Ger Pouw: 19 maanden gevangenis Dader moet een plaatsgenoot zijn RUSSISCH BLAD CITEERT DEN UYL Ambonezen hebben recht op nationale zelfbeschikking Voor dienstweigeren Belgische krijgt nier van een Amerikaanse baby CAMPAGNE AAW DINSDAG 30 DECEMBER 1975 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) "De voor standers van een zg. Europese kern macht zullen zeker rekening moe ten houden met de resolute verkla- dmg van de Nederla ndse minis ter - president: "Om vele redenen zijn wij tegen een Europese kernmacht Die strijdkrachten zouden de span ning in de betrekkingen met de oos telijke landen ongetwijfeld vergro ten". Dit schrijft Vladien Koeznetsov, correspondent van het Russische persbureau Novosbi, in het "informa tie bulletin" van de Sowjetambassa- de in Den Haag, in een artikel "de kleine landen: garanties voor onaf hankelijkheid en veiligheid". De strekking van het artikel is dat de veiligheid van de kleine (westelijke) landen het beste wordt gediend door ontspanning en dat het lidmaatschap van de NAVO het gevaar vergroot. In het artikel wordt uitsluitend ge sproken over de kleine landen van West-Europa., die van Oost-Europa, noch het Warschau-pact, worden ook maar met een enkel woord ge noemd. Het artikel begint eveneens met een opmerking van drs. Den Uyl, die tegenover het Fanse blad "Le Monde" zou hebben gewezen op het gevaar van "heerschappij van Bonn en Parijs" wanneer Engeland uit „de Euromarkt" zou treden. Volgens "Novosbi" is "de bezorgd heid van vertegenwoordigers van de kleine landen die niet "tussen de maalstenen" van de grote mogend heden wensen te geraken volkomen begrijpelijk". "Ook hun streven naar de bevestiging van hun zelfstandig heid en onafhankelijkheid, van hun volledige vrijheid van handelen is natuurlijk" Op de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking "woog d'e stem van de kleine landen even zwaar als die van de grote mogend heden". "De rechtegelijke deelna me van de kleine landen aan de Europese veiligheidsconferentie leidt nu al tot het ontstaan van een der gelijke toestand in ons werelddeel dat het sommige mogendheden steeds moeilijker wordt om zowel in de Euromarkt als in de Noordatlanti- sche Unie hun wil op te dringen". De beste garanties voor de klei ne landen zijn gelegen in het pro ces van ontspanning en van verbe tering van de oost-west-betrekkingen in Europa, aldus het blad, dat ver volgt: "Thams wordt bijzonder dui delijk dat de deelname van de klei ne landen aan de NAVO hun niet de gewenste dividenden heeft opge leverd: hun veiligheid is er met gro ter door geworden. Eerder kan het tegendeel worden gezegd: in geval van een gewapend conflict zal het kleine land dat bij de militair-poli tieke alliantie is aangesloten immers automatisch, buiten zijn wil om, in dat conflict betrokken worden en zal het. om volkomen begrijpelijke rede nen in 'n ongunstiger positie komen dan de grotere NAVO-landen. Intus sen is de zware last van de mili taire uitgaven toegenomen en zijn de kleine landen afhankelijker ge worden van de grotere mogendhe den die in het blok de toon aange- ARNHEM (SP) De krijgsraad in Arnhem heeft de 22- jarige dienstweigeraar Ger Pouw uit Sassenheim negentien maanden gevangenisstraf gegeven. Het vonnis is gelijk aan de eis van de militaire aanklager. UTRECHT (ANP) Chirurgen in Luik hebben ruim een week geleden een nier van een één jaar oude baby uit Los Angeles (VS) getransplanteerd in een 41-jarige nierpatiënte. Tot dusver blijkt de ingreep een succes: de nier func tioneert en er hebben zich geen afstotingsverschijnselen voorge daan. De transplantatie was mogelijk door de bemidddeling van Paris transplant en Eurotranaplan, twee internationale organisaties voor de uitwisseling van menselijke or ganen. Volgens de directeur van Euro transplant in Leiden drs. B. Co- hen, is een bijzonder aspekt van dit geval, dat niet beide nieren van de baby zijn getransplanteerd, maar slechts één. Over het alge meen gebruikt men bij transplan taties liever geen kleine nieren van kinderen onder de zes jaar en als dat toch gebeurt, krijgt de ontvanger doorgaans beide nie ren. „Maar", aldus drs. Cohen, „de wetenschap staat niet stil". Een kinderniertje groeit trouwens door - en wel bijzonder snel - in een volwassen ontvanger. De nier van de Amerikaanse baby was niet bewaard op een machine, maar in een zakje met ijs. Op een machine wordt een donernier "doorgespoeld", in een ijszakje wordt hij "gevoed" met de zogenaamde collins-vloeistof. Het voordeel van de machine is een iets langere bewaartijd, maar on- derzijds is een ijs2akje, waarin de nier op een temperatuur van on geveer 4 graden celsius blijft, ge makkelijk te vervoeren. In dit ge val is de nier overgevlogen uit Amerika en na 23 uur getrans planteerd bij de patiënte in Luik die een identieke weefseltypering had. Het is voor de tweede keer dat een patiënt in een van de Euro- transplantlanden (de Benelux, West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland) een nier uit Ame rika heeft gekregen. De eerste keer vier jaar geleden, ging het om éen op een machine gepreser veerde nier die in het Acadami- sche Ziekenhuis in Leiden met succes is getransplanteerd. De stichting Eurotransplant be middelt bij het aanwijzen van patiënten die voor een niertrans plantatie in aanmerking komen. Dankzij het werk van de stichting zijn dit jaar al meer dan 600 nier transplantaties uitgevoerd. De transplantatiegeneeskunde wordt steeds verder vervolmaakt, het grootste probleem is op het ogen blik het tekort aan donoren. VRIJSPRAAK VOOR WDM- REDACTEUREN UTRECHT (SP) De Ütreehtse politierechter heeft gisteren de twee redacteuren van het blad 'Twintig" van de Vereniging Van Dienstplichti ge Militairen vrijgesproken van de hen ten laste gelegde belediging. Derk Sauer en Fons Burger, bed den 23 jaar, hadden een week gele den f 150,- boete tegen zich horen eisen omdat zij in het aprilnummer van "Twintig" een sergeant-majoor een idioot en een lummel hadden ge noemd. Deze onderofficier zou nog al gauw klaar staan met straffen uit delen. De sergeant-majoor had daarop het blad aangeklaagd wegens bele diging. Politierechter mr. C. L. Harinxma overwoog dat opzettelijke beledi ging niet was bewezen daar ter zit ting niet was gebleken dat de redac teuren het bewuste artikel gro tendeels overgenomen uit een af de lingsblad van de VVDM zelf had den geschreven of tevoren hadden gelezen. Mr. Harinxma ging niet in op het geen de raadsman had aangevoerd, namelijk dat het gebruik van ge spierde taal en termen als idioot dn het leger een doodnormale zaak is. De officier van Justitie verklaarde tegen het vonnis geen beroep te zul len aantekenen. Pouw weigerde een beroep te doen op de wet gewetensbezwaren, om dat hij vindt dat die wet allang in de prullemaind had moeten liggen, met als einddoel afschaffing van de dienstplicht. De zaak-Pouw vertoont overeenkomst met die van Kees Vel- lekoop. Na enige maanden in de ge vangenis te h ebben gezeten werd Vellekoop echter vrijgelaten omdat de regering had aangekondigd dat de wet gewetensbezwaren op de hel ling zou gaan. Tot nu toe is daar van echter niets terecht gekomen. Volgens Pouw's verdediger mr. H. Droesen uit Den Haag, heeft de publieke opinie dan ook een "twee de Kees Vellekoop" nodig. Voor Ger Pouw, die door de krijgsraad al eer der tot 51 dagen Nieuwersluis was veroordeeld omdat hij weigerde een uniform aan te trekken, betekent het dat hij in gevangenschap blijft. Caféhouder in Dokkum doodgestoken DOKKUM (ANP) De eigenaar van het Dokkumse café De Veehan del, de 32-jarige Kurt Walter Laicht is gisteravond in zijn zaak met een mes doodgestoken. Volgens de po litie is de dader een iniwoner van Dokkum die vroeger wel eens als kelner in het café werkte ais inval ler. Volgens de politie had de café houder de man de toegang tot zijn zaak ontóegd. Daarop is een woor denwisseling ontstaan, waarna de Dokkumer heeft ge-stoken. Laicht was volgens de politie op slag dood. De dader is nog voortvluchtig. Op de Leeuwarderweg tussen Ilpendam en Watergang had gisteravond een gecompliceerde rijding plaats ivaarbij twee vrachtauto's en twee personenauto's betrokken waren. Ondanks de zeer aanzienlijke schade van één van de auto's werd vrijwel t gehele voorstuk af gereten werd slechts één van de inzittenden gewond. Internationale Raad van Christelijke Kerken DE BILT In een vandaag ver schenen documentatie-bulletin zegt de Internationale Raad van Chris telijke Kerken (de tegenhanger van de Wereldraad van Kerken) dat de rechten van het Ambonese volk op nationale zelfbeschikking en onafhankelijkheid onomstotelijk zijn. De Oostindische volken, zo schrijft de Internationale Raad, hebben zich altijd verzet tegen de dreigende opneming in een Indone sische eenheidsrepubliek, maar steeds was de houding van de Ne derlandse overheid tegenover deze trouwe onderdamen uiterst twijfel achtig. De raad ziet naast een mo rele grondslag voor zelfbeschik kingsrecht ook een juridische. Na de oorlog kregen de Zuid-Mo- lukken de status van "zelfstandige groepsgemeenschap" en al in april 1946 werd de "Eerste raad voor de Zuid-Molukken" opgericht. Deze democratisch gekozen raad moet gezien worden als een legaal wetgevend comité voor de Zuid- Molukken en was gerechtigd om te beslissen over de uiteindelijke sta tus van het Zuidmolukse grondge bied. In 1947 besloot de raad toe te treden tot de op 24 december van dat jaar opgerichte "Staat Oost- Indonesië, met dien verstande dat de Zuid-Molukken zich daaruit zouden terugtrekken als hun be langen dat eisten. Dit voorbehoud werd. aldus de Internationale Raad, volledig aanvaard. Op initiatief van de Verenigde Naties nam de Staat Oost-Indone- sië met anderen die niet onder ab solute overheersing van Soekarno wilden komen, deel aan de bespre kingen over de toekomst van Indië. Daarbij kwamen de partijen, waar onder ook Nederland, overeen dat een federale Indonesische republiek zou worden opgericht, met vérgaan de zelfbeschikking voor de deel re publieken. De Ronde-Tafel-Confe rentie van 1949 bekrachtigde het federale karakter van de nieuwe staat, en het recht van de deelsta ten op een speciale relatie met Ne derland. Op 15 februari 1950 ver scheurde Soekarno de overeen komst. Toen duidelijk werd dat de Staat Oost-Indonesië zich niet kon staande houden, gaf de Zuidmoluk se raad een onafhankelijkheidsver klaring uit. Onvoorwaardelijke veroordeling van de recente terreurdaden in Bei- len en Amsterdam en een massale, niet mis te verstane eis tot erken ning van de gerechtvaardigheid der Republiek Zuid-Molukken zijn, naar het oordeel van de ICCC, een eerste vereiste. "Onze progressieve regering vreest toch niet, bij het "rechtse" Indonesische bewind in een minder goed blaadje te ko men"? Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Valkenswaard G. Nagel Warns, te Epe (Sionskerk) en te IJssolmuiden J. Maasland Middelhamis, te Nun- speet B. M. Meijndert Lunteren; aan genomen naar Oirschot J. Roldanus, voorheen zendingspredikant, wonen de te Laren (Nh.)bedankt voor We- zep B. M. Meijndert Lunteren, voor Vreeswijk P. van den Heuvel Drie- sum. Geref. Kerken: aangenomen nr Rotterdam-Zuid (als evangelisatie- predikant) P. Reedijk Voorschoten. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Rotterdam-Oost-Capelle aan de IJs- sel G. Bijkerk Enschede. Geref. Ge meenten: beroepen te Sioux-center (Ver. Staten) E. Venema Drachten; bedankt voor Wolphaartedijk H. Lig- tenberg Terwolde. UTRECHT (ANP) Aan de invoe ring van de algemene arbeidsonge schiktheidswet (aaw) od 1 oktober 1976 zal een grote voorlichtingscam pagne vooraf gaan. Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van de bedrijfsverenigingen en de ge meenschappelijke medische dienst heeft ondermeer 'n folder opgesteld, exemplaren zal worden verspreid. Verder zal de komende maanden voorlichting over de aww worden gegeven via advertenties in de dag bladen e: Bij alle postkantoren, vestigingen van bedrijfsverenigingen en kanto ren van het GAK (gemeenschappelijk administratiekantoor) kunnen men sen, die een uitkering of een voor ziening willen aanvragen, terecht voor 'n „meldingsset". Er zit onder meer een eenvoudig aanmeldings formulier in, dat naar de betrok ken bedrijfsvereniging of naar een centraal adres moet worden opge stuurd, waarna de verzekerde een meer uitgebreid aanvraagformulier krijgt toegezonden. Degenen die menen al direkt op 1 oktober 1976 in aanmerking te komen voor een uitkering of voorzie ning, moeten zich zo spoedig moge lijk na 1 april melden. Anderen moe ten dat doen zodra zij acht maan den arbeidsongeschikt ziin of - als het om een voorziening gaat -eer der. Bij de werkloosheidswet, de ziekte wet en de WAO hadden de bedrijfs verenigingen tot dusver alleen te maken met werkgevers en werk nemers, 2 gemakkelijk „bereikbare groepen. Maar bij de AAW gaat het ook om zelfstandigen-, gehuwde vrou wen en jeugdgehandica.ptèn, hetgeen de voorlichting aanzienlijk ingewik kelder maakt. Doel van het op de ge hele bevolking gerichte vcorlichtings- plan -is, de nieuwe wet te introdu ceren, geïnteresseerden globaal in te lichten en belanghebbenden dui delijk te maken waar zij terecht kun nen voor uitkeringen i gen. Vakbeweging is vol kritiek op onderwijsnota DEN HAAG (SP) De vakbe weging heeft veel kritiek geuit op de nota over het onderwijs aan. werkende jongeren (participatie- onderwijs). Het NW, NKV en CNV noemen het werkstuk van minister Van Kemenade vaag en onduide lijk. De nota geeft wel perspectieven voor de hoognodige vernieuwing, aldus de vakbeweging, maar er blijven grote onduide lijkheden bestaan over de basis, vorm en inhoud van het nieuwe on derwijs. Een definitief oordeel over de nota is vooralsnog onmogelijk. Nog feller in hun commentaar zijn de werkende jongerenorganisa ties, die spreken van een chaotisch stuk. "De indruk wordt gewekt dat de minister met een aantal beleids maatregelen komt, maar in werke lijkheid zijn het alleen maar vrome wensen, die stuk voor stuk nog onderzocht moeten worden", aldus de jongeren. Zij zeggen dat de vernieuwing van het onderwijs aan werkende jongeren niet mag worden beperkt tot integratie van het vormings werk en het beroepsbegeleidend on derwijs. Ook elementen van ander onderwijs moeten worden overgeno men, zo betogen de werkende Jon gerenorganisaties. Straffen van vijfeneenhalf en vier jaar voor moord op expediteur ARNHEM (SP) De Arnhem se rechtbank heeft de 30-jarige Piet B. uit Dordrecht veroor deeld tot vyf-en-een-half Jaar ge vangenisstraf voor het neerschie ten van de Nijkerks'a expediteur Gerrit Bouw op 10 april van dit jaar onder Ede alunede voor een lange reeks van vrachtwa- gendief stall en. Zijn stadgenoot Wim van K. (29) kreeg vier jaar voor zijn aandeel in de vrachtwagendief stallen. Tegen hen was respec tievelijk 12 en 7 jaar geëist. De rechtbank ging zo ver on der de eisen van de officier om dat men, mét name wat de dood van de expediteur betreft, vond dat niet in koelen bloede was ge handeld doch in paniek. Piet B. verkeerde op dat mo ment zelf in gevaar. Bouw, die die nacht zijn eigen door B. gestolen vrachtwagen volgde, was woedend met zijn personenauto op de Dordtenaar ingereden, die gewond was ge raakt en vervolgens was wegge lopen al roepend: "Nog één stap of ik schiet Je kapot". Bouw had aan deze waarschuwing geen ge hoor gegeven en had de achter volging voortgezet. Daarbij werd hij neergeschoten. Moordenaar gezinsverzorgster uit Goudswaard nog spoorloos Goudswaard Jannetje Klein, de 54-jarige gezinsverzorgster uit Goudswaard die afgelopen week einde werd vermoord, moet door éen plaatsgenoot om het leven zijn gebracht. Dab is de stellige Politie houdt Maleisiërs aan AMSTERDAM (SP) De Amster damse politie heeft het afgelopen weekeinde tien Maleisiërs (onder wie éen vrouw) aangehouden, die worden verdacht van het smokkelen van he roïne. Zij waren in het bezit van val se Amerikaanse dollars. De tien werden in diverse hotels in de hoofdstad aangehouden, nadat bij de receptie van een van deze ho tels valse 20-dollarbiljetten werden ingewisseld. Bij een nader onderzoek werd een grote hoeveelheid Nederlands en bui tenlands geld (een kwart miljoen), aangetroffen alsmede nog 92 valse dollarbiljet ben. Voorts vond de recherche naast een koffer met dubbele bodem in een van de kamers 2,5 kg heroine. Ge zien de grote geldsbedragen die de Maleisiërs in hun bezit hadden denkt de politie dat reeds zo'n vijf kilo van de smokkelwaar aan de man as ge bracht. Een van de Maleisiërs probeerde twee rechercheurs met een bedrag van f 160.000,- om te kopen. Volgens de verklaringen van de verdachten hebben zij de valse dollars ontvan gen bij de verkoop van heroine in Amsterdam. overtuiging van kapitein B. F. Bouma van de rijkspolitie na een dag intensief speurwerk in het in de westhoek van de Hoekse Waard gelegen 1500 inwoners tellende kerkdorp. Gisteren pas kwam de politie massaal in actie, hoewel de moord al in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gepleegd. Op zondag, besefte de politie, had intensief speurwerk in het zwaar kerkelijke dorp geen zin. Zelfs praten over een moord op de dag des Heren wordt in Goudswaard als zonde ervaren. Zondagavond wist dan ook vrijwel nog niemand van de afschuwelijke gebeurtenissen die zich kort na Kerst de de eenvoudige burgerwo ning aan de burgemeester Zahnweg hebben afgespeeld. Dertig rechercheurs belden gisteren huis aan huis aan om informaties. Kapitein Bouma na afloop: „We hebben een aantal tips gekregen die heel goed bruikbaar zijn. Op de gegevens die we nu hebben kunnen we als het ware nog maanden teren". Bewogen De bevolking van Goudswaard reageerde bewogen op de dood van Jannetje Klein, die in het dorp zeer gezien was. Jannetje was de goedheid zelve. Een zakelijke vrouw, die precies zei waar het op stond. Maar een hart van goud. Ze stond voor iedereen klaar. De laatste jaren werkte zij voor een jong gezin bestaande uit een zwaar reumati sche moeder, haar echtgenoot en een nog op de kleuterschool gaand zoontje. Jannetje leefde als het ware voor dat gezin. Evenals haar eveneens ongetrouwde 62-jarige, momenteel werkloze, broer Jan, met wie zij samenwoonde. Er werden gisteren heel wat tips aangedragen. Een daarvan meldt dat er een poging tot inbraak moet zijn gedaan, waarbij de inbreker het op het geld van Jannetje's broer Jan moet hebben voorzien. Jan kwam immers regelmatig in het plaatselij ke cafe, pochte daar op de bom duiten die hij altijd op zak had. Menigmaal liet hij verbaasde cafeklanten duizenden guldens zien, vermoedelijk bij eengespaard met hard werken of afkomstig van een erfenis. Jan was al vaak gewaar schuwd dat hij niet zo met geld te kijk moest lopen. Mogelijk heeft iemand geprobeerd bij Jannetje en Jan binnen te komen. Een bekende die in het bezit was van een sleutel. De politie heeft namelijk geen sporen van inbraak gevonden. Jannetje moet de man hebben gehoord. Ze was kordaat genoeg om er alleen op af te stappen, zo wordt verteld. De dader kan bovendien hebben gedacht dat Jan alleen thuis was, want aanvankelijk was Janne tje van plan om tweede Kerstdag met haar zus en haar man, di'e met hun twee kinderen bij Jan en Jannetje logeerden, mee naar Velp te gaan. Dat ging blijkbaar niet door en iedereen bleef nog een nachtje in Goudswaard. Die nacht is Jannetje noodlottig geworden. Hu aan huis Inmiddels zit in Goudswaard, waar de moord is ingeslagen als een bom, de angst er goed in. Deuren blijven na het invallen van de duisternis angstvallig gesloten en worden pas geopend nadat eerst door een luikje is gekeken wie er is. r Onder leiding van de recherche wordt gedregd in een sloot achter het huis, waar in de nacht van de tweede kerstdag de 54-jarige gezinsverzorg ster Jannetje Klein om het leven is gebracht. Doel van het dreggen en leegzuigen van de sloot is het moordwapen te vinden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7