LEIDSCH DAGBLAD Gulf Oil dwingt vier topmannen tslag te on nemen Vermoorde vrouw lag drie maanden in kast vandaag KLEUREN-T.V. Stakende Spaanse PTT-er s in dienst DE BRIEF vihamiLbuttinger nv WOENSDAG 14 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 84832 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Interesse in politiek is niet groot DEN HAAG (ANP) De ge middelde Nederlander heeft weinig interesse voor de poli tiek. 60 pet van onze bevolking zegt geringe of helemaal geen belangstelling te- hebben voor het politieke gebeuren in ons land. Slechts 9 pet voelt zich er nauw bij betrokken. De reste rende 31 pet noemt zichzelf 'ta melijk' geïnteresseerd. Dit is gebleken uit een onderzoek van het NIPO. Onderverdeeld naar politieke keuze blijken vooral PPR- stemmers veel belangstelling voor de politiek te hebben. 70 pet van hen is veel of tamelijk ge ïnteresseerd. Voor de VVD-kie- zers ligt dit percentage op 57 pet. PvdA. ARP-, CHU- en KVP-kiezers 'scoren' respectie velijk 43. 37, 31 en 31. Van de Nederlanders die op andere partijen gestemd hebben is 54 pet erg of tamelijk in de poli tiek geïnteresseerd, aldus het onderzoek van het NIPO. PITTSBURG (AP/AFP) De president-commissaris te vens president-directeur van de Amerikaanse multinational Gulf Oil, Bon R. Dorsey, en drie andere leden van de top leiding zijn (gedwongen) afgetreden, aldus is vanochtend vroeg bekend gemaakt. Dit is een direct gevolg van het hekend worden, dat Gulf tussen 1960 en 1973 in totaal 12,3 miljoen dollar (ongeveer 37,5 miljoen gulden) heeft betaald voor politieke doeleinden in bin nen- en buitenland. In het rapport over deze zaak werden ook adviseursbijdragen aan de Nederlanders Roolvink, Schmelzer en Hoogendijk genoemd- Het besluit tot de opzienbarende mutaties aan de top van het bedrijf werd bekend na een buitengewone vergadering van de raad van com missarissen, die zestien uur had geduurd. Behalve Dorsey zijn afgetreden Wil liam L. Henry, hoofd van de Gulf- dochter die zich bezig houdt met on roerend goed. en de twee adjunct directeuren Fred Deering C. Manning. grootbeeld 66 cm bekend merk tijdelijk 1498,- vraagt demonstratie bij OVERGAAUW HiFi CENTRUM BREESTRAAT 148 In het rapport van de commissie- McCloy, die tien maanden bezig is geweest met het onderzoek in deze zaak, wordt onder meer gezegd, dat politici en politieke partijen in Ca nada. Zweden, Italië en de Verenig de Staten bijdragen uit een geheim fonds van Gulf hebben gekregen. Veel bedragen werden naar buiten landse ontvangers overgemaakt via bankrekeningen in Zwitserland en op de Bahama Eilanden. TE VEEL In de Verenigde Staten wordt over het algemeep geaccepteerd, dat gro te bedrijven betrekkelijk royaal met gelden rondstrooien om belangen te "kopen" of beschermen, mede via politici, maar het schijnt dat Gulf hierin zover gegaan is, dat het zelfs voor het bedrijf zelf niet meer ac ceptabel is. Een woordvoerder van het con cern, dat wat de omzet betreft op zes na de grootste Amerikaanse onder neming is, deelde vanochtend mede dat de nieuwe directie heeft besloten een vaste commissie te belasten met de opstelling van een "gedrags code" voor het volledige personeel van Gulf. De directie wil, dat derge lijke illegale praktijken in de toe komst niet meer kunnen voorko men. VEROORDEELD Gulf is in het verleden enkele ma- ADVERTENTIE len veroordeeld wegens deze prak tijken, maar de boetes waren toen relatief minimaal en de praktijken werden normaal voortgezet. Twee Jaar geleden werd Gulf veroordeeld tot 5000 dollar boete wegens een gift van 100.000 dollar voor het verkie zingsfonds van Nixon. Tot nieuwe president-directeur van Gulf is benoemd de 59-jarige Jer ry Mcafee, sinds 1969 topman van Herbert Gulf in Canada. De ontslagen presi dent-directeur Dorsey bekleedde de ze functie sinds december 1972. Van hem zegt het rapport dat hij waar schijnlijk niet zelf heeft deelgeno men aan de illegale transacties, maar wel af en toe een oogje heeft dichtgeknepen. Zijn aftreden kwam in zoverre als een verrassing omdat hij herhaaldelijk heeft verklaard niets te maken hebben gehad met het illegale fonds en zijn activitei- Leicls Stadhuisplein bezet Acht woonwagens zijn vanochtend om half zes op het Leid- se Stadhuisplein neergezet. De bewoners, die tot de twaalf ge zinnen behoren, die op het regionale kamp aan de Haarlem mertrekvaart staan zonder officiële staanplaats, houden het plein bezet om kracht bij te zetten aan hun eisen. De gemeente Leiden moet terugkomen op haar beslissitig om het verlenen van leenbijstand om een nieuwe wagen te kun nen kopen, te koppelen aan het bezit van een staanplaats. Door deze maatregel komen de twaalf „overbezetters' niet meer in aanmerking voor een leenbijstand. Verder eisen de bewoners dat er bij het kamp noodvoorzie ningen komen voor de overbezetterszoals aansluitingen voor water en licht en sanitaire maatregelen. Ook zou Leiden meer druk op de regionale gemeenten moeten uitoefenen, zodat deze snel kleine kampen gaan aanleggen. Lugubere vondst in Rotterdam )pklaringen (Opgemaakt te 11.15 i ROTTERDAM (ANP) In een kast in haar woning aan het Bur gemeester Hoffmanplein te Rot terdam heeft de politie het stof felijk overschot gevonden van de Nederland ook in landenstrijd tegen België ZURICH Het Nederlands voetbal elftal heeft voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenploegen geloot tegen België. 23-jarige Helen A. Weekers, af. komstig uit Suriname. Zij was on geveer drie maanden geleden om Iwan had' niet veel het leven gebracht. Het lijk in een deken gewikkeld. verhouding had met een MADRID (.AP) De gering heeft vanochtend stakende PTT - ambtenaren tijdelijk onder de wapenen geroepen om hen zodoende te dwingen weer aan het werk te gaan. De order werd uitgevaardigd door de Spaanse minister voor Binnen landse Zaken. Het is de eerste keer sinds het uitbreken van de recente arbeidsonlusten, dat de Spaanse re gering tot deze drastische stap heeft besloten. Bij d-e staking in de Madrilaanse metro vorige week ging de regering er wel toe over om soldaten de me tro-functies te laten vervullen maar het stakende metro personeel werd niet gerecruteerd. Ongeveer 5.000 postbeambten zijn betrokken bij het mobilisatiebevel van de Spaanse regering. De brief van de negen vooraan staande industriëlen betekent dat de Nederlandse topbedrij ven zich nu rechtstreeks in het politieke krachtenveld hebben gewaagd. Dat is in elk geval een stuk duidelijkheid. De Neder landse regering zal er niet om heen kunnen om er in even dui delijke bewoordingen op te rea geren en dan doet het er bij zonder weinig toe of dat offi cieel gebeurt of niet. Veel nieuws bevat de brief op zichzelf niet. De werkgeversor ganisaties roepen al geruime tijd dat het sociaal-economisch beleid om moet, dat de over heidsuitgaven te hoog zijn en de winsten te gering. De brief van de negen geeft aan de vaak herhaalde klachten nu in eens een gezicht en daarin vooral bestaat het belang van het schrijven. De brief gaat over produceren en verdelen en dat is nu precies één van de kernproblemen van het politieke handelen. Het kan niet toevallig zijn dat de brief juist nu komt. De discussie over wezenlijke («structurele') veran deringen in de wijze van onder nemen (met nieuwe verschijn selen als personeelsraad en ver- mogensaanwasdeling) lijkt in 'n beslissend stadium te zijn be land. Het is daarom jammer dat de brief over deze eventuele structurele wijzigingen slechts in het voorbijgaan spreekt en ze niet vindt passen in ,,de levens wetten van het ondernemings gewijze voorbrengingsstelsel',, zonder dit nader uit te werken. Dat stelsel is op zichzelf toch niet de heilige koe, waarover zelfs niet mag worden gepraat? De meeste commentaren uit krin- van van de vakbeweging klagen dan ook dat opnieuw de liefde van één kant schijnt te moe ten komen, met name van de werknemers. In die zin slaat de ze brief geen brug over de steeds breder gapende afgrond tussen ondernemers en vakbe weging. Het verwijt van NW- voorzitter Wim Kok dat de ne gen politiek bedrijven doet daarbij overigens wat vreemd aan. Deze bedrijven met hun grote invloed en tienduizenden werknemers handelen in hun doen en nalaten immers altijd politiek. Er worden stellingen ingenomen van vérstrekkende economisch en dus van politie* belang. Men kan er toch geen be zwaar tegen hebben dat men dat met deze brief niet achter de hand maar in de openbaar heid doet. Maar of de brief inderdaad een bijdrage is om uit de sociaal- economische beleidsimpasse te geraken, is de vraag. Daarvoor was de inhoud toch te weinig verrassend. Voor goed auto-onderhoud LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 29 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adrös: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden* De wedstrijden tussen Nederland en België worden gespeeld op 25 april en in het weekeinde van 22-23 mei. Ne derland speelt eerst thuis. Ook in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap speelt Oranje tegen de Belgen. Jong Oranje speelt, het zich vanda^ ten koste 24-jarige verpleegster C.P., die De politie heeft de 31-jarige con structiewerker Norman G. M.(Mar- celino) aangehouden. Hij was af komstig uit Curasao en woonde samen met Helen. In de loop van de ochtend heeft hij bekend de vrouw met een mes om het leven te hebben gebracht. Het mes is in de kast, waarin het stof felijk overschot werd bewaard, ge vonden. Het gebeurde tijdens een ruzie begin oktober vorig jaar. Na zijn daad heeft Norman het lijk in dekens gewikkeld en in een kast gestopt. De kamer sloot hij af. Toen de politie, die door vriendin van Norman was ge waarschuwd. de achterkamer bin nenkwam, hing er een ondrage lijke stank. De politie trof het 7- jarig zoontje van Helen, Iwan, in huis aan. De politie heeft zich over hem ontfermd. zijn moeder, die vrijwel elke nacht op pad was. Zij verdiende goed met prostitutie. Overdag sliep zij. De opvoeding en verzorging van de jongen kwam voor het grootste gedeelte neer op de schouders van Norman. Vorig jaar waren er geregeld ruzies ge weest. De politie is weieens bemid delend opgetreden. Norman was geen onbekende. Hij is diverse ma len met de politie in aanraking ge weest in verband met diefstallen. De buren zeggen de vrouw wel gemist te hebben. Ze hadden zich geen zorgen gemaakt, omdat er een an dere vrouw voor in de plaats was gekomen. Ze hadden aangenomen, dat Helen was weggelopen. jAlmat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij'ons kijken. I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I l apparaten en dergelijke. 1 Uw bezoek Is beslist de moeite waard. Tin de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.3017.00 uur Donderdags: 8.30-21.00 u. Plenty Parkeerruimte. Italië zou plaatsen, tegen Schot land. In Zürich is vanmiddag ook geloot voor de kwartfinales van de Europese bekertoernooien voor clubteams. PSV treft in het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen als volgende tegen stander Hajduk Split rnt Joego-Sla- vië. PSV speelt op 3 maart uit, waar na op 17 maart de thuiswedstrijd volgt. i| Bekerwinnaar FC Den Haag lootte voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars tegen West Ham United (Eng.). Den Haag speelt op 3 maart Q thuis. Verder worden gespeeld: EC I: Benfica (Port.)—Bayern Mün- chen (W.-Dld); Dynamo Kiev (Rusl.) —St. Etienne (Fra.); Borussia Mön- chengladbach (W.-Dld.)Real Ma drid (Spa.). EC II: Celtic (Sch)—Sachsenring Zwickau (O.-Dld), Eintracht Frank- 'furt (W-Dld.)Sturm Graz (Oos); Anderlecht (Bel.)Wrexham United 'XWales)., de afgelopen drie maanden omgang had met Norman, klopte gisteravond bij de politie aan. Zij vertelde, dat haar vriend bij wie zij regelmatig de nacht doorbracht een verwarde indruk maakte. Norman had haar verteld, dat hij omgang had gehad met de moe der van Iwan. Zij zou zelfmoord hebben gepleegd. De verpleegster besloot naar de politie te gaan, toen zij van hem hoorde dat zijn vroegere vriendin nog in huis was. Het was haar al opgevallen, dat ze nooit in de achterkamer mocht komen. Norman, die getrouwd is en twee kin. deren uit dit huwelijk heeft, leer de Helen drie Jaar geleden kennen. Zijn vrouw, afkomstig uit Hondu ras, had hem verlaten. De twee kinderen had Norman bij rijke Spaanse ouders ondergebracht. Aanvankelijk was de verstandhou ding tussen Helen en Norman goed. Deze verslechterde, toen de vrouw lesbische neigingen vertoonde. Nor man beschuldigde haar ervan, dat BH2i ram 32 PAGINA'S Joop Stokkermans gokt niet op meezingers PAGINA 5 Parlement reageerde verdeeld op "noodkreet van de negen" PAGINA 7 IJsland gaat diplomatieke be trekkingen met Engeland verbre ken PAGINA 9 De kostbaarste "sobere" Olympi sche Spelen PAGINA 13 Annie Borckink en Sijtje van der Lende zijn het weer eens met hun coach Maarse PAGINA 17 Het rectorschap van het college "Leeuwenhorst" in Noordwjjker- hout is in discussie. De hamvraag: ..Blüft dr. Van Boeckel of gaat h(j weg" De beslissing valt mor gen. Dan vergadert het schoolbe stuur Zestien docenten vinden dat de rector moet opstappen, van drieëntwintig leerkrachten mag hij blijven, acht hebben geen me ning uitgesproken. STREEKPAGINA Volvo 66 DAF ook voor goede gebruikte wagens Van Ulden auto's b.v. Na vijf maanden wachten heeft Koudekerk weer een burgemees ter. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 februari benoemd de de heer G. Swaan, nu full-time wethouder in Nieuwegein. De heer Swaan is vijftig jaar, Nederlands hervormd en lid van de CHU. Over zün benoeming zegt hü: Koudekerk is een plaats, die voor mü precies op maat is gesneden" STREEKPAGINA

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1