Beleid moet om voor zuivering van imago Keuring Daey Ouwens onjuist Somber beeld van bedrijfsleven in Rijnland LEIDSE KANTONRECHTER Voorzitter Kamer van Koophandel: Nieuw gezicht in Leidse raad Ondanks nieuwbouw l grotere woningnood SNEL GELD NODIG LEEFIAN6 GOUDA Milde rechter werd eventjes erg boos KOMITEE PIETERSWUK: NIET MEER HORECABEDRIJVEN ii! DINSDAG 6 JANUARI 1976 LEIDEN PAGINA 3 LEIDEN Het onderzoek, dat Kamer van Koophandel en Fa- rieken voor Rijnland heeft inge- r de gang van zaken in het Rijnlandse bedrijfsleven heeft slechts jén lichtpuntje opgeleverd. Dat be- -eft de ontwikkeling in de Rijn landse grafische industrie en uit- iverij. Hier wist vorig Jaar nog de i de bedrijven het omzet- in 1974 te handhaven, irdoor toch nog zo'n 35 procent zag ook de winst op peil te touden. De voorzitter van de Rijnlandse Kamer van Koophandel, de heer A. Koningsveld, kon over de overige bedrijfstakken slechts sombere me dedelingen doen in zijn vandaag ge houden nieuwjaarsrede. De ontwikkeling in de tuinbouw, met name de bollenteelt en de Rijns- burgse bloementeelt, bleef achter bij de toch al zorgwekkende landelijke ontwikkeling: ruim 80 procent van de bedrijven meldde een omzetdaling en ruim 90 procent een winstdaling. De Katwijkse visserij ontwikkelde zich zelfs 'desastreus'. Zowel de sterke lastenverzwaring door de ver hoging van de olieprijzen als de quo tering, hebben in de meeste geval len rendabele exploitatie tot een illusie gemaakt. Slechts zes procent van de ondervraagde bedrijven kon het bedrijfsresultaat van 1974 (dat ook al ver beneden peil was) eve naren. De vooruitzichten voor de Katwijkse visserij zijn voor dit Jaar nog slechter dan de gang van zaken in 1975 ia geweest. In de metaalindustrie was de ont wikkeling zorgelijk, evenals in de rest van het land. In de Rijnlandse textiel ging het nog slechter dan in de toch al in nood verkerende lan delijke bedrijfstak. Samenvattend meende de heer Ko ningsveld te mogen stellen, dat er geer, enkele reden is tot optimisme. "Wel kunnen en moeten wij er de nodige conclusies uit trekken", zei hij. "Onomwonden wordt aange toond dat de dagen dat onze samen leving zich behaaglijk kon laten meedrijven op de gunstig estroom van hoogconjunctuur en economi sche groei, voorlopig en waarschijn lijk zelfs voorgoed voorbij zijn. Ook is het duidelijk dat in de conjunctu rele depressie structureel zwakke plekken in onze regionale economie meedogenloos worden aangetoond". "Het is dan ook noodzakelijk voor de zorgwekkende ontwikkeling van ons regionale bedrijfsleven thans meer dan ooit met grote klem be stuurlijke aandacht te vragen", al dus de Kamer-voorzitter. LEIDEN De Leidse raad heeft *r weer een nieuw gezicht bij. In mie fractie van PPR/PSP/D'66 wwerd gisteravond officieel be- to fioemd F. van Oosten (zie foto), iie de opengevallen plaats door vertrek van C. H. du Gardijn Inneemt. De PPR/PSP/D'66-frac- Dtie werd gisteravond voor de eer- inte maal geleid door Laurens ojBeijen ,die daarmee de functie Du Gardijn overnam van Oosten is het vierde nieu- )ejve raadslid sinds de Leidse raad e»fn september 1974 werd gefor meerd. Eerder namen mr. P. J. A. en drs. A. P. Ranner dabeiden PvdA) en mevrouw M. C. ■>ewn Akkeren-Straathof (CDA) de VIplaatsen in van respectievelijk rmej. P. Buring drs. H. J. Woelders inen drs. P. L. Stroink. leven is in de 19e eeuw blijven ste ken; de werkgevers isoleren zich in voorvaderlijk conservatisme; de be roepsbevolking is achterlijk en ar- beidsschuw; de gemeente is arm lastig en onbestuurbaar; op het be stuurlijk niveau gedijt de onbe kwaamheid". Dit zijn volgens voorzitter A. Ko ningsveld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Toch biedt het beeld van de stad en de regio Leiden volgens hem ob jectief gezien een onmiskenbaar helder perspectief, zodat dit alles grotendeels op subjectieve overwe gingen gebeurt. "Goede positieve voorlichting lijkt dan ook één van de eerst aan gewezen middelen om dit beeld te verbeteren, maar de negatieve fac toren van het Leidse imago zijn menige borreltafel wordt afge- die is het beleid om te buigen en zodoende weer een beetje vertrou wen te herwinnen; want wij weten natuurlijk maar al te goed en dur ven het onder elkaar best te erken nen. dat er aan onze Leidse samen leving, aan onze stad, aan ons so ciaal-economisch klimaat en niet in het minst aan onze bestuurs kracht wel zoveel mankeert dat wij heus niet elles van het slechte ima go naar het rijk der fabelen mogen verwijzen. Daarom zullen alleen woorden ons niet helpen; eerst en vooral gaat het om daden"!, aldus de Kamer-voorzitter. Voor een effectieve aanpak is volgens hem noodzakelijk "een duidelijk beleid, consequente beslis- positief gerichte daadkracht van de kant van het stadsbestuur, een daarop stoelend hersteld vertrouwen en een positie ve houding, doortrokken van begrip gemeenschapszin en maat- "Maar ook in ingezonden stuk ken. soms in redactionele bijdragen in de pers en zelfs nog wel eens door sprekers in openbare bijeen komsten komt Leiden er meestal even ongenuanceerd negatief af", aldus de heer Koningsveld in zijn rede tijdens de vanmiddag gehou den nieuwjaarsvergadering van de Kamer. Het slechte beeld van Leiden blijkt volgens hem ook in de me ningsvorming ten aanzien van een bestuurlijke reorganisatie (zowel in de gewestvorming als bij de eventuele vorming van een provin cie Leiden) eventuele partners in een nieuwe bestuurseenheid af te singen, schrikken. "Materieel gezien nog erger is het", aldus de Kamer-voorzitter, "dat menige voor Leiden negatieve beslissing (van beleggers en een frisse dynamische aanpak van de gemeenschappelijke proble men in een open samenwerking tussen alle betrokkenen". "Het gemeentebestuur zal moeten erkennen dat heb-zaak ook zal worden gerealiseerd. Ook zal moeten worden erkend dat Lei den nu eenmaal moet concurreren met een aantal andere vestigings plaatsen in de Randstad. Daarbij is de vrijwel ideale ligging, hoe gun stig deze factor ook is, blijkens de ervaringen niet genoeg. Andere po sitieve factoren zoals de efficiency en de medewerking van verscheide ne ambtelijke diensten zullen moe ten worden uitgebuit en versterkt". "Vervolgens mag niet worden ge schroomd negatieve factoren als zodanig te erkennen en in een ge coördineerd beleid om te buigen. Uiterst belangrijk acht ik een gro tere zekerheid voor het bedrijfsle ven wat betreft de gemeentelijke grondpolitiek, erfpachtsovereen komsten en verkoop- en ver huur contracten". "Een ten onrechte negatieve be oordeling van bv. de arbeidsmarkt en het woningaanbod zal door goe de en zorgvuldige voorlichting sys tematisch moeten worden gecorri geerd", aldus de heer Koningsveld. 'Tenslotte zal er een duidelijk promotie- en acquisitiebeleid moe ten worden gevoerd, waarin de Leidse agglomeratie als interessan te vestigings- en investeringslocatie wordt gepropageerd. Maar het gaat toch eerst en vooral om de menta liteit en om de bereidheid te vol- doer aan een essentiële voor waarden van het gemeentelijk be leid en aan de dringende eis tot ont- meer cogrdinatie in het ambtelijk Jectontwikkelaars, potentiële inves- schappelijke medeverantwoordelijk- wikkelingsprogramma voor Leiden apparaat Zonder dat heeft promo- teerders en financiërs) op dit on- heid van de kant van ondernemers op te zetten en te zorgen, dat het tie en acquisitie geen zin". purgemeester in nieuwjaarsrede: ilc LEIDEN "Ondanks de bepaald niet geringe nieuwbouw in Leiden het aantal woningzoekenden Pen baart ons met name de huisves ting van buitenlandse werknemers zorg. Gelukkig doemen er wat gun perspectieven op ten aanzien g*van de huisvestingsproblemen van 1 "alleenstaanden en de zogenaamde gezinnen". Aldus bur gemeester Vis in zijn nieuwjaarsre de, die hij gisteravond in de Leid- 0Ise gemeenteraad uitsprak. o r" De burgemeester memoreerde, dat de" tweede maal nA>p het ogenblik renovatieplannen in 'Uitvoering zijn voor 622 woningen, "terwijl vernieuwing van nog eens n,400 woningen is aanbesteed. In ^voorbereiding zijn nog renovatie- plannen voor 876 woningen in Lei den. "De oude stad moet blijven ;flleven en behouden worden", aldus ^burgemeester Vis. "Daarom kan in rjhet nieuwe jaar een aantal voor stellen tegemoet worden gezien be treffende een integrale aanpak van de binnenstad, een meerjarenplan voor restauraties, terwijl een nota op komst is over de aanwijzing van de binnenstad als beschermd stads gezicht." Leiden zal in 1976 opnieuw gaan behoren tot de gemeenten in Ne derland, die meer dan 100.000 inwo ners tellen. Burgemeester Vis ver wacht het bereiken van die mijlpaal begin van dit jaar. Het is overigens tien jaar, al zal het naar statische verwachtingen, nu definitief zijn. Door het slopen van vele woningen in oude woonwij ken in de binnenstad, zoals het ge- Leiden een aantal Jaren geleden on der de 100.000. Persoonlijke leningen Tweede hypotheken Overname lopende kredieten Vraagt vrijblijvend inlichtingen. ENIGE TARIEVEN Persoonlijke leningen 1500,— 24 x 77,03 4000,— 36 x 143,56 6000,— 48 x 168,56 8000,— 48 x 221,56 10.000,— 60 x 232,62 12.500,— 60 x 288,39 17.500,— 60 x 399,94 Eigen woningbezitters 5000,— 60 x 124,37 12.000.— 60 X 279,64 15.000,— 96 x 253,03 18.000,— 120 x 266,58 20.000,— 180 x 259.66 50.000,— 180 x 649,15 70.000,— 180 x 901,81 Tussenliggende en grotere be dragen op aanvraag, wijzigingen voorbehouden. Let op: Wij fi nancieren: huizen, boten, cara vans, auto's, uw vakantie. wy financieren alles. Bel of schrijf Joubertstraat 219, Gouda Telefoon (0182ft) 22222 Goed onthouden 5x2!! Volgens burgemeester Vis maakt de reorganisatie van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat van de ge meente enige voortgang, al bleven er het afgelopen Jaar zeer verschillen de meningen over wenselijkheid en koers van de reorganisatie bestaan. "Deze en andere factoren, waaron der slechte huisvesting en proble- spraak ook een persoonlijke visie op men met de bezetting van enige de plannen voor de bestuurlijke her topfuncties, hebben het werkklimaat indeling van ons land (de vorming In de Burgerzaal van het stadhuis hield het gemeentebstuur gisteravond de traditionele nieuw jaarsreceptie. Tal van vertegenwoordigers uit verschillende sectoren maakten daar hun opwach tingzoals ook mr. De Ruyter de Wildt (rechts), raadsman van de gemeente Leiden. ongunstig beïnvloed", aldus de bur gemeester. Hij gaf in zijn nieuwjaarstoe- van zogenaamde mini-provincies). "Het is mij in de discussies opgeval len dat natuurlijke reacties, zoals die welke streven naar het behoud van rechten en naar zo min moge lijk veranderingen, in sterkere ma te de stellingnaine bepalen dan mij verantwoord voorkomt. Daar staat tegenover dat de bereidheid tot het discussiëren over wat anderen moe ten prijsgeven vrijwel onbegrensd is." LEIDEN De immer zo milde kantonrechter Van Dijken werd gisterochtend eventjes erg boos. En hy deed een uitspraak, waarbij het ging duizelen voor Je ogen. De veehouder D. uit Warmond had namelijk in de Hellegatspolder afvalstoffen, en met name drijfmest, geloosd in het oppervlaktewater. We kennen tegenwoordig de wet op het lozen van afvalstoffen en de veehouder had, om met de woorden van de kantonrechter te spreken, „een bijzonder ernstige overtreding" begaan. De man had voor het afval een speciale put laten graven. „Maar ik zit met mijn bedrijf op de route van de toekomstige Schiphollijn. Als ik zou gaan verbouwen dan was dat geld weggooien geweest. Want dan word ik onteigend en krijg ik geen cent". Hetgeen een misverstand is. Inmiddels heeft D. een put laten aanbrengen die goed is voor 3000 m3. Officier van Justitie Lubberink vond het nog een geluk dat D. geen chemische rommel had gebruikt. Toen hij hoorde dat D. reeds een put had laten bouwen, viel zijn oorspronkelijke eis: het laten aanbrengen van een mestkelder. Maar wel eiste hy f 250,boete en een waarborgsom van tweeduizend gulden, die over twee Jaar zal worden teruggegeven, als D. zich voortaan onthoudt van der gelijke praktijken. Vervuilt hy wéér. dan wordt de waarborgsom overgemaakt aan het Hoogheemraadschap van Rynland. Kantonrechter Van Dyken was het daar mee oneens. Hy von niste D. tot het betalen van duizend gulden boete en een waar borgsom van twee mille. Geen hondepoep, zo te horen. En mr. Van Dijken zei ten overvloede: „Ik vind deze wet zeer nuttig. Wie overtredingen maakt, dient gestraft te worden, zwaar gestraft". Verdachte D. was totaal onthutst. ,,Ik stond te beven toen ik binnenkwam. Ik ben nog nooit bekeurd". Van de nadrukkelijk aan geboden mogelykheid tot hoger beroep wilde hy geen gebruik maken. „Het is al erg genoeg". En mr. Van Dijken herkreeg zyn milde bui. Meneer J. uit Zwolle, maar tot voor kort schoenwinkelier in de Leidse Haarlemmerstraat, was een bekende gast. In vroeger dagen kwam hy van tyd tot tyd horen dat hy schuldig was aan fout parkeren, maar geen straf kreeg, omdat hy nergens ander kon parkeren in de buurt van zyn zaak. Hy is maar naar Zwolle ge vlucht, zo lykt het. En het weerzien, gistermorgen, was meer dan hartelyk. Ook nu weer: schuld zonder straf en als er binnenkort weer brieven van Justitie by hem komen, mag hy aan mr. Van Dyken een briefje schryven. De officier van Justitie kwam by dit onderonsje niet aan bod. En die meneer helemaal uit Heerlen, die kwam opdagen. De brave man met dat mieterse accent. Helemaal naar Leiden om te horen dat hy schuldig was, maar geen straf kreeg. In Voorschoten was hy van de zomer (die warme) even iets fris gaan kopen in een winkel, maar had geen parkeerschyf gebruikt, daar waar het moest. Maar meneer uit Heerlen heeft een ontheffing omdat hy invalide is. „Niets mee te maken", zei de Voorschotense politie. De goede Limburger kreeg diepmenselyke blikken toegeworpen van iedereen. De middagziting, onder directie van de plechtige mr. De Koning, verliep rommelig, was erg humoristisch en duurde vry lang. Daar was de veehandelaar V. onder andere debet aan. Beleefd had hy de klompen buiten uitgetrokken en op sokkenvoeten denderde hy als een volwassen stier naar het beklaagdenbankje. Hy was boos. Omdat hy dieren in een wagentje had vervoerd, zonder een re gistratiebewijs te hebben. „Wat is dat dan? Wie doet dat nou? Ik ry al vyf Jaar met dat karretje. Spiksplinternieuw. Wat zegt u? De dierenbescherming zegt dat het niet in orde was? Meneer de edelachtbare, die beestjes hadden er een hemel op aarde. Ze lagen er als prinsjes in". „Niets mee te maken", zei de kantonrechter. Er werd nog even wat technisch gepraat over dikbilletjes en zo, maar de boete kwam toch: 25 gulden. V. gaat in beroep. Hy gaat zyn recht halen. Prompt daarop kreeg meneer Van R. te horen dat de acht geiten, die hy vervoerde, in een ongereinigde kar zaten. De man was vol komen te goeder trouw: hy deed het als hobby, die geiten, en wist niets van reinigen en meer van dat soort dingen. En, of de duvel ermee speelde, ook hy had een vergelyking die er niet om loog. „Meneer de rechter, die beestjes stonden als een vorst in de wagen". Jammer. Schuldig, zonder straf. Wat meer schuldig, wat meer straf en wat meer snibbige vrou welijke woede kwam daarna aan bod. Een zelfbewuste mevroi had veel te hard gereden (120 km), te dicht op een andere auto gezeten en als protest tegen de bekeuring nog eens plotseling op de weg stilgestaan. Dat leverde haar al met al een boete op van f 125, en een voorwaardelyke ontzegging van drie maanden met een proeftyd van twee jaar. „Ongelooflyk. Wat een wardeloze troep hier", en ze jammerde nog wat door op de gang tegen de arme, aan niets iets kunnen doende parketpolitieman. Ryden zonder rybewys. De gedetineerde S. moest zich verant woorden. Dat kon hy moeilyk en voor hem was het belangrykste dat er een geldstraf uitkwam. Geen gevangenis, want hy zat al zo'n tyd en moest nog wat langer. „Kan ik het niet omkopen? Een honderdje of vijf, vier, drie zie ik wel zitten. Valt er niet te be talen? Dan doe ik dat meteen". Maar nee. Het was nu al de vierde keer en het werd een week zitten. Onvoorwaardelyk. „U zou hier eens mee moeten ophouden", zei de optimistische kantonrechter. De recividist sloeg de armen wyd uiteen en zei niets. PAUL WOLFSWINKEL LEIDEN Het Komitee Pieters- wük heeft in brieven aan de Leidse raad en burgemeester Vis gevraagd maatregel te nemen tegen een ver dere overbelasting van de wyk door horecabedryven. Aanleiding tot de brief is het feit dat binnenkort op nieuw drie nieuwe horecagelegenhe den in de wyk gevestigd zullen wor den. Zo zal volgens het komitee Pie- terswyk het pand Pieterskerkgracht 3-3a een bestemming krygen als "discotheek". In de panden Lokhorst straat 19 en Nieuwsteeg 11 zullen bars worden gevestigd. De vragen waarop het komitee van de gemeen te een antwoord wil, zyn onder meer of aan deze toekomstige horeca-in- stellingen al vergunningen en ont heffingen zyn verleend. Verder vraagt de wyk zich af hoe burgemeester Vis als hoofd van de politie de rust en orde in de Pieters- wyk denkt te kunnen garanderen wanneer binnen afzienbare tyd deze etablissementen geopend zullen zyn. De leden van de Leidse raad wordt gevraagd op korte termyn een moge lykheid te openen, voor een gesprek met de gemeente waarin de proble men kunnen worden doorgesproken. De vestiging van bedryven in de wyk wordt in de brief een "verminking van een aantal huizen" genoemd, die nog heel goed voor bewoning hadden kunnen dienen. Tevens, aldus het ko mitee Pieterswyk, worden de goed willende café-eigenaren ernstig in hun broodwinning bedreigd. De Leidse raad besloot gisteravond de brief te behandelen in de gemeen- telyke commissie voor algemene en bestuuriyke aangelegenheden en de commissie voor politionele aangele genheden. Meer Leids nieuws elders in deze krant ■SftjwgS» HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altyd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen Uw sieraden. Geschorste Groenoordhal-directeur wint geding tegen gemeente DEN HAAG De gemeente Ledden heeft vorig jaar ten onrech te de geschorste directeur van de Groenoordhal, T. C. Daey Ouwens, gedwongen zich te onderwerpen aan een lichamelijk en psy chiatrisch onderzoek. Tot deze uitspraak kwam het ambtenarengerecht in Den Haag gisterochtend in het geding dat de directeur tegen het college van B. en W. van Leiden had aangespan nen. (Daey Ouwens heeft zich in de loop van het vorig Jaar onder protest toch laten keuren. Hij werd zowel lichamelijk als geestelijk ge zond bevonden). De raadsman van de gemeente Leiden, dr. Van der Horst, had B. en W. destijds aangeraden Daey Ouwens te laten keuren alvorens de ontslagprocedure die tegen de directeur loopt, voort te zetten. B. en W. hadden dat advies overgeno men. Dr. Van der Horst baseerde zich daarbij op het rapport van de onafhankelijke commissie van on derzoek in de kwestie Daey Ouwens (de zg. commissie-Woudstra) die tot de conclusie was gekomen dat de directeur diende te worden ont slagen wegens "ongeschiktheid an ders dan door ziekte of zielsgebre ken". Volgens dr. Van der Horst lag in die uitspraak van de commissie be sloten dat er een medisch onder zoek moest volgen. Het Wer. zo zei hij gisterochtend voor het amb tenarengerecht, immers "om de schuldvraag en de medische casua- liteit" Wat dat laatste betreft, vond de raadsman van te Leiden dat het "geen vraag Juridische of bestuurlijke aard was, maar van medische aard". Het ant woord daarop kon volgens hem al leen door een medicus worden gegeven. Als B. en W. zich niet voor dat medisch onderzoek had den uitgesproken dan zouden zij zich hebben schuldig gemaakt aan een "ernstig geval van onzorgvul digheid", aldus de raadsman van de gemeente. Een der leden van het ambtena rengerecht vroeg dr. Van der Horst of ooit aan betrokkene toestemming was gevraagd voor een dergelijk medisch onderzoek. Dr. Van der Horst antwoordde ontkennend. Een ambtenaar heeft geen zicht op zijn eigen medische situatie, zo zei hy. "Men kan dat niet aan het oordeel overlaten. Dan zou gevaarlijke weg be wan de- Aantasting Eerder had mr. Van Andel, de raadsman van Daey Ouwens, ge zegd dat zijn cliënt het verplichte medisch onderzoek had ervaren als "een aantasting van zijn persoon lijke vrijheid". Volgens mr. Van Andel zat de ge meente zwaar met de kwestie-Daey Ouwens omhoog en hoopte z!J op een "psychiatrisch wonder". In dit verband merkte hij op dat een half Jaar na de uitslag van het onderzoek nog altijd geen ontslag van zijn cliënt is gevolgd. Mr. Van Andel verwierp de ge dachte "dat. iedere verdachte naar de psychiater zou kunnen worden Dat zou toch echt te ver gaan". Hij vroeg dr. Van der Horst een aantal voorbeelden van soortgelijke zaken in het verleden te geven. De raadsman van de gemeente zei dut niet te kunnen omdat naar zijn we ten nog nimmer een ambtenaar te gen een dergelijk onderzoek bezwaar heeft gemaakt. Volgens mr. Van Andel had de ge meente alleen het medisch onder zoek kunnen eisen als men uit be paalde gebeurtenissen de indruk had overgehouden dat aan de gezond heid van Day Ouwens wat haperde. Mn ar een dergelijk vermoeden heeft de gemeente nimmer g-mit, al dus de raadsman van de directeur. Later op de dag deed het amhtena- renvpreoht mond- "ine uitspraak: het stelde Daey Ouwens in het gelijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3