"in Leiden zitten we er niet slecht voor HOEVEN PLEITBEZORGER VOOR h RECHTSHERSTEL DAEY OUWENS QeJtai&Xier Bezwaren tegen plannen voor ruilverkaveling Tesselciar over buurt- en clubhuiswerk Cyclus over onderwijs uit he' MAANDAG 12 JANUARI 1976 Door Bram van Leeuwen LEIDEN De Leidse wethouder Tesselaar is niet van plan om met slaande trom naar Den Haag te trekken om daar te protesteren tegen de bezuinigingen die het ministerie van CRM heeft door gevoerd voor het buurt- en club huiswerk. Niet dat hij een prin cipieel tegenstander van dergelij ke buiten-parlementaire acties zou zijn, maar omdat hij weinig heil ziet in een dergelijk uiterlijk vertoon. „Ik denk dat ik daar gezien de Leidse situatie wei nig in de melk te brokkelen heb", zegt Dick Tesselaar, tegen wiens beleid fel geageerd wordt door het buurt- en clubhuiswerk, verenigd in het Breed Komité Welzijns werk Leiden. Wethouder Tesselaar heeft een aantal argumenten, waarom hij wei nig ziet in een tocht naar de resi dentie. Een van de belangrijkste is wel, dat uit becijferingen is geble ken, dat voor het buurt- en clubhuis werk in Leiden gemiddeld per hoofd van de bevolking f 15,40 wordt uit gegeven. Daarmee staat Leiden landelijk gezien op de eerste plaats. Telt men het opbouwwerk er bij, dan komt men voor Leiden op de vijfde plaats. Inmiddels is dat waar schijnlijk zelfs een vierde plaats ge werden, nu ook de opbouwwerker in Noord en Merenwijk gesubsidieerd wordt. „Kijk", zegt Tesselaar, „met deze cijfers op tafel is wel duidelijk dat je bij CRM echt geen kans maakt. We zitten er in Leiden gewoon nog niet zo slecht voor. Nou kan ik wel doen of er niets aan de hand is en daar gaan praten, maar dat is tijd ver knoeien. Dan ligt er na een paar weken een brief van CRM in de bus, dat onze verzoeken zyn afgewezen. Dat is tijdverspilling, daar schiet je geen moer mee op". Waar Tesselaar meer voor voelt is een sctructurele aanpak van het Leidse buurt- en clubhuiswerk. „En dan besef ik heel goed, dat er een aantal maatregelen genomen moet worden, die in bepaalde wijken niet direct met gejuich begroet zullen worden. Wat de Leidse wethouder voor ogen staat is een evenwichtiger verdeling van het welzijnswerk over de stad. Tegelijkertijd zou een aantal urgente problemen opgelost moeten worden. De ideeën van wethouder Tesselaar komen er op neer, dat zowel die per soneelslasten van de clubhuizen als de kost envan huisvesting vcor de volle honderd procent gesubisideerd zullen worden. Door CRM (voor het overgrote deel) en de gemeente. Voor de stichtingen betekent het, dat al leen de organisatiekosten en de acti- tiviteiten niet volledig via subsidies betaald zullen worden. Daarvoor zal men zelf bronnen moeten aanboren- Structureel komt men er op die manier volgens wethouder Tesselaar beter af: „Ze worden minder kwets baar dan nu, al zal het nominaal voor sommige clubhuizen betekenen dat ze één-, twee- of drieduizend gulden minder krijgen dan vorig jaar". Voor de gemeente Leiden met een weinig florissante financiële positie betekent bijvoorbeeld de verhoogde subsidie voor de perso neelslasten in 1976 een exta uitgave van f 48.000,-. Kluitje „Bij de nieuwe opzet", zegt Tesse laar, ,ga ik uit van één clubhuis per tienduizend inwoners. Dat doet CRM ook. Voor Leiden met ongeveer hon derdduizend inwoners betekent dat tien clubhuizen. Maar er zijn er op het ogenblik vijftien. Te veel dus. De problemen liggen vooral in de binnenstad. Daar zitten er een paar op een kluitje: het Breehuys het Volkshuis, het Kreatief en de Vro lijke Arcke. Achteraf heb ik spijt dat ik het Kreatief heb laten doorlopen. Hadden we de zaak toen maar defi nitief gesloten. Daar hadden we ten minste één probleem minder gehad". Problemen zijn er ook in Noord en Zuid-West. In Zuid-West liggen het „Vijfhoven-Huis" en Westerkwartier heel dicht bij elkaar en in Noord is dat het geval met „De Boei" (Groen- oord) en „De Zevensprong". Tesse laar vindt dat het Vijfhoven-Huis en Westerkwartier als één geheel gezien moeten worden. Hij erkent daarmee teruggekomen te zijn op een eerder ingenomen standpunt: „In de tijd dat CRM wat guller was met de subsidies had ik geen bezwaar tegen een aparte stichting Westerkwartier, maar nu de broekriem aangehaald moet worden, zullen de zaken anders aangepakt moeten worden". Zo is een van de uitgangspunten van Tesselaars beleid dat alle 'een- manstenten" in de toekomst zullen moeten worden uitgebreid. "We stre ven naar een gemiddelde 'bezetting van drie sociaal-cultueel-werkers. In die wijken waar het nodig is, zal een mannetje extra, komen. Op dit ogen blik kent Leiden nog twee "eenmans zaken", te weten Meerburg en Wes terkwartier. Voor het Vijfhoven HuLs- Wesberkwartier wil Tesselaar ge zien 'de sociale situatie gaan tot vier man. "Die zitten er op het ogen blik. Hoe zij dfe willen verdelen over het Vijfhoven Huis en Westerkwar tier moeten ze zedf maar uitzoeken De opvatting van het Vijf hoven Huis dat daar nog gen vacature te vervullen zou zijn, door het '^uitle nen" van één man aan Wester^war- üier onderschrijft wethouder Tesse laar niet. "Dat zou het geval zijn ge weest wanneer Westerkwartier een zelfstandige eenheid was geworden, maar dat is niet gebeurd. Het komt er eigenlijk op neer dat het Vijfho- venhuis de afgelopen jaren was oe- voorrecht is geweest. Ómdat er vol doende subsidie was. had ik daar geen bezwaar tegen. Maar de zaken liggen nu anders." Huisvesting In Leiden-Noord liggen de proble men op het gebied van de behuizing. Zowel 'De Boei" als "Zevensprong" wil een nieuwe accommodatie. "De Boei" wil naar het voormalige Olga- complex in de Hansenstraat en 'De Zevensprong" wil op de plaats van de houten barak aan de Bernhard- kade een nieuw stenen gebouw neer zetten. Volgens Tesselaar zijn dat on mogelijke verlangens. "Het zal zelfs moeilijk worden om by CRM één nieuwe accommodatie uit het vuur te slepen, laat staan twee." Tesselaar zelf geeft de voorkeur aan een centrale buortaccommodatie voor Groenoord en Noord op één cen trale plaats. Een dergelijk centrum zou dan voor een belangrijk deel be schikbaar moeteh komen voor het buurt- en clubhuiswerk. "In bespre kingen die ik met de stichtingen heb gehad, was men zeker niet afwijzend, maar nadat de achterban was ge raadpleegd hield men toch vast aan elk een eigen nieuwe accommodatie. Maar dat zit er echt niet in." In een onlangs gepubliceerd zwart boek verweet "£>e Zevensprong" de gemeente dat men vooruitlopend op de nieuwbouw bslangrijke uitgaven heeft gedaan, waarvoor men nu zelf dreigt op te draaien. Tesselaar: "Zo lang "De Zevensprong" nog geen toe stemming voor de verbouwing had, waren de architectkosten voor eigen rekening. De bouwkeet is volgens af- spmak met de gemeente op eigen kosten aangeschaft." Een plan dat het Leidse club- en buurthuiswerk in het verkeerde keel gat is geschoten, omvat het reserve ren van het geld, dat de minister van CRM heeft toegekend als een tege moetkoming in de kostenstijgingen (8%), voor nieuwe projecten. Volgens het Breed Komité mogen de gelden daarvoor niet gebruikt worden, maar wethouder Tesselaar bestrijdt dat. "Ik heb de richtlijnen van staatssecre taris Meijer doorgelezen, maar ik ben nergens tegengekomen dat het niet mag", aldus Tesselaar, die de verde ling van de gelden over de buurt- en clubhuizen snel geregeld wil zien. om dat anders niet met nieuw werk be gonnen kan worden. "Ze heben gelijk als er gezegd wordt dat we voor het ministerie nog tijd genoeg hebben, maar zolang er geen beslissing genomen is kan er bijvoor beeld niet in de Slaaghbuurt begon nen worden." Wat vindt Tesselaar van de kritiek op_,zijn beleid door het Breed Korei- te?" Ik verschil met het Breed Ko mité van mening op een aantal pun ten. in de eerste plaats vind ik dat ze de huidige situatie verkeerd taxe ren- Ze beseffen niet de ernst van de economische situatie waarin ons land verkeert. Bovendien ben ik het niet eens met hun strategie. Met de maat regelen die wij voor ogen hebben staat het Leidse buurt- en c.lubhuis- werk er straks structureel beter voor. De kans dat de gemeente Leiden straks zelf financieel gaat bijsprin gen nu CRM de subsidiekraan wat dichter heeft gedraaid is niet erg groot. Wethouder Tesselaar: "Het buurt- en clubhuiswerk wordt voor het overgrote deel door CRM gesub sidieerd. Als we zelf iets zouden wil len doen, krijgen we het voor hon derd procent voor onze kiezen.' Pastor Verlaan naar Wassenaar; pater De Ridder volgt hem op LEIDEN Pastor F. Verlaan (35) gaat de Herensingel-parochie verla ten. Hij is benoemd tot docent cate chese aan het Adelbert-college in Wassenaar. In het weekeinde van 24 en 25 januari zal hij afscheid np- men. De benoeming van pastor Ver laan betekent geen beëindiging van zijn priesterschap. Een jaar is hij pastdr-deservitor van de Herensin gel-panochie geweest. Als zodanig was hij belast- met het voorzitterschap van het kerkbestuur. Hij kwam in 1965 als kapelaan naar Leiden Tien jaar lang was hij de Jongste priester in deze stad. Pater P. de Ridder van de parochie De Menswording in Leiderdorp wordt de opvolger van pastor Verlaan in de Herensingel-parochie, waar ook pas tor J. Severing werkzaam is. Over de taakverdeling is nog geen beslissing genome^. Pater De Ridder is be noemd mei-frrgang van 1 februari. Gemeente wint op gas en elektriciteit LEIDEN "Naar raming zal het elektriciteitsbedrijf de gemeente dit jaar een bfctig saldo van 2 729.300 gulden opleveren. Het gasbedrijf le vert eén veel bescheidener winst op: 7900 gulden, zo is door de afdeling financiën van de gemeente becij ferd. Andere gemeentelijke bedrijven ko men uit op nadelige salcli. De dienst gemeentewerken bijvoorbeeld zal naar schatting een verlies van 18.273.476 hebben; de sociale dienst een bedrag van 11.187.950 gulden. Ook de reinigingsdienst (5.180.025 gulden), het saneringsbedrijf (1.057.096 gulden), de dienst beljeer de Groenoordhal (730.652 gulden) en de dienst sociale Werkvoorziening (3.839.996) hebben nadelige saldi. B0EKNB10EMJE FV^n] i LEIDEN In het kad'er van het Studium Generale van de Leidse universiteit wordt er van 20 janu ari tot en met 2 maart een cyclus georganiseerd over de contourenno ta van minister Van Kemenade. De cyclus omvat zeven avonden die tot doel hebben inzicht te krij gen in de inhoud, de maatschappe lijke achtergronden en de gevolgen van de contourennota. De cyclus is voor iedereen gratis toegankelijk en wordt gehoüden in de grote college zaal aan het Stationsplein 12 (aan vang 20.00 uur). Het programma van de cyclus ziet er als volgt uit: 20 januari De plaats van de nota in het on derwijsbeleid, drs. J. F. Vos (on derwijskundige in Groningen), 27 Januari Wat er in de nota staat, drs. B. Wildeboer en drs. C. J. Snij ders (ministerie van Onderwijs en Wetenschappen), 3 februari On derwijs en arbeidsmarkt, drs. G. A. Egas (onderwijssocioloog in Lei den) en mr. F. H. A. M. Kruse (mi nisterie van SociaHe Zaken), 10 fe bruari De nota en het hoger on derwijs, prof. dr. A. J. Staverman (Leidse universiteit) en C. Ooster- baan (Leidse sterrewacht)17 fe bruari De nota en het onderwijs voor 12- tot 19-jarigen, Th. G. A. Hoogbergen (rector scholengemeen schap in Deurne), H. Hiet- brink (Nederlands Genootschap voor Leraren), W. van der Berg (vormingswerkcoördinator in Am sterdam), 24 februari De nota en het kleuter- en basisonderwijs, O. Bosma (voorzitter Algëmene Bond van Onderwijzend Personeel in Amsterdam), S. Soutendijk (schooladviesdienst in Amsterdam), en 2 maart forumdiscussie met o.a. dr. J. A. van Kemenade, mi nister van Onderwijs en Weten schappen. Bedankt, dokter. Zet ze in de bloemen, al Kies bij uw Fleurop bloemist Bloemboek I met -175 voorbeeldige arrangementen. v^> A Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag, Bloemenmagazijn HAARLEMMERSTRAAT 193 LEIDEN 071—123-166 LEIDEN „Ik hoop met dit schrijven een bijdrage te hebben ge leverd voor het rechtsherstel van een integer ambtenaar", aldus besluit het CPN-raadslid Hoeven een brief aan alle fracties in de Leidse raad, waarin hy een pleidooi houdt voor de geschorste Groenoordhal-directeur Daey Ouwens. De communist ontraadt in zijn brief om hat voorstel van B en W tot eervol ontslag te ondersteunen, om dat het gevolg een mogelijk jaren du rende en uitzichtsloze procedure is. Volgens Hoeven is de kwestie Daey Ouwens in een nieuw daglicht ge plaatst door de uitspraak van het ambtenarengerecht, waarin het ver zet van Daey Ouwens tegen een ge neeskundig en psychiatrisch onder zoek werd ondersteund. Als Daey Ouwens nu ontslagen zou worden, zou dat volgens de CPN-er gebeuren op basis van vage bewerin gen en ontoereikende feitelijkheden. Hij verzoekt de fracties nog eens aandacht te schenken aan de voor Daey Ouwens gunstige verklaringen van de hoofden van dienst. Verder worden de Leidse raadsfrac ties uitgenodigd om nog eens aan dacht te besteden aan de moeilijk heden tussen directeur Daey Ouwens en de pachter van het Gr oenoor d- hal-restaurant, waardoor de hele af faire in feite is begonnen. „Vele ma len zijn er destijds bezwaren gerezen tegen verlenging van de pacht". „Het is de verdienste van een deel van de toenmalige raad", aldus Hoe ven, „dat de Groenoordhal niet ver kwanseld is aan een groot winkel- concern of dat er een speelgoedpaleis van gemaakt is, maar behouden is gebleven voor duizenden zaalsport beoefenaars. Dat was tevens en niet in de laatste plaats de verdienste van Daey Ouwens, die er voor gewerkt heeft dat de Rotterdamse veemarkt- funotie overgenomen werd en er zo voor zoogde, dat ten behoeve van de sport en de gemeente een betere ex ploitatie mogelijk werd". In de hele affaire valt volgens Hoe ven op dat wanneer men een ambte naar niet op grond van feiten, admi nistratief of justitioneel kan treffen, men hem kan dwingen zich aan een medlsdü en psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Hoeven vindt het onbegrijpelijk dat de raadsman van de gemeente deze procedure adviseer de, hem voor de rechter durfde te verdedigen en daarmee de strop om eigen hals legde". Stichting Het Zuidhollandse Landschap" reageert op voorontwerp „Rijnstreek-Zuid" en Westbroekpolder onaanvaardbaar, omdat zich hier een zeer belang wekkend restant van een getijden- kreek bevindt, die duidelijk waar neembaar is in de vorm van oever- wallen. „De Westeindsche Polder vinden wij in zijn geheel zodanig cultuur historisch, landschappelijk en na tuurwetenschappelijk waardevol, dat wij ervoor zouden willen pleiten de gehele polder in zijn huidige staat te houden", aldus de stichting. In verband daarmee vindt men het on juist. dat er plannen zijn oi£ het polderpeil met niet minder dan 42 centimeter te verlagen. Gepleit wordt wordt om in dit gebied te volstaan met een simpele kaverruil. Veel waardering heeft het Zuid hollands Landschap voor het stre ven om te komen tot een weide- vogelgebied in en rondom de Bent- polder en het sparen van de Cop- pierenkade door de verlenging van de Burgemeester Smitweg ernaast te leggen. De voorbereidingscommissie wordt verzocht nog eens te bekijken of spoorwegtracés in het plan kunnen worden meegenomen. Daarbij gaat het onder meer om een gedeeltelijke of gehele verdubbeling van de spoor lijn Leiden-Alphen en het doortrek ken van de spoorlijn van Zoetermeer naar Alphen waarmee in het inmid dels vastgestelde bestemmingsplan Seghwaert rekening is gehouden. Vraagtekens plaatst het Zuidhol lands Landschap by de stellige ver wachting van de voorbereidingscom missie, dat er in de toekomst een verdere uitbreiding van de boom kwekerijen valt te verwachten. Ge wezen wordt op de algemene econo mische recessie en de steeds sterker wordende buitenlandse concurrentie. „In het centrum van het sierteelfc- gebied liggen verschillende tuinvel- den ongebruikt, ondanks dat boom kwekerijen moesten verdwijnen voor nieuwe woonwijken". Een beschei den vergroting van het oppervlak voor boomteelt vindt het Zuidhol lands Landschap reëel. Als plaatsen daarvoor worden genoemd het zui delijk deel van de Nessepolder (plm. 30 hectarei en'ter weerszijden van de Burgemeester Smitweg (plm. 110 hectare). In dat geval lijkt de stich ting een verkeersbrug over de Riet- veldse Dorpsvaart en een ontslui- tingsweg langs de noordkant van het dorp Rietveld overbodig. Dergelijke ontsluitingen zouden het vaardorpkarakter van het Riet veld in hoge mate aantasten. Ver der vraagt men zich af of de in Rietveld gevestigde veehouders in stemmen met de vestiging van boom kwekerijen in de Riethoornse Pol der ten noorden van het dorp. Een pleidooi houdt het Zuidhol lands Landschap voor de instand houding van de zogenaamde „boe- rengeriefbosjes" in het gebied. Vol gens de stichting geven zij met name de Weipoort een bijzonder oachet en herbergen bovendien vele insekten. die weer parasiteren op andere in sekten in de wijde omgeving, waar door eventuele plagen worden tegen gegaan. Tenslotte wordt bezwaar gemaakt tegen enkele plannen om in het ge bied bos aan te planten. Dat geldt bijvoorbeeld voor het bos op de noordoever van de Noord Aa en enkele poldergebieden in de omtrek. Ook bestaan bedenkingen tegen bos- aanplant over een brede strook langs de Kruiskade. Men wil hier de hui dige toestand gehandhaafd zien. ter wijl wel voor enige bosaanplant wordt gepleit aan het zuideinde van Weipoort waar de beide kerkepadeli samenkomen. PROMOTIE LEIDEN De heer R. A. F Krom uit Voorschoten als chirurg verbon den aan het St. Lucasziekenhuis in Amsterdam, hoopt op woensdag 14 januari a.s. aan de Leidse universi teit te promoveren tot doctor in d geneeskunde. LEIDEN De Stichting „Het Zuidhollands Landschap" heeft ern stige bezwaren tegen de plannen voor een ruilverkaveling in het wei degebied tussen Zoeterwoude en Boskoop. In een reactie op het voor ontwerp „Rijnstreek-Zuid" zegt het Zuidhollandse Landschap het behoud van het huidige karakter van zeer groot belang te achten, omdat naast dit gebied nog slechts drie uitge strekte venige graslandgebieden aan wezig zijn in het gebied Leiden-Al- phen-Gouda-Rotterdam- Delft-Den Haag. Men vraagt zich af of een der gelijk plan wel noodzakelijk is ook al gezien de zeer hoge kosten: 39 miljoen, ofwel f 10.000.per hec tare. Daarbij is dan nog geen reke ning gehouden met de voorberei- diij^skosten en de kosten van het landschapsplan. „Rynstreek-Zuid" zou daarmee een van de duurste ruilverkavelingen van ons land wor den. De Stichting is het eens met de voorbereidingscommissie, dat ge streefd zou moeten worden naar een beperking van het aantfol particu liere spoorwegovergangen in de lijn Leiden-Alphen maar verzet zich te gen de bouw van nieuwe boerderijen midden in de veenpolders. Het Zuid hollands Landschap geeft de voor keur aan boerderijbouw langs de grenzen van de droogmakerijen met financiële steun van de Nederlandse Spoorwegen. Ben winters beeld van de Noord -plannen zal aan de noordzijde aangeplant De stichting „Het daar bezwaar tegen omdat het Aa: volgens de ruilverkavelings- van dit water een bos worden Zuidhollands Landschap' maakt ruimtelijk beeld daardoor zou worden aangetast. Verder waarschuwt men tegen het aanleggen van één doorlopende ont- sluitingsweg, omdat daardoor door gaand sluipverkeer aangetrokken zou kunnen worden. In overweging wordt gegeven de weg te onderbreken met een fietspad, waarbij een ontheffing gegeven zou kunnen worden voor landbouwtrekkers. Ernstige bedenkingen heeft het Zuidhollands Landschap tegen de voorgesteld kostbare inrichtingswer ken rondom Zoeterwoude. Zo vindt men egalisering in de Grote Polder

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3