Nieuwe functies voor aloude Martini WtitifllIBWH.» Vroeger was het kerkgebouw veel meer een overdekt plein Conflict in hervormde gemeente Alphen was niet terug te draaien ZATERDAG 10 JANUARI 1976 De befaamde "Martini", merk teken van de stad en de provincie Groningen, is uit- en inwendig weer helemaal gaaf. Precies twin tig jaar geleden kregen de archi- ten Bolt in Den Haag en De Vrieze in Groningen de respecta bele opdracht, een restauratieplan voor de in de loop der jaren ern stig misvormde kerkreus te ma ken. Pas in 1961 werden de eerste onderzoeksteigers aan en in de kerk opgericht. In verband met hun slechte toestand begon de kunstschilder en -restaurateur F. Smoorenburg in mei van dat jaar met de res tauratie van de muurschilderin gen in het hoge koor. Eind 1962 gaf de toenmalige voorzitter van de kerkvoogdij het sein tot het be i-in van de eigenlijke restauratie werkzaamheden, die dertien jaar in beslag zouden nemen. Een aan tal overigens dat een Leidenaar niet kan imponeren als hij weet dat de Hooglandse kerk, wat de duur van haar restauratie betreft, nu al ver bij de Martini achter t. terwijl het moment van de voltooiing zich nog steeds laat raden. Het feit dat de Groningse ka thedraal het jaar 2000 weer frank tegemoet kan zien, betekent niet dat de hervormde gemeente in deze stad, die eigenaresse is, weer over haar kan beschikken. Het orgel moet nog gerestaureerd wor den en er is nog geen verwar ming in de kerk. Maar ook zijn de hervormden geconfronteerd met de moeilijke vraag, wat er met het voor de zondagse eredienst te grote gebouw moet gebeuren. De exploitatiekosten zijn zeer hoog; de kerkelijke gemeente, die haar ledental en haar inkomsten de laatste jaren alleen maar heeft zien slinken, staat nu voor de beslissing of zij die nog wel voor haar rekening kan en wil Verwacht wordt, dat zij bereid zal zijn, het beheer over het ge bouw aan een stichting over te dragen. Een van de voorwaarden zou dan moeten zijn, dat de kerk - of een gedeelte - in ieder geval op zondag voor de eredienst kan worden gebruikt. De Nieuwe Kerk, ook een historisch gebouw, is nu bestemd voor de diensten in de binnenstad. In de Martini zijn alleen een kapel en de daarboven "Plegen vertrekken bij de her vormden in gebruik. Dubbele functie Begin vorig jaar werd na over leg tussen B en W van Groningen en de kerkvoogdij een commissie gevormd die zich moest beraden over de toekomstige bestemming van de kerk en advies moest uit brengen. Dat is inmiddels gebeurd. Architect P. L. de Vrieze, die ook kerkvoogd is, meent, dat bij het nieuwe gebruik van de kerk het oude sociale verband waar in het gebouw altijd heeft gefunc tioneerd, zoveel mogelijk moet worden hersteld, zij het aangepast aan de nieuwe verhoudingen. 'Het historische kerkgebouw heeft een geschiedenis die zich niet straffeloos laat loochenen. De nauwe relatie tussen gods dienstig en maatschappelijk leven maakte dat de kerk in vroeger jaren ook een algemeen gebruikt gemeenschapsgebouw was. Pas in de tweede helft van de negen tiende eeuw "verschraalde" zij tot een ruimte alleen voor de ere dienst. Toch is in de meeste ste den de dubbele functie nooit ge heel verloren gegaan, getuige de herdenkingen, plechtigheden, con certen en grote muziekuitvoerin gen die nog altijd in centraal lig gende hoofdkerken worden gehou den. Zoals de markt is te type ren als een plaats voor uitwisse ling van inlichtingen en ideeën, zo kan het grote kerkgebouw bij hernieuwd gebruik een belang rijke rol spelen in de confrontatie tussen christelijk geloof en de an dere geestesstromingen in de sa menleving. Het is een vrijplaats waar mensen God en elkaar kun nen ontmoeten, waar men een toevlucht kan vinden. De histori sche kerk kan in de moderne sa menleving opnieuw haar aloude asielfunctie vervullen". Praktisch betekent dit in de vi sie van De Vrieze, die hij neerleg de in een discussiestuk voor de werkgroep Bestemming Martini kerk, dat naast de gewone eredienst er vele andere ontmoe tingen een plaats kunnen vinden. "Alle zaken die de opbouw van het menselijke bestaan en de sa menleving ten goede komen, moe ten in de kerk welkom zijn". De architect denkt dan, in wille keurige volgorde, aan culturele expressie, zelfwerkzaamheid, al lerhande activiteiten tussen men sen en groepen, vragen van maat schappelijke en politieke aard, ac tuele problemen en conflictsitua ties in binnen- en buitenland, schandpaaldiscussies om plaatse lijke wantoestanden aan de kaak te stellen, middagpauzediensten met orgelbespeling, avondslui ting aan het eind van de koop avond, open gesprekken rond de Bijbel op zaterdag- of zondagmor gen, kinderdiensten met behulp van poppenkast en trouwd'iensten in koor of kapel. Er gebeurde van alles Een ander lid van de werkgroep die een verantwoorde activitei- teiumtwikkeling voor de Martini voorbereidt, de studentenpastor Herman Verbeek, vindt, dat het dagelijkse leven een kerk als de Martini in en uit moet kunnen. "Het kan daarbij niet de bedoe ling zijn, de gevoelens van het verleden te negeren, maar men moet evenmin te snel vanuit al lerlei vooroordelen afwijzend te werk gaan. De kerk stond aanvan kelijk veel meer open voor alles wat er in de samenleving gebeur de. De vroegere basilika was een overdekt plein. Daar gebeurde van alles. Binnen was nauw verweven met buitten. Er most uiteraard vootr- durend worden geweerd en ge corrigeerd, maar de kerk was toch veel minder introvert en gesloten dan in later tijd". Ook Verbeek heeft een hele lijst van gebruiksmogelijkheden bij zijn werkstuk ingediend: mu ziek rook muziek die werkt met nieuwe klankidiomen en technie ken). een veelheid van spelvor men. tentoonstellingen i musea en universitiet kunnen hier helpen met hun collecties en deskundig heden), werkgroepen voor infor matie over onze grote problemen (oorlog, bewapening, dictatuur, nger, dekolonisatie, milieu, ruim- ruimtelijke ordening, verkeer, ste- debouw, onderwijs, welzijnszorg, werkgelegenheid), exposities van kunst enkunstnijverheid (School voor Handenarbeid) en activitei ten van verzamelaars en hobby isten. Verbeek erkent, dat een kerk niet voor alles geschikt te maken is. De Martini is geen toverruim- te, maar, zo vraagt hij, is een pleidooi voor een enthousiast, zij het verantwoord ter hand nemen van zo'n veelheid van bezigheden in strijd met de stijl van het gebouw? "Het zou ons er in Groningen om te doen kunnen zijn, van deze kerk een oefenplaats voor de sjalootm te maken". Gemeentevoorlichter C. Klaren- berg, wiens bureau in de schaduw van de Martini ligt, wil ook wel deelgenoot worden in de nieuwe functie van de gerestaureerde Martini. Het koor (achterstuk) van de keric is voorlopig gereser veerd voor de eredienst, maar het schip staat leeg. Zonder de ruim tewerking van het gebouw te schaden, zou in dat deel van de kerk een zodanige verdeling van de ruimte kunnen worden gerea liseerd, dat ze voor verschillende doeleinden geschikt wordt. Wat voorlichting door de plaatselijke overheid betreft, denkt Klaren- berg aan een mogelijkheid voor de ingezetenen om klachten aan gaande het hele pakket van de sociale-verzekeringswetgeving te bespreken, voordat ze naar de respective officiële bureaus gaan. "Een soort sociale supermarkt dus". Orgelcentrum Als spectaculair sluitstuk van de Martini-restauratie staat nog het herstel van het grote orgel voor de deur. De subsidietoezeg ging hiervoor is nu binnen. Uit gangspunt voor dit omvangrijke werk is de toestand van het orgel omstreeks 1740, toen het een hoogtepunt in zijn ontwikkeling bereikte. Met 52 registers blijft het het grootste historische orgel in het noorden des lands. De orgeldeskundige Cor Edskes pleit voor een herleving van het vroegere gebruik in de vorm van concerten (lunch- en avoncimu- ziek), kantates, oratoria en pas sionen en ook voor inschakeling van het orgel in het Groningse conservatoriumonderwijs. De organist van de Martini, Wim van Beek, is tevens hoofd docent aan het Stedelijk Konser- vatorium. En het aantal talent rijke jonge organisten in het noor den is opvallend groot. Willem Goedhart, directeur van deze muziekschool, acht het heel goed mogelijk dat Groningen in korte tijd weer een orgelcentrum van de eerste orde zal worden. Het is de bedoeling, eerst het vooruitspringende onderstuk van het Martini-orgel (rugpositief) te restaureren, zodat het volgend jaar gedeeltelijk weer bespeel baar is. Ook in Leiden Er waren een paar redenen om vandaag, net over de drempel van het Monumentenjaar heen, de herboren Martini eens aan u voor te stellen. Ten eerste om haar nationale bekendheid en be tekenis. Maar ook om de tref fende overeenkomsten, wat het historische kerkenbezit betreft en de vragen die dit oproept, tussen Groningen en Leiden. In beide steden vindt men twee grote kerken uit de voor-refor matorische periode en één van na de Hervorming. In Leiden zijn dat de Pieterskerk, de Hoogland se Kerk en de Marekerk. In bei de steden moet men zich finan cieel tot het uiterste inspannen om deze gebouwen, die voor de eredienst steeds minder nodig zijn maar in onderhoud steeds meer gaan kosten, in stand te houden. En beide zoeken naar antwoor den op de klemmende vraag hoe ze bruikbaar kunnen blijven als hun kerkelijke functie geheel of gedeeltelijk wegvalt. Die vraag dringt zich on aan de stichtingen die zich het lot van de Pieberskerk hebben aangetrokken en aan de hervormde gemeente van Leiden waar het gaat om het gebruik van de Hooglandse kerk als deze over een paar jaar ge heel gerestaureerd is. In Groningen (stad en provin cie) bestaan over dez® dingen con crete gedachten. En niet alleen wat betreft de Martini, maar ook ten voordele van een aantal cultu reel representatieve dorpskerken, waarover met name de provincia le stichting Oude Groninger Ker ken zich in navolgenswaardige zorgzaamheid heeft ontfermd. Wie in het westen wil weten, hoe het probleem "kerkgebouw" zinvol en doeltreffend kan worden aangepakt, moet vooral in Gronin gen zijn licht eens gaan opste ken. Daèr wordt de hele scala van mogelijkheden op een breed vlak al geruime tijd diepgaand be studeerd. In West-Nederland is men nog niet veel verder geko men dan een signaleren van de problemen en het voornemen er iets aan te gaan doen. S. J. DE GROOT Kerkdiensten BOSKOOP OK 9.30 Herv. Gem. Hooglandse Kerx ïu ds. Pannekoek (HA), 11 45 oec- soideniendlenst; Marekerk PMaranathakerk Stek 11 ds Suurmond Brand wijk'. HAZERSWOUDE Herv. Gem. Dijk- kerk 9.30 Amsterdam. Bapt. gemeente Hakkenberg Loplkerkapel 5 twijk - Zee; Maran-».— ds. v. Achterberg; Konings- kerk 10 ds. Langenbach; Bethlehem- kerk 10 ds. mr. Mulder Santpoort; Be vrijdingskerk 9 ds. Boogert. 5 dr Wind Vredeskerk 10 ds. Bouhuys; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.30 ds. Brederveld; DlacJnus 10.30 ds Hemmes; oec werkplaats. Plantage 16. 5 nam.; jeugdkapel Vre deskerk 10 gespreksdienst. Jeugdkapel G. Herder 10.30 hr. Faas; Merenwijk 10 ds. Hortenslus. Geref. Kerk - Zui- derkerk 10 prof. dr. Berkouwer, 5 ds. Bovenberg. Petrakerk 10 ds Huisman Rijnsburg. 5 ds. Maaskant; O. Vest 10 dr Wind 5 ds Sijtsma; Marana- thakerk 10 ds. v.' Achterberg.5 ds. Hortenslus. Bevrijdingskerk: 10.30 ds. Bovenberg, 5 dr Windt. De Mirt 10 hr. Kromhout; Mierennest 10 hr. Wielin- ga. Geref. Kerk Vrljg. 10 ds. Burger. 3 Wigboldus. Chr. Geref. Kerk ta pr> HILLEGOM GK 10 en 5 ds. Pouwels. Chr. Geref K. 10 en 5 ds. Van der Kamp. Rk Martlnuskerk zat. 7. zond. 8.30, 10. 11.30 en 12.45: Jozefkerk zat. 7. zond. 8.30. 10 8. 10 KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem._0pen_Hof 10.30 ds. Boer Katwijk Zee. 6.3 Boogert Lelden Jeugdd. ,gez, Gem. 10.15 dr. Meljering. Evang. Christengemeenschap 10 hr. DlWces. Zendingswerk Mlddernachtsroep. Zoe- ■- SprelJ Voor in. fflHHMm Zijlsingel 2 r. Grootveld, 13 Jan. 8 Jerry enEs- Maasbach. 16 Jan. 8 Jeugdsamen- Nieuw-Apost. Genootschap Steensch. C, 8 Christian Kerk teenscn. o, iu.au. Heiligen d. L. Da^en.^Steensch. a •eewijk Haag- Geref. Kerk: 9 ds. Heule R.dam, 5 ds Pijlman. Rk kerk: zat. 7. zond. 9.30 en 11.16. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 ds. Koelman. 6 ds. Vroegindewey; Oude Kerk 10 ds. Bou- man sr.. 6 ds. Van Roon Zeist Jeugd dienst. 5.45 zang; Ichthuskerk 10 ds Catsburg, 5 ds. De Vos; Pnlëlkerk 9.30 ds. Kool, 6 hr. v. Oostende; Gr. v. Pr. school 10 ds. Hovius; De Hoeksteen 10 dovend.; OverduLn 2 k. ds. Baas. Ge ref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. v. Halsema 5 ds. Bosman Noordwijk; Trlumfator- kerk 10 ds. Pijlman, 5 ds. v. Halsema. Geref. Kerk Vrljg. 8.30 en 3 ds. Hoff. Geref. K. Vrljg. Bulten V. 10 en 7 ds. tema. Geref. Gem. 10 en 5 lees- 3b. 14 Jan. ds Relnders Hairdinxveld i-Evang. Gem, Voorstr. Roolvlnk Kollum. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE Herv. Gem. gr. kerk 10 Hillegom; Pauluskerk 10 e ir. C 4.30 ds. Biesma. Geref. Gem 10 en 4 leesdienst 14 Jan. 7.30 d' Hakkenberg. Geref. K. Vrljg. 10.45 ds. Folkertsma. 4.30 dienst. Geref. Kerk Vrljg. B. Verband. Salvatorl. 9 en 5 ds. Kruistochten maand. 8 ds Gravendeel. Rk Agathakerk zat. 7. zond. 8.30. 10. 11.30 en 5.30; Engelbe waarders zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest. 6.30 hr. Hoff en aar. Veer. hout. Geref Elgersma; Sole Mio 9 ds. Elgersma; herv. kerk Noordwijkerhout 10 ds.Roo- ze Valkenburg, gemeensch. dienst."Rk kerk Binnen zat. 4 ln kapel kerkhof, 7 ln kerk. zond. 8, 10 en 11.30; Maria ter Zee zat. 7, zond. 9, 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT Herv. Gem 10 ds^ Rooze^Valkenburg, gemeenscha. kerken Jozef 6; De Zilk zat. *7.' zond'. 11.30; S. Maria zat. 7.16, Bavo zond. 9.30. .ard R.dam; Immanuelkerk Oeveren. 5 ds. Germans Mar. kerk 9.30 ds. De Waard. 5 dr. v. Oeveren. Geref. K. Vrljg. 10 leesdienst. 5.15 kand. Pouts- 9.30 leesdienst, 5 Rk gemeenschap 0.30. Evang. Chr. Ge- jerg Den Haag; Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; ge- 10.30 ds. Sasse; gem. Bons jeugdkerk. Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. Heemskerk (HA) Geref. K. Vrljg. 9 en 3 leesdienst. Ge- ref. Kerk Vrljg. B. Verband, gem. cen- J*. ..d Berg Volle SASSENIIEIM Herv. Gemeente 9 en 10.30 ds. Westra. 6.30 ds. Hane- maayer Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen. 5 ds. Geslnk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10 30 ds. Cossee. Rk kerk zat. 7. zond. 8.30. 9.30 en 11. 10.45 NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Kaal. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Post Oegstgeest. Rk kerk zat. 7, zond. 8.45 en 11. NIEUW VENNEP —Chr. Geref. Keric 9.30 en 3 ds. Kok Eemdijk. Rk keric Soest, 7 ds. Schaafsma Utrecht. I naventurakapel zat. 6.30; zond. 9 en 11. OUD-ADE Rk kerk zat, 7, zond. 8.30 OUDE EN NIEUWE Herv. Gem. 9.30 ds. 7, zond. 8.15, VOORSCHOTEN Herv. Gem.tdorp v.d. Schoot (HA), 7 ds. Lentz; ROELOF.4 Rk i 5 ds. v.d. Ent. hout, 7 dr. Jansen; Oude 10O0 h' zond 9 10 45 12 en 6.30; LEIDERDORP Dorpskerk 10 dienst, Ir zat' 7 zond 10 11.30. 6 3 ds. Bovenberg Lelden, voor gehandl- Hoofdstraat 10 ds. 7 zond '9 10 30 Ï2 en 6; capten; Hoofdstraat 10 ds. Koers Den Geursen; Scheppings ken: 11 en 12.15; M Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai Zevenhoven. 7_ds. v.d. Berg IJmulden. Chr. dienst, grote OJaag. Katwijk; Bethelkerk .d. Bogerd (HA). Geref. Kerk:Pe- irk 9.30 ds. Batelaan V.schoten, 5 Laurentlus zat. 7. zond. 1 en 12; aula NH 11.30; M. zat. 7. zond. 8. 10 en 11.30. WVEEN Herv. Gem.,Brug- i u as Verboom, 6.30 u L-s. Gouda; papenarecht, i; Kijnaijit ^oi lat. en ii.30: Boshuizerlaan z 7, Lammenschansweg zat. DEN Herv. Gem Nicolai 8.30. "9 hové,nPGK°roaen 6.30*ds.'v"'Harmeien (HA). CGK 9 30 dienst. 7 dB. Madern Scherpenzeel. RK zat. 7. zond. 7.30 en 10.30; Ter Aar Dorpshuls Aardam 9 en 12. r DEN RIJN—Herv AOveniKertv iu prui. ui. De Bilt. 6.30 ds. Bogers: Kruiskerk ds Van Hoegee; Opst. kerk 10 ds. Ha- nemaayer 4.45 zang. 5 open-deur- riienst. ds. Jansen Gouda; Nabij 10 ds. Bogers. Jeugdkapel; DG B Herderkerk hr. v. Santen: Drlehoorne 7 nam.; Oudshoornseweg 10 ds. Korenhof Den Haag: Slonskerk 9.30 ds. Verploeg. 6.30 •ds Den Dikken Benthuizen. Geref. Kerk: Mar. kerk 9 hr. Tenyenhuis. Salv. e.4D as. Versluys n.wuuuc, qoi>. 10.15 hr. Tenvenhuis. 6.30 hr. Tenyen huis: Noord G. Herderkerk 9 ds Vegh Aalsmeer. 6.30 ds. De Ruiter: De Bron 10.30 ds. De Ruiter; 6.30 ds. Brederveld Leiden Ger. K. Vrljg.(Onderweg) 10.30 sin ris. Duits. Chr. Geref. Kerk: 2.30 ds. v.d. Ent. Bapt. ge- 1 4 leesdienst. 22 Evang. Kerk cluskerk 2 1. 8.30*. 101 riiuiicii 7«t. 7 zrinr De Bron BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 ds. Den Dikken. 6 ds. Verploeg Alphen. GG 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard Leiden. BODEGRAVEN HG Dorpskerk 10 P~Men, 6.30 ds. nrrmaorc- Solv De Vreugd, r Alphen; gers, 6.: 6.30'ds. *t Hart CW»1. n-t.. n. 9.30 ds. Droo- Smit Hilversum. GK 1( Waarom zijn we toch zo bang voor vernieuwingen? Is het oude dan altijd beter dan iets dat nieuw is? Wij handelen in het gewone leven daar helemaal niet naar. Hoeveel bankstellen staan er niet buiten voor de kraakwagen? Al tijd weer willen we nieuwe spul len en doen we wat de mode of de hedendaagse gewoonte voor schrijft. Waarom zijn we vaak zo bang voor vernieuwingen op geestelijk gebied? Voor samengaan en over leg met andere groeperingen? Waarom bijvoorbeeld sputteren we zo tegen waar het het nieuwe liedboek voor de kereken betreft? Omdat er and'ere bewoordingen worden gebruikt? Omdat de ver trouwde "tale Kanaans" verme den is? Omdat onze vaderen deze liede ren niet hebben gezongen en wij ze daarom ook niet willen zingen? Hoewel, vele ervan werden al in de middeleeuwen gebruikt. Of omdat de melodie niet bekend in de oren klinkt en daarom bü voorbaat veroordeeld wordt tot een niet-gebruiken? Of misschien omdat een vertrouwde melodie is herzet in de oorspronkelijke. Vernieuwing waardoor we dit lied ook in het buitenland kunnen meezingen? Toch zal niemand van deze ge lovigen nieuwe liederen van bui ten de kerk staande groeperingen afwijzen. Menige grammofoon plaat met geestelijke liederen wordt gekocht. Deze "meezing"- liederen worden niet veroordeeld, ook al zijn ze vaak eenzijdig. Waarom dan wel in de kerk ge sputterd tegen het nieuwe lied boek en laten zelfs organisten het afweten? Wil men zich niet inspannen om God lof te zingen? Wil men zijn geloof niet opnieuw belijden? Wil men zijn dank niet uiten aan de Schepper, die het alle maal aan ons geeft? Die ook ta lenten geeft aan de dichter, de componist, de zanger, de eenvou dige en de geleerde? Blijven we dan liever zingen "Maar 't vrome volk in U verheugd, zal huppe len van zielevreugd" op een be grafenisachtige, langzame en be dachte wijze? Denkt men dan wel aan de inhoud van het lied? Ik dacht dat we in de nieuwe liederen die ons zijn aangereikt meer red'enen tot "huppelen van zielevreugd" hebben dan in de oude. Hoewel ik het beslist niet eens ben met de organist die zei: nu we dit liedboek hebben, moe ten we al de oude maar verbran den. Nee, want ook daarin heb ben we liederen gehad, die ons versterkten en ons troostten. In het liedboek missen we ge liefde oude liederen en zullen we nieuwe moeten leren. Maar wan neer we God de eer willen geven en He monze vreugde willen zeg- dan zullen we ons bést moeten doen ze ons eigen te maken, op dat ze opklinken uit ons hart en we er met elkaar vreugde aan beleven. Zo mag en moet men ook geméénte zijn. "Zingt dan de Heer, stemt allen in met ons die God lof geven: Hü schiep ons voor een nieuw begin hoeveel wij ook misdre ven. Hij riep ons uit de nacht in 't lidht/ van zijn genadig aan gezicht. In Christus is ons leven!" J. T. Koopmans-Schotanus Vendelstraat 10, Leiden. Telefoon 071 - 141009 De enige zonder kerkvoogdij Koekkoek. Chr. Algescü. ;em. Ger. Gem./Vrijz. Herv.; n Ds Hooykaas. Volle Evang. G Llndengaarde 17a: 9.30 u WARMOND Herv. Gem. 10 de. Mackaay Lemele. 7 ds. Den Tonkelaar (onderwerp: "De bestemming"). Rk kerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en n.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. Frederikse. 4.30 ds. Snoei. Amersfoort: Klevletkerk 10 ds. Wiers- ma; Messlaskerk 10 ds. Van Zanten; Dorpscentrum 9.30 ds. Snoei. de. Werner. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart. 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Hulzebosch(HA). ZOETKRWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Doornbos Kampen. ALPHEN AAN DEN RIJN Nu het slepende conflict tussen de kerkvoogdij van de hervormde ge meente in Alphen aan den Rijn en de plaatselijke predikant J. H. Bo gers heeft geleid tot een in zijn ge heel aftreden van dit college, is de Alphense gemeente waarschijn lijk de enige in ons land zonder kerkvoogdij. Bemiddelingspogingen van de predikanten rond Alphen (de ring), de kerkeraad van de Geref. Kerk en provinciale kerkelijke instanties hebben niets opgeleverd. In het kerkblad van vandaag neemt ds. M. Hanemaayer af scheid van de tien kerkvoogden. Hij doet dat "met verdriet en dank". "Tien mensen die kortere of lange- rij tijd geleden door de gemeente en daarmee door God-zelf tot het ambt geroepen werden en dit met een zeker enthousiasme aanvaard den, moeten op een gegeven mo ment tot de conclusie komen dat zij onder de huidige omstandigheden niet langer werken kunnen". Tijdelijk zullen enige verte genwoordigers van de provinciale kerkvoogdij commissie nu als plaat selijke kerkvoogdij fungeren, tot dat een nieuwe kerkvoogdij zal zijn gekozen, "wat", aldus ds. Hane maayer, "geen eenvoudige zaak zal zijn. Ai met al staan wij hier voor een zeer verdrietige zaak, waarin nog niemand een oplossing ziet". Ds. S. P. de Roos (Rotterdam), voorzitter van het provinciale col lege van visitatoren (toezicht), deelt in een verklaring mee, dat het voor de kerkvisitatie onmogelijk is, de schuld van het conflict eenzijdig bij één van de partijen te vinden. "Het is tragisch om te merken hoe in de loop van de laatste jaren het conflict zich stap voor stap en zet voor zet heeft ontwikkeld, waarbij elke actie weer reactie uit lokte en een escalatie ontstond d ie niet meer terug te draaien was. De enige rele oplossing, namelijk een volkomen opnieuw beginnen op een nieuwe basis en met vernieuwd vertrouwen, bleek niet haalbaar". Het provinciale college erkent dat een nieuw begin natuurlijk bijbels zou zijn, "maar", zo schrijft ds. De Roos, "het is (niet alleen in Al phen aan den Rijn) de grote vraag of het evangelie van verzoening en vernieuwing meer is dan woorden alleen". In mei vorig jaar reeds bericht ten wij dat zich tussen ds. Bogers. een van de drie hervormde predi kanten in Alphen aan den Rijn, en het college van kerkvoogden een zo ernstig conflict had ontwikkeld, dat de leden van dit college het niet meer mogelijk achtten, dienst te doen in kerkdiensten waatin hij voorging. Zij meden ook de verga deringen waarin hij aanwezig was. Een bemiddelingspoging van een speciaal hiervoor in het leven ge roepen commisies had toen al niet het gewenste resultaat opgeleverd. Wij hebben er geen behoefte aan. de oorzaken van de verwijdering tussen keikvoogdij en predikant hier voor de lezers uiteen te zetten. Het zij voldoende, op te merken dat zowel zakelijke als principiële ver schillen in zienswijze tussen de kerkvoogdij en deze predikant, ver mengd wellicht met grieven en irri tatie in de persoonlijke sfeer, het conflict niet alleen hebben doen ontstaan maar ook hebben vergroot ei., naar uiteindelijk bleek, onoplos baar hebben gemaakt. Kerkredactie Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad. De jongerengroep The Lord's Folks verleent vanavond (zaterdag) om 7 uur in de Jozefkerk aan de He rensingel in Leiden medewerking aan een eucharistieviering met als motto 'ln je element zijn". Pas toor F. Verlaan is de voorganger in deze dienst.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4