EIDSCH DAGBLAD We staan er slecht voor miinders nkoverval op aiphol-Oost vandaag dc toclht Leger houdt verkeer in Madrid gaande pman ministerie over Nederlandse economie Vraag naar gele kentekenplaten bijzonder groot Problemen opgelost r NCRV schrapt passages in hoorspel over treinkaping wint kort geding tegen de KNSB Niemand kent modale werknemer :DAG 8 JANUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 24827 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (ANP) Omstreeks anochtend op Schiphol- rapende overval gepleegd ntoor van de Algemene land, gevestigd in het enstweg naar Schiphol- ande Canongebouw. zocht later naar de ge er, die volgens een haas ent gekleed moest zyn leger Jack en een over trokken blauwe scheeps- een eerste schatting ■andoor zyn gegaan met een bedrag van omstreeks 20.000 gul den. De gele Austin, waarin hij het ha zenpad koos, werd twintig minuten later teruggevonden bij de Bosrand- weg van Aalsmeer in de nabijheid van het Amsterdamse Bos. Daar zou de man zijn overgestapt in de wagen van een handlanger, die om tien uur werd gesignaleerd in de Bijlmermeer. Na een melding, dat een der. daders mogelijk gevlucht zou zijn in het Amsterdamse Bos werd veel politie naar de trimbaan in dit bos gediri geerd. Een klein uur later was de dader echter nog niet opgespoord. DEN HAAG (SP) De economische situatie liegt er niet om. Wij staan er bijzonder slecht voor. Nederland kan in feite geen enkele tegenvaller meer verdragen. Er is nauwe lijks nog reserve om er een op te vangen. De komende ja ren bieden geen enkele hoop op een echte verbetering, zelfs niet als de conjunctuur weer aantrekt. een goed begin is... een jaar met plezier, doe mee!! danslessen beginnen IJANUARI A.S. fE INSCHRIJVING: vrijdag- en zaterdag- 819 tot 21 uur aan de pgmiddag van 1519 /OETINGSCENTRUM Het Noorse vrachtschip „Berge Istra" va?i 224.000 ton is gisteren als vermist opgegeven. Het schip dat 32 opvarenden aan boord had ivas met 188.000 ton erts op weg van Brazilië naar Japan. Sinds 30 december hébben Noorse en Japanse radiostations geen con tact meer met de „Berge Istra" (hier op een archieffoto) gehad. Dit uiterst sombere beeld van een bijna blut Nederland is van prof. dr. F. W. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. (Elders in deze krant is te le zen, dat het Centraal Planbureau in de aanzienlijke stijging van de in dustriële produktie Juist een moge lijke voorbode van het economisch herstel ziet). Minister Lubbers' belangrijkste ad viseur ontvouwt zijn bitter gestemde commentaar op de economische stand van zaken in het blad Economisch-Statistische Berichten van deze week. Zijn betoog, dat van prominent belang moet worden geacht, komt kort samengevat op de volgende kernpunten neer: de komende jaren zal de werkloos heid blijven toenemen, met name dat deel, dat structureel heet en dat bijzonder lastig te bestrijden is. Secretaris-generaal Rutten noemt het tekenend voor de ernst van de algehele economische situatie, dat de nieuwe beleidslijnen van de rege ring-Den Uyl geen werkeüjke verbetering inhouden, maar hooguit een belangrijke bijdrage; de bedrijfswinsten zullen tot en met 1978 zeer mager blijven. Op zijn minst na 1977 zal zich enige verhoging aftekenen; de ruimte voor een werkelijke verbetering van het loon is zeer bescheiden. Ondanks de van rege ringszijde gedecreteerde jaarlijkse stijging van 1 procent tot 1980 valt het te betwijfelen, aldus prof. Rutten, of daarmee de druk van de inkomens op de bedrijven weg zal vallen; het is. aldus de secretaris -generaal typerend voor de uiterst moeilijke situatie, waarin onze economie zich bevindt, dat de mogelijkheden voor een oplossing zeer gering zijn. De vrijheid van handelen voor de overheid is beperkt door economi sche, sociale en politieke overwegin gen. Dit betekent, dat versterking van de nationale economie „beleids matig" een moeilijke opgave is. Het zal, zo meent prof. dr. Rutten, gezien de geleidelijke 'verzwakking van onze economie in de afgelopen tien tot vijftien jaar tijd kosten de zaak weer recht te buigen en Nederland weer gezond te maken. Een verbetering van de huidige situatie kaïn alleen dan slagen als over de aanpak in ruime kring overeenstemming bestaat. De econo mische topman hoopt dat het overleg dit voorjaar over een door de werkgevers vooagesteld meerja renplan daartoe nieuwe mogelijkhe den biedrt 22 PAGINA'S Opmerkelijk gedisciplineerd wachtten gisteren vele duizenden Madrilenen in eindeloze rycn by de bushaltes en metrostations om een plaatsje te krijgen in een van de enkele middelen van openbaar vervoer, die ondanks een hard nekkige staking nog reden. Gisteren begon het bedrijfsleven weer op volle toeren na een va kantieperiode rond Kerstmis en de jaarwisseling. De regering heeft na een nieuwe oproep aan de stakers, die deze naast zich neer legden, het leger ingeschakeld om de zaak zo goed mogelijk draaien de te houden. De regering is niet tot harde maatregelen overgegaan in dit eerste arbeidsconflict onder het nieuwe bewind PAGINA 9 Francis Goya maakt een hit dank zij de gijzelingsacties PAGINA 5 Staatssecretaris Klein wil invloed van studenten terugdringen PAGINA 7 my boes 87 - LEIOEN -143705 of 153139 (verandering ARNHEM (ANP) Thans, drie maanden na de introductie hebben volgens een ruwe schatting 90.000 Ne^—'andse auto's gele reflecte rende kentekenplaten, aldus vandaag de gezamenlijke Nederlandse ken- tekenplatenfabrikanten. Zij noemen de verkoop tot nu toe meer dan bevredigend. Onmiddel lijk nadat de platen in oktober Jl. te koop waren, ontstond er een hausse die alle verwachtingen overtrof. Die remaakt te 11.15 uur).^3^ is nu aan het afnemen. Vanaf vandaag ontvangt u weer een volledig bij ons bedrijf vervaardigde krant. De moeilijkheden met de door vocht aan getaste drukpers zijn opgelost. De krant verschijnt nu weer in drie edities met de gebruikelijke samenstelling en de be kende rubrieken. Ook zullen we onze voorpagina weer zoals altijd op een gevorderd uur kunnen sluiten, zodat u in de na middag weer zo recent mogelijk nieuws in uw brievenbus zult vinden. Wij waren erg verheugd, de afgelopen dagen zoveel blijken van belangstelling uit onze lezerskring te ondervinden. Voor hun begript bij het gedurende een paar dagen accepteren van een elders gedrukte 'noodkrant' zijn wij onze abonnees meer dan erkentelijk. De redactie wegend droog tot krachtige, aan de uldwesteUlke „Gijzeling in Beilen goed afgelopen" DEN HAAG (ANP) Ruim twee derde van de Nederlandse bevolking 'vindt dat de treingijzeling bij Beilen goed is afgelopen. Eenenveertig pro cent van de Nederlanders vindt dat er begrip moet worden opgebracht voor de Molukkei'S, die de gijzeling uitgevoerd hebben. Dit heeft het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie vandaag mee gedeeld. Het instituut heeft voor het onderzoek op 15 en 16 december van het afgelopen Jaar 857 mensen ondervraagd. I DAGBLAD ennismak'ng 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 23 januari 1976 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hal' geld en noteer mij aansluitend als abonnee. P zwart maken, bon invullen, In open enveiop tr postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, irdnummer 214, Lelden, UTRECHT (ANP) De onder nemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft vanochtend in een telegram aan de programmalei ding van de NCRV-radio veront waardiging uitgesproken over het plan, het op de treinkaping bij Wij ster gebaseerde hoorspel 'Op dood q rp *11 spoor' vanmiddag uit te zenden. De 0IDDI6 1 lffChelaar raad Verzoekt de programmaleiding 11 lgLUDiaai Ult ethische overwegingen dringend 'een dergelijke uitzending zo kort na het werkelijke gebeuren niet te doen plaatsvinden'. De NCRV zou het hoorspel van middag uitzenden. Het is geschreven door de chef literaire uitzendingen van de NCRV-radio, Wim Ramaker, en het duurt twee en een half uur. Het vermengt fictie en feiten over de kaping, waarbij drie doden vielen. De NCRV besloot later op de och tend het hoorspel wèl uit te zenden. Tevens werd besloten enkele korte scènes, met name die waarin de si tuatie van de conducteur voorkomt, te schrappen. Stuntman wil door brandende tunnel van 75 m. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse stuntman Jan Vos wil op een motorfiets door een fel brandende tunnel van 75 meter lengte, 1,80 meter hoogte en 1.50 breedte rijden. Hij is bezig daar toe voorbereidingen te treffen. Hij wil daarmee het wereldrecord van de Australiër Michael David son verbeteren, die 64 meter over brugde. Als hij daarvoor toestem ming krijgt wil hij zijn poging op het vliegveld Zestienhoven onder nemen. Dat is vandaag namens hem meegedeeld. Vos trok in 1967 aandacht toen hij in een speciaal ontworpen conl stant-druk-pak in een stalen kooi 200 kilometer van Lobith naar Rotterdam onder water zioom. AMSTERDAM (ANP) De Friese schaatsenrydster Sippie Tigchelaar heeft het door haar aangespannen kort geding tegen de KNSB gewon nen. De president van de rechtbank in Amsterdam heeft vanmiddag de KNSB bevolen "om onmiddellijk na de betekening van dit vonnis datge ne te doen en •mogelijk te maken dat Sippie Tigchelaar zou kunnen deelnemen in het seizoen 1975-1976 nog te houden gewestelijke- of na tionale selectiewedstrijden en aan de nationale kampioenschappen op verbeurte van een dwangsom van 50.000 gulden in geval do KNSB in gebreke mocht blijven. Het betekent, dat Sippie Tigchelaar alsnog zou kunnen deelnemen aan de nationale kampioenschappen, die zaterdag en zondag in Groningen worden gehouden. Maar in een commentaar zei de schaatsenrydster, die by de uitspraak aanwezig was, dat zij nog sterk moet nadenken of zij wel zal meedoen. "Ik heb weinig wedstrijden gereden en weinig getraind de laatste tijd. Het ging hier uiteindelijk niet om de knikkers, maar zuiver om het spel', Zij vond het overigens geweldig, dat zij het geding had gewonnen en zei, dat zy nog voor de loting voor de kampioenschappen, die vrijdagavond wordt gehouden, een beslissing zal nemen. DEN HAAG (ANP) Elke publicatie over "de modale werknemer" is voor de overgrote meerderheid van het publiek latyn of erger. Dat concludeert het NIPO uit een vandaag ge publiceerde enquête. „Men leest en hoort te genwoordig nogal eens over de modale werknemer. Heeft u enig idee wat dat ls", heeft het NIPO aan 930 mensen gevraagd. 86 procent antwoordde: geen idee. Tien procent had er volgens het NIPO wel een idee over, of wist het wel ongeveer. Vier procent van de ondervraagden zei het precies te weten: zeven procent van de ondervraag de mannen en twee procent Het NIPO heeft ook ge vraagd wat de modale werknemer verdient. 71 procent van de ondervraag den zei het niet te weten. Van hen die (ongeveer) zeiden te weten wat een modale werknemer if meende een kwart dat zijn Jaarinkomen 15.600 gulden is. Een vyfde van wie het (ongeveer) zei te weten meende dat de modale werknemer 18.200 gulden per jaar verdient. Vyf pro cent van wie het (onge veer) zei te weten meende dat de modale werknemer Jaariyks 31.200 gulden of meer verdient. DEN HAAG (ANP) Het gespek tussen de Nederlandse regering en een Zuidmolukse delegatie zal op za terdag 17 Januari worden gehouden. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren meegedeeld dat van de re gering in ieder geval premier Den Uyl en de ministers Van Agt (Jus titie), Van Doorn (CRM) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) aan het gesprek zullen deelnemen. Van Molukse zijde komt in ieder geval ir. Manusama (de "president in bal lingschap"). Deze bepaalt welke Zuidmolukkers tot zijn delegatie be horen. Zowel in Amsterdam als in Leiden staat het programcollege als dagelijks bestuur van de ge meente nu ernstig op de tocht. In de hoofdstad is de situatie sinds lang al veel dramatischer, omdat de tegenstellingen dwars door de grootste fractie (die van de PvdA) lopen, terwijl het in Leiden gaat om één van de zuiltjes, de PSP, die met PPR en D 66 en de grote PvdA het pro gramcollege moeten schragen. De PPR-wet.houder Roel van Duyn, eenzaam dissident in het Amsterdamse college van B. en W., zag vannacht een motie van wantrouwen tegen zich aange nomen en zal, als hij niet vrij willig opstaat, binnenkort via een procedure die de Gemeen tewet biedt, het veld moeten ruimen. In Leiden zal het zo'n vaart niet lopen, ook als de PSP-afdeling haar vertrouwen in het college op zegt, omdat deze groepering bij allerlei cru ciale stemmingen in de raad toch al uit de boot placht te vallen, zodat het college een steunende meerderheid van an dere samenstelling moest trachten te vinden. Is met de slechte ervaringen rond programcolleges in Amsterdam en Leiden (en niet alleen daar) deze vorm van bestuur onwer kelijk gebleken? Dat is een voorbarige en onjuiste conclu sie. Op zich is het een verheu gend stuk duidelijkheid dat partijen gezamenlijk een pro gram van uitvoering overeenko men, alvorens de kiezers naar de stembus gaan. Men weet dan beter waar men aan toe is dan met de gebruikelijke afspiege lingscolleges waarbij in de praktijk dikwijls de dikke deu ren van de bestuurskamers de afspraken tussen de voorman nen aan het oog onttrekken. Maar er moet bij programcolle ges wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. Een praktische voorwaarde is óm te beginnen dat men kan steunen op een redelijke meerderheid in de raad, zoals dat in Rotter dam het geval is. In de tweede plaats moet het programma niet tegen elke prijs de priori teit hebben. Dat was heel dui delijk het geval in Amsterdam, waar politieke elites (de cory feeën van het gewest van de PvdA bijvoorbeeld) allerlei maatregelen van het college om de gemeente voor economisch verder dichtslibben te behoe den, te vuur en te zwaard ble ven bestrijden. En nog dieper sporen werden getrokken toen wethouder Lammers zijn zetel beschikbaar stelde (eerst onder de voorwaarde dat Van Duyn hetzelfde deed, later ongeclau suleerd) om Amsterdam een stuk bestuurbaarheid terug te geven door de politieke basis van het college met mensen van andere partijen te verbreden. In Amsterdam bedreven kleine groepen onverantwoord politiek hobbyisme. Lammers werd, ook door het landelijk bestuur van zijn partij opgeofferd, mede omdat men ernstig vreesde voor de samenwerking op nationaal niveau tussen PvdA en PPR. Zelfs vindt men het niet te dol om Lammers te royeren om zo zijn vertrek ook als raadslid af te dwingen. Zo'n royement kan Lammers wellicht voor de ci viele rechter betwisten, maar de hoofdstedelijke relaties ra ken er nog weer eens extra ver ziekt door. Dat in het door de PvdA gepraktizeerde recall-sy- steem de raadsleden en wet houders volstrekt aan de lei band van vaak meer door hob byisme dan door werkelijk heidszin geïnspireerde politieke actievelingen lopen, zal velen de lust doen vergaan ook nog eens op de kussens van de raad plaats te nemen. Het werkt niet in de praktijk. Het is veelbete kenend dat de overgrote meer derheid van Lammers' fractie genoten zich achter hem heb ben gesteld. Wat Leiden betreft is inhoudelijk de kritiek van de PSP deels niet onterecht. Fundamenteel is er geen wijziging gekomen in de aanpak van het beleid toen PvdA en PPR/D'66/PSP het stokje overnamen van liberalen en confessionelen. Het gestun tel in de personele sfeer (Daey Ouwens), te vervullen ambtelij ke functies, (Endegeest) en het gehannes in het algemeen (de zwembadaffaire bijvoorbeeld) gaat opgewekt verder. De verge lijking tussen Amsterdam en Leiden gaat dus mank; in Am sterdam sneuvelde een doortas tend wethouder als Lammers, omdat hobbyisten aan zijn broekspanden gingen hangen, in Leiden zal, ondanks de even tuele vendelvlucht van de PSP een niet doortastend college wel overeind blijven, omdat het in een nog middelmatiger luchtle dig van de raad als geheel kan opereren. En dat leidt tot de slotsom dat het idee van een programcolle ge overeind blijft, als bestuur ders met visie kunnen werken en over hun beleid in de open baarheid aan de tand kunnen worden gevoeld. Daarbij moet een overeengekomen program een dringend middel zijn, niet een dwingend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1