COST 'l BLIEK ;eld Eiapport Tindemans redelijk goed ontvangen OERSEN OOTDORP Rijsdam in rugbyploeg IERDAG 8 JANUARI 1976 HAAG De raad voor het betaalde voetbal, die eind werd ingesteld om een bijdrage te leveren aan het gezond en van het betaalde voetbal in Nederland, concludeert in rapport, dat deze week aan de minister van CRM werd jeboden dat het betaalde voetbal in de toekomst moet men met een tekort van 25 miljoen gulden. bet rapport stelt de raad vast et tekort per toeschouwer ty- competitiewedstryden ongeveer bedraagt. Wanneer 't betaalde tl uitsluitend op de recettes zou tn draaien zou het tekort ge- sld zelfs het dubbele zyn. In ad zijn naast de KNVB en de genorganisaties van spelers, srs, clubs en scheidsrechters oök »nten en de overheid vertegen- ligd. gaande van een model, waarin etaalde voetbal in Nederland in ibye toekomst moet functione- (pordt het tekort geraamd op 25 en gulden. Door bijdragen van rlanderveenprys 2380 m1. Mare ny (J. Duivenvoorden) 3.26.0 I, 2. Lente Boy J, 3. Lex Hanover Ihnn 5,00 pl 2,70 2,30 5,00 kopp trio 269,30. gtekerkeprijs 2000 m: 1. Nepal 'an Os) 2.55.9 1.28.0, 2. Nel Noor- la, 3. Nicky Nouvelles. Winn 8,50 10 1,80 2,00 kopp 4,80 kweerterheideprys 2000 m: 1. Wiemselbach <P. Koppejan) 5 1.27.0 2. Liebestraum, 3. Mario leer. Winn 2,70 pl 1,50 8,90 1,70 i 3,80 trio 417,60. ►begaaster Kettingprijs (le afd.) m: 1. Marjolino (J, Wagenaar) 5 1.26.0, 2. Melchior, 3. Lucy Es- H, Winn 3,40 pl 1,50 1,50 5,40 5,20. otswoudepx-ys (le afd.) 1680 m: Jolanda Schans (W. Strooper) A 1.23.0, 2. Loena, 3. Jacco R. in 3,10 pl 1,40 2,40 2,70 kopp 7,80 237,-. jbekinderenprys 2380 m: 1. Kab- du Bois (P. Petersen) 3.26.0 1.26.6, atrest Scott P, 3. litis Hollandia. n 2,70 pl 1,60 2,10 4,10 kopp 7,50. kkerwoudsterbroekprijs 2000 m: 1. he van Nora (P. Petersen) 2.35.8 S, 2. Lester Kandia, 3. Karper K. tn 12,30 pl 4,40 2,- 2,20 kopp 8,50 442,50. bbegaaster Kettingprijs (2e afd.) m: 1. Merite H (J. d. Loo) 2.25.1 .4 2. Mariesol H, 3. Louis D'Au- frie. Winn 3,40 pl 1,80 1,40 2,30 P 7,-. .btswoudeprys (2e afd.) 1680 m: 'avelin <W. Strooper) 2.19.5 1.23.0, Kingston Again, 3. Idaho. Winn I pl 1,90 1,40 2,20 kopp 7,50 trio ,20. ialsmeerderbrugprya 2000 m: 1. ni Regina (A. Knyneburg) 3.03.7 1.9, 2. Maria la Plata, 3. Marion ïun. Winn 2,40 pl 1,70 2,70 kopp rotalisatoromzet f 237.336,-. gemeenten (subsidies), bedrijfsleven, toto en lotto bedraagt het ongedekte tekort ongeveer 12 miljoen gulden. Volgens de nota kan de raad niet voor een concrete oplossing van' de financiële problemen zorgen. Men 'filosofeert' over een aantal zaken en er is ook een streefsituatie. Daarin is ruimte voor zes clubs van Europees niveau, acht teams van gemiddeld eredivisiepeil en vijftien ploegen van gemiddelde eerste divisie sterkte. Bovendien is er nog een 'bruggroep' van acht clubs voorzien. Die acht teams zouden dan de staart van de eredivisie en de kop van de eerste divisie moeten vormen. Bij realisering van de streefsituatie wordt het tekort echter zo hoog. dat de realisatie by voorbaat onmogelijk lykt. De raad wil er daarom van uit gaan althans voorlopig dat de situatie van nu, waarbij een aantal eerste divisieclubs in de marge van het betaalde voetbal spelen, gehand haafd moet blyven. In dat geval is er in de eerste divisie plaats voor vier brugclubs, zes teams van een gemiddeld niveau en negen ploegen van een marginaal niveau. In deze situatie, het rapport gaat dan uit van de veronderstelling dat bij een goede kwaliteit van het spel, goede doorstroming met amateurvoetbal en verbeterde accommodaties de recettes zullen toenemen, zal er nog altyd een tekort van 20 miljoen gulden zijn. Uitgaande van het recette-peil in het seizoen 1974/75 komen de te- korten op een totaal van 25,9 mil joen gulden. By een stijging van de recettes met dertig procent bedraagt het tekort 19,8 miljoen. Het betaald voetbal wil, met als aanzet het rap port van de raad betaald voetbal, steun van de overheid vragen. Als die steun er komt zal het volgens de nota van de raad betaald voetbal noodzakelijk zyn de inkomens van de clubs te spreiden. Men denkt daarbij aan een vorm van deling van de recette of bepaalde heffingen. De clubs, die in gunstige financiële om standigheden verkeren, zullen forse bedragen moeten betalen ten be hoeve van de noodlijdende vereni gingen. Volgens de raad is dit, ge zien de grote onderlinge afhanke lijkheid, een verantwoorde methode. Voetbal De KNVB heeft gis teren beslist, dat de afgelaste wed strijden van 21 december op een woensdagavond ingehaald moeten worden. PC Twente - Ajax wordt op 18 februari gespeeld. Go Ahead- Roda en Utrecht - AZ op 4 februari. Worstelen Anton Geesink zal op 24 januari in het Antwerpse Sportpaleis om de wereldtitel vrij worstelen in het superzwaar, uitko men tegen de Belg Bres ton. Dit ti telgevecht is officieel erkend. In de kivartfinale van het toernooi om de Europese handhal- beker verloor AHC gisteren in Amsterdam met 27-31 van de Spaanse ploeg Granolers. Op de foto passeert Cees Keyzlr doel man Pargoaga. Keyzer scoorde elf doelpunten. DEN HAAG Het Nederlands rug by vijftiental, dat zondag in Rijssel in een wedstrijd uit groep a voor de FIRA-beker aantreedt tegen Frankrijk ,is als volgt samengesteld: Fullback: Theo Oortwijn <HRC), Wings: Arnold Michel (AAC) en Dolf Wille (Ascrum). Centers: John Dongelmans (HRC) en Rob Brou wer (Hilversum). Halfs: Flyhalf: Chris Schroder Hilvers. der en scrumhalf: Vincent Triebert HRCForward: eerste ry: WilRys- dam (DIOK), Jan Rosman (Hilver sum), Ton van der Loos <HRC>, tweede rij: Kees Helder (AAC) en Erik Hoencamp (Leidse Studenten). Flankers: Paul van der Loos (HRC), John van Altena (Hilversum) en Mi chel van der Loos (EBBW Vale). ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Een zuiver wollen deken en bed- een geschenk van Kon. AaBe Fa- sprei ter waarde van 300,-," brieken B.V., Tilburg. To winnen In de Nationale Puzzelaktlo tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De uitslag van het kopstoot duel tussen Quaars en Griek (1 —0 of 0—1, al naar gelang je het bekijkt» kwam voor mij niet onverwacht. De televisiebeelden hadden mij al de zekerheid ge geven dat niet Quaars de boos doener was, maar Griek. Niet dat we de kopstoot zelf in beeld kregen, maar toen de camera ons de tumultueuze beelden liet zien van het opstootje rond Quaars, Griek en de toegesnelde Boosten die zijn rode kaart trok, toen zag je op de achtergrond, oo de tribune die enkele meters van de plaats des onheils ver wijderd was, een aantal mensen bijzonder geagiteerd en met uit gestrekte armen wijzen. Ver moedelijk in de richting van Griek. Het was duidelijk dat ze wilden zeggen: "hè, niet die speler maar die grensrechter heeft het gedaan, hij daar is de dader, je hebt de verkeerde te pakkenHet heeft me ver baasd dat niemand van Studio Sport op deze zijdelingse aan wijzing (een indirect bewijs) heeft gewezen, ondanks het feit dat het een van mijn goede voornemens op oudejaarsavond 1974 was, om mij over niets van Studio Sport meer te verbazen. Nummers Gerard Griek is dus de schul dige. Ik vond het ook al wat verdacht dat hij meteen na af loop van de wedstrijd een beel dend verslag van het incident gaf, waarbij hij voorgaf de naam van de betrokken speler niet te kennen. "Toen ik weer terugliep kwam er een speler, hoe heet hij ook al weer, ja, Quaars, op me aflopen en die gaf me een kopstoot". Dat is natuurlijk een zwaktebod, als je als grensrechter in de eredivisie voorgeeft de spelers niet van gezicht, laat staan van naam te kennen, laat staan een speler van PSV, laat staan iemand met de toch opmerkelijke naam Quaars: de man die Dick Bruy- nesteyn wel verplicht was in zijn sport ABC op te nemen om dat hij de enige was wiens naam met een q begon Je ziet dat trouwens wel va ker van scheidsrechters en grensrechters, bijvoorbeeld bij het aantekenen van een boe king of bij een spelerswisseling. Van Hanegem moet dan zijn rugnummer laten zien, anders weet de scheidsrechter niet met wie hij te maken heeft. De psy chologische achtergrond hier van zal wel zijn. dat de scheids rechter ermee wil aangeven dat al die spelers voor hem "neutra le nummers" zijn, dat er geen sprake is van een restantje ran cune uit een voorgaande wed strijd of iets dergelijks, kortom dat al die spelers hem allemaal even lief en stout zijn. Onder deel dus van een toneelvoor stelling. Reconstructie Nu Griek in het ongelijk is gesteld en door de strafcommis- sie ervan beschuldigd wordt niet alleen letsel te hebben toege bracht aan een kostbare speler, maar ook nog zijn collega- scheidsrechter om de tuin te hebben geleid door te jokken dat Quaars de kop- stoter was en niet hijzelf, wordt het misschien tijd een lansje te breken voor Gerard Griek. La ten we eerst even reconstrueren, wat hij na het betreurenswaar dige incident wel had moe ten doen. Quaars ligt op de grond, Griek wrijft zijn pijnlijke voor hoofd, Theo Boosten (nog niet wetend dat hij later ook in het ongelijk zal worden gesteld in zake zijn gele kaart aan Poort vliet die hem aan zijn jasje zou hebben getrokken, hoewel je op de televisie kon zien dat Poort vliet bij dat incident niet in zijn buurt kwam, vermoedelijk associeerde hij Van Gervens ge le trui met de gele kaart, het verbaasde me al dat Studio Sport bij het herhalen van die beelden niet even aanwees waar Poortvliet zich op dat moment bevond, maar ik verbaas me blijkbaar wel eens vaker over Studio Sport) komt er aansnel len, denkend: "Mijn hemeltje, wat is er nu weer aan de hand"? Hij gaat naar Griek toe eii zegt: "Mijn hemeltje, wat is er nu weer aan de hand"? Griek probeert schuldbewust van hem weg te kijken en zegt vaag: "Oh, niks bijzonders, een bot- sinkje tussen Bertus en mij". Boosten: "Hij heeft je toch hoop ik geen kopstoot gegeven he, want dan vliegt hij er ogen blikkelijk uit". Griek: "Wel nee, hoe kom je daarbij, die jongen kwam me alleen maar even af blaffen, en toen heb ik in een reflexbeweging even mijn voor hoofd tegen zijn neus gedrukt. Dat is alles". Boosten: .bedoel je te zeggen dat jij Quaars een kop stoot hebt gegeven? „Griek: „Zo "ou je het wel kunnen noemen, ja' Boosten: "en kan je me dan misschien ook vertel len wat ik nou moet doen? Ik kan je toch moeilijk een rode kaart geven"? Griek: "nee. ik weet niet, slinger me na afloop maar op rapport, het is toch mijn laatste jaar. Ik ben blij dat ik op de valreep nog een van die jongens met hun grote bek te pakken heb gekregen". Boos ten: 'Ik zou maar eens begin nen die jongen je excuus aan te bieden". Griek: "Okay, ik zal ook wel even een veront schuldigend gebaar maken naar de tribunes, dan ben jij verder van het gezeur af". Boosten: "Ja. als je dat zou wil len doen, dat zou misschien wel verstandig zijn in de gegeven omstandigheden. Dan doe ik wel net of ik je in mijn boekje no teer". Zo gezegd, zo gedaan. Gerard Griek loopt op Bertus Quaars af, maakt overdreven theatrale verontschuldigingsgebaren zodat die ook door het schellinkje als zodanig kunnen worden geïn terpreteerd, daarna doet hij nog even hetzelfde bij Kees Rijvers, vervolgens sprint hij naar de middencirkel, heft zijn handen ter hoogte van zijn oorschelpen omhoog en beweegt ze vervol gens met de pols als draaias heen en weer zodat iedereen begrijpt dat hij wil zeggen: "Poeh poeh. zat ik daarnet even mis met mijn kopstoot, sorry jongens, ik vergat me zelf even. het zal niet meer voorko men", waarna hij weer naar de zijlijn terugsprint en Theo Boosten het spel kan hervatten. Roze wat er Goed. dat had Gerard Griek natuurlijk moeten doen, dan was er verder weinig aan de hand geweest, maar zo goed als die kopstoot ongetwijfeld een reflexreactie was ("Wou je wat? boem") zo goed zal hij ook in een reflex de schuld op Quaars hebben gegooid. Wie met pek omgaat, wordt ermee besmet. Wie jarenlang langs de zijlijn het ere-divisievoetbal volgt, steekt allicht iets op van ge speelde verontwaardiging, ge speelde onschuld en op nieta slaande boosheid (Adri van Kraay maait de doorgebroken Nico Jansen de benen op onbe schofte wijze onder diens lijf vandaan, Boosten fluit voor een vrije trap. Van Kraay werpt de bal. ziedend van verontwaardi ging, met een woedend gebaar op de grasmat). Hij raakt gewend aan tergen de lachjes of geschud met het hoofd alsof men zeggen wil: "We zijn vandaag wel opge scheept met de onnozelste hals van het westelijk halfrond", en dat soort volkstheater dat het best beheerst wordt door Johan Cruijff (zoals we weer eens kon den constateren bij Barcelona-. Real Madrid). Je kan zo'n kopstoot als grensrechter bovendien straffe loos ontkennen, want wie ver denkt juist hem van zoiets ge- welddagig? In de eerste plaats heeft zo'n grensrechter het ima go van het lulletje roze water in de voetballerij, iemand die te oud is om te voetballen en ta slecht is om te scheidsrechteren. Bovendien behoort hij tot de rechterlijke stand, en als hij in zijn onuitsprekelijke drift of uit zelfverdediging nog wel eens sporadisch gewelddadig wordt, dan gebruikt hij natuurlijk ge woon het grensrechterstokje om zijn opponent daarmee op het hoofd te slaan. Voor een kop stoot moet je meer in huis heb ben dan wat een grensrechter te bieden heeft. De grensrechter van zoiets verdenken is even ongerijmd als Columbo verden ken van de moord die hij komt Dankbaar Het valt Griek euvel te dui den, dat hij ln de korte bedenk tijd die hem geboden werd niet heeft ingezien dat hij misbruik maakte van zijn imago en on schendbaarheid, door de schuld op Quaars te gooien. Die kop stoot, die is all in the game, vind ik. Dat gehol naar de grensrechter bij elke beslissing, of die nu terecht is of niet, zou trouwens verboden moeten wor den door de KNVB. Bij twijfel gevallen zou de scheidsrechter verplicht moeten zijn de grens rechter te raadplegen (maar al te vaak moet hij daartoe ge dwongen worden door rukkende en trekkende spelers die dan 'n gele kaart krijgen), maar aan de andere kant zou iedere spe ler die zich rechtstreeks tot de grensrechter wendt een boeking moeten krijgen. De ruimte waarin de spelers nu nog de kans krijgen het arbitrale trio "te bewerken", respectievelijk "uit te proberen", is te groot. De scheidsrechter en de grensrech ters kunnen er weliswaar zelf veel aan doen, maar omdat zij niet kinderachtig willen lijken en niet op elke slak zout willen leggen, laten ze veel over hun kant gaan op het gebied van "het gesproken woord" en "de gebarentaal". De on-Engelse zeer Nederlandse gewoonte om elke beslissing, ook de beste, principieel aan te vechten en daarmee voor het publiek twij felachtig te maken onder hf;t psychologische motto dat het deze keer weliswaar niets uit haalt maar bij een volgende spelsituatie z'n nut kan op brengen, moet nu maar eens radikaal worden uitgeroeid. Als de kopstoot van Griek daartoe aanleiding kan zijn, is het Ne derlandse voetbal hem achteraf nog veel dank verschuldigd. NICO SCHEEPMAKER. )EN HAAG (ANP) Bij de dis- isie over een Europese unie zal vooral gaan om de volgorde en samenhang van de maatregelen lke daartoe in Europees verband leten worden genomen. Dit is gis- ■en de eerste officiële reactie van Nederlandse regering op het ver- lenen rapport over de Europese ie van de Belgische minister-pre- tent Leo Tindemans. Het ministerie van Buitenlandse ken liet gistermiddag weten dat t verslag van de heer Tindemans auwkeurige bestudering verdient dat het daarom thans nog niet ^gelijk is veel over de inhoud te ggen". In de zorgvuldig geformuleerde rkiaring zegt men veel waarce- ïg te hebben voor het feit dat pre- ier Tindemans voor het einde van 75 verslag heeft kunnen uitbren- in aan de regeringsleiders van het iropa van de negen. In de verklaring wordt er verder l gewezen dat de Belgische premier ch zeer wel bewust is geweest van noodzaak van verstrekkende maat delen om tot die onontbeerlijke mheid van Europa te komen, wel- nodig is voor de oplossing van individuele problemen van de lid- aten en voor een Europese oplos- ng van wereldwijde problemen. Men vindt het verder terecht dat ïrste minister Tindemans wijst op e noodzaak van doeltreffende in- tellingen, waaraan bevoegdheden allen moeten worden overgedragen. Eerder is bekendgeworden dat de lederlandse regering haar mening ver het rapport-Tindemans ver moe- elijk zal gaan samenvatten in een ota, die mogelijk in de tweede helft an deze maand aan de Kamer zal (orden voorgelegd. De Europese unie waar ik het in lijn rapport over heb is niet het fleale Europa, maar vormt een ui- ennate belangrijke fase in de gang naar een verenigd Europa. Dat heeft de Belgische premier, Leo Tinde mans, gistermiddag in Brussel ver klaard op een persconferentie waar hy zyn geesteskind het rapport over de Europese unie) presenteerde. Mijn rapport wil de start provoceren van het debat dat nu op twee ni veaus moet beginnen: op dat van de gemeenschap en dat van de EG-lid staten, aldus de Belgische eerste mi nister. Mijn rapport moest realistisch en realiseerbaar zijn. Het stelt een sta bilisering en een uitdieping van de gemeenschap voor. Ik heb in de cember 1974 van de Europese top conferentie opdracht gekregen dit rapport samen te stellen. Ik heb mijn taak nu verricht. Het is nu de taak van iedereen in Europa die verantwoordelijkheid draagt met dit rapport het beste te doen wat mo gelijk is, aldus Tindemans. Tindemans heeft in zijn rapport geen antwoord gegeven op de vraag hoe de Europese unie er uiteindelijk uit zal moeten zien. Dat is aan de Europese raad om te definiëren zo zei hij op zijn persconferentie. Hij legde er de nadruk op dat van nu af aan het element en veiligheid in de debatten van de Europese ge meenschap betrokken moet worden. Veiligheid is voor Europa zo'n be langrijke zaak dat het mogelijk moet zijn dat de Europese leiders in de Europese raad (de drie maal per jaar bijeenkomende staats- en regerings chefs) over die zaak discussiëren, aldus de Belgische eerste minister. Tindemans benadrukte dat de totstandkoming van de Europese eco nomische en monetaire unie het de licaatste en moeilijkste probleem is waarbij hij op zijn informatiereizen in Europa mee te maken kreeg. In mijn rapport heb ik de structuiu- en het mechanisme geschetst die tot die unie kunnen leiden. Als men mij wil volgen ben ik ervan overtuigd, dat we, weliswaar een gespreid kon vooi vormend, op een bepaalde dag toch in dezelfde haven zullen arrive ren, aldus Tindemans. Tindemans noemde het uiteindelijk bereiken van de Europese unie een "voortdurend proces" dat het best omschreven kan worden met het Duitse woord "selbsttra reforma tion". Ik wil dat de EG-lidstaten zich uitspreken over die gebieden (die niet door de huidige Europese ver dragen gedekt worden) waarvoor ze een gemeenschappelijke politiek wil len. Ik reken daarbij op de dyna miek van versterkte instellingen die op verschillende terreinen vorderin gen kunnen maken, aldus Tindemans. De Belgische premier die in zijn rapport een sterke rol voor de Euro pese raad aangeeft, zei op zijn pers conferentie: wat Europa ontbreekt is autoriteit. Als de Europese Raad bij een is dan is in ieder geval de au toriteit voorhanden. Die raad moet wel de politieke wil opbrengen. Op de vraag of hij voldoende politieke wil verwachtte zei Tindemans dat dit voor verantwoordelijkheid van de Europese leiders komt. Mijn colle ga's moeten nu met mij verder zien wat we ervan kunnen maken. Als we gezag zoeken moeten we dat in ieder geval vinden bij de Europese Raad. Over de rol van die Europe se Raad kan ik vandaag noch opti mistisch. noch pessimistisch zijn, al dus Tindemans. Reacties De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Hans-Dietrich Gen- scher heeft gisteren het rapport van de Belgische premier Leo Tindemans over de toekomst van de Europese Gemeenschap, "een constructief en realistisch recept voor Europa" ge noemd. Op een bijeenkomst in Bonn van het dagelijks bestuur van zijn libe rale vrije democratische partij, zei Genscher dat de regering van West- Duitsla nd haar best zou doen te be vorderen dat besprekingen op basis van het rapport van Tindemans, de gemeenschap constructieve bezieling zouden geven. De opvatting van de Belgische pre mier, dat naar vooruitgang moet worden gestreefd op gebieden waar weg staan, besloot hij, mag de Euro- het rapport-Tindemans "met grote zij kans van slagen heeft, verdient pese gemeenschap zich niet bij het belangstelling" ontvangen. Zij wil- steun, aldus minister Genscher. On- uitblijven van vooruitgang hier neer- len er zich echter niet- diepgaand danks alle problemen die economi- leggen. over uitspreken, alvorens er een sclie en monetaire eenwording in de Franse regeringskringen hebben analyse van is gemaakt. Het Vatikaan en de Italiaanse staat zijn overeengekomen dat ook in de rk kerk van Italië huwelijken tussen jonge mensen onder acht tien jaar niet meer geldig kunnen worden gesloten. Tot dusver was de staat verplicht, huwelijken te er kennen die jonge mensen in de kerk aangingen, waarbij de mini mumleeftijd voor jongens 16 en voor meisjes 14 jaar was. Vorig jaar werd in Italië de wettelijke meer derjarigheid op 18 jaar gesteld en tegelijk de minimumleeftijd voor huwelijkssluiting daarnaar opge trokken. De bisschoppen van Engeland en Wales hebben van het Vatikaan algemene toestemming gekregen om de vervulling van de zondags- verplichting uit te breiden naar de zaterdagavond. Zij hebben overi gens verklaard, dat de toestemming maar in zeer beperkte mate zal worden gegeven. De bisschop zal ervan overtuigd moeten zijn, dat het voor het geestelijk welzijn van de gelovigen in een bepaald gebied werkelijk noodzakelijk is. f De Amerikaanse Raad van Ker ken heeft zijn 31 aangesloten ker ken gevraagd, zich officieel uit te spreken tegen elke vorm van con tact tussen haar medewerkers in het buitenland en de Amerikaanse in lichtingendiensten. 6 Sinds enkele maanden krijgen Chinese priesters en religieuzen in Hongkong toestemming van de Chinese autoriteiten, familieleden in de Volksrepubliek te bezoeken. Een priester die van deze gelegen heid gebruik had gemaakt. ver klaarde na terugkeer dat de autori teiten momenteelminder hard te gen de godsdienst optreden. Zo had hij in een dorp gezien, dat christe nen ook in het openbaar bidden. Uit protest tegen tien in Iran uit gesproken doodvonnissen zijn vijftig studenten in een rk kerk in K'eulen in hongerstaking gegaan. Zij maken er geen rumoerige demonstratie van. De kerkdiensten gaan gewoon door. De ter dood veroordeelden worden beschuldigd van moord op drie Amerikaanse officieren. In brieven naar de Verenigde Staten heeft pater Robert Campbel- le. een Amerikaans rk priester in Libanon ernstige kritiek geleverd op de "wapenhandelaren", de Ver. Sta ten inbegrepen, die de burgeroorlog tussen christenen en moslims bevor deren. Hij voorziet dat een toene mende beschikbaarheid van wapens zal leiden tot uitbreiding van de bloe dige strijd. Ruim 100 priesters uit het West duitse bisdom Paderborn brengen eind deze maand een bezoek aan het bisdom Den Bosch. In groepjes van 6 zullen zij de gast zijn van 20 parochies, waar zij ervaringen op pastoraal gebied zullen uitwisselen met parochiepriesters en actieve le ken. De zogenaamde "feministische theologie", die zich vooral in de Ver. Staten heeft ontwikkeld, kan de voorbode zijn van een revolutie zoals het christendom nog nooit heeft ge kend, aldus het Tijdschrift voor Theologie in een voorwoord in zijn laatste kwartaalnummer, dat geheel aan de "bevrijdingsrevolutie van en voor de vrouw" is gewijd. Deze theo logie is. aldus het tijdschrift, gericht op de bevrijding van de vrouw bin nen de kerken en als zodanig ook op een bevrijding van de kerken zelf. Tevens op een drastische ontmaske ring van de eenzijdig mannelijke ge- loofstaal, die vraagt om her-verta ling op grond van de feitelijke er varing van vrouwen. De Broegerschap van Pinksterge meenten verwijt de Evangelische Omroep dat deze bewust nalaat pink sterkoren en -sprekers te vermelden. "De EO zal ervan doordrongen moe ten worden, dat vele pinkstergelovi gen trouwe aanhangers van het eer ste uur van deze omroep zijn", aldus het informatiebulletin van de Broe derschap. Het kerkkoor van de lutherse gemeenten in Leiden heeft beslo ten ermee te stoppen. Uit de toelich ting bij dit besluit: "Er waren te weinig leden om op vreugdevolle ma nier te kunnen doorgaan". Beroepingswerk: Hervormde Kerk beroepen te Wijk (Heusden) A. Vlictstra Doornspijk. Opheusden H. v.d.Post Bergambacht, te Maarn, Maarsbergen en Valkenheide J. Ka merling Ballum - Hollum (Ame land). te Heer Hugowaard en Veen- huizen G. A. de Groot, leraar te Rotterdam, aangenomen naar Rotterdam - IJsselmonde P. E. van Ooijen Pernis, het beroep door de generale synode voor de functie van legerpredikant B- de Graaf Harmeien; bedankt voor 's Graven- zande J. Ch. Plaat Zwolle (nadere beslissing). Geref. Kei-ken: beroepen te Onderdendam en te Stadskanaal, J. de Vries Lollum; aangenomen naar Noordeloos B. J. G. Roolvink Kollum. Geref. Kerken Vrijg.: be roepen te Dordrecht T. Dekker Ca- pelle a.d. IJssel. Chr. Ger. Kerken be dankt voor 's Gravendeel J. H. Caller Leiden. Geref. Gemeenten: bedankt voor Zwijndrecht en voor Leerdam G. Mouw Genemuiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13