OAE-beraad over Angola in slop \rS zonden in december vlooteenheid naar Angola Generaal Lara afgezet IJSLANDS PROTEST Plioesjtsj in Parijs HADDEN RABIN EN HOESSEIN ONTMOETING IN T GEHEIM? MAANDAG 12 JANUARI 1976 Observer-dienst LONDEN Zuid-Afrika en de Verenigde Staten spelen een veel belangrijkere rol in de oorlog in Angola dan algemeen wordt aange nomen. Dat blijkt uit een geheim rapport voor een achtenswaardige internationale organisatie, waarvan de Britse Observer een kopie heeft. Vorige week klaagde Wasrington dat een met geleide raketten uitgerust Russisch schip en een landingsschip voor tanks op weg waren naar Angola. Maar volgens het rappoit zonden de Verenigde Staten reeds in december een vlooteenheid haar de Angolese wateren. En het aantal Zuidafri- kaanse militairen in Angola zou tussen de vier- en zesduizend liggen. De Amerikaanse vlooteenheid zou bestaan uït een vliegdekschip, de Independence, een kruiser met geleide raketten en drie destroyers. De schepen zouden tactische steun moeten verlenen bij luchtgevechten boven Angola. De Independence heeft 90 F-4 Phantom-jagers aan boord, „enkele honderden tonnen napalm, Sidewinder-raketten en fragmentatie-bommen." Een woordvoerder van het Pentagon verzekerde ons vrijdag, dat de Independence" al zes maanden in de Middellandse Zee is". Het schip zou mogelijk alleen een uitstapje hebben -gemaakt naar de Spaanse haven Rota, aan de Atlantische kust. in werkelijkheid echter bezocht het schip op zaterdag 22 november Portsmouth een plaatselijke krant publiceerde een foto van het bezoek en vertrok het de volgende week in de nacht van donderdag op vrijdag, in gezelschap van de fregatten Bowen en Adnsworth. Tegen de havenautori teiten van Portsmouth was gezegd dat de schepen naar de VS zouden Volgens het rapport dat de Observer heeft, meerde de vlooteenheid half december af op de Azoren om voedsel en olie aan boord te nemen. De opvarenden waren in „vol alarm" en mochten niet van boord. Ze zouden „gewapend zijn en gereed om in actie te komen". Het rapport vermeldt voorts dat Amerikaanse vrachtvliegtuigen voor raden droppen voor Zuidafrikaanse troepen in midden Angola. Ook dit ontkent het Pentagon De internationale organisatie waar voor dit rapport is gemaakt het. derde rapport sinds begin november wil niet dat haar naam bekend wordt gemaakt. Troepen Op 23 oktober trok de eerste Zuid afrikaanse eenheid via Namibië Angola binnen; tussen de duizend en vijftienhonderd cavaleristen. Deze troepen moesten zich snel kunnen verplaatsen en beschikten niet over rupsvoertuigen. Al eerder waren tweeduizend vrijwilligers. voorzien van Zuidafrikaanse Pan- hard-tanks, het land binnengerukt. „De cavalerie-eenheid had tot taak de gegevens te verzamelen die nodig waren om een totale invasie in het land te kunnen voorbereiden en uitvoeren. Die orders werden half november veranderd," aldus het rapport. „Toen moesten de Zuidafri kanen gewoon strijd gaan leveren, ter ondersteuning van de huurlin gen." De volgende Zuidafrikaunse eenheid ook duizend a vijftienhonderd man sterk vertrok op 15 november. Ze hadden de beschikking over honderd Franse AMX-13 en Amerikaanse M-41 Walker Buldog tanks. Hun taak was de gevechten van de huurlingen te ondersteunen, en Washington Washington, dat volgens het rapport op de hoogte was van de aanvallen vanuit Namibië, verwachtte dat deze troepenmacht erin zou slagen snel op te rukken naar Angola's hoofdstad. Loeanda. zou in de tweede helft van november moeten vallen. Maar de MPLA liet zich niet overrompelen en hield de Zuidafri kanen even voorbij Nova Redondo tegen en boekte op het noordelijk front winst op de FNLA. In december vertrok er een derde eenheid, waarvan een artillerie- en een tankbataljon deel uitmaakten. En even later volgde er nog een heel regiment bereden cavalerie (tussen de 2000 en 3000 man) Voor het eerst begon Zuid-Afrika toen ook gebruik te maken van bommenwerpers ter ondersteuning. Deze zijn gestatio neerd op dezelfde basis in Zaïre vanwaar de Amerikaanse transport vliegtuigen en verkenningstoestellen opereren. Als dit rapport juist is, heeft Zuid-Afrika in Angola dus niet de duizend soldaten en honderd pant servoertuigen die Pretoria volgens de geruchten van vorige week nog voor de OAE-top van het afgelopen weekeinde zou terugtrekken, maar tussen de vier- en zesduizend soldaten en ongeveer vijfhonderd pantservoertuigen. Spanje wijst De Spinola uit MADRID (AFP) Op last van de Spaanse staatsveiligheidsdienst is het voormalige Portugese staats hoofd generaal Antonio de Spinola zaterdag uit Madrid vertrokken waar hij de dag tevoren uit Rio de Janeiro was gearriveerd onder een aange- ADDIS ABEBA (Reuter/UPI) De speciale topconferentie over Angola van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) is gisteren in een impasse geraakt, waarbij zich twee vrijwel even sterke kampen aftekenen het ene voor erken ning van de linksgeoriënteerde MPLA het andere daartegen. Een woordvoerder van de OAE ver- voren in haar bestaan bedreigd door klaarde nadat de bijeenkomst gis- de kwestie Angola, helemaal geen uit- teravond was verdaagd dat eenont- spraak ten gunste van een derstrij- werp-resolutie waarin de conferentie dende partijen zal doen maar zich zich uitspreekt voor de MPLA de bepalen tot een oproep de strijd te heeft gekregen van 22 landen, staken. Hij herriep een eerdere mededeling waarin hij had gezegd dat dit voor stel door 23 landen werd gesteund. Een tweede ontwerp-resolutie, waarin wordt opgeroepen tot een be stand en beëindiging van buiten landse interventie in Angola, als mede de vorming van een regering nationale eenheid, had eveneens 22 landen gekregen, al- cus de woordvoerder. Hij zei dat Oeganda noch Ethiopië zich achter Ribeiro. de ontwerp-resoluties hebben gesteld. Dit betekent dat deze landen op de stemming Generaal Amin van Oeganda hield gisteren zijn overhemd maar aan, toen hij een „koele" duik in het zwembad nam. Kennelijk wilde hij weer snel aan de beraadslagingen over Angola in Addis Abeba deelnemen. De Spinola, die te verstaan kreeg dat hij niet in Spanje mocht bleven, reisde per vliegtuig door naar Pa rijs. nadat hij onder geleide naar de de steun luchthaven Barajas was gebracht, dus de Ook ditmaal reisde de generaal onder de aangenomen In Madrid zijn zaterdag 23 mili tante vakbondsleden aangehouden, wip zitten als het tot die allen werkzaam zijn in metaal- komt. bedrijven waar niet gewerkt wordt, hetzij door een staking hetzij door dat de directies de arbeiders heb ben uitgesloten. Macht zonder bloedvergieten overgenomen Hoewel direct nieuws schaars was blijkt dat de gemoederen in de conferentie hier en daar danig ver hit raakten. Dit kwam volgens con- Over enkele dagen zullen de ge- £,?nUe,'Cri"ft™ ,tot ultln* 111 een arresteerden op vrije voeten worden ^°°rdentwist tussen president QUITO (AP) Een uit drie man bestaande militaire junta heeft gis teren in Ecuador de macht overge nomen van president Guillermo Ro driguez Lara, die het land bijna vier Jaar heeft geregeerd. Ara trok zich terug na vijf dagen van politieke verwarring en sporadisch geweld. Enkele uren nadat in het presi- teuren gesteld, zo is gisteravond in rege ringskringen in Madrid vernomen. Men voegde hieraan toe dat deze functionarissen sedert enkele dagen activiteit ontplooiden die hun Moboeto Sese Seko, die de FNLA van zijn zwager Holden Roberto steunt, en premier Lansan A Bea- vogui van Guinee. Deze laatste hield tijdens de eerste vakbondstaak te buiten ging. Als de werkbijeenkomst een rede - Jihij Zaïrese politiek jegens Angola fel hekelde. Beavogui zei dat Zaïre en vier andere Westafrikaanse landen - kort voor de conferentie Ameri- werd ge- kaanse gezanten hadden ontvangen die hen hadden geïnstrueerd, op wel ke wijze het imperialistische stand punt in Addis Abeba kon worden verdedigd". Inmiddels hebben OAE-functio- bekend gemaakt dat de regering al bereid is zich tolerant op te stellen tegenover niet-politieke stakingen zal zij niet toestaan dat dergelijke acties voor politieke doe len worden gebruikt, zegd. Men verwacht de komende dagen grote arbeidsonrust in Spanje. Er is opgeroepen tot stakingen by de ban ken, de spoorwegen, de bouwbedrij ven en de metaalindustrie. In Ma drid zijn al veel fabrieken als gevolg 'Volksrepubliek Angola', dentieel paleis het huwelijk dochter was gesloten las de 53-jarige generaal een verklaring voor waarin hij zei af te treden „zonder ook maar in het minst onder militaire druk te staan". Ara kwam vier Jaar ge leden zelf door een militaire staats greep aan de macht. Guillermo Duran Arcentales, be velhebber van het leger, wordt ge- vrije mensen van het land zal ik blijven strijden voor het welzijn en de veiligheid van de echte bevolking van Ecuador", aldus Puma in een verklaring die werd uitgezonden door radio Quito. Kort na de uitzending werd radio Quito gesloten en werden de redak- E1 Comercio, het dagblad ^Ün dat het radio-station in eigendom heeft, door de politie in hun gebouw ingesloten. Later gaf de nieuwe re gering alle radiostations in Quito bevel om geen berichten over de ontwikkelingen mee uit te zenden, alleen muziek en voetbaluitslagen waren toegestaan. De nieuwe Ecuadoriaanse leiders als de leider van de junta. De hebben beloofd tegen eind 1977 de burgers te zullen t arbeidsonrust gesloten. De MPLA in Loeanda, en de 'democra- betreffen voornamelijk loonsverho- tische republiek Angola', gingen. twee in Hoeambo gevestigde tegen- In het weekeinde is het in Ma- bewinden, het lidmaatschap van drid erg onrustig geweest. Gister- organisatie hebben aangevraagd. vond Joeg de politie met rookbom men en knuppels een menigte van enkele duizenden stakers en studen ten uiteen die een betoging voor loonsverhogingen, politieke amnestie en vakbondsvrijheid hielden. De de monstratie vond plaats bij het voet balstadion. waar koning Juan Carlos en zijn echtgenote een wedstrijd bij woonden. Dodental van ontploffing in Hamburg nu 24 HAMBURG (DPA) Het aantal doden als gevolg van de ntpolffing die zich vrijdag voor deed aan boord van het Deense containerschip "Anders Maersk" op de werf van Blohm und Voss in Hamburg, is gisteren geste gen tot 24. Twee zwaargewonden verke ren nog steeds in levensgevaar. De explosie had plaats in de ma chinekamer van het 29.939 ton metende schip. Schorsing De in Argentinië aan het bewind zijnde peronistische par tij (de Justicialische beweging) heeft besloten al haar leden te schorsen die door rechtbanken van corruptie beschuldigd zijn. Sommige waarnemers achten het denkbaar dat de OAE, als nooit te- Zeker 11 doden bij hotelbrand in Amerika FREMONT. NEBRASKA (AP) Zaterdag is in de stad Fremont in de Amerikaanse staat Nebraska n hotel afgebrand waarbij elf men sen zijn omgekomen en meer dan 80 personen gewond zijn geraakt. Er worden nog tien mensen vermist. Men heeft de hoop oreegeven dat die nog levend zullen worden aan getroffen. De brand in het hotel ontstond na een zware explosie. Onder de doden en vermisten zijn drie werknemers van een gas bedrijf die naar het hotel waren gestuurd nadat de directeur had gemeld dat het er sterk naar gas rook, zo heeft de brandweer meege deeld. De explosie sloeg een gat in de benedenverdieping waar een res taurant en een kapperswinkel zijn gevestigd. De brandweer vreest dat de klanten van de kapperszaak en het restaurant in de kelders terecht zijn gekomen toen de eerste ver dieping instortte. >1 De drie die de macht in Ecua dor in handen hebben; van bo ven naar beneden: Guillermo Du ran Arcentales. Luis Leoro Franco Alfredo Poveda. een door Amerikanen bestuurd ver bindingsstation bU de basis KKefla- vik op IJsland belegerd uit protest tegen het optreden van de Britse de weg marine voor de kust van IJsland. De Amerikanen exploiteren het ver bindingsstation in het kader van de NAVO-defensie. De vissers hebben dat de NAVO-basis er is om IJsland te beschermen en dat de bemanning van die basis dan ook aanvallen van Britse fregatten moet voorkomen. „De vissers beschouwen de Britse andere twee leden zijn admiraal Al fredo Poveda en luchtmachtbevel hebber Luis Leoro Franco. De enige onmiddellijke oppositie tegen de junta was afkomstig uit de gevangeniscel van generaal Raul Puma Velasco, die vrijdag werd ge arresteerd nadat hij was afgetreden als minister van Openbare Wer ken na een ruzie met zijn militaire superieuren. „Samen met de soldaten en de DREIGEMENT PORTUGESE LAND BOUWERS LISSABON (UPI, AP) Portu gese boeren hebben gedreigd de voedselvoorziening van de hoofd stad te staken als de regering haar landbouwpolitiek niet binnen drie weken wijzigt. Dit is besloten op een ver gadering van ongeveer 12.000 boe ren, die gisteren in de ten noorden van Lissabon gelegen stad Braga is gehouden. De boeren eisen dat de regering het landhervormingsprogram terug draait dat voor een deel onder de voormalige communistische minis ter van landbouw tot stand is ge- kêmen. Als aan hun verlangen niet wordt voldaan willen de boeren de bevoorrading van Lissabon belem meren door geen produkten te ver kopen. Dit zou de toch al precaire voedselsituatie van de hoofdstad ernstig verslechteren. Een spreker op de bijeen komst zei "wij willen niet werken op een collectieve boerderij in een Sowjet-staat". De grieven van de boeren richten zich tegen de wet op de landhervor ming op grond waarvan landerijen zijn of kunnen worden onteigend. Zij willen dat de regering een ein de maakt aan de huns inziens on wettige bezettingen van landerijen. In en bij Oporto zijn zaterdag- ochtend twee bom/men ontploft. In dent Leonid Plioesjtsj is gisteren met het noorden van Portugal blijkt zijn gezin vanuit Wenen in Parijs een zich weer aangekomen voor een verblijf van n politiek ge- tenminste drie maanden, waar hij enigszins bij hoopt te komen van d'a woordvoerder van de Israëlische standpunten tussen Israël en zijn premier Yitzhak Rabin heeft gis teren een bericht ontkend dat Rabin gedurende het afgelopen half jaar in het geheim een ont moeting heeft gehad met koning Hoessein van Jordanië. Het bericht is verschenen in het Amerikaanse weekblad News week. Hooggeplaatste en goed inge lichte Israëlische en Amerikaan se zegslieden hadden tegenover het Amerikaanse weekblad News week verklaard dat de Israëlische premier Yitzhak Rabin en koning Hoessein van Jordanië elkaar ge durende de afgelopen drie tot zes maanden in het geheim hebben ontmoet. Volgens de zegslieden waren de geheime besprekingen een opvoe- contacten tussen Israël Arabische nabuurlanden begint de veiligheidsraad van de Verenigde Naties vandaag aan zijn histori sche debat over de situatie in het Midden-Oosten. Tijdens dit debat zal de Arabische wereld er voor al naar streven de Palestijnse be vrijdingorganisatie (PLO), die zon der stemrecht aan de besprekin gen deelneemt, een gfotere mate van erkenning te geven. Omdat de Palestijnen deelnemen laat Israël verstek gaan. Ondanks optimistische uitspraken vooraf, is ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, er in zijn overleg met zijn ambtgenoot Yigal Allon niet in geslaagd Israël tot een plooi baarder houding te bewegen. Hoe wel de Amerikanen zich in het debat enige ruimte tot manoeu vreren voorbehouden, lijkt zeker t Jordanië die al enige tijd op dat zij van him vetorecht ge- lager niveau plaatsvinden, aldus Newsweek. Hoessein zou niet van plan zijn de teruggave van de weste lijke oever te aanvaarden zolang Israël er op staat langs de ri vier de Jordaan een verdedigings linie te handhaven. Ook zou Hoessein de helft van Jeruzalem terug willen hebben. Hoewel 't bericht over de bespre king tussen Rabin en Hoessein waarschijnlijk officieel is tegen gesproken, zal het volgens News week de Jordaanse monarch wel in verlegenheid brengen en ver deeldheid zaaien onder de Ara- bruik zullen maken wanneer de door Washington als 'evenwich tig' beschouwde resolutie nummer 242, van november 1967, eenzijdig ten gunste van de Palestijnen mocht worden gewijzigd. Reeds tijdens de plenaire zit ting van de assemblee werd dui delijk dat de Arabische wereld streeft naar het negeren van het daarin verankerde Israëlische recht op zijn bestaan als staat en pressie toe te passen ten gunste van de Palestijnse zaak. Van het debat in de V-raad, dat van avond om half elf Nederlandse tijd begint en naar wordt bische gelederen - terwijl deze wacht minstens twee weken zal week de Verenigde Naties zich over het Palestijnse debat zullen buigen. Tegen de achtergrond van on- duren, mag volgens de woorden van secretaris-generaal Kurt Waldheim geen snel resultaat worden verwacht. In Oostenrijk had de Russische dissidente geleerde Plioesjtsj een onderbreking van zijn reis. Een groot aaantal journalisten wachtte hem bij het Oostenrijkse grensstation Marchegg op. Plioesjtsj zei, dat hij zich ,Jijn" voelde. het station geblokkeerd oorlogsschepen als NAVO-schepen". vrachtwagen sprake te zijn v uitbreidende goflf van politiek ge weld. Volgens de politie zijn bij de aanslagen geen gewonden gevallen. De eerste explosie vernielde een grote dosis verdovende middelen toegediend heeft gekregen, hetgeen zijn vermoeidheid verklaart. Leden van het ontvangstcomité, communisti sche psychiatrische inrichting. met rond 20 auto's en graafmachines, gebruikt om de grond voor de hek ken van het station op te hogen. Een van de leiders van de vissers zei dat circa 50 Amerikanen in het station het protest niet in eerste instantie afgelopen dagen betrokken geweest bevinden. De vissers, afkomstig uit tegen de VS is gericht. De vissers, bij aanvaringen met schepen van de Grindavik, hebben een zwangere zo merkte hij op, zijn van mening IJslandse kustwacht. Britse fregatten die Britse treilers beschermen, varend binnen de een zijdig door IJsland tot 200 mijl van de kust vergrote visserijzone, zijn de sche militant in de stad Moreira do Rei. twaalf kilometer van Oporto. Kort daarna beschadigde een bom in de binnenstad van Oporto de au to van een Journalist, Ernando plan is om, als hij Barrades, een uitgesproken conser- alle bijzonderheden vatieve figuur. te vertellen". tuelen en leden national, lieten weten dat het gezin Tatanyaaei^ tegen^ de P1ioeSjtsj zai worden ondergebracht geheime plek buiten Parijs. Zijn aanwezige journalisten dat haar man te moe was om een verklaring af te leggen maar dat hij „vast van hersteld zijn lijk was om op dit moment te zeggen waar liet gezin zich permanent gaat vestigen. Ze noemde' de aanwezigheid van het ontvangstcomité en de ongeveer 50 Journalisten „een teken van be langstelling voor het lot van mijn man en allen die in de Sowjet-Unie Amnesty Inter- gevangen zitten wegens hun over tuigingen". Twee Franse vakbonden van on derwijzers hebben verklaard dat zij de financiële verantwoordelijkheid voor het gezin op zich zullen nemen bezoekersvisum van drie totdat zij hebben besloten waar ze zei dat het niet moge- zich zullen vestigen. Mevrouw Plioesjtsj dankte presi dent Giscard d'Estaing voor zijn aan- strijd bod van e maanden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7