^alestiinen willen veto VS •li debat van VN voorkomen Breuk in de Italiaanse regering Libanon aan vooravond van nieuwe golf van geweld (,(>en overeenstemming tussen Arafat en Fachmy STRIJD IN ARGENTINIË iladrid dreigt netrostakers Ambassadrice van Amerika in Engeland Nancy Kissinger een reizende modehutspot Ontvoerders Hazan gegrepen OENSDAG 7 JANUARI 1976 cl BEIROET (AP) De Palestijnse organisaties hebben voor het maandag te beginnen debat in de Veiligheidsraad over het Mid den-Oosten een „minimum program" opgesteld dat ten doel heeft een Amerikaans veto te vermijden en de Palestijnen een zo groot mogelijk diplomatiek succes te bezorgen. De Palestijnen beschouwen het komende debat als een grote diplomatieke krachtproef in hun strijd tegen Israël. Zij en de Syriërs die hets tuenen waarschuwen dat als het de bat ongunstig voor hen afloopt dit tot nieuwe gewelddaden en guerrilla activiteiten zou kunnen leiden. sinds 1967 bezette Arabische n. vestiging van een onafhan- Israël en de Ven?nigde Staten zijn zich ook volledig bewust van de gro te belangen die bij het komende de bat op het spel staan. De Ameri kaanse ambassadeurs in Syrië, Jor danië. Egypte en Israël zijn naar Washington ontboden teneinde mi nister van Buitenlandse Zaken Hen ry Kissinger te helpen bij de voor bereidingen op het debat. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie heeft zich eveneens zorvuldig voorbereid op het debat teneinde «en Arabisch diplomatiek succes te ver zekeren en op zijn minst te voorko men dat de Verenigde Staten een spaak in het wiel steken. Vassir Arafat heeft tijdens de kerstdagen de instemming met de door hem ontworpen strategie ver kregen van het 42 leden tellende centraal comité van de PLO. Uit vraaggesprekken met de Pa lestijnse leiders die in de Libanese pers zijn verschenen kan worden op gemaakt dat het Palestijnse stand punt drie hoofdpunten omvat: ft Totale Lsraëlische terugtrekking - Een van de vele wegver sperringen die de Engelse - iüitarren hebben ingericht i Ulster langs de grens met le Ierse republiek. Alle auto's lorden gecontroleerd om te oorkomen dat terroristeri \et geteisterde Noord-Ier. and binnenkomen of dat de - laders van de slachtpartij - <an maandag ontkomen, zo Iie niet al direct zijn ge ducht. )e Britse regering heeft gis teren nog eens 600 soldaten laar Ulster gestuurd. Het is en onderdeeldat normaal n Engeland zelf paraat staat oor noodgevallen. Het be- luit tot het zenden van de >ersterkingen werd genomen \a een langdurig onderhoud ian Wilson met enige topad- ïet IRA heeft aangekondigd lat het gereed is om op grote chaal de bomaanslagen en erreuracties te hervatten. In le afgelopen elf maanden is 'T sprake geweest van een •oort wapenstilstand tussen le provisionalsvan het 'RA en de Britse veiligheids- roepen. \lerlyii Rees. de Britse mi- lister voor Noordier se aan- \elegenheden is van plan om le bedoelingen van de Britse legering maandag te bespre ien in het Lagerhuis, wan neer dit van kerstreces te- 'ugkeert. Rees heeft gisteren ille politieke leiders van Ui tte r ontboden voor een spoedvergadering in het slot Stormont even buiten Bel fast. BEIROET AFP/AP) De opper ste Libanese coördinatiecommissie, in het binnenlandse conflict belast met de tpezicht op de naleving van het bestand en andere afspraken tussen de strijdende partijen, is gisteren uiteengevallen doordat de Palestijn se vertegenwoordigers en die van de progressieve partijen hun medewer king hebben LAWINE In Oost-Turkye heeft een lawine gisteren aan tien per sonen het leven gekost. Negen per- sonén werden gewond. Heel hei land werd getroffen door sneeuwstormen die het verkeer ernstig ontregelden. De Turkse radio heeft bekend ge maakt dat tussen Erzurum en Van in Oost-Turkije twee autobussen, met elk veertig passagiers, worden vermist. Later konden redders de bussen bereiken en uitgraven. Er is niemand gewond woordigers ook hun deelname aan verdere vergaderingen op lager ni veau geweigerd. Palestijnen en progressieven be schuldigen de conservatief-chrstelif- ke 'Palange' en de nationale libera le partij van minister van Binnen landse Zaken Camille Chamoun er van de blokkade te handhaven van het Palestijnse vluchtelingenkamp BUENOS AIRES (AP) Tenmin ste 14 guerrillastrijders zijn gedood in een gevecht met regeringstroe pen in de bergen van de Noord-Ar gentijnse provincie Tucuman. aldus liet persbureau Noticias. In het bericht stond verder dat 'n onbekend aantal guerrillos omsin geld w-as door de regeringstroepen maar dat. men niet wist of de gc vechten nog voortduurden pUIVERING In de Indiase con- Jspartij van premier Indira Gandhi ëen zuivering aan de gang. Vol ts een besluit van het bestuur van Lagerhuisfractie van de party zijn reeds geschorsten afgevaardigden leiders van de zogenoemde "Jonge irken", ex-minister van staat Mo- n Dharia, Krisjnan Kant en jandra Sekhar uit de party gesto- Dharis is gevangen gezet. &ANSLAG Gisterochtend vroeg een aanslag gepleegd op een ge- Uw van de Italiaanse communis- phe partij in een buitenwijk van rrara in Toscane De ontploffing n de krachtige bom heeft grote hade aangericht. CHOLERA - In de streek van cigwe in Nigerië is een cholera- idemie uitgebroken die tot nu toe n vijftien personen het leven heeft kast. Een medisch team uit de stad loegoe is naar Okigwe gegaan om i inwoners in te enten. MADRID AP) De Spaanse re- prinat heeft gedreigd het stakende ietropersoneel in Madrid tijdelijk ider bevel van het leger te zullen aatsen om zo een einde te maken tn de aktie. die het reizigersver- ier in de Spaanse hoofdstad al twee agen in de war stuurt. Ondanks de onderhandelineen die steravond nog zijn gevoerd, hurt de staking voort. De aktie zou jrndaag pas grote problemen gaan jJleveren omdat zo'n twee miljoen tensen weer aan het werk gingen ft hun win tervakantie. WASHINGTON (AP) In officiële kringen in Washington is meege deeld dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Groot-Brittannië gaat worden mevrouw Anne Arm strong. oud-adviseur van de presi dent der V S. en echtgenote van een miljonair uit Texas. Zij wordt dan opvolgster van Elliot Richardson, die is benoemd tot mi nister van Handel. Het Witte Huis heeft de berichten over de 48-jarige mevrouw Arm strong nog niet bevestigd: zij zelf heeft er geen commentaar op wil len geven. Mevrouw Armstrong was indertijd de hoogste vrouwelijke medewerk ster van president Richard Nixon in het Witte Huis en is ook oud-lid van het bestuur van de nationale Repu blikeinse commissie. Van haar eventuele benoeming was het eerst gewag gemaakt in het Brit se dagblad The Guardian Gaat zij door dan wordt mevrouw Armstrong de eerste vrouwelijke ambassadeur in Londen van een der grote mogendheden. Tal Zaatar, even ten noordoosten van Beiroet. Radio Beiroet maakte in zijn communiqués van dinsdagavond geen melding van de breuk in de coördi natiecommissie, maar meldde wel dat het lichaam had besloten de verga deringen tot nader order op te schor ten. De Palestijnse guerrillaleiders heb ben hun onderhandelingen met lei ders van de christelijke falangLsten over het doorlaten van een voedsel- convooi naar twee Palestijnse vluch telingenkampen eveneens afgebroken. Volgens een woordvoerder van de Libanese veiligheidstroepen wordt naar aanleiding van deze ontwikke ling gevreesd voor nieuwe strijd. Het voedselconvooi, dat .stilstaat op een weg naar de vluchtelingenkam pen Tel Zaatar er> Jisr Al-Basja, wordt nu al -wee da2en tegengehou den door Falangisten. De voertuigen vervoeren ondermeer suiker, rijst, melkpoeder en meel van El Fatach. Palestijnse woordvoerders hebben onder b "dok e termen gedreigd met geweld te zullen optreden wan:,eer net convooi niet gauw word: doorge laten. "We zullen niet toestaan dat deze honger-belegering voortduurt. We onderhandelen niet meer. En wan neer de wegen niet worden open ge steld weet niemand welke de gevol gen zijn, aldus een woordvoerder, "We kunnen niet eeuwig blijven smeken." In de noordelijke buitenwijken van Beiroet- zijn gisteravond felle ge vechten uitgebroken tussen Pales- t-n-e auerri lias tri ideren strijders van de rechtse, christelijke Falangp- partrij. De strijd, weerbij raketten, mor tieren en machinegeweren worden gebruikt, volgde op het afbreken van de onderhandelingen. De strvd bestreek zes voorsteden, waarin ondermeer ook de twee vluchtelingenkampen liggen. Omdat de veiligheidstroepen niet in staat waren de getroffen wijken binnen te komen kor. 1102 niets worden gemeld over mogelijke slachtoffers. Volgens de politie zijn de afgelo pen 48 uur tenminste elf mensen ge dood en 75 ontvoerd. Hiermee kwam het dodental na negen maanden strijd tussen de mohammedaanse en christenmilitia's op ongeveer 8.050. kelijke Palestijnse staat. Erkenning in enige vorm van het recht der Palestijnse vluchtelingen op terugkeer, te zijner tijd, naar hun woonsteden in wat nu Israël is. De moeilijkheden met- betrekking tot de vestiging van een Palestijnse staat concentreren zich rond de vraag waar zulk een staat moet ko- Israël stelt dat er aan zijn oost grens slechts plaats is voor één staat, waardoor een Palestijnse staat op de nu door Israël bezette westelij ke Jordaanoever uitgesloten is. Niemand verwacht dat Koning Hoessein van Jordanië zijn troon zal opgeven voor Yassir Arafat, zijn aartsvijand tijdens de bloedige oor log van 1971 die door de Palestijnen nog altijd als de 'zwarte september' wordt herdacht. Ondanks al deze schijnbaar on oplosbare tegenstellingen hebben Palestijnse zegslieden laten blijken dat zij een Amerikaans veto en een bittere woordenstrijd in de vergade ring van de Veiligheidsraad willen vermijden. Een topdelegatie van de PLO heeft gisteren tijdens een bezoek aan de Egyptische minister van Buiten landse Zaken Isamail Fachmy ge zegd zijn uitlatingen over de V.N.- rp soluties 242 en 338. te verwerpen. Fachmy had maandag in een toe spraak gewaarschuwd tegen pogin gen om deze resoluties te wijzigen. De PLO en verscheidene Arabi sche landen willen tijdens het ko mende debat in een wijziging van deze twee resoluties, die de hoek steen vormen van alle tot nog toe gehouden vredesbesprekingen tussen Israël en de Arabische wereld. Fachmy en de PLO-delegatie zijn drie uur bijeen geweest. De Pa lestijnse zegslieden vertelden dat Fachmy in die tijd geprobeerd heeft de PLO-leden te overtuigen van zijn g'Tijk. Hij is daar volgens de zegslie den niet in geslaagd. De Palestijnse delegatie bestond uit vier man onder wie Basel Akel. Akel is een vertegenwoordiger van de PLO bij de Verenigde Naties. HOLLYWOOD <UPI> Caroli ne Kennedy, een "ongetrimde hond met een broek aan", voert de lijst aan van de slechtst gekle de vrouwen uit het jaar 1975. De ze lijst, die elk jaar enige opwin ding veroorzaakt in de internatio nale "beau monde", wordt op gesteld door de Amerikaanse mo deontwerper BlackwelL "Wat we tijdens dit tweede eeuwfeest van de Amerikaanse ona fhankeli jkheid broodnodig hebben zijn smaakvol geklede vrouwen en tevreden mansperso nen" merkt Blackwell op in zijn lijst, de zestiende tot dusver. Niet dat zijn kritiek altijd door de slachtoffers ter harte wordt ge nomen. Zangeres Helen Reddy, vorig jaar de allerslechtst gekle de vrouw, is nu tweede achter Ca roline Kennedy. "Ze heeft het he le jaar proberen te bewijzen dat ik gelijk had" zegt Blackwell "Haar pakjes en outfitjes had ze beter kunnen bewaren tot het geconstumeerde bal van de bi centennial". Nancy Kissinger, echtgenote van minister Henry, bezet de vierde plaats en wordt aangeduid als "reizende modehutspot". Ze wordt gevolgd door zangeres Bet te Midler over wie de heer Black well zegt: "Betsy broekrok of Bet sy rokbroek, zijn dit soort kle dingstukken niet gelijk met de hoepelrok afgeschaft?" Prinses Anne van Enge land wordt neergezet als een "vor stelijke automonteur" en country- zangeressen Tammy Wynette en Donna Fargo afgedaan als "lan delijke glorie gekleed in circus tenten" Onder de volgens Black well zeer wansmakelijk uitgedoste mannen gooit popzanger Elton John hoge ogen. Wat hij de Kennedy-clan aan doet in de persoon van Caroline, vergoedt Blackwell weer enigs zins door haar grootmoeder Rase hoog te noteren op zijn lijst van vrouwen die zich geen zier van modegrillen aantrekken en er toch zeer smaakvol uitzien. Drie slachtoffers van Blackwell. van links naar rechts: Caroline Kennedy, Nancy Kissinger en Prinses Anne. Gewapend verzet in ietnam GEVECHT Volgens het Argen tijnse persbureau 'Noticias Argentina' heeft het leger afgelopen weekeinde in de noordwestelijke provincie Tu cuman veertien terroristen gedood. De confrontatie tussen de vijfde in fanteriedivisie en het linkse Revo lutionaire Volksleger (ERP) is van de zyde van het leger ontkend noch bevestigd. Het gevecht speelde zich af in de bergen van Tucuman, onge veer 1.300 km ten noordwesten va: Buenos Aires. HANOI <AFP) Voor de tweede maal binnen vijf dagen heeft de Noordvietnamese legerkrant "Quan Do-i" melding gemaakt van confron taties tussen het leger en opstandi ge elementen in Zuid-Vietnam. De krant meldde niet hoeveel op standelingen er zijn maar gelijklui dende berichten uit verschillende bronnen zeggen dat het hier gaat om tien- tot twaalfduizend man. De gevechten tussen het leger en de opstandelingen zouden zijn ge voerd in het gebied van Darlac op de centrale hoogvlakten. Volgens „Quan Doi" zijn de op standelingen afkomstig uit religieu ze sekten en de Furlo. een de beweging die oppositie gen het nieuwe bewind. HOTELBRAND In de Zuid- engelse badplaats Brighton zyn in de nacht van maandag op dinsdag by een hotelbrand vier personen om gekomen, vijf worden vermist. De brand in hotel "Royal", waar onge veer 50 gasten waren, brak "s nachts om 2 uur door nog onbekende oor zaak uit. Het vijf verdiepingen tel lende gebouw brandde bijna helemaal uit. PARIJS (AP) De Franse po litie heeft gisteravond twee van de zes mannen, die op oudejaarsdag de president-directeur van Phono gram ontvoerden, gearresteerd op het moment dat zij de 34 miljoen dollar losgeld wilden oppikken. Dit is door een woordvoerder van de poli tie bekend gemaakt. De ontvoerders van president-di recteur Louis Hazan hebben him losgeld niet gekregen. Intussen is Hazan zelf nog steeds niet gevon den. De arrestatie werd in de buurt van de Place de la Bastille verricht. De gearresteerden hebben bekend. Kort voor de bekendmaking van de arrestaties liet het Ministerie van Binnenlandse Zaken weten dat de politie gekant is tegen het uit betalen van een losgeld om "de ge vaarlijke toename van de misdaad een halt toe te roepen". De gearresteerde hebben bekend. De gearresteerden ontkennen dat zij weten waar de tijdens een di rectievergadering ontvoerde Hazan wordt vastgehouden. De identiteit van de twee man nen is niet bekendgemaakt. Zij lij ken ongeveer 25 jaar oud te zijn. Mevrouw Hazan ging gisteravond naar het gebouw van de recherche op de Quai des Orfevres. Bij haar aankomst zei ze dat ze het geheel oneens was met de nieuwe taktiek van di politie geen losgeld meer te betalen. De ontvoerders van Hazan, heb ben voor korte tijd telefonisch con tact gehad met de vrouw van de industrieel, maar er was geen voor uitgang gemaakt, die zijn vrijlating kon verzekeren. Mevr. Anne Armstrong ROME «ANP» Het lijkt vrijwel zeker dat de Italiaanse socialistische partij (PSI) haar steun aan de re gering Aldo Moro vandaag opzegt en daarmee een regeringscrisis leen door algemene verkiezingen zal veroorzaken die waarschijnlijk al- zal kunnen worden opgelost. Het co'alitiekabinet Moro is 13 maanden oud. Ondanks de druk die zowel door de christen-democraten als de com munisten. die beidf' de status quo willen handhaven, op de P S I wordt uitgeoefend verklaarden vooraan staande socialisten gisteren dat de party zo goed als zeker met het ka binet v.a1 breken. Ser-»t - ,-ner'i ,1 Francesco \I*r- tino dringt vandaag tijden/ gadering van het partijbestuur aan op de breuk en zijn motie zal naar verwacht eenstemmig worden goed gekeurd. In politieke kringen wordt voor speld dat het kabinet daarna zal af treden. Hoewel de PSI geen deel uit maakt van de coalitie van christen democraten en republikeinen kan Moro alleen dankzij de steun van de PSI kamerleden. 61 van de 630 zetels, effectief regeren. Die steun, waarover hij ruim een jaar heeft kunnen beschikken, ontvalt hem dus morgen. Door de houding van de PSI staat Italië aan de vooravond van een der meest lnftrM-»ende r- "ris;ses - uit zijn recente geschiedenis. Hoe de politieke staalkaart er na die crisis zal uitzien durft vrijwel nie mand te voorspellen. Het vreemde is dat men ondanks alle verklaringen die de PSI al heeft afgelegd nog steeds omtrent haar motieven in het duister tast. De socialisten zeggen dat zij door de regering Moro met een 'manifes te minachting' zijn beieeend. Zij zeggen verder dat zij een radicaal gewijzigd economisch beleid wensen, een he'd andere stijl van reeeren en een nieuwe relatie tussen de rege ring en de communistische partij, die bij recente regionale verkiezin gen aanzienlijke winst boekte. Maar vrijwel elite Italiaanse krant intevn^eteerfc deze socialistische ver langens weer anders. Sommige poli tieke scribenten menen dat de socia listen handelen uit gekwetste trots. Moro zou een schrijven van De Martino onbeantwoord hebben gela ten. Ook de overplaatsing van de pro-socialistische prefect van Milaan wordt genoemd. Zeker is dat een regeringscrisis op dit moment sterk afbreuk zal doen aan de kansen op economisch herstel ln Italië, want komen er ver kiezingen dan is het bestuurlijke le ven maandenlang aan handen en voeten gebonden. Wat er precies voor krachtsver schuivingen zullen plaatsvinden wan neer de Italianen in plaats van in 1977 binnenkort reeds naar d» «stem- len. Maar een herhaling van de spec taculaire communistische stemmen winst. zoals bij de regionale verkie zingen juni '75 lijkt een redelijk vei lige prognose. Deze verkiezingen brachten de com munisten op een afstand van luttele twee procent achter de Jarenlang dominerende Democrazia Christiana. Waarnemers achten het zeer wel mogelijk dat de christen-democraten bij de kamerverkiezingen door de CP zullen worden voorbijgestreefd. De communistische partijleiding wil echter graag zoveel mogelijk tijd om de pasverworven winst te conso lideren. terwijl de christen-democra ten tot 1977 nodig denken te hebben voordat de partij zich in het licht van de verliezen heeft gereorgani seerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11