Zwak bezet treurspel rond Kortimarkt Stichting kan naar speelzaal fluiten Drinkwater september weer 20 pet. duurder Overvaller werd na verhoor direct in vrijheid gesteld TesselaarVan Zijpde ABN en de peuters van de Zijlwijk het middel bij verkoudheid! J WOENSDAG 14 JANUARI 1976 fejuJMJüü Door Joop Maat LEIDEN Fietsenhandelaar en CD A-raadslid Jan van Zijp is de gemeente Leiden te slim af ge weest, directeur Van der Velde van de Algemene Bank Nederland in Leiden doet zich naïever voor dan hij is, en wethouder Tesse laar heeft meer gepraat dan ge presteerd. Dit is zo ongeveer de rolverdeling in het treurspel, dat zich de afgelo pen maanden heeft afgespeeld rond het zg. Kortimarkt-complex aan de Merendonk in de Merenwijk. Hoewel het doek over deze zaak nog niet is gevallen, kan wel gezegd worden dat de stichting voor buurt en clubhuiswerk "De Zijlwijk" voorlo pig naar haar peuterspeelzaal kan fluiten. En dat is niet zo leuk voor wethouder Dick Tesselaar. want die heeft bepaalde toezeggingen gè- daan. Het eerste bedrijf van dit boeiende spel, waarin enkele hoofdrollen zo zwak bezet waren, ving aan toen de grootkruidenier Végé (onder dfcnaarn Kortimarkt! en de grootste particu liere bank in ons land, de ABN. er wel wat in zagen om aan de Meren- donk een nood-winkelcentrum op te zetten voor de in aanbouw zijnde Merenwijk. De gemeente ging met dit plan akkoord, en aan de Meren- donk verrees een houten gebouw, waarin Kortimarkt en ABN zich vestigden. De bouw van deze noodvoorziening kostte beide ondernemingen na tuurlijk flink wat geld. Daar stond echter een behoorlijke reclame te genover. Bovendien werden beide zaken voor hun inspanningen "be loond" met de toezegging, dat zij zich in ieder geval zouden mogen vestigen in het winkelcentrum "De Kopermolen", wanneer dat eenmaal klaar was. Het noodgebouw aan de Merendonk werd gebouwd op gemeentegrond en die grond werd verhuurd aan de Kortimarkt èn aan de ABN, die elk afzonderlijk eigenaar waren van een cfeel van het gebou^ In het huurcontract met de gemeente werd gewezen op de tijdelijkheid van de winkelvoorziening op die plaats. (Vol gens het bestemmingsplan moeten daar namelijk tennisvelden komen). Er was dan ook een bepaling in het contract opgenomen, dat de gebou wen niet langer dan drie maanden leeg mochten staan. jaren Overigens speelde dit bedrijf zich Kortimarkt-complex, inclu sief ABN-gedeelte: twee ei genaren. enkele Jaren geleden af, waarschijn lijk voordat de huidige wethouder Tesselaar nog ooit van de Korti markt gehoord had. Deze PvdA-wet- houder treedt pas voor het voetlicht in 'een volgend hoofdstuk, zich af spelend in de zomer van 1975. Om alvast enigszins te voorzien in de grote behoefte aan welzijnsvoorzie ningen in de Merenwijk (met name in de Slaaghbuurt) zou namelijk "de Kortimarkt" door de gemeente wor den aangekocht. De activiteiten van het club- en buurthuiswerk zouden daar kunnen plaatsvinden, totdat 't nieuwe wijk centrum gebouwd zou zijn. Het nieuwe winkelcentrum "De Ko permolen' naderde inmiddels zijn voltooiing, zodat het noodgebouw aan de Merendonk binnen 'n paar maan den leeg zou zijn. Deze mededeling bracht niet alleen vreugde onder de mensen uit de Slaaghbuurt, ook de in maart 19-75 opgerichte stichting voor buurt- en clubhuiswerk "De Zijlwijk" was blij. Via de heren Steinbach en Van Bij- keren van de Leidse Jeugd Actie <LJA> werd deze stichting namelijk ("mondeling) toegezegd, dat er in "de Kortimarkt" ruimte zou komen voor een peuterspeelzaal van de Zijlwijk. Wethouder Tesselaar bevestigde tij dens de PvdA-hearing in de Meren wijk (op 24 september 1975), dat de gemeente 't Kortimarkt-complex zou aankopen, en dat er ruimte zou ko men voor de peuterzaal van de Zijl wijk. Toen door één van de aanwe zigen de vraag werd gesteld, of on der het Kortimarkt-complex ook het ABN-gedeeTte moest worden gere kend, antwoordde Tesselaar daar be vestigend op. De Zijlwijk trad in overleg met de Slaaghbuurt en met medewerking van de LJA werd afgesproken, dat het ABN-gedeelte van het Korti markt-complex bestemd zou zijn voor de Zijlwijk. in eerste instantie voor het oprichten van een peuter speelzaal. Aan het einde van het tweede be drijf lijkt dus alles goed te gaan. Het heeft allemaal erg veel weg van een blijspel. Treurnis Met het derde en (tot nu toe) laatste bedrijf breekt de treurnis echter krachtig door. Althans voor de stichting Zijlwyk. Want toen op 17 oktober de dames van de werk groep peuterspeelzaal het ABN-ge deelte gingen opmeten, vertelde de beheerder van het bouwwerk hen, dat de gemeente wél het Kortimarkt gedeelte had gekocht, maar dat de ABty niet door de gemeente was be naderd. De stichting Zijlwijk sloeg direct alarm bij de heer Van Pijkeren van de LJA. Deze gaf de mensen van de stichting de verzekering, dat de ge meente alsnog zou proberen het ABN-gedeelte in handen te krijgen. Op zijn beurt zou wethouder Tesse laar dit de LJA verzekerd hebben. De stichting Zijlwijk kreeg echter al te laat. Eén van de bestuursle den van de stichting kwam er bij toe val achter, dat liet ABN-gedeelte door de firma Van Zijp was aange kocht, die er en fietsenhandel an nex reparatiewerkplaats zou gaan opzetten. Voor de 6tichting was toen uiter aard de maat vol. In een brief (ge dateerd 3 december) aan de leden van de gemeenteraad schreef zij, dat door deze gang van zaken de stichting Zijlwijk weer werd terug geworpen op het aanvankelijke uit gangspunt. "Een wijk met langza merhand 500 bewoners heeft geen mogelijkheden om broodnodige ac tiviteiten te kunnen ontplooien", al dus de brief. "Een groot aantal vrij willigers, die ten koste van veel vrije tijd, voorbereidingen getroffen heb ben worden simpelweg uitgeran geerd. Het streven in de Zijlwijk te de afdeling Grondzaken op het stad huis, werd de wethouder duidelijk dat er wel contact was geweest met de eigenaar van het Kortimarkt-ge- deelte, maar niet met de ABN. Omdat Tesselaar had toegezegd dat ook het ABN-gedeelte voor het buurt- en clubhuiswerk ter beschik king zou worden gesteld, werd be sloten dat het bureau Grondzaken zijn best ozu doen om ook dat ge deelte in handen te krijgen. Dat dit niet is gelukt, is een gevolg van het feit dat de gemeente heeft gepro beerd om het bankgedeelte gratis of voor een heel klein bedrag te pak ken te krijgen, terwijl men er géén rekening mee gehouden heeft dat er nog meer kapers op de kust zou den kunnen zijn. De geschiedenis is als volgt ver lopen: op woensdag 22 oktober, brachten twee ambtenaren van het van de LJA op het hart gedrukt, aan de zaak geen ruchtbaarheid te geven om de onderhandelingspositie van de gemeente niet te schaden. Eigen aktiviteiten van de stichting in deze werden door de LJA ten zeer ste ontraden. Rond de twintigste november (no ta bene toen het lot van het ABN-ge deelte al definitief beklonken was, zoals straks zal blijken), verzekerde de heer Steinbach van ce LJA het stichtingsbestuur nog "dat alles heus wel goed zou komen", dat "er nog niets bekend was", en hij beklem toonde nogmaals, toen het bestuur vroeg wie van de gemeente het zou kunnen benaderen, dat "dit niet de bedoeling was". Een paar dagen later bemerkte de stichting Zijlwijk, dat zij niet aan de leiband van de LJA had moeten blijven lopen. Toen was het echter komen tot een leefgemeenschap staat opnieuw in de kou". Deze brief is inmiddels behandeld door de raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden (zie de krant van 7 januari), maar leuk wordt het pas, wanneer die straks in de commissie van Tesselaar aan de orde komt. Het is namelijk zonne klaar, dat Tesselaar lange tijdsniet heeft geweten waar hij over praat te, wanneer hij het over "de Korti markt" had. Zoals vrijwel iedereen (maar dat zou een wethouder toch niet mogen overkomen) heeft hij lan ge tijd gedacht dat, wanneer er over "de Kortimarkt" werd gesproken, bedoeld werd: het deel van de Kor timarkt plus het deel van de ABN. Wellicht heeft de vraag tijdens de PvdA-hearing over de ABN bij hem een lichtje doen opgaan. Na daar over contact te hebben gehad met bureau Grondzaken (de chef van het bureau, de heer P. Schaap, en de heer H. J. Deurhof) een bezoek aan één van de twee directeuren van de ABN in Leiden, de heer Van der Velde. De ambtenaren kwamen eens vragen wat de bank met haar deel van het gebouw aan de Meren donk ging doen". Als het leeg zou komen te staan, zou het wel eens ten prooi kunnen vallen aan balda digheid. zo legden de gemeente-die naren uit. En als de bank haar deel van het gebouw zou willen sloDen (waartoe ze op basis van het con tract met de gemeente binnen drie maanden verplicht zou zijn) zou de bank nog wel het een en ander moe ten doen aan <fe scheidingswand, die het Kortimarkt-gedeelte van het bank-gedeelte scheidt Bovendien brachten de ambtenaren de mogelijkheid naar voren, het be treffende deel van het gebouw "over te dragen" aan de gemeente. Dit laatste is de enige lezing van het gesprek. Volgens de ABN-directeur hebben de ambtenaren op zijn vraag of de gemeente interesse had voor het voormalige bankfiliaal, ge antwoord dat dat met het geval was. De betrokken ambtenaren spre ken dit echter heftig tegen. Vol gens hen is er weliswaar niet gezeed, dat de gemeente wél belangstelling had voor het bank-gedeelte, maar hebben zij beslist niet gezegd dat de gemeente géén belangstelling had. De enige conclusie, die uit deze verschillende lezingen van het ge sprek valt te trekken, is dat het on derhoud in ieder geval niet heeft uit geblonken door duidelijkheid. Door beide partijen is wat gepolst, wat afgetast. Dat is ook wel logisch, want de ambtenaren hadden het natuur lijk niet erg makkelijk. Zij probeer den de bank-directeur te overtuigen van de overlast en/of de hoge kós ten, die het laten leegstaan en ver volgens slopen van het gebouwtje voor de bank met zich mee zouden brengen, terwijl zij anderzijds niet rechtuit wilden of mochten zeggen, dat de gemeente het graag voor niks wilde hebben. De lezing van ABN-directeur komt dan ook niet helemaal geloofwaar dig voor. Het is moeilijk aan te ne men, dat een in het handelen door knede bankdirecteur niet in de ga ten zou hebben gehad, wat de bedoe ling was van het ambtenaren- bezoek. De twee kwamen niet voor een buurpraatje. In ieder geval duurde het gesprek maar kort, want de heer Van der Velde zei, dat hij geen zeggenschap nad in dit soort zaken omdat die be handeld worden door de afdeling bouwzaken van het hoofdkantoor van de bank in Amsterdam. Daarop verzochten de a/mbtenaren een gesprek te mogen voeren met iemand van de afdeling bouwza ken. Dat gesprek zou door de heer Van der Velde gearrangeerd wor den. Toen het contact met Amster dam echter nogal lang op zich liet wachten, belden de ambtenaren gere geld op naar de Leidse ABN-direc teur, dre zei z'n best te zullen doen Het gesprek tussen het bureau Grondzaken en de afdeling bouwza ken van de ABN heeft echter nooit plaatsgevonden. Ook in dit verband wijzen de be- trokkQ^, ambtenaren erop, dat de heer Van der Vel<j£ uit de activitei ten die zij ontwikkelden had kunnen concluderen dat de gemeente wèl be langstelling had voor het bankge bouwtje. Zowel de ambtenaren als wethouder Tesselaar zeggen de in druk te hebben dat het gesprek met iemand uit Amsterdam zo lang op zich liet wachten, omdat Van Zijp zich inmiddels had aangemeld als gegadigde. Dat laatste was gebeurd op vrijdag 24 oktober, vier dagen nadat de ge meenteraad akkoord was gegaan met de aankoop van "de Korti markt" (vrijwel alle raadsleden gin- en er toen nog van uit, dat deze aan koop betrekking had op het hele gebouw: een voorbeeld van de ma nier waarop de meeste raadsleden hun "huiswerk" doen, behalve dan in dit geval Van Zijp, die de stuk ken wel goed bestudeerd had). De heer Van Zijp zegt op 24 okto ber een gesprek te hebben gehad met de heer De Jong. de andere di recteur van de ABN-Leiden. Op de vraag van Van Zijp of de gemeente interesse had voor het gebouwtje, zou de heer De Jong ontkennend hebben geantwoord, daarbij verwij zend naar het bezoek dat de beide heren van de gemeente «bureau Grondzaken) aan de heer Van der Velde hadden gebracht. Van Zijp zegt, dat het hem ook wel logisch voorkwam dat de gemeen te het bank-gedeelte niet wilde kopen omdat het anders wel tegelijk met het Kortimarkt-gedeelte zou zijn aangekocht. Overigens kreeg ook Van Zijp te ho ren dat de afdeling bouwzaken van het hoofdkantoor van de bank over het gebouwtje moest beslissen. Di recteur De Jong zou contact opne men met die afdeling. In dit geval liep het allemaal veel vlotter. Van Zijp kreeg niet lang daarna een telefoontje uit Amster dam. Het duurde nog even voordat er overeenstemming werd bereikt over de prijs, maar op 19 november werd de zaak beklonken. Toen de firma Van Zijp twee da gen later schriftelijk aan B en W verzocht de grond onder het gebouw tje te mog'en huren, werd het op het stadhuis duidelijk dat de gemeente achter het net gevist had. En toch kan het nog allemaal goed ir de stichting buurt- en CCD A-raadslid Van Zijp: gemeente te slim af. clubhuiswerk "De Zijlwijk", en voor wethouder Tesselaar. Op initiatief van Tesselaar is er namelijk op 16 december een bijeen komst belegd, waarbij behalve Tes selaar aanwezig waren de heer Ver huist (van de afd. bouwzaken van de ABN), ABN-directeur Van der Velde en de heren J. en P. J. van Zijp. Tijdens die bijeenkomst heeft de wethouder er bij de ABN en de firma Van Zijp krachtig op aange drongen toch nog een gebaar te ma ken in de richting van de stichting Zijlwijk. Hij zei niet zozeer te spre ken als wethouder, als wel als pleit bezorger en sympathisant van de stichting, die dringend ruimte nodig heeft. Het is duidelijk, dat wanneer Tes selaar erin zou slagen, via een zeke re morele druk op de bank en fiet- senandel toch nog een gebouwtje voor een speelzaal los te peuteren, hij zijn gezicht nog behoorlijk zcu redden. Hij zegt er dan ook het vol ste vertrouwen in te hebben, dat Van Zijp en de ABN alsnog een hou ten keet of iets dergelijks ter beschik king zullen stellen. Het ziet er eohter niet naar uit, dat Tesselaar deze troef op kc»te termijn zal kunnen uitspelen. De heer Verhulst van de afdeling bouw zaken van de ABN wijst er op, dat de bank op geen enkele wijze ver plicht kan worden een of ander ge bouwtje ter beschikking te stellen. "Wethouder Tesselaar heeft ons ver zocht toch iets te doen voor de peu ters in de Merenwijk", zegt de heer Verhulst, "en we hebben toegezegd dat we de mogelijkheden van een dergelijke geste zouden onderzoeken. Het komt inderdaad wel eens voor dat we een noodgebouw!Je over heb ben, wanneer dat ergens afgebro ken is. Maar op het ogenblik is dat niet het geval". ADVERTENTIE Felle kritiek officier op Leidse politie LEIDEN De officier van Just tie bij de Haagse rechtbank, mr. J. A. J. van der Bruggen heeft tijdens de zitting scherpe kritiek geuit op de Leidse politie. Dat gebeurde bij de behandeling van een aantal strafba- Deel Rapenburg wordt afgesloten LEIDEN Het Rapenburg tussen Kloksteeg en Nieuwsteeg zal vanaf volgende week m-iandag worden af gesloten voor het doorgaande ver keer. Dit verkeer zal worden omge leid via de Nieuwsteeg, waar het éénrichtingsverkeer tijdelijk wordt opgeheven. De uitvoering van het werk zal ongeveer twee maanden in beslag nemen. Ter plaatse wordt door de firma Hanab in opdracht van de SLF een nieuwe gasleiding aange legd. Meer Leids nieuws elders in deze krant -re feiten, waaronder een geweldsde lict in Leiden, door een 22-jarige jongeman. Volgens de officier van Justitie was voor geen van de feiten overleg ge pleegd met hem, maar was de ver dachte na verhoor zonder meer weer in vrijheid gesteld. "Vooral voor ge weldsdelicten acht ik dat onjuist, omdat daartegen streng moet wor den opgetreden", aldus de officier. De verdachte bedreigde op 1 juli een cassière in een snackbar in de Vrou- w ens teeg in Leiden. "Ik steek, ik steek" riep hij, terwijl hij 'n geopend zakmes tegen de keel van 't meisje hield. De caissière verweerde zich niet en liet de bedreiger in de kas graaien. Met 1275 gulden ging hij er vandoor. Het was niet alleen voor dit feit, dat de officier van Justitie, mr. Van der Bruggen een jaar gevangenisstraf eiste tegen de overvaller. Hij zou na melijk op 22 augustus ook de porte feuille van een treinreiziger hebben gestolen. De portefeuille bevatte 11.000 Belgische franken. De bestolene, een Marokkaan, be vond zich met verdachte en twee andere passagiers in de trein uit Brus sel. Toen zij in Rotterdam allemaal moesten overstappen in de trein naar Leiden, ontdekte de Marokkaan dat zijn portefeuille uit de zijzak van zijn jasje was gestolen. Hij volgde verdachte naar Leiden en wees hem daar in een bar aan. Daar was verdachte bezig geweest, om werkvergunning en andere papie ren van de bestolene te verkopen, hetgeen echter niet lukte. Voor de rechtbank beweerde verdachte dat hij de portefeuille op de zitbank in de trein had gevonden. "Dat blijft dan net zo goed diefstal, want de portefeuille behoorde u niet toe", constateerde de president van d» rechtbank. Verdachte is in mei vorig jaar met zijn ouders uit Suriname naar ons land gekomen, maar heeft sindsdien niet gewerkt. Wel pleegde hij in Lei den reeds diverse strafbare feiten. De Marokkaan, die geen woord Ne derlands spreekt, maakte door tus senkomst van een tolk duidelijk, dat hij zijn geld graag terug wil heb ben. "Dat zal er vermoedelijk niet inzitten", voorspelde de president van de Haagse rechtbank. Op 27 januari zal de rechtbank uitspraak doen. (ADVERTENTIE) In één jciar van 66 naar 95 cent per m3 LEIDEN De raadscommissie voor Interne Organisatie en Be heer heeft er gisteravond bij wet houder Van Dam op aangedrongen om met spoed een vergadering te beleggen over de Leidse Duinwater Maatschappij. In die vergadering zou de LDM gTondig moeten wor den doorgelicht en zou er o.m. moe ten worden bekeken welke contrac ten die .de LDM heeft met ge meenten in de regio, zouden kun nen worden afgebroken of ge wijzigd. Aanleiding voor deze aandrang waren de inmiddels door de LDM aangekondigde tariefsverhogingen voor dit jaar, die erop neerkomen dat de inwoners van Leiden en di recte omgeving per 1 Januari 20 procent meer gaan betalen en per 1 september nog eens 20 procent meer. Dat betekent dat in nog geen jaar tijd het "normale" tarief zal worden verhoogd van 66 cent tot 95 cent per kubike meter. Het raadslid V<>n Duin (WD) vond dat een krankzinnige tariefs verhoging. 'In een betrekkelijk laat stadium krijgen we te horen dat de LDM twee tariefsronden over de Leidse bevolking wil uitstorten. Ik vind dat onaanvaardbaar". Het raadslid Beijen (PPR, D'66, PSP) was het in elk geval wat de twee de tariefsverhoging betreft volledig met Van Duin eens; hij zei van deze verhoging geschrokken te zijn. Beijen aei bovendien dat hem be kend was dat Katwijk, dat eveneens van de LDM profiteert, geen ver hogingen te incasseren zal krijgen. Dit zou verband houden met be paalde contracten uit het verre verleden waarbij bepaald zóu zijn oat een aantal gemeenten rondom Leiden voor een bepaalde periode een vaste prijs voor het water beta len. Wethouder Van Dam zei dat wat dat betreft hij ook wel van be paalde contracten af wilde. Overigens noemde hij de tariefs verhogingen, waartoe de raad van commissarissen van de LDM in middels heeft besloten, de conse quentie van een in het verleden ge voerd beleid. In de raad van com missarissen is het college van B. en W. vertegenwoordigd, maar Van Dam wees erop dat hij er pas sinds 19 december JL zitting in heeft. "De tariefsverhogingen zijn voorbe reid onder het vorige college en wethouder Lijten was toen voorzit ter van de raad van commissaris sen", zei hij. Overigens zei hij dat de inmiddels aangekondigde ver hogingen moeilijk kunnen worden teruggedraaid, temeer niet omdat ze door B. en W. al eijn goedge keurd. HENGELSPORT VOP '74 viste een wedstrijd van twee maal anderhalf uur In de Witte Sin gel. De uitslag was: 1. H. van Hou ten 31 st. <1810 gri, 2. H. van Kam pen 15 (1120), 3. M Kerk-, lie; 19 (880)4. F Veltman 13 (680). 5. G. Teneer 11 5806. A v. d. Meü 9 (470). 7 A Segijn 9 (460). 8 J. v. Kampen 8 (380-, 9 J. v. d. Kaay 7 «330). 10. Al. Dubbeldeman 5 (310). De eindklassering van het seizoen '75-"76 is geworden: 1. H. van Hou ten. 2. M. Kerkvliet. 3. A. v d Meij. 4. A. Segijn. 5. F. Veltman. 6 J. v d Kaay. 7 J. Kerkvliet. 8. J. van Kam pen, 9. G. Terveer. 10 A. Dubbelde- ..De Hengelsport" hield een viswed strijd in de Ringvaart; de vangst was slecht. De uitslag was: 1. T. Smit «6 st.. 1780 gr>, 2. Verstratcn sr. (6. 1200) 3. E. van Houten «4. 1110). 4. Verstra- ten jr «6. 1080). 5. J. Boef (3. 450) 6. A v d Bos «2. 380). 7. W. Masurel «2, 320). 8. W. den Edel (1. 220». 9. P. Dovilee (2 210) en 10. P. Verhoef (1, 190). Uitverkoop korting van 10 tot 50%! Pantalons. maten 104-146, vanaf 11,95 Jeans pakken, maten 104-140. vanaf 25,- Dampo, dusuitslui produkt van Mijnhardt, j bij apotheker en drogist

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3