Koffiebar werd keerpunt Lenny": beeld van een strijd ©5HESEE» Nieuw onderkomen in Alphen morgen open Rijnsburgse kerkleden ontvingen Ivrief over Je 'zondagsheiliging' ÏIJDAG 9 JANUARI 1976 PAGINA 17 RIJNSBURG In een rond drijven aan alle "zusteis en broe rs" dringen de kerkeraad van de rvormde gemeente en de kerke- td algemene zaken en wijkkerke- flen van de gereformeerde kerk H Rijnsburg erop aan, temidden p alle zegeningen de Here God dankbaarheid daarvoor te blij- n betonen, mede door een trou- en hartelijke deelneming aan eiediensten. "En dat temeer armate wij de dag zien nade- i" (Hebreeën 10 vers 25). pet rondschrijven begint met te pst£teren, dat de ontwikkelingen i het terrein van de recreatie vra- n hebben doen rijzen in ver- hd met de heiliging van de zon- g. In vroeger tijd was het de ge- »nte. dat kerkeraden in dergelij- gevallen zich wendden tot de latselijke autoriteiten met het rzoek maatregelen te nemen om zondagsrust te beschermen en bevorderen. Gezien de ontwikke len op het terrein van de wetge- tig is dat niet meer zinvol, daar sluiting van sportcomplexen en •embaden op zondag niet meer ider de bevoegdheid van de plaat- lijke overheid valt. - De Rijnsburgse kerkeraden ach- D het echter wel zinvol, zich te inden tot de leden van de plaat- iijke kerken met het oog op "de uliging van de dag des Heren". "De omstandigheden", aldus de lief, "mogen dan veranderd zijn. it gebod van God is hetzelfde ge- even. Vroeger werd de zondags- ïring beschermd door allerlei ge lden en verboden. Enerzijds ird deze daardoor een vrij ge- Skkelijke zaak. maar aan de an- ire kant dreigde vaak het levens grote gevaar dat alles bepaald was door de traditie in plaats van dat deze dingen persoonlijk beleefd wer den. Nu zijn veel van die tradities doorbroken, terwijl daarnaast tal loze mogelijkheden voor de beste ding van de zondag zijn ontstaan. Dat betekent dat de dienst van God op zondag veel meer dan ooit tevoren een zaak is van bewuste keuze en persoonlijke beslissing. El ke zondag worden wij opnieuw ge plaatst voor de indringende ernst van het woord uit de Heilige Schrift: "Kiest u heden wie gij dienen zult". De brief aan alle kerkleden be sluit met de verwachting dat wie de tekenen der tijden verstaat be seffen zal dat de hier aan de orde gestelde dingen van de hoogste ernst zijn. Van 12 tot 25 januari wordt de ac tie „Kekbalans 76" gehouden. Die moet dit jaar het werk van de plaat selijke kerkelijke gemeenten, kerken en parochies een financiële basis ge ven Op 18 januari krijgt de actie in de kerkdiensten de nodige aandacht. Ze wordt in de Hervormde Kerk al voor de vijfde keer gevoerd, nadat in 1972 was begonnen onder het motto "Trouw moet blijken". Na "Kerkap- pèl" werd de naam in 1974 "Kerk balans". Dit jaar doen, evenals in 1974 en 1975, weer mee de doopsge zinden. remonstranten. luthersen, oud-katholieken, rooms-katholieken, gereformeerden en hervormden. Het motto is: "Waardevast en ze ker". Dit slaat op de noodzaak om ten minste de geldontwaarding bij te houden. In het algemeen is dat tot dusverre redelijk gelukt. ALPHEN AAN DEN RIJN In het leven van Jaap Bol (20 jaar, student theologie) en van Robert Koorneef (19 jaar, stu dent Grieks) is de plaatselijke in terkerkelijke koffiebar, die mor gen in het Alphense IJsclubge- bouw bij de eerste rotonde uit de richting Leiden een nieuw onderkomen betrekt, niet zonder betekenis gebleven. Voor beiden werd hij het middel om te ko- pcrsoonlijke relatie met de Heer Jezus". En daarom doen zij nu met overtuiging mee aan alles wat het Alphense evangelisatie- team onderneemt. Dit team kan bogen od 75 medewerkers en trekt gemiddeld 100 jongelui per avond aan. Jaap Bol: "Ik heb lange tijd gedacht, dat je de maatschappij wel kon veranderen door al leen maar aan de structuren te werken. Totdat ik ontdekte dat de structuren niet deugen doordat he met de mensen zelf fout zit. Als je ervaart dat de zondelast van je is afgenomen en dat je opstand tegen God gebroken is, vult Hij je leven met Zijn liefde en word je geschikt gemaakt anderen te die nen. Die omkeer heeft zich in mijn leven als een geleidelijk proces voorgedaan, maar ze vroeg wel een duidelijke keuze. Je wordt een nieuw mens. En de liefde die je zelf ondervindt, dringt je. daarmee ook tot ande ren te gaan. Vroeger stond het al lemaal zo ver van me af. Nu is het een levende realiteit". En Robert Koorneef: "Ik heb een tijd rondgelopen met mar xistische idealen. En mijn st/udis economie moest me de kans ge ven aan de realisering daarvan mee te werken. Gesprekken ge woon od de markt en in de koffie, bar brachten me op het spoor van andere gedachten. Ik kwam tot het besef dat er van werkelijke vrijheid pas sprake is als een mens van binnenuit verandert. Wat me in de sfeer van de kof fiebar vooral trof was de onderlin. ge sympathie en liefde en de een. heid. Dat heeft in mijn bekering zeker een rol gespeeld". Robert volgt nu een cursus Grieks om volgend jaar theolo gie te kunnen gaan studeren. Zo el hij als Jaap heeft een gerefor meerde achtergrond. Open voor iedereen Dat beiden gereformeerd zijn en studeren, wil allerminst zeg gen dat de koffiebar, die morgen ter gelegenheid van de nieuwe Jaap Bol (links) en Robert Koorneef rechtsaan hun koffiebar. behuizing open huis houdt voor alle nieuwsgierigen, bedoeld ia voor een bepaald kerkelijk en so ciaal milieu. Ik trof deze week op een middag een groep jongelui in het IJs- clubgebouw die bezig waren de zaak voor het openingsfeest op po ten te zetten. Het was er nog een keet, maar wat aan meubi lair en stoffering werd aange sjouwd deed alle goeds voor een gezellig jeugdhonk verwachten, uit dat groepje kwamen Jaap en Robert naar voren om mij iets over evengelisatie en koffiebar te vertellen. Jaap: "Natuurlijk staat de bar open voor iedereen. Het evan gelie is toch ook voor ieder. Wij proberen hier een sfeer te bieden waarin elke bezoeker persoonlijk tot zijn recht kan komen. Er zijn vanzelfsprekend ook groeps activiteiten. maar de individuele benadering, bijvoorbeeld door ge sprekken. zullen we zekeT niet verwaarlozen". Voorlopig is de koffiebar om de veertien dagen op zaterdagavond geopend. Later wordt dat. als het kan. elke week, maar de voorbe reidingen en ook nog het andere werk hebben zoveel van de team leden gevraagd, dat ze eerst wil len zien of ze het aankunnen. "Het is nogal veeleisend", zegt Jaap. Zonder zuchten overigens. "Daarom moeten we even op ade komen". Dooddoener Een vraag: Staan jullie niet met je rug naar de werkelijkhtid van alledag? Jaap Bol: "Wij worstelen zoals zovelen met de problemen die er in de wereld zijn. maar we gelo ven dat ze maar op één manier opgelost kunnen wordenvertrou wen op Jezus Christus, onze Heer". Dat klinkt heel mooi. maar is dat geen dooddoener? "Dat lijkt misschien, maar we bedoelen het niet zo. Het groot ste probleem in deze wereld is de liefdeloosheid. Veel mensen voelen zich eenzaam of achterge steld. en dan heb je de wereldpro blemen in een notedop. Wie zich voor de Heer buigt en afstand wil doen van zonden zoals liefdeloos heid en hoogmoed, kan anderen liefde geven. Maar met deze woorden is natuurlijk nog lang ni alles gezegd". Wat bedoelt zo'n koffiebar nu precies? "Het is een gezellig Ingerichte ruimte waar je wat kunt drinken (koffie en frisdranken) en pra ten. Eén keer per maand treedt een muziekgroep op die door mid del van muziek wil getuigen van z'n geloof. We willen ook graag naar mensen luisteren en met hen praten. Het is niet de bedoe ling, iemand ergens mee te over rompelen. Daar heb je niets aan. Er wordt gepraat over alles en nog wat, maar het liefst over vra gen die ieder mens bezighouden". Erg gezegend Zit er groei en vrucht in? "Een paar jaar geleden is het werk gekomen onder verantwoor delijkheid van het Interkekerlijk Evangelisatieteam. In het begin hielden we één keer per maand koffiebar in de Triumf a torkapel, en al snel draaiden we eenmaal in de veer tien dagen. We worden erg geze gend. Het was niet eenvou dig. een geschikte ruimte te vin den; daarom zijn we blij met dit IJsclubgebouw omdat het zo be kend is en centraal ligt in Al phen. We hebben het p«ermanent gehuurd en kunnen nu het werk naar behoefte uitbreiden. Mede werkersavonden en bidstonden bijbelstudie voor groepen wor den m het vervolg hier gehou den. Belangstellende Jongeren worden opgevangen in bijbel- groepen (eens in de veertien da gen». waarvan er nu zeven zijn. In die groepen gebruiken we een handleiding van de Navigators". Hoe is jullie relatie met d# kerk? Jaap Bol: "Wij zijn erg ge steld op een band met de kerk. Er wordt weieens gedacht dat wij erop uit zijn. Jongeren aan de kerk te onttrekken. Dat is een misvatting. Wij willen alleen jonge mensen opwekken tot een persoonlijk geloof en ze dan ad viseren, dit ook in hun eigen kerkelijke kring waar te maken. Maar een paar dingen moet men niet vergeten: wij ontvangen hier ook niet-kerkelijke Jonge ren en de bezoekers die wel een kerkelijke achtergrond heb ben, vinden hier blijkbaar toch iets dat ze ergens anders misten. Misschien is het ook wel dat ac cent op die persoonlijke beslis sing". Over Nederland ligt een net van koffiebars. Het ls een mo derne vorm van jeugdzorg die kennelijk velen aanspreekt. Jon geren zijn in een ontspannen sfeer beschikbaar voor leeftijd genoten die om uiteenlopende redenen juist hier een antwoord proberen te vinden op hun vra gen. Robert Koarneef en Jaap Bol twijfelen er niet aan. dat de kof fiebar als rustpunt aan hun le vensweg hun gegeven is om zelf weer verder te kunnen maar pas na door de grote Ander ruim van spijs ei> drank te zijn voor zien en van hun leeftocht aan anderen uit te delen Het is voor hen en voor vele anderen in dit pretentieloze werk e'en wonderlijke ervaring, dat je proviand er dan niet minder van wordt. S. J. DE GROOT Blijvers LUXOR "De zomer van de witte haai" ("Jaws"), de vaak gruwelijke, adembenemende ge beurtenissen in een Amerikaans kustplaatsje, dat bedreigd wordt door een mens verscheurende haai. TRIANON "Herbie, deel II", het grappige autootje beleeft de gekste avonturen. Terug in Leiden CAMERA „Een vuist vol karate". Kindermatinee CAMERA ..Laurel en Hardy als struikrovers". REX "Kuifje". Nachtfilms CAMERA "Accident". REX "Meisjes met geopende lippen". Rex "Geef ons dageljks liefde" Van brood alleen kun je tenslot te niet leven. Goede films in andere steden "Les violons du bal" (Michel Dra ohKriterion, Rotterdam. "Love and death" (Woody Al len en Diane Keaton), Nóggerath, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO 1: "Jaws", dag. 2.30. 7 00 en 9 30 uur. zo. 2.00, 4.30, 7 00 en 9.30 uur. 18 jaar. APOLLO 2: "De Klokkenluider van de Notre Damé", dag. 2.00, 7.30 en 1000 uur. zo. 2.30, 5.00, 7 30 en 10.00 uur. 14jaar. ASTA: „Jaws". dag. 2 30. 7 00 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.00, 7 00 en 9.30 uur. 18 jaar. BIJOU: "Het vlees van de or chidee", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. CALYPSO: "Sneeuwwitje en de 7 dwergen", dag 1.30, 3.30 en 8.00 uur. zo. 12.00, 2.00. 4.00 en 800 uur. AL. CAMERA: „Elckeriyk"*, dag. 2.15, 7?15 en 9.30 uur, ao. ook 4.30 uur. 18 jaar. CINEAC: "The Sting", dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: "Kuifje en haaienmeer". dag. 11.30, 1.30 eh 3:30 uur. AL. CORSO; Jeaos Christ Super star". dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, za 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. AL DU MIDI"Butch Casskfy and the Sundance Kid", dag. 8.15 uur. vr za. en aa 7.00 en 9.30 uur 14 jaar Kindermatinee* "Kuifje en de blauwe sinaasappel za, aa en woe 2.00 uur. AL. EURO: ..Lawrence van Arabië", dag. 1 30 en 7.45 uur, za., za en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. Kindermatinee: "Winnetou keert terug", za., zo. en woe. 1.30 uur AL. FLORA "Niet schietenik lig al", dag 2 00. 7 00 en 915 uur» 18 jaar. KRITERION"Alice do6n't li ve here anymore", dag. 7.00 en 9 30 uur. za. en aa 3.00, 7.00 en 9-30 uur. 14 Jaar. METROPOLE .Sherlock Jo nes". dag 2.00, 7.00 en 9.30 uur, *o ook 4 30 uur. AL. ODEON 1 "Sneeuwwitje en de 7 dwergen", dag. 2 00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. AL. ODEON 2: "Het verborgen ge weer", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, ZO. 1 45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. OLYMPIA Samen uit, thuis", dag. 2 00 en 8.00 uur. AL. PASSAGE; "Histoire d'O" dag 2 30. 7 00 en 9 30 uur. za en zo* 1.30, 4 00. 7 00 en 9 30 uur. 18 jr. REX: "Veel liefs uit Moskou", dag 11.30. 145. 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ROYAL'70: "Godfather of Har lem", do. t m zo. 2 00. 7.00 en 9 30 uur, ma en di. 2.15 en 8 00 uur, woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: "Karate duivels", do. t/m. za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur zo. 2.00. 4.30, 7.00 en 9.30 uur! ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. STUDIO „De nichten van Charlie", dag 2.15, 7 15 en 9 30 uur. zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9 30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "The front page", dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: "De avonturen van Pietje Bell", za. en woe. 2 00 uur. AL. DE UITKIJK: „I'lnvitation", dag. 2 00. 7.00 en 9 30 uur. 18 jaar. chen. Dat heb ik de laatste tijd wel anders meegemaakt. Er komt nog bij dat er een draak van een verhaal door het spektakel is geweven, waarvoor de wijzer op de schaal van Richter geen millime ter wenst uit te slaan en het epicen trum van de sensatie lag dan ook voornamelijk bij de korte scènes met een dolgeworden reddingssol daat die links en rechts met z'n ma chinegeweer passanten temidden der puinhopen neermaait. De vreemdste figuur die er rondloopt is intussen Ava Gardner, als de azijn afschei dende echtgenote van de held Charl ton Heston, van wie men zich af vraagt, waarom hij al niet veel eer der van het vileinig wijf is weggelo pen. Maar ja. zij is de dochter van Charltbns baas. En wie, Ava's ge vorderde leeftijd in aanmerking ge nomen zich daarbij een stokoude heer voorstelt, vergist zich. want vader Bonanza, alias Lome Greene speelt de rol, fit en pront in het pak. Je kunt bij wijze van spreken de aftershave erbij ruiken, totdat de regisseur de aardbeving uit zijn kooi en in de piste laat natuurlijk. Er wordt zoal wat afgetobt in het leven. HAN MULDER Titel: "Aardbeving" met o.a. Charlton Heston en Ava Gardner. Leeftijd: 14 jaar. Theater: Lido. -en film van regisseur Bob Fosse, met in de hoofdrollen Dustin Hoffman als Lenny Bru- e en Valerie Perrine als Honey Bruce. Verder spelen o.a. mee in de film: Jan Miner, )tanley Beck, Gary Morton en Frankie Man, die een goede conferencier neerzet. Charlton Heston komt in Aardbevingin een uiterst benarde situatie te verkeren. De film is opgebouwd uit een ftntal flash backs, die steeds wor- en onderbroken door de verhalen ftn Honey Bruce en Lenny's pu- liciteitsagent. Dat werkt uiterma- hinderlijk. Er is geen duidelijke Sheiding aangegeven tussen de Verhalende vorm" van de film en let gedeelte, waarin wordt ge peeld. Voorts lijkt de dood van enny Bruce mij enigszins goed- loop en wat onbevredigend. Hier Bd regisseur Fosse wellicht een igen interpretatie moeten geven. De telefoonscène tussen Valerie (Honey) en Dustin (Lenny) is uit nemend. De sociale gebrokenheid en kwetsbaarheid van Honey Bru ce komt erin tot uitdrukking, die niet eens meer de telefoonkosten van het interlocale gesprek kan be talen. Valerie Perrine is acteer- technisch gezien op haar slechtst, wanneer zij, op voorstel van Len ny, een lesbische verhouding aan gaat. waar zij helemaal verknipt uit tevoorschijn komt Het is dui delijk. dat Valerie hier moeilijkhe den had met zichzelf. De film op zich geeft overigens een goed beeld van de strijd, die conferencier Lenny Bruce heeft moeten voeren. Zijn opkomst en zijn afgang. Ener zijds de weelde van een groot huis, een eigen zwembad en anderzijds de armoede van de aan drugs ver slaafde: de geestelijke en de ma teriële armoede. Maar voor wie Dustin Hoffman heeft gezien in "Papilion" is deze film een "must". Men zal echter spoe<Lig ontdekken, dat, hoe professioneel de film ook is opgezet, "Lenny" een vergelijking met Papillon" en ook eigenlijk met de "Graduate" maar moeilijk kan doorstaan. Titel: "Lenny", hoofdrollen: Dus tin Hoffman en Valerie Perrine; theater: Studio; leeftijd: 18 jaar. Dustin Hoffman en Valerie Perrine bij de pr.esentatie van Lenny"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17