-Franse pressie op de VS inzake Concorde NAASI HEI NIEUWS Storm teistert Scandinavië DISSIDENT' PLIOESJTSJ TOCH NOG NIET VRIJ Arias voorspelt spoedig verkiezingen in Spanje SAHARA-CONFLICT Giscard cVEstaing supersonisch naar Amerika BEZETTING'DGB TEN EINDE ZONDER BLOEDVERGIETEN EGYPTE WIL NAAR GENEVE MPLA in offensief 197HNSDAG 6 JANUARI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 rtOSKOU (Reuter) De vrijlating hn de Russische dissidente wis- %ndige Leonid Plioesjtsj uit een fevchiatrische kliniek in de stad Dnjepropetrowsk ga«at nog op zich wachten. Zij vrouw, toestemming had om hem gis- raaferen in Dnjepropetrowsk te gaan i Hphalen, kreeg te horen dat nog een imp^rechtelijk onderzoek moet plaats eenden, hetgeen in de nabije toe- vabmst zal gebeuren. Dit melden dis- len sidente kringen in Moskou. Het visumbureau in Kiew, de woonplaats van mevrouw Plioesjtsj, had haar zondag gezegd haar man in Dnjepropetrowsk te gaan opha len en vervolgens, binnen enkele da gen, naar het buitenland te emi greren. Maar de kringen in Moskou, die telefonisch contact met haar hadden, vertelden dat ze bij aan komst van functionarissen van de psychiatrische kliniek te horen kreeg dat ze slechts kleding voor haar man kon afgeven en dat "de rest haar niet aanging" Mevrouw Plioesjtsj is in het bezit van emigratiepapieren en naar haar zeggen moet zij met haar man en haar twee kinderen de Sowjet-Unie voor 10 januari ver laten. Ze heeft treinkaartjes voor Wenen, gedateerd op 8 januari, al dus de kringen. zelde, vertelde Westerse verslaggevers telefonisch dat de directeur van de kliniek, Nikolai Babenko, had ge zegd geen opdracht te hebben tot vrijlating van de wiskundige. De twee vrouwen gingen vervolgens naar de regionale rechtbank in de stad en kregen van de vice-president te ho ren dat de rechtbank de zaak Pli oesjtsj nog niet had onderzocht, doch dat dit spoedig zou gebeuren. Mevrouw Plioesjtsj zegt nu te gelo ven dat de autoriteiten haar slechts op het laatste moment met haar man zullen verenigen, mogelijk in de buurt van de Russisch-Hongaar- se grens. De 43-jarige Plioesjtsj werd in 1972 gearresteerd op beschuldiging van anti-Russische agitatie en pro paganda. Een jaar later werd hij in een psychiatrische kliniek opgeslo ten waar hij, volgens zijn vrouw, met verdovende middelen is behan deld. WASHINGTON/PARIJS «Reuter/UPI) De Britse en Franse regeringen hebben gisteren openlijk gedreigd met represailles tegen de Verenigde Staten wanneer hun gezamenlijke prestige object. het supersone verkeersvliegtuig 'Concorde', in Washing ton geen landingsrechten zou krijgen. De Franse president, Valery Giscard dEstaing, heeft gisteren gezegd dat hij in mei met een supersonische Concorde naar de V.S. zal vliegen voor een officieel bezoek aan Washington. MANILLA (AP) De twee ge- papende kapers van een lijnvliegtuig ran de Japanse luchtvaartmaatschap iij JAL hebben zich gisteren aan iet eind van de middag overgege ven aan de Philippijnse autoriteiten, iïj hadden een DC-8 met aan boord !l9 personen (passagiers en beman ningsleden) bijna 12 uur in hun nacht gehouden jop het internatio- »al^ vliegveld van Manilla. Namen bi nationaliteit van de kapers zijn log niet bekend gemaakt. De kapers hebben zich overgege- ren aan de Philippijase minister van Toerisme Jose d. Aspiras en aan het )lv. hoofd van de politie brigade, feneraal Gregorio Fider. die aan joord van het gekaapte vliegtuig paren gegaan voor de laatste onder handelingen met de kapers. De kapers bedekten hun gezicht net zakdoeken toen zij het vliegtuig Uitkwamen. Zij zijn in een politie- luto weggevoerd Voor ondervraging. De daders verklaarden niets aA- Boofdredacteur Israëls omstreden minister van Defensie Mosje Da- |an zal hoofdredacteur van een nieu we krant worden. Hij bevestigde zon- flag zelf een desbetreffend bericht in het avondblad "Maariv". Dajanzei x nog enkele weken van voorbe reiding nodig waren voordat de krant kunnen verschijnen, die „zionis tisch en constructief" zal zijn. deis in de zin te hebben gehad dan een vrije aftocht uit de Philippijnen en voegden hieraan toe dat alle pas sagiers in Osaka het vliegtuig zouden kunnen verlaten. Vier uur na de kaping lieten de ka pers een Philippijnse die aan een hartkwaal leed vrij. Zij werd in een ziekenhuis opgenomen. Later stenf- den de kapers toe in de vrijlating van alle passagiers. Geen van de passagiers of beman ningsleden is bij de kaping gedeerd. Duidelijk opgelucht verla ten de 219 inzittenden van de Japanse DC-8 het toestel op de luchthaven van Manilla nadat zij ruim tivaalf uur in bedwang waren gehouden door twee gewapende kapers. Alle passagiers zouden van middag hun reis naar Osaka in Japan voortzetten. Weatherhead overleden Dr. Leslie Weatherhead; bekend Brits metho- distisoh theoloog en psycholoog, is zaterdag op 82-jarigeleeftiJd in Bex- hill, Sussex, gestorven. Van zijn hand verschenen meer dan dertig boeken, waarvan vele over de ver houding tussen religie en psycholo gie. Dat het Parijs en Londen ernst is werd duidelijk toen in Washington de waarschijnlijk doorslaggevende hoorzitting over de Concorde begon, ten overstaan van minister van Vervoer William Coleman. In een officieel document dat deel uitmaakt van de Brits-Franse pleit rede voor het supersone vliegtuig zeggen de twee regeringen: "Wan- British Airways en Air France geen toestemming zouden krijgen om de Concorde op de V.S. te vlie gen. dit Minister Coleman, die door presi dent Ford met het lichten van de Concorde-doopceel is belast, heeft aangekondigd dat hij binnen 30 da gen uitspraak zal doen. Hij gelast te de hoorzitting om voor- en tegen standers van het omstreden toestel in staat te stellen htm argumenten nader toe te lichten. Terwijl het panel in Washington zijn zitting begon maakte president Valery Giscard d'Estaing in Parijs bekend dat hij van plan is zijn brede kring worden Amerikaanse bezoek luiden verstaan als een meten met twee maten en kunnen leiden tot weder kerig belemmerende maatregelen te gen Amerikaan»? leveranciers en Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen". De twee regeringen, die eenstem mig en om strijd betogen dat de tech nologische en economische pluspun ten van de Concorde de balans ten gunste van het toestel doen door slaan (tegenover met name milieu hygiënische bezwaren), vervolgen dreigend: "Een negatieve beschikking over deze kwestie zou ongetwijfeld zowel in Frankrijk als het Verenigd Koninkrijk politieke consequenties hebben". met een transatlantische vlucht aan boord van een Concorde. Deze uit spraak werd in Washington opgevat als een nieuwe indicatie voor het be lang dat men zowel in Parijs als in Londen hecht aan een commer cieel succes voor het prestige-vlieg- tuig, waarvan de toekomst sterk me de wordt bepaald door landingsrech ten in de V.S. De Amerikaanse milieubescher- mingsdiunst heeft zich gisteren uit gesproken voor afwijzing van de voorstellen van de Britse en Franse regeringen om de supersonische 'Con corde' zes vluchten naar de Verenig de Staten per dag toe te staan. Roger Strelow, een functionaris van de dienst, zei dat de introductie van de Concord's "de Amerikaanse mi- heupolitiek en de strijd tegen het lawaai doorkruist". De Britten en de Fransen heb ben toestemming gevraagd voor vier vluchten per dag op het John F. Kennedy vliegveld van New York en twee dagelijkse vluchten op het vliegveld Dulles even buiten Was hington. ATLAS OVERLEDEN Fernand Bachelar, de Belg die beter bekend was onder de naam „Atlas" vanwege zijn formidabele afmetingen, is in een ziekenhuis in Charleroi op 52-Jarige leeftijd overleden. Bachelar was 2.35 meter lang en woog om en naby de 240 kilo. Hii is onder meer opgetreden in revuezalen en heeft de hand geschud van vele belangrijke persoonlijkheden, onder wie de presi denten Eisenhower van de V.S. en Auriol van Frankrijk. SPRAAKWATERVAL De geestelijke Robert Marshall heeft in Birmingham «Michigan) een record nonstop-preken gevestigd door 60 uren en 31 minuten aan het woord te blijven. Het oude record stond in Guinness wereldrecordboek genoteerd met 60 uur en 25 minuten. Marshall, predikant van de Birmingham unitarian church, had zich 61 uren tot doel gesteld. Hij wilde met alle geweld in het genoemde recordboek worden genoteerd. Zijn marathonpreek was gewijd aan de tijd „van Abraham tot Augustinus". Terwijl hij uur na uur doorredeneerde in zijn preek stoel. voorzien van vijf soorten keelspray en vitaminenpillen. lie pen zijn volgelingen in en uit om als officiële getuigen te dienen. Soms waren er maar twee. dan weer meer dan honderd. WAAR IS DE BRAND? Wie in de Belgische plaats Zulte de brandweer nodig heeft, doet er goed aan meteen de vrijwillige brandweer van Deinze te bel len. De familie Mespreuve in Zulte zal dat niet licht vergeten. In de nacht van zaterdag op zondag hoorde mevrouw Mespreuve, rumoer en dacht aan inbrekers. Ze maakte haar man wakker, die zijn karabijn greep en een paar keer in het wilde weg uit het slaapkamerraam vuurde. Een buurman, slager De Meulemeester die net thuis kwam, zag dadelijk wat eraan scheelde en verwittigde de dienst 900, de brandweer. De man kreeg te horen dat Zulte weliswaar in de telefoonzcne Kortrijk ligt, maar dat de dienst 900 van Waregem moest worden gebeld. De 900 van Kortryk was zo vriendelijk Waregem zelf van de brand in Zulte op de hoogte te stellen. Er ging daarmee kostbare tijd verloren. In Waregem wist men de dienst 900 van Kortrijk te vertellen, dat Zulte op Oostvlaams grongebied ligt en dat derhalve een beroep moest worden ge daan op de dienst 900 van Gent. Neg meer tijd ging verloren. De brandweer van Gent zei dat Zulte niet op haar terrein lag en dat de vrijwillige brandweer van Deinze in dit geval moest worden gealarmeerd. Uren na het eerste alarm waren de mannen uit Deinze ten slotte op de plaats van de brand, waar het dak en de zolder van de woning van de familie Mespreuve al lang waren ingestort. GOERINGS MERCEDES VERKOCHT Een kogelvrije Mercedes 770k van Hitlers luchtmaarschalk Her mann Goering heeft op een autoveiling in Kruse in de Ameri kaanse staat Arizona 160.000 dollar opgebracht. De auto zal te zien zijn in een reizende tentoonstelling over de geschiedenis van Amerika's militaire conflicten. VOET ZORGDE VOOR OPSCHUDDING Een in een plastic zak verpakte voet van een skelet heeft in Keulen voor de nodige opschudding gezorgd. Toen hij bij de hevige storm over de straat rolde, belden ge schrokken voorbijgangers de politie. Bij nader onderzoek bleek de voet „afkomstig" van een student in de medicijnen. Deze be waarde „het kleinood" op zijn balkon. Commentaar van de adspi- rant-arts: ..Als Je een Jaar lang aan een bepaald lijk gewerkt hebt. ga Je je i i hechten". KOELBLOEDIGE DIEF NEW YORK (DPA/AFP) De Spaanse premier Carlos Arias Navar ro heeft in een interview met het Amerikaans weekblad Newsweek aangekondigd dat dit Jaar in Spanje plaatselijke verkiezingen gehouden zullen worden, en dat voor het eind van 1977 algemene verkiezingen op landelijk niveau plaatsvinden. Bin twee jaar, aldus Arias, zullen ten. In dat geval zou de Amerikaanse militaire hulp aan Spanje, in ruil voor het gebruik van de bases, min stens verdubbeld moeten worden, al dus Arias. Meer dan tachtig arbeiders van een vestiging van de automobielfa briek Chrysler in Madrid hebben zich in 'n kerk in de Spaanse hoofd stad verschanst als protest tegen vier of vijf politieke partijen daad- boetes die de fabriek aan verschej- werkelijk functioneren we Spaanse democratie. Hij ver klaarde zich tegen de legalisering van de communistische party en liet blyken, dat hij een terugkeer van de Spaanse communistische lei der Santiago Carillo naar Spanje niet zal toestaan. Arias zei te rekenen op 'begrip en soepelheid' van de Europese buur landen om het land in staat te UPI) Egypte gelooft stellen 'geleidelijk en pragmatisch de moeilijkheden te overwinnen die het. in politiek en economisch op zicht. nog scheiden van de Europese Gemeenschap'. Spanje wil ook toetreden tot de NAVO. maar dan moet er een eind komen aan de 'discriminerende hou ding' van Europa. De Spaanse pre mier wijst erop dat de Amerikaan se bases in Spanje deel uitmaken van de infrastructuur van de NAVO. rol als zijn natuurlijke bondgenoot, of Spanje beperkt het gebruik van de bases tot de Amerikaanse en Spaanse behoef- Cairo mi dat de vredesconferentie Midden-Oosten in Genève in de eer ste helft van 1976 moet worden her- jvat, aldus de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Ismail Fachmi gisteren in het parlement. Volgens Fachmi is het klimaat nu gunstig voor een deelneming van de PLO. Volgens de minister zal Egypte zijn toevlucht zoeken tot een militair op treden tegen Israël, wanneer alle in spanningen, collectief, zoals de Ge- heefse conferentie, of door derde Of Europa erkent partijen zoals bemiddeling "door een of meer landen", voor een vreed zame regeling mislukken. dene arbeiders had opgelegd. Tege lijk dient de actie om kracht bij te zetten aan hun eis om vrije vak bonden. zo is uit arbeidskringen vernomen. In de Noordspaanse stad Pamplo na hebben naar schatting 5000 men sen gedemonstreerd voor de vrijla ting van politieke gevangenen. De politie heeft geen pogingen ge daan om een einde aan de demon stratie te maken. Vier personen die sinds oktober jl. in La Coruna werden vastgehou den onder verdenking van een lei dende rol te spelen in het "patriot tische en anti-fascistische revolutio naire front" (FRAP), zijn vrijgela ten tegen betaling van een borgsom. Intussen zijn er in Barcelona twee mannen aangehouden, die er van worden verdacht brandbommen te hebben gegooid naar een winkel van Catalaanse boeken en andere Cata laanse instellingen. De aanslagen wor den toegeschreven aan uiterst rechts- georiënteerden, die voorstanders zyn van handhaving van de harde lijn uit de tijd van het regime van Fran- RABAT ALGIERS (UPI/Reuter) Naar in zeevaartkringen in Rabat vernomen, heeft 'n Marokkaans oc logsschip eer aangehouden nelijk wapens vervoerde door Algerije gesteunde querillastrij- ders in.de Spaanse Sahara welke Ma rokko onlangs heeft geannexeerd. Een Marokkaanse' kannonneerboot hield het vrachtschip territoriale wateren v en bracht het op naar de Zuidma-- rokkaanse havenstad Agadir. De wa pens die in beslag werden genomen, Russisch evrachtboot stonden niet op de officiële goederen- opgebracht, die ken- lijst vermeld, aldus genoemde krin gen. Volgens het Algerijnse persbureau APS wordt in verscheidene delen van de Spaanse Sahara strijd gele verd tussen leden van het Polisorio, de onafhankelijkheidsbeweging, en Mauretaanse troe- DEN HAAG DPA REUTER) Gepaard gaande met onweersbuien en vergezeld van sneeuw, hagel en regen is gisteren een nieuwe zeer zware storm over Scandinavië ge raasd. De passage van de orkaan, waarbij windsnelheden dan 145 kilometer per gemeten, eiste voor zov kend zeven mensenlevens. De slacht offers waren opvarenden van eei vissersschip dat in de vroege och tenduren bij het Noor Ja kapseisde en verging. la Belgie kwamen twee mensen om toen de auto's waarin ze onder- wej waren tegen omgewaaide boom stammen botsten. Ook de Duitse noordzeekust is gis teren opnieuw geteisterd door storm. Hier en daar liepen weer gebieden •an meer onder water via de bressen die tij- ir werden dens de storm van het afgelopen thans be- weekeinde in de dijken waren gesla gen Intussen hebben de plaatselijke au toriteiten in West-Duitsland een be- eiland Sen- gin gemaakt met het opnemen van de schade. In de deelstaten Schles- igk-Holstein en in Beneden-Sak- wordt de schade aan de dijken zo'n 70 miljoen mark geschat. Gerhard Stoltenberg. premier In Engeland, waar de stormen an het afgelopen weekeind het felst hebben huisgehouden, werden Sleeswijk-Holstein, heeft bonclskan- de automobilisten gisteren andermaal selier Helmut Schmidt inmiddels dringend om federale steun gevraagd voor de herstelwerkzaamheden. Hoewel de Westduitse autoriteiten in het algemeen geen nieuwe crisissi tuatie voorzagen, moesten de onge veer 1000 inwoners van het bij Ham burg aan de Elbe liggende dorp Droch tersen hun huizen ontruimen, als voorzorgsmaatregel voor een moge lijke nieuwe vloedgolf. klem gewaarschuwd radelyke windstoten en het gevaar van omwaaiende bomen. Op ver schillende plaatsen was de brandweer met pompen bezig het binnengedron gen water weer in zee weg te lozen. De 150 inwoners van het dorp Wal- cott in Norfolk, geëvacueerd na een dijkbreuk in de omgeving, konden weer in hun woningen terugkeren. Een dief heeft op zyn dooie gemak een geldwisselautomaat in een druk-bezochte wasserette geleegd terwijl de vrouwen door praatten, zo onthulde de politie van Seattle, hoofdstad van de Amerikaanse staat Washington. De man heeft 360 keer aan de knop moeten draaien alvorens hy er alle muntstukken uit had. Tenslotte ging een van de aanwezige dames naar hem toe en vroe of hij soms de eigenaar van de wasserette was. De dief zei „nee" en ging weg. JOHANNESBURG (Reuter) Strijdkrachten van de MPLA hebben de luchtmachtbasis Negage in noord- Angola veroverd en daarmee de luchtbrug van wapens en versterkin gen voor het FNLA afgesneden. De MPLA heeft dit gisteren in een com munique via radio Loeanda bekend gemaakt. Negage was tot Angola's onafhanke lijkheid (afgelopen november» de be langrijkste luchtmachtbasis van de Portugese strijdkrachten in het noor delijk deel van het land. Sinds het begin van de burgeroorlog was de ba sis een FNLA-bolwerk. Het communique meldde verder dat een aantal belangrijke stellingen van het FNLA aan het noordelijke front waren ingenomen. Aan het oostelijke front werd zwaar gevochten om de stad Loeso. Volgens waarnemers in Johannesburg geeft het communique het begin aan van oen voorspeld MPLA-offensief dat de politie van de beweging moet versterken voor de bijeenkomst vin de Organisatie voor Afrikaanse Een heid iOAEi over Angola in de Ethio pische hoofdstad Addis Abeba to- mend weekeinde. President Sekou Toure van Gulnee heeft gisteren verklaard dat hy zal ijveren voor ontbinding van de OAE als deze organisatie niet de MPLA erkent als enige regering in Angola. In elk geval zal Guinee dan de OAE verlaten. Dikke rookwolken hingen gisteren boven Brooklyn toen in het zuiden van deze wijk in New York een olieopslagplaat ont plofte. Grote brand De brandweer van Tel Aviv hoeft zaterdagochtend eon enorme ondergrondse brand geblust in het industriegebied van Tel Aviv Men is 28 uur lang met liet blus- singswerk bozig geweest. De politie vermoedt brandstichting. Er zijn vier mannen eeoakt die van do plaats var» dr> trachtten te vluchten m-r n '^^i'^im^ohtlge vloeistof bij zich, aldus de politic.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9