De allerkostbaarstesobere' Spelen De stad Montreal staat aan rand van bankroet; tekort bedraagt 600 miljoen dollar Zoals het had moeten worden Montreal in de winter: een striemende sneeuwjacht maakt de landing van de CP Air Jumbo tot een spectaculair gebeuren, niet helemaal zonder risico ook, getuige de DC 8 die muurvast in de modder staat na even tevoren van de landingsbaan te zijn geglibberd. Het splinternieuwe vliegveld Mirabelle is de trots van Mon treal, snel gebouwd om van de zomer de internationale vluchten die de Olympische Spelen zullen aantrekken, te kunnen verwerken. Dat wil zeggen als die Spelen ook werkelijk doorgaan. De paspoortencontroleur krijgt een oprisping van pret. "Het doel van de reis de Spelen? Die zijn pas in juli. Maybe. Misschien." Aan de nog somber kale muren hangt nog een "kerstbood schap". "De poststaking is over, stuur uw kerstkaarten nu!" Het was een van die honderden sta kingen die Canada jaarlijks kwellen; de Canadezen zitten er niet mee. geen post betekent geen nota's, dus wat zou het Toch kan de volgende staking in de bouwsector tot gevolg hebben dat de metropool Montreal de kostbaarste ruines aller tijden binnen de stadsgrenzen zal her bergen. Een staking nog slechts en het Olympisch Project kan niet meer voor 17 juli gereed komen. Daarbij is de stad Mon treal aan de vooravond van de vierjaarlijkse sporthappening aan de rand van het bankroet gekomen. De organisatiekosten zijn gestegen tot één miljard dollar; het tekort bedraagt minstens 600 miljoen dollar. Op het stadhuis haalt burgemeester Jean Drapeau, geestelijke vader achter het pro ject, geïrriteerd de schouders op. Briesend: "Overdreven is het allemaal, er wordt zoveel ge zegd, vooral door m'n politieke tegenstanders die graag zien dat ik m'n nek breek." Het was de 60-jarige burgervader die in 1973 een sluitende begro ting maakte van 320 miljoen dol lar. De Spelen in Montreal zou den sobere spelen worden, een voorbeeld voor de wereld, een bewijs dat in de toekomst ook armere landen de Olympische organisatie zouden kunnen clai- Mis Vrieskou Wat ging er mis? Drapeau weet het precies De we reldrecessie, de inflatie, en de terreur van de vakbonden, zoals hij dat noemt. Die vakbonden richtten zich eensgezind op het ambitieuze plan van architect Roger Taillibert; begrepen in stinctief dat hier een unieke kans lag om gunstige loonon derhandelingen te voeren. Zo gingen het afgelopen jaar hon- derddertig werkdagen verloren. Nu moet aan de Olympische Tempel continu worden ge werkt. door de week, en in de weekeinden, 24 uren per etmaal. De overuren kosten goud; een kraandrijver haalt momenteel makkelijk 4500 dollar in de maand, meer, veel meer dan de jonge architecten die toezicht op de bouw houden, meer ook dan de voorzitter van het organisa tiecomité (COJO) Roger Rous seau. Die verfomfaaid achter zijn immense bureau zit na een marathonvergadering de vorige nacht. De schijn keurig op houdt. Bezwerend: "Er zullen geen stakingen meer zijn. De Provincie Quebec heeft de ver antwoordelijkheid van Montreal overgenomen. Stakingen zijn niet meer toegestaan. Minister Victor Goldbloom heeft het zelf gezegd in dreigende taal. Iedereen moet nu meewerken, de arbeiders, de vakbonden, de pers ook; het moet nu uit zijn met de negatieve publiciteit die De weg naar de Olympische bouw plaats is lang; voert eerst door die verarmde oostelijke wijken van de stad waar het wasgoed aan de lijnen verstilt in de vries kou, later langs de duizenden fabrieken die de kwalijke resten van de welvaart ongegeneerd uit de schoorstenen stuwen. De poorten van de bouwplaats zijn hermetisch afgegrendeld. Geen onbevoegden op het terrein. Een vertegenwoordiger van het or ganisatiebureau biedt hulp. Sjokt naar het kantoor met in zijn kielzog een gemêleerd ge zelschap, een Rus, twee negers uit Afrika, een dame uit India en twee Hollanders. De muren zijn dun, het "merde" van een geïrri teerde architect is duidelijk hoorbaar. "Weer een rondlei ding, wat denken ze god betere het bij COJO, dat men hier niets anders te doen heeft." Toch draaft hij op, reikt helmen uit en laat de poorten openen. Waar midden op het terrein de bouw van de tempel in volle gang is: het reusachtige skelet van wat het mooiste stadion ter wereld moet worden,- doet denken aan de reconstructie van een voor historisch reptiel. Zes maanden resten de bouwers nog van de Spelen. De gids doet braaf of het allemaal een peuleschilletje is. Opti misme is troef. Hij kraait lustig dat het nu allemaal geweldig gaat, dat de arbeiders nu één grote familie van 3000 man vor men, die in de lunchpauzes eensgezind rond de loeiende ka chels zitten. De kou is intens, de sneeuw stuift uit een dofgrijze lucht, de geachte vertegen woordigers uit het hart van Af rika hebben samen met de In diase mevrouw al lang de be trekkelijke beschutting van het busje opgezocht. En alleen de geharde noorderlingen horen nu nog hoe geweldig het stadion zal worden, 480 meter lang, 280 me ter breed, met 60.000 perma nente zitplaatsen en daarnaast komt de toren, een wolkenkrab ber gelijk. Geschrapt Maar die toren komt er toch hele maal niet meer, dat geldverslin dende onderdeel is toch al ge schrapt door supervisor Gold bloom? Een onwillig knikje. Voor het moment ja. Maar straks als het wielerpaleis klaar is (60 miljoen dollar i.p.v. de ge raamde vier miljoen), als het zwembad is aangelegd, dan kan die toren er in een wip staan. Ar chitect Taillibert weet het zelf wel beter. De man die van Drapeau een con tract lospeuterde waarin hij zo veel procent êan de inmiddels naar recordhoogten gestegen bouwkosten opeiste en nu 40 miljoen dollar claimt, wendde zich hooghartig af van zijn gees teskind op het moment dat de bouw van de toren in het geding kwam. Monsieur Daout is nu in charge, een rustige pijproker die de verantwoordelijkheid niet schuwt, die dagelijks op de bouwplaats te vinden is. Hij is geen struisvogel, hij weet als geen ander dat hij de wedloop met de tijd dreigt te verliezen. Zegt eerlijk van diezelfde vak bonden die het project bijna lie ten mislukken, afhankelijk te zijn. Zonder stakingen kan het nog wel, krap, zonder toren, zonder perscentrum, zonder res taurant, zonder de overkapping van het stadion ook. En hij geeft eerlijk toe dat er derhalve weinig overblijft van hetgeen zijn voor ganger schiep Zeker Eén ding is zeker. In Montreal gloeit de Olympische koorts nog met op. De officiële mascotte, Amik de bever, staat nog ner gens in de winkels. Is alleen te zien op het organisatiebureau, een somber beestje, blind, even blind als burgemeester Drapeau toen die in Amsterdam de orga nisatie van de Spelen wegkaapte vóór Moskou en dansend van plezier een vliegtuig vol kreef ten en zalm en champagne liet aanrukken ter ondersteuning van de feestvreugde, zonder zich ook maar een moment te realise ren dat zijn droom wel eens een nachtmerrie zou kunnen wor den De Olympische leiders blijven zo als gewoonlijk optimistisch. Zijn druk bezig de honderden hostesses te recruteren uit het overweldigende aanbod. De ei sen zijn zwaar, een tikje discri minerend ook, het prototype op de poster is een beauty van de eerste orde, moet koelgrijze ogen hebben. Zo moeten ze eruit zien, en dan nog intelligent zijn ook, de talen beheersen en kijk op sport hebben. Een meisje met een bril wordt bot afgewezen, ze hangt het aan de grote klok, de Montrealpers stort zich eensge zind op dit zoveelste schandaal, en het organisatiebureau COJO moet een stap terug doen. Ze wordt toch ingelijfd in het leger hostesses dat deze Spelen zal moeten opvrolijken. Wat hard nodig zal zijn want de stemming dreigt beneden peil te worden in deze gigantische stad waar de prijzen de pan uitvliegen en de hoteliers nu al zitten te broeden op nieuwe tarieven wanneer straks de Amerikanen zullen komen om hun Olympische ve detten aan te moedigen. stampten we in zes maanden uit de grond, dat is bijna gereed, een maandje nog en je kan er wo nen." Maar het Olympische Dorp was dan ook niet het doelwit van de vak bonden want atleten kun je eventueel ook elders onder brengen, in een van de vier uni versiteiten of zo, dus daar staken had geen zin. Roger Rousseau de volgende dag optimistisch: "Juist omdat éen staking voldoende zal zijn om de Spelen te bederven komen er geen meer. De arbeiders en de vakbonden beseffen donders goed dat ze het onderste uit de kan hebben gehaald, dat er niets meer in zit. Nu willen ze bewij zen dat wij Canadezen kunnen realiseren wat we willen. Nu die stemming er is, maal ik zelfs niet meer om een barre winter. Al vriest het twintig graden dan nog bouwen we door l'.JSTWnn De nieuwe architect Daout. Af hankelijk van de vakbon den sproces van het Olympisch ideaal? Maar Brundage predikte slechts de continuering van de show. Zoals zijn opvolger Lord Kilian, de Van Karnebeeks en de Daume's dat doen, blind voor hetgeen zich op deze aarde af speelt, zich als drenkelingen vastklampend aan de fictie van het non-politiek pure amateu risme; niet begrijpend dat ama teurisme geen voedingsbodem meer vindt binnen de commer ciële structuur van de Spelen. Hoe kan een zinnig mens nog den ken dat. waar een drankenfa- briek in Canada 1,3 miljoen dol lar moet betalen om de atleten van de zomer gratis te mogen la ven, diezelfde atleten zonder enorme financiële steun naar Olympisch goud kunnen reiken. Goud is slechts weggelegd voor de staatsamateurs uit de Oost bloklanden en de verkapte pro fessionals uit de Westerse we reld. Maar de show must go on. Zo be denkt Montreal, nadat 's avonds laat een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie op de tv verklaart dat een tweede Munchen niet ondenk baar is, een blauwdruk voor wat er te doen staat bij een rakette- naanval op het Olympische Dorp en zullen twintigduizend soldaten worden opgetrommeld om een redelijke mate van vei ligheid te garanderen. Kranen Twijfel Op papier Die nacht slokt de lichtuitstraling van de metropool de heldere sterrenlucht volledig op. Op het bouwterrein grommen de kra nen onafgebroken door; blijven de betonmolens malen en wordt stap voor stap orde geschapem in de gigantische puinhoop van hout, hopen aarde, stenen, bui zen, leidingen en resten sneeuw. Montreal bouwt nu wel op volle kracht. Een van de aannemers trots: "Wij Canadezen kunnen alles. Kijk naar het Olympisch Dorp. Dat Die middag, slenterend langs de oevers van de kolkende St. La- wrencerivier, tussen de trooste loos verlaten restanten van wat eens de wereldtentoonstelling 1967 was door, komt de twijfel opzetten; onweerstaanbaar als de vettige grondnevel uit de drassige bodem. Want wanneer wijlen Avery Brun dage in München indertijd de moed had gevonden de Spelen te sluiten na de laffe moord op de Israëli's, zou dat niet een passend slot zijn geweest van het reeds lang ingezette sterven- De show must go on, en daarom zal de zuiveringsinstallatie voor het gezamenlijk afvalwater van de stad dat dag in dag uit de St. La- wrencerivier vermoordt, door geldgebrek nog enige jaren op papier blijven staan. De Spelen gaan door en daarom krijgt de particuliere invalidebusonder neming niet de 8000 dollar sub sidie die een faillisement kun nen bezweren. Zo staat de stad Montreal dankzij een tot op de draad verschraald ideaal aan de vooravond van de allerkostbaarste "sobere" Spe len uit het Olympische tijd perk

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13