakingen altijd radicaal van de hand gewe zen en heeft ook eerder verklaard nimmer een bedrag per geleverde Starfighter te hebben ontvangen: "Alleen een vast jaarsalaris en een onkostenvergoeding". In het weekbladinterview zegt Hauser "dat het in de Amerikaan se vliegtuigbusiness een algemene veronderstelling is dat Bernhard steekpenningen aanneemt. Bij het weekbladinterview wordt een frag ment uit het dagboek van Hauser afgedrukt waarin Hauser Teengs Gerritsen en Lockheed-vertegen woordiger Fred Meuser, een in Zwitserland woonachtige voormali ge KLM-piloot, die ook 'tot de ken nissenkring van Prins Bernhard behoort, omschrijft als "de Hol landse maffia". Hij schrijft letter lijk: "Het feit dat iedereen geld wil hebben wordt een steeds groter probleem. Ik zie er tegenop om voortdurend een beroep te moeten doen op de Hollandse maffia". De Wall Street Journal, die eer der fragmenten uit het dagboek publiceerde, heeft de documenten door een bandschriftdeskundigv? ia_ ten onderzoeken op echtheid. Toen werd vastgesteld dat het in ieder geval niet later is opgeschreven door Hauser. Het dagboek behoort tot de stuk ken die de Amerikaanse senaats commissie onderzoekt in de Lock heed-affaire. Dat gebeurt deze maand. Of de stukken ooit vrij worden gegeven is onzeker omdat een rechter heeft bepaald dat ze eerst moeten worden voorgelegd aan het ministerie van buitenland se zaken. Dit op aandringen van Kissinger, die vreest dat door pu blicatie buitenlandse betrekkingen worden geschaad. Oplossing voor bestuurscrisis in Amsterdam blijft nog uit AMSTERDAM (SP) De bespre kingen, die fractievoorzitters in de Amsterdamse gemeenteraad gis termiddag over de bestuurscrisis in de hoofdstad hebben gevoerd, hebben nog geen resultaten opgeleverd. Het gesprek werd gevoerd op initiatief van de CPN. De PvdA houdt vast aan het pro gressief akkoord met een college van PvdA. CPN en PPR of D'66-wet- houders. Mochten de PPR en D'66 weigeren een kandidaat voor dit col lege te leveren, dan zou er een col lege moeten worden gevormd met alteen PvdA en CPN. Deze suggestie deed het hoofdbestuur van de PvdA in een brief aan het gewest Amster dam van deze partij. CPN-fractievoorzitter Walraven zag in beide mogelijkheden geen op lossing. Hij pleitte voor een bredere basis van het college met VVD en CDA. Ook de WD en de PPR za gen, ieder om eigen redenen, geen Jieil in de voorstellen van de PvdA. DEN HAAG (SP) De „noodkreet" van negen Neder- landse topondernemers vindt grotendeels weerklank bij KVP, VVD en CHU. De linkse partijen PvdA en PPR la ken deze ..bewuste poging om het kabinet-Den Uyl om zeep te helpen". Het gaat zo niet langerheeft de top van het Nederlandse be drijfsleven gisteren per brief aan regering en parlement laten weten. ..Het roer moet om". Een aanzienlijke terugdringing van belastingen en sociale premies, een radicale verbetering van het ondernemingsklimaat en een bundeling van economische en maatschappelijke krachten is volgens de ondernemers broodnodig om welvaart en welzijn voor ons land te behouden Oppositieleider Wiegel van de wb heeft de regering gisteren gevraagd wat haar oordeel is over de brief van de 'negen'. Wiegel, die zyn vra gen heeft gericht aan het adres van premier Den Uyl, en de ministers Lubbers (Economische Zaken), Boersma (Sociale Zaken) en Duisen- berg (Financiën), wil weten of het kabinet aan deze noodkreet van het bedrijfsleven consequenties zal ver binden. De regering kan de brief van de negen topondernemers niet links la ten liggen, vindt CHU-fractieleider Kruisinga. 'De nood moet wel erg hoog gestegen zijn voordat deze on gebruikelijke stap wordt genomen'. De grote betekenis van de brief wordt volgens de CHU-leider onderstreept omdat zowel door de Tweede Kamer als door de middenstanders en boe ren om deze steunmaatregelen is ge vraagd- 'Het beleid van dit kabinet zal wil de werkloosheid en de geldontwaarding écht worden bestre den zeer duidelijk moeten worden omgebogen', meent Kruisinga. De KVP vindt dat zo veel mogelijk rekening moet worden gehouden met de wensen van de 'negen'. 'Wij sig naleren opvattingen die in velerlei kring leven', zei het KVP-kamerlid Peijenburg gistermiddag. 'De mate waarin wij er rekening mee houd?» is voor ons een kwestie van afweging. Veel is afhankelijk van de rege ring'. De brief van de negen top ondernemers is volgens de KVP'er voortgekomen uit 'een diepgewortelde zorg over de gang van zaken in ons land'. Voor PvdA-fractievoorzitter Van Thijn zou de brief van de 'negen' geloofwaardiger zijn geweest, als deze 'economische machthebbers' niet alleen iets hadden gevraagd, maar ook garanties hadden gegeven dat meer winst ook meer werk bete kent. 'Het is uitgerekend in de grote bedrijven dat meer winst dikwijls leidt tot minder werkgelegenheid, omdat de winst gebruikt wordt om grootscheepse reorganisatieplannen door te voeren. In het verleden zijn daarbii vele duizenden arbeidsplaat sen verloren gegaan', aldus de PvdA- leider- De ondernemers zouden zich vol gens Van Thijn meer open moeten stellen voor 'maatschappijvernieu wing'. 'Daarmee zouden ze een bij drage kunnen leveren aan een beter eigentijds ondernemingsklimaat, waarin niet alleen ondernemers, maar ook werknemers meetellen'. PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman valt fel uit naar de negen topondernemers, die volgens hem niets anders doen dan 'alle beschik bare krachten mobiliseren om het kabinet-Den Uyl om zeep te helpen'. In zijn antwoordbrief aan de onder nemers schrijft hij: "Uw stelling- name komt mij zeer ongeloofwaardig voor. Fel polariseert u tegen het regeringsbeleid onder het mom van een streven naar hamonie en over leg. U doet een poging het politieke klimaat in Nederland grondig te be derven onder het mom van verlan gen naar een beter ondernemings klimaat". Voorzitter mr. C. van Veen van de grootste werkgeversorganisatie VNO meent, dat het dieptepunt van de recessie lijkt te zijn gepasseerd. De tijd is aangebroken, zo zei hij gis teren, om het bedrijfsleven daad- z\jn pogin- werkelijk bij te i pn er weer bovenop te komen. De loonkosten zullen daartoe stevig moe ten inkrimpen. Volgens het Verbond van Neder landse Ondernemingen is dat cok het terechte kernpunt van de brief, die de negen topmensen van greté nationale bedrijven aan regering en parlement hebben verzonden. 1976 Kan aldus het jaar van de kansen of gemiste kansen worden, voorzag de heer Van Veen. Eén van die kansen noemde de VNO-voorzitter het overleg met de regering en werknemers over met name de werkgevers-voorstellen, die zullen moeten leiden tot een duur zaam loonbeleid van enkele jaren. "We moeten gebruik maken van de opgaande conjunctuur bij dat over leg", vond Van Veen. De 1-procents norm, die de overheid punt van haar loonbeleid heeft klaard, moet voor discussie vatbaar zijn en zo mogelijk lager worden ge steld, zei hij. "Bij een 1-procents norm kan van enig herstel geen spra ke zijn". Aanleiding tot zijn vermoeden, dat Nederland het ergste achter de rug heeft noemde de VNO-voorzitter de ln de afgelopen maanden toegeno men export, de iets meevallende stijging van de werkloosheidscijfers en de groei van de industriële pro- duktie. Ook het Centraal Planbureau verbond aan dat laatste, vorige week, de voorzichtige conclusie, dat het dieptepunt vcorbq leek te zijn. Er zijn evenwel veel aanwijzigingen, die erop duiden, dat het komend jaar bepaald niet denderend zal zijn. meende Van Veen. Hij beriep zich daarbij op de sterk achtergeblev investeringen in 1975. BRIEF UIT AMBON: DEN HAAG (ANP/SP) De twee ondertekenaars van de RMS-proclamatie op 25 april 1950, „president" Johannes Her- manus Manuhutu en „vice-president" Albert Wairisal, hebben vanuit Ambon verklaard dat zij destijds op Batugadjah op Am- bon onder bedreiging met de dood uit lijfsbehoud de „Repu bliek der Zuid-Molukken" hebben moeten uitroepen. In hun verklaring aan voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer via de Nederlandse ambassadeur in Djakarta i zeggen Manuhutu en Wairisal dat de RMS noch democra tisch noch legaal was omdat de met militaire terreur afgedwongen pro clamatie in flagrante strijd was met de wil van de bevolking. Dete was vertegenwoordigd door de Zuid- molukkenraad, die niet gehoord en zelfs volkomen genegeerd werd, al dus de voormalige RMS-leiders in het bedrijfsleven hun verklaring over wat zij noemen "de ware toedracht over de RMS- Proclamatie". De RMS-president in ballingschap ir. Manuasma bestempelt de verkla ring van Manuhutu en Wairisal als leugenachtig. "Het is een onderdeel van het bekende Indonesische spelle tje waarmee we al sinds 1951 worden geconfronteerd" aldus Manusama.Hij is er niet in geïnteresseerd, maar aan de andere kant zegt hij het toch wel prettig te vinden, omdat deze acttie v. Indonesische zijde vcor hem een teken is hoe ongerust men aan die kant is. Staatssecretaris Hendriks van m ill I volksgezondheid heeft gistermiddag in Utreoht de "projectgroep nazorg slachtoffers gijzelingen" geïnstal leerd. De projectgroep krijgt tot taak adviezen te geven over de hulp verlening aan ex-gijzelaars en hun familieleden. Verder zal de groep wetenschap pelijk onderzoek doen of laten doen naar de gevolgen van gijzelingen op lichamelijk, psychisch en sociaal gebied op langere termijn. Bijna een maand na de gijzelin gen in Wijstor en Amsterdam krij gen de Zuidmolukse leiders nog steeds schriftelijke en telefonische bedreigingen. Ir. Manusama zegt de afgelopen tijd zo n 500 brieven te hebben ont vangen, waarvan ongeveer 100 stuks dreigementen en scheldpartijen be vatten. De andere 400 brieven ge tuigden van instemming met het streven van de Zuid-Molukkers. "Op vterzoek van de Nederlandse regering wordt het huis van mij door de Rotterdamse politie bewaakt. Per soonlijk wordt ik uiteraard bewaakt door mjjn eigen ordedienst", aldus de Zuidmolukse leider Manusama Ook ds. Metiary krijgt nog steeds brieven van voor- en tegenstanders. Hij heeft echter geen extra bewa king en zegt dit ook niet nodig te vinden Diezelfde mening is de heer Apcnno voorzitter van de Zuidmoluk se jongeren, toegedaan. Meer „pleister plaatsen"" bepleit DEN HAAG (SP) De tweede- kamerleden Albers en Knot ('beiden PvdA» hebben schriftelijk bij minis ter Westerterp van Verkeer geïnfor meerd naar de mogelijkheden om meer pleisterplaatsen te vestigen langs de autosnelwegen in Neder land. Zij stellen deze vragen naai- aan- leding van een artikel in het blad 'Chauffeurswereld', waarin stond dat het omrijden van Nederlandse vrachtwagens wegens het ontbreken va<n pleisterplaatsen langs de snelwe gen jaarlijks naar schatting een be drag van 140 miljoen gulden ko6t. Oostenrijker hekent HOEK VAN HOLLAND CSP> De 28-jarige Oostenrijkse kaasenbou wer Thomas S. heeft gistermiddag bekend zaterdagavond de twintigja rige kapster Anja Boers te hebbcta gewurgd. Kort na zijn daad rees bij de da der het plan om samen met zijn achttienjarige broer Karl en diens 26-jarige vriend Götz W. Z., die hij later had ingelicht, het lijk te be- graven onder liet houten huisje op de camping in 's Gravenzande waar de laatste twee illegaal verbleven. Ook heeft dit drietal nog gedacht om het Ln een slaapzak verborgen lichaam in België te laten verdwijnen. In het half uur dat deze plannen werden uitgebroed de bedoeling was ge weest om dit pas 's maandags uit te voeren dronken de drie Oostenrij kers drie flessen wijn en een fles champagne leeg. Dit gebeurde op slechts enkele meters van het li chaam van het vermoorde meisje. Vrijwel de gehele zondag daarna hebben de beide broers S. en hun vriend doorgebracht in talrijke West- la ndse cafe's. Pas 's avonds werd het stoffelijk overschot gevonden nadat Thomas in een Hoeks café had verklaard dat zijn vriendin An ja dood was. Uit zijn bekentenis blijk dat htf zaterdagavond zonder dat Anja dat wist tweehonderd gulden heeft be taald aan een autohandelaar, die hen belden onlangs een Mercedes had verkocht. Daarover ls later ru- zie ontstaan. Afzonderlijk zijn beiden toen uitgegaan en 's avonds rond elf uur ontmoetten zij elkaar in de woning aan de Hoekse Prins Hen drikstraat, waar zij sinds enkele maanden samenwoonden. Opnieuw ontstond er ruzie, dit keer niet alleen over geld, maar ook over de jaloezie van Thomas en het dreigement van Anja om de verhouding te verbreken. Witheet Tijdens de woordenwisseling werd Thomas witheet en in blinde woede greep hij haar met beide handen bij de keel. Nadat hij ontdekt had dat zijn vriendin stil bleef liggen, is hij wat gaan rondlopen en tenslotte reed hij met de Mercedes naar de 's Gra- vezandse camping waar zijn broer en vriend verbleven. Met een betraand gezicht zou hij hen ge zegd hebben: "Hier, neem 250 gul- den, er is iets verschrikkelijks ge beurd. Jullie hoeven dan geeil moeilijkheden te krijgen". Zijn beide landgenoten geloofden het verhaal niet en reden me<t hem terug naar Hoek van Holland. Sa men met Götz werd het lijk eerst in een deken gewikkeld en later in een slaapzak gestopt. Het geheel werd tenslotte onder de bedden gescho ven die daarna werden opgemaakt, Z ging zelfs zover dat haj een va» Anja's flesjes parfum over haar heen leegsprenkelde. De nacht werd op de camping doorgebracht. Na de kroegentocht op zondag (Götz werd halverwege in een café achter gelaten) eindigde de rit voor Thomas en Karl toen zij met de Mer cedes op de Hoekse Dirk van den Burgweg tegen een lichtmast kraU den. De auto werd volledig vernield, maar beiden bleven ongedeerd Na de komst van de politie meldde Tho mas zich bij een agent met de me dedeling: "Dat is mijn auto. die was gestolen", maar nadat de politieman hem had gevraagd even te wachten verdween hij weer. Nog geen uur la ter liet hij de barkeeper van zijn stamcafé weten dat Anja dood was. Diefstal Volgens de dader was de verhou ding tussen de kapster en de kassen- bouwer verslechterd sinds de kom** van diens broer en vriend eind november. Omdat deze hun intrek namen in zijn campinghuisje en omdat Thomas het nieuwe duo on derhield (hij betaalde alles, huur, eten en drank) bleef er steeds min der geld over voor cadeautjes vooC Anja. Zowel de kassenbouwer als de 26- jarige vriend hebben in hun eigen land al eerder contact gehad met oe justitie. De eerste voor wat hij noemt bedrog, de tweede voor roof, Götz zal zich nu moeten verant woorden voor de Nederlandse rech ter wegens een poging tot. het laten verdwijnen van een lijk. Verder, wordt hij vervolgd omdat hij afge lopen zaterdag in Anja's slaapka mer terloops enkele sieraden heeft gestolen Thomas' broer Karl nam op zijn beurt een gouden ring er* een kettinkje met een bedeltje mee. in dit land hebben we het écht allemaal nodig- natuurlijke vitaminen haal nude voordelige gezinsverpakking an blijf fit, de hele winter door! Een produkt van Mijnhardt, dus uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Restauratie Het Kurhaus in Scheiienin- gen wordt voor vele miljoe nen, die door de gemeente Den Haag en het ministerie van CRM ter beschikking zijn gesteld, verbouwd. Op de foto de Kurzaal, waar sfeer en in richting uit het verleden plaats gaan maken voor een nieuwere aanpak. Het ach terste gedeelte van de zaal zal na verbouwing de hoofd ingang van het Kurhaus wor den. DEN HAAG (SP) Het water schap heeft recht van bestaan als vorm van bestuur, die zich in be ginsel slechts op één taak richt. Die taak. het keren van zee- en rivier water, is voor onze samenleving van het allergrootste belang. Dit geven GS en de Studiecommissie Waterschappen als hun voorlopige mening over het zogenaamde diep- delversrapport van de Studiecom missie Waterschappen. Dit rapport zal pas in de Provinciale Staten worden besproken, als daarbg ook Van belang is, dat de zogenaam de functionele bestuursvorm van de Waterschappen, geen democratische controle nodig heeft. Waterschappen hebben in een zeer lange praktijk bewezen goed te werken en er is daarom geen re den ze door ïes anders te vervan gen GS en de meerderheid van de commissie zijn het den zo door iete anders te breiding van de medezeggenschap van de bewoners in ck? water schapsbesturen. maar dan wel vol gens de geldende opvatting, dat zeggenschap gekoppeld dient te zijft aar. belang bij de gang van zaken en bijdrage in de kosten. Voor de opvatting, dat waterschappen alge meen kiesrecht zouden moeten toe passen. precies zo als dat in ge meente en provincie gebeurt, be stond in de commissie geen meer derheid.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7