Eddie Merckx ou een goeie rainer zijn PIJNLIJK VERLIES TRANSOL in (gouden schoen) Boskamp: 95 IOC vertrouwt op doorgaan van de Olympische Spelen VERY BETAALT JE BOETE NIET 1 DAG 8 JANUARI 1976 •AN AM A De \^3orzltter de internationale boksbond Iba» dr. Elias Cordoba heeft jteren verklaard dat zijn orga stic akkoord gaat met een plgevecht tussen de wereld- pioen zwaargewicht Moham- de Belg Jean-Pierre •rdoba's bekendmaking tam een dag nadat de we id-boks raad i WBC i had laten (ten geen toestemming voor het |yecht te geven. De raad be- ïouwt een dergelijk gevecht een afgang voor de bokssport. tordoba verklaarde echter dat reglementen van zijn organi se slechts voorsohrijven dat kampioen zwaargewicht zijn el moet verdedigen tegen een dere zwaargewicht, ongeacht kwaliteit van de tegenstan- Mohammed Ali gaf Coopman handtekening Mohammed Ali en Jean-Pier re Coopman hebben elkaar gis teren in New York ontmoet. Enkele Europese dagbladen en de Europese Boksunie hebben zich al kritisch over het gevecht uitgelaten. "Waarom wilt u toch altijd dat ik voor mijn leven moet vechten", zo vroeg Ali zich tijdens een persconferentie af. "Laat me toch wat rust genieten tussen de grote wedstrijden door". Ali versloeg Joe Frazier in ok tober te Manilla na 14 ronden en zal het, als alles doorgaat, 1 juli tegen Ken Norton opnemen. Verder is een gevecht gepland tegen George Foreman. "Werkelijk, ik trek me terug als ik Ken Norton en George Fo reman versla", aldus Ali die in februari 34 Jaar wordt. "Ik ben het praten moe". Vervolgens hield hij een mo noloog van ongeveer een half uur, dreef de spot met critici van zijn gevecht tegen de 29- jarige Coopman en bood de Bel gische bokser vervolgens een van zijn handtekening voorzien exem plaar van zijn autobiografie aan. "Ze noemen hem de Leeuw van Vlaanderen", zo zei Ali. "Na het gevecht zal hij bekend staan als het Poesje van Vlaanderen". - Stolk oont in een stijf aandoende in zij niet kan wennen, eeft zojuist een gewicht van kilo aan de knie in kwestie »rd, oefent op het oog zonder grijnst, vertelt het verhaal dat op de dag nog talloze malen aan zal doen. Zij draagt het n dat een in drie stukken een meniscus bevat. De dokter versteld van gestaan, zegt had iets dergelijks nog nooit aakt. Heel eerlijk hij dokter Martens ook nog op- :ht dat hij, eenmaal thuisgeko- de krukken zal wegsmijten, heeft de dokter hem toen n en zonder een spier van het it te vertrekken heeft hij door Dkterskamer geparadeerd. Hij zijn dijbeen, komt verge- tot de conclusie dat ook dat an kracht heeft ingeboet. Jan imp: "Op 1 februari ben ik te- Jtandard Luik, begrijp je wel?". dat brok onverschilligheid van 'Pe ruwe bolster blanke pit, voor anderen, zijn tegenstan- meedogenloos voor zichzelf. De cus moet kapot zijn geweest het toernooi '700 jaar Amster- denkt hij. Niemand die hem de, een half jaar later bij An- ht-RWDM schoot de zaak „op Hij heeft zijn knie vastcehou- de vrijgemaakte bal nog met indere been naar een medespe- eschopt voor hij op handen en in wegkroop. fouden schoen heeft hij nog niet. boet een schoen naar de fabriek iren, waar ze die in een goud dompelen. „Maar ik krijg 'm", hij, en schudt vervolgens het om de spelers van Club Brug- e van mening zijn dat hun d Lambert veel meer recht op nderscheiding zou hebben FC 'erps René Desayere daarente- heeft gezegd dat RWDM „FC Het Nederlands team. [zaterdag 11 januari tegen Fin- speelt in de eerste ronde van [toernooi om de Koning Gustaaf is als volgt samengesteld: Louk Fred Hemmes en Wouter Boskamp" zou moeten heten. Kran ten. stapels kranten vertellen over pagina's uitgemeten de sprookjes achtige story van 'Johan' Boskamp. Van de terreinknecht van Feyenoord, die op latere leeftijd in een ander land tot voetballer van het jaar werd gebombardeerd. Felix Week Maar nu is het zaak de arbeid zo snel mogelijk te hervatten, stelt hij, op weg naar het stadion van RWDM vast. Hij wijst vervolgens op een huis en zegt: "Hier hebben ze geen be hang. De muren zijn beplakt met foto's van mij." Een ander voorbeeld van de populariteit van Boskamp volgt later bij het stadion. Daar wijkt een kring nieuwsgierigen eer biedig uiteen en roept een lange man dat 'Johan' maar veel boter hammen moet eten, dan is hij weer gauw sterk. Een klein uur lang blijkt vervol gens in de kleedkamer niemand een hoge hoed op te hebben van de ca paciteiten van trainer Felix Week, die zelf, wat zielig een krantje le zend. achteraf zit. Koens heeft toen hij tegen FC Luik vijf minuten voor tijd moest invallen net zolang gedraald met om kleden tot de wedstrijd nagenoeg was aftrelopen. Bjerre wijst erop dat het geen manier van doen is van Week om dezelfde spelers die hem in het verleden de hand boven het hoofd hielden nu de minder goe de gang van zaken van de club in de schoenen te schuiven. Sip Bloemberg onthult dat hij als middenvelder zijn libero Bjerre rugdekking moet ge ven van de trainer, kortom Felix Week staat wanneer we de spelers moeten geloven bij RWDM nog op één teen. Boskamp later in het ziekenzaal tje wanneer de masseur met mans kracht tegen zijn voetzool begint te drukken, geërgerd het hoofd schud dend: "Kijk, wat ik bedoel is: vol gens mij moet een trainer respect afdwingen". Zelf gaf hij Week, toen hij net zes weken in Brussel was, ten overstaan van de hele spelers groep te verstaan dat de trainer "er geen moer van kon". Boskamp: "Hij zei er niets van. Voor Hapnel had iedereen wel respect en voor Van der Hart. Eddie Merckx zou een goeie trainer zijn, op het mentale vlak wel te verstaan. Van zo iemand neem je wat aan, in het ziekenhuis heeft Eddie bijna drie weken aan mijn bed gezeten, toen hij wegging voelde ik me beresterk. Soms komt LAUSANNE De eerste of- ficiële-erkenning van de autori teiten van Montreal, dat de Olympische Spelen van 1976 misschien niet op het geplande tijdstip van start kunnen gaan, heeft tot weinig reacties geleid 1M EL/BRUSSEL Hij heeft andere dingen aan zijn hoofd, maar toont niettemin ikking over de verworven ,,meestertite 1". Voor hem kwam de blijde boodschap met in de vorm van een heuse gouden scho en, de hoogst denkbare onderscheiding op het d van voetbal in Belgenland. Al dat an dere is: een smetteloos wit bed in het acade- h ziekenhuis Pellenberg: zijn tweede me niscusoperatie aan de rechterknie. hij is een ijzervreter van oerdegelijk H ollands soort, vier dagen na de ingreep meld- ij zich present bij Jennie de vrouw en na vijf etmalen was hij het tijdens FC Luik- 3M naast Felix Week al weer luidkeels oneens met de taktiek die deze trainer uit- •elde. Hij maakte het wereldrecord nauwelijks 24 uur later rond mét het wegwerpen de krukken die andererf doorgaans wel gedurende minstens twee weken na zo'n m- d vergezellen. Wat daarom zeker is: over de zuidgrens raken ze vooralsnog niet uit- lat over de natuurmens Boskamp. Merckx hier in de rust de kleedka mer dn, laatst nog, ieder liet het hoofd hangen. Eddie zegt: "Wat zitten Jullie daar nou? Hij zegt: "Op een keer lag ik zeven minuten achter, toen ben ik gaan rijden, heb ik alles gegeven wat ik had. En ik won, ja natuurlijk, ik won". Zulke woorden doen goed, die man is zelf zo'n kei, we speelden die tweede helft als leeuwen. Merckx zegt ook dat Thevenet de volgende ronde van Frankrijk niet kan winnen En dat geef ik je op een briefje, want die Tour wint Eddie zelf". Juniorleider Boskamp gaat vervolgens over tot de orde van de dag en roept dat hij meer gewichten mee naar huis wil nemen. Kondigt vervolgens aan dat hij gaat fietsen en zwemmen, vloekt om de hechtingen die er nu maar eens uit moeten. Zegt dat hij bij Feyenoord aan de buitenmeniscus werd geopereerd, dat het toen ook al snel ging met het genezingspro ces. Ja. Feyenoord: "Natuurlijk zijn er op Rotterdam Zuid mensen waar in ik me sterk heb vergist, maar dat verandert aan mijn gevoelens voor Feyenoord niets. Nee, voetbal len doe ik niet meer voor Feyenoord, niet uit rancune of zo, maar ze ne men nu eenmaal nooit spelers terug die zijn weggegaan. Kijk maar naar Geels". Lachend: "Misschien kom ik toch weer terug in de kuip, maar als Juniorleider". Buiten valt de avond, in de inval lende schemering komt hij aange fietst, Eddie Merckx, de grootste cou reur die de wereld kent en heeft ge kend. Met het wollen rennersmutsje op heeft hij het niettemin koud. Knippert minutenlang met betraan de oogleden, heeft 's morgens een in jectie gehad ter bestrijding van een nu al Jaren aanhoudende zeurderige pijn in de rug en heeft vervolgens een uurtje op bed gelegen teneinde later op de dag op volle kracht do ruim honderd trainingskilometers af te kunnen leggen. Merckx wil we ten hoe het met de trainer is, schudt het hoofd wanneer de voetballer weer uithaalt. Boskamp: "Net zegt de trainer nog: je moet je voet net als een kameel neerzetten, da's goed voor je knie. We moeten uitkijken an ders spelen we straks niet eens Eu ropa Cup-voetbal". Merckx: "Pas van de zijde van het I.O.C.-be stuur. Monique Berlioux, de directrice van het Internationaal Olym pisch Comité heeft gezegd dat het I.O.C. op dit moment wei nig meer kan doen dan afwach ten. 'Deze verklaring komt voor ons niet als een verrassing', al dus mevr Berlioux. 'De kansen zijn altijd fifty-fifty geweest' (dat de olympische accommoda- ti niet op tijd klaar zou zijn). „We zullen vertrouwen moeten hebben en de verantwoordelijk heid bij de organisatoren laten en die niet op de schouders van anderen leggen. De organisato ren zijn in moeilijkheden geko men en zij moeten er weer uit zien te komen. Per slot van re kening hebben zij er veel geld in geïnvesteerd en ze willen daar zeker iets voor terug heb ben, aldus mevr. Berlioux. Ze verklaarde dat het LO.C. niets kan doen voordat het per 31 januari as. beloofde rapport van de provinciale regering van Quebec binnen is, dat voor het begin van de winterspelen van Innsbruck zal worden besproken. I.O.C.-vertegenwoordigers zijn van mening dat het Olympisch Comité momenteel niets kan doen. Het kan zelfs volgens de reglementen niet eens de or ganisatie aan een andere stad geven, als men dat zou willen. Het I.O.C. heeft laten weten of ficieel geen enkele suggestie of geen enkel verzoek van het or ganisatiecomité in Montreal te hebben ontvangen om de Spelen uit te stellen. In I.O.C.-kringen overheerst de mening dat het idee om de Spelen uit te stellen een proefballon is geweest, die door de organisatoren is opgela ten om te zien hoe de wind waait bij I O.C -vergadering in Innsbruck. 'Het is grappig', al dus mevr. Berlioux. „We heb ben geen stadion in Montreal en geen sneeuw in Innsbruck Toch zijn we vol vertrouwen'. Eddie Merckx en Jan Boskamp. op hè voor Ostende, ge ligt sneller achterop dan ge denkt". Vervolgens zegt Merckx Boskamp een fiets toe voor als de hechtingen zijn verwij derd en ontraadt hij de Belgische voetballer van het jaar om wiel renner te worden wanneer deze la chend roept dat hij dat van plan is. Kaarten T^rug in de villa in Wemmei blijkt de Belgische televisie die avond waarachtig iemand voor een quiz-spelletje te hebben gevonden die naar de naam A. Dom luistert. Maar Boskamp: "Pas op hè voor die Belgen. Toen ik hier kwam stonden Bjerre en Koens op een voetstuk. Geen enkele Belgische speler die met ze durfde praten. Ik heb onmiddellijk de wens te ken nen gegeven om met de Belgen mee te kaarten. Had Je ze moeten zien kijken, ze dachten dat ik ze in de maling nam. Nu hebben ze him ei gen mening, komen daar voor uit. Het is zelfs gebeurd dat Willie We tens Bjerre op de training een draai om de oren gaf". Jennie moppert over de Belgen, zegt dat ze laatst met een cheque wilde betalen en dat ze in de win kel uitriepen dat het geen bankin stelling was. Ze gaat snel terug naar Zuid Beyerland, zegt ze. Wan neer de mensen die in hun huis wo nen iets anders hebben, verhuist ze, moet Jan maar naar een apparte ment met vol pension uitzien. Hij heeft ook geen moeite gehad om zich aan te passen. Maar hij is ook voetbal-Boudewijn in België. Die George Knobel vriendelijk verzoekt zich voortaan niet meer met het Belgische voetbal te bemoeien: "Laat die zich maar zorgen maken om de wanprestatie tegen Italië". En die lacht om Jef Jurion. die zijn spel "op het smerige af" heeft genoemd". Ook Argentinië trekt zich terug ZüRICH Argentinië heeft zich teruggetrokken uit het voor-Olym pisch voetbaltoernooi, zo maakte de internationale voetbal federatie FIFA gisteren bekend. Argentinië gaf geen reden op. Al eerder bedankten Ecua dor, Paraguay en Venezuela. Hier door is het aantal deelnemende lan den geslonken tot zes. Brazilië, Uru guay en Bolivia spelen in groep 1; Chili, Peru en Columbia in groep 2. Hoogoventoernooi WIJK AAN ZEE Michael Tal, ex-wereldkampioen schaken, zal deel nemen aan het Hoogoventoernooi, dat van 15 tot en met 29 januari in Wijk aan Zee zal worden gehouden. Tal, die dit seizoen tweede werd in de strijd om de Russische titel, won het Hoogoventoernooi in 1973. Door Ria Schuurhuizen Rotterdam „Ik wist niet dat basketballen zo eenvoudig was", verzuchtte Transols center Jan Loorbach na de nogal pijnlijke 86-99 nederlaag die zijn ploeg gisteravond in een wedstrijd voor de Europa Cup leed tegen het Oostenrijkse Sefra Wenen. „Ik heb zeker in het begin ook een paar stomme dingen gedaan, maar ik was toch wel helemaal in de wedstrijd. Sommigen in ons team leken er helemaal niet te zijn. Achter mij ontstond dan ook steeds een geweldige leegte. Het was gewoon unheimisch". De Rotterdamse basketbal ploeg ver loor gisteravond in de met nauwelijks 1000 toeschouwers gevul de sporthal De Enk dan ook een van haar slechtste wedstrijden. Want Sefra Wenen was dan wel een goede, geroutineerde, soms zeer leep spelende ploeg, een super-team is het zeker niet. De Italiaanse scout van Birra Forst Cantu moet dan ook met een zeer opgewekt gevoel weer naar Italië vertrekken zijn. Deze beide ploegen zullen het de Italiaanse kampioen zeker niet moeilijk maken. Diplomatiek antwoordde hij dan ook. dat Transol zeker wel eens beter had gespeeld en dat Sefra een goede ploeg had. En daar had hij gelijk in. Vooral de Amerikaan Taylor is met zijn volle 200 pond voor elke ploeg toch wel een lastig obstakel en hij had dan ook weinig moeite met Jan Loorbach, maar die kon op zijn beurt weer op geen enkele steun van zijn ploeg rekenen. Speelde Transol thuis tegen Ma cab- bi nog een uitstekende wedstrijd, het lijkt nu definitief steeds slechter te gaan met de Rotterdamse ploeg. Hetgeen wellicht het best wordt geïllustreerd met het feit, dat nu ook aanvoerder Jan Dekker er maar heel weinig van maakte. Zo gooide hij zomaar zes ballen in de gretige handen van tegenstanders; en dat gebeurt de kleine spelverdeler toch maar zelden. Steunen de meeste ploegen in Europa op him twee Amerikaanse spelers, daar nu heeft Transol op het ogenblik maar weinig houvast. Craigh Cassault is een goede, vrij constante speler, maar hij heeft geen klasse genoeg om een heel team te dragen. En Roger Morningstar mag wel een geweldige speler zijn als hij schot heeft, als dat toevallig even niet wil is hij een nerveuze, rommelige speler, die er ook niet in slaagt het team een bepaalde richting uit te loodsen. Dat werd het best geïllustreerd in de tweede helft, taen Transol er eindelijk in slaagde wat terug te doen de grote Taylor was toen trouwens uit de wedstrijd. De achterstand werd verkleind tot vier punten (61-65), maar toen schoot Morningstar driemaal achter elkaar te gehaast. Hij miste en Sefra kon aan de andere kant scoren. Het versdhil hep weer op tot acht punten, waarop Jan Bruin een time-out nam, die in dit geval niet zo gelukkig gekozen was, want de Oostenrijkse coach had de zijne al allebei verbruikt en het was dus handiger geweest om maar even door te spelen. Nu kreeg de Oostenrijkse coach de kans zijn spelers op het gevaar te wijzen, Taylor kwam weer terug in het veld en alles was voorbij. Op het terrein kwam toen bij Sefra ook de 35-jarige Tecka, een genaturali seerde Tsjech, die binnen tien minuten maar liefst 19' punten bij elkaar schoot. Daarbij illustrerend hoe eenvoudig basketbal inderdaad is. Met simpele schijnbewegingen liep hij langs zijn tegenstander, om dan met een lay-up of van korte afstand raak te schieten. Transol is de draad definitief kwijt. Er is geen enkele samenhang meer in het team te vinden en coach Jan Bruin kan zijn spelers kennelijk niet meer motiveren. Hetgeen niet zo verwonderlijk is, daarvoor is Bruin nu al te lang bij de Rotterdamse ploeg. Het is vervelend voor Transol dat dit seizoen nog een poosje voortduurt. Er is geen geld om nog iets anders te doen - het is trouwens zeer de vraag of sponsor Transol volgend seizoen doorgaat - en Je kunt moeilijk mensen naar huis sturen als je geen geld hebt om anderen te halen. 'RECHT De situatie bij FC Utrecht blijft erg gespannen. Het \tuur heeft afgelopen maandag middenvelder Henk Wery voor t houding tijdens de wedstrijd tegen NAC, toen Wery, die het niet is u-as met zijn vervanging een lege bierkrat naar de dug-out, in \u Jan Rab smeet, een boete opgelegd van 400 gulden. Wery heeft 'klaard deze boete niet te willen betalen en wil een nieuw ge- ek met het FC Utrecht-bestuurHet bestuur van de Utrechtse 'divisie-club voelt daar echter niets voor omdat men zowel de le- ig van trainer Jan Rab als van Wery heeft gehoord en naar aan- ing daarvan tot een forse boete heeft besloten. Wery blijft echter zijn standpunt dat wanneer er geen oplossing wordt gevonden weigert om zondag in de wedstrijd tegen Feyenoord uit te ko en. Wanneer de FC Utrecht-speler in deze iveigering volhardt zal bestuur echter disciplinaire maatregelen nemen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11