Beroep bij de Kroon afschaffen AVONDLERAREN HEBBEN NIETS TE KLAGEN Caféhouder op zijn eigen verjaardagsfeest gedood Advies over procedure bestemmingsplannen AGENTEN BESMET DOOR RADIO-ACTIEVE STRALING Hagenaar stal voor bijna vijf ton ARRESTATIE NA DODELIJKE MESSTEEK WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 Door Co Galjouw orbeeld onverwijld belangrijke drijfveer vormt. Daar werkgelegenheid, alle aanleiding toe directeuren bij het avondonderwijs, Den Haag Het Nederlands I Genootschap van Leraren, dat 16.000 leden telt, laat geen gelegenheid voorbijgaan kritiek te uiten op het onderwijsbeleid van het kabinet Den Uyl en met name minister Van Kemenade moet het vaak ontgelden. Zoals met alle kritiek is een deel, vooral de bezuinigingen betreffend, terecht. De debatten bij de I behandeling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer hebben dat geleerd en staatssecretaris De grootte bij het middelbaar technisch organisatie mag onderwijs op 20 te brengen, terugnemen. De Kamer was zelfs voor een compromis van 19 niet te vinden en de huidige bezetting van 18 blijft dan ook gehandhaafd. Een aardig succesje voor de prctesterenden onder wie de leden van het NGL. Diezelfde leden zijn ook fel gekant tegen het terug schroeven van de 10 procent toeslag voor leraren bij het avondonderwijs. Hier is het wat moeilijker aan te nemen dat het de leraren, voor alles, om de 'kwaliteit van het onderwijs is te doen. Het lijkt er meer op dat eigenbelang hier de irigens niets op tegen, elke Er waren veel vacatures. Nu is dan anders. Er is een groot aanbod van leerkrachten, doch die blijven aan de kant staan omdat collega's uit het dagonderwijs hun plaatsen innemen, een lucratieve nevenverdienste innend, meenschap Jeruzalem te Venray, dat Hoe lucratief is gebleken uit het pleit voor een (geringe) salarisveria ging (liever dan de kwaliteit van Itet onderwijs aan te tasten), met zoveel nadruk afgekeurd? Terug naar de 10 procent avondtoe slag. Minister Van Kemenade legde tijdens de begrotingsbehandeling uit dat de maatregel in 1971 werd getroffen omdat er toen, kader van de spreiding m de minister op vragen van het PvdA-Kamerlid M. J. Konings dienaangaande. De cijfers, met name voor de le graads-leva- ren. (van wie velen zijn aangesloten bij het NGL) spreken voor zich: 27 uit uur dagonderwijs, vijf uur avondon- erd derwijs. totaal 32 uur in de week; het gemiddeld maandsalaris 4929,-. de Heel aantrekkelijk wordt het voor overdag komen op 37 en 22 avond) gemiddeld e 7706. Er zijn zelfs 41 eerstegraads-leraren, die zowel overdag als 's avonds directeur zijn. Zij incasseren 7788,- per maand en maken maar liefst 33uren (26 dag. 7 avond Nu zullen plichtsgetrouwe leraren (en wie zijn dat niet?) nahuurtijk meer doen dan het rooster hun strikt voorschrijft. Maar dan nog konten ze waarschijnlijk op niet meer uren dan de gemiddelde werknemer maakt, die onlangs op 24.000,- per jaar werd getaxeerd, ofwel drie maandsalarissen van laatstgenoemde leraren. Over vakan ties zullen we het maar niet eens hebben De V'enrayse leraren lijken een positievere bijdrage te hebben geleverd op het punt van de bezuinigingen dan het NGL voor staat. Dit wil niets van zijn verworvenheden prijsgeven. Dat vechten van het NGL voor de kwaliteit, veelal over de hoofden van de leerlingen heen om wie het ten slotte allemaal gaat. doet op het vlak van de 10 procentsregeling bij het avondonderwijs zonder meer overtrokken aan! DEN HAAG (SP) Op korte ter- 1 mijn moet het individuele burgers onmogelijk worden gemaakt in be- roep te gaan bij de Kroon tegen be- 1 stemmingsplannen. Iemand kan dan alleen nog maar in beroep gaan bij deze instantie als zijn belangen wor den geschaad. In grote lijnen luidt zo het advies dat de daarvoor bestemde* Raad voor de ruimtelijke ordening aan minister Gruijters heeft uitgebracht. De achtergrond van het advies is, das nu bij drie instanties beroep te- pen bestemmingsplannen kan wor den aangetekend: de gemeenteraad, gedeputeerde staten en de Kroon. Vaak worden plannen daardoor ja- ren vertraagd. De Raad heeft minister Gruijters geadviseerd voorlopig het beroeps- recht bij de Kroon te handhaven voor zakelijk belanghebbenden bij hst plan, zoals eigenaren, huurders, pachters en mensen van wie de po sitie als werknemer in het geding is. Voor deze categorieën wil de Raad, zo blijkt uit het advies, op den duur het beroepsrecht op de Kroon ver vangen zien door de mogelijkheid van beroep op de Raad van State als onafhankelijke administratieve rechter. Deze mogelijkheid is geregeld in de nieuwe Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen. Voor de gemeenteraad en de In specteur van de ruimtelijke orde ning blijft volgens het advies van der Raad wél de mogelijkheid be staan om in beroep te gaan bij de Kroon. Raad, kon zich niet het advies. Als minister Gruijters het advies wetswijziging aan de Tweede Kamer voorlegt, zullen een aantal kamerle den zich er tegen keren, maar waar schijnlijk zal de meerderheid van de Kamerleden voor een op deze wij ze verkortten van de beroepsprocedu re zijn. Een minderheid van de PvdA-frac- tie zou liever zien dat niet het in be roep kunnen gaan bij de Kroon op den duur wordt afgeschaft, maar de mogelijkheid van beroep bij Gede puteerde Staten. Volgens deze Kamerleden zijn ge meentes en provincies vaak te ver weven, omdat op vrij grote schaal mensen dubbel-functies bekleden. Liever zouden zij daarom de Kroon als onafhankelijke beroepsmogelijk heid gehandhaafd zien. De WD wil wel dat de beroepspro cedure wordt versneld, maar denkt daarbij eerdei- aan het aan een ter mijn stellen aan de Kroon voor de behandeling van bezwaren, dan aan het afschaffen van de beroepsmoge lijkheid. Een probleem voor de Kroon bij het eventueel sneller moe ten behandelen van beroepen is. dat er in Nederland maar een beperkt aantal juristen is gespecialiseerd op het terrein van de ruimtelijke or dening. De ARP, de KVP, en het grootste deel van de PvdA zullen een even tuele wetswijziging steunen. Overi gens vindt iedereen in de Tweede Kamer dat er iets moet gebeuren aan de beroepsprocedure bij bestem mingsplannen, omdat daar in de huidige vorm te veel tijd en geld mee gemoeid is. Niet iedereen zal op z'n huwelijksdag een kudde schapen in zbi directe nabijheid wensen maar voor Cor Mouw uit Elspeet en Christine Dubbeldam uit Apeldoorn ivas het de gewoonste zaak va?i de wereld. Het tweetal leerde elkaar kennen op de Elspeterheide. waar Cor al süids tien jaar zijn kudde van 125 schapen hoedt en Christine dikioijls paard reed. Gisteren, op de grote dag, leidde het jonge paar, na de huwelijksvoltrekking, de kudde schapen door het pittoreske dorpje Elspeet. Honden sterk verwaarloosd TILBURG (SP) Bij een onderzoek dat de Tilburgse politie instelde bij een plaatselijke hondenhandelaar werden ten minste honderd sterk verwaarloosde dieren aangetroffen. De toestand va dien aard dat 2 gemaakt. De eigenaar vertoeft in het buiten land. Hem wachten enkele processen- verbaal, onder meer wegens dieren- ARNHEM (SP) Twee rijks politiemannen, die (tijdens de gij- zelimgsaffaires de kerncentrale in Dodewaard bewaakten, blijken door radio-actieve stralen te zijn besmet. De gevolgen worden niet ernstig geacht: desondanks mogen de mannen een jaar lang niet meer in de buurt van de centrale ko- Er wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het is voor de des kundigen een raadsel dat de de tectoren, die de agenten bij zich hadden, niet op de straling heb ben gereageerd. Op het terrein van de centrale liggen nog altijd vaatjes radio actief afval. De "besmetting" hebben de wachtmeesters opgelopen bij het passeren van de vaten met ra dioactief afval, die reeds dn no vember in de publiciteit kwamen, omdat zij onafgeschermd op het terrein waren opgeslagen. DEN HAAG (SP) Met de aan houding van een 19-jarige schilder uit Den Haag en zijn even oude vriendin uit Leeuwarden heeft de Haagse recherche tot nu toe 26 in braken en twee autodiefstallen, met een totale buit van ruim 4,8 ton. opgelost. De opbrengsten van de in ruim een jaar buit gemaakte goede ren en geld is volgens de verdach ten geheel opgegaan aan vakantie en de huishoudens, die het tweetal in Der. Haag en Leeuwarden had. De Hagenaar werd op 8 december aangehouden, omdat hij werd ver dacht een auto te hebben gestolen, die in Leeuwarden voor het huis van zijn gezin stond Hij was al een be kende van de politie wegens vermo gensdelicten. Het bleek echter dat hij de auto niet had gestolen. Wel kwamen bij nadere ondervra ging twee inbraken aan het licht, die de man in Den Haag had gepleegd. Op 11 december werd de vriendin aangehouden op verdenking van he ling. Het meisje sprak over veel meer inbraken dan de twee. die de schilder reeds had toegegeven. De vriending zei ook meubels in haar woning te hebben, die afkomstig wa ren van een eind december vorig jaar gepleegde inbraak in een win kel aan de Haagse Hobbemastraat. Na de ontboezemingen van zijn vriendin werd de jongeman voor een nadere ondervraging uit het Rotter damse huis van bewaring gehaald. Het leeuwendeel van de 26 inbra ken en de twee autodiefstallen die hij daarna bekende op drie na werd alles in Den Haag gepleegd betreft kleding met een totale waar de van 3.1 ton. Daarnaast roofde hij meubels, geluidsapparatuur, siga retten en geld. De verdachte wil te genover de rechercheurs niet pi-a ten over helers en eventuele mede daders. De Rus Roussini Russische veearts spoorloos LEEUWARDEN (ANP) De po litie in Friesland zoekt naar de Russische veearts Konstalin Roussini, die sinds 24 december spoorloos is. De maanden geleden rr naar Nederland kw onderhandelen ovei ping van koeien nai werkte op de dag 1 mis zijn programma af. echter de auto verscheen, die Roussini en zijn collega naar Schiphol zou brengen bleek de veearts te zijn verdwenen. Volgens de vreemdelingenpo litie in Leeuwarden heeft de Rus geen politiek asiel gevraagd en ontbreek van de man ieder Wielrennen Günther Haritz en René Pijnen bezetten de eerste plaats in de Keulse zesdaagse. Het Westduits/Nederlandse koppel wordt gevolgd door Van Lancker en Clark, die de tweede plaats innemen. Duyndam en Schuiten zijn vijfde. Voetbal Het Italiaanse voetbalelf tal, dat vijf weken geleden nog met 10 Nederland versloeg, heeft gis teren in Florence met 3—2 van Grie kenland gewonnen. Hans van Z. speciale hegeleiding GRONINGEN (ANP> Hans van Z in 1967 tot levenslang veroordeeld wegens drie moorden, zal in januari worden opgenomen in een speciale thans nog in aanbouw zijnde afdeling in de Van Mesdagkliniek in Gronin gen. Thans zit hij reeds geruime tijd in een isoleercel van deze inrichting. Daarheen werd hij overgeplaatst vanuit het penitentiair selectiecen trum in Scheveningen, omdat men dit psychisch beter voor hem achtte. Dit heeft het ministerie van justitie bevestigd. In zijn nieuwe verblijf krijgt hij een speciale begeleiding van een zenuw arts. Hij krijgt geregeld bezoek van zijn vrouw. LEEUWARDEN (SP) De politic Dokkum heeft een 39-Jarige i van deze gemeente gearresteerd, die ervan wordt verdacht maandag avond de 32-jarige caféhouder Lai- chen met een stiletto te hebben doodgestoken. Verdachte zou die avond het café, waarin hij eerder als kelner had ge werkt, zijn binnengekomen ofschoon de eigenaar hem de toegang had ont zegd. Laichen weigerde een biertje te tap pen waarna verdachte zou hebben gezegd: „Als je geen bier voor me hebt heb ik wel wat anders voor je". Vervolgens zou hij hebben gestoken. Over enkele uren is 1975 verleden tijd. L ren waarin we terugblikken en vooruitzien. Met het optimisme - de mens eigen - hopen wij op een voorspoedig 1976. Gelukkig kunnen we niet vooruitzien. Mpar we kunnen ons allen voornemen er het beste van te maken Als voor ons 1976 - zakelijk gezien - net zo wordt als 1975 mogen we de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. 450 medewerkers in 43 filialen in I.eiden en omgeveving, Dordrecht, Haarlem, l trecht, Hilversum. Ede en Apeldoorn hebben met toewijding en enthousiasme de naam ^'leesmeester Teekens" reliëf gegeven. Maar l bent het geweest die ons het afgelopen jaar L'w vertrouwen schonk. Daar zijn wij dankbaar voor. Wij zullen ons tot het uiterste inspannen ook in 1976 L'w wensen zo goed mogelijk te volgen. Voor 1976 veel voorspoed en gezondheid, want dat is per slot van rekening het belangrijkste. Direktie Teekens Slagerijen AMSTERDAM (ANP) Een mis verstand over een onbezette barkruk heeft blijkens een in Amsterdam be handelde strafzaak in de nacht van 1 op 2 oktober in Cafe de Boko bar aan de Amsterdamse Celebesstraat tot een fataal drama geleid, waar bij de 36-jarige caféhouder Arend van de Bos door een kogel uit een revolver dodelijk in het hoofd werd getroffen. Het 'lang zal hij leven' en de ge bruikelijke begeleiding 'nog vele ja ren' bij de cadeaus bleken op deze avond voor de 36-jarige caféhouder averechtse gelukwensen. Op zijn ei gen verjaardagsfeest liep een klei ne schermutseling over de barkruk volledig uit de hand en werd hij tot ontzetting van de verzamelde fami lieleden in de deuropening van zijn etablissement door een in blinde drift en paniek schietende klant neer geschoten. Zijn vrouw, de 28 jarige Liesbeth Vlaanderen, liep bovendien een schot in de buik op, dat zij ech ter overleefde. In aanmerking nemende, dat de verdachte zelf ernstig door de fa milieleden was toegetakeld toen de zen hem het cafe uitwerkten, beperk te de officier van justitie, mr. L. v.d. Berge, zijn eis tegen de ver dachte, de 32-jarige Ultus B, tot drie en een half jaar met aftrek en wel wegens de ten laste gelegde doodslag (op de caféhouder) poging tot doodslag (op diens vrouw) en het verboden bezit van het vuurwa pen De uit Suriname afkomstige verdachte was al eerder wegens ver boden vuurwapenbezit door de po litierechter veroordeeld. Met zijn eigen Nederlandse vrouw en een bevriend echtpaar was de verdachte op de fatale avond een half uur voor sluitingstijd het cafe binnengekomen, waar het verjaar dagsfeest van de caféhouder dn fa miliesfeer werd gevierd. Toen om 2 uur de disc-jockey de muziek stop zette met de mededeling dat het sluitingstijd was, ging Ultus naar de bar om af te rekenen. Hij leunde daarbij op een lege barkruk, die echter bezet werd gehouden voor de even weggelopen vader van de caféhouder. 'Deze kruk is bezet, ouwe pik' zou schoonvader Vlaanderen met een on vervalst Amsterdams accent tegen hem gezegd' hebben. Ultus ving de kwalificatie 'ouwe pik' echter op als 'apie' en voelde zich naar hij ter zitting verklaarde gediscrimi neerd. Er ontstond een woordenwis seling ,een jongere broer van café- houdster Liesbeth Vlaanderen, toe vallig een uit de kluiten gewassen karate-beoefenaar, gaf Ultus 'n duw tje, deze repliceerde met een klap en in een ommezien escaleex\de de schermutseling tot een bloedige vechtpartij, waarbij Ultus het on derspit dolf. Ook de caféhouder zelf bemoeide zich met de zaak door bo ven op de gevloerde Surinamer te springen., het waren vervolgens twee andere familieleden, beiden ock karate-experts, die Ultus aan keel, haar en kraag omhoog trokken en hem kort maar zeer krachtig het cafe uitwierpen. Hij belandde tegen een auto met een gebroken neusbeen, minstens één dichtgeslagen oog en een met stromen bloed, die over zijn gelaat gutsten. Een der oudere vrou wen poogde nog het bloed van zijn gezicht te wijven en verdachte's vx-iend kwam ook te hulp. Ma ai- plotseling trok Ultus de revolver tevooi-schijn, laadde die door en loste enkele schoten, waai'van min stens twee gericht op de naar bui ten gestroomde familie. Eerst trof hij Liesbeth Vlaanderen, die in el kaar zakte en naar binnen werd ge trokken. Daarop stormde haar man naar buiten, die dit echter met de dood moest bekopen. Een kogel drong dooi- zijn slaap zijn schedel binnen en caramboleerde daar tegen de binnenkant. Hij was op slag dood, Liesbeth werd naar het ziekenhuis gebracht, waar ze 12 dagen moest büjven voor behandeling. Ln zijn requisitoir sprak mr. Van den Berge over de zinloosheid van de fatale ï-uzie. Hij betoogde, dat Ul tus B. als Surinamer in de spanning van het zich sterk gediscrimineerd gevoelen uitei-st lichtgeraakt moet zijn geweest. Voorts verweet hij de verdachte diens vuurwapenbezit. Ul tus liep al minstens een jaar met de ï-evolver op zak, steeds met schei-p geladen. "Verdachte heeft in het café de feestvi-eugde verpest doordat hij zo snel aangebrand was. Hij kreeg daarvoor de i-ekening ge presenteerd. Helaas hebben de ge tuigen hem incorrect behandeld en veel te hardhandig afgestraft. In dat opzicht hebben zij ook een morele schuld aan de dood van Arend van de Bos, aldus de officier. Hij was van oordeel dat door dit vei-werpelijke vuurwapenbezit "een bagatel is uitgemond in doodslag". Hij deed een beroep "op iedere nuchtei-e Nederlander de vuurwa pens op de schroothoop te gooien" en voegde er spijtig aan toe: "Helaas zijn het meestal juist niet nuchtere Nederlanders, die de ze wapens hanteren". Raadsman mr. B. Simon uit Utrecht betoogde, dat Ultus in pa niek geschoten had uit lijfsbehoud. Zonder een dii\eot bei-oep op nood weer te doen, dat alleen al op het il legale wapenbezit kan afstuiten ver zocht hij de rechtbank er rekening mee te houden, dat Ultus op het fa tale moment niet als redelijk den kend mens kon worden beschouwd. Pleiter ontkende, dat verdachte op zettelijk gericht heeft geschoten Van opzet tot doden was volgens hem geen sprake. Die opmerkingen werden enkele familieleden van de doodgeschoten caféhouder te gortig. Van de publie ke ti-ibune af begonnen zij naar de verdachte te schreeuwen. "Moorde naar, m'n zoon is dood" en "Je hebt mijn broer doodgeschoten". Een man stond dreigend met zijn vuist op en riep naar beneden: "Ik wacht je op, reken maar. Ik krijg voor jou ook diüe jaar. daar zweer ik op". De rust keei-de'pas weei-, nadat de drie toeschouwers verwijderd wa- Mer. Simon meende tenslotte, dat doodslag niet bewezen was. Ook niet de subsidiair ten laste gelegde zwa re mishandeling. Volgens hem was er hoogstens sprake van dood dcor schuld en die was niet ten laste ge legd. Hij vroeg daarom vrijspraak behalve voor het illegale wapenbe zit.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7