■(Succesformule blijft nog steeds van kracht 1 toegelicht rogramma ...en gisteren «ll,II.U.I'tlllffil Toverbeeldverhaal in de Lakenhal Spel zonder grenzen Heropening van schilderijenzalen Herkent u dit jaar? dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! AVRO BRENGT KLASSIEK SUPPLEMENT Nieuwe radiopiraat nen er pikante situaties op de muur, waar men blozend naar keek, maar toch keek. Verder wer den beelden vertoond van land schappen, dieren, beroepen, karika turen, soldaten en wat al niet. In de 18e en 19e eeuw hebben vooral de rondtrekkende Luiikerwalen de toverlantaarn en rarekiekkast ge maakt tot een vermaak op kermis sen en partijen. Vaak beschilderden zij hun lantaarnglaasjes en platen zelf, waarbij zij dikwijls inhaakten op actuete gebeurtenissen. In hun koeterwaals vertelden zij hun verhaal of zongen er balladen bij. Naast de toverlantaarn en de kiekkast waren er nog andere opti sche ontdekkingen die d'e kinderka mer haalden, zoals de wondertrom- mel en de toverschijf. Het principe hiervan is gebaseerd op het feit, dat het oog een beeld iets langer vasthoudt, dan het in werkelijkheid te zien is geweest. Op die manter vloeien bewegingen in elkaar over en ontstaat een lopende beweging. (De film werkt volgens hetzelfde principe) Dit alles en nog meer nu is in de Lakenhal te zien op de tentoonstel ling "Toverbeeldverhaal". En om het wat levendiger te maken is er da gelijks om 11, 14 en 16 uur een kort filmprogramma, dat de tentoonstel lingen begeleidt. Maar nog echter zijn de authentieke toverlantaarn- voorstellingeh, die op elke woens dag-, zaterdag- en zondagmiddag om 15 uur gegeven worden. Een aardig boekje a f 4.50 en twee an tieke optische spelletjes a f 0.25 zijn aan d'e balie te verkrijgen. De tentoonstelling is te zien in de Lakenhal, Oude Singel 2832, Lei den, t/m 29 februari dagelijks van 10 tot 17 uur, op zon- en feestda gen van 13 tot 17 uur, op 31 decem ber van 10 tot 16 uur, maar is ge sloten op Nieuwjaarsdag. ELISABETH LABOUCHÈRE DINSDAG 30 DECEMBER 1975 opdoemden, groter werden en ook plotseling weer verdwenen. Ook het element "dirty pictures" ontbrak niet. Meer dan levensgroot versche- Na twee jaar restauratie zijn de schilderijenzalen van 't Ste delijk Museum de Lakenhal voor het publiek heropend. Deze za len zijn niet alleen bouwkundig grondig aangepakt, maak ook voorzien van een luchtbehande lingsinstallatie, die er voor moet zorgen, dat de temperatuur con stant op 20 graden C en de re latieve vochtigheidsgraad op rond 55% blijven. Mede aan de hand van de reacties van het publiek zal worden bepaald hoe de proefopstelling v. d. schilde rijen in een definitieve zal wor den omgezet. LEIDEN Weinigen zullen zich realiseren, als zij op een dia-avond je hun vakantie herinneringen zit ten te bewonderen, dat zij dan niet veel anders doen dan naar een to verlantaarn kijken. Gewoon een ouderwetse toverlantaarn in een nieuwerwets jasje. Het lijkt zo een voudig, een lichtje, een plaatje en een lensje. Maar -er zijn geleerde koppen voor nodig geweest in de loop der eeuwen om het princip'e van de projectie door middel van licht te ontdekken en uit te werken. Het woord toverlantaarn roept herinneringen op aan kinderpartij tjes, maai' het was oorspronkelijk helemaal geen kinderspeelgoed. Het verhaal wil zelfs, dat in de 17e eeuw de jezuïet Athanasius Kir- cher in Rome zijn lauwe parochia nen in de kerk terug bracht door duivel en dood op hun ramen te projecteren. Lang nog heeft de to verlantaarn vooral gediend om spo ken en monsters in de huiskamers te brengen, die des te afschrikwek kender werden, naarmate nvan de lantaarn zo bewoog, dat ze opeens PAGINA (20.50 NCRV Ned. II) Van half januari af brengt de AVRO in haar programmablad AVRO-Bo- de/Televizier een bijlage onder de naam „Klassiek Supplement". In deze zestien pagina's tellende nieuwe uitgave zal uitvoerige infor matie worden gegeven over alle klas sieke muziek, waarnaar via de bin nen- en buitenlandse zenders kan worden geluisterd. Naast het gebrui- lijfce "spoorboekje" zal in dit "Klas siek Supplem#nt" ook veel toelich ting worden gegeven op de ui-t te zenden programma's. Toen een paar maanden geleden enkele tv-critici bijeen waren om te overleggen welke Gooise grootheid de Nipkow-schijf voor het seizoen 1947-'75 zou moeten krijgen, werd ook het sportprogramma FS Avond rood een paar maal als kandidaat genoemd. Uiteindelijk kwam het niet tot een bekroning, waarbij de voornaamste overweging wasFC Avondrood valt vooral op, omdat de concurrerende sportrubrieken zo slecht zijn. Inderdaad, ga maar na: de enige concurrentie in deze sector komt van de NOS (Studio Sport) en de AVRO (AVRO's Sportpanorama en je kunt daar veel over zeggen, maar niet, dat het sprankelende, inventief-gemaakte uitzendingen zijn. En over VARA's FC Avondrood kun je zeggen wat je wilt, maar het is een van d e weinige programma's waar ik naar uitkijk. Vooral nu Wim van der Linden (een van de onlangs met de prijs van het gezonde verstand bekroonde breinen achter Servet, Van Oekel etc.) sinds kort de regie voert. Dat bracht gisteren bijvoorbeeld met zich mee, dat er duimen dik sneeuw op de bureaus van de heren sportredacteu ren lag. Bij FC Avondrood vind ik zoiets leuk, terwijl het mij mateloos zou irriteren wanneer Manga van Arnhem (van Studio Sport) alleen maar een takje hulst op haar jumper zou dragen. Hoe komt dat nou? Het verschil laat zich het beste illustreren via een voorbeeld uit Avondrood van gisteren. Onlangs versloeg Roda JC (uit Limburg) Feyenoord met 42, een zeer spectaculaire uitslag Het verslag vin deze wedstrijd in Studio Sport bestond uit enkele seconden hobbel-de-bobbel-beelden. FC Avond- DINSDAG 30 DECEMBER Hilversum I AVRO: P.P.: 18.19 Uitz. van D'66. 18.30 Nieuws. 18.41 Vasten zonder hon ger. documentaire. 19.00 (S) Kwintet Jossche Monitzs. NOS: 19.15 Accoord kromlek van amateuristische muziek beoefening. AVRO: 20.00 Vanavond muziek, vrolijkheid en verstrooiing, met om: 20.00 Toppers van toen, gram mofoonplaten. 20.30 (S) Raad van Ooms en Tantes, progr. boordevol wijze raad. 20.55 (S) Metmuziek op stap 21.25 (S) Een koord met stippen, hoor spel. 22.00 (S) Koepelcafe. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 23.00 (S) Dichter bij de muziek. 23.20 (S) Er floot een vogel in de wel. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II KRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Echo. 18.30 (S) Op vleugels, pianomuziek. 18.50 KRO-Muziekfeest 1975: Harmonieën en fanfares. 19.15 (S) Zin in mu ziek: amateurs geven cle toon aan. 19.30 Kerk als meervoud: een weke lijkse rubriek over liturgie, kerkop bouw en missie. 20.00 Nieuws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Concert voor orgel, strijkers en pauken. 20.40 (S) Klassieke muz. 21.45 Organisch lezen of Gedrag en Wangedrag van de Ba- bels: Neci. literatuur. NOS: 23.00 Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18 10 (S) NOS-maal. VARA: 19.02 (S) Pop- rekonstruktie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 23.02 (SJ Wachten op middernacht. 0.02 S) Nacht-drle- draal. 2.02 Help! Voor werkers in de verzorgende en verplegende beroepen. 4.02 Bufferuur. 5.02-7.02 (S) Truck, een programma voor vrachtwagenchauf feurs. WOENSDAG 31 DECEMBER Hilversum I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 Ontbijt- soos. licht- en populair klassieke mu ziek. (7.30 Nieuws. 7.41 Aktua I. 8.30 Nieuws. 8.36-8 45 Gym. voor de huls vrouw). 10.00 (S) Van hemde en verre. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Toerja-toer- nee, streek-ln met. informatie muziek en mensen. 11.45 Café chantant lied jes en muziek uit de goede oude tijd. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Aktua II. 13.00 Een mondje Fraais, muziek en infor matie uit Frankrijk. 13.30 (S) Sport na sport, sportprogr. voor de Jeugd. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte, klassiek wensprogr. 15.00 (S) Close- Up, muzikaal progr. (15.30 Nieuws). 16.30 (S) Keerpunt- in een mensen leven. Overheidsvoorlichting: 17.20 Tekst en uitleg. 17.30 Nieuws. 17.32 Aktua-magazine. Hilversum II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend rood heeft een rubriekje „De misser van de maand", en duizenden Limburgers schreven, dat ..Studio Sport" deze poedelprijs verdiende. Het is de gewoonte, dat de ongelukkigen, die de „Misser van de maand" maken, bij FC Avondrood nog even een toelichting komen geven. De slachtoffers waren in het verleden nooit kinderachtig. Maar Studio Sport liet het gisteren afweten. Koen Verhoef deelde mee, dat hij „niet van publiciteit houdt" (waarom wordt hij dan niet weer net als vroeger, hotelreceptiordst? maar vroeg meteen daarna: „Als ik wel kom, levert het dan nog wat op?" Ook de chef, Bob Spaak, had geen zin op te draven. Het beste onderdeel van FC m Avondrood vond ik gasteren het dubbelportret van twee micro-korf - balsters. Vooral het slot, toen de dames naast haar echtgenoten in bed onder de dekens kropen. „Meteen maar slapen, hè", klonk het, voor het licht uitging. En verder vind ik, dat het onderdeel „Humor in de sport" (sportlieden vertellen anecdotes) met onmiddel lijke ingang dient terug te keren. Dat laatste zou ik niet met volle overtuiging over de Johnny Kraay- kamp show (bij de TROS) durven zeggen. Ik vond deze aflevering, de vierde, verreweg de zwakste tot nu toe. Het was op alle fronten (zowel bij de sketches als de vocale nummers) armoe troef. Gelukkig viel er daarna bij de TROS nog te kijken naar een prima Amerikaanse speelfilm over de ondergang van de beruchte Dalton- broers (bekend van onder meer Lucky Luck). Linde had hiervoor moeten wijken, GERARD PAQUES gym. 7.20 (S) In de Roode Cirkel: kri tische rubriek met muziek, met om 8.00 Nieuws. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Lichte grammofoonmuzlek. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nieuws. 11.03 Johan van Minnen, ombudsman. 11.15 (S) Even bijdraaien: nieuwe lichte grammofoonplaten. 12.00 Dronten-Cen- traal: rechtstreekse gesprekken uit de Meerpaal. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25. (S) Een middagje stoomradio. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Moordbrigade Stockholm, hoorspel. 17 00 (S) Metropole Orkest RVU:: 17.35 Educatief programma met bege leidend schriftelijk materiaal. VARA: 17.55 Med. Hilversum III KRO: 7.02 (S) Drie op Je boterham, met informatie voor werkende jonge ren. 9.03 (S) Pep op drie. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 (S) Pop- kontakt: de Theo Stokkink Show, met een overzicht van de meest opvallende Ip's van 1975. 16.03 (S) De Hltmees- ters: De Vincent van Engelen Show. Hilversum IV NCRV: 7,00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus. 7.30 (S) Preludium. 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Hier en nu 1975. 10.00 (S) Orkest- palet. 2.00 (S) Pianowerken uit de Romantiek. 12.30 (S) Zangersportret. 13.00 (S) Promenade orkest. 13.20 (S) Beroemde soloconcerten. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Hier en Nu. 15.00-17.00 (S) Hansel und Gretel, sprookjesopera van Humperdinck. DUITSE TV Duitsland I 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Bonner Notlzen. 18.30 Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschau- magzine. 19.26 Elne ganz gewohnllche Geschichte: een nieuw begin bij 65. 19.59 Progr.-overz. WDR: 1805 Dein gutes Recht, tv-serie. 18.40 Akt. 19.20 Immer die late, Leier; fllmportret van Jacob Fugger). 20.00 Journaal en weer bericht. 20.15 Sterns Stunde. Opmer kingen over de spin. 21.00 Am Wege (Z), tv-serie. 22.30-22.50 Journaal, kom mentaai' en weerbericht. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Hohlen - Welt ohne Sonne, natuurfilmserie. 17.40 Akt. met muziek 18.20 Tekenfilm. 19.00 Journaal. 19.30 Lockruf des Goldes. tv-film. 21.00 Journaal. 2.15 Duits al lerlei uit Oost en West. 22.00 Aspekte. kultureel magazine. 22.45 Sport aktuell. 23.05 Journaal. Vanavond praat de actrice Caro van Eyck in TV.Privé met Henk van der Meijden over haar leven. In het programma, dat om 21.50 via Nederland 1 ivordt uitgezonden, vertelt zij over ervaringen, in veertig jaar op de planken opgedaan. In het wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo in Italië ko men vanavond via Nederland 2 om 19.05 België, Groot-Brit- tannië, Italië en Nederland tegen elkaar uit in eelt zeskamp- speciaal. Nederland wordt vertegenwoordigd door onder meer Keetie Haage, Ada Kok, Joan Haanappel en Eddy Pieters Graafland. De zanger V/illy Caron brengt vanavond in het programma „Herdenkt u dit jaar" van Kick Stokhuyzen een ode aan de vrouw, die tenslotte haar eigen jaar afsluit. Het programma is te zien via Nederland 2 om 20.50. KI 'HERLAND I lg.45 TV-informalie voor Spanjaarden (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19 05 Walt Disney presenteert: De avonturen van Cl het aapje (TROS) 19 55 Tatort (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 TV-prive (TROS) 22.30 Het heilig vuur (TROS) 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Zeskamp speciaal (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Briggs. de schrik van de geheime dienst (NCRV) 20.50 Herkent u dit jaar: spelshow (NCRV) 2 :.3C Het jaar heeft haast zijn loop volbracht (NCRV) 22.45 Journaal (NOS) &LPHEN AAN DEN RIJN „Spel [onder Grenzen" is nog' immer >en veelbekeken tv-programma. Oe succesformule, waarin het jhowelement een vooraanstaande plaats inneemt, blijft onvermin- Jerd van kracht. Vanavond zul- gn zich zo'n 30 miljoen kijkers in )0ti;uropa rond de beeldbuis scha den om te genieten van de "krachtmeting tussen Nederland, Italië en Engeland. Tussen de drie stedenploegen van je medestrijders valt het AH Star van Nederland met klinken de namen uit de topsport extra op. 'Inder leiding van de nog aJltij d ^Mtnbiüeuze Alphenaar Ad van Om- uen (49) probeerde het team in het taliaanse Cortina d'Ampezzo voor .jjje derde keer de zege naar zich toe e halen. De vorige twee keer èjiondde dat uit in een tweede ilaats. Wat de (voormalige) top- porters er dit keer van afbrachten u vanavond zien om 19.05 uur p Nederland 2. J Waar de stedenploegen van Char- ?roi, Cortina d'Ampezzo en South- lort zioh ntet een straffe training ddp de strijd voorbereiden, draait 't Jederlandse team vrijwel alleen op le routine uit een roemrijk sport- —erleden. Daartegenover staat een Riinitieuze en gedegen voorbe- eiding van KLM-gezagvoerder en loegleider Ad van Ommen. Getuige bijvoorbeeld de voor- ereidingen op een spelonderdeel aarbij met papieren vliegtuig- ■s vanuit een klimtouw moest wor- en geworpen. Van Ommen reisde er- oor naar de Techn. Hogeschool in elft. Daar keeg hij van professo- en en studenten het tot voor kort og strikt geheim ontwerp van een ASA-model. (Het werd aanvan- elijk gebruikt als stabilisator op de ïimtevaartcapsule bij de landing p zee). Hij kreeg bovendien een merikaans boek mee met zo'n 50 ïodellen. Ad van Ommen heeft ze Item aal beproef d vanuit een andrek in de Alphense sporthal. Van een gymnastiekleraar leende ij een klimtouw om zich op dit on- erdeel opnieuw te bekwamen. "Na en week klom ik weer als in mijn este jaren". Daarbij zij vermeld at de conditie van de 49-jarige ïaratihonloper nog steeds opperbest Wekelijks loopt hij nog zo'n 50 üometer hard. Al deze inspanningen mochten iet baten. Want tijdens de opna- ïen voor het programma in Corti- a had alleen Ad van Ommen dit feilloos onder de knie. De jndere ploegen brachten er niets an terecht, en dat was voor de or ganisatie voor wie het showele- jient op de eerste plaats komt ianle'iding het onderdeel te schrap- Maar het zijn uiteraard de ploeg- 'den zelf geweest die deze kerst- pecial van "Spel zonder Grenzen" Dt een succes moesten maken. En at ging niet alle topsporters even bed af op de ijspiste van Cortina LISSINGEN (AP) De illegale idiopiraat 'Mi Amigo' krijgt vol- End jaar - als alle plannen door- aan - gezelschap van een nieuwe iraat: Radio Black Rose. De plannen voor de exploitatie van In nieuwe commerciële zender aan oord van een kustvaarder in de 'oordzee zijn gemaakt door een in aduz (Lichtenstein) gevestigde in- jrnationale handelmaatschappij. Iet de uitwerking ervan is de Ne- erlander J. Torna uit Cadzand be- ist. Torna onderhoudt nauwe con ic ten met de Zwitser Meister, de oormalige eigenaar van Radio oordzee. De zender krijgt een vermogen van 150 kilowatt. Volgens de heer Torna zullen de bedrijven uit W-Duits land, Nederland en België als spon- so roptreden. Ene Belgische importeur zou al 'n contract voor 500.000 Zwit serse francs hebben getekend. Radio Black Rose gaat dag .en nacht muziekprogramma's uitzen den afgewisseld door toeristische informatie en reclameboodschappen. De programma's zullen worden op genomen in een Zwitserse studio. Het zendschip zal waarschijnlijk worden bevoorraad vanuit Spanje of de Ier se republiek. Het vangen van opgevuldeballen door Ijshockeyspeler Arie Klein. Wervers zijn Hamilton Richard son, Eddy Pieters Graafland en Ad van Ommen. Vandaag ging „Kleutertje luistervan Lily Petersen voor het laatst dè lucht in. Tijdens de laatste opname van haar programma wordt zij omringd door kleutertjes, zoals zij die bijna dertig jaar voor de radio hun eigen zegje heeft laten doen. d'Ampezzo. "Zes van de acht spel letjes gingen met de schaatsen on der", aldus Ad van Ommen. Het was ontroerend te zien hoe de coach van het Nederlandse basketbal-team Hamilton Richardson in 1971 uit geroepen tot de beste speler ter we reld. red.) gesteund door Eddie Ver- heyen en ijshockeyer Arie Klein de eerste schreden op het ijs zette en diagonaal de baan over zwierde". Joan Haanappel die tien Jaar lang triomfen vierde bij Holiday on Ice deed een Italiaans fluitconcert verstommen met enkele fraaie pi rouettes. Wereldkampioene op de fiets Keetie Hage wist ook op het ijs "af te zien". En voor sommi gen, zoals Ada Kok, was het zeven- duizendkoppige publiek in de schaats arena van Cortina groter dan het publiek dat zijzelf ooit als topspor ter aantrokkken. Dat geldt natuur lijk niet voor ex-Feyenoorder Eddy Pieters Graafland, met alleen al een fanclub die 1200 leden telt, evenmin voor Tour de France-winnaar Jan Janssen. In de ploeg zaten verder nog tennister Els Spruit, schaatster Treini Rep ijshockeyer Rudi Bak ker, auto-coureur Nico Chiotakis, water-poloër Fred van Doip. 'Een ploeg waar Alphenaar Ad van Ommen het een eer vindt om mee op stap te gaan. "De benadering is ook anders. Je hoeft deze men sen niet te zeggen dat ze niet moe ten drinken, of op tijd naar bed moeten gaan. Ze zijn erg spaar zaam op hun lichaam. Als puntje bij paaltje komt hebben ze een ont zettende inzet. Het was een fijne ploeg". "Spel zonder Grenzen' met dit "All Star team" is vooral 'n goede show. Ik hoef niet meer te winnen', aldus Ad v. Ommen. Oud-wethouder Duin van Alphen heeft hem eens gezegd: "Jouw probleem is dat je niet kunt» relativeren, Ad. Het is maar een spelletje". Hij had gelijk vindt Ad van Ommen, "Ik kon niet relativeren. Nu wel, toen (Zeskamp) niet". CHRISTA VAN HEES

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5