Asiel voor terroristen in Algerije Russen hebben nu bruggehoofd Moordenaars van Welch nog altijd niet gepakt Nu is t jullie beurt, meisjes ]N WOUNDED KNEE GEEN MASSAMOORD Egypte heeft grote schuld aan Kremlin Over identiteit niets bekend Hoge beloning uitgeloofd Algerije en Libië zijn het eens VN-functionaris toch naar Timor Isabel Peron verliest steun Vriendschapsverdrag in Ankara gesloten Conflict] e om oude auto IRA veroorzaakt bijna treinramp DINSDAG 30 DECEMBER 1975 ALGIERS (AP) De zes terroristen, die vorige week een overval pleegden op het OPEC-gebouw in Wenen en met een aantal gijzelaars per vliegtuig uit Oostenrijk vertrokken, heb ben politiek asiel in Algerije gekregen, aldus officiële Alge rijnse bronnen. Vernomen ds dat de zes terroris ten politiek asiel hebben gekregen omdat de Algerijnse regering be reid is dat te doen voor "Palestijn se revolutionairen of mensen die voor dezelfde zaak strijden". Eerder gisteren meldde de Iraan- se krant Kayhan dat de terroris ten zouden worden vrijgelaten door de Algerijnse autoriteiten. In Algiers is ook vernomen dat de zes terroristen in Algerije mogen blijven zolang ze willen. De Alge rijnse regering zou nog geen ver zoek om uitlevering hebben ontvan gen Ook verklaarden de bronnen dat er geen officieel uitleverings verdrag bestaat tussen Algerije en Oostenrijk. Over de identiteit van de terro risten zijn nog geen mededelingen gedaan. Een land dat politiek asiel verleent aan een persoon is niet verplicht zijn identiteit bekend te maken. De terroristen doodden drie per sonen toen zij op 21 december het orEC-hoofdkwartier in Wenen binnendrongen. Later vlogen zij met 41 gijzelaars naar Algerije. Sommige gijzelaars werden de volgende dag in Algiers in vrijheid gesteld, enkele anderen in Tripoli, waarna de terroristen met hetzelf de vliegtuig naar Algiers terugkeer den om daar de overgebleven gijze laars los te laten. De terroristen gaven een lange verklaring uit waarin de Arabische pogingen om met Israël tot een vredesregeling te komen werden veroordeeld. De leider van de overvallers, die bekend staat als "Carlos", is een van de meest gezochte terroristen ter wereld vanwege zijn connecties met terroristische groeperingen in verschillende landen. De Westduitse regering identifi ceerde één van de terroristen als 'n Jonge revolutionair, betrokken bij verschillende terroristische activitei ten. Bij de overval op het OPEC- hoofdk war tier werd deze man zwaar gewond. Hij is nu opgeno men in een ziekenhuis In Algiers. Boze ivijnboeren in zuid west-Frankrijk, hebben giste ren gedemonstreerd tegen de prijspolitiek van de Franse regering. De vakbond had opgeroepen tot een afleve- ringsstop. Wie er geen ge hoor aan gaf, betaalde daar direct de niet geringe reke ning voor. Deze vrachtwagen vol flessen wijn werd door de betogers op ruwe wijze „ge lost". Geen fles bleef er heel. LONDEN De Britten hebben gisteren besloten dat alle vrou wen en mannen als gelijken zijn geschapen. "Meisjes, nu is het jullie beurt", söhreef de Daily Mirror in een grotte kop. De autoriteiten in Southampton hebben prompt sollicitaties van vrouwen gekregen voor een baan als dokwerker. In de bar El Vino in Fleetstreet, tot dusver een hei ligdom waarin alleen mannen werden toegelaten, kwamen nu ook vrouwen opdagen. Er werden direct ook grapjes gemaakt over nieuwe namen voor Manchester en het eiland Man. Rond middernacht waren twee wetten van kracht geworden waarvan de ene discriminatie ver biedt inzake werkgelegenheid huisvesting, financiën en veel an dere zaken, tussen mannen en vrouwen alleen omdat zij man of vrouw zijn. De tweede wet eist dat vrouwen voor hetzelfde werk gelijk betaald worden als mannen. Deze wet was al in 1970 aangenomen, maar de uitvoering was vertraagd om werkgevers de gelegenheid te ge ven er aan te voldoen. De 51-jarig'» voorzitster van de commissie voor gelijke rechten, Betty Lookwood, zei dat de nieu we wet niet voor futiliteiten moet worden gebruikt. "Het zou bij voorbeeld idioot zijn om mij de "chairwoman" van deze commis sie te noemen. Deze wet is niet bedoeld voor wijziging van de Engelse taal". Wel is het voor taan verboden in advertenties te vragen om een "aantrekkelijke secretaresse", of om "barmen". Bepaalde beroepen blijven voor de vrouw taboe, zoals het delven van kolen. Ook kan een sopraan ntet eisen dat zij de rol van een bas speelt of een toneelspeelster King Lear. Op het gebied van gelijke beta ling "zijn allerlei uitvluchten ver zonnen en dat zal wel zo blij ven", aldus Frank Field van de commissie voor de lonen. Deze berichtte maandag dat in oktober 1974 het netto loon van d'3 vrouwen 55,5 procent van dat van de mannen bedroeg. Field zegt dat bepalingen inzake over uren en dergelijke tot dusver be kend hebben dat "gelijk loon een laag loon" is. Aanklachten wegens overtreding van de twee nieuwe wetten zul ten worden behandeld door de 400 industriële rechtbanken van het land. Deze tellen 1.400 leden, van wie slechts 350 vrouwen. Er bestaat ook geen plan om het aandeel van de vrouwen hierin te vergroten. "Dat zou tegen de wet zijn", aldus een woordvcfcrder. ATHENE (UPI) De Griekse re gering heeft gisteren een beloning van 5 miljoen drachmen «meer dan 375.000 gulden) uitgeloofd voor in lichtingen die leiden tot de aanhou ding van de moordenaars van Ri chard Welch, hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) in Griekenland. Bovendien wordt één tot twee miljoen drachmen uitge loofd voor bewijsmateriaal dat het onderzoek bevordert. Het stoffelijk overschot van Welch (46) is gisteren aan boord van een militair transportvliegtuig overge bracht naar de Amerikaanse lucht machtbasis Andrews. Vandaag zal de vermoorde Amerikaanse functio naris op de begraafplaats Arlington worden begraven. Zijn vrouw is na de moord ziek geworden en voor ob servatie overgevlogen naar de Ame rikaanse vlootbasis te Napels. Zij zal de begrafenis niet bijwonen. Weinig geloof De Griekse regering hecht weinig geloof aan de verklaring van de link se groep die zich de organisatie van de 17de november noemt en die zegt, verantwoordelijk te zijn voor de moord. Welch werd vorige week bij zijn wo ning buiten zijn woning door drie mannen doodgeschoten toen hij met zijn vrouw van het kerstfeest van de Amerikaanse ambassadeur kwam. Inmiddels heeft in Washington Doug Porter, van het vier maal per jaar verschijnende blaadje counterspy (contra-spion) gezegd dat de februa- ri-editie van het blad de namen van CIA-agenten zal publiceren die nu CAIRO (Reuter) In de Egyptische deling van de journalist Ga,lal Ha- volksassemblee parlement is gis teren opschudding ontstaan toen de Egyptische minister van Financiën meedeelde dat de helft van de schul den van het land schulden aan de Sowjet-Unie zijn. De minister, Is mail gaf geen nadere bijzonderhe den in zijn bekendmaking. Maar zijn ambtgenoot van Economische Zaken, Sjaf ie, deelde eerder op de dag in het parlement mee dat de buiten landse schulden tot september in het totaal 12 miljard gulden belie pen. Daaronder vielen niet de mili taire schulden aan de Sowjet Unie die Egypte's belangrijkste wapen- leverancier was van de zesdaagse oorlog in 1967 tot vlak voor de ok- toberoorlog van 1973. Een lid van het parlement drong er bij de regering op aan de militai re uitgaven te verminderen. Andere leden vroegen de voorzitter van het parlement, Saued Marei, het voor stel tot vermindering van deze uit gaven uit de handelingen te schrap pen. De minister van staat voor parle mentaire aangelegenheden, Albert Barsoum Sa la ma, zei dat "de oorlog tegen Israël nog niet geëindigd is alle behoeften van de strijdkrach ten hebben absolute voorhang". Intussen is ook bekend geworden dat in Egypte thans ruim 100 maal zoveel miljonairs zijn als tijdens ko ning Faroek, Voor de revolutie van 1952 waren er vier miljonairs in Egypte en nu zijn het er 500, volgens een mede- ALGIERS AFP) De regerin gen van Algerije en Libië zijn over eengekomen "front te maken tegen alle tegen hen gerichte provocaties, van welke aard dan ook". Dit staat in een gezamenlijk communiqué dat gisteren is uitgegeven na een ontmoeting tussen het Algerijnse staatshoofd. Boumedienne. en de president van Libië, Gaddafi, in het zuiden van Algerije. Na het onverwacht bezoek van twee dagen van de Libische leider, Gadda fi, aan Algerije verklaarde president Boumedienne dat beiden het volle dig eens waren over de Palestijnse zaak en die van het volk van de Wes telijke Sahara. mamsy die van oordeel was dat er geen rijkaards in het land kon den zijn zonder de steun van hoge overheidsfunctionarissen. In politieke kringen wordt niet veel van een onderzoek tegen de nieuwe rijkdom verwacht omdat tot de velen die het financieel zo goed rooien vooral degenen behoren die royale betaling ontvangen uit rege ringscontracten, im- en exportrans- acties, speculatie in onroerend goed en gescharrel in buitenlands geld. Laatst stond in de krant Al Ach- bar dat 40 percent van de totale kosten van een regeringscontract als regel in zakken van particulieren verdwijnt. Aan commissies had de regering in 23 Jaar reeds meer dan (omgerekend) 211- miljard gulden uitbetaald, aldus de Achbar. Richard Welch, de vermoor de chef van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) in Griekenland. opereren in Angola, Frankrijk en Zweden. Counterspy heeft de afgelopen drie jaar namen van CIA-agenten gepu bliceerd en in het laatste nummer Welch geïdentificeerd als hoofd van de CIA in Lima. In werkelijkheid was Welch eerder onder diplomatieke dekmantel overgeplaatst naar Athe ne en een Grieks blad publiceerde zijn naam en adres. Vorige week dinsdag werd hij vermoord. NEW YORK Secretaris-gene raal Waldheim heeft Vittorio Win- speare-Guicciardi aangewezen als zijn speciale vertegenwoordiger op Timor, zo heeft een VN-woordvoer der maandag meegedeeld. Winspea- re is directeur-generaal van het VN- bureau in Genève met de rang van onder-secretaris-generaal De benoeming geschiedde op ver zoek van de Veiligheidsraad die vo rige week besloot Waldheim te vra gen de situatie in Oost-Timor ter plaatse te laten bestuderen en con tact op te nemen met de plaatselij ke politieke partijen en met Portu gal en Indonesië. De woordvoerder zei dat Waldheim zowel de Portugese als de Indonesi sche regering had geraadpleegd al vorens de benoeming van Winspea- re bekend te maken. Amerikaanse leger: José Lopez Rega WASHINGTON (DPA-Reuter) Het Amerikaanse leger heeft giste ren ontkend dat de dood van ca. 200 Indianen in Wounded Knee, Zuid- Dakota, 85 jaar geleden een massa moord betrof zoals in de meeste ge schiedenisboeken beweerd werd. Gezegd werd dat de Indianen het eerste schot losten en dat "in te genstelling tot de populaire opvat ting van de episode-Wounded Knfóe, de burgerlijke autoriteiten en het leger veel zelfbeheersing en mede lijden toonden in de gebeurtenissen die tot de botsing leidden". BUENOS AIRES De Argentijn se regering heeft José Lopez Rega, voormalig minister van sociaal wel zijn, ontheven van zijn functie van reizend ambassadeur voor Europa, zo is officieel in Buenos Aires be kendgemaakt. President Isabel Peron had deze functie aan Rega gegeven nadat de ze onder druk van het leger en de vakbonden in junf van dit jaar het land moest verlaten. R'ega was be halve minister ook de naaste advi seur van mevrouw Peron en werd beschouwd als de sterke man in Ar gentinië. In Madrid verluidt dat Lopez Rega in een ziekenhuis in Spanje is opge nomen omdat zijn gezondheidstoe stand verslechterd zou zijn. Lopez Rega moest gisteren voor een Argentijnse rechtbank verschijnen om zich te verantwoorden voor be schuldigingen inzake malversaties die tijdens zijn ministerschap zouden zijn gepleegd. Het Argentijnse Huis van Afge vaardigden heeft voorts met 103 te gen 92 stemmen een motie van wan trouwen tegen de voorzitter van h'et huis, Sanches Toranzo, aangenomen. Sanches Toranzo is één van president Isabel Perons trouwste steunpilaren in het parlement. LADYBRAND Het lot van een uit 1948 daterende Studeba- ker, model "champion" houdt de gemoederen van Ladybrand in de Zuidafrikaanse provincie Oranje- Vrijstaat bezig. Het voertuig was eigendom van Margaret Griffiths die in au gustus overleed. Volgens haar testament moest de auto tegelijk met haar worden begraven. De begrafenisondernemer wilde de ze teraardebestelling echter niet uitvoeren. Als argument voerde hij aan dat hij met de blauwe wagen niet aan kon komen op de begraafplaats waarop alleen blan ken mogen worden begraven. Zijn bezwaren zijn met instem ming begroet door de plaatselij ke autoliefhebbers die hebben voorgesteld de Studebaker bij opbod te verkopen en het geld beschikbaar te stellen voor een goed doel. De uitvoerder van de laatste wil van mevrouw Grif fiths vindt echter dat aan de wens van de overledene moet worden voldaan. Volgens hem wilde zij voorkomen dat een vreemde ach ter het stuur zou plaats nemen. De autoliefhebbers hebben al la ten weten dat, ingeval de Stude baker op het gemeentelijk auto kerkhof wordt begraven, zij on middellijk grafschendang zullen plegen. ANKARA De Sowjet-Unie blijkt gisteren een economisch een politiek bruggehoofd in Turkije te hebben geconsolideerd Turkije is de meest oostelijke bondgenoot van de NAVO maar is teleurgesteld door het Amerikaanse wapenembargo. In een gezamenlijk communi qué dat na een bezoek van premier Kosigin is uitgegeven wordt gezegd dat beide patri Jen binnenkort een verdrag van vriendschap, samen werking en economische betrekkin gen zullen sluiten. Turkije is bijna tien Jaar lang een van de NAVO-lan<ten geweest die het meest tegen de Sowjet-Unie gekant waren. Tot dusver heeft het land geen politieke banden met het Kremlin will'an hebben uit vrees door deze historisohe vijand te zul len worden overheerst. De Turken zijn echter teleurge steld door het uitblijven van steun van het westen in de kwestie Cy prus en het embargo van het Ame rikaanse Congres op wapenleveran ties, dat nu gedeeltelijk is opgehe ven. Waarnemers in Ankara zeiden echter dat de Turkse regering nog steeds anti-communistisch is en in de NAVO wil blijven, maar pro beert tot een delicaat evenwicht te komen tussen de nieuwe politieke banden met de Sowjet-Unie en haar behoefte aan geldelijke 6teun van dat land. Het gezamenlijke communiqué zegt: "Beide partijen zijn overeen gekomen een politiek document in zake vriendschappelijke betrekkin gen en samenwerking op te stellen dat op een bijeenkomst op hoog ni veau in de nabije toekomst tussen Turkije en de S.U. zal worden on dertekend". Deze overeenkomst zou de eerste van deze soort zijn die Turkije met een communistisch land sluit. Het is echter niet het niet-aanvalsver- drag waar Moskou op had aange drongen. Het communiqué geeft geen bij zonderheden over de voorgenomen overeenkomst, die voor veel waar nemers in Ankara een verrassing was. De Sowjet-Unie heeft Turkije de afgelopen acht Jaren meer dan een miljard dollar steun verleend, wardoor diat een van de grootste geldschieters van Ankara is gewor den. Het communiqué zegt voorts dat beide partijen hebben vastgesteld dat de economische samenwerking uitgebreider is geworden en dat bei de partijen zulten trachten de be trekkingen tussen beide landen ver der te versterken en uit te brei den. Het bezoek van de Sowjetrussi- sche leider is een positieve bijdra ge geweest tot het aangaan van be tere betrekkingen, aldus het com muniqué. De betrekkingen tussen de twee landen zijn eeuwen lang vijandig geweest. Veel Turken zijn de ge- biedsaanapraken van Stalin na de tweede wereldoorlog nog niet ver geten. Premier Kosigin, die voor de Sowjet-Unie het Russisch-Turkse vriendschapsverdrag tekende. Het betoog van het leger dat ver vat was dn een rapport van 23 pa gina's dat werd ingediend bij de juridische commisste van de senaat, werd prompt verworpen door Sena tor James Abourezk uit Zuid-Dakota, een belangrijk woordvoerder. "Het leger zei ook dat My Lal geen mas samoord was", zei hij, zinspelend cp het doden in de oorlog in Vietnam. Hij gaf toe dat de Indianen moge lijk het eerste schot hadden gelost in wat beschouwd wordt als de laatste belangrijke strijd uit de In- dianenoorlogen, maar zei dat het in cident een massamoord was tn dat 'het leger dit na 85 Jaar verdoezelt". Het rapport werd opgesteld uit verzet tegen een wetsontwerp van Senator Abourezk die een uitkering van 3.000 dollar wil aan elk familie lid dat nog in leven is van India nen die in Wounded Knee werden gedood. Volgens het rapport zouden dergelijke uitkeringen een precedent zijn voor betalingen aan overleven den uit andere Indianenoorlogen. Volgens het legerrapport is het karakteriseren van de gebeurtenis als een massamoord oneerlijk en on juist. Het is een onweerlegd feit dat een Indiaan het eerste schot los- l'e, het is even duidelijk dat een aantal Indianen het vuur met ver borgen wapens opende. Tot de strijd was het gekomen toen de regering probeerde de Sioux- leider "Big Foot" te bewegen tot terugkeer in het Indianenreservaat ofschoon daar wegens slechte oog sten en gedecimeerde wildbestanden honger en ellende heersten. "Er is geen enkel bewijs dat er wat voor bevel ook tot in het wilde weg schien werd gegeven". Het leger geeft wed toe dat ondanks voor zorgsmaatregelen er excessen zijn voorgekomen: „Het waren handelin gen van onervaren en ongeoefende troepen die zich evenals de India nen lieten meestepen door de hitte van de strijd". Verplaatst De hulporganisatie van de Verenigde Naties voor Pa lestijnse vluchtelingen (UNRWA) verplaatst haar hoofdkwartier tij delijk maar voor onbepaalde tijd van het door burgeroorlog geteis terde Beiroet naar de Jordaanse hoofdstad Amman en Wenen, zo hebben kringen van de organisatie medegedeeld. Bij de verplaatsing zijn ongeveer 400 gezinnen van wie 60 niet-Libanese betrokken. Som mige zijn al vertrokken en de rest volgt binnen de komende tien da gen. BELFAST Commando's van de IRA hebben gisteren de locomotief var. een goederentrein opgeblazen en daarmee bijna een ernstig treinongeluk veroorzaakt. Zij hadden de trein aangehouden in South Armagh, het Noordierse grondgebied en een bolwerk van de IRA. Nadat zij de bemanning, had den weggestuurd Heten zij de loco motief met een springlading in de lucht vliegen. Tegen de tijd dat de bemanning van de goederentrein alarm had geslagen was de sneltrein Belfast Dublin nog maai- een tiental minu ten verwijderd van het wrak van de locomotief, dat het baanvak ver sperde. In de sneltrein zaten 175 personen. De politie ging de naderende trein met fakkels tegemoet om de bestuurder duidelijk te maken dat hij moest stoppen. Deze bracht d e treir op minder dan driehonderd meter van het obstakel tot stil stand.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9