taliaans kabinet treedt af ijdens tumult over de CIA wederom prijsverlagingen! ALBRECHT VS willen veto hanteren in ruil voor opgeven Golan HAZAN ONGEDEERD BEVRIJD atEwiaiSKïï WBESZ wel bijzonder kwaad over stoken door Congres 4 t Eenmalige verkoop zolang de voorraad strekt: Wiesenthal stopt misschien in 1977 Leger rijdt deel van de metro in Madrid SNEL GELD NODIG [DERDAG 8 JANUARI 1976 TTm E (AP) Premier Aldo Moro en zijn op een min- id in het parlement steunende coalitieregering zijn gis- ond afgetreden, waardoor Italië naast een uiterst som- economische situatie nu ook nog te kampen heeft met egeringscrisis op een moment dat de communistische Ij een campagne is begonnen om regeringsverantwoor- heid te krijgen. aftreden van Moro viel samen met berichten uit Wash- dat de Amerikaanse inlichtingendienst zes miljoen ter beschikking zou hebben gesteld van anti-commu- [sche leiders in Italië om de politieke opmars van de unisten een halt itoe te roepen. ro's Christen-Democraten heb- deze 'berichten onmiddellijk ^nd. Moro's partners in de jtieregering, de republikeinen |e socialisten, hebben gisteren weten de 13 maanden oude Éng niet langer te steunen. I regering van Moro was de in Italië sinds het einde van Eyeede wereldoorlog. Al deze re- Mgen zijn geleid door de Ohris- f Democraten, die momenteel |s meer aan macht inboeten. een 15 minuten durende ka- Iszitting diende premier Moro 'ontslag bij president Giovanni Ie in. Zoals gebruikelijk zal de lldent besprekingen met de Ita- iise partijleiders beginnen om I nieuwe regering te kunnen ien. I de loop van de avond heeft ident Leone het ontslag van de ring Moro aanvaard en de po- ce partijen verzocht maandag J rekingen te beginnen voor de aing van een nieuwe regering. ||one heeft Moro verzocht in- »n als waarnemend premier I te blijven. lanneer geen nieuwe regering worden gevormd moet Leone parlement ontbinden en bin- 70 dagen nieuwe verkiezingen I phrijven. i e Italiaanse communistische lij heeft in een verklaring ge- I dat het door de regeringscrisis iegelijk is geworden beslissin- te nemen over de ernstige eco- kische en sociale situatie in het 1 De partij sprak zich uit te- I vervroegde parlementsverk'ie- len en voegde eraan toe dat de nu rijp is voor een nieuw eco- lisch en politiek beleid, resident Ford is bijzonder ad over de berichten als zou de anti-communistische politi- h Italië zes miljoen dollar in iden hebben gespeeld, zo heeft de ichef van het Witte Huis be- d gemaakt. Volgens de perschef, Ron Nessen, is de president van mening dat de ze berichten (of zij nu juist zijn of niet» de Amerikaanse nationale be langen schaden. Nessen zei dat Ford tijdens een vergadering met zijn medewerkers in het Witte Huis uiting had gege ven aan zijn ongenoegen over de berichten, die uit "gezaghebbende bron" afkomstig waren. Nessen zei dat "in het Witte Huis het sterke vermoeden bestaat dat deze bewegingen van het Congres afkomstig zijn". Toen een van de verslaggevers vroeg of het de politiek van de re gering was de verkiezingen in be vriende naties te beïnvloeden door omkoperij en andere onethische praktijken, weigerde Nessen ant woord te geven. TEL AVIV/BEIROET (UPI'AP) De Verenigde Staten zullen politieke concessies van Israël vragen in ruil voor het gebruik van hun veto recht tijdens het debat in de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties over het Midden-Oosten, dat maandag a.s. begint. Dit hebben de Israëlische kranten 'Jerusalem Post' en 'Ha' Aretz' gemeld. De Ameri kaanse minister v. Buitenlandse Za ken. Henry Kissinger, en zijn Israë lische ambtgenoot Yigal Allon zul len deze transactie waarschijnlijk be spreken in de loop van hun overleg over de bij het debat te volgen tak- tieken, dat op het ogenblik in Was hington plaatsvindt. Volgens 'Ha' Aretz' en 'Jerusalem Post' zou een van de gevraagde con cessies zijn dat Israël zich terug trekt uit een strategische heuvelrij op de hoogvlakte van Golan, die uit kijkt op de Syrische stad Kuneitra. Kissinger zou van oordeel zijn dat Damascus bereid is tot onderhande lingen met Israël indien Jeruzalem in een dergelijke terugtrekking toe stemt. Het voorstel wordt voorgelegd aan de Israëilsche premier, Yitzhak Rabin, tijdens zijn bezoek aan Was hington aan het eind van de maand. ADVERTENTIE U weet dat Albrecht bekend staat om z'n lage prijzen. Dat geldt voor het gehele assortiment. En wanneer het even kan laat Albrecht u ook profiteren van extra prijsverlagingen. Zoals nü... Kwaliteitsartikelen voor 'n zo laag mogelijke prijs. Week in week uit. Bij Albrecht. oude prijs nieuwe prijs Albrecht Albrecht Blue Band 250 gram 0,53 0,51 Sun Braadmargarine 250 gram 0,39 0,37 Sun Margarine kuip 500 gram 1,05 0,98 Becel kuipje 250 gram 1,03 0,99 Crox Halvarine 500 gram 0,77 0,73 Gouda's Glorie 500 gram 1,45 1,38 Croma 200 gram 0,73 0,69 Diamantvet 250 gram 0,79 0,77 Adviesverkoopprijs 5,20 -tm Sun vaatwasmiddel pak a 1000 gram Albrechtprijs Adviesverkoopprijs 2,10 f fc Marygold huishoudhandschoenen Albrechtprijs MO goedgekeurd door het Verbond van Nederlandse Huisvrouwen Adviesverkoopprijs 5,25 nn Gillette scheerschuim 200 gram Albrechtprijs l,»ö Adviesverkoopprijs 1,49 n Erdal schoencrème zwart of bruin Albrechtprijs U,/ü In Beiroet heeft Salah Khalaf, een vooraanstaand guerrillaleider, verklaard dat Lybië zyn financiële steun aan de Al-Fatah beweging van Yasir Arafat heeft opgeschort. "Er zijn bepaalde progressieve, door olie rijk geworden Arabische landen die proberen een financiële blokkade tegen de Al-Fatah bewe ging op te zetten", aldus Khalaf. "Een van deze landen heeft gedu rende de afgelopen tien maanden na gelaten de vastgestelde steun aan de Al-Fatah beweging te betalen" zo maakte Khalef, de onderbevelhebber van Arafat's guerrilla beweging op een bijeenkomst in Beiroet bekend. Egypte zoekt dringend een „eco nomische transfusie" van ongeveer vier miljard dollar (ongeveer f 11 miljard), die uit de inkomsten van het Suezkanaal zal worden terug- beaaald. Dit heeft president Anwar Sadat in een vraaggesprek met het Koeweitse blad Al-Seyassa verklaard. Hjj kondigde aan dat premier Mam- doeh Salem binnenkort een rondreis langs Arabische hoofdsteden begint om te proberen het geld bijeen te krijgen. Egypte heeft dit geld nodig ter compensatie van hetgeen het land heeft uitgegeven om zich voor te bereiden op de oktoberoorlog van 1973. Volgens sommige schattingen heeft Egypte in de jaren 1967-1973 voor dit doel ruim ongeveer 90 mil jard gulden besteed, terwijl de hulp van Arabische zijde slechts 10 pet hiervan zou bedragen. De inkomsten van het Suezkanaal dat vorig jaar na acht jaar werd her opend. worden geraamd op ongeveer f 1,4 miljard per jaar. Busongeluk Dertig mensen zijn verdronken en 51 werden gewond toen zondag een autobus op mid den-Java in een rivier terecht kwam. De chauffeur verloor de macht over het stuur toen hij een bocht nam. Toen het ongeluk ge beurde was het zich slecht als ge volg van de zware regenval. Het Britse fregat Andro meda (links voorgrond) en de IJslandse patrouilleboot Thor liepen in de IJslandse wateren ernstige schade op bij dit treffen, een van de vele incidenten in de kabel- jauwoorlog. Beide landen ge ven elkaar de schuld van het incident, dat gisteren plaats vond. De Brit liep een forse deuk van vier meter op, ter wijl de Thor een gat in de romp mee naar huis nam als aandenken. Drie ijsberen onder toezicht van kunstmaan SUNNYVALE (AFP) In Alaska zullen weldra drie ijsbe ren voortdurend worden gecon troleerd door een weersatelliet. Een firma in Sunnyvale in Californië werkt aan hals banden voor de dieren waarin elektronische apparatuur wordt aangebracht die het de .Nimbus- 6' mogelijk maakt ce ijsberen te lokaliseren, elke keer als de kunstmaan het betrokken ge bied passeert. De satelliet geeft deze gegevens dan door aan een post van de federale dienst voor natuurbescherming. Men hoopt op die manier na te kunnen gaan wat de gevolgen zijn van de aanleg van een oliepijpleiding door Alaska voor de in dit ge bied levende dieren. Bende opgerold De politie van Maleisië heeft een bende opgerold die zich bezig hield met de smok kel van verdovende middelen naar Nederland. Dit is gisteren door de Maleisische minister van Binnen landse Zaken, Ghazali Shafie, be kendgemaakt. De politie arresteer de tien man onder wie een Neder lander en twee Amerikanen. Gha zali zei dat er acht Europeanen, bijna allen Nederlanders, betrok ken waren bij het transport. Er zouden tenminste tien reizen zijn gemaakt tussen Maleisië en Am sterdam. WENEN 'AP) In een inter view heeft Simon Wiesenthal gis teren gezegd dat ce kans bestaat dat hij in 1977 ophoudt met het opsporen van nazi oorlogsmisda digers. Hij benadrukte echter dat hii in 1976 zijn aktiviteiten ge woon voort zal zetten. "Ik ben nu 67 jaar. De man nen die tijdens het Nazi tijdperk belangrijke posities innamen, zijn nu omstreeks 75 jaar oud. Alleen de groep die toen de minder be langrijke posten bekleedd, is nu rond de 50" Hiermee wilde Wiesenthal zeg gen dat zijn jacht op Nazi mis dadigers door de tijd dreigt te worden achterhaald. Naar aanleiding van een bericht in een Weense krant dat Wiesen thal zfjn bureau in de Oosten - reikse hoofdstad gaat sluiten, zei hij dat het bericht klopte maar dat hij in de buurt van zijn oude kantoor een nieuwe gaat openen van waaruit hij zijn opsporings activiteiten voort zal zetten. Hij voegde er aan toe dat hij in 1976 zijn werk zeker nog zal blijven doen. Hij is van plan om, als hij in derdaad in 1977 zijn jacht beëin digt, een archief op te zetten om wetenschapsmensen en studenten behulpzaam te zijn bij een even tuele studie naar Nazi misdaden en antisemitsme. Wiesenthal zei dat de huisbaas van wie hij zijn kantoor huurt, hem ineens de huur heeft opge zegd. "Ik denk vanwege de re cente opschudding rond mijn per. soon", voegde hij er aan toe. Wiesenthal doelde hiermee op het geschil dat onlangs tussen hem en de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky ontstond. Wiesen thal had Friedrich Peter, de voor- zittter van een kleine Oostenrijkse oppositiepartij, ervan beschuldigd tijdens de tweede Wereldoorlog gediend te hebben bij een SS- eenheid die zich in de Sowjet Unie aan oorlogsmisdaden had schul dig gemaakt. Kreisky zei daarop dat Wiesenthal niet over voldoen de bewijzen beschikte en dat hij zich daarom "Mafia-methoden" bediende. Wiesenthal reageerde hierop door Kreisky wegens smaad aan te klagen. Vorige maand werd de strijdbijl klaard dat men hem onjuist had klaard dat men hem onhuist had geciteerd en dat hij nooit had ge zegd dat Wiesenthal gedurende ce oorlog met de Duitsers had sa mengewerkt. Wiesenthal trok hier op zijn aanklacht in. In het interview zei Wiesenthal dat hij geen gevallen meer zou onderzoeken waarbij Oostenrijkers betrokken waren, eraan toevoe gend dat hij in het verleden toch al niet veel van dat soort zaken in behandeling had gehad. Volgens Wiesenthal zijn de Na zis waarop hij in de komende tijd de jacht zal openen, voornamelijk Amerikanen. "Op 14 januari krijg ik bezoek van een hoge functio naris van het Amerikaanse mi nisterie van defensie", aldus Wie senthal die niet wilde zeggen wat de naam van zijn Ameri kaanse contactman is. "Er zijn ongeveer 70 ex-nazi's in de Verenigde Staten, die vroe ger niet de Duitse, maar de Hon gaarse, Roemeense, Tsjechoslo- waakse of Baltische nationaliteit hadden". Hij voegde er aan tóe dat fei tenmateriaal over hun oorlogsmis daden voorhanden is en dat hun opsporing zou kunnen leiden tot verlies van hun Amerikaans staats burgerschap. "Wij hebben hierover een uit gebreide correspondentie gevoerd met Amerikaanse en andere auto riteiten", aldus Wiesenthal. MADRID (AP) Het Spaanse le ger heeft gisteren het metro-verkeer in Madrid weer op gang gebracht nadat het bakende metropersoneel had geweigerd het werk te hervatten. De ongeveer 3800 employees van de Madrileense ondergrondse staken al enkele dagen om hun eis om hogere lonen kracht bij te zetten. Om moeilijkheden te voorkomen heeft de regering tot dusver geen metropersoneel onder militair gezag geplaatst. Speciaal opgeleide militai ren hebben het metro-verkeer om 19.45 uur weer op gang gebracht, gisteren te laat op hun werk als ge- Duizenden Madrilenen verschenen volg van de staking. Functionarissen van het Madri leense metrobedrijf hebben gezegd dat het leger 21 treinen op één lijn ongeveer eenvijfde deel van de nor male capaciteit, in bedrijf zal hou den. Wanneer de andere lijnen weer in bedrijf worden gesteld is niet be kend. De regering heeft laten weten nog steeds te hopen op een akkoord tus sen het metropersoneel en de be drijfsleiding. Verder heeft zij te ken nen gegeven op het resultaat van Doden bij brand Bij twee branden in Londen en Liverpool zijn gisteren vier kinderen en een gezin va;n drie leden omgekomen. In Londen kwamen vier kinderen om bij een brand in een woning. Buren konden de moeder niet hel pen omdat de kinderen door het vuur waren ingesloten. In Liver pool kwam een echtpaar en hun tweejarig kind bij een brand in hun woning om het leven. Dreigement Vissers van 250 Noorse N oordzee - tr eilers hebben gisteren gedreigd de voornaamste oliehavens te blokkeren om kracht bij te zetten aan hun eisen om re geringssubsidies en compensatie voor de gevolgen van het olieboren. Volgens de leider van de dreigende vissers zullen de treilers het ko mende weekeinde Stavanger, de belangrijkste oliehaven, gaan blok keren. Ook zijn er dergelijke plan nen voor andere havens. verdere onderhandelingen te willen wachten door de openstelling van de openbare scholen in Madrid na de wintervakantie tot volgende we^ uit te stellen. Wanneer geen overeenstemming wordt bereikt zal waarschijnlijk het gehele metrobedrijf door het leger worden overgenomen. Volgens een hoge regeringsfunctionaris zijn pre mier Arias Carlos Navarro en zijn kabinet ervan overtuigd dat het me tro-personeel door communisten tot de staking ia aangezet. Persoonlijke leningen Tweede hypotheken Overname lopende kredieten Vraagt vrijblijvend inlichtingen. ENIGE TARIEVEN Persoonlijke leningen 1500,— 24 x 77,03 4000,— 36 x 143,56 6000,— 48 X 168,56 8000,— 48 x 221,56 10.000,— 60 x 232,62 12.500.— 60 x 288,39 17.500,— 60 x 399,94 Eigen woningbezitters 5000,— 60 x 124.37 12.000,— 60 x 279,64 15.000.— 96 x 253.03 18.000,— 120 x 266.58 20.000,— 180 x 259.66 50.000,— 180 x 649,15 70.000,— 180 x 901,81 Tussenliggende en grotere be dragen op aanvraag, wijzigingen voorbehouden. Let op: Wfj fi nancieren: huizen, boten, cara vans, auto's, uw vakantie. wy financieren alles. Bel of schrijf LEEFLAMG GOUDA Joubertstraat 219, Gouda Telefoon (01820) 22222 Goed onthouden 5x2!! PARIJS (AP) Enkele uren nadat de Franse politie de vorige week ont voerde directeur van Phonogram Louis Hazan had bevrijd is ook het brein achter de ontvoering gearres teerd. Voor de vrijlating van Hazan is geen losgeld betaald. De politie kwam achter de verblijfplaats van de Phonogram-directeur via een te lefoonnummer dat een van de dins dag gearresteerde bendeleden bij zich had. De man werd vastgeketend in een geluiddichte keukenkast in een landhuis van het dorpje Tremblay- les-Villages aangetroffen. Drie uur na de bevrijding van Ha zan maakte de politie bekend dat de leider van de ontvoerders is gearres teerd in een woning in de buurt van Versailles. Dinsdag arresteerde de politie twee bendeleden toen deze op een afge sproken plaats verschenen om het geëiste losgeld van ongeveer negen miljoen gulden op te pikken. Kort voor deze ontmoeting had de politie opdracht gekregen het losgeld niet uit te betalen. De overige bendeleden lieten hun eis voor het losgeld gisterochtend val len en wilden genoegen nemen met de vrijlating van hun twee kamera- regelmatig gereserveerd en de bende den. De politie weigerde, arresteerde leden lieten hem twee maal per dag korte tijd later een derde bendelid. Naar de politie later meedeelde was de leider van de bende de 35-Ja- rige Huge Brunini, die van Italiaanse afkomst is. Brunini is directeur van een schoonmaakbedrijf dat door Phonogram was ingehuurd. Toen hij naar het hoofdbureau van politie werd gebracht voor ver hoor liep hij met krukken. De man zou "zonder een enkel incident" zijn gearresteerd. Louis Hazan heeft de politie in tussen op de hoogte gesteld van de omstandigheden waaronder hij ge vangen heeft gezeten. Ondanks de angstige dagen die hij heeft doorge maakt zag hij er fit uit. Na zijn on derhoud met de politie vertrok hij aan de arm van zijn vrouw naar huis. Daar verklaarde Hazan tegen de pers dat zijn ontvoerders hem de he le tijd in het donker hebben laten zitten, met een kap over zijn gezicht en zijn ogen met plakband dichtge plakt. Hij zei echter „goed" te zijn behan deld. Zijn maaltijden werden hem naar het toilet gaan. Ook kreeg hij medicijnen voor zijn maagkwaal. Lise Hazan. de echtgenote van de bevrijde directeur, bij haar aankomst bij het politiebureau waar zij haar man kwam afha-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9