Daders van bomaanslag in New York spoorloos Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Aantal misdadigsters neemt zeer sterk toe Wat is volgende actie van beroepsterrorist "Carlos"? En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom dus zelfbediening vandaag. Engelse arts zou in Chili zijn gemarteld f5| WOENSDAG 31 DECEMBER 1975PAGINA 9 BUITENLAND Grote beloning uitgeloofd NEW YORK Grote luchtvaartmaatschappijen loven een be loning yan 50.000 dollar (ca. 130.000 gulden) uit voor de aan houding van degenen die maandagavond een bomaanslag heb ben gepleegd op het Newyorkse vliegveld La Guardia, zo is 'gemeld. De minister van Vervoer, is in opdracht van president Ford, een onderzoek begonnen naar de explosie die aan 12 per sonen het leven kostte. John McLucas van het federale ichtvaartbureau, die het onder- oek leidt, deelde mee te hebben Jernomen dat bepaalde luchtvaart maatschappijen een bedrag van - 0.000 dollar hadden aangeboden oor inlichtingen die zouden leiden at de arrestatie en veroordeling ran degene of degenen die verant voor de explosie zijn. e Een woordvoerder van de fede- ale recherche, FBI, zei dat agenten n laboratoriumpersoneel op de laats van de aanslag zoeken naar anknopingspunten om de daders te chterhalen. Op de Amerikaanse vliegvelden perden strenge veiligheidsmaatrege- Geen hoop meer voor Indiase mijnwerkers NIEUW DELHI Voor de 373 jifjnwerkers die zaterdag door"*wa- er en instortingen in een kolenmijn k India van de buitenwereld wer en afgesneden bestaat geen hoop p redding meer. De Indiase staats ecretaris voor mijnbouw verklaarde jit na een inspectie van de plaats jan de ramp. Hij zei dat er geen plaats meer in je mijn is die niet door het water f overstroomd. De reddingsploegen waren er tot isteren niet in geslaagd de inge loten mijnwerkers of hun stoffelijke perschotten te bereiken. len genomen als gevolg van een reeks vliegtuigkapingen in de jaren zestig en in het begin van de jaren zeven tig. Sedert eind 1972 heeft zich in de V.S. geen kaping meer voorge daan. Leemte De Democratische afgevaardigde Murphy, die een belangrijk aandeel had in het opstellen van de anti- vliegtuigkapingswet van 1974, zei' in het congres dat de explosie wellicht mogelijk was geworden door een leemte in die wet. Hij maakte be kend dat hij een nieuw wetsontwerp zou indienen waarin vereist wordt dat alle bagage via röntgenstralen wordt gecontroleerd. Murphy die een half uur voor de aan slag van het vliegveld La Guardia vertrok, zei dat de wet van 1974 b.v. geen controle inhoudt van bagage die naar de bagageruimte wordt ge bracht. „Passagiers of mensen die een aanslag willen plegen kunnen gewoon hun bagage afgeven in een zijpad buiten de bagagehal en hoe ven niet noodzakelijkerwijs aan boord van een vliegtuig te gaan". Een uiterst rechtse groepering in de Verenigde Stoten heeft gedreigd verscheidene vooraanstaande poli tici te vermoorden. Dat heeft een woordvoerder van de federale re cherche (FBI) bekendgemaakt. De groep noemt zich „de oudstrij ders tegen de communistische sym pathisanten". In een boodschap aan een televisiestation in Houston (Texas) liet de groep weten dat o.a. de voorzitters van de senaats- en de huiscommissie die een onderzoekin- stellen naar het optreden van de geheime dienst (CIA), Frank Church en Otis Pike, op de dodenlijst voor komen. De Britse chirurg dr. Sheila Cassidy wuift opgetogen naar haar vrienden hij haar aankomst gisteren in Londen. Zij heeft siJids 11 november j.l. in Chili in LONDEN Groot-Brittannië heeft zijn ambassadeur uit Chili terugge roepen en krachtig geprotesteerd tegen het geval van de Britse vrou welijke arts die bij haar terugkeer naar haar land meedeelde dat zij in een Chileense gevangenis was ge marteld. De 37-jarige dr. Sheila Cassady zei tot verslaggevers dat zij op de avond van haar arrestatie op 1 no vember naar een cel was overge bracht, uitgekleed werd en gemar teld was. Zij werd ervan beschul digd medische hulp te hebben ver leend aan een vluchtende Chileense guerrillastrijder. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Callaghan, gaf een verklaring uit waarin hij zei: „Geen de gevangenis gezeten, op be schuldiging een gewonde linkse guerrillastrijder te hebben ver zorgd. enkele Britse regering kan een der gelijke onbeschaafde, wrede behan deling van een Brits onderdaan in handen van een buitenlandse rege ring aanvaarden". Londen roept niet alleen zijn am bassadeur, Reginald Seconde, terug, maar zal de zaak ook voorleggen aan de VN-commissie voor mensen rechten. Dr. Cassady zei op het vliegveld van Londen dat zij zich in een bad kamer had verstopt toen de politie het ziekenhuis overviel tijdens een speurtocht naar guerrillastrijders. De politiemannen braken de deur open en arresteerden haar. „In de eerste nacht na mijn ar restatie werd ik tijdens drie verschil lende verhoren gemarteld met elek trische schokken", aldus mevrouw Cassady. „In het begin heb ik een volledig verzonnen verhaal verteld, om zo doende de levens te redden van de geestelijken die de gewonde man bij me hadden gebracht". Dr. Cassady, die er bleek en afge tobd uitzag na haar 50 dagen du rende beproeving, weigerde verder uit te weiden over de latere marte lingen die zij had ondergaan en over datgene wat zij haar ondervra gers had verteld. De Chileense ambassade in Lon den heeft verklaard dat mevrouw Cassady tijdens haar verblijf in de gevangenis niet werd gemarteld. De verdere emancipatie van de vrouw betekent dat er meer misdadigsters komen, aldus een studie, die Genève aan het congres van de Verenigde Naties over het vraagstuk van de misdaad is aangeboden. Men zal niet verbaasd moeten zijn dat, wanneer vrouwen eenmaal alle mogelijkheden bezitten die nu nog traditioneel voor mannen zijn gereserveerd, zij zullen trachten ook gelijke status te krijgen op het gebied1 van de criminaliteit. Het is niet alleen, dat vrouwen meer misdaden begaan. Het aantal gearresteerde vrouwen in de Ver enigde Staten is driemaal zo sterk gestegen als dat van de mannen. Ook beginnen vrouwen misdaden te begaan, die tot nu 'toe als het ware voor mannen leken te zijn gereserveerd: verduistering, geweld pleging en politieke misdaden. De Amerikaanse studie, uitgevoerd door 'het Federale Onderzoekbureau, toont aan, dat tussen 1960 en 1972 het aantal vrouwen, dat is aangehouden wegens roof met 277 procent is gestegen, tegen een toeneming van de mannen met 69 procent. Wat betreft inbreeksters: de arrestatiecijfers van vrouwen stegen tot ruim 300 procent, zes maal zo veel als de toeneming van het aantal manlijke arrestanten. Cijfers uit andere landen bevestigen de Amerikaanse ervaring, dat naarmate de sociale ongelijkheid tussen de seksen afneemt, de vrouwelijks misdaad evenredig toe neemt. Japan, West-Duitsland, Ca- De Algerijnse regering heeft offi cieel laten weten dat zij de iden titeit van de leden van de „Arm der Arabische Revolutie" niet zal onthullen. De overvallers leiden sinds een week een rustig leven in een villa in Algiers. Het staat nu vrijwel vast dat hun leider Ilich Ramires Sanchez was, ook wel bekend als Carlos Martinez. Waarschijnlijk zal de wereld zeer binnenkort opnieuw van hem ho ren, als hij zijn opmerkelijke car rière van beroepsterrorist voort zet. De overvallers van de minis tersconferentie behoren tot het Internationale Terreur Collectief, een organisatie van revolutionairen die in nauw contact staan met het Volksfront voor de Bevrijding van. Palestina van dr. George Habbash. Het Volksfront kwam enkele Jaren als eerste op het lumineuze idee om d'e revolutionaire strijd van diverse groeperingen in verschillende landen losjes te bundelen, om tot een niet formeel samenwerkingsverband te komen. Het bloedbad op de Israëlische luchthaven Lod op 30 mei 1972 (26 doden, meer dan 70 gewonden) was het eerste grote succes in deze strategie. Want de aanslag werd in naam van de Palestijnse Revolutie uitgevoerd, maar in werkelijkheid door leden van het Japanse Rode Leger. Imperialisten Die strategie paste daarom zo goed in het pOliti'eke idaal van het Volksfront, omdat deze organisatie die zijn oorsprong heeft in de rechts-nationalistische Pan-Arabi- sche beweging, geleidelijk aan steeds meer marxistische ideeen overnam. De combinatie van Pan-Arabisch nationalisme en nieuw Verworven marxisme leidde zonder veel proble men tot de overtuiging dat de bevrijding van Palestina hand in hand moest gaan met de bevrijding van de Arabische wereld, zo niet de gehele wereld, uit de klauwen van het imperialisme. Samen met Israel, moesten ook de „reactionaire 'knechten van het imperialisme" (Jordanië, Saoedi-Arabie, de Golf staten, Libanon, Perzie om er slechts enkele te noemen) voor de niet aflatende aanvallen van de revolutie vallen. Israel was slechts een onderdeel in die strijd, omdat „de zionistische entiteit" zoals Israel wordt genoemd, niet anders is dan een deel van bet wereldomvattende imperialisme. In die niet aflatende strijd, waaraan sinds enkele jaren ook de Libische president Gadaffi meedoet (in de geschiedenis is nooit iets te bizar) heeft Carlos een eigen waardevolle rol gespeeld. Liederlijk" Wie is Carlos eni wat drijft hem? Hij werd 25 Jaar geleden geboren in d'e Venezolaanse hoofdstad Caracas. Zijn vader had een goedlopende advocatenpraktijk en was als zo vele Zuidamerikaanse intellectuelen van goede doen zeer revolutionair ingesteld. De drie zoons kregen dan ook d'3 namen van de grote Russische revolutionairWladimir, Ilich en Lenin. Vader Sanchez zond zijn zoon Ilich in 1969 naar de Patrice Loemoemba- universdteit bij Moskou, opleidings centrum bij uitstek voor al die academici en revolutionairen uit de Derde Wereld die zich verder willen bekwamen. Maar nog voor het halve cursusjaar om was, was Ilich al weer het land uitgezet, beschuldigd nada, Nieuw Zeeland en Noorwegen horen tot de landen die het meest de gevolgen ondergaan van dit laatste aspect van de vrouweneman cipatie. Het percentage vrouwen ond'er de misdadigers in die landen ligt thans tussen de 10 en 15 procent, bijna het dubbele van dat van tien jaar geleden. En het blijkt nog erger gesteld te zijn met betrekking tot de jeugdmisdadigheid. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat jonge meisjes vaak in de voetstap pen lopen van hun misdadige moeders en oudere zusters. Inbra- Door Peter Dooley „The Observer" ken, autodiefstallen en het ver schijnsel van groepjes scholieren, die andere kinderen op school geld afpersen, komen meer en meer voor onder de jeugd in de schoolleeftijd. Het rapport voegt hier als commentaar aan toe: „Veel van de factoren die naar voren worden gebracht als oorzaken van de misdadigheid onder mannen, zoals d'3 veranderingen in de puberteit, gelden evenzeer voor het moderne meisje". Niettemin hebben criminologen ont dekt, dat er primitieve gemeen schappen bestaan, waar een derge lijk misdaadpatroon niet voorkomt. In gemeenschappen zoals die van Ilich Sanchez alias "Carlos" van „anti-Sowj^t-activiteiten en het leiden van een liederlijk leven". Achteraf zijn er twijfels gerezen of deze uitwijzing niet een dekmantel was om Ilich gereed te maken voor zijn toekomstige loopbaan. Twijfels, die in de afgelopen zomer aan kracht wonnen, toen de Franse geheime dienst, die hem bijna te pakken kreeg, erachter kwam dat hij in zeer nauwe relatie stond met de Cubaanse geheime dienst, die op haar beurt de laatste jaren steeds intiemer met de Russische geheime dienst samenwerkt. Hoe het ook zij, toen Ilich nog Ilich heette, vertrok hij uit Moskou naar Venezuela. Vrijwel onmiddellijk raakte hij in Caracas betrokken bij linkse demonstraties en belandde voor twee maanden in de gevange nis. Na zijn vrijlating ging hij naar Frankrijk, waar hij actief meedeed aan anti-fascistische betogingen in Marseille. Nette jongen In die periode was hij zeker nog geen beroepsrevolutionair. Hij ging naar Londen en woonde daar als een nette jongeman samen met zijn moeder in een nette flat. Het enige opmerkelijke aan hem was dat hij aan alle sociate evenementen van de Zuidamerikaanse gemeenschap in Londen deelnam, dat hij altijd even onberispelijk gekleed ging (blazer en sportpanalon), dat hij een amusante prater was op feestjes en partijen en dat hij e'en uiterst zelfverzekerde indruk maakte. Een opmerkelijke verandering inderdaad, want in Caracas had hij de indruk gevestigd een dikke, onaantrekkelijke Jonge man te zijn, die zich voortdurend bewust was van mogelijk eigen falen. In 1972 heeft hij nog korte tijd les gegeven als leraar Spaans aan een middelbare meisjesschool. Maar zijn leerlingen waren niet erg verrukt van hem en na negen maanden was zijn arbeidscontract Verstreken en ging hij op vakantie. Het werd een buitengewoon interes sante vakantie. Hij ging eerst naar Belfast als afgevaardigde op het Anti-Imperialistische Festival dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) georganiseerd had. Vandaar vertrok bij naar Libanon, waar bij in een Palestijns vluchtelingenkamp aan de rand van Beiroet een cursus volgde in „revolutignaire actie" van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. In december 1973 kreeg Carlos zijn eerste grote opdracht: hij moest in het Eskimodorp, onder sommige Indiaanse stammen, (en in de Mexicaans-Indiaanse barrio' worden de zeer geringe problemen met „stoute Jongens en eigenzinnige meisjes" binnen de familiekring opgelost. De criminologen zijn ook tot de bevinding gekomen, dat hoewel de politie vaak milder optreedt tegen vrouwelijke overtre ders van de wet „omdat men ze vaak ziet als mensen die in de war zijn en misleid, meer afhankelijk en emotioneler dan mannen", worden vrouwen daarentegen door rechtban ken vaak strenger beoordeeld. Het rapport vermoedt, dat rechters en magistraten menen, dat de vrouw handelbaarder is en meer gevoelig voor methoden tot verbetering: dat er daarom, hoe langer zij in de gevangenis zijn, des te gereder kans bestaat dat zij weer op het rechte pad zullen worden gebracht. De criminologen wijzen deze opvat ting echter af. Zij zeggen dat het weinig zin heeft om vrouwen die de wet overtreden naar de gevangenis te sturen. Men moet trachten hen een behandeling te doen ondergaan in een kleine gemeenschap, liever dan dat men hen zendt naar een onpersoonlijke instelling als een gevangenis. Londen Lord Edward Sieff vermoor den, commissaris van het bekende warenhuisconcern Marks and Spen cer en een van de vooraanstaande joodse leiders in Engeland. De aanslag mislukte - Sieff werd weliswaar neergeschoten door een man, die bij hem thuis aanbelde, maar hij herstelde van zijn verwondingen - en het moordwapen werd later teruggevonden bij een van de talloze liefjes van Carlos, de Spaanse serveerster Angela Otaola. Rijke Libanees In die periode werkte Carlos nauw samen met een rijke Libanees Michel Mourkarbal, die de wapens en het geld verzorgds van de groep van Carlos. Dit jaar kreeg de Franse geheime dienst, (die vanwege de opbloeiende liefde voor de Arabieren steeds minder belangstel ling had voor Palestijnse guerrilla- acties) lucht van Mourkarbal. Een geheime agent in Libanon was achter zijn identiteit gekomen en had zijn bazen in Parijs erop attent gemaakt dat Mourkarbal verant woordelijk kon zijn voor aanslagen in Frankrijk zelf, zulks in strijd met eerdere toezeggingen van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie die de Fransen uit dank voor hun houding beloofd had Frankrijk tot „n'eutraal gebied" te proclameren. Mourkarbal werd aangehouden op het ogenblik, waarop hij met een lijst met opdrachten voor nieuwe moordaanslagen op zak liep. Na drie dagen ondervraging sloeg hij door en noemde Carlos. Hij bracht de mannen van de Frante geheime dienst naar de flat van een meisje in het Quartier Latin' waar net een feestje werd gegeven. Carlos zelf deed de deur open en ging akkoord met het verzoek om even met de agenten me-e te gaan naar het bureau. Hij vroeg alleen om permissie zijn colbertjasje aan te doen. Toen hij dat pakte, had hij al eeii pistool in de hand. Mourkarbal en twee van de agenten werden op slag doodgeschoten, de derde agent levensgevaarlijk gewond. Carlos was opnieuw verdwenen. Maar de Franse politie vond wel interesant materiaal, waaruit bleek dat hij contact had met drie Cubaanse diplomaten in Parijs (geheime agenten in werkelijkheid) die dan ook prompt door de Franse regering werden uitgeweken. Ook bleek uit de documeten dat Carlos betrokken was geweest bij de bomaanslag op een warenhuis in St. Germain des Pres, waarbij twee doden en 30 gewonden vielen. Ook had hij de niet geslaagde bazooka- aanval g'epleegd op een El Al-vliegtuig op de luchthaven Orly. De vraag is nu na Wenen en Algiers: Wat is de volgende actie en waar? Iemand die zo zeer op reclame voor zichzelf gebrand is als Carlos (hij schepte tijdens de laatste gijzeling voortdurend op over zijn grote daden), kan niet rustig in een villa in Algiers blijven leven. Papadopoulos lioort 25 jaar tegen zich eisen ATHENE (DPA, Reuter) Het ge rechtshof van Athene heeft gisteren in het proces over de incidenten bij de Atheense technische hoge school van november 1973, waarbij ten minste 34 mensen om het leven kwa men, de Griekse ex-president, George Papadopoulos, en 19 anderen schul dig bevonden aan het tenlastegeleg- de. Het hof achtte de 12 overige be klaagden onschuldig. De openbare aanklager eiste te gen Papadopoulos vervolgens 25 jaar t'evangenis, voor medeplichtigheid aan moord in zeven gevallen en po ging tot moord in 33 'gevallen. Tegen de voormalige commandant van de militaire politie, Dimitrios Ioannides, •werd 45 maal levenslang geëist. Tropische storm Tenminste 37 mensen zijn omgekomen bij een tro pische storm op het eiland Luzon (het hoofdeiland van de Filippijnen), zo is gisteren van officiële zijde meegedeeld. Nog 33 mensen worden vermist. Volgens berichten uit het getrof fen gebied waren 16 van de slacht offers passagiers van een in de storm gekapseisde boot. Presidentsverkiezingen In april 1976 zullen in Portugal presidents verkiezingen worden gehouden, al- uus heeft in Caracas Mario Soares secretaris generaal der Portugese socialistische partij meegedeeld. Baarden Baardige brandweerlied den hebben gisteren de waarschu wing gekregen dat hun leven wel eens zou kunnen afhangen van een haar. In een instructie aan alle brand weerkorpsen verbiedt het ministerie van Binnenlandse Zaken v. d. West-! duitse deelstaat Nedersaksen brand weermannen met baarden of met bakkebaarden zuurstofmaskers te dragen. Door 't haar sluit 't masker niet voldoende tegeh het hoofd waar door de drager gevaar loopt giftige dampen in te ademen, zegt het mi nisterie. ADVERTENTIE De reden is gelukkig eenvoudig. Ans, het koffiemeisje, speelde in de Staatsloterij.En won een prijs.En is daar om vandaag 'n dagje winkelen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 21/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. (via Ned. I om 18.45 uur) en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als h een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen js, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummcr(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste Bij voortschrijding emancipatie (ADVERTENTIE) Verklaring dr Sheila Cassady

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9