Werkloze jongeren willen niet langer stilzitten RADIOCONCERT EXCELSIOR agenda QBraSB DressuurwedstrijdMEISJE STAK KLUSJE OPKNAPPEN VOOR HULPBEHOEVENDEN Na 18 jaar toch eigen gymlokaal TUMULT Jongelui onder invloed van Isd in gestolen auto MAANDAG 12 JANUARI 1S76 manege Pegasus 0PEENS 0VER VOORSCHOTEN Een vijftien jarige inwoonster van Voorschoten is WARMOND Wil van Ees heeft zaterdagmiddag bij een aanrijding op zaterdagavond in manege Pegasus in de Leidseweg gewond en in een coma Warmond de Rooyackers-wisselbeker geraakt. Het meisje stak plotseling de gewonnen. Zij behaalde in een dres- Leidseweg over zodi suurwedstryd op manegepaarden het stuurder haar niet hoogste aantal punten. De uitslag was: 1. Wil Robbert, 2. Cathy Beudeker met bracht. Lady, 3. Els Mulder met Anoeschka, 4. Melanie Longdon met Robbert, 5. Ingrid van der Meij met Robbert. Bij de privépaarden was de uitslag: 1. Melanie Longdon met Komeet, 2. Wim Palm met Mustang, 3. Frits van der Zalm met Popcorn, 4. Marimet Oosterhuis met Paramount, 5. ex aeguo Judith Zandvliet met Ginger ■en arian Rijsbergen met Rosenberg. aiutobe- ïr kon ont- tar het Aca- Leiden ge- LEIDEN Een 70-jarige Leidse weduwe werd gisteravond op laffe wijze van haar handtas beroofd. De bejaarde vrouw liep op het voetpad langs de Hoge Rijndijk, toen zich plotseling een bromfietser tussen haar en de gevelrij wrong. Een jon gen. die achter op de brommer zat, rukte In het voorbijgaan de tas uit de hand van de vrouw. Het duo stoof daarna weg in de richting van de Kanaal weg. In de tas van de vrouw bevond zich een geldsbedrag van f240,-. mmCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Nabezorging van 18.00—20.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 uur Te'efoon 071—130500 IndieD Id gesprek 071—134539 Hoofdredacteur HaD Mulder Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0,50 Abonnementsgelden bü vooruit betaling te voldoen Bi) automa tische overschrijving geen ad ministratie- en Incassokosten. ze naar een dansgelegenheid in de hoofdstad waren gereden. Met een andere gestolen auto keerde het zes tal 's nachts naar Leiden terug. Na de aanhouding van de vijf jon gens, allen in de leeftijd van 17 'tot 20 jaar, en het meisje (15) in Alphen werd het groepje naar het politie bureau in Leiden overgebracht. Daar bleek, dat het zestal al eerder in de afgelopen maand twee auto's had ontvreemd. WASSENAAR De in 1957 tot stand gekomen openbare Wethou der Huibreghitseschool heeft dan toch een eigen gymnastieklokaal gekregen: zaterdag werd het door burgemeester Staab en wethouder Van Dijk aan de school overge dragen en officieel geopend. Het hoofd van de school, J. W. Harting en een woordvoerder van de oudercommissie, Drs. J. J. de Ruiter getuigden van de grote vreugde van leerkrachten en ou ders over de completering van de school met een eigen gymzaal. Achttien jaar lang hebben de kinderen van de hogere klassen 120 uren per jaar moeten lopen naar de Europaschool, waar gym- onderwijs genoten werd. De kinderen van de lagere klas sen kregen helemaal geen onder richt in lichamelijke oefening, be halve soms op de speelplaats. Harting dankte de opeenvolgen de oudercommissies, die niet moe de werden het gemeentebestuur te bestoken met brieven waarin de noodzaak van een eigen gymzaal werd aangevoerd. Op hun beurt brachten de ouders dank aan schoolhoofd Harting, die is blijven ijveren voor de gymzaal. De ouders hebben hun dank baarheid met een geschenk tot uitdrukking willen brengen, een geschenk dat nog niet klaar is, maar dat binnen afzienbare tijd in de gymzaal beschikbaar komt: een podium. Dat podium zal nuttige diensten kunnen bewijzen op schoolfeesten, maar ook voor andere doeleinden, want de gymzaal zal 's avonds voor allerlei doeleinden beschik baar zyn en als een soort buurt centrum kunnen fungeren. Voor wethouder Hu ibregli ts eschoo l KPJ Zoeterwoude voert „Een huis vol verrassingen" bekwaam op ZOETERWOUDE Voor tweemaal een vrijwel uitverkocht Ons Huis speelde de toneelgroep van de KPJ "Een huis vol verrassingen". Het pu- bliek beleefde veel genoegen aan de ze klucht in drie bedrijven van Johan Blaaser dat voortreffelijk op de plan ken werd gezet. Bij een stuk als dit met zijn talrijke amusante verwikke lingen bestaat het gevaar dat de spe lers zich wat al te veel vrijhedeji veroorloven waardoor een goede op voering in het gedrang komt. Re gisseur Jos Fianen zorgde er echter voor dat hiervan in het geheel geen sprake was, integendeel. Het jonge paar Marja en Lucien Truus v.d. Krogt en Theo van Leeu wen) krijgt bonje met tante Cle mentine (Lidia van Leeuwen) waar men inwoont wat tot gevolg heeft, dat men de aanzegging krijgt naar andere woongelegenheid om te zien. Dan wordt getracht voor tante een huwelijkspartner op te sporen in de hoop dat men na de totstandkoming van de echtverbintenis toch in het huis mag blijven wonen. Notaris Frederik Fijmnan (Wil van Leeu wen) komt als eerste opdraven en wordt afgewezen maar krijgt toch zijn echtgenote in de persoon van Fifi de Huishoudster (Ria van Leeu wen). Tante Clementine valt uitein delijk in de smaak bij Theoduul Ui- tenbosch Jr., een goede creatie van de debuterende Martin v.d. Lubbe, maar voor het zover is aan het einde van het laatste bedrijf valt er nog veel te lachen voor de toeschou- De groep kon voor het eerst ge bruik maken van de nieuwe decors warmede werd aangetoond dat men ook hierin graag volwassen is. LEIDEN In de nacht van za terdag op zondag is een 19-jarige Inwoner van Abbenes met zijn brom mer bij de Utrechtsebrug tegen een auto gebotst, dóe komende van de Plantage linksaf sloeg. De bromfiet ser, die door rood licht zou zijn ge reden, bleef ongedeerd, maar een 16- jarige duopassagiere uit Leiden brak haar been. LEIDEN Twee tot nog toe onbe kende jongens zorgden zaterdagmid dag voor enig tumult in VenD. Een van de jongens trok er de aandacht, o.a. van een verkoper, door plotse ling met een boksbeugel te gaan zwaaien. Zijn gedrag was kennelijk bedoeld als een afleidingmanoeuvre, want op hetzelfde ogenblik deed een andere jongen een greep in de la van een kassa. Deze jongen ging er vandoor met een bedrag van vierhon derd gulden. Ook de andere branie schopper zag kans om in de zater- dagmiddagdrukte weg te komen. De brutale diefstal werd gepleegd op de afdeling schrijfwaren van VenD, MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel 9.3 Apotheken l zondagsdienst regio Leiden, -an 9-16 Jan.. R:ipcnbur^' Jk Vo Leidseweg 66, Voorschoten, Gespreksavonden Gespreksavonden Bah schap Wo 8 uur nam 11. Oegstgeest, Onder 126325. dag van 12- Moeders voor moeders Mevr Zr. E JansenNiemever. Hof- dljck 32 OegstReest. tel 071-153652.! Middelweg 4 <by Hoogi Kerk). Architecten l^Aremtec^en^mformatlecentrum Rijn- woensdagavond van 7.309.80 uur op Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 44c. Spreekuur dag. van 23 uur n>rn. ma. en di. van 7—8 uur n.m Telefoon I 071-142144. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder centra Leidpn, Hooglandse Kerkeraoht 4,^tel. 130360. Geopend dl. t/m vr. 9.30 Dienstencentrum Noordelndspleln' 2b. tel 140483 Al gemene informatie dag van 9io uur Dierenhülpdienst Anna Paulownastr. 15. Lelden. Voor hulpverlening verongelukte katten vogels e.d ln de gt Lelden en Leiderdorp. Dag en bereikbaar: telef 134687 Huize St.-Maarten Opvanghuis voor crlsisgevallen i Gezinsverzorging sverzoi >ejaard slnsver t/m vry. 9-10 i SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel 071-125202. Voor allen die tn moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te oe- reiken Moederhulp ulp (nlet-gehuwcie- muederzurm .crweepark 2, tel. 151068, mei J Schrama (maatsch. werkster». 133921 en 761944. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. Binnenstad. Gerecht 10, woe 56 uur nam. Noord: v Hogendorpstraat 36, ma. 10.30 -11.30 u v.m. Kool: DrifU straat 49a, dl 10.30—11.30 uur v.m, Morskwartier: buurthuis Morswük. Tu- Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- •teeg 7 (zijkant Stadhuis). Openlngs- len ma., dl en woe, 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren- 143171. Centrum voor intermenselijke be trekkingen. Geopend ma. t/m vrij van 16.00—18.00 en van 19.80—23.00 uur. Oude Rfjn 88 tel 144000 Weduwe en weduwnaars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Jac. Urlusplantsoen 96 Lei den telefoon (na 18 uur) 761 lia. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht ^11. Elke donderdag- Lei dse Rechtswinkel Juridisch Ac 2a voormalig Wassenaarse muziekvereniging bestaat 75 jaar WASSENAAR De Wassenaarse Muziekvereniging Excelsior bestaat 75 jaar. Op 15 januari 1901 werd door enkele muzikale leden van een loterij clubje, dat een prijs van f 800.- in de Staatsloterij gewonnen had, besloten dat geld te besteden voor het aanschaffen van instrumenten. Was senaar was in die dagen nog maar een dorpje met 3700 inwoners maar toch meldden zich niet minder dan 60 kandidaat-leden. Dat was te veel voor een beginnend muziekkorps en een loting besliste welke 20 man er aan de repetities mochten deelne men, repetities die plaats hadden in de keuken van de heer A. S. de Smit, de vader van de latere onder-kapel meester. Dokter F. van Praag, huisarts in het dorp Wassenaar en als notabele actief in diverse verenigingen, werd bereid bevonden het voorzitterschap van de nieuwe vereniging op zich te nemen en burgemeester Van Zuy- len van Nijevelt werd bescherm heer. Een taak die alle burgemees ters na hem ook op zich hebben ge- Ruim een Jaar na de oprichting gaf de vereniging de eerste uitvoe ring en wel in het toenmalige "Mecklenburger Hof" aan de Rijks straatweg - het tegenwoordige Res- torama. In 1909 nam het korps voor het eerst deel aan een concours en wel in Boskoop. Excelsior kwam uit in de derde afdeling en behaalde een tweede prijs. Een bescheiden resul taat. maar de burgerij van Wasse naar was enthousiast en bracht geld bijeen voor een vaandel, dat nog steeds bestaat. Intussen had Excelsior, wat repe titielokaliteiten betreft, nogal door het dorp gezworven. In 1936 kwam daaraan een eind: Excelsior kocht het gebouwtje in de Schoolstraat, dat nog steeds het eigendom van de vereniging is en dienst doet als re petitielokaal en bergplaats voor de instrumenten en de muziek. Ver meld kan nog worden dat het korps zich in 1927 voor het eerst unifor men aanschafte. In de oorlogsjaren werd de vere niging tijdelijk ontbonden. Na de bevrijding werden de instrumenten weer opgezocht, maar tot bijzondere prestaties was Excelsior toch niet meer in staat; veel van de instru menten moesten nodig vernieuwd worden en ook de uniformen uit 1927 waren niet meer in al te beste con ditie. Toen het vijftigjarig jubileum naderde deed de toenmalige voorzit ter, de heer J. L. F. C. van der Vis een beroep op de vritnden van Excel sior om 't korps te helpen. Er kwam een "instrumentencomité" tot stand en het resultaat van bijna 2 jaar ac tie voeren was dat aan Excelsior op haar 50ste verjaardag in januari 1951 namens de burgerij nieuwe in strumenten en nieuwe unifdrmen kon worden aangeboden! Het korps ging weer dapper meeblazen op con coursen en in 1957, op een concours in Leerdam, behaalde het een eer ste prijs in de superieure afdeling, waardoor het promoveerde naar de allerhoogste afdeling: de vaandelaf- deling. In die afdeling heeft Excel sior, dat nu ongeveer 20 jaar onder leiding staat van dirigent Mannes Brilleman, zich sindsdien weten te handhaven. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan heeft zich weer een jubi leumcomité uit de burgerij gevormd dat gelden hijeen wil brengen om een aantal wensen van Excelsior te ver vullen: nieuwe uniformen en gedeel telijke vernieuwing en uitbreiding van het instrumentarium. Van het erecomité heeft de in Wassenaar wonende commissaris der Koningin, mr M. Vrolijk het erevooraitterschap aanvaard. De actie van het comité zal nog enige maanden voortduren. Op de jubileumdag, donderdag 15 januari, biedt het gemeentebestuur Excelsior, waarvan J. R. A. Boers- mans nu al weer 14 Jaar voorzitter ïs een receptie aan in het raadhuis, die van 17 tot 18 uur duren zal en waar iedere belangstellende welkom is. Ook op 15 januari, van 18 tot 18.30 uur. wordt via de NCRV-radio een concert door Excelsior uitgezonden. Dit concert zal in het raadhuis te beluisteren zijn. Later in het jaar volgt nog een of ficieel jubileumconcert, dat Excelsior aan de Wassenaarse burgerij zal aanbieden. Milieuvriendelijk huishouden LEIDEN In het kader van de milieucyclus van de Vereniging van Milieudefensie wordt morgenavond in Het Praethuys aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 9. Leiden een lezing gehouden over "Milieuvriendelijk huishouden". Mevrouw Bouma van de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen zal dan vertellen hoe ieder een in zijn eigen huis een steentje kan bijdragen aan vermindering van het milieuprobleem. De lezing begint Oin nuf. VOORSCHOTEN "Wij willen werken, maar we kunnen geen baan krijgen en dat hangt ons zo lang zamerhand de keel uit. Wij zijn het stilzitten beu. Daarom hebben we met elkaar besloten ona voorlopig op een andere wijze nuttig te maken". Hanny Geerts (.21), Frans Keuzen kamp (22i en Brigitte Esselaar (19) zijn drie van de zes werkloze jonge ren in Voorschoten, die begin deze week bekend maakten, dat zij in de hen opgedrongen vrije tijd graag wat klusjes voor hulpbehoevenden willen opknappen. Het idee voor deze "vrijetijidsbe- steding" werd geboren binnen een gesprekgroep, die op initiatief van het jongerencentrum De Lindehoe ve werd opgezet. Thijs Witteman, opbouwwerker en één van de stafleden van genoemd centrum, vertelt daarover "In november kreeg ik te horen, dat er in Voorschotten nogal wat jon geren rondliepen, die al langdurig werkloos waren. I'k vond dat we als jongerencentrum wat met ze moes ten doen. We zochten contact met het Voorsohotense jongerenpastoraat en gezamenlijk kwamen we op de ge dachte om eens met die jongeren over hun werkloos zijn en de daar aan verbonden problemen te gaan praten. Via de Gemeentelijke Sociale Dienst kwamen we daarna in aaraking met jongens en meisjes, die wel iets voor zo'n gesprek voelden". Kriebels Frans Keuzenkamp was één van de eersten, die zich voor de gespreks groep opgaf. Hij vertelt: 'Tk heb hier vroeger gewerkt op een assurantiekantoor. Na een jaar in Zwitserland te hebben gewoond en gewerkt, keerde ik terug en ik kwam niet meer aan de slag. De eerste maand was dat niet zo'n irobleem. Ik zag die als een extra vakantie, maar nu. na drie maanden, héb ik de kriebèls. Die gespreksgroep zag ik als een mogelijkheid om eens goed mijn hart uit te storten". Soortgelijke vebhalen komen uit De eerste lammetjes van 1976 zijn in Voorschoten geboren. De schapenfamüie bij de familie Nell werd verrast met een wit en een zwart lammetje. Op de foto: de familie Nell met de nieuwste aan winsten, terwijl moeder schaap de zaak rustig staat af te kijken. LEIDEN De Alpheuse politie heeft bij een routinecontrole in de nacht van zaterdag op zondag vijf Jongens en één meisje uit Leiden aangehouden, diie in een gestolen auto van Amsterdam op weg naar huis waren. De zes jongelui, van wie er één onder invloed van lsd bleek te ver keren, hadden eerder op de avond in Leiden een auto gestolen, waarmee Gezamenlijk zoeken naar een nuttige besteding van de opgedrongen vrije tijd v.l.n.r. Frans Keuzen kampJos Lamboovan het Voorschotense Jongeren Pastoraat, Hanny Geerts, Brigitte Esselaar en op bouwwerker Thijs Witteman. en instellingen, die ook in een noodsituatie verkeren. Na publica tie van hun plannen, kwamen de eerste reacties al snel binnen. Frans Keuzenkamp: "Zo liet ie mand ons al spoedig weten best 'n werkster te kunnen gebruiken, maar daar zijn we maar niet op in gegaan. Het is echt de bedoeling om men sen in nood te helpen. Karweitjes op te knappen voor bijvoorbeeld in validen of mensen en instellingen, die krap bij kas zitten". Ondanks het enthousiasme voor hun zelf uitgedachte project hopen de zes jongeren toch zo spoedig mo gelijk op een andere manier aan het werk te kunnen. Mocht dat lukken dan zouden ze het prettig vinden als anderen hun werk zouden willen voortzetten. Voorschotense Jongeren, die ook tijdelijk niets om handen hebben, worden daarom verzocht contact op te nemen met Hanny Geers, tele foon 01717—2851 en Frans Keuzen kamp, telefoon 071—762448. de monden van Hanny Geerts en Birgitte Esselaar. Hanny. die na een opleiding voor doktersassistente net aan het werk kwam. heeft het vooral als positief ervaren, dat bij de gesprekken ook vertegenwoordigers van het Gewes telijk Arbeidsbureau uit Leiden en van de Gemeentelijke Sociale Dienst aanwezig waren. "Zo liepen wij met de gedachte rond dat het arbeidsbureau niet veel voor ons deed. Dat die mensen daar wel druk bezig waren met hun controleren de taak, maai* nauwelijks aan ar beidsbemiddeling toekwamen. Door die gesprekken zijn we er nu wel achter dat we dat verkeerd zagen. Aan de andere kant hopen we en geloven we ook, dat het bij het ar beidsbureau nu duidelijk is gewor den, dat de drie minuten, die over het algemeen voor de jongeren en hun werkproblemen kunnen wor den uitgetrokken, te weinig zijn". Oplossing De groepsgesprekken werkten verhelderen en brachten de jonge- rer* ook de oplossing voor het pro bleem wat te doen met de vrije tijd. Na uitvoerig beraad kwam men tot de conclusie, dat men het lange wachten op een baan best wat aan genamer kon maken met het doen van karweitjes voor particulieren

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2