Overheidsregels'] zijn te compiex: Den Uyl drukte volk op feiten Swift Leiden niet klein te krijgen Handtas uit auto ontvreemd DONDERDAG 8 JANUARI tegenwoordiger. had niet veel moeite me-, de voor het vaderland weg spe lende producers (de heren Peek van de Tros en Rob Pach van Studio Sport), NCRV's Hans Sleeuwenhoek en clown Servet. Die Barend had 't best naar zijn zin in Alphen. Geen grol was hem teveel. Dat het voet bal hem niet op he lijf geschreven is, dat wist iedereen natuurlijk al lang. Niettemin vermaakte Barend de twaalfhonderd liefhebbers op perbest, met een grote plastic-bal. zijn pet met (te) grote klep. zijn blessure en afgang op de brancard, en natuurlijk zijn specialiteit het penalty-schieten. Pollens, voetballen is toch moeilijker dan je denkt. „Beertje" Kreyermaat in d met trainer Henk Wullums. Topscorer van de avond werd FrJ Kohrbach. De Wageningen-t: scoorde uit naam van de Ere Trainers vijf maal. GIJSBERT SPIERENBUR Staatssecretaris Schaeffer in Hillegom HILLEGOM Staatssecretaris Schaeffer (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft gisteren een bezoek gebracht aan Hillegom. Met het college maakte de staatssecretaris een rondrit door ou de en nieuwe woonwijken in Hillegom. Staatssecretaris Schaef fer bezocht onder meer de Americawijk, die gedeeltelijk gere noveerd zal worden- Dolman sprak in Noordw ij k NOORDWIJK De uitlatingen van minister-president Den Uyl neerkomend op een mogelijke af schaffing van de kinderbijslag voor inkomens boven f 24.000 van de kinderaftrek en het vervallen van de AOW-premie als fiscale aftrek post, hebben ook de PvdA-leden niet onberoerd gelaten. Dit bleek tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de afdeling Noordwijk in Ons Gebouw tijdens een discussie met het Tweede Kamerlid Dolman, die voor de leden en hun dames een aantal actuele politieke zaken be sprak. Men vond dat de minister-presi dent te weinig rekening had gehou den met mogelijke reacties bij de achterban en vreesde, dat dergelij ke uitspraken bij een volgende ver kiezing tot stemmen verlies zouden leiden. Verder werd gewezen op de moeilijke financiële situatie, die bij realisering van de geopperde maat regelen dreigt te ontstaan voor de mensen met inkomens van f 24.000 tot ongeveer f 35.000 als het gezin nen betreft met studerende kinde ren. De opponenten kregen zelfs een applausje van de vergadering. Dolman zag het minder somber. Het is begrijpelijk dat er een stap terug moet worden gedaan en dat heeft de ministerpresident duidelijk willen maken. Andriessen en de VVD zijn door het optreden van de minister-president in de verdedi ging gedrongen en leverden slechts slappe commentaren. Men durft niet te zeggen, dat Den Uyl onge lijk heeft. Al mogen de commenta ren op dit moment niet vriendelijk zijn, aldus Dolman, op den duur zal blijken dat hij het initiatief aan zich getrokken heeft. Het wordt persé niet zo, betoogde het ka merlid, dat beneden de grens van f24.000 wél en daarboven in het ge heel geen recht op kinderbijslag zal bestaan. Dat de minister-president nu reeds een aanduiding gaf van noodzakelijke, hard aankomende maatregelen, getuigt van politieke moed. Het Nederlandse volk heeft altijd de werkelijkheid willen ho- Wat de reacties van de achter ban aangaat, wenste Dolman de komende opinie-cijfers af te wach ten. Tot nu toe waren deze, ook door de partij zelf verkregen cij fers, voor de PvdA niet slecht, om niet te zeggen goed. merkte de heer Dolman aan het begin van zijn toe spraak op." Wij zitten op winst". Hetzelfde geldt voor de VVD, die duidelijk de tweede partij is ge worden. De christelijke partijen in het midden blijven afkalven en de kleinere partijen, zowel ter linker als ter rechterzijde, schrompelen ineen. Zo zal het volgens Dolman met de Boerenpartij wel afgelopen zijn. Niettemin is er in de huidige politiek constellatie voor de linkse partijen geen meerderheid zelfs niet met de CPN. Ingaande op de economische situa tie, meende Dolman enige verbete ring te kunnen vaststellen. De werk loosheid stijgt in mindere mate. Het beleid van dit kabinet is krachtiger geweest dan van enige andere rege ring. Hij betoogde verder, dat, on danks de economische omstandighe den, een deel van het regeringspro gramma reeds kon worden uitge voerd en in dit verband besprak hij de ontwikkelingssamenwerking, de onafhankelijkheid van Surina me, het onderwijs, de defensie, de democratisering op staatkundig en maatschappelijk gebied, de volksge zondheid en een aantal op stapel staande wetsontwerpen als die voor de vermogensaanwasdeling, de grond- politiek en de invoering van een al gemene volksverzekering. Afdelingsvoorzitter J. H. B. Ha- man maakte in zijn openingswoord melding van een goed draaiende afdeling Noordwijk, die in de ge meenteraad is vertegenwoordigd door een geziene fractie, naar wie geluis terd wordt. RIJNSBURG De buurtvereni ging de Trompstraat houdt dinsdag 13 januari haar feestelijke jaarver gadering in de Voorhof. Ter opluis tering van het feest speelt de Rijns- burgse toneelgroep "Het Centrum" het bekende vrolijke blijspel "Kon- takt met Kootje". Gevangenisstraf NOORDWIJK De Haagse rechtbank veroordeelde een 19-jari- ge chauffeur en 23-jarige tegelzet ter uit Rijswijk, ieder tot 7 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met proef tijd van 2 jaar en aftrek van voor arrest, voor diverse inbraken en diefstallen. In Noordwijk werd bij inbraak in een modehuis aan de Hoofdstraat voor een waarde van f 11.000 aan costuums gestolen. Ook in andere plaatsen werden inbraken en dief stallen gepleegd. Volgens verdach ten hadden zij een en ander uitge voerd vanwege sensatie maar ook uit geldgebrek. Het vonnis was overeen komstig de eis van de officier van justitie. LISSE Dr. ing. M. v.d. Brand- hof, 's Rijks muntmeester in Utrecht, zal dinsdag 13 januari, 's avonds acht uur in de Pauluskerk aan de Ruishornlaan. voor de Nu mismatische Kring Lisse een lezing houden over "Vervaardiging van munten in heden en verleden". Tijdens de buitengewone raadsver gadering had Schaeffer moeite met het woord "renovatie" ten aanzien van de Amerikawijk. Deze wijk zal tot stadsvernieuwingsgebied worden verklaard. De staatssecretaris vond het zinnig, de wijk tot rehabilita- tiegebied te verklaren omdat dit meer mogelijkheden geeft in het ka der van subsidie. De zogenaamde "tachtig procent regeling" is bij sloop van een aantal huizen in de Amerikawijk mogelijk. De regeling geldt voor gebouwen die weg moe ten. De fractievoorzitters van de raad konden hun problemen tijdens deze vergadering, waar ook de heren Pe ters en Berends als afvaardiging van het departement aanwezig wa ren. voorleggen. Fractievoorzitter Van Dalen <WD> beet de spits af. Hij voelde zich gefrustreerd door het grote aantal problemen, die zich voor doen bij het verwezenlijken van plan nen. Van Dalen vond het "een zor gelijke zaak" dat er een staatsse cretaris voor nodig is om die pro blemen te verlichten. Hij vond de regels zo complex, dat ondanks een goed bestuursbeleid het moeilijk zou Drankdiefstal KATWIJK Uit een bestelwagen die stond geparkeerd aan de E.A. Borgerstraat in Katwijk, zijn dins dag tussen 10.15 en 10.45 uur drie dozen sterke drank gestolen. Drank handelaar Lafeber uit Leiderdorp was in die periode drank aan het afleveren bij de Grillobar. De waar de van de drank (whisky, port en jenever) bedraagt 350 gulden. De Katwijkse politie stelt een onderzoek Kruizinga komt Staatssecretaris naar Rijnsburg f Mci:er TJTTM.ct'RTT'Rri TOViPffiArfa c 2R ift- «I opent bibliotheek RIJNSBURG Woensdag 28 ja nuari zal de heer R. Kruizinga C.H.U. fractievoorzitter naar Rijnsburg ko men. Deze avond wordt georgani seerd dooi- de Rijnsburgse kiesvere niging van de CHU en zal plaatsvin den om 20.00 uur in de Voorhof. De heer Kruizinga zal het hebben over de CHU in de tegenwoordige tijd en het CDA. Na de pauze worden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld met de heer Kruizinga te dis cussiëren. Donderdag 15 januari zal de CHU haar jaarvergadering hou den in restaurant de Monyé. LISSE Staatssecretaris W. Meij er (CRM) zal donderdag 29 januari 's morgens om elf uur, op uitno diging van het bestuur van de Stich ting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Lisse de nieuwe bi bliotheek aan de Nassaustraat ope- KATWIJK Zo ziet het Kat wijkse strand eruit, nadat de storm er vorige week overheen ging. Een stilleven van allerhande veel plastic ook losgeslagen palen, voorwerpen, door de zee op het hout en aangespoelde vissen. Op strand achtergelaten. Behalve de foto een blik op de palen bij de Katwijkse duinen, die voor t gedeelte zijn weggeslagen. zijn. voor subsidie in aanmerking te komen. Van Dalen zei dit voorr in het kader van de woningbouw, hoge grond kosten, en het bouwrijf maken van die grond. In Hillegon wordt langs de oostelijke lijn Leii den-Haarlem gebouwd, waar. aldu^ de fractievoorzitter, de grond slech15 is. "Hillegom schijnt net niet aa^ 1 de verhouding tussen goede en slechj®^ te grond te voldoen. "Van Dalen steip de het derhalve op prys wanneer® Schaeffer bepaalde toezeggingen zofü doen ten aanzien van de verfijningsf® regeling. *n Schaeffer haakte hierop in door" öp te mergen dat hij niet naar Hiller^ gom was gekomen om toezeggingei?61 te doen. maar omdat er zoveel re) gelingen zijn. waarin het landelijk4® bestuur al moeizaam zijn weg vindij, "laat staan de gemeentelijke. Stads vernieuwing is een verwarringwekg kend woord. Vele van de door u geF noemde regelingen gelden ook vooi? dorpen. Wel zijn er limieten, maag, die zijn expliciet genoemd". x Overigens liet Schaeffer zich n'e£e verleiden tot uitspraken ten aanziet van toezeggingen. L De staatssecretaris merkte op dag. men bezig is. bepaalde regelingeig bij elkaar te brengen. Ook de verfij-|e ningsregeling is aan de orde ge-^, weest. ei Als specifiek Hillegoms probleem^ werd genoemd de planologische loca-je tie-subsidie. Planologische maatree gelen zijn, aldus Schaeffer, geënt op het idee dat niet overal gebouwd^ mag worden. Locatie-subsi die zou iivr Hillegom wel in principe van toepas-se sing zijn. ware liet niet dat deze ge-vii meente geen groeikern heeft. >i Van der Kamp <CCP> maakte ziche bezorgd over de woningbouw in Hil-n legom. Momenteel telt Hillegom 650&i woningzoekenden. „En we hebbent* die mensen niets aan te bieden". Als!1 voorbeeld noemde Van der Kamp hetj» plan Elsbroek zuid 2. "Plannen hier-P voor lopen al jaren, maar gestrui-P keld wordt over de trage procedu-P re". Ondertussen zijn de huurprijzen1 zo opgeschroefd dat e r straks* zo n honderdzeventig woningen zijn® gebouwd waarvan de huur vierhon-^ derdvijftig gulden per maand zal gaan bedragen. En dat, terwijl de raad in '73 besloot dat de huur niet" meer dan 225 gulden zou mogen zijn,- Doorstroming wordt voor de minst' draagkrachtigen zo niet meer aan trekkelijk. Van der Kamp noemde ook "financiële vuiltjes", zoals de riolering die vernieuwd moet wor den terwijl daar geen subsidie voor is. "Goede grond is er wel. maar huizen moeten hier in de blubber worden gebouwd. De grond is zo slap, dat iedere zeven jaar herstraat moet worden". Schaeffer meende dat voor het doorstromingsprobleem momen- KATWIJK Mevrouw A. P. de R. uit Leiden deed woensdagmiddag bij de Katwijkse politie aangifte, dat tussen twee en drie uur uit haar auto, die geparkeerd stond bij het Panbos, haar handtas was ont vreemd. Men was de auto binnenge komen door het forceren van een ruit. In haar tas zaten paspoort, rij bewijs, ziekenfondskaart en porte- met f 160,-. JJ innaar van Alpheus zaalvoetbaltoernooi: ALPHEN AAN DEN RIJN Bij "Ome Joop" Riethoven, na het Leidsch/Alphens Dagblad en Skol International Bier gisteravond de derde sponsor van allure in Alphen, kon er best een hartelijk lachje af. Niet zo vreemd overigens, want "zijn" Swift-'t Winkeltje, die geolie de zaalvoetbalmachine uit Leiden, had zich immers niet zomaar mees ter gemaakt van de allerhoogste voetbaleer die er in de Rijnstreekhal te verdienen viel. 't Was natuurlijk ook niet niks die overwinning van 2-0 op het Grote Rotterdam Ahoy, in de finale van het zaalvoetbal toer nooi dat zoveel centjes in het laat je moest brengen voor de Stichting Speel-O-Theek Alphen aan den Rijn. Maar waar het Riethoven veel meer om ging, behalve die eer en glorie in het voetbalspel en de gein die IJf Blokker bij tijd en wijle aan det nbunes verkocht, was de poen di'e er zijns inziens voor het goede 'doel' op tafel moest komen. Zozeer zelfs ging de Leidse organisator op in zijn enthousiasme, dat hij tijdens de fi nale. op een moment dat zijn jon gens met 2-0 vóór lagen, er nog eens vijftig gulden tegen aan gooide voor elk doelpunt dat de Rotterdammers bij doelman Herman Roe doe zouden zien te 'versieren'. Daarvóór al had 't Winkeltje, de sponsor van Swift, een bedrag van vijfentwintig gul den per Leids doelpunt afgestaan. Hoe zeer 't Riethoven ook speet voor de Alphense speel-o-theek, Rot terdam Ahoy kwam niet meer aan doelpunten toe. De Rotterdamse for matie, dezelfde als die uit NCRV's Mini-Voetbalshow (dus mét Eddie Pieters Graafland, "Beertje" Krey ermaat, Coen Moulijn, Cor Veld hoen, Pietje de Vries. Henk Schou ten en Tinus Bosselaar), kwam te gen het Leidse team moeilijk uit de voeten. Een tekort aan ruimte wel licht, de Rijnstreekaccommodatie is nu eenmaal niet die van Ahoy, feit bleef het dat na -de treffers van Candido en Van Weerlee de zaak bekeken was. Op dat moment knap te de Rotterdamse équipe af op een gebrek aan inventiviteit om de Leid se muur alsnog te doorbreken. Bo vendien ging ook het element "con ditie" een niet gering woordje mee spreken omdat de over de hele linie veel jongere Leidenaars zich de in spanningen van een dergelijk toer nooi uiteraard beter lieten welgeval len. De patronen die aanvoerder Piet Gubler met zijn mannen Hans van der Starp, Renzo Candido, Si mon van der Linden, Koos van Eg- mond. Chris Gubler en Cock v. Weer lee allemaal in petto had, waren voor de ex-Feyenoorders nét een beetje te veel van het goede. Pietje de Vries, gisteravond hooggenoteerd op de topscorerslijst (tweede met vier doelpunten) verzuimde een mi nuut voor tijd trouwens nog iets van het Rotterdamse prestige te redden door een penalty te missen. Her man Roedoe, de ASC-er zit op over schrijving te wachten om zo doende ook in de competitie voor Swift speelgerechtigd te kunnen zijn, kreeg de bal precies in de 'em- Op die manier kreeg het Alphen se toernooi, om half acht in gang gezet door Wim Rijsbergen, een terechte winnaar. Uit handen van de dïrekteur van het Leidsch'Al phens Dagblad, de heer Koopman, was het aanvoerder Piet Gubler die de bokaal in ontvangst nam. Datzelfde Swift- 't Winkeltje had zich voor de finale geplaatst door winnaar te worden van poule A, waarin de Nederlandse Sportpers - vertegenwoordigd door jongens als Cees Jansma, Cees van Cuilenborg en John Linse - tweede werd en het team van het Alphens Dagblad als derde eindigde. In poule B, gewon nen dus door Rotterdam Ahoy. pak ten de Eredivisie Trainers - volledig van de partij, dus inclusief de werk loze Henk Wullums en Cor Brom - de tweede plaats en schopten de ar tiesten van de NOS onder leiding van Barend Servet er een nummmer drie notering uit. Genoemde klasseringen hielden in dat de Eredivisie Trainers en de top van de vaderlandse sportjournalis tiek nu eens in 'het veld' tegenover elkaar stonden. Het werd een duel waarin men elkaar nets ontzag en waarin coach Joop Niezen zich de wrevel op de hals haalde van collega- coach Joop Castenmiller door zijn al gauw verkregen 2-0 voorsprong "breed", maar het liefst "achter waarts" uit te bouwen. Niezen s kijk oo het allerwegen in onmin geraak te resultaatvoetbal is lang niet slecht getuige de 3-0 zege (drie maal Cees van Cuilenborg) die hij trots namens zijn medewerkers in de knip stak. De Nederlandse Sportpers dus derde, en vierde de enigszins ontgoochelde groep van v. d. Meent Steegman Hal- kes en Wullums. die het zelfs met de steun van Dick van Dijk niet gelukte op deze wyze de pers de mond te snoeren. Voor de troostprijs tenslotte kwa men de nummers laatst uit beide pcules in aanmerking. Het Alphens Dagblad, eigenlijk niet zo'n beste beurt van de mede organiserende ver

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4