Groot onderzoek erfelijkheid hartziekten i)p b>j Jong paar woont in tent 3reed Comité Welzijnswerk laakt werkwijze van Tesselaar j!VOLGEND JAAR IN LEIDEN Migrantencentra in „precaire situatie" door exploitatietekort Raadsfracties horen de drie kandidaten CASSETTES Uit gekraakt huisje gezet Reparaties Heer en- logement RI {DERDAG 8 JANUARI 1976 LEIDEN rief aan gemeenteraad om geld te linden voor nieuwe en bestaande projecten 36, isprgiDEN Het Breed Comité Welzij ns- Leiden heeft in een brief aan het Va%eentebestuur en de gemeenteraad zijn laten blijken over de werkwijze i wethouder Tesselaar van sociaal cul- feel werk. Het BCWL doet een dringend oep op de raad om Tesselaar op te !£grgen middelen te zoeken voor de ver- van nieuwe projecten en ^betering van bestaande projecten op gebied van het club- en buurthuis- 'k. Deze middelen moeten volgens het öiWL komen ófwel van de landelijke ^heid door middel van hernieuwd over- met bet ministerie, ófwel uit de plaat- (jke begroting. De briefschrijvers wijzen p dat er nog steeds subsidiegelden over foei? ten van llet jeu£rd~ en Jongeren- t^rk uit voorgaande jaren. De activiteiten van de Leidse club buurthuizen werden, volgens het Comité, al sterk beknot door bezuinigingen van het ministerie van CRM. Nu dreigt vol gens BCWL het werk nog verder aange tast te worden door maatregelen van de plaatselijke overheid. Wethouder Tesselaar heeft namelijk plannen om twee nieuwe welzij nspro jee- ten, in Westerkwartier en Slaaghwijk, te bekostigen uit het geld dat aan alle club- en buurthuizen beschikbaar is ge steld door CRM als tegemoetkoming in de kostenstijgingen. Bovendien wil de wet houder beide projecten bemannen door personeel te onttrekken aan twee be staande clubhuizen (te weten Vijfhoven- huis en het Leidse Volkshuis). Hierdoor komt de verantwoordelijkheid voor het van start gaan van deze zeer noodzake lijke voorzieningen helemaal te liggen bij de Leidse club- en buurthuizen, volgens de briefschrijvers. „De plannen van de wethouders zijn echter in een erg vals daglicht gekomen. Uit een brief van het ministerie blijkt dat de beschikbaar gestelde gelden niet be steed mogen worden aan nieuw werk. Bovendien heeft de gemeente geen toe stemming gegeven om met mankracht te gaan schuiven van bestaand naar nieuw werk. Wel is het zo, dat de club- en buurthuizen in onderling overleg moeten gaan bekijken hoe de tegemoetkoming in de kostenstijging het beste kan worden verdeeld. Voor dat overleg en voor het uitbrengen van een advies over deze zaak krygt men de tijd tot midden maart. Als er bovendien nog sprake is van verder gaande maatregelen, tot midden april. Een heel wat ruimere termijn, dan die welke door de wethouder was vastgesteld: vóór 10 januari moest de zaak rond zijn. Op 11 december van het vorig jaar wer den de belanghebbenden echter pas in de hele zaak betrokken. Door gezamenlijk optreden wisten de Leidse club- en buurthuizen in eerste instantie de termijn tot 19 Januari te verlengen. Nog steeds een erg krappe tijd om over zo'n belang rijke en ingewikkelde zaak een welover wogen en aanvaardbaar advies op te stellen". De club- en buurthuizen hebben een fel protest laten horen tegen de gang van zaken. Ze wijzen in brief op de verant woordelijkheid die stads- en landsbestuur hebben om de welzijnsinstellingen hun werk te laten doen. Daarvoor zijn onder meer goede huisvesting en voldoende per soneel noodzakelijk. Ze maken de raad en het college erop attent dat de voorge stelde plannen van de wethouder niet stroken met de aanwijzingen van het mi nisterie. Verder wijzen ze het hele door Tesselaar gevoerde bezuinigingsbeleid principieel af. Het BCWL wijst erop dat er in Leiden heel wat situaties zijn waar de achter stand al jarenlang geldt, zoals in Leiden-noord, de Kooi en het Haagweg- kwartier. „Daar is nu de Merenwijk bijge komen. waar voor 10.000 inwoners nog geen enkele welzij nsvoorziening is". Met betrekking tot de subsidiegelden, die nog over zouden zijn, merkte een ambtenaar van het stadhuis op dat de club- en buurthuizen een voorschot krij gen op hun subsidies. Die voorschotten zijn meestal lager en gebaseerd op de be dragen van het voorgaande Jaar. De afre keningen van de jaren 1972—1974 zijn pas nu op het stadhuis binnengekomen. Het verwerken van de afwikkelingen en de correcties neemt nogal wat tijd in beslag, omdat de subsidies rechtstreeks naar de instellingen gaan. Die moeten dan hun financiële verantwoording via de LJA aan het stadhuis sturen, hetgeen een bewerke lijke zaak is. Dat de subsidiegelden in de tonnen zou den lopen, wordt ontkend. Maar het is wel een aanzienlijk bedrag, volgens het stadhuis. 51 JIDEN Volgend Jaar zal in Lei- n worden begonnen met een bevol- op erfelykheidsfac- wen by hartziekten. Dit project n&igt op het onderzoek waarmee deze een begin wordt gemaakt en larbij 40-jarigen worden onder- cht op zg. risicofactoren die de ins op een hartinfarct kunnen ver- prof. dr. A. C. Amtzenius, FrJogleraar in de cardiologie aan de j fidse universiteit, gaat het eroqj dat Vipaald wordt in hoeverre bet harc- ,farct erfelyk is. Het is wel bekend Lt erfelijkheid een rol speelt, maar komen tegenwoordig zoveel hart infarcten voor dat het niet duidelijk of de kans op een hartinfarct ver- root wordt wanneer er ook in de fa- dlie coronaire hartziekten voerko aldus de hoogleraar, reijj het onderzoek op erfelykheidsfac- iren zullen er, in tegenstelling tot 'x it binnenkort te beginnen onder - iek mensen van verschillende leef- Jden worden opgeroepen. Deze zul- djjp met behulp van dezelfde tech- doieken als in het eerste onderzoek borden „gescreend". De resultaten ïllen vervolgens in de computer airorden verwerkt en te zijner tijd ®orden gepubliceerd. Set onderzoek op risicofactoren van art- en vaatziekten, dat door het tot Bestrijding der in Leiden zal worden omvat zoals bekend een alf uur durende „behandeling". >aarby wordt er een electrocardio- ram gemaakt, de bloeddruk wordt gemeten, het vetgehalte in het bloed j.jordt nagegaan, er worden vragen gesteld over het roken van sigaret ten, lichaamsbeweging en het ge wicht wordt vastgesteld. Verder wordt er een röntgenfoto van de borstkas gemaakt en wordt de urine onderzocht. Nieuw is dit onderzoek overigens niet. In Tilburg, Rotterdam en Doetin- chem wordt een dergelyk onderzoek al sinds 1972 uitgevoerd. Het onder zoek in Leiden moet dan ook slechts worden gezien als een uitbreiding van het landelyk proefonderzoek op risicofactoren van hart- en vaatziek ten. In het bedrijfsleven worden werknemers op sommige plaatsen, zo als bij de PTT, al enkele Jaren op deze factoren onderzocht. Het proefproject, dat geheel en al gericht is op het voorkomen van hartinfarcten (minder of stoppen met roken, meer lichaamsbeweging, gezonder eten), wordt landelijk ge coördineerd door een zg. beleidscom missie van het Consultatiebureau Projekt Hartziekten. In deze com missie zijn o.a. vertegenwoordigd de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tbc, de Nederlandse Hartstichting, TNO, het nationaal kruiswerk, de medische fa culteit van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam en de medische faculteit van de Leidse universiteit in de per soon van prof. Amtzenius. Behalve met het proefproject dat deze maand in Leiden, Amsterdam en Maastricht van start gaat, houdt de commissie zich ook bezig met de nog op te zetten „deelprojecten", waar van het volgend Jaar te beginnen on derzoek op erfelijkheidsfactoren in LEIDEN Het deze maand te starten bevolkingsonderzoek op risicofactoren vow hart- en vaatziekten is uitsluitend be doeld voor 40-jarige ingezetenen van Leiden, die niet al een soortgelijk onderzoek hebben gehad bij het bedrijf waar ze werken. Zij die voor een hartin farct al worden behandeld, ko men niet voor het onderzoek in aanmerking. Iedere inwoner van Leiden die in de loop van döit jaar de 40- jarige leeftijd bereikt, krijgt een oproep om aan het bevolkings onderzoek mee te doen, wat ove rigens niet verplicht is. Bij de oproep is een aantal vragen ge voegd die moeten worden beant woord en opgestuurd. Daarna, krijgt men een persoonlijke op roep met vermelding van datum en tijdstip. Drie weken na het onderzoek worden de resultaten aam de betrokkene meegedeeld. De beleidscommissie heeft van staatssecretaris Hendriks van Volks gezondheid inmiddels het fiat gekre gen om tot 1 januari 1976 met de onderzoeken door te gaan, wat in houdt dat het ryk tot die datum de kosten voor zijn rekening zal nemen. De reden waarom Leiden voor het algemene proefprojeot en het „deel project" is uitgezocht, moet worden gezocht in de aanwezigheid van het Academisch Ziekenhuis, dat uiter aard over de nodige kennis beschikt om de projecten te ondersteunen. LEIDEN Het Sint Jacobshofje. Doezastraat 25, zalals de gemeenteraad ermee akkoord gaat. aangewezen worden als rehabilitatiegebied. Dat betekent dat de ivoningen in het hof- je vernieuwd kunnen ivorden. Het Jacobshofje dateert uit 1681 en staat op de monumentenlijst als fraai gebouwen complex van belang wegens oudheidkundige en kunsthis torische ivaarde". In het hofje achter de Doezastraat bevin den zich op het moment veertien woningen, een gemeen schappelijke ruimte en een poortgebouw met een regenten kamer. Als de plannen van de huidige regenten van het hofje doorgang kunnen vinden, zal er in het hofje één woning ge wonnen kunnen worden bij de vernieuwing. Foto: via een smalle gang komt men van de drukke Doeza straat in de oase van rust van het Sint Jacobshofje. 'Gemeente moet overnemen' LEIDEN Onderbezetting van verschillende panden in de Leidse binnenstad en het niet betalen van de huur door een aantal buitenland se werknemers hebben de Stichting Migrantencentra in grote moeilijk heden gebracht. Dit blijkt uit een brief van de stichting aan de ge meenteraad. Ze presenteert de raad een negatief saldo van f 48.813,93 en verzoekt hem dit bedrag voor rekening van de ge meente te doen nemen. De "bijzonder precaire situatie" is volgens de stich ting het rechtstreekse gevolg van het feit dat ze op dringend verzoek van B en W de exploitatie van verschillen de panden in de binnenstad op zich hebben genomen. Gebleken is, aldus de Stichting Migrantencentra, dat de buitenlandse werknemers die er woonden dermate moeilijk aanpas baar waren aan normale verhoudin gen, dat niet alleen het beheer van de panden veel zorgen vergde, maar ook dat de wijze van bewoning een maakte. Pogingen om de Stichting Bijstand of de politie in te schake len mislukten of hielpen niet. Re sultaat: een sterke onderbezetting van de panden, gestimuleerd door bewoners, die de informele leiding uitoefenen. "Bovendien betaalden deze elementen geen huur", aldus de Stichting. Zij wijst er verder op dat grote be dragen moesten worden besteed aan reparaties ("de panden verkeren in abominabele staat"), inventarissen en linnengoed. De verwachting dat slechts korte tijd hulp aan de ge meente zou moeten worden geboden kwam niet uit: toezeggingen voor an dere mogelijkheden (het voormalig V en D-pand aan de Herengracht) werden niet nagekomen. Het negatief vermogen van d6 stichting is verder o.a. ontstaan doordat de panden Morssingel la en 2 niet langer bewoond mochten wor den. Voor 'n klein deel zijn de tekor ten ook ontstaan in Hillegom doör een niet gerealiseerde verbouw. Van deze gemeente heeft de stichting in middels bericht ontvangen dat het verschuldigde bedrag zal worden overgemaakt. Een ander deel van de ont- werpko6ten op de tussentijdse balans van de stichting betreft het nieuw bouwproject in de Groenesteeg. De huidige panden daar zijn nog altijd bij Migrantencentra in beheerr voortzetting daarvan kan alleen als de gemeente Leiden de tekorten overneemt; dat geldt ook voor pan den in Boskoop en Alphen. LEIDEN De drie kandidaten voor de functie van gemeente-secre taris in Leiden zijn gisteravond voor gesteld aan enkele fracties van de politieke partijen in de Leidse Raad. Zoals wij gisteren reeds meldden zijn dat de heren mr. H. Lodder, M.A. Log ten berg en mr. K. Kooiker. Naar verluidt zou de inspraakcom missie, bestaande uit vertegenwoor digers van het ambtenarenkorps in het Leidse stadhuis een duidelijke voorkeur hebben uitgesproken vooc. de kandidatuur van Logtenberg. In de selectiecommissie, waarin onder meer vier wethouders zitting hadden, waren de stemmen verdeeld maar zou toch ook een lichte voorkeur be staan voor Logtenberg. Zoals bekend zal de raad op maan dag 19 januari de nieuwe gemeente secretaris kiezen. Cursus wijk- ^verbetering *in Noord LEIDEN De cursus "Ouders op kjlerhaling", die nu alweer enkele ja- eren draait in Leiden-Noord, heeft kort voor de kerstvakantie een nieuw soort cursus samengesteld. Deze cur sus is voornamelijk gericht op de be van een aantal straten tus- de Sophiastraat en de Bern- uhardkade en heeft tot doel hen vroeg- te betrekken bij de nieuw- ^ouwplannen in dat gebied. Binnen afzienbare tijd wordt dit van 194 woningen in- veranderd. Er bestaan plan om de huizen in dit, wat wel ,ngenoemd wordt "platte-daken-ge- d£)ied" te slopen en er ongeveer 125 e£ieuwe woningen voor in de plaats te j (Zetten. }jf. Aan de hand van de nieuwe cursus j(Wordt de bewoners nu inzicht gege- jven in het ontstaan van nieuwbouw- er worden met de bewoners enkele schets voorbeelden doorgeno men van een mogelijke inrichting van hun eigen buurt, er worden con crete voorbeelden getoond van zo wel de stedebouwkundige opzet als de diverse typen woningen en ten slotte wordt de bewoners inzicht ge geven in wat de gevolgen van dit project kunnen zijn. De eerste aflevering van deze 5 donderdagavonden tellende cursus is iinmiddels achter de rug, maar be woners die alsnog te weten willen komen wat er precies met hun wijk gaat gebeuren en wat ze daar zelf aan kunnen bijdragen, kunnen van avond nog aan de cursus gaan deel nemen: 20.00 uur in de Heilig Hart- school. Lusthoflaan 2. HAARLEMMERSTRAAT 181 Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335,— Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN GENÈVE/DEN HAAG De In ternationale Commissie van Juristen in Genève heeft drie nieuwe leden benoemd, onder wie de Nederlander professor mr. P. J. G. Kapteyn, die sedert 1 januari 1975 als hoogleraar verbonden is aan het Europa Insti tuut van de Leidse universiteit. De twee andere leden zijn Roberto Concepcion van de Filippijnen en Rudolf Machahek uit Oostenrijk. De samenstelling van de Internatio nale Commissie van Juristen is be perkt tot veertig prominente juristen. Zij heeft een adviserende VN-sta- tus en houdt zich bezig met de ver dediging van het recht in de wereld. LEIDEN Aat de Jager en Christine Witteman hebben een tentje opgeslagen op een plein aan de achterzijde van het be lastingkantoor nabij het Stations plein. Daar hebben ze de nacht doorgebracht. Dat kan niet an ders: ze hebben geen dak meer boven hun hoofd. Aat en Christine, die beiden ne gentien Jaar oud zijn, hadden de vo rige maand een huisje in de Paul Krugerstraat gekraakt. Deze wo ning is echter aan iemand anders toegewezen, dus kregen ze kort na de feestdagen van Bureau Huisves ting de mededeling dat ze het pand goedschiks zo niet kwaadschiks moesten verlaten. Voor gistermid dag twee uur. En zo geschiedde. Sinds half augustus hebben Aat en Christine Leiden doorgezworven, op zoek naar huisvesting. Dan weer sliepen ze bij familie, dan weer in een of ander pakhuis. Christine had enige maanden geleden nog een etage op de Oude Vest. Die heeft ze uit zichzelf verlaten, omdat ze als gezinsverzorgster in Engeland ging werken. Christine zegt dat ze met haar huiseigenaar destijds overeen kwam dat ze haar etage tijdelijk aan een ander mocht verhuren. Ze vond een meisje dat haar woon ruimte wel wilde overnemen. Maar, toen ze na krap drie maanden uit Engeland terugkeerde, mocht ze niet naar binnen. Tegen de afspraak volgens Christine "Dat andere meisje had best nog een tijd bij mij mogen blijven wonen", zegt ze. En ze vertelt dat haar spullen nog op de etage aan de Oude Vest aohterge- bleven zijn- De huiseigenaar, J. v. d. Tang heeft een andere lezing: "Ze was met dat. meisje overeengekomen dat ze twee jaar weg zou blijven. Aat, Christine (links haar moeder): desnoods bij de burgemeester voor de deur. Toen stond ze na drie maanden op eens 's nachts voor de deur met haar vriendje. Ze gingen moeilijkheden maken; er is nog politie aan te pas gekomen. De Juffrouw die nu op de etage woont, is een keurig net meis je; ze had bovendien voorzieningen als een gasleiding laten aanleggen. Ik heb Christine nog zo gewaar schuwd: weet wat je doet. In ieder geval heb ik haar niet van de etage afgezet; ze is zelf weggegaan". Op het pleintje tussen de Trans- vaalbuurt en het belastingkantoor staat nu een blauw tentje. Aat en Christine wonen er. Het is er koud. Buiten hebben ze een spandoek op gehangen: "Wij willen een huis". Een buurtbewoonster zegt: "Ik woon op een bovenwoning in de Jou- bertstraat. De benedenwoning komt vrij en ik heb al aan de gemeente gevraagd of ik die mag hebben. Maar als ik dit zo zie, dan mogen zij van mij die woning krijgen". Aat verwacht dat ze ongeveer een week in de tent zullen moeten door brengen. Dan denkt hij een huisje met een maximale huur van hon derdvijftig gulden gevonden te heb ben. Gezien de ervaringen willen ze liever geen etage of kamer meer. De familie is te klein behuisd om het jonge paar op te nemen. Of er zijn andere perikelen, die dat onmo gelijk maken. Als er geen nieuwe woonruimte komt? Aat: "Dan sla ik mijn tent op bij de burgemeester voor de deur". LEIDEN Van het Heerenlogement en het koetshuis van het Burchtr complex zyn bepaalde delen er zo slecht aan toe, dat met een aantal reparaties niet langer gewacht kan worden. Zo moeten voorzieningen ge-, en de dakvlakken met kapconstruc- de zolder, de goten en muurplaten, troffen worden aan de balklaag van tie; met de uitvoering van deze repa raties, waarmee bijna een half mil joen gulden is gemoeid, kan niet lah- ger worden tot met de uitvoering van het restauratieplan begonnen wordt. De verwezenlijking van dit "conso- lidatieplan" betekent in feite bet begin van de nestauratie, die in zijn geheel vier miljoen gaat kasten. Met het ministerie van CRM wordt nog overleg gepleegd over de vestiging van de centrale bibliotheek in dit com plex in samenhang met het Van der Heidecomplex. B en W memen dat wanneer de goedkeuring van Gede puteerde Staten en de gevraagde subsidie spoedig worden verleend, dit een "niet onbelangrijke gunstige invloed" zal uitoefenen op het over leg met CRM inzake de vestiging van de bibliotheek.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3