'IN HOLLAND IS ALLES BELAST... Winkels zaterdag om vier uur dicht? Westerse uitleg van Helsinki bela Twee eeuwen Van Kempen en Begeer Schadeverzekeraars winst van f290 min Verwachting in Tweede Kamer: Macht strijdkrachten zal moeten verdwijnen Uit in de Randstad 'MENSEN EN ZILVER' BIJ BOYMANS VAN BEUNINGEN WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 ROTTERDAM (ANP) Als eeuwen heen heel wat merk- gevolg van de teruggang in de economie wordt het voor de Ne derlandse regering steeds moei lijker de eindjes aan elkaar te knopen. Belastingverhogingen, invoering van nieuwe belastin gen (onroerend goed belastang) en verhoging van accijnzen (al- oorlog cohol) moeten er ondermeer toe belasting bijdragen dat liet begrotingste kort van 15.1 miljard gulden enigszins wordt ingelopen. Kla gen veel Nederlanders teel over de zware belastingdruk kregen in ons land, ook de landsbe stuurders in vorige eeuwen wa ren zeer vindingrijk in hun po gingen de schatkist te vul len. Reeds in de 16e eeuw zei men in het buitenland: "In Hol land is alles belast, behalve lucht en water". Bij een bezoek aan het belas ting waardige belastingen zijn ge weest: een "dorado" voor minis ters van Financiën. Veel van de ze belastingen werden ingevoerd om tekorten te dekken die wa ren ontstaan na het voeren van een oorlog. Zo stelde men na de -'18 de fietsen- oudere Neder landers nog wel bekend. Wilde fiets berijden, dan moest men een plaatje kopen ook niet nieuw: tot 1869 kende men het dagbladstempel, in de volksmond "de vuile vingers van de fiscus" (iedere krant werd gestempeld). De meeste belastingen die in vorige eeuwen werden geheven waren indirect. Inderdaad was in Holland alles belast (wijn, bier, zout, graan, turf, boter, vlees enz.)alle primaire levens behoeften. Maar ook de lucht en liet water. Er bestond het zoge- i- dat bij zich dragen. Werklozen naamde maalgeld (het recht op plaatje met gaatje erin, terwijl diploma ten (gratis) een plaatje kregen met een ster. Onlangs gingen er stemmen op om deze belasting weer in te stellen. In diezelfde tijd kende men de speelkaarten- belasting, op het hartenaas stond het belastamgstempel. Deze enige jaren prof. dr. Van der zinloos door de smokkel ter). De enige directe belastin gen die men in de 16e eeuw ken de was het schoorsteengeld en grondbelasting verponding) Het schoorsteengeld is een v^n de oudste belastingen en stamt nog uit de tijd van de noorman nen die het vuurgeld (huslotha) kenden. Men betaalde een aan tal stuivers al naar gelang de nenkw grootte van de schoorsteen of afschaffing haardstede. Na de franse tijd betaalde men ook belasting voor het aantal deuren en ramen, dat een huis had. Later werd dit de personele belasting. Het belastingsysteem zoals dat nu bestaat is nog niet zo oud. Het heffen van grondbelasting kon pas nauwkeurig geschieden, toen in 1830 het kadaster werd ingevoerd. Pas in het mid den van de vorige eeuw werden de accijnzen op de meeste eerste levensbehoeften afgeschaft. Dit betekende voor de "gewone man" een enorme verlich ting. Hij bespaarde per jaar een bedrag, dat men gelijk kan stel len aan ongeveer vijf weken loon. De fiscus kwam toch wel aan zijn trekken, want tegelijk met het afschaffen van deze ac cijnzen werd de gedistilleerd-ac- oijns zodanig verhoogd, dat er rond 1876 twee maal zo veel bin- in 1850 (voor de In 1893 werd nadat tien kabinetten op gesneuveld waren, de vermogensbelasting ingevoerd. De Kamer had toen zo weinig vertrouwen in de PTT, dat er speciale brievenbussen bij de gemeentehuizen werden ge zet, waar men zijn aangiftebil jet in kon doen. De eerste in komstenbelasting werd in 1941 door de Duitsers ingevoerd. Een kant en klaar wetsontwerp lag hiervoor al klaar. Belastingen zijn er altijd ge weest, maar nimmer waren zij geliefd. Dit ongenoegen kwam menigmaal tot uitdrukking in bloedige oproeren, zoals in 1690 in Rotterdam en in 1696 in Am sterdam. Zo heeft de burger door de eeuwen heen al dan niet vrijwillig zijn steentje bijgedra gen. Misschien een (schrale) troost voor de belastingbetaler anno 1975(6). DEN HAAG (ANP) De Neder- procent achter bij de 15.8 procent landse schadeverzekeringsmaat schappijen hebben in 1974 opnieuw een hogere winst geboekt dan in het voorgaande jaar, namelijk 290.5 miljoen gulden tegen 201.1 miljoen in 1973. Deze winst was geheel af komstig uit de opbrengst van beleg gingen. Het ministerie van econo mische Zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Uit de verzekeringsactivitelten in engere zin verdiende premie mi geleden schade, kosten en pro- 1973. De verdiende premie als volgt verdeeld: Brand-, inbraak- en bedrijfsver- zekering 529.8 min gild. Ziekte- en ongevallenverzekering 2.012.7 min gld. Motorrijtuigenverzekering 1.306.5 min. gld. Overige variaverzekering 420.0 min gld. Transport- en luchtvaartverzeke ring 209,2 min gld. Het hoogste schadepercentage visie werd in 1974 een negatief ligt, aldus Economische Zaken, bij saldo behaald van 54.9 miljoen gul- de ziekte- en ongevallenverze kering, namelijk 80.2 procent. Bij de motorvoertuigenverzekering is het schadepercentage opgelopen van 60.1 procent in 1973 tot 66.3 procent in 1974. den tegen een eveneens negatief saldo van 5.1 miljoen gulden in 1973. Dit negatieve resultaat is volgens het ministerie in hoofdzaak toe te schrijven aan de kostenstijging, die in 1974 21.7 procent bedroeg. De stijging van de verdien de premie bleef in 1974 met 13.2 DEN HAAG (SP) Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken is niet van plan winkels te verplichten om op zaterdagmiddag te sluiten. Dat is op te maken uit de memorie van antwoord die hij vandaag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd op het wetsontwerp over de winkelsluiting. Als het wetsontwerp in de tweede ihelft van maart in de Tweede Ka mer aan d\? orde komt, zal waar schijnlijk blijken dat een meerder- jheid van de Kamerleden het oneens is met de staatssecretaris. Hoewel de meningen sterk verdeeld zijn over hoe laat de winkels dan wel op zaterdagmiddag dicht moeten, ziet het er nu naar uit dat een meer derheid het eens wordt over vier uur 's middags. De PPR. DS'70, D'66 en delen van de PvdA en de CPN vinden dat de winkels op zaterdagmiddag hele maal dicht moeten. Lijnrecht daar tegenover staat de VVD die zich kant tegen een verplichte winkelsluiting. De meerderheid van de PvdA staat aohter vier uur 's middags. Een sleutelpositie is weggelegd voor dra KVP, waarvan de fractie ver deeld is. Bij de stemmingen, die on geveer zullen verlopen als op een vei ling (één uur, twee uur, drie uur. net zo lang tot er een meerderheid is), zal waarsohijnlijk vier uur 's middags uit de bus komen als het tijdstip waarop de winkels voortaan op zaterdag dicht moeten. Markant detail is dat bij de chris telijke partijen een aantal Kamerle- Portugese partijen tot militairen LISSABON De drie belangrijkste [politieke partijen in Portugal hebben gisteren hun voorstellen ingediend die beogen de rol van de strijdkrach ten in de politiek in te dammen. De sociaal-democraten, de volksde- mocraten (PPD) en de centrum-de mocraten (CDS) legden hun idee- i plannen die zijn gemaakt De drie partijen verlangen twee belangrijke concessies van de mili tairen. Ten eerste willen ze dat de presi dent via algemene verkiezingen wordt aangewezen in plaats van door een kiescollege bestaande uit parlements leden en de ter ziele zijnde 250 le- herziening van het vorig jaar den tellende assemblee van de be- met de beweging van de strijdkrach ten gesloten verdrag. De beweging van de strijdkrach ten - de na de staatsgreep door de officieren in het leven geroepen po litieke organisatie - zal nu de voor stellen bestuderen en een tegenplan op tafel leggen! weging van de strijdkrachten. De partijen verlangen voorts be perking van de huidige totale macht van de militaire raad van de revolu tie tot die van een raadgevend or gaan. Momenteel kan de raad de regering passeren door zelf wetten uit te vaardigen. 3 Januari, 20.15 in Jacques Audiberti. jan., 20.15 uur, „Een vuile egoïst", AMSTERDAM Van de theaters in Amsterdam hebben wy geen opgave ontvangen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 2 en 3 Januari, 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met „De Pop" Hof pleintheater: 2, 3. 4, 6, 7 en blijspel van Francois Dor in. Dc Doelen: Grote zaal: 2 Jan., 20.15 uur, Weihnachtsoratorium van J. S. Bach, uitgevoerd door het koor van de Ned. Bachver. en het Kamerorkest Jean-Francois Paillard; 3 Jan., 15.00 uur, Nieuwjaarsfamiliematinee door het Ned. Blazersensemble', m.m.v. Tom de Graaf, Circus Elleboog, Scapino Dansschool en Mimegroep Theaterschool: 3 Jan., 20.15 uur, Rotterdams Opera koor o.l.v. Piet Struijk; 4 Jan., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Ton Koopman; 4 jan., 20.15 uur, orgelcbncert door Gaston Li- taize; 7 Jan., 12.45 uur, Koffieconcert: 8 jan., 20.15 uur, New Philharmonia Orchestra o.l.v. Jesus Lopez-Cobos. Kleine zaal: 4 Jan., 11.00 uur, Amsterdams Strijkkwartet; 4 Jan., 20.15 uur, concert door de Chris Hinze Combination; 7 Jan., 20.15 uur, pianorecital door Eugene Indjic. Piccolo Theater: 2 en 3 jan., 18.30, 20.45 en 22.30 uur, Toneelraad Rotterdam met „Kiss' Aresteia": 4 Jan., 13.00 en 15.15 uur, Kin dertheater Wiedus met de Jeugdmusical „Tsjonge, tsjonge". Museum Boymans-van Beuningen: 4 Jan., 11.30 uur, Bernard Kruy- sen, bariton en Gérard van Blerk, piano. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 3, 6 en 7 Jan., 20.15 uur en 4 Jan., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Geen haar op 't hoofd", blijspel van Georges Feydeau; 4 Jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De arrestatie" van Jean Anouilh. IIOT-Theater: 2 en 3 Jan., 20.30 uur, Toneelraad Rotterdam met „Molly Bloom" van James Joyce; 4 Jan., 14.00 uur, Kinderthea ter Pssstt met „Piccolo en de fee Minista"; 7 en 8 Jan., 20.30 uur. Haagse Comedie met „De andere wereld" van Ton Vorsten- bosch. Congresgebouw: 2, 3, en 4 Jan., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met „Het kind van de buurvrouw"; 3 Jan. 14.00 en 20.00 uur en 4 t.m. 8 Jan., 13.00 en 16.00 uur, Circus-Show 1976; 5 Jan., 20.30 uur. Kamerorkest o.l.v. Jean Francois Paillard, m.m.v. Maxence Larieu. fluit. Theater in de Steeg: 3 Jan., 20.30 uur. Blaasconcert door Frank van Meeteren, Klaas Trapman, Dick Verdonck en Theo v. d. Graaff. Diligentia: 7 Jan., 12.45 uur, Lunchprogramma; 8 Jan., 21.15 uur, optreden van Kwartet George Coleman. Theater aan de Haven: 8 Jan., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met „Agamemnoon" van Aischylos. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 5 Jan., 20.15 uur, concert door de Chris Hinze Combination. den om principiële reden voor de verplichte zaterdagsluiting is. Zij zijn tegen sport op zondag en willen op deze wijze d*e zaterdagsport voor het winkelpersoneel mogelijk ma ken. Italië houdt Verdrag van Lomé op BRUSSEL (Reuter) Italië houdt de formele inwerkingtreding op van het Verdrag van Lomé inza ke handel en ontwikkeling dat de Europese Gemeenschap met 46 ont wikkelingslanden heeft gesloten, zo is gisteren in kringen van de Euro pese Commissie in Brussel verno- Volgens de zegslieden is er geenkyk op dat Rome het verdrag, waarover in februari van dit jaar overeen stemming werd bereikt in Lomé (To go), binnen enige dagen zal ratifice ren. Het zou ook nog wel eens een paar maanden kunnen gaan duren. Nederland en West-Duitsland heb ben het Verdrag gisteren geratifi ceerd. Frankrijk zal het vermoede lijk vandaag doen. Belgie en Dene marken hebben het al eerder ge daan en Engeland, Frankrijk en Ier land zulten de benodigde formalitei ten waarschijnlijk de komende paar dagen vervullen. Van de betrokken ontwikkelingslan den hebben er tot dusver 37 het Ver drag geratificeerd. Dat is zes meer dan nodig is om met de uitvoering van de plannen te kunnen begin- Officieel was geen termijn voor de ratificatie vastgesteld. Informeel was afgesproken dat de deelnemende landen voor het einde van 1975 de benodigde formaliteiten zouden ver vullen. Boa Een flipperwastenetablisement in het Zweedse Gaevle heeft een ruim twee meter lange boa constric tor als nachtwaker. Als de tent ge sloten wordt laat de eigenaar het reptiel uit zijn hok en hangt een bord aan de deur waarop staat 'wacht u voor de slang'. Marktberichten boerenkool 4964: schorseneren AI 119, BI 160.000 kilo. Anjei 5066; gevoerde snl|bloemen. Per s Rood 4364; Lena 4059; Charmeur - 42—48; Callpso 50—61; Nora 55—62; Tros 4047; Overige 40 Ilona, Baccara lellnda. Evergold. Zorlna, 55. Rozen: Sonia, Ilona, Baccj Carol. Yellow 1 260325; Nerlne 45—90; Cymbi- dium 50—150; Gerbera 5877; Lelie 60190; Cyclaam 200315. 335. Freesia: 150—285; Spider 260 - na 180—255; Yellow 120— 160:Royal Blue 200230: Gemengd 150 225. Tulpen ann- Apeldoorn 2"' 355; Lustig* 350; Apricot Beauty 275295; Pro: nence 360370; Mickey Mouse 335 355. Narcis: Carlton 145175; Fortu- na 125—160; Overige 100—120. "DrN 31 12. groenten- en fruitveiling: andijvie 127; kroten gek. c.vOui oi53; prei 125138; 103—107, C 42; selderij 25 0.428; Anthurium st. 3.989; Calla St. 1.600; Chrys '1- Jrc. st. 2.535; Euphorbia NIEUW-VENNEP Burgemeester C. van Stam heeft in het oude museum van Bols in Nieuw-Vennep namens de gemeente Haarlemmermeer een kristallen bokaal met inscriptie aangeboden aan de di rectie van de 400-jarige N.V. Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols. Deze bokaal, zei mr. W. A. Steenstra Toussaint als voorzitter van de raad van bestuur, zal een waardige plaats krijgen 1.788: idem ctriton kas in de glasverzameling van het Bols-museum. Op de foto van links naar rechts: J. A. Bouwens. lid van de raad van bestuur, C. Avis, wethouder, mr. W. A. Steenstra Toussaint, voorzitter van de raad van bestuur, burgemeester C. van Stam, gemeentesecretaris mr. J. Groeneweg en Bols-directeur mr. W. H. C. Boellaard. .432; Iris bos 5.286; .717; Rozen gr.bl. 3.109; Apeldoorn 2.796; Lust. Witwe kas b06 3.590; Pro minence kas bos 3.759; Tulpen 2e s bos 0.009; Tvr' chid. Cymb. bos 0.009; Tulp i Artikelen in de Prawda bos 0.779; Anjers tros st. 0.341 Baccara st. 0.963; idem Sonia s 0.468; idem Ilona Margriet 0 049: Nare. kou gr. imp. bos i 0.950; Orchid. Mimosa imp. t. Imp. bos 1. imp. bos 0.690; Div. stijbl. imp. 3.100; Glad. 3.163; Polnsettia „Het is belachelijk, dat het Westen ons maar voortdurend de bourgeois- interpret at ie van de verklaring van de rechten van de mens en een pluralistisch systeem, (waarin alle stromingen tot hun recht komen) wil opdringen. Als je de westelijke leiders moet geloven heeft de jaar durende voorbereidingen voor een Europese topconferentie van alle communistische partijen. Zijn aanval op het Westen in het partijblad kan daarom tevens worden beschouwd als een soort richtlijn voor zowel de partners binnen het Warschaupact als de liberalisering van de Russische communistische partijen erbuiten, maatschappij centraal gestaan op de die zo fel oppositie voeren tegen de Europese veiligheidsconferentk Helsinki, alsof daar geen belangrij ker onderwerpen aan de orde zijn geweest" dominerende rol van Moskou. „Buitenstaanders kom'en voortdu rend aandragen met oplossingen sociale problemen, die ten In de stroom artikelen waarmee de enenmale niet passen bij Prawda het Westen hekelt voor de socialistisch bewind. Ontspanning manier waarop het oordeelt mensenrechten in de Sowjet-Unie, verscheen dere week een bijdrage van een vooraanstaand politicus, Georgiu Tsjakhnazarow, lid van het Centrale Comité van tische partij. De woorden van Tsjakhnazarow krijgen wat meer gewioht omdat hij samen met de meer bekende Boris uitwisseling Ponomarow in het Centrale Comité culturele zaken, is belast met de contaoten m'et de „broederpartijen" en in die functie nauw betrokken is bij de nu al een draagt bij tot sociale vooruitgang sociale vooruitgang tot ontspanning, maar de vrede in de wereld te i- stellen kan slechts het werk zijn een dag later gediend door Stane Dolanc, rechterhand van president Tito van Joegoslavië. In een interview dat gisteren verscheen in alte belangrijke bladen in Joegoslavië, zegt Dolanc dat de voorbereidende besprekingen voor deze conferentie nog steeds vastlo pen op de belangrijkste zaak; het reoht op een eigen koers van de verschillende partijen. „Er is in bepaalde opzichten wel vooruitgang geboekt. maar de vertegenwoordigers van de 28 partijen, die aan deze conferentie zullen deelnemen, zijn het nog steeds ntet eens over de formulering in een eventueel slotdocument en 0.457; Glad. Eurovision st 0.565; Glad. Spie en Span st. 0.650; Glad. W. Friendship 0.410: Gladiolen st. 0 484; Gl. Colv. Losgeld Daimler Benz, de West- duitse autofabriek. heeft 7,5 miljoen dollar losgeld betaald voor de vrijla ting van haar directeur in Argenti nië. Heinrich Metz, zo meldt 't dag blad Die Welt Heinrich Metz werd vorige week vrijgelaten door linkse guerillastry- ders, die hem twee maanden gele den hadden ontvoerd. de orde moeten komen. diegenen die geen ontspanning discussie spitst zich duidelijk toe sociale vooruitgang willen. Ook hechten veel waarde aan informatie en ir daar moeten geen belachelelijke voorwaarden aan worden verbonden". Aldus Tsjakhnazarow, die toevallig tussen de twee stromingen in de internationale proletarische cialistisohe beweging: De ei wil een volmaakte eenheid (onder leiding van Moskou) en de andere eenheid door verscheidenheid". Gelijke uitdrukkingen als Dolanc kamp. gebruikt Alexander Grlickow, de leider van de Joegoslavische delega tie bij de voorbereidende besprekin gen van de communistentop, in een interview in het voornaamste dagblad van Zagreb, VJesnik. „Deze conferentie moet het startpunt worden van een wereldwijde samen werking van alle communisten en socialisten". Grlickow herhaalde de groep door Dolanc al eerder geuite waarschuwing, dat de conferentie zeker niet tot nog meer verdeeldheid mag leiden binnen het socialistische ROTTERDAM „Mensen Zilver", onder dit motto is in de benedenzaal van de nieuwe vleu gel van het Rotterdamse gemeen temuseum Boymans van Beunin gen een expositie ingericht van het zilverwerk dat de afgelopen twee eeuwen door de Koninklijke Van Kempen en Begeer in Voor schoten is vervaardigd. De ten toonstelling, die behalve zilver werk. ook sieraden, penningen, tekeningen en portretten omvat en die begeleid wordt door een uitvoerige documentatie, blijft tot 25 januari in Boymans en is daar na te zien in „De Zonnehof" in Amersfoort. „Mensen en Zilver" bevat voor een aanzienlijk gedeelte werk uit de privé-collectie van Van Kempen en Begeer en is verder aangevuld met bruiklenen van particulieren en musea (waaronder De Lakenhal en het Utrechtse Centraal Museum). Eén van de aanleidingen was het aan het begin van de Jaren zestig door het Haags Gemeentemuseum opge stelde overzicht van Nederlandse Edelsmeedkunst uit de periode van 1815-1960. Bij dit overzicht viel de belangrijke rol op die Van Kempen en Begeer in de latere Nederlandse edelsmeedkunst heeft gespeeld. Daar naast ontstond bij de huidige direc teur van het concern, mr. S.A.C. Begeer, de behoefte om hetgeen hij de laatste jaren aan vroeg werk van de Van Kempens weer heeft kun nen kopen, ten toon te stellen. De basis voor de fabriek, die tegen woordig in Voorschoten is gevestigd, werd in principe gelegd op het mo ment dat Johannes Matt heus van Kempen in 1777 op 13-jarige leef tijd in zijn geboorteplaats Utrecht in de leer ging bij een edelsmid. In 1789 werd hij meester in het "Goud- en zilversmedengilde", een gesloten clubje van ambachtslieden, waarop het publiek voor de aankoop van juwel tersartikelen was aange wezen. Het verging hem goed, zijn twee oudste zoons kozen ook voor het vak en één van hen Johannes Mattheus II begon zelfs een win kel, een onderneming die wat min der aan de verwachtingen voldeed. Het in de Utrechtse Choorstraat door Van Kempen III, die na een studie theologie toch maar edelsmid werd, bezette pand waarin hij ook een han del in munten dreef, bloeide wel. In de 19e eeuw, waarin Van Kempen III werkte, was sprake van een ver paupering van het ambacht, voor een belangrijk deel veroorzaakt door de afschaffing van het gilde, waardoor de sector ondanks aanvullende maat regelen van de overheid, minder be schermd werd en daarnaast ook door de grote concurrentie van Enge land waar het ambacht al veel meer ren fabrieksmatig karakter droeg. Dankzij de verregaande inspannin gen van Koning Willem III. waar door in Nederland veel fabrieken konden worden opgericht, begon ook bij Van Kempen de behoefte te le ven om een fabrieksbedrijf op te zetten. Hij begon in 1835 met één medewerker, twintig jaar later had hij er 50. Mede door deze sterke groei vertrok het bedrijf in 1858 vanuit Utrecht naar Voorschoten. Van Kempen in stond bekend als een fanatiek strijder tegen de in die tijd veel voorkomende „stijl vervaging". Het was de tijd van neo classicisme. waarin diverse stijlen in de meest onmogelijke combina ties in een werkstuk werden gehan teerd. In het schrijven dat zijn bij drage aan de eerste wereldtentoon stelling in Londen vergezelde deed hij een beroep op alle edelsmeden een zo groot mogelijke consequentie te handhaven In 1919 zijn de Nederlandse fabrie ken van Begeer, Van Kempen en Vos samengegaan. Er werd gezocht naar die produktiemogelijkheden, waarbij de voorwerpen zoveel mo gelijk door machines konden wor den vervaardigd. Overeenkomstig de opkomende richting van de "nieu we zakelijkheid" werd een aanvang gemaakt met de fabricage van glad de vrijwel vlakke vormen, veelal zonder ornamentale versieringen. „Mensen en Zilver" is om verschil lende redenen een Interessante ten toonstelling. Ten eerste omdat het een overzicht geeft van het werk van Nederlands oudste, nog func tionerende, zilverfabriek. Daarnaast omdat de expositie goede voorlich ting geeft over de manier waarop de verschillende stukken zyn gemaakt en vervolgens omdat de bezoeker een indruk kan krijgen van de in vloed van verschillende stromingen in de kunst op dit onderdeel van de kunstnijverheid. Elke nieuwe richting ln het denken wordt immers door ie dere tak binnen de kunst op een ei gen manier geïnterpreteerd en ver werkt. Zo blijkt bijvoorbeeld de neo- recoco binnen de edelsmeedkunst in tegenstelling tot vele andere kunst vermen, vaak tot zeer acceptabele resultaten te hebben geleid. Aan trekkelijk voor een groot publiek zijn natuurlijk die tentoongestelde gebruiksvoorwerpen en geschenken, die tegenwoordig niet meer verkrijg baar zijn. Inktstellen in een ondenkbaar groot aantal variaties (het geschenk dat in de 19e eeuw bij veel jubilea e.d. cadeau werd gedaan) fruitschalen of zoals ze toen in de "franse" tijd werden genoemd "jardinières", thee busjes en doosjes, die in de 19e eeuw altijd werden voorzien van een slot, theeserviezen en byouteriekis- ten. Het aankweken van nieuwe be hoeften. zo toont deze tentoonstel ling. is bepaald niet alleen een ken merk van deze eeuw. maar kwam ook toen al voor. Zo zijn er behalve de voor ons wel bekende gebaks- en visscheppen. ook te zien voor asper ges, hors d'oeuvres, gember, petit four pastei en croquetten. In Bovmans ook veel werk uit ko ninklijk bezit, waarvan vooral het zilveren kinderserviesje, waarmee koningin Wilhelmina haar Jeugd mee door moet hebben gebracht en een door de sultan van Siak Sri Indra- poera aan haar ten geschenke gege ven met zilver er oliefantstand, in exemplaren zijn. TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11