LEIDSCH DAGBLAD AFRIKA-TOP MISLUKT Twee doden en drie gewonden in Woubrugge vandaag Debat over Angola eindigt in tweespalt PLO tot debat in Veilig- heidsraad toegelaten LEIDSCH DAGBLAD Geen nieuws in brief economische top-negen DINSDAG 13 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De smetteloos in het pak zittende heren op de foto links vormen de delegatie van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie P.L.O., die vannacht met elf tegen één stem toestemming kreeg om deel te ne men aan het debat in de Veilig heidsraad over het Midden -Oos ten. Alleen Amerika stemde tegen. Daarna kreeg o.a. de woordvoer der van de P.L.O. het woord, waarna de zitting tot vanavond werd verdaagd.. ...PAGINA 11 GULF Jhr. H. A. C. Droevige dag Af en toe regen Veel bewolking met af en of motregen. Overwegend m; het zuidwesten tot omstreeks 3 gr den in het noordoosten van het lan Maximum temperaturen ongeveer (Opgemaakt te 11.15 utii 14 JANUARI Zon op 8.13 uur; onder 16.55 ui op 14.33 Het Volkswagenbusje (links) werd met een zeildoek afgedekt. Brandweerlieden, die assistentie verleenden, zagen geen kans de slachtoffers uit het wrak te be vrijden. Daarom werd de VW naar het politiebureau in Alphen gesleept, waar de doden er uit werden gezaagd. Rechts op de foto de tankwagen, achter het busje de Opel, die niet op tijd kon remmen en de achter kant van de VW ramde. Botsing na inhaalmanoeuvre Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 28 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hal' geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch DanU'id, antwoordnummer 214, Lelden* WOUBRUGGE Bij een bot sing tussen een Volkswagenbus- Je en een trekker met oplegger t tankwagen) op de Herenweg in de gemeente Woubrugge, zijn vanmor gen de achtentwintigjarige A. Schouten en de twintigjarige S. K. B. Wong Fou (beiden uit Amster dam) om het leven gekomen. Drie gewonden, van wie er twee in le vensgevaar verkeren, zijn overge bracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Eén van hen mocht later op de dag weer naar huis. Het ongeluk gebeurde een paar minuten voor zeven. De chauffeur van de tankwagen heeft tegenover de rijkspolitie verklaard, dat hij werd gesneden door een Opel en sterk moest afremmen. Hierbij is zijn combinatie gaan scharen en kwam op de andere weghelft te recht waar Juist het busje naderde met vijf werknemers van een tech nisch bedrijf in Amsterdam. De chauffeur van de Volkswagen en de man naast hem werden op slag ge dood. De bestuurder van de snij dende Opel, door wiens gedrag het ongeluk zou zijn gebeurd, is door gereden. De politie zoekt hem en andere getuigen. Achterop het bus- Je botste enkele seconden later een derde weggebruiker. Hij liep geen verwondingen op. Beide slachtoffers waren, ge trouwd. Het was de rijkspolitie niet bekend of zij kinderen hadden. Wong Fou zou overmorgen zijn éénentwintigste verjaardag hebben gevierd. Hij was als uitzendkracht in dienst bij de Amsterdamse fir- Brandweerkorpsen uit de di recte omgeving spoedden zich snel naar de plaats waar het ongeval was gebeurd. Men vreesde dat de tank gevuld zou zijn met een brandbare vloeistof. Dit was echter niet het geval. De tank was leeg en de chauffeur was op weg om "er gens in het land" olie te laden, den. Het ongeluk veroorzaakte een enorme opstopping op de enige ver bindingsweg tussen Alphen en Am sterdam. In een ommezien was er een file langer dan tien kilometer van de plek des onheils tot de ro tonde bij Gouwsluis. Het heeft ruim twee uur geduurd voor de weg weer vrij was. In die tijd werd het verkeer omgeleid via Leimulden. 16 PAGINA'S Top bedrijfs leven luidt de noodklok Jhr. H. A. C. van Riemsdijk van Philips is een van de negen top mensen uit het Nederlands be drijfsleven. die per brief bij re gering en parlement de noodklok hebben geluid. „Het gaat slecht met onze economie", schrijven zij. Zij maken zich grote zorgen over de wijze, waarop "Den Haag" de pro blemen, waarmee het Nederlandse bedrijfsleven te kampen beeft, wil aanpakken. „En juist in de hui dige moeilijke situatie wordt ge streefd naar maatschappijvernieu wing- Dat is niet erg, als men m^tr maat weet te houden. Maar dat gebeurt niet"PAGINA 7 ADDIS ABEBA (Reuter/AFP/ AP) De speciale topbijeen komst van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE over de burgeroorlog in Angola is vanoch tend in Addis Abeba geëindigd zonder dat men tot een besluit is gekomen. Dit hebben funktiona- rissen in de Ethiopische hoofd stad bekendgemaakt. De officiële woordvoerder van de OAE, Peter Onu, las aan het einde van de top het volgende lakonieke communique voor: "Na een gron dige studie van het Angolese pro bleem, van 10 tot 13 januari 1976, heeft de vergadering van staats hoofden en regeringsleiders beslo ten de topbijeenkomst te verdagen en het bureau van de twaalfde top te verzoeken het Angolese pro bleem nauwlettend te blijven vol gen". Woordvoerder Onu weigerde vragen van journalisten te beant woorden. Agatha Christie (85) overleden Agatha Christie koningin van de Britse detective- en thriller schrijvers is gisteren op 85- jarige leeftijd in haar woning in Wallingford overleden. Agatha Christie, die tweemaal gehuwd is geweest, creëerde de befaamde benorde Belgische detective Her- cule Poirot, die zij in de haar reeds lang tevoren geschreven laatste boek heeft laten overlijden. PAGINA 5 Italiaanse voetbalsupporters zijn soms slopersPAGINA 9 9 Negen kerken doen een beroep op hun ledenPAGINA 10 Op het Haagse Binnenhof heer ste gisteren de penetrante geur van Gulfbenzine en dat was al leszins verklaarbaar. Een volks vertegenwoordiger die een royaal betaalde adviseursbaan in het bedrijfsleven krijgt aan geboden, moet heel voorzichtig zijn. Hij zit in het parlement met een mandaat van de kie zers en om daar het algemeen belang vanzelfsprekend zo als hij dat politiek ziet te dienen en daarmee kunnen de belangen van een specifiek be drijf, dat hij 'als schnabbel' ter wille is, gemakkelijk botsen. Niet voor niets spreekt de Grond wet van een zuiveringseed. waarbij het kamerlid zweert, geen giften te zullen aanvaar den uit hoofde van zijn volks vertegenwoordiger zijn. Als 'gift' zou men dan ook zonder bezwaar kunnen zien een ger/e- reus geldsbedrag dat in gener lei verhouding staat tot de ge leverde prestatie. Overigens is over de omvang van die pres tatie in het geval van de heren Rooi vink, Schmelzer en Hoo gend ijk weinig bekend. Zowel de PvdA als WD stellen hun parlementariërs terecht de eis dat zij hun betaalde en on betaalde nevenfuncties publiek maken. Bij de confessionelen geldt die verplichting niet en zelfs bleek gisteren in het ge val van de heer Roolvink dat zijn ^fractievoorzitter Aantjes niet op de hoogte was. Dat is een extra vervelende zaak, omdat de niet onbelangrijke ca tegorie van slecht lezende, luis terende of kijkende informatie consumenten hier weer de ge makkelijke en overhaaste con clusie uit kan trekken dat de heren politici toch alleen maar hun eigen gewin nastre ven. Juridisch is naar het zich laat aanzien op de drie heren niets aan te merken. Misschien ligt het moreel wat moeilijker. Zo kwamen zij wel heel laat met hun gezamenlijke verklaring, zeer ten nadele van diegenen wier naam werd genoemd, maar die niets met Gulf te maken hadden. Weinig overtuigend klonk de reden van de vertra ging: het wachten op één van de drie die nog in het buiten land was. Dat is een variant op het aloude verhaal van de laatkomer dat de brug open (of dicht?) was. En de verontwaardiging van de heren zelf over alle rumoer (Roolvink zei voor de radio „wat maken we ons weer druk in ons kleine landje") komt wat overbelicht over. Zeker wan neer men bedenkt dat de ad viezen elk goed waren voor ruim het inkomen van een modale werknemer, die grote onbeken de. "Dit is een droevige dag. We hebben Afrika en het Angolese volk in de steek gelaten", zei de vice-presi dent van Kenia, Daniel Arab MoL De Oegandese president Idi Amin, die dit jaar het voorzitterschap van de OAE bekleedt, kwam na de nachtelijke bijeenkomst, die tot vannacht 04.45 uur duurde, glim lachend naar buiten, maar weiger de commentaar te geven. Een laatste compromis-voorstel dat hij aan de 46 delegaties had voorge legd had geen genade kunnen vin den, aldus conferentiekringen. De Afrikaanse leiders hadden giste ren besloten nog een laatste zit ting te houden omdat er aanwijzin gen zouden zijn dat een regeling voor hun onderlinge bittere geschil in de lucht hing. Conferentiekrin gen meldden dat een compromis resolutie op tafel lag, waarin de MPLA in de vroegere Portugese kolonie werd veroordeeld. In deze resolutie werd tevens opge roepen tot de vorming van een commissie die het probleem nader zou gaan bestuderen. De 46-lidsta- ten zijn echter diep verdeeld ge bleven over de vraag of zij steun moesten verlenen aan de MPLA. die steun van Rusland geniet, of haar twee rivaliserende bevrijdings bewegingen FNLA en Unita, die Westerse steun ontvangen. Geen macht De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda betreurde diep dat Afrika er niet in is geslaagd een oplossing te vinden voor de kwestie-Angola. 'Ons falen om hier tot een oplocsing te komen bevestigt dat de OAE niet de macht heeft om vorm te geven aan de toekomst van Afrika. De macht is in handen van de grote mogendheden, aan wie wij Afri ka door ons falen overdragen", zo zei Kaoenda in zfjn toespraak tot de conferentie. Verdeeld Tijdens de slotfase van de conferen tie waren de Afrikaanse staten nog diep verdeeld over de wijze waarop in Angola naar vrede moet worden gestreefd. Tijdens de stem ming over de resoluties over An gola waren 22 landen voor en 22 tegen. Oeganda en Ethiopië ont hielden zich van stemming. Vakbondsvoorzitter Wim Kok: UTRECHT (ANP) "Een melo dietje van een oude plaat", noemde Wim Kok. voorzitter van de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging (NVV NKV) vanochtend de brief van de 9 topmensen van grote Nederland se concerns aan regering en parle ment, waarin zij hun grote zorgen uitspreken over het economische be leid en pleiten voor een ombuiging. „Er staat in feite weinig nieuws in, want iedereen - ook de regering - is er al een tijd van overtuigd dat de economische situatie zorgelijk is en dat door het trager geworden groeitempo een bijsturing van het beleid nodig is. Sinds die overtui ging er is, ook bij de vakbeweging, is de economische situatie niet zor gelijker geworden" aldus Kok. Een nieuw element is volgens de FNV-voorzitter wel, dat werkgevers organisaties en individuele onderne mers steeds meer invloed gaan uit oefenen op de politieke besluitvor ming. Er staan heel wat belangrijke potjes op het vuur, zoals de vermo- gensaanwasdeling, de kwestie van de personeelsraden en andere zaken die verband houden met de structuur Man zegt vrouw te hebben gedood HAARLEM (ANP) De 70-jarige A. J. F. van R. uit Haarlem heeft zich gistermiddag bij de politie ge meld met de mededeling dat hij zijn 50-jarige vrouw om het leven heeft gebracht. In de woning van de man, een flat in een bejaardeaeomplex aan het Teylerplein ln Haarlem, trof de po litie de vrouw, inderdaad levenloos aan. Er kon geen doodsoorzaak wor den vastgesteld. De vrouw was al meer dan 20 uur dood. De man was zo overstuur, dat hij niet kon war den gehoord. van onze samenleving, daarover wordt allang druk gediscussieerd en de re gering staat op het punt knopen te gaan doorhakken. De bedoeling van de brief kan vol gens Kok dan ook niet anders zijn dan het voorkomen van een besluit vorming die de ondernemers niet graag willen. Deheer Kok onder kent daarin een nieuwe taktiek van de werkgevers, want na de open brief van de AKZO-leiding komen nu de top-negen van onze economie ("Ze zullen elkaar wel niet toevallig heb ben ontmoet") met een verklaring, waaruit een politieke confrontatie blijkt. De heer Kok vindt dat volko men legitiem, want "ze doen het in het openbaar, maar het is toch wel een machtsuitoefening". (Zie peg. 7) Ziektekosten verzekering 13 duurder DEN HAAG De premies voor ziektekostenverzekeringen gaan dit jaar met maximaal 13 procent om hoog. Eerder waren de verzekeraars en het ministerie van Economische Zaken een stijging van 18 procent overeengekomen. Een aantal verze keraars had zijn verzekerden al zulke premieverhogingen aange kondigd. Maar het percentage is volgens het ministerie van Eco nomische Zaken teruggebracht in verband met de verscherp'ng van het prijsbeleid van de regering De premieverhogingen mogen in rekening worden gebracht vanaf dezelfde datum ln 1976 als waarop in 1975 een premieverhoging heeft plaatsgevonden. Volgens het minis terie van Economische Zaken heb ben de verzekeraars beloofd bin nen drie tot zes maanden eventueel te veel betaalde premies te verre kenen. I -

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1